Jlkttitrr jCriitsdjr Courant fmmy Raggen PRINSELIJK PAAR WEER THUIS "oven-haag! Dagelijks verschijnena Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6054 Bureau- Rreestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 7 APRIL 1937 18e Jaargang Tbbertmtiepripcti: Van 1 tot 5 regels137 Elke regel meer 0.22'/» ngezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 EJke regel meer 0.45 Voor het bevragen aao 't bureau V wordt berekend 0.10 HOLLAND ALS LEERSCHOOL In een van de groote bladen van de Sov jet-unie zingt een hoofdingenieur van de Baltische scheepsbouwmaatschappij, die eenige tijd in ons land heeft doorgebracht, den lof van de Nederlandsche scheepsbouw, speciaal ook met het oog op de technische uitrusting onzer werven. Met name Wilton Fijenoord wordt hoogelijk geprezen. Deze heet bijzonder goed ingericht te zijn en het werk geschiedt er goedkoop en snel. De schrijver komt tot de conclusie, dat de Sovjet-scheepsbouw heel wat kan leeren Van Holland, zoodat hij met klem aanbe veelt de ervaringen die hij bij Wilton-Fije- noord heeft opgedaan, in toepassing te bren gen bij de reparatiewerkzaamheden op de sovjet-werven. Met genoegen hebben we dit testimonium gelezen. Rusland kan van Nederland leeren. Peter de Groote wist dit ook reeds. Blijkbaar is er ook in dit opzicht weinig nieuws onder de zon- We durven zelfs zeggen, dat Rusland nog Veel meer van Nederland kan leeren dan alleen op het gebied van den scheepsbouw. B.v. ten aanzien van de democratie. DAT KLOPT OP ELKAAR De organisatie „Landbouw en Maatschap pij" wil ons al maar doen gelooven, dat zij niet aan politiek doet en dat zij zeker niets met de N.S.B. te maken heeft Hoezeer dat laatste twijfelachtig is hebben we onlange mat eenige citaten duidelijk ge maakt Het laatste nummer var. het Agra risch Nieuwsblad, het orgaan van L. i M. combineert op treffende wijze het een met het ander- Met groote letters kondigde de redacteur aan, dat de directie een tiental prijzen uitloofde voor de mooiste Paasch- yuren. Nu behoeft men o.L dit gebruik niet al te principieel te taxeeren. De Drentsche en Achterhoeksche jeugd, die op Paaschmaan- dag .een heidevuurtje stookt, ziet er zeker geen heidensche offerande in. Maardan dient men er toclï omge keerd wel ernstig tegen te waken dat men bij het Paaschvuur zijnheidendom be lijdt en aanprijst. Dat nu doet het Agr. weekblad. Het te- treurt het, dat „dit overblijfsel van het oule heidensche lentefeest" „door uitbreiding van de vervlakkende geest van de stad is ver dwenen". Het blad is er dus zeker niet blij mee, dat het Christendom, zooal niet het Paasch vuur heeft gedoofd, maar dan toch de hei densche strekking heeft verbleekt. Want j,het bouwen van een Paaschvuur is onver brekelijk verbonden aan de menschen en de bodem van de streek". Het is waarlijk opvallend, dat de onder toon van alle nationaal-socialistische levens beschouwing altijd weer herinnert aan de leer van bloed en bodem"- Het heidendom triumfeerL Het Agr. Weekblad doet daar ook zijn best voor en dus is de N.S.B. zijn ideaal. Ook straks bij de stembus. Zeker nog maar kort geleden beloofde L. en M. aan de Holl. Mij. voor Landbouw, dat men zou samenwerken en dat de halve L en M. geen politieke adviezen meer zou ge ven. Maar in het laatste nummer krijgt iedere politieke partij zijn portie en van de N.S.B. heet het: Noemen we tenslotte nog de N.S.B., die onmogelijk met de oude partijen is te ver gelijken, doch die voortgaat met in woord en geschrift te wijzen op de fundeerendc beteekenis van de landbouw en de agra rische bevolking voor maatschappij en volle. De beoordeeling van deze beweging is echter voor velen meer een