NATIONALE KERK EN ZENDING sSM&NKEE MAANDAG 5 APRIL 1937 Landen Tuinbouw DE LANDBOUWCRISISSTEUN Bezwaren van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel Zooals we reeds Zaterdag in het kort mededeelden heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsohe Maatschappij van Nijverheid en Handel een schrijven aan den Minister raad gezonden met betrekking op het tot dusver toegepaste systeem van landbouw- crisissteun en de financiering van den steun via het landbouwcrisisfonds, welk stelsel ook in het nieuwe ordeningsplan in feite vrijwel onveranderd gehandhaafd blijft. Het hoofdbestuur meent met betrekking tot de positie van het landbouwcrisisfonds, dat de uitgaven van het fonds ten behoeve van steun aan de onderdcelen van land- en tuinbouw in hoofdzaak slechts gedekt kun nen worden uit de overschotten, welke de monopolieheffing op granen, de steunrege ling voor den inheemchen tarwebouw en de heffing op suiker opleveren. Nu ce buitenlandsche tarweprijs den richtprijs voor den binnenlandsche tarwe- verbouwer benadert en met de monopolie heffing de prijs van de ingevoerde tarwe reeds belangrijk over dien richtprijs heen- komt wat ook voor andere granen ongeveer geldt (de toeslagen voor hier te lande ver bouwde rogge en gerst zijn reecs geheel ver vallen) kan een langer handhaven, door mid del van een monopolieheffing, van de graan prijzen hier te lande op een peil, dat een voor den binnenlandschen verbouwer redelijk ge achte belooning overtreft, naar de meening van het hoofdbestuur geen aanbeveling meer .verdienen. Mochten de graanprijzen op de wereld markt nog verder oploopen, dan zouden de bezwaren van een kunstmatig verhoogd prijsniveau zich in nog sterker mate dan thans doen gelden, en zouden de heffingen zeker niet gehandhaafd kunnen blijven en daarmede deze bron van inkomsten voor het landbouwcrisisfonds moeten vervallen. Het hoofdbestuur meent dan ook, dat er alle aanleiding is om thans, nu een zoo belangrijke opleving op de wereldmarkt voor akkerbouwproduc ten is ingetreden, de monopolieheffin gen op granen (en veevoeder) dadelijk te verlagen tot zoodanig peil, als overeenkomt met de nog bestaande marge tusschen den binnenlandschen richtprijs en de prijs op de wereldmarkt en overigens die heffingen zoo spoedig mogelijk geheel af te schaffen. Daarmede dient gepaard, te gaan een "wijziging van de steunregeling voor len tarwebouw in dier voege, dat de hier te lande verbruikte tarwe en de producten daarvan, met name het brood, niet zwaarder belast worden dan nog strikt noodig is om den inheemschcn tarwe-verbouwer een rede lijke opbrengst voor zijn product te ver- Eek eren. Van de totale lasten, thans ingevolge mo- ïiopolieheffing en tarwesteun op het brood drukkende, welke becijferd kunnen worden Op ruim 2% ct per broodje van 8 ons. zou dan tenminste W-t cent per broodje kunnen vervallen. De afschaffing van den accijns op het brood zou ook geheel vallen in de lijn der algemeene regeeringspolitiek om mede ter voorkoming van ongewenschte loonstijging de kosten van levensonder houd zoo laag mogelijk te houden. Een tijd van stijgende prijzen, als zich nu Voordoet, biedt zoo schrijft het hoofd bestuur ten slotte bij uitstek de gelegen heid om tot een ander, meer in de gewijzig de verhoudingen passend stelsel over te Men zal er voor moeten waken dat niet 'als tijdelijk bedoelde maatregelen een steeds meer permanent karakter verkrijgen en Vooral zich ernstig moeten beraden over de 'vraag of de overheid ook voortaan wel alle Iagrarische bedrijven een zekere opbrengst tooor hun product kan en mag garanderen Ien daarmede kunstinatig in het leven hou- Iden bedrijven die in het kader van gewij zigd marktverhoudingen d,en economisch en igrond van hun bestaan waarschijnlijk voor immer hebben verloren. Het hoofdbestuur ziet hier bepaald een gevaar, dat het landbouwcrisisfonds, welks kosten van beheer en uitvoering thans voor personeel en materieel tezamen al op ruim f 12 millioen per jaar worden geraamd, een doel