Ned. Herv. Predikanten-Vereen. DINSDAG 6 APRIL 1937 TWEEDE BI7AD PAG. 5 Kerk en Zending Twee -en - zeventigste middagzitting I .li. 1 In de middagvergadering van heden trad vergadering te J Utrecht als spreker op Ds. R. C. T roei S tra van 1-Ialle. met het onderwerp „De catechese". Kerkorde en Catechese Rcfe'ai" Ds-H c-TrMlst™ Spreker wil uitgaande van de werkelijk heid der catechisatie een aantal punten naar voren brengen: 1. Het gaat om de persoon van den cate cheet. Niet om zijn individueele persoon lijkheid en begaafdheid, maar om zijn per soon. Bijna beslissend is of hij een mensch is. .die. gedrongen door de liefde van Christus en op diens bevel, móet onderwij zen.'In alle opvoeding is belangrijker dan methode en leerstof wat de opvoeder zelf als handelend mensch is. Dit vanzelfspre kende wordt licht vergeten en maar al te graag vergeten. De catecheet is zoc weinig als persoon onder zijn leerlingen, heeft geen gemeenschap met hen. Dit drukt 't heele predikantschap. 2. Onze catechisanten. Zijn ze niet ons spiegelbeeld? Groote groenen doen belijde nis zonder een beslissing te nemené Intel lectualistische beïnvloeding maakt het li onmogelijk de dingen zelfstandig te vi werken. Er is veel moralistisch miss stand. Ze leeren riiet op primitieve wijze Christen te zijn. 3. Dankbaar zijn we voor Heid. Cat. en Kort Begriji.'Wat in de Kerk aan leersub- stantie leeft gaat hier wel op terug. Deze geschriften zijn niet intellectualistisch. Deze zinnen kunnen gebeden worden. Ze bevat ten de grondstukken, die in elke Christe lijke, onderwijzing zullen blijven (wet, ge loofsartikeien, Onze Vader). 4. Het onderwijs in de Bijb. Gesch. vraagt verdieping. Er is veel cliché in de behan deling. De lijn der heilsgeschiedenis moet zichtbaar worden de resonantie der Schrift gehoord, het typische van bepaalde figuren gezien. 5. Het onderwijs in de Geloofsleer vrar gt een zakelijk spreken over de levende waar heid in haar actüeele betrekking op onze wereld, heden. Hoe betuigt zich nu de wet Gods? Hoe moet het nu gehoord worden: rechtvaardig door het geloof alleen, zonder de werken? Wat is nu heiliging des levens? Hoe moeten we uit het Evangelie Góds ge- goden onderwijzen? In Luthers dagen zetli het. sola fide "een wereld in beweging. 6. Zoo noodig late men I-leid. Cat. en Kort Begrip als leerboek ]os. Ter wille van onze leerlingen is een nieuw leerboek dig. Geen losse teksten erbij, maar levend contact met. de Schrift morgen is -te Utrecht de Ned. Herv. Predikanten-Vereenjging vergaderd. De samenkomst werd hedenmorgen geopend op de gebruikelijke wijze, waarna Ds. J. W. van D i p p e 1 van Middelburg wijdingswoord, sprak. Referaat Dr. O. Noordmans Spr. merkt op, dat zijn onderwerp droog lijkt. Toch heeft de geschiedenis der kerk orde meer van een sprookje dan van kroniek. Langs.de lijn, waar gees orde elkaar raken, beleeft ons geslacht, zijn groote avonturen. Reeds Paulus geeft in den eersten brief aan de Corinthiërs een kerkorde en dat. her haalt zich dan steeds. Onze vreei kerkorde van 1816 verhindert ons daarin mee te leven. Kunnen wij de kerk inrichten zooals willen? Met deze vraag hebben de refor matoren geworsteld. Luther dorst er nau- welijks aan te raken. De Gereformeerden der 16e eeuw gingen ook op dat punt meer bewust op de Schrift terug. Is dit een ver gissing geweest? Spr. meent, dat wij die vraag niet enkel op exegetische en histori sche gronden moeten beantwoorden. Dc