WEE Een rechts complot in Madrid Nu Ludendorff en Hitier het eens zijn DOUWE Oft3 punten ■êkeh.! .DINSDAG 6 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog De opmarsch naar Bilbao yordert langzaam i#t- rie Madrileensche politie heeft de leiders van een belangrijke organisatie aangehou den, weike een actie tégen de roode macht hebbers beraamde. De gearresteerden behoorden bijna allen tot het bestuur van de vischmarkt. Zij kwa men bijeen in een hotel in het centrum der stad. De organisatie stond onder leiding van Manuel Ruiz Gonzalez, assessor van de vischmarkt en oud-lid van de Spaansche Phalanx en stelde zich voor, den rechtschen troepen hu p te verleenen, wannere zij Ma drid zouden binnenrukken. Het genoemde hotel en de vischmarkt moesten een centrum .van gewapend-en tegenstand vormen. In het hotel, waar Ruiz erin ges'aagd was zich te doen benoemen tot verantwoordelijk gedelegeerde van een vakvereenigingsorgani- satie, heeft men talrijke vuurwapens gevon den, brandbommen en gewone bommen. Een huiszoeking heeft geleid tot de ont dekking van papieren en documenten, die aanleiding hebben gegeven tot de arrestatie .van verscheidene medeplichtigen van Ruiz. Ook heeft men een belangrijk wapendepot en munitieopslagplaats gevonden op do vischmarkt. Het onderzoek der politie wordt voortge zet en verdere arrestaties kunnen ieder oogenblik verwacht worden. JBarrlo naar Parijs Martinez Barrio, voorzitter van de Cor tes, zal op 8 April naar Parijs gaan. vergezel i door afgevaardigden der verschillende par tijen van het volksfront. Vermoedelijk zal hij te Parijs pntmoetin- gen hebben met. Blum en verschillende an dere politieke persoonlijkheden, o.a. Kami el Huysmans. jMola's opmarsch naar Bilbao De omvangrijke verdedigingsmaatregelen fvan de Basken en het bergachtig karakter ,van het terrein bemoeilijken weliswaar de operaties van Mola's tiocpem, doch kunnen den opmarsch van de witten toch niet tegen houden. De nationalisten zijn thans nog slechts on geveer 25 IC.M. van Bilbao verwijderd. Evenals voorheen, zetten de nationalisten 2iun pogingen voort, om den hiaat tusschen de Baskische verdedigingsstellingen bij Ochandiano en Mondragon te vergrooten. teneinde zich een weg te banen naar de dalen, die voor Bilbao zijn gedegen. Den voornaamsten steun bij derae adtöe ver- leent de infanterie. Er wordt minder gebruik gemaakt van tanks, die in het bergachtige terrein slech's in beperkte mate kunnen opereeren. Een des te grooter rol speelt ech ter de artillerie naar beweerd wordt, zijn ide kanonnen ran Duitoch fabrikaat die onder de Baskische troepen en ook achter 't. front ontzettende vernielingen heeft aange richt. De steden Durango. Elorrio en Eibar, die bovendien herhaaldelijk door luchtbom bardementen zijn geteisterd, zijn in groote puinhoopen veranderd. Daar alleen reeds zouden 300 personen gedood en 2500 andere gewond zijn. De Baskische strijdkrachten verkeeren in een uitermate kritieke situatie. De regeering jvan Bilbao heeft zich reeds genoodzaakt ge zien de drie genoemde steden door de bur gerlijke bevolking te doen ontruimen. Desniettemin is de eerste dogen log geen beslissende overwinning van Mola te ver wachten, daar zich achter de stellingen, die thans in gevaar verkeeren, nog andere ver dedigingslinies van de Basken bevinden. Se- UET BILBAO FTOWT dert den val van Irun en San Sebastian heeft de Baskische regeering name'ijk op alle bergtoppen kleine betonnen forten laten hou wen, waarin mitrailleurs staan opgesteld. De tactiek