95 Ned. Herv. Predikanten-Vereen. VIRULY - GOUDA WOENSDAG 7 APRIL 1937 DERDE BLAD PAG. 10 Kerk en Zending Twee - en - zeventigste vergadering te Utrecht Set Oude Testament EERSTE DAG In aansluiting op het verslag van gisteren is nog te melden, dat den avond vooraf in Maison Schmitz een "begroetingssamenkonis; heeft plaatsgevonden, welke druk bezocht \vas en een gezellig verloop had. De opening De vergadering werd gepresideerd door 'den w.n. voorzitter, Dr. K. J. Brou' Zendingsdirector te Oegstgeest. daar de sitter, Dr. Lamuierts vaa Bue door ziekte verhinderd was. Herdenking van hen, die heengingen De secretaris, Ds. vanMeer, van Utrecht, las de namen van de predikanten, die afgeloopen jaar aan de vereeniging onuvai- len waren. Dit waren de dienstdoende predi kanten C. H. Verweys te Breukelen, G. van Dis, Zaamslag, P. H. Héymans Visser t; Velp. A. C. Lagrand te Purmerland, J. G Gobius du Sart te Wijk bij Heusden, B. ba te laan te Huizen, D. Bins te Dordrecht, PU. Peter te Rijnsburg, J. F. Th. v .d. Linden te Heeg, J. L. van Grasstek te Zandeweer, H. F Pasmeer te Bunnik en de emeritus-predi kanten I. Ph. v. d. Plasschc, em. van 's Heer Abtskerke; A. Steehouwer, em. van Meers sen; N. L. Piccardt, em. van Westernieuw- land; J. C. V. Meischke, em. var. R aamsdonk; G. J. R. Langen, em. van Sema-ang; J. B Benders, em. van Gies9en Rijswijk; Prof. Dr. A. van Veldhuizen ts Groningen; J. Gouver neur, em. van Rozendaal; J. L. Brouwer, aui. Jvan Rotterdam (S.); A. Timmerman, em. van Terneuzen; A. J. Rootemeyer, em. van Am sterdam; F. G. Berghauser Pont, em. "an Meerkerk; P. Flieringa. em. van Scharne- g ou turn. Telegram aan den voorzitter Besloten werd een telegram te zenden aan Öen voorzitter Dr Lammerts van Bueren, waarin hem, herstel wordt toegewenscht.- MIDDAGVERGADERING De middagvergadering werd geopend met het zingen van Ps. 89 7. De nieuwe Psalmberijming Dr. R i e m e n s (Leiden) zegt enkele Woorden over de adres-beweging, dat de Synode de beide bundels van Ds. Hasper '(Psalmen en Geestelijke liederen) voor Herv. kerkgebruik aanwijze naast den be- staanden Psalm- en Gezangenbundel. Dr. R. lirengt, bij alle waardeering voor Hasper's werk. enkele bezwaren naar voren; er maant tot voorzichtigheid bij een eventueele adhaesie-betuiging. De Voorzitter hoopt, dat er alsnog gelegenheid zal zijn, dat ook een pro-spre ker aan het woord komt. Gekozen zijn in het moderamen: Dr. L. D. T. Poot, van den Haag en Ds. T. J. 'Jansen Schoonhoven, van geest, Ds. Dekker (Scharnegoutum) wijst op 'de noodlijdende Hongaarsche geloofsgenoo- ten. Naast de Hugenoten is de Hongaarsche Kerk wel het meest beproefde deel der Prot. Christenheid in de geschiedenis. Ds. Dekker dringt aan op steun. Staande de vergade ring, werd een collecte gehouden. Ds. B o e k e, secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, geeft inlichtingen over de actie, om bemiddeling te geven zoowel aan predikanten als gemeenten voor de verplaatsing van de predikanten naar an deren werkkring. Als bemiddelaars voor 'dit kiesche werk willen optreden de emeri'i- predikanten de Bie, Callenbach en Groeneweg. Hierna hield Dr. 0. Noordmans te Laren hot referaat over Kerkorde, waarvan wij iver^ag gegeven hebben. Discussie Daarna volgde de discussie op het refc- Ïaat-Noordmans. Ds. Z e y d n e r (Rotterdam) stelt de vraag, of het wel juist is, dat de Ned. Herv. Kerk een presbyteriale inrichting heeft. Wij hebben immers geen vaste definitie van wat de presbyter, de ouderling, is. De pres byter is eenerzijds „raadsheer", anderzijds „leviet" met priesterlijk karakter. De Ned Herv. Kerk kan evengoed een „episcopale" kerk worden geheeten. Prof. Haitjema (Groningen) wil als „.ouderling" spreken. Spr. meent, dat het formulier tot bevestiging van ouderlingen méér waardeering verdient, dan de ref. er voor scheen te hebben. Spr. is er den ref. 