OLMMKT DINSDAG 6 APRIL 1937 ONZE HANDELSCOMMISSIE IN ARGENTINIË Argentijnsche markt biedt niet verwachte mogelijkheden Zeer hartelijke ontvangst Per vliegpost d.d. 31 Maart vernemen wij uit Buenos Aires, dat de Nederlandscht handelsmissie na Brazilië ook in Argentinië een hartelijke ontvangst ten deel valt. Door de autoriteiten wordt aan de commissie veel eer bewezen. In de pers worden arti kelen opgenomen o.m. van de hand-van Dr. H. Cqiijn, Minister Gelissen, Dr. E. Heldring en anderen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Argentinië bood aan de missie een noen maal aan, in aansluiting op een gezamen lijke vergadering waarop de verschillende handelskwésties aan een voorloopige be- - sprekihg waren'onderworpen. Ambassadeur van Ivarnebeek heeft tevens het gebruikelijke bezoek gebracht bij den Minister van Buiten 1 andsche Zaken. De Saavedra- Lamas, welk samenzijn langer duurde dan gewoonlijk het geval pleegt te zijn. Des namiddags vond de plechtige aan bieding der geloofsbrieven plaats met al het ceremonieel hetwelk Argentinië aan Ambassadeurs pleegt te wijden. In een open galakoets, vergezeld van een vertegenwoor diger van den President der Republiek in vol ornaat werd .Thr. van Karnebeek uit het Alvear Palace Hotel afgehaald om onder escorte van het vermaarde corps bereden grenadiers naar het regeering<paleis te worden gereden. Niet alleen het Argentijnsche. publiek had zich in groote getale opgesteld om dit schouwspel gade te slaan doch ook de Nederlandsche kolonie was talrijk vertegen woordigd. Bij het voorrijden voor de Casa Bosada (het rêgeeringspaleis) speelde een militaire kapel twee strofen van het Wil helmus, hetwelk door' de menschenmenigte met ontbloóten hoofde werd aangehoord. Ondertusschen zijn de commercieele Teder, der handelsmissie druk aan het werk. T)e Argentijnsche markt blijkt meer mogelijk heden te bieden dan men aanvankelijk ge meend 'had te mogen veronderstellen. De drie weken welke voor 't verblijf in Argentinië waren uitgetrokken, zullen nauwelijks toereikend zijn om door alle onderzoekingen, aanvragen en besprekingen heen te komen. Zulks in weerwil van de voortreffelijke voorbe reiding welke door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Buenos Aires was verricht. Niet alleen blijkt het te verwerken mate riaal zeer omvangrijk te zijn, doch boven dien uiterst tijdroovend, zoodat er bijzonder hard moet worden aangepakt om zich op tijd door dit volumen arbeid heen te slaan. De uren welke voor commercieel werk van dezen aard minder geschikt zijn, wor den ton nutte gemaakt om zooveel mogelijk vriendschappelijke relaties op te bouwen met de kopstukken van 's lands bedrijfs leven. Wereldjamboree 1937 Herdruk van de brochure De propagandadienst der Wereld-jambo ree 1937 schrijft ons: De groote veldtocht der Nederlandsche padvinders, om het publiek in te Lichten over de komende wereld-jamboree in Bloe- mendaal-Vogelenzang, die gevoerd wordt on der de leuze „U komt", belooft een dermate groot succes dat de propagandadienst reeds thans tot een herdruk der brochure, waar- VOO R DE SCHOONMAAK De wereldtentoonstelling te Parijs Woning en Hygiëne ten Plattelande De Regeering heeft besloten, dat Nederland zal deelnemen aan de inter nationale tentoonstelling, betrekking hebbende op de woning en de hygiëne ten plattelande, welke dezen zomer te Parijs zal worden gehouden. De Nederlandsche deelneming zal worden voorbereid door een daartoe door den Minis ter van Sociale Zaken ingestelde commis sie, waarvan voorzitter is Dr. N. M. Josephus Jitta. voorzitter van de Gezond heidsraad te Den Haag De Nederlandsche inzending bestaat uit vier onderdeelen. Het eerste onderdeel omvat teekeningen, fotografieën, grafieken en maquetten, be trekking he.bbende op den woningbouw ten plattelande. Het tweeoe onderdeel, dat verzorgd wordt door de provincie Noord-Holland, zal een beeld geven van betgeen in die provincie geschiedt voor de drinkwatervoorziening en de electriciteitslevering ten