van de Basken bestaat op het oogenblik hierin, dat zij zich, zoodra hun toestand onhoudbaar wordt, op den volgen den heuvel- of bergtop te g trekken, waar zij de bereids in gereed'h- ri gebrachte stel lingen innemen. De kleine forten zijn steeds zoo aangelegd, dat men van daaruit een om- angrijk terrein kan bestrijken, hetgeen de ïanval'len van de witten uitermate bemoei lijkt. Roode opmarsch in Cordova Volgens berichten uit Valencia maken de roode troepen in de zuidelijke provincie Cor dova snelle vorderingen. Ten westen van Pozoblanco hebben zij La Granjuela, Blas- quez en het daarbij gelegen kasteel veroverd, evena's het dorp Esparragosa. De vijand bood daar slechts weinig weerstand en de opmarsch werd regelmatig voortgezet. De Havas-correspondent te Valencia seint, dat de opmarsch der republikeinen in het Westen van Cordova thans zoo vlug gaat, dat men niet meer van den sector Pozoblan co kan spreken, daar die plaats reeds ver achter het front ligt. De strijd heeft zich thans verplaatst naar den sector Pennaroya en wordt om het bezit van die plaats ge voerd. Door de verovering van La Granjuela en Blazquez staan de re geer ings troe pen op nog geen tien K.M. van Pennaroya. La Gran juela is het laatste station vóór Pennaroya aan den spoorweg CordovaA'lmorchon (Be dajoz). Blazquea ligt ten Westen van de spoorlijn en de inneming van het kasteel is van strategisch belang, daar het de geheels omgeving beheerscht Het ligt op 12 K.M. van Fuenteovejunia, dat ten Zuidwesten van Pen naroya is gelegen; tusschen beide plaatsen ligt- een gemakkelijk te veroveren terrein. Het repubMkeinsche leger in die streek nadert thans de grens tusschen de provincies Badajoz en Cordova, waardoor de verbin dingen tuschen de nationalisten in Andalu- sië en Estramadura kunnen worden verbro ken otf althans bedreigd. Eenige afdeel ingen rukken ook op naar Belmez, doch haar voort gang is langzaam, daar de nationalisten zden hier hardnekkig verzetten. Hunnerzijds melden de nationalisten weer successen in Estramadura. „De nationalisti sche colonnes aldus radio Sevilla heb ben zich meester gemaakt van Villar de Re- na, vanwaar onze artillerie Villanueva de la Serena bestrijkt. Het dorp Don Bcnito, dat bij Villanueva is gelegen, werd.door de roe den in brand gestoken, alvorens zij de vlucht namen". De winkelsluiting in Duitschland Zaterdags reeds om 4 uur? Vermoedelijk zullen binnenkort, ge volg gevend aan een eisch van het Duitsche arbeidsfront, de winkels in Duitschland op Zaterdag om 4 uur moe ten sluiten. jt In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het „12 Uhr Blatt" heeft de lei der der sociale afdeeling van de corporatie .voor de winkelbedrijven medegedeeld, flat de eisch van het arbeidsfront voortspruit uit den wensch, den winkelbedienden meer' vrijen tijd te gunnen, opdat zij zich meer 'dan tot dusver op geestelijk en lichamelijk gebied kunnen ontspannen. Berlijn protesteert te Kaapstad In een Duitsche protestnota tegen de pro clamatie, welke in Zuió-Afrika voortaan alle politieke organisatie van niet-Britten ver biedt, wordt onder meer gezegd, dat de ge laakte proclamatie een strijdmaatregel togen het „Deutschtum" in Zuid West- Ufrika beteekent. Iedere gerechtvaardigde aanleiding tot een 'dergelijken maatregel, alous het protest, ont breekt. Beweringen over ontoelaatbare inmenging 'door Duitschers in instellingen des lands zijn onjuist. Het „Deutschtum" van Zuid West- Af rika kan zich met recht bezwaard gevoe len, omdat aan hetzelve