'dankbaar voor, dat hij Calvijns bevrijdend werk t.a.v. de ambten zoo volledig deed uitkomen. Ts het echter wel juist Calvijns beschouwing van 1536 scherp te stellen tegenover die van 1559? De gewijzigde om standigheden verklaren in dezen veel. Dr. Noordmans beantwoordt de beide fcprekers. Vervolgens hield Dr. R. C. Troel str a te Halle een referaat over „De Catechese", waarvan wij eveneens verslag gaven. Discussie referaat Ds. Troelstra Dr. v. d. Berg (Nijevecn) wijst op het onderscheid tusschen het Saksische Oosten en het verdere Nederland. In het Oosten is 'de volksgemeenschap zeer sterk, de doop ts tie inwijding in de gemeenschap (ook bur gerlijk); het lidmaat-worden is de voltooiing van de inwijding. Hiermede is het persoon lijke in 't geloof niet uitgesloten. Maar het is moeilijk 't gemeenschappelijke van de Kerk èn 't persoonlijke te combineeren. Dr Riem ens (Leiden) is dankbaar voor' het referaat. Het is echter op het dorpsleven ingesteld; in het stadsleven is de catechese nog moeilijker. De taal van het Kort Begrip staat wel ver van onze jongelui af. Contact met de jongelui, ook huiten de catechisatie, is zeer gewenscht De humcr ontbreke niet, om de ernst te tccentueeren. Ds. van M a a n e n (Hoenderloo) consta teerde tot zijn spijt een zekere matheid in het referaat. De jongelui moéten óns zeggen hoè zij het Evangelie gebracht willen heb ben al klinkt dit even vreemd. Ze zeggen het ons wel, als wij luisteren willen en hun de gelegenheid geven om te spreken. En wij moeten vooral ook spreken in „hun taal". Ds. Stel ma (Kralingen) wijst op het bezwaar, dat. er geen orde van leerstof is. Er kome in onze Kerk leiding in deze. Ds. ten Have (Noordlaren) vraagt: waarom wil de ref. de profeten en de brie ven van het N. Testament geheel buiten da catechisatie houden? En: is het mogelijk het Kort Begrip door een soortgelijk heden- daagsch boekje te vervangen" Dr. Stoe.l (Veenwouden) betreurt het, dat de catechisatie doorgaans hoogstens op het tweede plan staat in de gemeente. De ref. had méér rekening kunnen houden met de onderstroomingen in het volksleven. Er zij betere opleiding tot de catechese. Ds. Snethlage (Sittard): de waarde van den doop wordt door velen niet besett, en dan is het moeilijk voor de catechese van den doop uit te gaan. De spanning zonde-genade is veelal zoek. Onze catechese wordt al meer evangelisatie. Ds. Troelstra dankt voor de vele vullingen op zijn referaat en geeft nog en kele verduidelijkingen. AVONDVERGADERING De Voorzitter opent en laat zingen Gez. 237 4, leest een dank-telegram voor van Dr. Lammerts van Bueren en geeft het woord aan Dr. Visser 't Hooft uit Genève. Referaat Dr. Visser 't Hooft Spr. herinnert eerst aan de oecumenische conferenties van Stockholm en Lausanne. Héél wat oecumenische leiders van 19' zijn niet meer in leven. Andere leiders zul len dezen zomer in Oxford en Edinburg het woord komen. Feitelijk is binnen 12 jaar de geheele leiding veranderd. Ook is d( situatie geheel veranderd. Na Stockholm Life and work'-bewe- ging) deden zich groote moeilijkheden voor. Dr. Nathan Söderblom. de Luth. aartsbi schop van Zweden, kwam met de anderen tot het inzicht, dat men eerst ta.v. de chris telijke leer een gemeenschappelijke basi: moest hebben. Toen men de theologische vragen ging aanpakken, heeft men van meet-af aan niet-iheologcn er in betrokken, en dit „Ieeken-element" is uiterst belangrijk gebleken. De dialectische theologie (Barth) begon in 1925 pas op te komen, maar heeft sinds dien ook geweldigen invloed gekregen; mede daardoor moesten Stockholm en Lau sanne een revisie krijgen. Ongetwijfeld heeft ook de Duitsche kerk strijd de situatie na 1925 stei;k gewijzigd. Het gaat mede in Duitschland om de laat ste vragen van het geloof. En nu komt dézen zomer de, conferentie van Oxford, waar de discussie gansch an ders zal zijn dan in Stockholm. Het zal steeds meer gaan om de meest principieele vragen van kerk, geloof