plattelande. Het derde onderdeel van de inzending is gewijd aan den Wieringermeerpolder en zal een beeld geven van den woningbouw en de hygiënische voorzieningen in dien polder. Het vierde onderdeel zal getuigen van den sociaal-hvgiënischen arbeid ten platte lande van de Vereenigingen „Het Groene Kruis" en het „Wit-Gele Kruis",- zooals tuberculose-bestrijding, zuigelingenzorg enz. Deze tentoonstelling zal worden gehóuden gelijktijdig met de Wereldtentoonstelling Parijs 1937. Retour-vacantiekaarten Naar wij vernemen zullen In het tijdvak van 12 Juli tot en met 2 September 1937 op Maandag, Dinsdag. Woensdag' en Donder dag van elke week aan elk station verkrijg baar zijn retour-vacantiekaarten, kostende le kl. 11.25, 2e kl. 8.85, 3e kl. 6.—. Voor kinderen, jonger dan tien jaren is de helft van bovenstaande prijzen verschul digd. Deze retour-vacantiekaarten zijn geldig voor ee-n reis heen en terug naar het door den reiziger op te geven station van be stemming. De heenreis moet afgelegd worden op den dag der afstempeling, de terugreis op don- zelfden of den volgenden dag. Onderbreken der reis is niet geoorloofd Zoowel de heenreis als de terugreis mogen echter op een station onderweg worden aan gevangen of geëindigdfWDverige'ns gelden voor de retour-vacantiekMrtën dezelfde be palingen als voor de gewone vacant.iekanr ten en zijn ze derhalve niet geldig in D- en P-tréinen. FEDERATIE STENOGRAFIE GROOTE De federatie voor stenografie „Groote" hield haar jaarlijkschë algemeene vergade ring. Tot bestuurslid werd gekozen de heer B. Verbruggen te Hengelo. Den afgetreden penningmeester den heer Muilen werd dank gebracht voor zijn werkzaamheden gedu rende 17 jaar voor de federatie. De heer Muilen blijft als secretaris-penningmeester van de examen-commissie nog verder zijn diensten aan de federatie wijden. Officieele Berichten ■bon dei H. Brinksma. wonende te De Steeg- (gem. Rlie- dën) en aan W de Boer te St. Nicolastega, gein. Doniawerstal; in brona. aan J. M. Storken te 's-Gravenhage: in goud, aan H. Mulder, organist van de Ned. Herv. kerk te Coevorden. W. Henskes. LEGER EN VLOOT Eervol ontslag is verleend uit den militairen dienst aan de res.-kapiteins G. Velde en J. -le-rlultenants H. Jhr Mr M. L. Quarles Ned. Vereeniging van meelfabrikanten Herdenking van het 50-jarig bestaan In het gebouw van het secretariaat van de Nederlandsche Vereeniging van Meel fabrikanten, de organisatie van de groote Maali ulustrie té 's-Gravenhage, hield het bestuur dezer Vereeniging gistermiddag receptie ter herdenking van haar 50-jarig bestaan. De vertrekken van ontvangst waren met bloemstukken gevuld. Er waren er o.a. van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers, den Nederlandschen Bond van Graan en Meelhandelaren, den Ned. R.K. Bakkers Patroonsbond, de Ned. Bakkerij Stichting, den Ned. Bakkersbond de N V Meelfabre- ken der Ned. Bakkerij. Van Stolk's Commis- sirl.-'n -el N.V., welke Vennootschap ook een klok ten geschenke gaf. het Comité van Graanh.-ndolaren, de CJir. Bakkers Patroons Ver., c!e Directie van de Ned. Gist er. Spiritusfabriek en van de Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf. Tal van schriftelijke gelükwenschen kwamen binnen. Van de gelegenheid het bestuur de hand te drukken werd ruim gebruik gemaakt. Ter receptie verschenen vertegenwoordigers van de Maalindustrie uit het geheele land en ook vele andere zakenvrienden. Tot de eersten, die het bestuur hun op wachting kwamen maken behoorden de heeren P. en Ir. J. van Dusseldorp, die in de werkzaamheden der Vereeniging een groot aandeel hebben gehad, voorts vele bestuursleden van organisaties bij de Maal industrie betrokken en ook de heer Ebbink. voorzitter van de Ned. Meelcentrale. Herinneringsmedailles Boerenoorlog Teekening van een verzoekschrift In een bijeenkomst op Zaterdagmiddag 17 April van 2 t< 5 uur in een der zalen van den Dierentuin te Den Haag zal ge legenheid gegeven worden om een verzoek schrift te teekenen ter verkrijging van