zaak van principe dan van practische politiek. Men behoeft waarlijk niet te vragen waar heen deze schrijver zijn lezers wil sturen. En mogelijk betreurt hij het, dat beoordee ling van deze beweging voor velen meer een zaak is van principe dan van practische po litiek- Toch is dit zeer verheugend. Immers, het gaat in politiek om beginselen en niet om belangen. Doch bovendien, wat heb ben de landbouwers er aan of de N.S.B. al ijverig voortgaat met iederen naar de mond te praten? Dat is toch zoo'n moeilijk karwei niet. Alleen maar, in de p r a k t ij k heeft men aan dergelijke beloften niets. Om een spre kend voorbeeld aan te halen dat in de laatste dagen in de Eerste Kamer naar vo ren kwam: de beslissing ligt niet bij ons of de grenzen open zullen staan voor de uit voer van landbouwproducten; daarin spreekt het buitenland een gewichtig woord mee. En het baat niet veel, dat de N.S.B. over verruimde uitvoer en beperkte invoer schrijft en praat wanneer Hitier en Musso lini er anders over denken dan de „alge meen leider" vanpardon, in Nederland- Maar de propaganda voor het heidendom en de aanprijzing der N.S.B. in het Agr. Weekblad; dat klopt! Gisteravond om kwart voor acht op Huis ten Bosch gearriveerd Een vlotte thuisreis Het einde van de Huwelijksreis was als het begin! Gisteravond te ongeveer kwart voor acht zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto in Den Haag teruggekeerd van hun huwelijksreis, welke op den kop af drie maanden heeft geduurd. Het Prinselijk Paar begaf zich naar het Huis ten Bosch, waar Zij door H. M. de Koningin werden opgewacht en verwelkomd. De 500 K.M. lange reis werd afgelegd in goed tien uur en had een vlot verloop. Om kwart voor zes in den namiddag werd de Nederlandsche grens gepasseerd. Het einde van de huwelijksreis herinnerde aan het begin: rustig en kalm, zonder veel publieke belangstelling Alleen bij het veer te Dordrecht was een groot aantal belangstellenden saamgestroomd om het Prinselijk Paar toe te juichen. Was het tot in den laten namiddag ten eenen male onmogelijk te ontdekken hoe laat en waar het Prinselijk Paar de Neder landsche grens had overschreden, omdat men het in de Residentie zelf niet wist en zij, óie het wel wisten, absoluut niets wenschten mee te deelen, het vermoeden, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard tegen een uur of zes Dordrecht zouden pas- seeren, werd in den loop van den dag steeds sterker. Ook aan den Maasoever in Dordrecht zoowel als in Zwijndrecht bleek dit gerucht reeds te zijn doorgedrongen, want omstreeks half vijf stond het in de straten en vooral bij het pontveer reeds zwart van de menschen. Ook aan den anderen Maasoever, in Dordrecb+ r tonden honderden menschen te wachten. Velen stonden er al van 2 uur af en hoewel van de komst van het Prin selijk Paar niets positiefs vast stond, bleven de menschen geduldig staan wachten. Het geduld werd zwaar op de proef gesteld. Reeds vreesden velen, dat het zoo verras send bericht tenslotte toch loos alarm ge weest zou zijn. toen de komst van een Rotterdamsche politie-motor met zijspan aan de Zwijndrechtsche kant van de Maas den wachtenden menschen weer nieuwe moed if. Heel lang duurde toen de onzekerheid niet meer want even voor half zeven reed een grijze Ford langs de file wachtende auto's- Achter het stuur zat de secretaris van den Prins, Jhr. Roëll, die het Prinselijk Paar tot de Nederlandsche grens was tege moet gereden en die nu snel vooruit was gegaan om de noodige maatregelen te nemen voor de vlotte overtocht op het pontveer. Daar komen se....! De havenautorteiten waren echter reeds tijdig gewaarschuwd. Hun was bericht