en theologie. Ook in vroeger eeuwen waren deze vragen reeds aan de orde, maar in onzen tijd komen ze weer zeer sterk naar voren. Oxford zal evengoed als Edinburg het kerk-probleem moeten aanpakken; toch blijft er verschil tusschen de beide confe renties. Oxford werkt ook nu nog meer voor de praktijk in 't heden, tenvijl Edinburg oleer voor da toekomst werkt,- n.l. voor 1 „Una Sancta". Dé twee "cbnférenties moeten daarom ook nog maar niet tot één gemaakt worden. Ieder, die meewerkt aan het oecumenisch streven, moet dit doen van uit de kerk, waartoe hij behoort. Tot uiting kome, dat er niettemin ge meenschap met de anderen is, uiaar men overhaaste niet om dit ge meenschappelijke in formules te willen vastleggen. De éénheids-vraag mag niet worden losgemaakt van de waarheids- vraag. Onze trouw aan het Evangelie mag nooit in gevaar komen. Met verdoezeling nderscheidinge niet gebaat. Wij moeien ons schamen, dat wij nog te zoeken hebben naar het wezen der Una Sancta. Het werk ga voort, tegenover de zoo machtige anti-christelijke ideologieën in onzen tijd. Oxford en Edinburg mogen niet het surro gaat van de Una Sancta wn-den, maar ze enmin een liefhebberij van eenige menschen. Zij mogen tezamen voorbereiden de openbaring der Una Sancta. Discussie-referaat Visser Hooft Dr. E ij km an (Amsterdam) is dankbaar xir hetgeen gezegd is over wat gebeuren zal bij onze Westerburen. Maar hij zou graag ook wat hooren over het oecumeni sche bij onze Oosterburen. Aanstonds wordt door den ref. hieraan voldaan. Dr. v. d. Pol (Utrecht) ziet de situatie precies als de ref. en onderstreept enkele opmerkingen uit het referaat. Spr. vraagt, of het voor allen vanzelfsprekend men vanuit eigen kerk .ot het sche nadert. Een 2de vraag is: kan de H. Schrift als geheel-eenige openbaringswerke lijkheid worden gehandhaafd (zonder „de traditie" dus). Een 3e vraag: zal de Una Sancta in deze wereld nooit verwezenlijkt worden; blijft zij iets voor de toekomst des Heeren? Ten slotte: leert Duischland niet, dat wij niet in de tegenstelling Roomsch- Protestant mogen blijven staan? Baron van Boetzp'aer van Dub beldam meent, dat het referaat nog moet worden toegespitst op ue vraag: wat moeten en kunnen wij nu doen? Spr. wekt allen op, om lid te worden van de Oecumenische vereeniging voor 1.A 3.i, en- om ken nis te nemen van de publicaties op dit ter rein. Dr. Visser 't Hooft kan op de vier vragen van dr. v. d. Pol onmogelijk breed antwoorden en geeft daarom enkele aan duidingen. TWEEDE DAG Hedenmorgen heeft Dr A. van Selms van Culemborg een referaat gehouden o\er „De plaats van het Oude Testament in de verkondiging" De vraag naar de plaats van het Oude Testament is niet met een vaste formule te beantwoorden. Gezocht moet worden naar een levende verhouding tot het woord van het Oude Verbond. De vraag naar het recht van gebruik, interpretatie en verwerping is niet zonder meer op te lossen. De geheele kwestie moet gezien worden vanuit het geheel van het Christelijk geloof. De prediker heeft de rechtvaardiging door het ge'oof dank zij de verlossing in Christus te verkondigen. Deze verlossing in Christus heeft niet enkel betrekking op menschenzie- len, maar ook op het woord van het Oude Testament. De prediker heeft dus -liet zoo zeer het recht, om het Oude Testament te gebruiken, a's wel de taak. om de vervulling in. Christus van het Oud-Testamentisch woord, dat God hem aanwijst, te prediken. Daaruit volgt, dat alle humanistische eh andere critiek op het Oude Testament het wezen der zaak niet raakt. Vanuit de vervul ling in Christus wordt openbaar, wat in zich zelf niet evident was, nl. dat ook dez« schrift Woord Gods is. Gelijk de rechtvaardiging den zondaar veronderstelt, zoo veronderstelt de ver vulling door Christus in het Oude Tes tament een armoede, die wij armoede uit .den H. Geest kunnen noemen. Dat onderscheidt het Oude Testament van de heidensche godsdienstige