een medaille ter herinnering aan den boeren: oorlog door hen die zich daarin verdien stelijk hebben gemaakt zoóals die door d-; Regeering - van de Unie van» Zuid Afrika reeds werd uitgereikt aan de Scandinavi sche oud-strijders en andere belangheb: benden. Dr. H. D. van Broekhuizen, gezant der Unie van Zuid Afrika zal een rede hotiden. Mevrouw Maart je Öfferë, aan den vleugei begeleid door den heer Bernard Tabbernal, zal liederen zingen, t.w. het Transvaalsche volkslied, het Vrijstaatsche volkslied, die stem van Suid-Afrika en het oude Wilhel mus. Verder zullen er Zuid-Afrikaansche films worden vertoond. Mr. P. H. Loeff t Te 's Hertogenbosch is in den ouderdom van ruim 72 jaar overleden Mr. P. H. Lo e f f, oud-presiclent van het ge rechtshof aldaar. Mr. Loeff werd ip 1864 te Baardwijk ge boren. In 1924 werd hij vice-president van het Bossche gerechtshof en in 1933 werd hij president van dit Hof. Mr. Loeff was op 10 September 1901 afge vaardigd naar de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waarna hij op 23 October 1908 lid van Ged. Staten werd. In verband met zijn benoeming tot presi dent van de rechtbank nam hij 9 Decem ber 1909 ontslag uit dit college, doch bleef buitengewoon lid van Ged. Staten. De overledene vervulde in tal van andere vereenigingen vooraanstaande posities. Mr. Loeff was commandeur in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van Gregerius den Groote en drager der medaille van Koning Albert met gestreept lint. Een overzicht van den stand der werkzaamheden aan het in aanbouw zijnde Neder landsche paviljoen op de Parijsche Werel dtentoonstelling. Op den achtergrond de Eiffeitoren Vreemde arbeidskrachten Op landbouwgebied is het aantal niet groot Op grond van wat zij gelezen hadden, meenden enkele lezers, dat er te onzent een dienst voor arbeidsbemiddeling van buiten- landsche werkkrachten zou bestaan. Daar van is echter te bevoegder plaatse niets be kend. Wel behandelt de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling aanvragen om vergunning tot het doen verrichten van arbeid door vreemde lingen. De organen der openbare arbeids bemiddeling plaatsen voorts op aanvragen van werkgevers" arbeiders. Deze organen hebben liet vorig jaar zoo goed als geen bemiddeling verleend voor het plaatsen van Belgische landarbeiders. Wel heeft de aan genoemde Dienst verbonden landbouwkun dige ambtenaar voor de arbeidsbemiddeling in de landbouw in de grensstreken, hoofd zakelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen, het plaat sen bevorderd van Nederlandsche oogst- arbeiders uit andere streken, vooral van de Zeeuwsche eilanden en uit Westelijk Noord brabant. In totaal zijn gedurende de oogst tijd ongeveer 600 Nederlandsche arbeiders uit andere streken in Zeeuwsch-Vlaanderen Niettemin werkte im, dit gewest ook een aantal Belgische landarbeiders, voor wie vergunning is gegeven overeenkomstig het tusschen Nederland en België gesloten ves- rigings- en arbeidsverdrag. Op grond van dit verdrag worden wederzijds de vergunnin gen afgegeven, indien het te betalen loon niet in belangrijke mate ongunstig afwijkt van de ter plaatse geldende loonen in het bedrijf, waarvoor de vergunning wordt ge vraagd. Hierbij zij opgemerkt, dat het aan tal in België werkende Nederlanders tot nog toe grooter is dan het aantal in Neder land werkende Belgen. De loonen der landarbeiders in Zeeuwsch- Vlaanderen bedragen intusschen veel min der dan 25.per week en komen gewoon lijk in de oogsttijd niet hooger dan 15. a 17.Ook in andere deelen van het land is het loon in de oogsttijd niet veel hooger en haalt geen 25.per week. In de IJ-polders en in de top van Noord- Holland komt gewoonlijk gedurende de zomermaanden een aantal Belgische land arbeiders werken. Dit aantal neemt in de laatste jaren steeds af en bedroeg vorig jaar niet meer dan een twintigtal. Nu ko men in deze polder ook veel Noordbrabant- sche en Zeeuwsche landarbeiders werken. De bevolking ziet deze arbeiders heel vaak voor