ondanks de overr-r komst van Londen, de rechtsgelijkb 1 politiek-, cultureel-, taal- en gedoe] t< ook economisch gebied steeds meer ontzegd pvordt. De thans door de Zuid-Afrikaansche regee- ;ring aangekondigde onrechtmatige maatre gelen zullen bij het Duitsche deel der bevol king van Zuid West-Afrika den indruk ver sterken dat de regeering zich niets gelegen laat liggen aan een verzoening tusschen de verschillende volksdeelen. De maatregelen moeten noodzakelijk tot teen verscherping der tegenstellingen leiden, jaldus de nota. - Van Zeeland versus Degrelle De Brusselsche verkiezingscampagne \vordt koortsachtig voortgezet Van Zee land en D e g r e 111 e houden verscheiden Vergaderingen per dag, waarbij Van Zee land vaal; gebruik maakt van zijn voor sprong op Degrelle gelegen in het feit, dat bij Vlaamsch spreekt. Men verwacht., dat Zondag a.s. tegen vier •uur dos middags do eerste uitslagen der .verkiezing bekend zullen worden en dat tegen één uur alle kiezers hun stem zullen Jiebben uitgebracht. De volledige uitslagen zouden tegen acht Éur bekend kunnen zijn. Japans parlementaire moeilijkheden Hayashi ln de knel Volgens de „Kokoemin Sjimboen" zou de regeeering Hayashi vrij teleurgesteld zijn door het geringe succes der campagne tot vorming eener regeeringspartij. De plotselinge ontbinding van den land dag heeft in de bestaande politieke partijen zulk een verontwaardiging gewekt, dat z,elfs die hunner ledep, welke geneigd geweest zouden zijn uit de partij tc treden en zich bij de nieuwe partij aan te sluiten, er de voorkeur aan schijnen te geven, toe te tre den tot een gemeenschappelijk front tegen de regeering. De belangwekkendste zijde van de ko mende verkiezingen zal niet de strijd zijn tusschen de Minseito en de Seyoekai-partij, doch die tusschen de aanhangers van den status-quo en de voorstanders der hervor mingen. Men gelooft, dat de regeering haar ver kiezingsprogramma op 9 April bekend zal maken, zoodra het de keizerlijke goedkeu ring heeft ontvangen. Het regeeringsprogram Minister-president Hayashi heeft op een bijeenkomst van provinciale gouverneurs verklaard, dat de regeering van den nieu wen landdag volledigen steun hij de uit voering van haar program verwacht. Tot dit program behoort o.a. de mobili seering van alle volkskrachten voor de totale landsverdediging, inclusief van den landbouw en industrie. Een hervorming van den landdag is on vermijdelijk indien de regeering althans in staat wil blijven, om te arbeiden. In politieke kringen en in de pers wordt een heftige verkiezingsstrijd verwacht. De actie tegen De la Rocque De rechter van instructie te Parijs heeft zijn onderzoek naar de beschuldigingen te gen de Parti Social Francais geëindigd ert beslist, dat kolonel de la Rocque, Y bar negara y, Riche en Vallin voor de corrccjjonèele rechtbank zullen moeten verschijnen wegens opnieuw vor men van een ontbonden bond en wegens uitlokking van samenscholingen. Verdier en Ottavi, leden van de leiding der Fransche Sociale Partij' zullen vervolgd worden wegens opnieuw samenstellen van een bond. Gelijk men weet werd de Parti Social Francais gevormd uit de leden van den ontbonden Vuurkruisenbond. NIEUW RADIO-OPSPORINGSAPPARAAT Bij de komende Amerikaansche vloot- manoeuvres, die in den sector tusschen Alaska en Hawai zullen worden gehouden zal het departement van marine nieuwe radio-opsporingsapparaten beproeven waar mede over grooten afstand de aanwezigheid an vijandelijke schepen kan worden vast gesteld.