geschriften, die een veel gss'otener, voltooid karakter Gelijk wij in de zielzorg tegenover bepaal de menschen een roeping hebben, zoo roept de Heilige Geest ons ook, de verlossing m Christus toe te passen op bepaalde teksten. Welke dat zullen zijn, is niet afhankelijk van onze keuze, maar van Gods leiding. Wanneer wij zwijgen over een bepaald gedeelte, plei dat niet tegen dat gedeelte, maar betuigt dat. enkel, dat wij don Geest slechts met mate hebben ontvangen. Er is geen reden, wijzi ging in den canon aan te brengen. Bij een dergelijke levende en door den Hei ligen Geest geleide houding tegenover het O.T. vinden zoowel de exegetische traditie als de literair-historische studie hun plaats. Men wake voor vermenging van die beide en bedenke, dat de literaire studie voor den pre diker s'echts vóórstudie mag heeten. Beslissend in alles is de leiding van Gods Geest, die wij niet met formules ons verze keren kunnen, maar krachtens Christus' be lofte mogen verwachten en afbidden. NED. HERV. KERK Drietal: Te Rotterdam (vac.-G. H. Wa genaar), A. A. Wildschut te IJmuiden-Oost, D. Broers te Schiedam en L. J. Cazemier te Terneuzen. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Gameren, K. J. Schaafsma, cand. te Gasselternijeveen en H. J. Spier, hulpprediker te Den Haag. Aangenomen: Naar Beetsterzwaa; cand. A. Vellema, hulppred. te Grouw. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Dirksland, J. Fraanje t Barneveld. HULPPREDIKER Door de Geref. Kerk van H e e m s e is a! hulpprediker voor den arbeid te Reezerveen benoemd cand. R. Z ij 1 s t r a te Kampen. Hij blijft in de gelegenheid in vacante ker ken voor te gaan in de dienst des Woords ei kan ten allen tijde een e.v. beroep in over weging nemen. EEN BRIEF AAN DE ALG. SYNODE Tegen communisme en nat.-socialisme Door den heer H. Kool te Den Haag i d.d. 30 Maart j.l. aan de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk een schrijven gezonden, waarin hij herinnert aan de motie, in bruari 1936 ingediend door 5 ouderlingen der Ned.~Herv. Gemeente van Den Haag, waarbij gevraagd werd, dat dit College in stemming zou betuigen met een adres aan de Synode, in zake twee met name genoemde predikanten der Ned. Herv. Kerk, die sym pathiseerden met Sowjet-Rusland. Ook werd gevraagd om een clausule in de belijdenisvragen, waarin ook gewezen werd op de aanwezigheid van predikanten in de N. H. Kerk (o.a. dr. Boissevain te Leiden) die eveneens een dictatuur wenschen en pro- pageeren, zij het een andere dan de eerstge noemde nl. die, welke hier te lande door de N.S.B. wordt voorgestaan. De brief van 29 Febr. 1936, waarin adr. een en ander onderstreepte, en ook latere, hebben hun doel niet bereikt. Reden waarom de heer Kool zich wendde tot het Classicaal Bestuur van 's-Gravenhage. Dit berichtte hem, dat vóór de be handeling van den brief een som van 100 moest gezonden worden, welk bedrag bij handhaving van het „aan gevallen kerkeraadsbesluit" verbeurd was en waarschijnlijk nog verhoogd zou moeten worden. Om verschillende redenen is de som geld niet gezonden: een der redenen dat in een Christelijke gemeenschap, waar op geregelde tijden, o.a. in Maart, volgens voorschrift ver gaderd moet worden ,voor dat hooger beroep geen geld moest geëischt worden. Daardoor is geen uitspraak der Kerk ge komen. nu verzoekt adressant aan de Alg. Sy node, om het Classicaal Bestuur te verzoeken, den brief alsnog te behandelen, zonder daarvoor vooraf 160 (of meer) te eischem óf, indien dit volgens regle mentair voorschrift niet mag of kan, zelf haar oordeel in deze uit te spre ken, zulks in 't belang van de vrijheid der Kerk. PREDIKKANTEN GEHEEL ONTHOUDERS VEREENIGING De algemeene vergadering Gister hield de Predikanten Geheelonthou ders Vereeniging te Utrecht haar jaar- lijksche algemeene vergadering, die bij ont stentenis van den voorzitter werd gepresi deerd door Ds. A. J. M o n t ij n, em. predi kant te Utrecht. Na opening der vergadering op gebruike lijke wijze bracht de secr.