WECOTEX DE REGEMIAS MAANDAG 5 APHID 5-937 TWEEDE BEAD N V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen LingerieInterlock artikelen levering uitsluitend aan den handel DE IDEALE I VLOER BEDEKKING Rotterdam t«woe« s^i~r\ BaQarlandtchalsan 132 Honderden toonkamers Allerlaagste prijzen MULDER f.WORTELBOER SAPPEMEER TEL.123 SBHESSB „5APP0 i&ideadJUcofr n PUNENBÜRG's WEVERIJEN n.v. COIRLE N.Br. HESSIANS MATRASDEKKEN TARPAULING3 SPANSTOP MATRASLINNENS ZAKKEN WETTELIJKE REGELING VAN STICHTINGEN Instituut dat aan geen enkele regel was onderworpen Wetsontwerp ingediend Verschenen Is een wetsontwerp, hou dende wettelijke regeling voor stich tingen. In de memorie van toelichting lezen wij: Het recht betreffende de stichtingen is tot heden zuiver gewoonterecht. Hoewel in de Nederlandsohe wetgeving hier en daar met de stichting rekening wordt gehouden, reged geen wet het gemeene burgerlijke recht der stichtingen. Het geldende gewoonterecht stelt drie eischen: Ten eerste afzondering van een kapitaal, ten tweede een bepaald doel, ten derde het bestaan eener organi satie. Zoodra aan deze eischen is voldaan, be staat de stichting rechtens en heeft zij rechts persoonlijkheid. De rechter legt dit gewoonterecht aan zijn uitspraken ten grondslag; hij kan echter weinig leiding geven tot nadere rechtsont wikkeling. De I-Iooge Raad kan in deze materie geen eenheid scheppen, daar cassatie slechts bij schending van wettelijk recht en niet van gewoonterecht mogelijk is. Een bezwaar tegen den toestand van thans is, dat een instituut, dat in het rechtsver keer een steeds belangrijker plaats is gaan innemen, aan geen enkelen regel zelfs van aanvullend recht is onderworpen. Ook wanneer het doel is bereikt of vast staat,- dat het onbereikbaar is. biedt het po sitieve recht geen uitkomst Voorts kan het ontbreken van elke controle op de gestie van het bestuur tot ongewenschte gevolgen leiden. Daar het niet bekend is, welke stichtingen bestaan en wie bestuurders zijn. is zelfs ver duistering heel moeilijk te ontdekken. Naar aanleiding van dit gedeelte der Me morie van Toelichting zij vermeldt dat art 1 van het wetsontwerp luidt: „Een stichting is een bij eenzijdige hande ling in het leven geroepen, afzonderlijk be heerde instelling, welke de bestemming heeft, met behulp van een daartoe door den insteller afgezonderd vermogen een, niet op winst gericht, door hem vastgesteld' doel te verwezenlijken. „Zij komt tot stand, hetzij onder de leven den bij notarieele akte, hetzij bij openbaren uitersten wil, „Zij is rechtspersoon." Artikel 2: „De stichtingsakte bevat liet reglement der stichting." Het reglement bevat op straffe van nietig heid: a. den naam der stichting; b. het doel. dat niet in strijd mag zijn met het in artikel 1 bepaalde en de openbare orde en goede zeden. c. De zaken, die tot het aanvangkapitaal der stichting zijn bestemd. d. De namen der eerste bestuurders of de wijze van hun benoeming. e. De wijze, waarop wordt voorzien in de aanvulling van ledige plaatsen in het be stuur. „Het reglement bevat tevens de aanwij zing van een gemeente in het rijk in Europa, waar oe stichting is gevestigd. Bij gebreke van deze aanwijzing geldt als plaats van vestiging de gemeente waar de notaris, voor wien de akte is verleden, zijn standplaats had," Art. 4 bepaalt nog o.m.: „Bestuurders zijn voor hun handelingen, verricht voordat de inschrijving is geschied, hoofdelijk voor het geheel aan derden ver bonden, onverminderd de aansprakelijkheid der stichting, voorzoover binnen de grenzen van het reglement is gehandeld." De Memorie van Toelichting bevat voorts uiteenzettingen betreffende de bezwaren tegen het tegenwoordige recht, de grondsla gen van het wetsontwerp, het repressief ka rakter van het toezicht der rechterlijke macht, het toezicht op de bestuurders, re glementswijziging, einde der stichting en den vorm der wet. Overdracht grafsteen M. de Zeeuw Op de tweede algemeene begraafplaat te Utrecht, heeft Zaterdagmiddag de over dracht plaats gevonden van den grafsteen welke door den Ned. Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond geplaatst is op het graf van wijlen den heer 'W. de Zeeuw, in leven hoofdbestuurder van dezen bond. Een aantal leden van het hoofdbestuur van den bond en van plaatselijke afdeelingen had zich rond het graf verzameld. De voorzitter, de heer W. Strijbis. hield een korte toe spraak waarin hij wees op het feit, dat deze plechtigheid kort na Paschen plaats vindt. Christus is opgestaan uit de dooden, en door Hem zijn ook wij zeker van onze zalige opstanding. Hiervan was ook de overledene zeker Na het grafteeken onthuld te hebben wees spreker oP de inscriptie welke behalve naam en data van den overledene en diens kwaliteit ook de versregels bevat: ,,'k Wil Jezus nederig volgen, waarheen mij Zijn hand ook leidt." Dit was het levensdevies van vriend de Zeeuw. Moge het ook spreken tot hen die dit graf voorbijgaan. Met deze woorden droeg de heer Strijbis he+ grafteeken aan de familie over.. Een der zoons van den heer De Zeeuw heeft het in dank aanvaard en den wensch uitgesproken, dat alle leden van hoofdbestuur, afdeelings- bestuur en ook de gewone leden den troost zullen ervaren, welke zijn vader zoo dikwijls heeft mogen smaken, namelijk, dat God op het gebed Zijn zegen wil geven ook voor den Chr. Socialen arbeid. a Hiermede was de korte plechtigheid ten einde; nadat een kleinkind bloemen op den steen gelegd had. „Weest op uw hoede" Het secretariaat van de Ned. Beweging voor „Eenheid door Democratie" (Stations straat 16 Utrecht) zond ons No. 4 van de E d D.-serie. getiteld: „Weest op uw hoede". Het is een beknopt overzicht van de in houd en strekking van de publicaties, welke in de laatste vijf jaren van de „Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland" door middel van haar circa 40 organen, haar tal rijke brochures en haar strooibiljetten zijn uitgegaan. De behoefte aan een dergelijk overzicht deed zich des te meer gevoelen, omdat de waarlijk kenmerkende uitlatingen meestal óf verscholen zijn onder stroomen van ge meenplaatsen, dan wel slechts worden afge drukt in die organen, welke niet verder ko men dan de leden der N.S.B. zelve. Daarom kan men van deze uitgave gemak hebben. Hoezeer deze documentatie in een „diep gevoelde leemte" voorziet, blijkt wel daaruit, dat de eerste druk van deze bro chure. welke 16 Maart verscheen, reeds wo? uitverkocht, voordat men de recensie-exem plaren kon verzenden. Vandaar nu al de tweede druk. BOND VAN CHR. LEESZALEN Jaarvergadering te Utrecht Dr. Sprey over „Amusementslectuur" De Bond van Christelijke Leeszalen en Bw bliotheken hield Zaterdagmiddag in hotet Terminus te.Utrecht zijn zevende jaar vergadering onder voorzitterschap van deü heer W. Brouwer Azn. te Vlaardingen. Na opening door den voorzitter met gebed en Schriftlezing bracht de secretaris, de heet J. Karsemeijer, zijn jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wij het volgende: De werkzaamheden van den Bond ovef 1936 hebben in hoofdzaak bestaan in deze twee dingen: le Streven naar wijziging vati de Subsidievoorwaarden en 2e Het voeren van een krachtige progaganda. Vooral het eerste onderdeel mag niet be« paald nieuw genoemd worden. Van de op« richting af heeft de Bond dit als zijn belang* rijkste taak gezien. De propaganda werd vooral gevoerd dooï middel van de vermenigvuldigde radiolo zing: De plaats van die Chr. Leeszaal in ons volksleven. Twee vereenigi.ngen ^lotep zich bij defl Bond aan, n.l. Voorburg en Waddinxveenj zoodat het aantal aangesloten vereenigingen thans 12 bedraagt. Rotterdam opende een nieuwe afdeeling in West, daardoor heeft de Maasstad thans in alle windstreken 'n edgeö bibliotheek. Uit verkregen informaties bleek dat hl Haarlem en in Woerden eenige actie onb slaat. Tevergeefs heeft, het bestuur door brie* ven en bezoeken getracht het complex. Am* sterdamsche bibliotheken in den Bond te