Belgen aan waardoor een geheel ver keerde voorstelling van het aantal vreem delingen in de landbouw wordt, gemaakt. Belgische maaiers in de zin van gras- er korenmaaiers komen hier te lande zelden Uit deze mededeelingen, ons van officieele zijde verstrekt, blijkt dat men voorzichtig moet zijn met berichten, welke vaak in allerlei blaadjes zonder nader onderzoek geventileerd worden. Er zijn nu 'eenmaal groepen van menschen, die graag critiek op regeeringsmaatregelen oefenen. Duitsche propaganda hier Een staat in de staat „Het moet worden beschouwd als de sterk ste bedreiging voor een land, wanneer in dit land een partij wordt geduld, die een instantie buiten zyn grenzen haar be velen ontvangt". Daar kan men het mee eens zijn. Maar wat doet Duitschland in andere lan d-en zelf 1 Daarover stelt de Volks krant (n.l. de driehoek-medewerker, het kamerlid H Hei-mans) de volgende vragen: Weet men, dat dit gevaar niet dreigt, maar reeds werkelijk bestaat in ons eigen land? Weet men, dat in Nederland door de Duitsche N.S.A.B. een „Landesleiter" is aan gesteld met woonplaats te Amsterdam dat deze „Landesleiter" hier niet elechts „Amten für Volkswohlfahr", maar tevens Duitsche consulalen inspecteert? Weet men, dat in Nederland verschillen de afdeelingen van het Duitsche „Arbeits- front" zijn gevormd en onaer geregeld toe- Een verzorgde huid door 4711" De geheel® dag een matte. De avondvarzorging. Resten De ochtendverzorging. wel verzorgde teint door "Matt- van poeder en crème worden "Terci" verwijdert alle resten Creme". Een uitstekende onder- verwijderd door "Terci" ge- van Cold Cream uit de poriën, laag voor het poederen met zichtswaler Daarna "4711" Cold "Terci" maakt de huid frisch kJ zachte en fijne Cream voor de nacht, zij versterkt voor het gebruik van "Matt- "4711" Poeder. en vernieuwt het huidweefsel. Creme" en "4711" poeder. WOENSDAG 7 APRIL HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9.30 Gelükwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmoniumspel en zang, 12.00 Berichten, 12.30 Concert. 2.00 Postzegelpraatje. 2.30 Zang en piano. 3.15 Gram.pl. 3.30 Viool en piano. 4.30 Felicitaties. 4.455.45 Kin deruur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Cau serie over het Binnenaanvaringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Muzikale causerie met gr.pl. 7.45 Repor> tage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS- Ber. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Ouderuurtje, 9.30 Christ. Padiokoor. (Om 10.00 Berichi- ten ANP). 10.15 Schaakcursus. Hierna: Schriïtlezing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uittendfnti 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU, 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 9.30 Keu- kenpraatje. 10.00 Mxrgenpraatje. 10.20 Concert en causerie over de Ned. Arbei dersbeweging. 12.001.45 VARA-orkest, 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.1 „Individu en gemeenschap", causerie. 7.00 Zang. 7.30 „Vrijzinnig Protestantisme in ternationaal", causerie. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 „Musica". 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot- orkest. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 „Java", causerie. 12.20 BBC-Northern- orkest m.m.v. soliste. 1.20 orkest. 3.05 Fanfare-orkest. 3.50. Pianox-ecital. 4.20 Vesper. 5.10 Kwintet. 6.40 Fransche cau serie. 7.00 Orkest. 8.15 Muzikale caused rie. 8.35 BBC-Symphonie-orkest. 10.30 Sextet. RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Kamerorkest 3.05 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Omroeporkest, Noyon-koor en solisten. KEULEN 456 M. 12.35 Omroepkleinorkest, boerenkapel en solist. 3.50 Bonner-Kamer orkest. 8.20 Omroeporkest.- 9.5011.20 Omroepkleinorkest en mandolinekwintet, BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Salon- orkest en soliste. 8.20 Gram.pl. 8.35 Om* roep-Symphonieorkest. 484 M.: 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salonor kest. 7.20 Omroep-Symphondeorkest. 