-penningm., Ds. G. Barger Fzn., Ned. Herv. predikant te Heukelum, zijn jaarverslag uit. In het afge loopen jaar werd op verschillende wijze pro paganda onder de predikanten gemaakt. Al leverde dit eenig resultaat op, toch liep het ledental iets terug. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren Ds. J. v. Herksen, Geref. predikant te Ermelo, Dr. A. I. Ka n, em. predikant te Assen en Ds. A. Offerings, Ned. Herv. predikant te Scheveningen. De beide aan de orde gestelde vragen: 1. Hoe worden de aangesloten predikanten tot meer activiteit gebracht? en 2. Wat zijn de beste methoden om niet-aangesloten predi kanten tot aansluiting te bewegen? gaven aanleiding tot een levendige bespreking. Na rondvraag werd de geanimeerde ver gadering door Ds. A. v. Geest, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenzande, gesloten met dankgebed. LUTHERSCHE PREDIKANTEN- VEREENIGING Vergadering te Amsterdam Liturgie en Jeugdbeweging Gister vergaderden de Luthersche predi kanten te Amsterdam onder leiding van Ds. Mr. D. G. Hoe vers (A'dam). Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend had en de huis houdelijke aangelegenheden waren afgedaan waarbij tot bestuursleden gekozen werden Ds. Keuning (Woerden) en Ds. Hei- din ga (Harlingen) verkreeg Ds. K. J. F Keuning het woord over Liturgie Ref. stelde in zijn algemeene Inleiding de vraag: wat is liturgie? Regeling van de eere- dienst in vaste vormen, als uitingsvorm geloofsgemeenschap. Sterker gemeenschaps besef. Geen godsdienst is mogelijk zonder g dienstige gemeenschap en geen godsd. ge meenschap zonder eeredienst. Zonder vormen gaat het geloofsleven te gronde. De preek alleen is onvoldoende uiting van Chr. loofsleven. Er doet zich behoefte voor aan meer litur gie. Reformatie een reductie, die te ver i: gegaan. Geen eeredienst kan men constatee- Bij het karakter van den eeredienst wordt besproken de ongeestelijke eeredienst (het magische en het wettelijke O. T.). 2. Vergeestelijking v. d. eeredienst in N. T. (Joh. 4 21, Hdl. 7 48, Hdl. 17 24, Rom. 12 1). Uiterlijke eeredienst afgewezen. 3. Het Roomsch-Katholicisme heeft het magische en het wettelijke weer opgevat. Reformatie (Luther): eenig ware cultus ligt in het geloof. N. T.-isch bestanddeel. Negatie van de eigenlijke cultus bij Luther (aanvan kelijk). Later: liturgisch geschrift: Deutsche Messe und Ordnung des Gottesdienstes. Karakter van de Reformatorische eere dienst: paedagogisch-didaktisch. Schleierma- cher legde nadruk op het „darstellende Handeln". 4. Na de reformatie vooral: eeredienst des woords. Daartegenover: de eeredienst des Geestes (Quakers). In de Prot. eeredienst beide elementen: de rhythmische expressie van het geloof der gemeente en het profe tische getuigenis. C. Zondagsdienst: 1. Vergelijking van R.K. en Prot. eere dienst. 2. Karakterloosheid v ai de Prot. eere dienst. Findelooze individualistische wille keur. Bonte verscheidenheid van allerlei liturgieën in de verschillende Prot. kerken. Taak: bevrijden van het godsdienstig leven van veranderde vormen. Vorm-geving van de vrijz. Prot. beginselen. 3. Kunst en symboliek. Liturgie geen aesthetische verfraaiing. Kunst alleen voor zoover verwant met het geloofsleven der gemeente. Symboliek: Glas-in-lood, muur schildering, beeldhouwwerk, uitdrukking van geestelijk element. Verder liturgische kleu ren, kruis, kandelaars. 4. Poging tot inrichting van een eeredienst aansluitend bij de Remonstrar.tsche e dienst. D. De plechtigheden. 1. Doop. 2. Avondmaal. 3. Bevestiging van nieuwe lidmaten. 4. Huwelijkswijdiag. 5. Rouwdienst. 6. Eeredienst op AHerzie1.cc E .Samenvatting. Streven naar eenvor migheid van inrichting, eeredienst en plech tigheden van alle Prot. Kerken, onafhanke lijk van welk kerkgenootschap. Binnen het kader dezer eenvormigheid de mogelijkheid, het kerkgenootschappelijk eigene. Juist de Luth. Kerk biedt daartoe mogelijkheden. Voorwaarden voor meer liturgie zijn: 1. Niet in strijd met het vryz. Godsdienst- bewustzijn. 