Ko'onisatie - mogelijkheden in Argentinië KERK EN ZENDING PARKETVLOEREN ZATERDAG 3 APRIL 1937 Een belangrijk vraagstuk, door een Ne,derlander in Argentinië belicht Er is een schuldig verzuim Nog altijd was hier in Argentinië de klacht, dat men in Nederland al te weinig .van deze groote republiek afweet; dat voor oordeel en averechtsehc kennis daarente gen niet ontbreken, en bovendien dat mer schijnbaar ook geen belang stelt in dit zui- der zonneland. Dit mag ongetwijfeld sterk bevreemden. In de eerste plaats omdat Ne derland een der beste klanten van Argen tinië is; in .het jaar 1935 voerde Argentinii naar Nederland verschillende artikelen uit, ter waarde van ruim 110 millioen pesos papier; de invoer uit ons vaderland bedroeg in hetzelfde jaar slechts bijna 20 millioen pesos. Dus wel een zeer groot voordeel ig saldo voor Argentinië. Het schijnt alles zins logisch dat men zulk een belangrijken leverancier iets nader wil leeren kennen; cn niet minder moet met alle ernst de .vraag onder de oogen worden gezien, waar om Argentinië dan niet meer van Neder land betrekt en of hierin eventueel geen verbetering kan komen. Een land, dat zoo veel exporteert en dan voornamelijk pro ducten van landbouw en veeteelt, moet na tuurlijkerwijs de volle aandacht van Neder land bebben. Dat in dit verband, behalv van vooroordeel en onkunde ook van na latigheid mag en moet gesproken worden, ls wel duidelijk. In de tweede plaats moet het toch eenige verwondering wekken, diat een overbevolkt land als Nederland zich blijkbaar zoo wei nig interesseert voor een land, waar nog voor millioenen plek, arbeid en brood is. En dan met name voor dat deel der be volking, dat zich wijdt aan landbouw en veeteelt en voor welk deel het kleine Neder land over te weinig geschikte grond be schikt. Van christelijk standpunt kan voorts nog op iets anders worden gewezen. De calvinist zoekt als het ware naar de landen, waar de banier des kruises nog kan en moet geplant worden, met name naar „jonge" landen, die in opkomst zijn en waar straks een nieuwe natie zal gevórmd woeden, waartoe schier alle volken der aarde bij dragen. Hier moest de geestdrift opvlam men; hier moest een heilige haast open haar worden om toch niet achter te blijven, waar het geldt een deel der wereld voor den Christus te winnen. En dan speciaal door middel van emigratie en kolonisatie, welke- voor Nederland noodzakelijk en ten opzichte van Argentinië mogelijk cn ge wrnscht is. Dat er inplaats van die heilige geestdrift waarbij de nuihlerheiil niet L-eh'-eft t« cn tb reken eerder een zekere tmwti een >ekere vijandschap tegenevnr Argentinië openbaar werd, zoodat aan ko lonisatie-pogingen nooit hartelijke mede werking werd verleend, .heeft ons zeer ver wonderd, teleurgesteld en bedroefd, aller meest voor de zaak van Gods koninkrijk, voor welks komst toch wordt gebeden op ielken rustdag. In deze duisternis van onkunde en onwil bchijnt echter eenig licht te komen. Stil zwijgend ga ik nu maar voorbij hetgeen in de loop van 1936 al zoo gebeurde in ons kerkelijk en ook in ons persoonlijk leven en waardoor mede de aandacht op Argen tinië werd gevestigd. Maar met groote dank baarheid herinner ik aan een officieele daad der Nederlandsche Regeering, name lijk het uitzenden van een Nederlandsche Handels-Cómmissie naar de voornaamste landen van Zuid Amerika cn allereerst naar Argentinië. De samenstelling dier Commis- Ds A. C. Sonneveldt In de laatste jaren is er nogal eens sprake geweest van de moge lijkheid van emigratie naar Zuid- Amerika. Hier ligt een gebied met enorme mogelijkheden. De Neder landsche Regeering toonde dit ook •te beseffen en zond onder leiding van Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kar- nebeek een commissie uit, die reeds een voorloopige handels overeenkomst met Brazilië heeft afgesloten. In Argentinië en in Brazilië vindt men Hollandsche Christelijke ker ken. Ds. Sonneveldt