op zichzelf wordt, waaraan de volks huishouding wordt onderworpen, een gevaar, dat de nieuw ontworpen regeling nog dreigt te versterken. Het aoht dan ook het oogenblik gekomen, om, nu de bezwaren van de financiering van den steun, zooals die tot dusver werd toegepast, steeds sterker naar voren komen en de doelmatigheid van deze methode van steun, die permanent dreigt te worden, op zijn minst betwijfeld moet worden, over te paan tot een meer beperkt stelsel van steun en tevens van hervorming van bepaalde bgrarische bedrijfstakken, wier afzetspositie naar zich laat aanzien, blijvend anders dan Vroeger zal worden. Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur r Heden werd onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. V e r h a g e in het Kre- lagehuis te Haarlem de 183e algemeene ver gadering van de Algemeene Vereeniging iVoor Bloembollencultuur gehouden. Na een woord van welkom aan de aan wezigen kwam dr. Verhage tot het voor ontwerp Landbouw-ordeningswet. In dit verband wilde spr. waarschuwen tegen het. geven van een duurzaam karak ter ook aan maatregelen, waaruit op den duur nadeelen moeten voortvloeien. Het vqk zelf zal moeten uitmaken, hoe lang het alle maatregelen wil bestendigen. De mogelijk heid van likwidatie ervan moet echter open blijven. Het is zonder twijfel toe te juichen dat als maatregelen moeten gehandhaafd, de uitvoering ervan en de ervoor te treffen verordeningen in handen van het georgani seerde bedrijfsleven worden gelegd. Het is voor spr. echter de vraag of deze gedachte in dit voorontwerp wel voldoen de tot uiting komt. De voorzitters der verschillende raden krijgen groote bevoegdheden cn kunnen min of meer als ambtelijke instantie zelfs tegen de stem van alle andere leden in, een verordening tegenhouden. Ook bij het aanvaarden van de gedachte Van overheidstoezicht is dit voor spr. niet een constructie, waarbij men kan zgggnn, dat het vak zelf de door dat vak noodig geoordeelde maatregelen uitvoert Ook de voorgestelde instelling van een landbouwfonds, dat in de plaats zou treden van het landbouwcrisisfonds, stelt ons voor vragen. Het is noodzakelijk, dat ons vak sterk ge organiseerd is. Nu lijkt voor oppervlakkige beoordeelaars de organisatie in het bloem- bollenbedrijf zwakker dan deze is. Onder de aangeslotenen bij de Ned. Sierteeltcentrale zijn er velen, die niet tot de vakgenooten gerekend kunnen worden, omdat ze bij ons vak te weinig belang hebben. Dat onze ver eeniging naar betrouwbare schatting onge veer 80 van de in ons land met bloem bollen beteelde oppervlakte vertegenwoor digt spreekt ten dezen aanzien s'erk. Georganiseerde samenwerking heeft trou wens in het verleden aan-ons vak reeds veel goeds gebracht Dr. Verhage besprak ten slotte de ver hooging van den aftrek voor tul pen tot ten hoogste 24 Voordien was deze aftrek 15 maar wanneer dit met toereikend was om de overschotten to fi nancieren, moftst leverbaar ingeleverd wor den om het overschot zooveel te verkleinen dat dit met een aftrek van 15 kon wor den gefinancierd. Deze inlevering gaf naast onbillijkheden groote moeilijkheden, waar om het kortingspercentage verhoogd is. Voorzoover nu het overschot tusschen 15 en 24 zal liggen, zal dus geen inlevering meer noodig zijn. Maar het resultaat blijft hetzelfde. Vroeger moest elkeen in die om standigheden bewilligen in een aftrek van 15 terwijl daarnaast leverbaar moest worden ingeleverd, terwijl nu voorzoover, LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Voor 163,— 's-iaars verzekert 30-jarige noodig de aftrek grooter zal zijn. Het s-telt ons alleen scherper voor oogen, hoe groot het bedrèg is, dat noodig is om de overschotten op te koopen. Het is te hopen, dat men nu eindelijk zal gaan inzien, dat onze afzetmoeilijkheid in gevaar gebracht wordt, wanneer twee cate gorieën van afnemerens ongelijk behandeld worden. Spr. wenscht geen enkele benadee- iing van de binnenlandsche broeierij. Hij dringt er slechts op aan, dat alle afnemers gelijk behandeld zullen worden, een wensch waarvan de redelijkheid naar spr.s meening niet op steekhoudende gronden betwist kan worden. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor 's Heer Abts- en Si- montskerke, P. N. Tonsbeek te Kamperland. Voor Meeuwen (N.-B.), cand. J. van Harrevelt, Den Haag. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Zonnemaire, cand. A. J. van Sluijs te Middelburg. OVERVLOED VAN CANDIDATEN De Kerkeraad der Geref. Kerk van I er na a r d heeft aan de classis Dokkum voor gesteld, om aan de Part. Synode van Fries land-Noord te verzoeken de e.k. (voortge zette) Generale Synode te verzoeken „een dringend woord te doen uitgaan tot veel meerdere activeering van kerkeraden van groote en kleinere gemeenten, van meerdere vergaderingen en deputaten voor hulpbehoe vende kerken .opdat meerdere predi kantsplaatsen gesticht worden, vele vacante kerken een dienaar des Woords kunnen beroepen en vele candidaten in het ambt gesteld worden. De Kerkeraad van de Geref. Kerk te Neede, heeft een voorstel aan de classis Zutphen gezonden van den volgenden inhoud: „De Kerken van de Classis verbinden zich, in dezen tijd van candidaten-overvloed bij vacature geen candidaat te beroepen dan die minstens twee jaar geleden zijn candi- daatsexamen heeft afgelegd". Dit voorstel zal op de classisvergadering, die 15 April te Doetinchem wordt ge houden, in behandeling komen. Ds. H. A. C. HILDERING Ds .H. A. C. Hildering, miss. predikant onder de Chineezen te Soerabaja, vanwege de Geref. Kerken in H. V., die met verlof in Nederland vertoeft, gaat met zijn gade met de „Bengkalis", die 20 April van Amsterdam naar Ned.-Indië vertrekt, weer terug naar zijn arbeidsveld. Zendingsdeputaten zullen Ds. en mevr. Hildering Vrijdag 16 April a.s. m de Parkkerk te Amsterdam-Zuid een afscheidsure bereiden. GRAFSTEEN Ds. W. VAN 'T SANT Naar wij vernemen, zal de overdracht van den gedenksteen op het graf van wijlen Ds. W. van 't Sant (predikant der Geref. Kerk Den Haag-Oost) te Sleeuw ijk inplaats van op Tweeden Pinksterdag op Hemel vaartsdag plaats hebben. EVANGELISATIE ONDER WERKLOOZEN Overtuigd van de groote beteekenis van den scheurkalender als Evangelisatiemiddel, hebben eenige heeren te D e n H a a g, te weten Ds. H. Janssen, leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst; Dr. G. P. van It ter zon, Ned. Herv. predikant; Ds. A. G. Barkey Wolf, Geref. predikant; J. N. Voorhoeve, uitgever en J. J. Cra- r, secr. van den Nat. Bond tegen Revo lutie, een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt Evangelisatiewerk te verrichten door verspreiding van kalenders onder werkloo- die dagelijks aan de stempellokalen komen. Wellicht is er voor Evangelisatie missies in andere steden ten deze ook iets te doen. VEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN De Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk vergadert Woensdag 12 en Donderdag 13 Mei in de zaal „Schaaf" te >u war den. Referaten worden gege- door Mr. A. de Jong, van Mijnshee- renland, over: „De nieuwe regeling der pacht en haar practische uitwerking", Mr. G. Vixseboxse, van Almelo, over: „De arbitragegedachte in de Ned. Herv. Kerk" en Ds. Mr. G. J. Bartels, van Zevenaar, over „Het kerkopbouwende werk der Vereeni ging van Kerkvoogdijen". Bovendien spreekt Ds. Bartels 's Woensdagsavonds in den openbaren wijdingsstond die in de Groote Kerk gehouden wordt. DE NIEUWE PSALMBERIJMING Hervormd Amsterdam" vernam, dat bin nenkort gepoogd zal worden de gemeente an Amsterdam vertrouwd te maken met de oude psalmwijzen en de nieuwe berijming, zooals Ds. Hasper die enkele maanden gele den voltooide. Dit besluit is genomen, nadat het ministerie een en ander was meege deeld over een soortgelijke poging in Rotter dam gedaan. (Bedoeld is de poging van Ds. Visser met pl.m. 500 gemeen te1 eden na een kerkdienst). DE PAASCHDATUM Naar te Rome van gezaghebbende zijde is medegedeeld, zou de paus overwegen, het volgend jaar een Oecumenischen Raad bijeen te roepen, teneinde een vasten datum voor Paschen te bepalen, zoodat de datum van Paschen niet meer naar gelang van den stand van de maan zou varieeren. Gelet op de weigering van de Roomsche curie, om deel te nemen aan de Wereldconferentie te Edinburg, vragen we ons af, wat de Paus in dit geval onder oecumenisch verstaat. OUDERLINGEN-CONFERENTIE Den Haag, 5 April. De 33ste Ouderlin gen-Conferentie in de Classis Den Haag der Geref. Kerken wordt gehouden Woensdag 21 April, 's avonds 7 uur, in de Westerkerk alhier. De agenda vermeldt o.a. een referaat van Ds. H.