doen opnemen. Het Amsterdamsch bestuuï zond een definitieve weigering, omdart, hel meende, „dat ons werk en het hunne elkaat zijdelings raakten". Nog dient vermeld dat de HilversumscS^ Leeszaal dit jaar een kwarteeuw bestaat Het verslag van den penningmeester meld* de een batig saldo van f 93.24. Bij acclamartie werden de bestuurslede^ de heeren W. Brouwer en J. D. Lock her* kozen. De heer Dr. K. Sprey, van Hilversum^ heeft zich beschikbaar gesteld om in hot komende jaar als penningmeester te funf ge-eren. Hierna hield Dr. K. Sprey, Van Hilversunïi een referaat over het onderwerp: „Amuse* mentslectuur". Spr. wees er in den aanvang van zijn betoog op, dat volgens de moderne opvatting de taak van den schrijver nijt meer is den lezers te dienen, maar zelfstan' dig te scheppen. Dit voor oogen houdende* zette spr. voorts uiteen, dat wij normaliteH 'wee groepen van lezers onderscheiden, nli zij die lezen om te leeren en zij die het dpert nrn ontspanning te hebben. Ontspanning van den geest is nu eenmaal de wortel waaruit lectuur geboren is. Wat heeft de amuse" mentslectuur waardoor zij voldoet aan dö eischen welke het groote publiek nu eenmaal stelt? Deze lectuur iö niet artistiek, maat wel een sociaal verschijnsel De onwezenlijk' beid in deze lectuur is een groot gevaar ert spr. gaf met vele voorbeelden aan dat ef nog steeds een verkeerde en gevaarlijke amusementslectuur is. Maar dat neemt ui el weg da* de goede amusementslectuur eett sociale behoefte is en het is de taak. van de Chr. Leeszalen om het betere te stellen iii plaats van het verkeerde. Daarom is een zoo ruim mogelijke keus noodig en moet ook'de Chr. Leeszaal deze lectuur hebben. Echter moeten het zijn boeiende boeken, die de fa.K tasie niet verdringen. Het ontdekken van' dergelijke lectuur voor het Chr. publiek id r^oedhjk maar doenlijk, -j Het Nederlandsch Prinselijk Paar woonde in loge van de Prinses van Monaco des fieurs" te Monte Carlo bij. Tijdens het bloemen gevecht. Met groote heftigheid wordt de verkiezingscampagne in Brussel gevoerd. Welke gevolgen dit voor. sommige huizen heeft, blijkt wel uit boven- staande opname. ZILVEREN JUBILEUM „ONS LEGER" Feestelijke bijeenkomst in de Residentie 't bloemencorso eh de „bataille Herdenkingsrede oud-Minister Texels reddingsboot, de „Eierland", heeft te Katwijk een demonstratie gegeven, hoe in geval van nood op zee, de boot redding kan bieden. De boot gaai in zee onder belangstelling van de zijde der jeugd van Katwijk J. J. Cvan Dijk Do Koninklijke Vereeniging „Ons Leger" heeft Zaterdag onder groote belangstelling het zilveren jubileum te 's-Gravenhage her dacht. De jubileum vergadering, die o.a. werd bij gewoond door Generaal C. J. Snijders, werd gepresideerd door den Voorziter der Ver eeniging, oud-minister J. J. C. van Dijk. Bloemstukken waren gezonden door de Kon. Ned. Vereeniging Onze Vloot, de Ver eeniging van Officieren der Koninklijke Landmacht en de Alg. Ver. van Nederland- sche Reserveofficieren. De voorzitter, de heer J. J. C. van Dijk, opende de bijeenkomst met een rede, waar in hii een kort overzicht gaf van de afge- loopen 25 jaar. De oprichting op 30 Maart 1912 was noo dig, omdat toen bij verschillende volks- groepen onvenschil- ligheid heerschte ten 1 opzichte van de roc- hÈÊÊÊï overheid tot hand- - J having van. ons on- afhankelijk volksbe- j 3 oorlog uitbrak en er gevaar dreigde ook d<B8ra;V*: JWT voor ons 'and was iedereen het erover ah eens, dat de natio nale gedachte de J. 3. C. van Dijk nationale geschillen moest overheerschen. De taak van de vereeniging was toen in de eerste plaats: de zorg voor de ge,mobiliseer den. De weerbaarheidsgedachte zakte weer in bij groote volksgroepen na de demobilisa tie. De ontwapening vond overal aanhan gers. Naar haar beste krachten heeft „Ons Leger" toen den strijd tegen het defaitisme gevoerd. Spr. herinnerde aan de actie van het centraal comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening. Nu