- NV Tinwiprfflhripk VlfK" DirJ' KASTELEIN jp™. lliïi I lllllllcl IÖUIICR jjllUO Westdam 2, WOEKDEN, Tel. 119 VERZUIM WIET alvorens U afsluit OOK OWS PRIJS aan te vragen. De verkeersongelukken in Engeland De officieele statistieken betreffende het aantal personen dat in 1936 in Engeland ten gevolge van verkeersongelukken het leven verloren heeft, zijn dezer óageh gepubliceerd aldus de Londensche correpondent van de Msb.. De cijfers waren het hoogst in de laat ste maanden van het jaar, het laagst in de eerste: 3 Januari 448; 2 Februari 436; 1 Maart 426; 4 April 497; 5 Mei 504; 6 Juni 539; 8 Juli 589; 9 Augustus 605; 7 September 567; 10 October 618; 11 November 639; 12 December 695. (De cijfers voor de maanden geven 't rang nummer aan, dat zij in de ongelukkenlijst innemen). Het oepartement van binnenlandse!^ za ken deelt mede, dat in 1936 6561 personen gedood en 227.813 gewond werden, tegen 6502 gedood en 221.726 gewond in 1935. Het aantal ongelukken bedroeg het vorige jaar 198.987 tegen 195.892 in 1935. In 1934 bedroeg het aantal ingeschreven motorvoertuigen in Groot-Brittannië 2.314.933 Het is sindsdien zeer sterk toegenomen. Alleen Frankrijk telde, wat de Europeesohe landen aangaat, in genoemd jaar meer motor voertuigen dan Groot-Brittannië, namelijk 2.606.000; in verhouding tot de oppervlakte van het land was het aantal motorvoertuigen in Engeland .aanmerkelijk grooter. Boven dien werd in Engeland veel meer gereden, indien dit althans afgeleid mag worden uit het benzineverbruik, dat in Gr. Brittannië 4.137.009, in Frankrijk 2.460.000 metrische tonnen bedroeg. Het benzineverbruik hangt evenwel ook van tal van andere omstandig heden af, o.a. van den aard der motorvoer tuigen, van de kwaliteit der motors, van den gemiddelden leeftijd der automobielen en van de gemiddelde bekwaamheid der be stuurders en ten slotte ook van de meerdere of mindere voortreffelijkheid der wegen en de meerdere of mindere geaccidenteerdheid van het terrein. Het derde land, Duitschland, bleef in 1934 zeer ver bij Groot-Brittannië en Frankrijk achter, vooral indien men zijn grootere volk rijkheid in aanmerking neemt. Het aantal motorvoertuigen bedroeg een totaal van 710.066, bijna een millioen kleiner dan in Frankrijk, en het benzineverbruik bedroeg slechts 1.650.000. Zeer ver hierachter kwam Italië met 487.455 motorvoertuigen en 496.356 benzineverbruik. België kwam op de vijfde plaats met 260.387 auto's en Nederland op de zevende met 180.343. Naar het benzine verbruik nam ons land evenwel de zesde plaats in (na Spanje), terwijl België in dit opzicht eerst op de achtste plaats kwam. Scholen branden in Canada Betreft het hier een samenzwering? reeks branden en ontploffingen, die zich hebben voorgedaan in niet gebruikte scho len. Er zijn geen slachtoffers gevallen, maar de schade bedraagt 17.000 dollar. Een ontploffing heeft vier schoolgebouwen en twee gemeentezalen vernield. Voorts zijn branden uitgebroken in vijf scholen,, waar het vuur vrijwel tegelijkertijd ontstond. Het betreft hier kleine dorps scholen, die voor liet meerendeel uit hout zijn opgetrokken. De politie heeft te kennen gegeven, dat zij verdenking koestert tegen de secte der „vrijheidszonen", welke aangesloten is hij de Russische secte der Doechoboren, die hun sedert 1900 bestaande autonomie wil len behouden en weigeren hun kinderen naar Canadeesche scholen te zenden, Pe president van Tsjechoslowakije bezoekt Zuid-Slavië Zijn aankomst te Belgrado De president van de Tsjccho-Slowaaksche republiek, Dr. B e n e s, is