kruiskerken gingen in de dagen van strijd zoo dicht mogelijk op het Kruis-terug. Spr. illustreert dat met de oudste gereformeerd, kerkorden van Straatsburg, Genève ei Londen, Ambt en Liturgie Inleider wijst weder, op het onderscheid tussclien deze meer liturgische voorschrift ten en de orde, die Calvijn aangeeft in vierde Boek van zijn Institutie. Deze laatste is veel meer ambtelijk dan liturgisch. De eerste uitgaven van.de Institutie heeft nog meer den liturgischen vorm. Dit hangt samen met het Catholieke kerk. begrip. Daar is de kerk een_ organisch lichaam, reëel, zichtbaar, waarvan het .we zen méér met het woord leven dan met het woord geloof wordt geraakt. De re formatie liept gevaar om, waar zij alles in het teelten van liet geloof zette, alleen den liturgischen vorm over te houden en de ambten kwijt te, raken: Luther voorkwam dit door zijn staan op de letter der schrift. Maar bij Calvijn. worden de ambten geheel uit hun transsubstantie los gemaakt en naar buiten gericht, als vier hoektorens op de kerk, om voor Góds eere te arbeiden in de wereld onder'de sterren. De ambten zijn geen organen der kerk. maar werktuigen Gods, zooals spr. uit Cal vijn aanwijst. Zoo staan ze in het vierde boek van de Institutie, waar de liturgie een onderdeel wordt van de ambtelijke orde en niet anders om. Met het, kerkelijke realisme heeft Calvijn gebroken. De geldigheid der ambten Ds. Noordmans vraagt verder naar den grond van de geldigheid der ambten. Deze is van feitelijken aard. Bij Luther en Cal vijn is het eenoordeel der liefde, dat de kerkorde, laat gelden en niet een geloofs- oordeel. De ambten rusten op de apostoli sche zending, niet. op charismatische be gaafdheid. Juist daarom moest de Hervor ming hier nog verder op de schrift terug gaan dan in geloofszaken. Rome had met dit Catholieke oordeel der liefde de kerk concreet gemaakt en het geloof verdrongen. Referent bespreekt eindelijk de afzonder lijke ambten. Hij wijst er op, dat Rome en de Reformatie formeel hierin overeenkomen dat de ambten-bij het apostolaat en niet bij de charismata aansluiten. Het profetisch ambt verkommert tot oefenaarschap. Het doctorenambt is van 't begin af in dè kerk bepaald geweest- Herder en L eeraar loöpen in elkaar. Bij Calvijn reeds gaat het over in de Scholen en in ons land werd het gesaeculariseerd in de Professoren. Het predikambt is een teruggaan op N.T.-ische zending, waarbij de bisschop wordt overgeslagen. Het priesterlijke staat niet op den voorgrond. Het leèren staat boven de liturgische functies. De ambten zijn naar buiten gericht: Spr. geeft ten slotte zijn opvatting van het presbyterambt. NED. HERV. KERK angenomen: Naar Welsum bij Olst, H. J. C. A. Couvée, laatstelijk predikant der Eglise Reformée de France. BAPTISTEN GEMEENTEN eroepen: Te Vriescheloo, A. G. rendrecht te Haarlem. INDISCHE KERK BEROEPBAAR De heer H. A. van Loon, Cand. tot den Diénst bij het Prov. Kerkbestuur van Zeeland, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Zijn adres is: Dorpsstraat A 105 is wou de (Utr.). HULPPREDIKER Door den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Groot e-L i n d t is benoemd tot hulppre diker aldaar, cand. D. S. A. Hagenbeek, van Vlaardingen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Angerlo Zondag j.l. heeft Ds. Boer ma, afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Ahgërlo, wegens vertrek naar Kloetinge. De tekst was Hebr. 13 20 en 