heeft er een gemeente waarvan de leden dui zenden kilometers uit elkaar wo nen. Hij is bij uitstek bevoegd over dit land der .toekomst te schrijven. Wij zijn in staat onze lezers een serie artikelen van zijn hand aan te bieden. Wij twijfelen niet of dit zal door velen op prijs worden sie, welke hier einde Maart wordt verwacht is aan de lezers wel bekend. Deze kostelijke daad der Nederlandsche Regeering heeft nu reeds een heerlijke vrucht afgeworpen. Toen het namelijk hier bekend werd, dat deze HandeLscommissie naar Argentinië zou komen, maakte de heer Chr. van Balen Jr., administrateur van de Neder landsche Kamer van Koophandel alhier, zich op, om een boek over Argentinië te schrijven. De bedoeling was om eenige data, vooral op economisch gebied, te ver zamelen en die aan de Handels-Commissie aan te bieden. Bij de voorbereiding kwam echter ook de gedachte op om nuttige in formatie aan Nederlandsche zakenlieden te geven en ook eenige andere inlichtingen te verstrekken. Zoodoende werd het een boek van ruim 200 bladzijden met vele statistieken en foto's. De verschijning van dit boek, geschreven door een alleszins bekwaam en onbevoor oordeeld man, heeft mij zeer verblijd. In kort bestek biedt de schrijver ons een rijkdom van gegevens en gaarne zal ik in deze artikelen meermalen naar dit boek verwijzen. Opdat duidelijk blijke dat het geen wij in vroeger en later tijd over Argentinië schreven en ook in deze stukken zullen zeggen, geen vrucht is van onbere deneerd optimisme (achter welk baker praatje sommige emigratie-specialiteiten zich zoo gaarne verschuilen), maar niets anders dan zuivere waarheid en werkelijk heid. Meestal lezen we reeds op de eerste blad zijde van een boek wat de algemeene ge dachte van den schrijver is. Dan weten we dadelijk of de auteur toekomst ziet of niet Daarom geef ik hier gaarne weer, wat de heer van Balen in zijn Inleiding, reeds op de eerste pagina, van dit land zegt. Die Inleiding heeft tot titel: „Een vruchtbaar land", en dan lezen we: „Want Argentinië, van den Atlantischen Oceaan tot aan den ren muur van de Cordilleras de los Andes van den Paraguayschen Chaco tot aan het middelplateau van Patagonië, is vruchtbare vlakte. Alluviaal land. slechts op weinige plaatsen doorbroken door middel- of laaggebergte of eeni^ïj zout- of borax-steppen. Van de 2.800 000 vier kante kilometer, die het land groot is, is- tot dusverre minder dan een tiende 24 millioen hectaren onder cultuur ge bracht; de rest is grootendeels gewijd aan veeteelt. De vruchtbaarheid van het land is enorm; de landbouwstreken dragen elk jaar hun oogst zonder natuurlijke of kunst- bemesting en waar de grond voor een oogenblik schijnbaar uitgeput lijkt, is het voldoende, hem een jaar lang braak te laten liggen en vee erop te drijven om de volgende jaren weer rijke oogsten eraan te ontlokken." Het kan wel niet anders, of reeds dit eerste gegeven, ook door mij vroeger al De ploeg bewerlit de. uitgestrekte velden in 'de provincie "Buenos Aires NED. HERV. KERK Beroepen: Te Frederiksoord, W. v. d. Ven te Retranchement (Z.). Aangenomen: Naar Midwolda, S. J. Hoekstra, cand. en hulppred. te Joure. Bedankt: Voor Zegveld, J. G. van Ieperen te Leerbroek. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Overschild, cand. P. H. de Kleer, hulppred. te Montfoort. HULPPREDIKER Wegens verlenging van zijn tijdelijk hulppredikerschap blijft voorloopig het adres van cand. Verhave nog: Molenvaart no 253, Anna Paulowna. Zijn correspondentie-adres is gewijzigd in: Bosch en Vaartlaan 31, Amsterdam-Z., Telef.: Amstelveen 2038. Cand. Verhave behoudt geregeld gelegen heid ook andere Geref. Kerken des Zondags te dienen GODSDIENSTONDERWIJZERS Het Classicaal Bestuur van Arnhem heeft de acte Godsdienstonderwijs, ter hand gesteld aan dè volgende heeren: B. van Amerongen, Hoenderloo; J. W. Bosch, Arnhem; Th. J. Kusters Jr., Arnhem; M. Peters, Oosterbeek: G. H. Sievers, Hoenderloo: R. Timmerman, Hoenderloo. EMERITAAT Ds J. SOLMAN Jz. Ds J. Bolman, predikant der Geref. Kerken te Schettens e.a. en Schraard, heeft bij de Classis Bolsward zijn emeritaatsaan- vrage ingediend, wegens hartzwakte. Ds J. Bolman, die 64 jaar oud is, werd candidaat in 1901 en aanvaardde 'zijn ambt in Oostwold (Oldambt) op 25 Aug. 1901. Hij diende sinds 25 Mei 1919 de kerk van Schet tens en later de gecombineerde kerken van Schettens en Schraard. Ds Bolman is classi caal deputaat voor de kerkvisitatie en art. 13 K.O. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ De Evangelische Maatschappij hield gis teren haar 81ste algemeene jaarvergade ring in het Jaarbeursgebouw te Utrecht Den avond te voren werd in de Doopsge zinde kerk de wijdingsdienst gehouden ter voorbereiding. Na opening door den voor zitter van dit jaar Ds D. A. v. Krevelen tc Deinum, werd de wijdingsrdede gehouden door Ds A. G. H. van Hoogenhuyze te Am sterdam, den voorzitter van het volgende jaar. Spreker had tot onderwerp: „Onze Protestantsche taak". WERELDBOND DER KERKEN Op 1 April vergaderde te Utrecht het bestuur van de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken onder voorzit terschap van prof. dr. F. M. Th. B h 1. De wenschelijkheid werd geuit, dat pogin gen zouden worden gedaan om de voorstan ders van verschillend standpunt inzake het vraagstuk van den oorlog tot oecumenisch gesprek aan de ronde tafel te noodigen. Na grondige voorbereiding door een veelzijdig samengestelde studiecommissie zou een besloten conferentie moeten worder bijeengeroepen. De Nederlandsche Christenheid zal opge wekt worden om den arbeid van het Cen traal Bureau voor interkerkelijke hulpver leening, dat thans onder leiding van prof. dr. Adolf Keller te Genève voor de nood lijdenden der beide partijen in Spanje werkt, financieel krachtig te steunen, (giro 287910 van den heer G. P. de Willigen te Jutfaas). Een prijs zal beschikbaar worden gesteld voor wie het beste Kerstverhaal met vredesstrekking schrijft, teneinde dit aan de kinderen van de Zondagsscholen uit te reiken. GEREFORMEERDE WERELDBOND Te Montreal (Canada) vindt dit jaar van 23 tot 29 Juni een conferentie plaat* van de Wereldbond der Gereformeerde (Hervormde) Kerken. De volgende landen zullen vertegenwoordigd zijn: Afrika, Aus tralië, China, Denemarken, Duitschland, Frankrijk. Groot-Brittannië. Nederland, Indië. Ierland, Canada, Korea, Schotland, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije. Amerika en' Ceylon. Als sprekers werden verwacht: de gouverneur-generaal van Ca nada lord Tweesmuir; prof. dr T. H. L. Haitjema, prof. Cairns uif Schotland; prof Keiler uit Geneve en vele andere vertegen woordigers van verschillende Gereformeer de (Hervormde) Kerken uit verscheidene landen. Tot de te bespreken onderwerpen behooren vragen omtrent het wezen, de autoriteit en de verkondiging der Kerk; de orde der Godsdienstoefening in deze Kerken: Bijbel en Belijdenis als fundament van het Gereformeerde geloof: het getuigenis der Kerk omtrent het nationale en internatio nale leven; Jeugd en opvopding; Kerk en opvoeding; Inwendige Zending; Joden-zen ding; Uitwendige Zending. meermalen vermeld, moet tot nadenken stemmen en tot de overtuiging brengen, dat het werkelijk een schuldig verzuim is, van zulk een groot vruchtbaar en dun bevolkt land,, geen notitie te nemen of kolonisatie naar dit land met onverschillig heid te behandelen of, erger nog. in dwaas heid tegen te werken. In dit verband wil ik nog iets meedeelon, dat ik in het boek var. den heer van Balen tegen kwam. Namelijk; dat Argentinië momenteel 12 millioen in woners telt; dat van deze bevolking ruim 40 werkzaam is in de industrie, slechts 22 bij landbouw en veeteelt en de rest arbeidt in de distributie, administratie, enz. (bl. 158). Als dan ook de opmerking wordt gemaakt, dat Argentinië plaats biedt voor meer dan 100 millioen