gistermorgen met een specialen trein te Belgrado aangekomen, waar hem een luisterrijke ontvangst was iw- reid. De hoofdstraten van Belgrado zijn met de Tsj echo-S lowaaksche en Joego-Slavische vlaggen getooid. In d'e straten stond reeds vroeg in den morgen epii haag van militai ren, schooljeugd en toeschouwers opgesteld. Een speciale delegatie met den Joego-Sia- visohen minister van verkeerswezen, Dr. S p a c h o, en den op het oogenblik in Joego slavië vertoevend en Tsjeohischen minister van büitenlandsohe zaken, Dr. K r o f t a. aan het hoofd, was Dr. Benes reeds tot de Joego slavische grens tegemoet gereisd, om hem uit naam der Joego-Slavische regeering to verwelkomen. Na de begroeting op het. staition te Belgra do inspecteerden Dr. Benes en prins-regent Paul de eere-compagnie van het garde regiment, In de koninklijke wachtkamer begroette Dr. Benes de leden der regeering, o.w. minis ter-president Stojadinowitsj. De bladen wijzen erop, dat het bezoek van Benes de vriendschap tusschen Joego-Slavië en Tsjech o-Slowakij-e opnieuw in het licht zal stellen. Waren de gebroeders Martin samenzweerders De Abessijnsche legatie te Londen heeft geprotesteerd tegen de beweringen van het Italiaansche blad „Azione Colonial e". dat twee zoons van een hoogen Abessijnschen functionaris n.l. gezant Martin te. Lon den, aansprakelijk zouden zijn voor den aanslag op maarschalk Graziani. Deze beide jongelieden zouden volgens het Italiaansche blad einde Februari uit Londen, waar het complot zou zijn gesmeed, zijn vertrokken. De legatie verklaart, dat dit een „mon sterachtige laster" is en merkt op, dat se dert October geen enkel persoon uit de om geving van den negus van Londen naar Abessinië is vertrokken- Volgens berichten uit Port Darwin zijn 17 Japansche visschersschuiten, die zich in de Australische wateren bevonden, door een patrouillevaartuig der Australische regeering opgebracht en na een waarschuwing aan de kapiteins vrijgegeven. Met het oog op d'e toenemende bedrijvig heid van Japansche visschers aan de Austra- lischt Noordkust overweegt de regeering een blijvend toezicht ter zee te gaan uitoefenen. Komt er toenadering tot Rusland De „Daily Telegraph" meent te we ten, dat de Duitsche legerleiders Hitier hebben gewezen op het belang van toe nadering tot Rusland. Duitsche legerkringen zouden 'den Führer hebben overtuigd van de ont zaglijke sterkte van de sovjet-Russische strijdkrachten. Een groote rol hebben hierbij de stafrapporten gespeeld over de sterkteverhoudingen tusschen de Duitsche, Russische, Fransche en Ita- aansche, militaire uitrustingen, getoetst aan de praktijk in den Spaanschen bur ger-oorlog. Hierbij is gebleken, dat de Duitsche uitrusting, met uitzondering wellicht van het lucht-afweergeschut, niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De zoo pas tot stand gekomen verzoe ning tusschen Hitier en generaal Lu dendorff zou in zekeren zin worden uit gelegd als een teeken, dat de Duitsche rijkskanselier, in toenemende mate 'be ïnvloed door de legerleiders, de nood zakelijkheid is gaan inzien van een betere verstandhouding met het sovjet- leger. Generaal Ludendorff heeft er voortdurend op gewezen, dat Duitschland geen over-' dreven waarde mag hechten aan het ka rakter van de Italiaansche bewapening als een factor in een Europeeschen oorlog Het zou zijns inziens beter doen, toenadering tot Sovjet-Rusland te zoeken en dit standpunt wordt door Duitsche legerkringen gedeeld. Het Duitsche Nieuwsbureau, dat de ver zoening Hitler-Ludendorff eveneens be spreekt, laat dezen kant van het vraag stuk buiten beschouwing. Het wijst er wel op, dat men uit. de gedachtenwisseline tusschen beide mannen allerlei combinaties heeft gevormd ten aanzien van een toekom stig actief gebruik maken der diensten van den generaal binnen het kader van dc Duit se: e weermacht eu ten opzi.