21. Toespraken zijn gehouden door ouderling Jansen, na mens den Kerkeraad. Ds. Pik a ar, van Steenderen, namens den Ring, den heer N ij d e k e r, te Emmerik, namens de Ver- eeniging „In- Eigen Taal", te Emmerik, waar ;en tiental leden aanwezig was: den heer nissen, van Dieren, die als lid van de Prov. Comm. van het N.J.V., den ver- trekkenden predikant toesprak als oud-voor zitter van den Ring Doesburg; en Ds. W a 1- rt, consulent, die liet toezingen Psalm 121 4. Beetsterzwaag Zondagmiddag heeft Ds. D. Koopmans afscheid genomen van de Geref. Kerk te De Bijbelsche Geschiedenis voor de jeugd verteld door Tine Bonnema 1200 kolommen druks. Met 215 teekeningen van Henk Poéder en 50 beeldkaartjes van Dr A. van Deursen en J. de Vries. Prospectus gratis in eiken boekhandel en bij J. H. KOK, Uitgever, Kampen. Mrfr.l Een ongewoon transport had gister plaats nabij de Galileïstraat in Rotterdam, waar twee tanks, elk wegend 10.000 Kg. i 't benzine-depót der Kef. Oil Import werden aangevoerd. Beetsterzwaag, wegens bekomen emeritaat. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken be zet. Z.Eervv. hield een predikatie naar leiding van Matth. 28 20: „En ziet, Ik ben met u, alle de dagen, tot de-voleinding der wereld. Amen", in welke 'predikatie vooral naar voren worden gebracht de groote rechten en zegeningetTdie Christus al de Zijnen toezegt. Namens Kerkeraad en Ge meente werd de scheidende leeraar toege sproken door ouderling De Groot, waarna de Gemeente hem toezong Psalm 121 4. Ds. van der Wielen, van Boornbergum, sprak namens de Classis Drachten, terwijl ouderling H o f s t r a het woord voerde na*- mens de Kerk van Sneek. Brouwershaven Zondag 4 April nam Ds. G. J. de Nie afr scheid van de Ned. Herv. Gem. te Brom wershaven, na een verblijf van 2H jaa*. wegens vertrek naar de Gemeente Veen- d a m. Zijn tekst was 1 Cor. 3 7. Op ver zoek van den scheldenden predikant werden geen toespraken gehouden. Wel eindigde deze zelf met een persoonlijk woord tot col lega's, kerkelijke college's en Gemeente. Toegezongen werd Gezang 224 1. Een tal rijke schare vulde bijna geheel het groote kerkgebouw. Farnsum Cand. A. van 'der' Most heeft Zondag j.l. zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Farnsum. t's "Morgens werd hij bevestigd door zijn schoonvader, Ds. G Grootjans Thz., van Vlaardingen. Aan de handoplegging nam ook deel: Ds. Hove, van Delfzijl. De nieuwe predikant sprak naar aanleiding van Joh. 6 „Heer, tot wienzullen, wij gaan? Gij hebt de woorden des eeuwigèn levens". In beide diensten was het kerkgebouw geheel gevuld. Verschillende predikanten uit de omgeving woonden den dienst bij. Goes Voor een stampvol kerkgebouw (ongeveer 1600 personen uit Goes en daarbuiten vulden (le Groote Kerk) nam Zondagavond Ds. J. J. Homburg wegens verkregen emeritaat afscheid van de Ned. Herv. Geméente té Goes, na des morgens een afscheidswoord te W~i 1 h e.Tm.i n a d or p-te hejbben gesproken,. Eerst'sprak Z. Eerw. hartelijk toe; kerken raad, kérk voogd ij, collega's, catechisanten en gemeente wier liefde en vriendsGhap hij niet zal vergeten. Hierna sprak ds. J. de een zijner plaatselijke collega's herp namens kerkeraad, kerkvoogdij en gemeent; hartelijk toe. Nadat ds. Koopmans le 's-Heer Hendrikskinderen namens den ring en de collega's het woord had gevoerd be diende ds.. Homburg het Woord uit Hand. 20 i 32. Het nienwe politiebureau van Hillegersb erg, dat dezer dagen in gebruik