menschen, dan ls het wel overduidelijk, dat er ook voor Nederlandsche landbouwers en veetelers hier nog wel plaats is. Met deze werkelijkheid voor oogen is bet te begrijpen, dat we ondanks teleurstellin gen en tegenwerking, toch er de moed in houden, niet moede worden over Argen tinië te schrijven en elke poging tot ge zonde kolonisatie te steunen. Zooals in het begin gezegd is. worden we thans zeer be moedigd door het uitzenden eener Neder landsche Handels-Commissie, welke Com missie ongetwijfeld ook met dit vraagstuk tan raking zal komen en er haar aan dacht aan zal schenken. Daarom willen wij ook gaarne en met blijdschap enkele arti kelen schrijven over kolonisatie-mogelijk heden in Argentinië en voor dit belang rijke onderwerp vragen de welwillende aandacht der lezers. luenos Aires, 'A. C. SONNEVELDT DE THEOL. CANDIATEN De vergetenen De hulpfondsen Op twee belangen, betrekking hebbende op den overvloed van candidaten in de Geref Kerken, zien we in de kerkelijke pers de aandacht gericht. In de Delfsh. Kerkbode pleit Ds. H. Knoop voor de vergetenen. Wie het beroepen van candidaten volgt, al dus de schrijver, ontdekt, dat die beroepen voor een zeer groot deel worden uitgebracht op <iiè candidaten, welke nog pas zijn klaar gekomen. „Zij, die al eenige jaren wachten en daar zijn er die de 6 en 7 jaar al halen! raken eenvoudig op den achter grond en straks in het vergeetboek. Wat dit voor deze jongemenschen beteekent kan al leen hij beseffen, die wel eens met zulk een „vergetene" gesproken heeft. Velen van hen gaan onder een ontzaglijke last gebukt. „Zou 't niet goed zijn op deze lijst voortaan de namen niet meer in alfabeti sche volgorde te publiceeren maar naar den tijd, dat de bewuste candidaat beroep baar is geworden? En zou het geen aanbeve ling verdienen den gemeenten, die tot beroe ping overgaan, op het hart te binden éérst de oudere candidaten in de gelegen heid te stellen? Menige candidaat zou dan bevrijd worden van het drukkende gevoel: ik ben een vergeten man, en een ander is mij weer voorgegaan!" Op een -ndere zijde van dit nog steeds pijnlijke vraagstuk wees Ds. J. D o u m a in Friesch Kerkblad. Hij merkt op, dat nog altijd üit kassen en fondsen hulp wordt leend om personen in staat te stellen voor predikant te studeeren. „Meer dan honderd candidaten hebben hun studie voltooid, en wachten op een beroep. En de kerken, waarin de haast stereotype bede opgezonden werd, dat „de Heere arbei ders uitstoote in Zijn wijngaard", laten die afgebeden arbeiders bij tientallen le dig aan de markt staan. Groote stads kerken bestendigen het waagstuk, meer dan 1000 zielen aai. een enkelen herder en leeraar toe te vertrouwen, hoewel bizonder in de steden de strijd tusschen Christus en den antichrist gestreden wordt. Gemeenten die beroepen kunnen, gedragen zich vaak je de voor haar optredende candidaten als de boterkeurders op de beurs te Leeuwarden, zooals ik ze tenminste als schooljongen eens met verwondering heb gadegeslagen: zij proefden even van een vat en hadden dan alweer een ander te keuren. Het beroepings- werk in onze kerken zit vrijwel vast; „wij hebben allemaal levenslang", zei dan ook een collega op de classis: en vele jonge pre dikanten moeten het heilzame „van vat in vat wandelen", evenals eens Moab, missen. Is het daarom te verantwoorden, dat nog altijd steun geboden wordt aan „hulpbehoe vende studenten?" De kassen en fondsen, die hen helpen om de studie te voltooien, trekken, wanneer de studie voltooid is, de handen van hen af, en laten hen in zekeren zin aan hun lot over. Daarom wil ik de vraag hier openlijk uitspreken: mag dat doorgaan?" GEREFORMEERDE BOND Vrijdag 7 Mei hopen de predikanten der Ned. Herv. Kerk. die tot den Geref. Bond behooren, samen te komen te Utrecht, om het kerkelijk vraagstuk te bespreken. Het plan voor een tweedaagsche samen komst op Woudschoten is niet gelukt GEREFORMEERDEN TE LONDEN