-.nte van iet gezag en den invloed der door Ludendorff vertegenwoordigde wereldopvatting in Duitschland. Deze combinaties berusten, naar van wel ingelichte zijde op desbetreffende vragen wordt medegedeeld, op een onjuiste opvat ting van de gedachtenwisseling tusschen Hitier en den veldheer Generaal Lurendorfl De gedachtenwisseling, had, hier wordt de nadruk op gelegd, geen politieke, of zelts militaire, maar zuiver menschelijk-persoon- lijke achtergronden. Zoowel in toonaangevende kringen der nationaalsocialistische partij als ook van het nieuwe Duitsche leger werd sedert lang be treurd, dat tengevolge van het bijzondere standpunt van Ludendorff een vervreem ding was ingetreden tusschen den grooten Jegerlejder uit den wereldoorlog en de den wederoDbouw van Duitschland schragende krachten. Door de gedachtewisseling met Hitier kon deze vervreemding uit den weg worden ge ruimd. Wat den. naar het aantal onbelangrijk en kring van aanhangers der philosophisclie opvattingen van den veldheer betreft, ligt het niet in het voornemen, hem beperkingen op te leggen, evenmin als die voor andere, dergelijke philosophische richtingen be staan. Ook het door generaal Ludendorff uitgege ven maandblad „Am heiligen Quell deut- scher Kraft" zal blijven verschijnen. In dezen zin moet ook een in het genoemde maandblad gepubliceerde verklaring wor den opgevat, waarin de generaal spreekt over de rechtsgelijkheid van de aanhangers van het „Duitsche godsinzicht". Van een weder toelaten van den Tannen- berg-bond is hier aldus tenslotte het Duit sche nieuwsbureau niets bekend. Ongerustheid omtrent voor Nederland bestemde D.C. 3-machine Wrak bij Mexicaansche grens Tien dooden De N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek vertegenwoordigster voor Europa van de Douglas Aircraft Company te Santa Mo nica, Californië, bericht ons, dat eenige ongerustheid bestaat omtrent het Douglas- vliegtuig P.H.—A.L.P., type D.C. 3, dat be stemd is voor de K.L.M. Het betreft hier het vijfde vliegtuig van de serie van elf D.C. 3-machines, welk vliegtuig van de Douglas-fabriek te Santa Monica zou wor den overgevlogen naar het vliegterrein North Beach in de nabijheid van New York. Deze machine heeft Zaterdag jl. om tien uur vm. het vliegterrein te Santa Monica verlaten, en wordt sindsdien vermist. De bemanning bestaat niet uit Nederlan dera. In de buurt van Alpine Ariz, bij de Mexi caansche grens,., in een ontoegankelijke bergstreek, zou men wrakstukken hebben gevonden van een vliegtuig, zoo vernemen we nader, naar men meent het toestel, dat Zaterdag uit Burbank (Californië) met twee bestuurders en acht passagiers naar Kansas City was ver-trokken en waarvan men sindsdien niets meer had vernomen. Het is mogelijk, dat in dit bericht sprake is van de vermiste Douglas D.C. 3, dat be stemd is voor de K.L.M. Er waren waarschijnlijk twee bestuurders en acht passagiers aan boord. Een Britsche Rijkstentoonstelling te Glascow Van Mei tot October 1938 Van Mei tot October 1938 zal te Glasgow een Britsche rijkstentoonstelling gehouden worden, welke de grootste zal zijn sinds de beroemde rijkstentoonstelling te Wembley in 1924 en in 1925. De