- Versluys, uit Zegwaart, over: „De arbeid van het huisbezoek en de persoonlijke heilszekerheid in de gemeente". Voorts zal de verkiezing van twee comité leden plaats hebben in de vacatures-Alblas en Schellevis. DE THEOL. HOOGESCHOOL TE KAMPEN Op de e.v. vergadering van de classis Dokkum der Geref. Kerken komt ter tafel een voorstel van den kerkeraad van de Geref. Kerk van Ternaard, waarin deze kerkeraad, bezwaar hebbend gevolg te geven aan de opwekking van de classis om een actie te beginnen tot opvoering van de con tributies voor de Theol. H. S. te Kampen, de classis verzoekt mede te werken om de Part Synode der Geref. Kerken van Friesland- Noord te verzoeken op de e.k. (voortgezette) Generale Synode voor te stellen te willen terugkomen op haar sanctie van bepalingen ten deze en de School der Kerken haar in komsten alleen te verzekeren langs den zuiver kerkelijken weg van col lecten zoo noodig spoedig door een rege ling die het on slagsysteem naar vaste nor men voor alle kerken tot grondslag heeft. GEREFORMEERDE BOND In de reeds aangekondigde jaarvergadering van den Geref. Bond (15 April teUtrecht) welke uitsluitend bestemd is voor de leden van den Bond, zal Ds. J. J. Timmer van Ermelo inleiden een bespreking over aange legenheden den Bond zelf rakende. In ver band hiermee is te zien een voorstel van de afdeeling Zeist, luidende: „Het Hoofd bestuur benoeme een Commissie, die in stu die neme de leidende beginselen van het reorganisatievoorstel, waarover „Kerkherstel" en „Kerkopbouw" het eens zijn geworden en waarmede de door de Synode van 1936 ingestelde Commissie ern stig rekening zal hebben te houden; b. het reorganisatie-voorstel van de door de Synode van 1936 benoemde Commissie. 2e. Deze Commissie rapporteere de resultaten van haar studie, zoo spoedig mogelijk aan het Hoofdbestuur en het worde gepubliceerd in De Waarheidsvriend. 3e. Dit Rapport en zijn conclusies worde, zoo mogelijk dit jaar of begin 1938 behandeld op een buitenge wone ledenvergadering, en die vergadering beslisse over de hou ding, die de Gereformeerde Bond in zake deze reorganisatie-voorstellen zal aannemen. DE OVERBEKENDE TEKST Onder de Bijbelwoorden, die overbekend zijn, telkens aangehaald worden en niet bestaan, behoort ook, dat wij vermaand worden „God lief te hebben boven alles". Prof. van Nes die een boek van Ds. Buskes ter recensie ontving waarin deze dat woord meermalen aanhaalt vraagt nu aan Ds. B.: „waar staat dat toch?" In derdaad, het is niet te vinden. Het is de vrijmoedig gemaakte superlatief van de be kende woorden uit Matth. 22 37, Mark. 12 30 en Luk. 10 27 (ook uit Deut. 6 5 en 10 12) waar we lezen: „Gij zult liefhebben den Heere uwen God met geheel uw hart, met geheel uw ziel en met geheel uw ver stand". Kerk en Staat in Duitschland Lndendorff en de Kerk Een van de minder aangename, doch te verwachten gevolgen van de verzoening tus schen Hitler en Ludendorf is, dat de laatste zijn getrouwen een mededeeling heeft doen toekomen, volgens welke „de Duitschers, die de Duitsche Geloofsbeweging belijden" d.w.z. het nieuwe heidendom van Luden- dorff „een volkomen rechtsgelijkheid zul len hebben met de medeburgers die de cultus aanhangen van artikel 24 van het nationaal- socialistische partijprogram". De generaal is voorts van meening dat het Duitsche volk staat voor het alternatief: „zich te ontdoen van het Christelijk dogma en het mysterie der incarnatie van het Duit sche volk te verwezenlijken, of: onder te gaan in het bederf van een menschheid zonder samenhang". De generaal slaat in zijn lijfblad door met al de furie van zijn nu, door de verzoening met Hitier, vrijgelaten haat en schrijft: „Ik ben van meening, dat de ondervinding van den laatsten oorlog het bewijs heeft geleverd, dat Duitschland om in een toekomstigen totalen oorlog zegevierend te zijn, het Christendom moet vernietigen. „Dit Christendom is een buitenlandsche Godsdienst, welke in strijd is met het over geërfde". Ludendorff voegt daar nog aan toe: „De gevangenneming der zielen, de knechting van het geweten, de africhting door suggestie en religieuse handelingen, moeten strenger worden gestraft dan slagen en verwondingen en zelfs dan moord". Dat ia tenminste duidelijk. ONDERWIJS EN OPVOEDING REÜNISTEN-LANDDAG VAN N.D.D.D. Onder presidium van Prof. Dr. D. H. T h. Vollenhoven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, hield de Reünisten-organisatie van N.D.DD., het studentencorps aan de Vrije Universiteit, op de Ernst Sillemhoeve te Lage-Vuursche vorige week haar jaarlijk- schen landdag. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, ontving Prof. Dr. P. S. Gerbrandy hoogleeraar aan de V. U., gelegenheid een nadere toelichting te geven op zijn in druk verschenen referaat over „Calvinisme en maatschappelijke orde" (Calvinisme en kapi talisme). Met kracht werd nogmaals door den ref. bestreden, de gedachte van Feber c.a., als zou het Calvinisme schuldig staan aan de opkomst van het kapitalisme en dui delijk aangetoond dat Caivijn, wat zijn sociaal-economisch inzicht aangaat, nauw verwant is aan Thomas Aquinas, met name in de leer van het „iustum pretium". In de discussie die op dit referaat volgde en die een zeer levendig karakter droeg, werd met name het individualisme van de liberale economie bestreden, terwijl ook het vraagstuk van de werkloosheid nader onder oogen gezien werd. Zoowel het beginsel der „souvereiniteit in eigen kring" als de ver houding tusschen individu en samenleving bleken om nadere uitwerking en bezinning te vragen. GRAFMONUMENT WIJLEN Dr. G. H. COOPS Op Nieuw Eik en Duinen heeft Zaterdagmiddag het comité-grafmo nument voor wijlen dr. G. H. Coops, oud-inspecteur van het gymnasiaal onderwijs,' een grafsteen aan de familie overgedragen. De eenvoudige plechtigheid is o.m. bijge woond door Minister Slotemaker de Bruine, dr. R. W. Zantvoort, namens het Genootschap van leeraren aan Neder landsche gymnasia, dr. J. J. P r i n s, voorzit ter van de Directeurenvereeniging, de heer J. Schermer, hoofdcommies bij het De partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, tevens secretaris van het comité en voorts door vele andere comité-leden, rec toren en leeraren van gymnasia enz. Ds. D. A. v. d. Bosch, voorzitter van het comité, droeg de grafsteen aan de familie over, daarbij met dankbaarheid aan God, herinnerende aan hetgeen wijlen dr. Coops bij zijn leven geweest was als mensch en als Christen. Spr. merkte op, dat uit alle krin gen spontaan gevolg was gegeven aan de uitnoodiging bij te dragen voor de totstand koming van een gedenkteeken, dat een blij vende nagedachtenis vormt en dat bedoelt weer te geven den eenvoud, die den heer Coops bij zijn leven steeds heeft gekenmerkt. Namens de familie sprak Ds. P. J. M o- lenaar een kort dankwoord. Op de in marmer uitgevoerde grafsteen Is een opengeslagen Bijbel gebeiteld met daar op vermeld Johannes 12 vers 26: „En waar ik ben, aldaar zal ook myn dienaar zyn". AFTREDENDE HOOGLEERAREN Bij Kon. Besluit is aan ir. N. C. Kist, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. Evenzoo aan dr. C. Feldmann, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool. Aan dr. W. B. Kristensen, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is op zijn verzoek eervol ontslag als zooda nig verleend. ONDERWIJSBENOEMINGEN Barwoutswaarden. Chr. School. Tot onderwijzer: de heer Chr. van Omme ren te Nieuwerbrug. Rotterdam. Chr. FchippersschooL Tot onderwijzer: de heer