werd ge nomen. Voorheen was dit gebouw bekend als „De Melkstal de Vaan", Voor de hieuwe bestemming werd het verbouwd. Spr. begon zijn ambtelijke loopbaan met „En hij leidde henv tot Jezus" Hij wil die loopbaan eindigen met: „Geloofd zij Jezus Christus". Op verzoek van ds. De Vries zong de ge meente ds. Homburg toe: „De Heer zal U steeds gadeslaan". Het. Ned. Herv. kerkkoor verleende in de zen dienst zijn medewerking. Naar wij vememen blijft ds. Homburg te Goes wonen. Marken Zondagmiddag j.l. heeft Ds. D. Wester- el d afscheid genomen van de Ned. Herv. Kerk te Marken. Zijn tekst was: Deut. 32 vs. 4a: „Hij is de Rotssteen,, wiens werk volkomen is". Nadat Ds. Westerveld ver schillende college's en-personen had toege sproken werd hij door Ds. Gerth van W ij k, uit Zunderdorp toegesproken, namens het Class. Bestuur van Edam en namens den Ring van Monnikendam. Hierna voerde Ds. uit Monnikendam, als consulent het woord, waarna de heer K. ais ouderling hem toesprak en deed zingen Psalm 121 3 en 4. Stavenisse Zondag j.l. is cand. J. Batelaan, beves tigd in het ambt van predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse. De bevestiging geschiedde door Dr. D. Jacobs, uit Bos koop, die een predikatie hield over 2 Tim, 15. Na de predikatie werd overgegaan tot de bevestiging. Aan de handoplegging rerd deelgenomen door den consulent Ds. H. K r a a y, van St. Annaland. De Gemeen te zong den bevestigde toe Psalm 20 1. Des namiddags verbond Ds. Batelaan zich de Gemeente met een predikatie over Joh. 3 30. Na de predikatie volgden de ge bruikelijke toespraken. Ds. L. TIEMERSMA Morgen herdenkt Ds. L. Tiemersma predikant te Bandoeng, den dag op hij voor 25 jaar het predikambt in de Geref. Kerken aanvaardde. Ds. Tiemersma werd 29 Juni 1S61 geboren en kwam eerst Op gevorderden leeftijd tot bet predikambt dat bij 7 April 1912 aan vaardde bij.de Geref. Kerk van Batavia, die bij gediend heeft tot aan zijn emerritaat, dat hem in Aug. 1921 eervol verleend werd. Hij vQstigde zich daarop metterwoon te Bandoeng. EERSTE-STEENLEGGING Te Diemen is Zaterdagmiddag de eer ste steen gelegd voor een nieuw kerkgebouw van de Geref. Kerk aldaar. De burgemees ter van Diemen, Mr. A. J. de Wolff, heeft de gemeente geluk gewenscht. Ds. M. W. J. C. do Klui s, de pastor loei heeft, den eersten steen gelegd, waarna nog ongeveer honderd personeneen steen leg den. KERKORGEL Zoo juist bericht men ons, dat in het ge bouw der Ned. Herv. Evang. te Ambt- Vollenhove een pneumatisch kerkorgel zal worden geplaatst, opdracht, werd ver- ORGELBOUW RESTAUREEREN ONDERHOUDEN WINDMACHINES M. SPIERING DORDRECHT Opgericht 1888 BOND VAN NED. PREDIKANTEN In de twintigste, algemeene vergadering van dezen Bond te Utrecht gehouden, heeft de voorzitter, Dr. M. van Emp van Middelburg, gesproken over de teleurstellende wijze, waarop de Alg. Synode tegen voorzitter en secretaris van den Bond is .opgetreden. In verband hiermee diende Ds. B. J. A r i s een motie in, waarin de Bond uitspreekt, dat door de publicatie der Synode geen overtuigend antwoord is ge geven op de vraag, of het beleid van den Raad van Beheer op de juiste wijze is ge voerd. Dr. II. C. J. van Dee Ion wilde de wen schelijkheid uitgesproken zien, om, nu de brochure zoowel van de Synode als van liet Bondsbestuur heeft gelezen, over tc gaan tot de orde van den dag. Na ampele bespreking werden de beide moties ingetrokken, nadat, de vergadering had geconstateerd