dat Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor zes de Nederlandsche grens waren gepasseerd en dat de route over Dordrecht naar Den Haag zou loopen. Do heer IJzerman directeur van het gemeen telijk havenbedrijf had toen onmiddellijk nog voor de komst van Jhr. Rpëll de noo dige maatregelen genomen. Zoo kon de Prinselijke auto om pre cies half zeven ongestoord en zonder eenig oponthoud onder de luide toe juichingen van de samengestroomde menschen menigte het veerpont oprij den. Het groene Fordje, een nieuwe V 8, waarin Prinses Juliana en Prins Bernhard waren gezeten, stond in het midden van het pontveer voorop stond de Ford van Jhr. Roëll, terwijl achter de Prinselijke auto nog volgde een wagen van de rijksrecherche. Andere auto's werden op het veer niet toegelaten, echter wel een aantal voetgan gers, die in deze oogenblikken. vergeleken bij hen, die aan weerszijden van de oevers stonden, wel in een zeer bevoorrechte positie verkeerden. Op het veer onderhield Prins Bernhard die uit den wagen was gekomen en er frisch en door de zon bruingebrand uitzag, zich eenige oogenblikken met een der rechercheurs. De overtocht had een vlot verloop- Aan den Zwijndrechtschen oever was er voor de 3 auto's aanvankelijk geen door komen aan. Het enthousiast wuivende 2u juichende publiek liet voor de auto's bijna geen ruimte over. Langzaam, heel lang zaam kwamen de wagens vooruit, waarbij de Rotterdamsche motorpolitie de grootste moeite had ruim baan te maken. Van Zwijndrecht naar Den Haag Toen men Zwijndrecht eenmaal door was ging het in een snel tempo in de richting van Rotterdam: de laatste etappe van de huwelijksreis van onze Prinses en Prins Bernhard. Een snelle ontsnapping Het Prinselijk paar is er in Rotterdam per auto te passeeren zon der dat zelfs de verkeerspolitie de kans kreeg de kleine groene sportwagen op te merken, waarin het was gezeten. Eerst tamelijk laat was bekend geworden, dat de Prins en de Prinses met de pont van half zeven Dordrecht—Zwijndrecht waren gepasseerd, maar desondanks was de verkeerspolitie op post om den kleinen stoet door Rotterdam te convoyeeren. Ze heeft er echter de kans niet voor gekre gen, omdat de Prinselijke auto blijkbaar in een file verstopt kans heeft gezien onge merkt door te slippen. Een jong inspecteur van politie, belast met het toezicht op en om de bruggen, had echter van particuliere zijde omstreeks kwart voor zeven 'n tip gekregen, dat het Prinselijk paar in aantocht was en deze heeft toch nog enkele maatregelen kunnen treffen waardoor de auto van het Prinse lijk Paar ongehinderd kon passeeren en nog meer ongemerkt kon ontsnappen Juist zou een lange goederentrein bij het Stieltjesplein de straat kruisen, wat steeds een groot oponthoud geeft voor het verkeer. De inspecteur gaf last, dat de trein moest wachten. Korten tijd later kwam ook een officieele mededeeling omtrent de komst van Prins Bernhard en Prinses Juliana en nauwelijks een paar minuten later te 2 minuten over Onder enorme belangstelling van de saamgestroomde Dordtsche bevolking rijdt de vorstelijke auto, bestuurd door Z.K.H. Prins Bernhard, de pont op naar Zwijndrecht Welkom Thuis l Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond van hun huwe lijksreis in het Vaderland terug gekeerd. Deze thuiskomst wekt herinnerin gen op aan den met zooveel luister gevierden huwelijksdag heden juist drie maanden geleden en aan de geestdrift en het enthousiasme van ons gansche volk in de weken en maanden daarvoor. Drie maanden lang heeft het Prin selijk Paar vertoefd te midden van zon en bergen. Na de vernuftig geslaagde ont snapping uit de Residentie wijd den de beide Jonggehuwden zich ongestoord aan de