DELFTSCHE SLAOLIE NOOIT ^|l«)LHA0JCT MAANDAG 5 APRIL: 1937 EERSTE BEAD PAG. ia VAN HOUTEN'S KLM-REEPEN BuotZWOLSCHE Bi "1895 Hoofdkantoor. Der» Haac, -aan von M .rd r voor! 7t Actieve Vertegenwoordiger; Gevraagd De Spaansche burgeroorlog HOE VERLOOPT DE STRIJD IN HET BASKENLAND? Berichtgeving zit vol tegenspraak Op het Baskische front is het offensief 'der nationale troepen momenteel tot stilstand gekomen, ofschoon volgens Havas de rechtschen hun stellingen op op versohillence punten hebben kunnen verbeteren. Ook Durango zou door hen uit de lucht zijn bestookt, waarbij vol gens Baskische berichten aanzienlijke 6chade zou zijn aangericht Overigens heeft de nationalistische infan- sterie zich bezig gehouden met het aanleggen rvan versterkingen in de gebieden, welke de laatste dagen door de rechtschen op dit front zijn veroverd', terwijl de cavaleristen patrouille-tochten on eernamen om de sterkte van den vijand te verkennen. Van tijd tot tijd weerklonk ook het geronk (van vliegtuigen boven de linies. Dan on dernamen de nationalistische machines ivluchten boven het vijandelijk gebied, even eens met het doel de vijandelijke stellingen te verkennen. Teruggekeerd rapporteerden de vliegers, 'die zich vaak diep boven het linksche ge bied waagden, dat de civiele bevolking van tal van dorpen achter de Baskische linies bij duizenden in de richting van Bilbao de wijk neemt De nationalistische vliegers heb ben overigens ook op verschillende punten nog bommen geworpen. De Basken echter deelen mee, dat van de fronten van Guipuzcoa en Burgos geen bij zondere krijgsverrichtingen te vermelden ivallen. Verder wordt gezegd, dat de linksche artillerie bij Lequeitio de stellingen van den [vijand voorturen d' onder vuur heeft gehou den. Enkele loopgraven der witten zouden zijn vernield, waarbij de vijand aanzienlijke {verliezen moet hebben geleden. In officieels berichten, komende van het persbureau van de Baskische regeering, wordt aldus Havas uit Bavonme ge- BDroken van een volkomen échec van het [nationalistische offensief. Het heet, dat de Tegeeringsmilities bij haar voortdurende tegenaanvallen zelfs winst hebben kunnen boeken ten koste van de nationalistische stellingen en met name in den sector van 'Aramayona zouden volgens deze" lezing de nationalisten ernstige verliezen hebben ge leden Uit Gijon wordt gemeld, dat de regeerings- hrtillerie de strategische punten van Oviedo hevig heeft beschoten. Een wapenfabriek zou daarbij zijn gehavend. Andujar seint, dat de nationalisten in Sen sector van Villaharta (in de provincie Cordova) een tegenaanval op touw zetten, [welke echter mislukte en waarbij de regee- ringstroepen er zelfs in konden slagen hun stellingen te verbeteren. Er verluidt, dat ihet aantal gewonden, dat bij de jongste operaties in dit gebied aan nationalistische zijde gevallen is en in de ziekenhuizen en hospitalen van Cordova en Sevilla werden iopgenomen, de vijfduizend overschrijdt. Eveneens meldden de linksohen succes sen, behaald in de streek van Penarroya, waar de regeeringstroepen VaLsequillo heb ben veroverd. Deze bezetting vormt een on derdeel van de omsingelende beweging der linksche strijdkrachten, waarvan het doel is bet mijngebied' geheel in te sluiten. Aan alle sectoren van het centrale front beerscht rust Ten slotte wordt gemeld, dat .twee driemotorige vliegtuigen van Franco op verschillende punten de Catalaansche kust hebben gebombardeerd. Vrijwilligers stranden in Frankrijk! Een groep Amerikanen, die beweerden naar Frankrijk