dat zij het geheel eens is met hetgeen het Bondsbestuur in de eerste alinea van het program 1937 heeft geformuleerd in de opdracht, om ten op zichte van de uitvoering van het Reglement op de predikants-traktementen in de Her vormde Kerk dé verdere ontwikkeling der dingen af te wachten. Kerk en Staat in Duitschland vier predikanten gearresteerd De jaarlijksche Evangelische week, maal te Darmstadt gehouden, is wreed ver stoord door de arrestatie van vier predikan ten, die er aan deelnamen. Drie hunner nen te Darmstadt: Wolff, Weinberger en Knell. De vierde is Ds. Brandt uit Bielefeld (van de Bethel-stichtingen). De Evangelische week was op 31 Maart ƒ:1-. begonnen en de vergaderingen konden onge stoord doorgang vinden, toen de politie plot seling beval, dat- alles direct afgelast moest worden. Volgens een semi-officieel bericht in de Frankfurter Zeitung was deze Evange lische week óp touw gezet door de confes- sioneele beweging in Duitschland en de Duit- sche Evangelische ker-k. „Zij moest worden verboden", aldus het blad, „omdat de leiders trachtten het. verbod van spreken van per sonen van buiten of uit het buitenland te ontduiken, welk verbod is ingesteld in het belang van den vrede in de kerk en welks ontduiking is geschied met de bedoeling het op een krachtproef te laten aankomen". Men leest hierboven dat er geen buiten- landsche predikanten zijn gearresteerd, of schoon er wel aanwezig waren (o.a. dr. Vis ser 't Hooft van Genève). De Evangelische week, die Zondag j.l. zou eindigen, werd nu verder verboden. Pogingen tot samenspreking? Tijdens het weekeinde is aan den plaats vervanger van Hitler, Rudolf Hess, een me morandum overhandigd, waarin het stand punt van de predikanten der kerkelijke oppositie (belijdenisbeweging) wordt uit eengezet. Men is van meening, aldus Reuter, dat deze ge?te een stap zou kunnen beteekenen in de richting van een verzoening. Het verluidt, dat Rudolf Hess beloofd heeft zijn ernstige aandacht aan het memorandum te schenken en mogelijk de volgende week de leiders der kerkelijke oppositie, met inbe grip van dr. Niemöller, te zullen ontvangen. In 1936 zijn in Oostenrijk samen 8500 per- onen tot de Evangelische Kerken toegetre den, wederom 'n respectabel getal. Van deze 8500 kwamen er 5460 rechtstreeks uit de R.-K. Kerk. In 1935 was het getal onge veer gelijk (8629 toetredingen). Het aantal uittredingen uit de Evangelische Kerken in 1936 was 1325, in 1935 1449. LUTHERMANUSCRIPT ONTDEKT Te Accum in Jeverland (Duitschland) heeft men in oude archieven in een Bijbel uit het jaar 1693 een kostbare vondst gedaan, lil. een eigenhandige verhandeling van dr. Maarten Luther en zijn medewerker Johan nes Bugenhagen, handelend over Bijbel citaten en hun vertaling en uit het jaar 1543 stammend. PLAATSELIJKE GEBEDSGROEPEN De toespraken gehouden in de samenkom sten van den Supra-nationalen Gebedsbond te Zeist door den leider der Spaansrhe Evang. Zenoing. den heer Percy J. Buff a zijn in druk verschenen onder den titel „Ge bed en opwekking". Zijn streven is, plaat lijke gebedsgroepen te vormen, bestaande uit geloovigen van verschillende kerken en kringen „bereid om de nooden der wereld met elkaar voor God te brengen en te bid den om een geestelijk ontwaken". Dp. bundel, die nooit verveelt: KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE Bundel B 79 liedjes voor jonge kinde ren, met pianobegeleidingen en plaatjes. 