tentoonstelling, die den steun van heel Schotland heeft, zal gehouden worden in het mooie Bellahouston Park, dat een op pervlakte heeft van 150 acres en drie mijlen buiten het centrum van Glasgow ligt. De stad Glasgow, die in elk opzicht haar mede werking verleent, heeft bet park kosteloos ter beschikking gesteld. Het waarborgfonds bedraagt reeds 600.000. De promotors van het plan had den vastgesteld dat een minimum van f 250.000 noodzakelijk was om de onder neming te rechtvaardigen. Dit bedrag was binnen een week ingeschreven. Binnen twee weken na de aankondiging van het plan tot bet houden eener Rijks- tentoonstelling was het dubbele van dit be drag toegezegd. Het waarborgfonds blijft met den dag aangroeien. Schuschnigg gaat naar Rome In gezaghebbende kringen wordt ver klaard, dat de Oostenrijksche bondskanse lier Schuschnigg aan het einde der maand in Italië zal komen. De leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. L e y, zal op 8 April een officieel bezoek Venetië brengen. Daarna zal hij ook Milaan, Turijn, Genua, Rome en Napels bezoeken. GEMENGD NIEUWS Staking te Stadskanaal Bij een stoelenfabriek Van werknemerszijde wordt gemeld: De drie samenwerkende gezellenorgani- saties in de Meubelindustrie (Moderne, R.K en Christelijke) hebben onderhandelingen gevoerd met de directie van twee stoeien- fabrieken in Stadskanaal, met name de firma Knigge en de firma Eerkens. Met de firma Knigge die ongeveer 70 ge zellen in dienst beeft, werd na tweemaal onderhandelen overeenstemming verkregen. De onderhandelingen met de firma Eerkens leidden echter niet tot een bevredigend resultaat. Deze firma was niet bereid om in voldoende mate aan de verlangens der gezellenorganisaties inzake verhooging van de loonen der jonge gezellen tegemoet te komen. De gemiddelde loonen der firma Eerkeus zijn lager dan die van de firma Knigge en wanneer de firma Eerkens de verlangens der organisaties volledig had ingewilligd, dan zouden haar loonen nog eenigszins lager zijn dan die van de andere Stoelen- fabrieken. Aangezien een bevredigende oplossing langs den weg van onderhandeling; niet verkregen kon worden .hebben de gezellen- organisaties aan de firma Eerkens een ulti matum gesteld. Niets baatte. De pogingen van den Rijksbemddelaar, om de firma tot een meer tegemoetkomende houding te bewegen, faalden. Daarop is op de dag na Paschen het personeel in staking Lesvliegtuig in het IJsselmeer Nadere bijzonderheden Over het ongeval dat een lestoestel trof, dat gistermorgen omstreeks elf uur bij een luchtbeschermingsoefening in het IJsselmeer terecht kwam. vernemen wij nader, dat het toestel tijdens het planeeren om onder het wolken-dek te komen op een plek. welke een fflink eind uit de kust tusschen Nijkerk en Spakenburg ligt, met het water in aanraking is gekomen en over den kop is geslagen. Hierbij werd het totaal vernield De inzit tenden klommen op de wrakstukken en wer den later door een Spakenburgschen boiler bevrijd." De beide andere vliegtuigen welker be- anning het ongeval hqd opgemerkt keer den naar Soesterberg terug, waar Dr. Brou wer werd gewaarschuwd. Deze spoedde zich naar Spakenburg, waar hij den beiden ge redden. die bier inmiddels waren aange bracht en die bij het ongeval lichte kwetsu ren aan beenen en gelaat hadden opgeloo- pen, een eerste verband aanlegde. Ter verdere behandeling zijn zij daarop naar Soesterberg gebracht. Hun toestand is zeer wel; ÏT'OTrC! Door vloeiend gietijzer getroffen Ongeval op Ijzergieterij „Vulcanus" Gistermiddag