te zijn gekomen om een be zoek te brengen aan de Parijsche wereld tentoonstelling en te Havre waren aange komen, is ooor de gendarmerie te Muret aangehouden, toen zij zich naar de Spaan sche grens begaven. Het schijnt dat deze „toeristen" negen en twintig in getal, Arae- rikaansche vrijwilligere zijn. die dienst wil den nemen bij de troepen der Spaansche regeering. Zoodra bekend werd, welken weg zij zeiden kiezen, werden door de. gendar merie versperringen opgericht. Na hun aan houding werden de toeristen overgebracht naar Toulouse, waar zij zijn ingesloten Nader wordt gemeld, dat dit gezelschap reizigers de aandacht van de politie had ge trokken, doordat 't om 11 uur Zaterdagavond nog per autobus uit Toulouse wilde vertrek ken. Deze autobus werd bij Muret door een versperring tot stilstand genoopt. De aangehoudenen zijn in staat van be schuldiging gesteld overeenkomstig decreet, waarbij het vertrek van vrijwilligers naar Spanje verboden is. Alle aangehoudenen zijn vreemdelingen, die in het bezit zijn,van geldige paspoorten. Tot het gezelschap behooren een Fin en eenige vrijwilligere van Duitschen oorsprong Dienstplicht voor rood Spanje De minister van oorlog der volksfront- regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarin hij alle Spaansche onderdanen, die in het buitenland verblijf houden en behoo ren tot de onder de wapenen geroepen lich tingen, doet weten, dat zij gehouden zijn zich binnen den kortst mogelijken termjjn op Spaansch regeeringsgebied aan te mel den om ingelijfd te worden bij het volks- frontleger. De arbeidsconflicten in de Ver. Staten Conflicten bij Ford en Chrysler bijgelegd Naar uit Detroit wordt gemeld, is het conflict bij Chrysler thans zoo goed als ge regeld. De betrokken partijen hebben te Lansing, de hoofdstad van den slaat Michi gan, besprekingen gevoerd, waarbij zij het over de kern van het accoord eens ziiij -ge worden, zoodat het thans nog slechts gaat om een juiste inkleeding voor de regeling. Een verdere ontspanning is ontstaan, doordat de staking bij de Fordfabriek te Kansas City even snel is geëindigd als zij begonnen is, na een conferentie tusschen vertegenwoordigers van Ford en den voor zitter van de United Automobile Workers of America, Beide partijen verklaarden na drukkelijk, dat het conflict het gevolg was van een misverstand over het ontslag van 350 arbeiders, wier diensten niet langer noodig waren, omdat de maatschappij be sloten had de productie ln te krimpen. Inmiddels wordt nog gemeld, dat ook de stoking bij de General Motore te Flint ge ëindigd is. Er werd overeenstemming ver kregen aangaande een loonsverhooging. Derhalve zullen, zooals verwacht werd, 15.000 arbeiders weer aan den slag gaan. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat oolc de staking in de bouwnijverheid te Wilmington (in Delaware) is geëindigd. Zuid-Afrika en het Nazisme Een Duitsch profest op komst Naar gemeld wordt, zal de Duitsche regee ring der Unie van Zuid-Afrika een protest indienen tegen de maatregelen, vervat in de onlangs te Pretoria gepubliceerde procla matie tegen de nazi-beweging in Zuid- West-Afrika. Deze proclamatie verbiedt aan personen die niet van Britsche nationali teit zijn, deel te nemen aan politieke actie of organisatie in dit mandaatsgebied. Vol gens inlichtingen uit politieke kringen te Berlijn zal het protest hiertegen in het be gin van de komende week worden overhan digd. De geheele Duitsche pers heeft een actie ontketend tegen de Regeering der Unie van Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaan- sche regeering, zoo schrijft het „Berliner Taeeblatt" schendt op flagrante wijze de clausules van het Volkenbondsstatuut voor de mandaatsgebieden. Duitschland ziet in de uitzonderingswet tegen het „Deutschtum" in Zuid-Afrika een leelijk precedent, dat het niet bereid is te aanvaarden, schrijft de „Deutsche Alge- meine Zeitung". De „Angriff" zegt, dat de organisatie van „de Deutsche Bund" in Zuid-Afrika een vol komen wettige activiteit ontplooide, welke geen enkel voorwendsel bood tot zulke dra conische maatregelen. CALVÉ- KWALITEIT 'Ae^lie! Al „Rs- (Adv.) VOLKSCOMMISSARIS ACHTER DE TRALIES Wegens misdadige activiteit In Moskou is groote sensatie ver wekt door de medëdeeling, dat de Volkscommissaris voor de Posterijen Jagoda van zijn functie ontheven is, on der verdenking van „misdadige activi teit". Men acht het derhalve waarschijn lijk, dat op dit ontslag ook binnenkort een proces zal volgen, waarin Jagoda zich wegens zijn wangedrag, waarom trent geen nadere bijzonderheden wor den verstrekt, te verantwoorden zal hebben. De afzetting van Jagoda heeft daarom vooral indruk gemaakt, omdat juist de tegenwoordige Volkscommissaris voor de Posterijen nog niet lang geleden zelf aan het hoofd stond van dat onderdeel van het staatsbestel, dat tot taak had te zorgen voor de veiligheid van den staat In 1934 werd Jagoda nl. tot chef van de Gepeoe benoemd. Reeds geruimen tijd te voren was hij op den voorgrond getreden op dit terrein. Sedert 1920 was hij een der voornaamste figuren in de Tsjeka en later ook in de Gepeoe, waarvan hij ten slotte de opperste leider zou worden, toen hij in 1935 geplaatst werd aan het hoofd van het Volkscommissariaat van Binnenlandscha Zaken. Zijn bevoegdheden werden vergroot en hij kreeg den titel van „commissaris- generaal voor staat en veiligheid". Lang heeft hij zich in deze functie niet gehandhaafd, want in September van het vorige jaar werd Jagoda van deze belang rijke functie ontheven. Toch was hij tot dat tijdstip steeds de voornaamste figuur in de coulissen geweest bij alle groote politieke processen, die tot op dat oogenblk de aan dacht van de wereld op Moskou hadden ge vestigd. Zijn ontslag was echter een onmis kenbaar bewijs voor het feit, dat zÜu be strijding van de politieke oppositie in de Sovjet-Unie niet de goedkeuring van Stalin had kunnen wegdragen en ontoereikend werd geacht. De aanhangers van Stalin ver wijten het hem zelfs, dat het Jagoda's schuld is dat de activiteit van het Trotski- isme zulk een omvang heeft kunnen aan nemen. dat een proces als dat tegen Radek c.s. noodig bleek. Zijn verdwijning uit de leiding van het commissariaat van Binnenlandsche Zaken beteekende overigens niet, dat Jagoda uit de Sovjetregeering werd geëlimineerd. Hij werd belast met het commissariaat voor de Posterijen. Maar ook als zoodanig bekleedde hij niet meer de machtige positie van vroe ger, hetgeen nog onlangs bleek, aldus United Press, toen hij zejf zijn ambtelijke activiteit critiseerde en beterschap beloofde. Men acht het ontslag van bijzondere betee- kenis, zoo vervolgt het Amerikaansche pers agentschap, wanneer men het beziet in het licht van de woorden, die Stalin o.a. voor het centrale executieve comité bezigde en waarmede hij eisohte, dat men het Trots- kiïsme het masker zou afrukken. De Chambrun hersteld De graaf de Chambrun. oud-ambassadeur van Frankrijk te Rome, die het slachtoffer was geworden van een moordaanslag, op hem gepleegd in het Noorderstation te Parijs heeft