P. Broos, onderw. Chr. School te Wateringen. Rijs sen. Julianaschool. Tot onderwijze- res: mej. S. Huitema aldaar. Utrecht. R.H.B.S. Tot directeur (vac. Dr. P. G. Tiddens): Dr. C. L. de Liefde, leeraar R.H.BB. te Zutphen. EXAMENS Den Haag. Geslaagd voor het diploma van het Ned. Gen. voor Heilgymnastiek en Massage: mej. W. M. J. Kools, Rotterdam en de heeren J. Wennink, J. Kerker, beiden Amsterdam; B. E. H. van Mourik, Amers foort. VIS SCHE RIJ-EXAMENS De commissie, bedoeld in art. 2 van het reglement voor de visscherij-examens (Ma chinist-stokers en machinisten), zal voor het practische gedeelte zitting houden te IJmui- den, Vlaardingen en Katwijk op Dinsdag 2D April en voor het theoretisch gedeelte te Den Haag op Woensdag 21 April. Bijzon derheden bevat de Ned. St.Crt. van 2 dezer. Maak uw kind gelukkig! Geef het dit prachtwerk. Een gids voor het leven. De Bijbelsche Geschiedenis voor de Jeugd verteld door Tine Ronnema. Vraagt gratis prosp. bij uw Boekhandelaar of bij Uitgever J. H. KOK, te Kampen. ÏEMENGD NIEUWS Gevangene ontsnapt uit een ziekenhuis Uit het Binnengasthuis te Amster dam, is Vrijdag een zekere George Hoffmann, een Duitscher die een flinke gevangenisstraf onderging en wegens oorontsteking in het ziekenhuis ver pleegd werd, ontvlucht, aldus het voor beeld van Albert de Vries, de postwis- selvervalscher, navolgend. Hoffmann zat zijn straf uit in de straf gevangenis te Amsterdam, waar hij kort geleden ontdekte, dat hij een oorontsteking had gekregen. De ontsteking was blijkbaar van zoo ernstigen aard, dat de man naar het Binnen-Gasthuis moest worden ge bracht en daar ter verpleging werd opge nomen. schrijft De Courant- Hij was al weer aan de beterende hand en zou waarschijnlijk binnenkort weer naar de gevangenis worden teruggevoerd toen hij nu Vrijdag j.l. zijn kans schoon zag en uit het gasthuis ontsnapte. Hij heeft zijn vlucht blijkbaar zeer goed voorbereid en er voor gezorgd dat hij even vóór zijn vertrek de be schikking had over een burgercostuum. Want hij begreep natuurlijk wel dat hij in de gestreepte plunje van het ziekenhuis ze ker niet verder zou komen dan tot het Muntplein. Toen men Hoffmann Vrijdag plotse ling vermiste en het geheele ziekenhuis werd doorzocht om mogelijk nog een spoor van hem te kunnen ontdekken, vond men wel zijn ziekenhuiskleeren in een hoekje liggen. George was er uit gestapt en had evenals de „lamme" postwisselvervalscher de beenen geno men. Vermoedelijk heeft hij weinig moeite behoeven te doen om uit het zie kenhuis te komen, toen hij eenmaal zijn kleeren had verwisseld. Kokende koffie gedronken Kindje aan de gevolgen overleden Zondagmorgen heeft het anderhalf jarig kindje van den landbouwer K. Oosterhof, wonende te Lie ving, gem. Bei len, ge dronken uit een kan met kokende koffie, welke op tafel stond. Later op den dag is de kleine overleden aan de gevolgen. Valsche Rijksdaalders (Van onzen Correspondent) Vorige week zijn te Brielle door een onbekend persoon kleine artikeltjes gekocht, die hij met een rijksdaalder betaalde, welke dan achteraf valsch bleek te zijn. Als men hem er echter op attent maakte, dat hij een valsche rijksdaalder gaf, wist de man wel onder een of ander voorwendsel weg te ko men. Verscheidene winkeliers zijn reeds de dupe geworden. Men zij dus op z'n hoede! DINSDAG 6 APRIL HILLVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzendlng. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 De KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 5.00 Gr.pl. 5.10 KRO-orkest. 6.05 De KRO-Melodis ten. 6.40 Esperantocursus. 7.15 Causerie: „Publiek en spelen". 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solist. 9.00 Causerie: „Franciscus' Liefde in Praktijk". 9.15 KRO-Symphonie-orkest. 10.00 De KRO-Melodisten. HILVERSUM n 301 M. AVRO-Uitzendlng. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Ensemble. 11.00 Wenken voor de huishou ding. 11.30 Ensemble. 12.30 Tipica-orkest. 3.00 Kniples. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor de kin deren. 