skisport in het Poolsche Krynica. Op het slot Mittersill de reis daarheen ging via Boedapest en Weenen wachtten nieuwe we ken van onbezorgd geluk. Te Zeil am See vond de hartelijke ontmoe ting plaats met H.M. de Koningin die daar juist Haar wintervacantie doorbracht. Daarna ging de reis verder haar het zonnige Zuiden: Rome en Monte Carlo, waarna via Parijs de terugreis naar ons land werd volbracht. Het Nederlandsche volk ontvangt het Prinselijk Paar weer met groote vreugde in zijn midden en het roept onze Prinses en Haar Gemaal op vaderlandschen bodem een hartelijk en feestelijk welkom toe. zeven konden de scherp oplettende politie mannen nog net een glimp zien van de kleine stoet van vier auto's die in snelle vaart de bruggen opreed. Hoe men het te weten gekomen is, mag een raadsel worden genoemd maar in de v. d .Takstraat en bij het Bolwerk stonden toch nog kleine groepjes menschen te wachtenzij hebben echter geen van alle de auto van den Prins en de Prinses opge- m®rktevenmin als de tamelijk sterke politie-bewaking, die in allerijl bij de brug gen was geplaatst, en die er te kwart voor acht nog in afwachting stondtotdat bet, bericht binnenkwam, dat het Prinselijk Paar al in het Huis ten Bosch te Den Haag was aangekomen- Naar de Residentie Zoo werden de vorstelijke personen op hun doorrit door niemand herkend ook niet in Delft, waar de Prins op 'n gevaarlijk kruis punt plotseling moest uitwijken om een met-verlicht verkeerspaaltje te mijden. Het gaf even een kleine verkeersopstopping doch zonder beteekenis- Om half 8 pas seerde het gezelschap de Hoornbrug en enkele oogenblikken later was het. Prinse lijk Paar weer op Haagsch grondgebied ge arriveerd. Langs den Rijswijkschen weg, Rijswijk- sche Plein en Rijnstraat ging het naar het Bezuidenhout en zoo naar het Paleis Huis ten Bosch. Even rustig en kalm als deze huwe lijksreis begonnen was, volkomen vrij van publieke belangstelling, even kalm was het einde: om kwart voor 8 reden vele auto's in file op den Bezuidenhout- schen weg, niemand schonk er eenige aandacht aan. Bij het Huis Ten Bosch zwenkten drie auto's uit de file het voor plein op. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren weer thuis. Voor het Huis ten Bosch Waar het Prinselijk Paar zijn intrek zou nemen wist niemand. Dat het Huis ten Bosch het einddoel van den rit Parijs—Den Haag zou zijn leek echter nogal waarschijn lijk. H.M. de Koningin verblijft daar immers reeds geruimen tijd en men meende en terecht, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard dus naar het Huis ten Bosch zouden rijden. Reeds om 3 uur waren er al belangstel lenden in de omgeving van het paleis in het Haagsche Bosch- Tegen half zes groeide het aantal nieuws gierigen aan tot een tweehonderdtal. Precies half 8 herkent iemand van de groep pers- en cameramenschen het geluid van een politiefluitje. Zouden zij in aan tocht zijn? Een grijze cabriolet uit de richting van den Bezuidenhoutschen weg komend, stopt voor een zijvleugel. Twee gesloten auto's houden achter deze auto stil. Een chauf feur stapt uit, spreekt even tot een bediende en stapt dan in. Er zit nog iemand in deze auto, die als het Fordje van Prins Bernhard herkend wordt. In snelle vaart met ver blindende lichten trekt de Ford weg ge volgd door de beide andere auto's nage keken door H.M. de Koningin, die voor een zijraam even zichtbaar was. Dat het nu slecnts een kwestie van enkele oogenblikken kan »ijn voelt iedereen. Kwart voor acht zwenkt een groene Ford van het nieuwste type, een cabri olet twee onder de kap, het voorplein op. Gejuich klinkt uit aller mond, hoeden gaan de lucht in: het Prinselijk Paar is