8.50 Kleinorkest. zicht staan van „Kreizleiter" Weet men, dat geregtld groote hoeveefc heden propaganda-materiaal 's nachts uit Duitschland per auto over onze grenzen worden gebracht en dat dit materiaal wordt verspreid onder de hoofdleiding van zekeren H. uit Voorburg? Weet men, dat op hier wonende Dui& schers, afhankelijk van belangen in hun va derland, sterke invloed wordt uitgeoefend, om hen te bewegen, men zou kunnen zeg* gen: te dwingen, zich te abonneeren op Duiteche bladen? Heeft men kennis genomen van het Ste* fanipersbericht uit Weenen, waarin wordt meegedeeld, dat binnenkort alle Duitsche onderdanen, die in het buitenland een Duik sche firma vertegenwoordigen, aan een soort examen zullen onderworpen worden, om te onderzoeken of zij lid zijn van de nationaal-socialistische partij of sympathi- seeren met de politiek van deze partij Zoo ja, dan moet men ook weten, welké gevaren hier dreigen. Dreigend conflict in het veenbedrijf Tegemoetkomend voorstel. Gistermiddag is te Vroorashoop w&" derom een conferentie gehouden tusschen' verveners en veenarbeidersbonden, teneiiy de de dreigende staking in het veenbedrijf van Noord-Overijsel te bespreken. De verveners hebben thans een nieuw voorstel gedaan, waarbij eenigermate aan de eischen der arbeiders is tegemoet geko men. Over dit nieuwe voorstel zullen dé arbeiders zich thans beraden. De staking is intusschen opgeschort. D E V E O STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apotheek feS.m"w5«?o2 Deveo-Depöt w,lm0V„"H*.«l8f«.f. «37055 Fa. C. Roosen Zn. BwJS'JEFSra Elders wende men zich tot de febrlkente: Fe. D. VAN OORT te Baarn. Veowaau uit tHOLLANDSC-HE DQODBocacNLGV£N =_w.QJV£RMEE.ta (52 Hij bladert weer in zijn bijbel. Toch maar een lofpsalm kiezen, en daaruit preeken? Hij schrikt er voor terug. O, het ligt niet aan God. Zijn goedheid is overvloedig geweest. Maar de menschen weten er geen weg mee, zij hebben de zegen uit Gods handen gerukt en gedaan alsof zij zelf hem bewerkt hadden. En het gevolg is geweest dat nu alles ver knoeid is, hopeloos verknoeid. „Gods weg is volmaakt". De tekstwoorden die voor hem liggen, dringen zich aan hem op. Ja, Gods weg is volmaakt- Maar de weg der menschen Buiten voor hun woning, spelen de kinderen van den koster. Het jongste zoontje brabbelt in zijn druk taaltje tegen de anderen. Kinderen. Hij leest in zijn bijbel. „Want met U loop ik door een bende, en met mijn God spring ik over een muur. Gods weg is volmaakt; de rede des Heeren is doorlouterd; Hij is een schild allen die op Hem betrouwen." Boven de onvolmaaktheid dezer wereld staat de geweldig heid van den Volmaakte. Durft hij deze bijbelwoorden doorgeven? Kan hij daarmee bezorgde harten troosten en tot rust brengen? Hij weet het niet God alleen kan het maar hij voelt hoe de woorden van den tekst zich meer en meer aan hem opdringen. Van Gods grootheid en verheven heid zingen, en een hart vol bekommering hebben, vol schreiende nood? Misschien was dat vroeger mogelijk, en David heeft het gekund toen God hem gered had, maar welke bedrukte ziel kan het? De dominee zoekt vermoeid naar een andere tekst, bladert de gansche bijbel door, leest en overdenkt, maar de andere woorden laten hem niet los. Gods weg is volmaakt. Volmaakt! En ineens vindt hij het motief voor zijn preek, proeft hij de rust en vertroosting, die ook uit deze woorden straalt. Hij, de Volmaakte Bestuurder der wereld, Hij leidt ons leven; en wat ons overkomt, het is goed, want Zijn weg is volmaakt. Lang zit de predikant te peinzen. In zijn gedachte ontwerpt hij het schema voor zijn preek. Dan neemt hij zijn pen en begint te schrijven. Zijn gelaat glanst. 