is de volksgeest weer wakker gewor den: de gevoerde strijd heeft vruchten ge dragen en de realiteit van de feiten heeft het overige gedaan. De maatregelen van de Regeering in het belang van onze defensie vinden, zoo nl niet algeheele instemming, dan toch slechts zwakke bestrijding. Laten wij hopen, aldus spr., dat de volksgeest zich krachtig zal blijven openbaren, opdat de Overheid straks over een weermachtsapparaat beschikke, dat een redelijke waarborg biedt voor des lands veiligheid hier en in de overzeesche gebieden. „Onze vereeniging blijve waakzaam en paraat. En bovenal, haar trouw wankele nooit." Met deze woorden verklaarde de heer Van Dijk deze jaarvergadering voor geopend. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter verklaar de met het oog op zijn leeftijd de herbenoe ming nog slechts voor korten tijd op zich te nemen. Tot loden yan den gJgemeenen raad .dar vereeniging werden benoemd de -heeren Koning, voorzitter van de stichting „Fonds Ridderdagen", B. Ruijs, president-directeur Rott. Lloyp en Endert, directeur Droogdok- maatschappij. De kolonel K. E. Oudendijk, hield daarna een causerie over de geschiedenis der thans jubileerende vereeniging. Na de rede van kolonel Oudendijk werd besloten een telegram van hulde en trouw te zenden aan H.M. de Koningin. Na de rondvraag vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke lunch, tijdens welke de heer Van Be mm e 1 e n, oud- voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot", getuigd heeft van zijn warme sympathie voor het werk van „Ons Leger" en hulde gebracht heeft aan de voormannen daarvan. De heer Wilton, die in de mobilisatie jaren voorzitter van de thans jubileerende vereeniging was, schetste in enkele woor den zijn groote erkentelijkheid jegens zijn vroegere medewerkers bij „Ons Leger" en bracht in het bijzonder hulde aan generaal Snij-ders, die hem als voorzitter opvolgde, aan den teg „nwoordigen voorzitter den heer Van Dijk, die naar spreker hoopte, nog jaren de leiding zal dragen, en aan den secretaris, luit.-kolonel W. J. M. Linden. Tenslotte heeft de majoor J. P. Boots een kort woord van gelukwensch gesproken. Hiema volgde een receptie, welke druk werd bezocht en waarbij H. M. de Koningin zich deed vertegenwoordigen door haar al judant. majoor H. J. Phaff. Voorts verscheen ter receptie de nieuwp commandant van het veldleger, luitt.-gene- raal J. J. G. baron- Van Voorst tot Voorst, die verzekerde, dat de Kon. Ver. Ons Leger steeds zijn bijzondere belangstel ling heeft gehad en zei, dankbaar jegens Ons Leger gestemd te zijn voor hetgeen zij in het belang van onze landmacht heeft verricht. De heer Van D ij k dankte voor deze woorden en zei, dat de Vereeniging ook in de toekomst al het. mogelijke zal doen om volk en weermacht nauwer aan elkaar te verbinden en gaf uiting aan de hoop, dat onze weermacht krachtiger en sterker zou worden tot meerdere verzekering van onze nationale zelfstandigheid. Een groot aantal militaire autoriteiten en anderen boden vervolgens gelukwenschcn aam Moeilijkheden in het veenbedrijf Staking in Noord-Overijssel Tenzij er nog een tussohenvoorstel werd aanvaard, zou heden in de veen-bedrijven van Noord-Overijssel het werk niet hervat worden. De arbeidersbonden te Vrie zen veen en thans ook te Vroomshoop, hebben met groote meerderheid' van stem men besloten heden te staken. Enkele verveners hbuden geheel rekening met een staking, zooals blijkt uit het feit, dat zij hun personeel hadden opgedragen Zaterdag al het materiaal in, te ley eren, Hr. Ms. flottielj'eleider „Tromp" in aanbouw bij de (Vederlandsche Scheepsbouivmaatschappij te Amsterdam, zal binnenkort te water worden gelaten. De vrijwel voltooide nieuwe aanivinst der ederlandsche marine op de helling. In Utrecht had de proefrit plaats van een rijwiel, dat niét minder dan acht personen kan vervoeren, 't Familie-rijwiel gereed voor de proefrit

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8