2. Geen opgelegde wet. 3. Preek geen overheerschende positie, ook niet over laden liturgie, waardoor de profetische ge tuigenis in de knel komt. 4. Niet in strijd met algemeen priesterschap der geloovigen. 5. Persoonlijke verhouding tot God door liturgie niet op den achtergrond. Naar aanleiding van dit referaat ontspon zich een levendige gedachtenwisseling. Daarbij bleek de wenschelijkheid eenigen te benoemen om deze zaak via de Luth. Pred. vereeniging principieel aan den gang te brengen. Aangewezen daartoe worden Ds. Drij ver, Ds. Meenter en Ds. Keuning, ten einde straks in de samenkomst in het Oolgaardthuis daarover nader samen te over leggen. Prof. v. Bakel wordt in deze aange zocht van controleerend advies te willen dienen. „De jeugdbeweging onder de vrijzinnige Lutherschen" Ref. gaf een overzicht van het ontstaan der jeugdbeweging in Duitschland, en wat er van geworden is, om daaruit gevolgtrek kingen te maken voor de jeugdbeweging onder de vrijzinnige Lutherschen in Neder land. Spr. vertelde van de vlucht van jongens en meisjes in het begin der 20stë eeuw uit een wereld van technische doelstelling en verstandelijke opleiding in de natuur, waar zij hervonden eerbied voor eigen en anderer leven; hoe daaruit de jeugdbeweging zich ontwikkelde, die echter zonder programma, zonder de noodzakelijke ondervinding, om zich klare doeleinden te kunnen stellen de tragische fout beging, om al het oude te verwerpen. Spr. besloot dit overzicht met te verklaren, dat hetgeen in de vooroorlogsche jeugd leefde niet dood is. Verder sprak spr. over de Jeugd in Italië en Rusland. In Nederland vinden we een dergelijke groepeering van jongeren-vereenigingen als vóór het tegenwoordige regime in Duitsch land. De V.C.J.C. tracht het „ideaal, de dienstbaarheid en het geloof harer leden te concentreeren". Na ampele bespreking werd de noodzake lijkheid uitgesproken de federatie der vrijz. Luth. Jongeren te versterken en tevens naar de V.C.J.B. toe ',e werken, rekening houdende met plaatselijke omstandigheden, dus zonder eigen karakter los te laten. Besloten wordt om dit jaar weer een drie daags che conferentie in September te hou den. Na rondvraag werd de vergadering te half vijf gesloten. Een onmisbaar boek voor OudersOnderwij- en Zondaqsschool-onderwijzersfessen). Leider s( sters), van Knapen- en Meisjes- verqaderinqen. De Bijbelsche Geschiedenis voor de jeugd verteld door Tine Bonnema Prijs 7.50 In eiken boekhandel Ook betaalbaar h. 75 cent per maand. Vraagt gratis prosp. bij J. H. KOK, Kampen VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van barmhartigheidZieken huizen, Sanatoria. Instellingen. '1 ehuizen. N.V. VERWASMINGS- SCHIEDAM KERKVERWARMING Electr. wand- en tafelklokken minimaal stroomverbruik steeds de juiste tijd Vraagt Prospectus bij de SIEMENS Nederl. Siemens Mij. N.V Den Haag n.v. machinefabriek J.&H.W.van der PLOEG APELDOORN PASTEURISEER- EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL, OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. Alle soorten zeep Reinigingsmiddelen Kerk en Staat in Duitschland De vier predikanten weer vrij Een eigen Synode der Belijdende Kerken? Blijkens een correspondentie in de N.R.C., zijn de vier predikanten die eind verleden week te Darmstadt zijn gearresteerd in band met het vérbod van de „evangelische week" aldaar, in vrijheid gesteld. Voorts deelt deze berichtgever mede, dat de negen confessioneele predikanten, die ge durende meer dan drie maanden te Lübeck onder huisarrest waren gehouden, zoodat zij niet in staat waren hun parochiale plichten te vervullen, eindelijk weer over hun bewe gingsvrijheid kunnen beschikken. En derdens deelt men mede, dat de ver schillende kerkgroepen bij Minister