5.30 Aeolian-orkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gram.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaak- les. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 11.20 Concert voor de kinderen. 12.45 BBC-Northern-Ireland- orkest. 2.20 Orkest. 4.20 Juridische cause rie. 4.40 Zigeuner-orkest. 5.35 Fr. Boffo's blaaskwintet. 6.45 BBC-Zangers. 7.20 Cembalo-recital. 8.10 Schotsche voor dracht. 9.40 „Taking stock", causerie. 10.00 Het „New London"-trio en soliste. 11.05 Declamatie. RADIO PARIS 1648 M. 10.50 Gram.pL 11.30 Pascal-orkest. 4.50 Pianoconcert. 5.05 Celloconcert. 6.05 Vervolg celloconcert. 7.35 Vioolconcert. 7.50 Zang. 8.20 Orkest concert. KEULEN 456 M. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroeporkest en -schrammelensemble. 3.20 Omroeporkest. 4.40 Gevar. concert. 6.20 Pianovoordracht. 7.30 Omroepklein- orkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Kleln- orkest. 12.30 Salon-orkest. 5.50 en 6.20 Gram.pl. 9.3010.20 Gram.pl. 484 M.: 11.50 Salonorkest. 12.30 Klein- orkest. 4.20 Salonorkest. 7-20 Omroep orkest, Oneerlijke filiaalchef Met medeneming van eenige honderden guldens over de grens Te Almelo is vorige week met medene ming vrn eenige honderden guldens verdwe nen de filiaalchef B. P. van een groot schoe nenmagazijn. Hij is thans te Antwerpen gearresteerd Een deel van het verduisterde bedrag is te Den Haag, waar P. oorspronkelijk vandaan kwam, teruggevonden. Daar P. verklaarde indertijd eenige hon derden guldens borg te hebben gestort, voor dat hij in dienst kwam, zal de schade voor de firma, waaraan het magazijn toebehoort, vermoedelijk niet groot zijn. De uitlevering van P. zal aan de Belgische regeering worden gevraagd. Jacht op inbrekers te Heiloo Een van hen gegrepen Na een spannende achtervoeging is het Zaterdagavond twee melkboeren en een jongeman gelukt een inbreker te grijpen, die met een kameraad in de villa van den heer Bruintjes aan het Blokhoven- park in Heiloo had ingebroken. Beide mannen, van wie er één wist te ontsnap pen, hebben in de woning tal van voor werpen gestolen; de buit kon gedeeltelijk worden achterhaald. Het huis van den heer Bruintjes is tijdelijk onbewoond, daar de bewoner bij zijn schoon zoon te Vlijmen vertoefde, aldus de Tel. Hij had de buren, die tegenover hem wonen, verzocht op te letten. Een zoon van de familie Middelhof werd met deze taak belast en dat hij dit voortreffe lijk deed, zou dezen Zaterdagavond blijken. Met een revolver gewapend wilde hij 't huis binnengaan, toen hij voor de woning twee melkboeren zag staan. Hij vertelde hun, dat er niemand thuis was, doch op hetzelfde oogenbük ontdekte de jongen, dat er boven licht brandde. „Kijk daar eens", zeide hij, „dat kon daarboven wel eens niet pluis <rijn. Blijven jullie voorloopig vóór het huis staan, dan ga ik er aan den achterkant in". De mannen deden wat hun gevraagd was en begrepen spoedig dat het inderiaad niet pluis was. want nauwelijks was Middelhof achter het huis gekomen, toen hij twee man nen. waarvan er één een ijzeren geldkistje droeg, uit het huis zag komen. Middelhof trok zijn revolver en rer.de op de beide man nen toe. Hij loste eenige schoten, wdarop de boeren te hulp snelden. Beide inbrekers kozen de wijste partij en vluchtten het Blokhovenpark in; Middelhof en zijn helpers zaten hun in de duisternis echter na op de hielen. Nog eenige keeren knalde een schot en toen slaagde de achter volger er in één der kerels, die in een bosch- .e verward was geraakt, tussohen prikkel draad te grijpen. De man verweerde zich geducht, doch in de sterke knuisten van de boeren kreeg hij geen schijn van kans. Men bracht hem over aar den veldwachter, die hem inrekende. Men bleek te doen te hebben met den Am- sterdamschen inbreker, zekeren G., die een volledige bekentenis aflegde en mededeelde, dat zijn ontvluchte makker een Duitscher is, dien hij te Amsterdam bad leeren kennen. Zij hadden aan de achterzijde van hethui3 deurraampje vernield en waren z-oo bin