thans hersteld het ziekenhuis verlaten. Er zal een onderzoek naar de geestver mogens der daderes, een zekere mevr. Fon- tanges, worden ingesteld. Een Portugeesche transatlantische dienst Uit naam der Portugeesche regeering heeft minister-president S a 1 a z a r een overeenkomst, onderteekend met vertegen woordigers van de Imperial Airways en de Pan-American Airways, waarin aan deze maatschappijen voor den duur van 25 jaar het uitsluitend recht wordt verleend, een luchtlijn te openen voor het vervoer van passagiers^ post en goederen van Lissabon naar Noord-Amerika, met tusschenlanding op de Azoren. Krachtens deze overeenkomst worden twee Portugeesche maatschappijen opge richt, die samen zullen werken met de bei de geconcessioneerde buitenlandsche onder nemingen. Fa. H. J. Phaff - Winschoten (Adv.) Roemeensche boerenpartij oefent critiek Het congres der Roemeensche nationale boerenpartij, dat gisteren te Boekarest is gehouden, heeft de benoeming van M i h a 1 a c h e tot president voor een nieuwe periode van vier jaren goedgekeurd. Mihalacbe hield een redevoering, waarin hij het optreden der liberale regeering op ieder terrein critiseerde. De regeering, al dus spreker, heeft er zeer slecht aan gedaan door Titulescu uit te schakelen uit de lei ding der buitenlandsche zaken. Zij heeft °P buitenlandse!) politiek gebied niet een hou ding, welke in overeenstemming is met de hoogere belangen van de natie: zij heeft blijk gegeven van haar besluiteloosheid en het land in een moeilijke situatie gebracht Mihalache verweet de regeering verder de agitatie van de uiterste rechterzijde in het binnenland te hebben geduld en bet gezag van den staat te hebben laten verzwakken. Uit de gebeurtenissen in Spanje moeten wij een les trekken, aldus spreker Polen ontbindt Joodsche organisaties In Polen hebben nog steeds onder de aan hangers van uiterst links arrestaties plaats. Te Lodz werden 120 communisten in hechtenis genomen. Drie Joodsche organisa ties in deze stad werden door de autoritei ten ontbonden wegens revolutionnaire acti viteit, en wel een vakvereeniging van per soneel in de kleedingindustrie, een vereeni- ging van chemici en bacteriologen en een toeristenbond. Ook te Kolomea hadden 14 arrestaties van communisten plaats. De hongersnood in China Gevolg van communistisch vandalisme? Volgens mededeelingen van het Chinee- sche nationaal steuncomité zijn in de Chi- neesche provincie Kansoe duizenden men schen den hongerdood nabij. Volgens schatting van een der Chineesche bladen zijn van Kansoe's negen millioen in woners tusschen drie en vier millioen hulp behoevend. Velen stellen de communisten voor dezen uitzonderlijken toestand verant woordelijk, die verleden jaar oogst en vee zouden hebben vernietigd. Wat den toestond nog verergert is het gebrek aan voorjaars zaaizaad, waardoor de hongersnood opbe- paald lang zal voortduren, tenzij onverwij 1.1 hulpmaatregelen worden genomen. De provinciale regeering heeft een beroep gedaan op Nanking om een millioen dollar voor hulpverleening ter beschikking te stel len. Ook in de provincies Honan, Sjensi en Kweitsjau heerechen als gevolg van plunde ringen door bandieten, overstroomingen, peri oden van hevige vorst en droogte, verschrik kelijke toestanden onder de bevolking. Schacht gaat naar Brussel De president van de Duitsche Rijksbank dr Hjelmar Schacht, zal binnenkort, na de vergadering van de Bank voor Internatio nale betalingen te Bazel een bezoek bren gen aan Franch, den gouverneur van de Belgische Nationale