Kerrl hebben geprotesteerd tegen de voorloopige regeling in afwachting van de Synodale ver kiezingen. Tevergeefs echter. Nu hebben zij bij wijze van protest besloten over te gaan tot het verkiezen van een wet tige algemeene synode. Aan het hoofd van de voorloopige commissie staat bisschop Marahrens van Hannover. De Lu theranen zijn vertegenwoordigd door bisschop Wurm van Wurtemburg, de provinciale kerkbesturen door dr. Zimmermann van de Berlijnsch-Brandenburgsche commissie e: gematigde confessioneelen door dr. Hollweg. Deze commissie tracht thans de confessio neelen van Dahlem (Niemöller) zoo ver te kriitren, dat zij ook een vertegenwoordiger zullen benoemen. Tot opvolger van wijlen Mgr. F. Kenninck is als aartsbisschop van de Oud-Ka th. Kerk gekozen Prof. Andreas Rinkel, pastoor en hoogleeraar aan het Oud-Ka th. Semina rie te Amersfoort. Mgr. Rinkel is 48 jaar oud, en in 1921 hoogleeraar geworden. Hij is mederedacteur van de Revue internatio nale de Théologie en bekleedt in de ecu nische beweging een bestuursfunctie. Ook is hij bekend als componist van missen en ge zangen. OUDERLINGENCONFERENTIE De 17e ouderlingenconferentie der Geref. Kerken in Gelderland zal gehouden worden op Donderdag 29 April as. te Arnhem. De heer K. P i 1 o n van Apeldoorn zal des morgens spreken over: „De waarde van het persoonlijk leven voor de rechte vervulling van het ouderlingambt". In de middagverga dering zal Ds. J. v. Herksen van Ermelo refereeren over: „Hoe brengen wij het tot de zekerheid des geloofs?" 200 VAN DE 20.000 H A. In het Maandblad der Ver. van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk vinden wij de volgende categorische vraag: „Waarom stelt het rijk, dat in den Wie- ringermeerpolder 22000 Hectare grond heeft verworven daar van niet een 200 Hectare gratis beschikbaar van de groote kerkge nootschappen? Zulks zou niet een kwestie van welwillendheid of vriendelijkheid te genover de kerk zijn maar van staatkun dig inzicht in de beteekenis van den ar beid der kerken in hot geheel van ons volks leven." HET LUTHERLIED TEGEN DE TURKEN „Wij zijn allen", zoo leest men in ,Pe Warthburg", „met de gedachte vertrouwd geraakt, dat Luther's lied: ..Een vaste burg is onze God", het protestantsche strijdlied bij aanval en verdediging, gericht is tegen Rome, ontstaan uit Luthers wereldhistori- schen strijd tegen het pausdom. Des to grooter opzien baart de ontdekking, die velen oen verrassing zal zijn, dat „Een vaste burg" zijn ontstaan te danken heeft aan den strijd tegen de Turken en niet aan dien tegen het pausdom. Twee onderzoekers de theoloog Johannps Ficker en de historicus George Wolfram zijn geheel onafhankelijk van elkaar tot dit resultaat gekomen. Zij namen tot uitgangs punt Luthers geschrift: „Tegen de Turken." Hun betoog is zoo overtuigend, dat wij dit nieuwe resultaat van het historisch on derzoek als vrii zeker mogen aannemen. Wij moeten ons dus met de gedachte ver trouwd maken, dat de protestantsche krijgs zang niet onmiddellijk aan den weerstand, tegen het pausdom te danken is. maar aan de patriottische zorg, die het van de zijde der Turken dreigende gevaar den hervor mer baarde." IS PREEKEN GEZOND? In zijn wekelijksche overwegingen in „Timotheüs" beantwoordt Ds. Bar key Wolf deze vraag bevestigend. „Natuurlijk zijn er uitzonderingen aan te wijzen. Ik weet van predikanten die mid den ond^r het preeken, waarschijnlijk door een overspanning van hun krachten, plotse ling zijn gestorven op de plaats waar zij stondenZeker, dit komt een enkelen keer voor en ik zou de zwaarte van zijn „preeken", ook voor het physiek van den prediker niet. willen verkleinen. Misschien heeft Weatherhead gelijk, die beweert dat nooit meer dan één preekbeurt op één Zondag van een predikant, gevraagd mag worden. Drie keer preeken zooals het ge beurt, is zeker te veel! Maar met dat alles neig ik tot de overtuiging, dat het prediken., als het