5de druk 2.50, gebonden f 3.25. P. N00RDH0FF N.V., GRONINGEN (Adv.) Landen Tuinbouw GEEN REORGANISATIE DER BL0EMB0LLENVEREEN1GING De voorstellen verworpen Algemeene vergadering der Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur der Algemeene Vereeniging lencultuur kwamen na kleinere voorstellen die aangenomen werden, verschillende sta tutenwijzigingen in verband met door het hoofdbestuur voorgestelde reorganisatie voorstellen aan de orde. Aangenomen werd de gewijzigde bepa ling, dat personen, die niet direct bij het bloembollenbedrijf zijn betrokken, door het hoofdbestuur worden ingeschreven als do nateur bij de afdeeling waar zij zich heb ben aangemeld, zij hebben recht van toe gang tot de afdeclingsvergaderingen, maar geen stemrecht. Verworpen werd de door het hoofdbestuur voorgestelde bepaling, om aan de leden gelijke rechten aan de leden en donateurs gelijke verplichtingen te ver- leenen. zoodat dus volgens de oude statutai re bepaling de donateurs hun gelijke rech ten behouden. Een wijziging, welke het royement regelt van die leden, wier handelingen den goeden naam van het bloembollenbedrijf of van de vereeniging ernstig hebben geschaad of die de belangen van een of meer leden met op zet ernstig hebben geschaad werd verwor pen. Voor aanneming was er slechts ééri stem te weinig. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel om het stemrecht in de afdeelingen te wijzigen en aan leden met minder dan 100 are een stem te verleenen. Aan leden met 100 are, doch minder dan 300 are, twi stemmen en aan leden met meer dan 300 are drie stemmen. Tegen dit voorstel bestond nog al oppo sitie, omdat men er een onbillijkheid in zag tegenover kweekers, die-door de saneering gedwongen zijn, hun beteelde oppervlakte te beperken. Met 143 tegen 73 stemmen werd het voorstel verworpen. Het belangrijkste reorganisatie voorstel kwam hierna in behandeling. Het hoofdbestuur had een nieuw ar tikel 15 voorgesteld, luidende: da leden die kweekers zijn van eenzelfde geslacht van bol- of knolgewas en die meer dan een voor elk artikel of elke groep van artikelen op voorstel van de groep door de algemeene verga dering vast te stellen oppervlakte, doch ten minste 7 are van het betref fende artikel of de betreffende groep van artikelen telen, worden vereenigd "tot één groep, wanneer het hoofdbe stuur het vormen voor het betreffende artikel of de betreffende groep van artikelen heeft goedgekeurd en deze groep heeft erkend. Nadat eenige afgevaardigden en leden hun bezwaren tegen dit voor stel hadden kenbaar gemaakt, werd het verworpen met 152 tegen 65 stem men. De voorzitter, dr. A. J. Verhagen, zei ,dat door deze verwerping de grondslag aan het voorgestelde reor ganisatieplan was ontnomen, zoodat hij afzag van een behandeling der overige voorstellen. Bij de rondvraag bepleitten de afdeelin gen Lisse en Haarlem kwaliteits-contröle oor den binnenlandschen handel. De voor zitter wras overtuigd van de noodzakelijk heid daarvan, maar wees op de moeilijk heid om een doeltreffend systeem te vin den, vooral daar een wettelijke grondslag voor een dergelijke controle ontbreekt. Tenslotte deelde een lid der afdeeling Hillegom mede, dat de vernietiging der rplus-bollen is opgedragen aan een com binatie uit de veilingen, welke daarvoor ROFFELR1JMEN 'T „ALGEMEEN" BELANG U weet: als „algemeen" i Geldt weer bij de verkiezingsstrijd Dat men ons goede vaderland In tallooze partijtjes splijt. Al wordt de stormloop deze