Bank te Brussel. Het huwelijk van 3eri Hertog van Windsor Wordt het ln Frankrijk voltrokken? Sedert eenigen tijd gaat het gerucht, dat de hertog van Windsor en mevr. Simpson in Normandië in 't huwelijk zullen treden. De Koningin-Moeder zou de verre reis naar Oostenrijk niet kunnen maken om 't huwe lijk aldaar bij te wonen. De hertog van Westminster zou den ex-koning zijn kasteel te Saint Saens ter beschikking hebben ge steld. Een kind ontvoerd te New York Frédéric de Sibert, het zesjarig zoontje van den Franschen baron Pierre de Sibert, die zich tijdens den wereldoorlog heeft onder scheiden, is te New York ontvoerd. Toen het kind met zijn Engelsche gouvernante dicht bij huis aan het wandelen was, stopte een auto vlak bij hen. Een paar mannen spron gen er uit. grepen het kind beet en reden er toen mee weg. Alle politieposten zijn ge waarschuwd om de jacht op de ontvoerders in te zetten. Kort Nieuws Volgens de Chineesche bladen heerscht te Weian, in de provincie Foekien, een builen- pestepidemie, die reeds 130 dooden heeft geëischt. Men vreest, dat de epidemie zich nog zal uitbreiden. De Fransche gezant, Bodard, is defini tief uit Addis Abeba vertrokken. De Fran sche legatie is thans een consulaat-generaal geworden. De Belgische regeering heeft besloten dat met ingang van heden in de Belgische diamantindustrie de veertig-uren-werkvveek zal worden ingevoerd. De vroegere sultan van Marokko, Moe- lai Hafid, is aan de gevolgen van stoornis sen in den bloedsomloop te Enghien les Bains nabij de Fransche hoofdstad over leden. GEMENGD NIEUWS Felle brand in café-restaurant te Tienray Op het marktplein teTienrayls gister avond omstreeks tien uur brand ontstaan in het café-restaurant van den heer P. J. Dries- sen. In korten tijd had het vuur zich uitge breid en fel sloegen de vlammen naar bui ten. Ook de boven het café gelegen woning bleef niet gespaard. De brandweer uit Horst werd gealar meerd, doch toen deze ter plaatse verscheen, was het pand reeds uitgebrand. De inboedel ging vrijwel geheel verloren. Slechts eenig geld en enkele papieren wist men in veilig heid te brengen. Een oogenblik bestond er gevaar, dat het vuur zou overslaan naar de naastgelegen perceelen, doch zoover is het gelukkig niet gekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer" Een agent van politie heeft Zaterdagmid dag op het Spui te 's-Gravenhage drie jongelieden aangehouden, die zonder ver gunning van B. en W., met reclameborden rondliepen, waarop onder een afbeelding van de trekken van den algemeenen leider van de N.S.B. ir Mussert, de woorden gedrukt waren: „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer". De borden zijn in beslag genomen en tegen de jongens is op het politiebureau in de Prinsestraat proces-verbaal opgemaakt. Daarna zijn zij op vrije voeten gesteld. Kind bij heidebrand gedood Ongemerkt door het vunr ingesloten Toen Vrijdagavond onder Fochteïoo (bij Oosterwolde) een heidebrand woedde, ging een aantal kinderen naar den brand kijken. Onder hen bevond zich de 10-jarige D. Muldep, die zoo in bewondering was voor het schouwspel, dat hij zonder het te mer ken door het vuur werd ingesloten. De heer H. v. d. Meer zag het gevaar en wist, ondanks het feit, dat hij zelf ernstige brandwonden bekwam, den jongen uit de vlammen te halen. Het was evenwel te laat, de jongen was dusdanig gekwetst, dat hij in het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de bekomen brandwonden overleed. Door de tram aangereden Zestienjarige jongen gedood