aangekomen- Blootshoofds zit Prins Bernhard achter het stuur. Prinses Juliana zit naast hem. Enkele auto's met bagage volgen. De Prinses springt vlug uit de auto, spoedig ge volgd door Prins Bernhard. De Konin gin begroet Haar Dochter en Schoon zoon op de trap. Voor een zijraam wuiven Koningin, Prinses en Prins nog tot de uitbundige toeschouwers, die naar voren dringen. Dan trekken de Koningin en het jonge Paar zich terug en verspreiden de wachtenden zich, innig voldaan het jonge Paar in de Residentie terug te weten. J. VAN WANING f Oud-burgemeester van Ouderkerk a. d. IJssel Op ruim 77-jarige leeftijd is gisteren te Ouderkerk a. d. IJssel overleden de heer Jacobvan Waning, oud-burgemees ter van Ouderkerk a. d. IJsse 1, of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van Waning werd in 1859 gebo ren en genoot zijn opleiding te Hees bij Nij megen en te Schoonhoven. Van 1SS0—1892 was hij ambtenaar ter secretarie van Ouder kerk a. d. IJssel en Krimpen a. d. IJssel. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot burgemeester en secretaris der gemeente Ouderkerk a. d. IJssel, functies, die hij tot 1933 vervulde. Gedurende de lange periode van zijn buregmeesterschap deed hij zich als een bekwaam en voortvarend bewindsman kennen, die veel voor zijn gemeente heeft De ontslapene bewoog zich ook veel op vereenigingsgebied. Zoo was hij vice-voor- zitter van de Prov. vereeniging van burge meesters en secretarissen in Zuid-Holland en van 19001920 president der Rijlcspolitie- vereeniging. Vele jaren, n.L van 1886 tot lCli, was hij hoofdredacteur van De Politiegids Van zijn publicaties noemen wij: Handlei ding voor gemeentebesturen, dat in 1885 verscheen, en andere geschriften over admi nistratief recht en gemeente-administratie, De burgemeester in algemeenen dienst, dat in 1906 het licht zag, en brochures, o.a. Over opleiding in de gemeente-administratie en methode in de studie (1919), Handboek voor de politie (twee deelen) en andere geschrif ten betreffende de Rijks- en gemeentepolitie. De teraardebestelling zal geschieden op Zaterdag 10 April a.s. op de Nieuwe Be graafplaats te Ouderkerk a. d. IJssel, tus- schen 11 en 12 uur. Nederlandsch schip getorpedeerd? Door een kruiser van Franco Volgens berichten uit Santander zou heit stoomschip Anidra, op weg van Gdy nia naar Bilbao, met een lading munitie en tanks aan boord, ter hoogte van Castro Urdiales tot zinken zijn gebracht door den rechtschen kruiser Almirante Cervera. De Andra was eind Februari van Kiel naar Gdynia vertrokken met 'a Nederlandsche beman'ning. Te Gdynia hebben een aantal leden van de bemanning afgemonsterd, doch vermoe delijk heeft het schip Gdynia toch verlaten meit nog een 14Nederlanders aan boord. Het schip heeft een moeilijken tocht ge maakt, want op 5 Maart werd het met lekke vlampijpen te Kopenhagen binnengesleept. Na hier gerepareerd te hebben, werd de reis hervat, doch volgens een bericht uit Duin kerken van 21 Maart is het schip daar op dien' dag met ketelschade binnengeloopen. Men verwachtte toen, dat de reparaties een dag of tien in beslag zouden nemen. Bevestiging van het bericht dat het schip in den grond is geboord ontbreekt tot dus verre; omtrent het lot van de bemanning is evenmin ietts bekend. Dreigend conflict wasch-industrie Ultimatum gesteld Vorig jaar, toen de bestaande collectiewe contracten op 1 Juli werden opgezegd en niet verlengd, dreigde er een conflict in de waschindustrie te Gouda te ontstaan, dat toenmaals na herhaalde conferenties is bezworen, doordat een regeling kon worden getroffen voor den tijd van een half jaar. Deze regeling is per 11 Maart 1.1. afgeloopen. De werkgevers, willen nu