op een verstandige wijze gebeurt, eerder gezond dan ongezond is. ik ben zelfs soms prettiger en fitter van den preekstoel gekomen dan toen ik er op ging. en ik ge loof dat kleine kwalen verdwijnen, als uw lichaam en geest samen dingen zoeken die niet op aarde, maar in den hemel zijn." In de „Heraut" voegt D s. C. Linde boom hieraan tce, dat hij dezelfde ervai- ring heeft opgedaan; hij herinnert ook aan Ds Diermanse, die den kansel ..een houten dokter" noemde. EEN BIJBEL IN DE SOEKELISCHE TAAL Een Bijbel in de Soekelische taal zal eer lang uitgegeven worden ten gebruike van de inboorlingen van gewezen Duitsch Oost- Afrika, door de vereeniging voor Bijbel studie uit Stuttgart. De Soekelische taal wordt gesproken door ruim 50 millioen inlanders, niet alleen in gewezen Duit6Ch Oost-Afrika, maar ook ia Italiaansch Somaliland, in Britsch Kenija, Oeganda, Portugeesch Mozambique, Engelsch Midden-Afrika en een gedeelte van Belgisch Kongo. LE PSAUTIER ROMAND Mej. dr C G. van Ark el te Haarlem, schrijft ons: In „L'Eglise Wallonne" heeft Ds F. C K< Kr af'ft vroeger te Haarlem, thans te L'Isle in Zwitserland, een nieuw psalmboek aangekondigd, dat door de kerkelijke auto riteiten van de cantons Genève, Neuchfitel, Bern (Jura) en Vaud is ingevoerd en dat met Paschen in gebruik is genomen. Dit nieuwe psalmboek bestaat uit drie deelen. Het eerste deel omvat ?3 psalmen. 23 meer dan het Vorige, dat van 1899 dateerde. De muziek is tegelijkertijd in harmonie mot de woorden gebracht waarbij men zich' heeft laten leiden door het oorspronkelijke werk van Claude Goudimel (1565). Vaneen 17-tal psalmen, die veel gebruikt worden, (wij noemen o.m- psalm 25, 42, 51, 103 en 118) vindf. men echter nog de gebruikelijke woorden en toonzetting, daar men er van overtuigd is. dat men eenigen tijd noodig zal hebben om zich de nieuwe woorden en melodieën eigen te maken en een overgang gewenscht is. Het tweede deel bestaat uit 19 liturgische gezangen terwijl het derde deel uit 313 gezangen en koralen bestaat, waarvan 141 geheel nieuw. Gedurende negen jaar heeft men aan dit verbeterde psalm- en gezangboek gewerkt. ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDER WUZERSBENOEMINGEN Spakenburg. Chr. School Kerkstraat. Tot tijdelijk onderwijzeres: mej. M. Bal huizen te Zeist. Examens Promoties. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurk., op proefschrift ge titeld: De oudste intresttafels in Italië, Frankrijk en Nederland met een herdruk van Stevins Tafelen van interest, de heer C. M. Waller Zeper, geb. te Haarlem. Academische Examens. Leiden. Cand. Wis- en Natuurk., letter A: mej. A. Mool- huysen; doet. wis- en natuurk., hoofdvak geologie mej. C. F. van der Stadt. Apothekersassistent. Leiden. Gesl. de heer J. P. Sontewelle, Loosduinen. Utrecht. Gesl. de dames: G. O. Jurrema Tiel, A. J. van Loon, Tiel; St. van Sluys, Breda en de heeren H. P. van Delden, Apel doorn: H. Korving, Schalkhaar. WAAft WERK TE VINDEN IS WERK TE VINDEN STATIONSPOSTGEBOUW TE NIJMEGEN Vanwege den Rijksgebouwendienst te 's Gravenhage werd aanbesteed de bouw van een Stationspostgebouw aan het Stati onsplein te Eindhoven. Laagste inschrijver was H. G Albers tó Nijmegen, voor f 61.831. BRUG OVER DE RINGVAART BIJ HEERHUGOWAARD Bij de gisteren te Utrecht gehouden openbare aanbesteding van bestek no. 1552 H. S. betreffende het opruimen van de be staande overbrugging en het maken van den onderbouw voor een nieuwe brug over de Ringvaart bij K.M. 37.120 en wegens het maken van den onderbouw voor een onder doorgang van den provincialen weg bij K M. 37.024 in den spoorweg Den Helder— Am sterdam bij H e e r h ii gowa a r d, waren ingekomen 31 biljetten, agste inschlijfstor was de N.V. Aan- neming-maatschappij v/h J. M. Strijland te Uithoorn, voor 122.680.— Hoogste inschrij ver was H. R. Rijneveld te Rijswijk voor 159.000.-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10