Zaterdagavond tegen half negen Is de zes tienjarige A. H., wonende aan de Oud-Die- merlaan te Die men, op den Hartveldschen weg aldaar, ter hoogte van de slijterij „de Kroon" door eigen onoplettendheid met zijn fiets tegen de Gooische tram, welke om acht uur van de Weespeipoort te Amsterdam was vertrokken, gereden. Hij werd een tiental meters voortgeduwd en bleef met een sche delfractuur, een zware hersenschudding ea verschillende inwendige kneuzingen liggen. De Geneeskundige Dienst van Amsterdam heeft hem naar het Burger-ziekenhuis aldaar overgebracht, waar de jongen aan de beko men verwondingen is overleden. I JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. BOTMAN (NaÜruTt verboden 3. Hun eetzaal is de groene wei, Een hooiberg is hun bedje, Ja, zoo'n leven vrij en blij Lijkt veel op een pretje! Maar dit alles, 't is gewis, Schijnt vaak mooier dan het is: Tal i Komen hen belagen.. 4. Zoo stonden zij op zeek'ren dag Weer te musiceeren, Met getingel en gezang, Langs den weg bij Veere, Toen opeens een kleine hond, Die muziek een kwelling vond, Met vergramde oogen Woest kwam aangevlogen (Wordt vervolgd HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 257. zwaarder dan de meeste andere. IAAL L/lT (51 Er ïs niets ïn het beenïg gelaat, dat verraadt wat er achter het masker omgaat. Maar de oogen laten den boer niet los; zij kijken hem strak en fascineerend aan. Hij voelt zich hoe langer hoe onbehaaglijker. „Ik kan de rest misschien over een paar weken geven, als Je 't goed vindt. Dijkman", waagt hij voor te stellen. De ander antwoordt niet. Hij "doopt de pen in het inkt- ïleschje, dat naast hem staat, en teekent in het boek het ont vangen bedrag aan. Het geld schuift hij in een portefeuille, klie de huishoudster hem aanreikt. Dan draait hij de lamp lager, tot er nog slechts een ijlblauw gaskringetje boven het katoen staat. Het geeft een luguber, schimmig schijnsel. Dijkman kruipt weer in zijn hoek terug. „Wanneer betaal Je de rest?" vraagt hij. „Over enkele weken", antwoordt de boer aarzelend. „Over veertien dagen?" „Nee, nee'', weifelt Bruining. „langer wel". t,Een maand?" stelt Dijkman voor. Zijn oogen glinsteren in het donker. „Ja", grijpt de boer gretig aan, „een maand, dan heb ik het wel". Hij weet nog wel niet hoe hij het klaar moet spelen, om in die paar weken het geld bijeen te hebben, maar een maand is lang. Hij is blij, dat hij alvast dit uitstel krijgt, en de argwaan om de zonderlinge mildheid van den ouden land heer is slechts zwak. „Goed", zegt Dijkman. Er is nu ineens een verwonderlijke vastheid in zijn stem, die den boer opschrikt. „Goed. Dat kost je dan tien percent". Hij draait het licht weer wat op, zoekt in het boek enkele losse papieren, en begint ze te beschrijven. Piet Bruining zit verslagen; hij kan in 't eerst geen woord zeggen. Alles in deze kamer gaat zijn noodzakelijke gang, en hij heeft geen kracht tot ingrijpen. De wind kreunt over het dak en in de schoorsteen. Eindelijk, met de kracht van een schuchter oplevend ver zet, kan hij onbeholpen vragen: „Maar, maar, hoe bedoel je dat?" De oude kijkt op. „Het geld dat je niet kunt betalen, zal ik je Jeenen", verklaart hij. „Ik zet dat nu even op papier, dan kun je 't onderteekenen". Hij schrijft alweer. De pen krast scherp. „Maar zoo'n hooge rente", klaagt de boer hulpeloos, „tien percent voor één maand Dijkman kijkt hem weer aan. Er ligt een triomfantelijke glans in zijn oogen. ,,En het risico dan?" vraagt hij, „ben ik er wel zeker van mijn geld terug te zullen