keer Getemperd door het „statiegeld" Wie op zijn speciaal belang (ln 't algemeen dan) is gesteld Heeft meestal wel de middelen En de contanten bij de hand Om met een candidatenlijst Te komen, in 't belang van 'i lana. Zoo is het met de gangmakers Van 't Nederlandsch Motorverkeer. Zij zitten, naar hun vlotte aard, Ook nu niet bij de pakken neer En hebben xn.jeen ommezien Ee n knal (lende)-partij gesticht Geheeten „Algemeen Belang", Maarop privaat belang gericht Men acht de „ongekende" druk Op de motor voldoende grond Om met een eigen candidaat Te treden voor het kiezersfront. Ik vraag me af: heeft een partij Van slachtoffers van 't snelverkeer Geen goede reden van bestaan, Als tegenwicht en tegenweer? Die zou, als „Algemeen Belang", Oók kunnen wezen: „stiïkt neutraal"t Doch streefde ongetwijfeld naar Een ideëeler ideaal. (Nadruk verboden) LEO LENS 10.000,heeft ontvangen. Volgens dit lid had deze combinatie de vernietigde bollen als veevoeder verkocht voor 60.000,en dus een winst gemaakt van 70.000, De voorzitter deed de toezegging, dat hij deze aangelegenheid zou laten onderzoe ken. De vergadering werd. hierna gesloten. Verlaging monopolieheffingen De voorverkoopcontracten De commissie-„Gerbrandy", bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaarden van tarwe bloem en tarwemeel en voor roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van tarwe bloem en tarwemeel, resp. vaq roggebloem en roggemeel is op Maandag 5 April 1937 bijeengekomen naar aanleiding van de met ingang van dien datum van regeeringswege aangekondigde verlagingen van de monopo- lieprijsversehillen op tarwe en rogge en op tarwe- en rogge-afvallen. Zij heeft zich bij haar overwegingen gebaseerd op de bedoelde verlagingen, zooals deze zijn gepubliceerd in de bladen van Maandagochtend 5 April 1937, en nader van regeeringswege aan ote commissie zijn toegelicht, alles onder voor* behoud van den inhoud van de ter zakfl nog niet verschenen ministerieel© beschik* kin gen. Naar aanleiding van 'deze Verlagingen heeft de commissie beslist, dat met ingang van 5 April 1937 de volgende prijsverla* gingen ten aanzien van het op 4 April 1937 nog niet uitgevoerde gedeelte der loopende voorverkoopcontracten zullen plaats vinden. 1. voorverkoopcontracten tarwebloem -MaM f 0.70 per 100 Kg. 2. voorverkoopcontracten tarwemeel f 0.65 per 100 Kg. Ten aanzien van eventueel© wijzigingen! in den prijs van tarwebloem b en van rogge bloem en roggemeel, voorzoover betreft het op 4 April 1937 nog niet uitgevoerde ge* deelte van loopende voorverkoopcontracten, kan de commissie vooralsnog geen uitspraak doen, aangezien de gegevens voor het bepa len van eventueele prijswijziging als hier bedoeld van regeeringswege nog niet be* kena' zijn j .Poppenkast" Wy lazen in „Het Arbeidersfront", een strijdblad vóór de N.S.B. de volgende corres pondentie aan iemand in (Sliedrecht), welke we letterlijk overnemen Wij ontvingen uw schrij'ven in de door u gekozen eigenaardigen vorm. Zeker, die reeks van Rijksdagleden met 600 mark per maand is poppenkast. Zooiets zouden wij in Nederland niet uithalen. Iets wat in Duitschland gebeurt altbans ge beurd is, „popenkast" noemen; het is wel veel gedurfd in zoo'n orgaan. Aan boord van het bij WiltonFijenoord te Schiedam liggende tankschip „Bucci~ num brak gistermiddag brand uit. De brandweer in actie tijdens het blusschings- werb

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5