nengekomen. De politie te Heilo waarschuwde de Am- s'erdamsche recherche, die laat in den avond nog alle pogingen in het werk stelde r,ru den geviuchten Duitscher te arresteeren. De IJ- ponten en het Centraal Station werden goed bewaakt. In de bovenvertrekken van de villa hebben de dieven alles doorzocht en tal van kost baarheden gestolen. Het ijzeren geldkistje verloren zij tijdens hun vlucht. Het signalement van den Duitscher luidt: een jongeman van ongeveer 36 jaar. 1.73 M. lang, gele gelaatskleur, grijsbruine over jas, slappe bruine hoed. VAN ONZE ADVERTEERDERS Geen dessinloos behang meer Verleen Uw kamer een persoonlijk cachet Ieder jaar valt er iets nieuws te schrijven over het populaire decoratie-middel behang selpapier, omdat de behangselpapier indu strie elk jaar nieuwe dessins en kleurcom* binaries produceert. I Na een dessinlooze periode van ca„ vie® jaren, valt er nu weer een terugkeer vaa patroon in het behangsel waar te nemen. Een dessinloos behang is weliswaar nuch ter en zakelijk, doch verveelt spoedig en mist perspectief! Dit laatste heeft de békende Nederlan3- sche behangselpapierfabriek van Rath Doodeheefver er toe gebracht om voor 1931! naast een ruime sorteering van effenkleu- rige en z.g. rustige-wand behangsels, ook een groote verscheidenheid van nieuwe go- patenteerde behangselpapieren in den han del te brengen, waarmede men. zijn woon- en slaapkamer een persoonlijk cachet kan! geven. Dit is. geen alledaagsch behang, maar artistieke wandsierkunst-aan-de-rol en tegen prijzen, die opvallend laag zijn- Het tijdstip om woon- en slaapvertrek van een nieuw behang te voorzien is dus voor de Nederlandsche huisvrouwen nu wel bui» tengewoon gunstig ten opzichte van da extra mooie uitvoering der R. D. be hangsels en hun lage prijzen. De groote modieuze nieuwigheid 'did R. D. boven en behalve haar populaire behangeollecties brengt, zijn wel de speci ale Wanddécors, origineele handwerk wand- beschilderingen, uitgevoerd in de sterke Salubra-kwaiiteit, dus gegarandeerd liaht» echt en afwaschbaar. Deze R. D. wanddécors leenen zicli bij zonder om den wanden de persoonlijke noot te schenken, die men in het vertrek afhankelijk van zijn bestemming wenscht, Eén of meerdere van deze decoraties zijd in de meeste toonzalen van de fabriek vart Rath Doodeheefver toegepast te bezich tigen. Van Haren gaat leer produceeren Fabriek t© Waalwijk aangekocht De heer Ivo van Haren, de bekende aalwijksche Schoenfabrikant heeft de Lederfabriek van de N.V. Iersel, Witlox Co. te Waalwijk aangekocht. Zooals men weet is de heer Van Haren eigenaar van het schoenenconcern, dat in vrij korte jaren tijd ia uitgegroeid tot het grootste schoenenconcern van ons land, dat thans reeds drie schoenfabrieken te Waal wijk, enkele lederfabrieken en een vijftig tal schoenwinkels exploiteert en aan meer dan 1000 menschen werkgelegenheid ver schaft. Omtrent de plannen die de heer Vaö Haren op het gebied der lederfabrieage heeft deelde hij mede, dat de aangekocht© fabriek berekend is Od een looi-capaciteit van 13 a 1400 huiden per week. Het ligt in de bedoeling de fabriek geheel in bedrijf te stellen, al zal dat natuurlijk niet ineens doch langs geleidelijken weg moeten ge beuren. Er zal niet alleen zoolledcr worden geproduceerd doch gedeeltelijk zullen d© groote fabriekshallen ook worden ingericht voor het vervaardigen van de meest gang- jare soorten overleder. Voorloopig zullen alleen de grondstoffen roor de eigen schoenfabrieken der N.V. /an Haren worden eenrodn^pord. doch het liet ook in de bedoeling te trachten metter tijd vasten voet te krijgen on de buiten landsche markt en voor export te gaan fahrireeren Straks wanneer de fabriek ge heel in bedrijf is gesteld zullen er ongeveer 100 personen werkgelegenheid vinden. Met de technische leiding van het bedrijf zal worden belast de heer Jan'van Iereel Jr., te Waalwijk. Voor de exploitatie van de lederfabriek zal een nieuwe N.V, worden gesticht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5