krijgen? Wees blij dat ik je nog leenen wil, er zal niemand anders zijn die het Je geeft". Het is waar. De boer van „Nooit Volmaakt" is in Dijkmans macht. Hij zwijgt; er is geen ontkomen. Een slang kronkelt zich om zijn lichaam en hij kan zich niet verweren. Met zwakke knieën staat hij op als de oude hem naderbij wenkt Hij leest de schuldbekentenis na, maar-hij begrijpt er niets van; de woorden dansen warrelend door elkaar. Ten slotte zet hij met bevende vingers de handteekening. Hij kan niet anders. Hij gaat niet meer zitten, doch houdt zich vast aan de tafelrand en ziet hoe de oude de inkt boven het lampje laat drogen en dan het papier achter in het boek opbergt. Daarna blaast hij het licht uit. Het is nu een zwarte nacht om den boer. Hij heeft het gevoel of hij een gevangene is. Weifelend zoekt hij de deur, doch weet niet waar hij die vinden kan. De huishoudster heeft echter zijn bewegingen begrepen en opent het portaal waardoor hij naar buiten kan. Als hij de deur achter zich heeft hooren sluiten en in de stormachtige nacht staat, verademt hij. Met de fiets aan de hand gaat hij langs de weg. Eenzaam, gebroken, strompelt hij over diepe, modderige wagensporen, terwijl de wind over hem heen vlaagt. Dominee Velt bladert ïn zijn Hijbei, leest even, grijpt dan de concordantie, ijeest weer en bladert weer en schijnt maar niet te kunnen vinden wat hij zoekt. Ten laatste steunt hij het hoofd met de handen en blijft zitten peinzen, de opengeslagen boeken voor zich. Het groote raam van zijn studeerkamer staat open. Het late najaar heeft nog enkele van zijn zuivere dagen gebracht, met ijlblauwe, transparante luchten. Aan ontbladerde boomen. wier takken zich tegen de heldere hemel tot een grillig net werk weven, hangt nog hier en daar een afzwikkend blad te wiegelen. Het zal Zondag dankdag zijn, en de oude predikant zoekt een tekst voor zijn preek. In al de jaren waarin hij de dank dienst geleid heeft, is het hem niet zoo moeilijk gevallen om een schriftwoord te vinden waarop hij zijn overdenking kan bouwen, als thans. De bijbel Is immers vol dankbaarheid en spreekt op iedere bladzijde van Gods mildheid. Maar het jaar dat voorbijging was een zwaar jaar, al heeft de aarde rijkelijk vrucht gedragen en zijn er geen rampen geweest waaronder de veestapel geleden heeft. Het lijkt er zelfs op of God te overvloedig gezegend heeft, want de producten van landbouw en veeteelt waren zoo goed als waardeloos. Kunstmatig moesten de prijzen opgehouden worden. En vanmorgen was het bericht door het dorp gegaan, snel als een onheilsboodschap: Leemans is failliet. Leemans, bij wien zooveel boeren in het krijt stonden, en die allen mede in moeilijkheden geraakt waren. Er werden al dadelijk namen genoemd van hen die deze slag niet te boven zouden komen en meegesleurd werden in deze ondergang. Nu de dominee zijn preek moet voorbereiden, kan hij de zorg niet kwijtraken. De taak om nu tot zijn gemeenteleden te moeten spreken drukt hem zwaar op de oude vermoeide schouders. Dankdag! O, er is veel te danken. Maar kan hij danken, kunnen zijn gemeenteleden het, die tot zelfs in de kerk hun zorgen met zich dragen? Dankdag denkt hij, terwijl hij naar buiten staart. Gods wereld is schoon en rijk, en er is overvloed van melk en ge was. Moet hij daarover spreken? Maar dan blijft hij buiten de nood van de menschen. Want de dagen zijn vol zorg, zij drukken op de menschen, zij maken hun oogen donker en somber, hun rug gebogen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2