geen contract af sluiten, omdat slechts 7 van de 21 wasscne- rijen in Gouda hierbij betrokken zouden zijn. Zaterdag 1.1. is door de besturen der werk nemers-organisaties nu tengevolge hiervan een ultimatum tot de werkgevers gerichi, waarin een nieuw contract geëisclit wordt Dit ultimatum loopt af op Zaterdag 10 dezer. Zou het antwoord in deze ongunstig uitval len dan zal overwogen worden het werk Maandag a.s. neer te leggen. Bij eventuee'e staking zou deze circa 300 personen om vatten. Naar wij nader vernemen schijnt het nitet in de bedoeling der werkgevers te liggen om tot loonsverlaging over tie gaan »n verwacht men in die kring dat de arbeiders wel dr- reid zouden zijn om ook zonder collectieve overeenkomst door te werken. Verruim Uw blik in Uw eigen be lang, Volg onze schriftelijke cursus ALGEMENE ONTWIKKELING Vraag zonder verplichting inlichtingen bi) A.S3.0- Nieuwepleir» 31. Arnhem, Telefoon 24597 MtDAItlfS .insignes kransen TAKKEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Gisteravond is het prinselijk echtpaar in ons land teruggekeerd. Het Haagsche gerechtshof heeft de twee hoofdverdachten in de Vlissingsche malversatiezaak tot voorwaardelijke straf* fen veroordeeld. De collectanten werden vrijgesproken. Vergadering van de Ned. Herv. Predi* kanten Vereeniging te Utrecht. Vergadering van Luthersche predikan* ten te Amsterdam. Overleden is de heer J. van Waning, oud-burgemeester van Ouderkerk a.d* IJssel. Kolonisatie-mogelijkheden ïn Argent;* nië II, door A. C. Sonneveldt. De tweede plenaire zitting van de in* ternationale Suikerconferentie te Londen* Onder de taxichauffeurs te Amsterdam heerscht ontstemming over de nieuwe tarieven. Jaarvergadering van de Nederlandsche Vrouwenraad te Utrecht, De Eerste Kamer heeft een aantal wets* ontwerpen goedgekeurd, o.a. dat houden* de maatregelen met het oog op de toe stand in Spanje. De Spaansche nationalisten staan thans op 2 K.M. afstand van de Baskische stad Durango. Generaal Hertzog heeft ïn het parle ment te Kaapstad de maatregelen tegeK de nationaal-socialisten verdedigd. In China ïs men voornemens, over ïe gaan tot spoorwegaanleg op zeer uitge breide schaal. N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 99?/o CONVERSIE tot nadere aankondiging der 5 en V/2 Pandbrieven in i PANDBRIEVEN a 99V4 UW I N KOM EN hangt af van Uw be kwaamheid en van de WIJZE waarop Gij Uw bekwaamheid aanwendt Train Uw efficiency. Vraag ons gratis boekje No. 20. Pelman Instituut Damrak 68, Amsterdam OUD ZINK OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamscbesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) Op elkaar ingereden Ten gevolge van den mist Vannacht omstreeks half drie is een truck met trailer, welke in Amsterdam gerepa reerd was en met een der Hunzebooten was medegekomen, bij H arendermolen tengevolge van den mist ingereden op een met paard bespannen wagen, waarvan de voerman op weg was naar de paardenmarkt te Assen. Vermoedelijk heeft de voerman van den wagen, waarachter nog twee paar den werden meegevoerd, misleid door den mist, iets te veel den linkerkant van den weg gehouden. De gevolgen van de botsing waren nogal ernstig. De tien tons trailer botste eenige malen tegen de langs den weg staande boomen, waarna zij tenslotte tot staan kwam. De chauffeur van de truck, de heer J. Huizinga uit Groningen, en een jongeman, die naast hem was gezeten, werden vrij ernstig gewond. De eerste klaagde o.m. over pijn in de maagstreek. De voerman. J. Wolt huis uit Groningen, werd licht gewond. Een van de paarden werd op slag gedood. De marechaussee stelt een onderzoek in»

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1