's Zondags waait er een koude, snijdende wind; het korte, zachte najaar heeft plotseling de winter binnengelaten. Rond om het dorp liggen de weilanden rillend onder de kervende wind, het gras is dof en schriel geworden, biezen en water planten verschrompelen in de slooten, en de kleine rozetten van madeliefjes en boterbloemen verbergen zich kouwelijk tusschen het dunne gras. De winter is gekomen. Langs de wegen rijden de kerkgangers in de kapwagens naar het dorp. Het getamp van de klok vergalmt over de wei den en vermengt zich met het regelmatig geklap der paarden- hoeven. Boerenarbeiders met wapperende jaspanden, en hun vrouwen gaan per fiets naar de kerk en halen de wagens bij het dorp in. En door de dorpsstraat wandelen de dorpsbe woners naar het kerkplein: de vrouwen dragen het psalmboek in de hand; de mannen hebben het in de achterzak van hun slipjas gestoken, waar het bij elke stap tegen hun beenen tikt; De kerk loopt langzaam vol, terwijl het orgel gedempt boven het geroezemoes van plaats zoekende menschen uit preludeert. In de ouderlingenbank zit Van den Berg. Achter aan schuift Piet Bruining in een bank, .terwijl zijn vrouw en haar moeder een plaats tusschen de andere vrouwen zoeken. Als het orgel het door den voorlezer opgegeven lied inzet en allen instemmen, wordt dominee Velt door enkele ouder lingen naar de preekstoel geleid. Onder aan de trap buigt hij het hoofd in stil gebed. „Ja mijn ziel dorst naar den Heer", hoort hij de gemeente zingen als hij het hoofd weer opheft en de kansel beklimt. Het ontroert hem deze belijdenis'te hooren, en die ontroering leeft nog in de woorden waarmee hij in het gebed de nooden der gemeente aan God opdraagt. Hooren de menschen het? Is de aandacht, waarmee zij luis teren, grooter dan anders, als hij zijn preek begint en van de zorg spreekt waarin de wereld leeft? Armoede, gebrek, ge ruchten vari oorlogenHet voedsel waar de een naar snakt, werpt de ander op de mestvaalt omdat het niets op brengt. Duizenden, honderdduizenden, die geen werk kunnen vinden en de winter staat voor de deur. Heel de wereld zucht en kreunt en klaagt, en het is of al die klachten samen geperst worden tot één woord: zorg. Van den Berg verschuift zich in zijn bank. Hij weet niet waar de dominee heen wil. Moet hij de zorg in de kerk halen? Kwam men juist niet hier om de zorg te vergeten? De predikant gaat verder. „Er zijn jongeren onder ons, die kracht en durf hebben. Zij willen de wereld ingaan en vech ten voor hun geluk, zooals wij ouderen het allen ook gewild hebben. En God slaat hun en ons de mogelijkheden uit de handen. Dat is zwaar. Want het gaat niet om wat onnoozele kleinigheden, om wat dingen die wij desnoods zouden kunnen missen! Het gaat om onze levensomstandigheden, om onze geheel e .toekomst op deze wereld, dat zijn toch gen kleinig- heden!" Zoo kettersch hebben de menschen hun dominee nooit ge* hoord. Bij velen rijst een stug verzet. Moest een predikant niet zeggen, dat zulke gedachten zonde zijn? En nu verdedigt hij ze nog. Zij wachten op de wending die de preek straks nemen moet. Maar als deze komt zijn zij nog niet tevreden gesteld. „En toch, gemeente, wij zullen onze waardebepalingen moeten verleggen. Er is geen ontkomen aan. We zullen de dingen van deze wereld op het tweede plan moeten plaatsen, en de dingen van God op het eerste. Dat is moeilijk, en daar kom je niet ineens toe, alsof het een oppervlakkige zaak be* treft. En misschien zijn wij daar geen van allen volkomen toe gekomen, want het raakt ons leven in zijn diepste kern. „Wij zullen Gods leiding over ons leven moeten aanvaar* den. Wij zullen het stuur, dat onze handen zoo hartstochtelijk omklemd houden, aan Hem moeten overgeven. Wij zullen: moeten gelooven, en er vrede bij moeten hebben, dat Hij ons ook nu door de donker van onzen tijd heenvoert, heenleidt. Want Gods weg is volmaakt. Wij zullen onze handen in Zijn handen moeten leggen en ons door Hem laten leiden door de onvolmaaktheid dezer wereld heen". Er is een ruime mildheid in de stem van den predikant gekomen. Ondanks hun verzet trekt hij velen, door de diepe ernst Waarmee hij het lëatsfe gedeelte van zijn preek uit* spreekt. Zij gevoelen de rijkdom van de troost over zich komen, (Wordt vervolgd);

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8