is op de Ijzergieterij „Vul canus" te Apeldoorn een ernstig onge val voorgevallen. Op een gegeven oogenblik geraakte de oven door een prop in de massa verstopt. Toen dp prop loskwam, stroomde het vloeiende gietijzer de werkplaats bin nen waar op dat. oogenblik een zestal arbeiders werkzaam was. Alle zes lieperi brandwonden op. Een van hen werd zoo ernstig gewond, dat hij per ziekenauto naar het R-K. Ziekenhuis t-e Apeldoorn moest worden overgebracht. De vijf overigen zijn na verbonden te zijn naar hun [woningen vervoerd. Tegen een auto geloopen Doodelijk ongeluk te Den Helder Op den Ruigweg nabij de Reigerstraat te Den Helder is gistermiddag omstreeks vier uur het zesjarig zoontje van de familie; Stuart tegen een auto geloopen. De hersen pan van de jongen werd verbrijzeld. Het knaapje is naar het Hospitaal to Den Helder vervoerd, waar liet is overleden. Jongetje onder groentewagen gedood Het elfjarig zoontje van de 'familie Laan; te Medemblik, dat gisteravond op een paard en wagen .beladen met groenten was gesprongen, viel van het voertuig en werd door een der wielen overreden. De knaap werd hierbij izoo ernstig gewond, dat hij enkele oogenblikken later overleed. BLIJVEND - MOT-VRIJ Blauw Zuurgas Eulan onder garantie. Vraagt prospectus* ONTMOTTING'S BEDRIJF „M0TEX" Molenkade 40B54, Duivendrecht bij A'dam Telefoon Amsterdam 55677 fAdn. V Ontvlucht en daarna op rooi uit Tenslotte toch gegrepen In den loop van Maandag zijn uit het Rijksopvoedingsgesticht t>e Amersfoort twee jongens van 18 en 19 jaar ontsnapt. Te Den Dokter hebben de jongelieden zich meester gemaakt van een auto en hiermede zijn zij aan het rijden gegaan, totdat zij in den avond, wegens een lekken band, nabij Halfweg hun omzwervingen moesten sta ken. Voor een huis aldaar zagen zij een tweetal rijwielen staan, welke tot goeden buit werden verklaard. Nu geviel het echter, dat juist in dit aan den Haarlemmerweg staande huis een politie agent woonde, die al spoedig den diefstal der rijwielen gewaar werd. Hij trok er op uit en mocht er al spoedig in slagen de jeugdige delinquenten aan te houden. Deze zijn in het bureau aan 'den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam ingesloten. Hollend paard Ernstig ongeluk veroorzaakt Gistermiddag omstreeks twaalf uur is to Loos d recht een op hol geslagen paard opgebotst tegen het paard van den voerman D. J. Aalberts. De heer Aalberts viel door den schok van den bok en kreeg beide wie len van den wagen over het lichaam. Met ernstige verwondingen is het slachtoffer naar een nabijgelegen boerderij gebracht van waar hij, nadat geneeskundige huip was verleend, naar het Diaconessenhuis te Hilversum is overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. De heer Aalberts, die in Loosdrecht woont was met zijn met paard bespannen wagen welke geheel met niest was beladen, oo weg naar het land in den Boomhoek te Nieuw Loosdrecht toen uit een zijweg een op hol geslagen paard kwam aangeloopen. Dif dier vloog in volle vaart tegen liet paard van Aalberts op met bovenstaand gevolg. INBRAKEN IN FINSTERWOLDE In den nacht van Zaterdag op Zondag ia in een achttal woningen aan den Nieuwe- weg te Fin ster wolde ingebroken o.nii bij den gemeente-secretearis, hij wien hon derd gulden is buitgemaakt. Bij de overige inbraken was de buit zeer gering. Het aantal inbraken en diefstallen neemt in deze omgeving den Iaatsten tijd zeer toe- De politie stelt een uitgebreid onderzoek

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2