De pogingen, om te Londen Geref. Kerk diensten in te stellen, zijn in zooverre ge slaagd, dat nu een Vereeniging „Johannes a Lasco" is opgericht, welke maandelijks een kerkdienst zal doen houden in het gebouw van de IJ. W. C. A. in de Great Russelstraat. De eerste dienst is door Ds Winter van Antwerpen gehouden, de tweede door Dr E. D. Kraan van Vlaardingen op len Paasch- dag. In het lokaal dat in het centrum van Londen gelegen is, waren bij deze tweede dienst ongeveer 30 personen samengekomen. Er waren bezoekers die eenige uren hadden moeten rijden, en een 12-jarig meisje had VA uur moeten loopen. In aanmerking genomen, dat de pogingen nog in een beginstadium verkeeren, de kerk dienst in de Paaschvacantie viel en de groote afstanden mede een rol spelen, mag het bezoek zeker niet onbevredigend genoemd worden. De bovengenoemde vereeniging, onder voorzitterschap van Mr. A. J. L. v. Be eek C a 1 k o e n te 's-Gravenhage, heeft reeds tot September toezegging van voorgangers, onder wie Prof. Dr. K. Dijk, Prof. Dr. F. W. Gros heide en Dr Harrenstein. NED. BIJBELGENOOTSCHAP De jaarvergadering van het Ned. Bijbel genootschap, bepaald Od 16 Juni. wordt te Amsterdam gehouden. Vooraf gaat op 31 Mei de opening der Bijbeltentoonstelling in Museum Fodor. Ter jaarvergadering zal dr H. Kraemer een referaat houden. Aan het Gedenkboek der Staten-vertaling dat 31 Mei verschijnt, werken mee de hoog leeraren Nauta. De Groot, De Zwaan, Gros heids, dr J. Heinsius, dr R. Houwink, dr G C. de Bruin, dr A. H. Haentjens en Ds F. Dijkema. Van Dinsdag 6 tot en met Maandag 12 April hopen de Broeders Jacob Gehring en Julius B e c k, uit Duitsohland en Ds P. Figi, uit Zwitserland, op „Woudscho ten" te Zeist te zijn, voor het houden va/a samenkomsten en spreekuren. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche al gemeene vergadering van de Geref. Zon- dagsschoolvereeniging „Jachin" op Woensdag 4 Aug. a.s. onder leiding van prof. dr. F. W. Grosheide van Amsterdam, te Zaan dam worden gehouden. JODENZENDINGSFEEST Het achtste Nederlandsche Jodenzendlngs feest vanwege de Ned. Vereen, onder Israël genaamd „Elim" te Rotterdam, zal worden gehouden op Donderdag 17 Juni a.s. te Hil- legersberg in „Lommerrijk". UIT DE TIJDSCHRIFTEN In de Maart-aflevering der Oecumenische Berichten vindt men lezenswaardige mede- deelingen over de Wereldconferentie van den Wereldbond der IJ.M.C.A., die voor het eerst op Aziatischen bodem, te Mysore, is gehou den. Er waren ruim 200 afgevaardigden uit 30 landen. Aangekondigd wordt een Pinksterconferen tie op Hemmen, van 1921 Mei, uitgaande van den Oecumenischen Raad in Nederland. DE KOREAANSCHE KERK Het opmerkelijk zich uitbreidend kerke lijk leven in Korea heeft al een respectabe len omvang aangenomen. Ter jaarvergade ring van den Nationalen Christenraad van Japan is toch de Koreaansche Chr. Kerk met 50 gemeenten toegelaten als lid. Od die vergadering werd ook gesproken over het Neo-Sjintoï^me de door de regee ring van iederen staatsburger geëischtë hulde aan de Sjintoschrijnen. Het groote punt, waarom het hier gaat is, of deze hulde een religieus karakter heeft, clan wel of zij zooals van officieele zijde wordt be weerd. niet anders is dan een uiting van nationale .gezindheid cn een hulde aan de nagedachtenis van de bouwers der natie. Voorgesteld werd, dat de afgevaardigden, die aan de oecumenische conferenties te Oxford en Edinburgh zullen deelnemen, ook deel zullen uitmaken van de delegatie naar de conferentie van Hangchouw, ten einde hun ervaring meer vruchtbaar te maken. De groote evangelisatiecampagne, die de voortzetting is van de in 1929 door Kagawa begonnen Koninkrijk-Gods-be- weging, wordt ook in 1937 met kracht voortgezet, waarbij vooral nadruk wordt ge legd op de activeering van alle leden der kerk. Men heeft voorts een tien-jarenplan voor kerkelijke eenheid opgemaakt. ROME EN EDINBURGH Uit Zwitserland wordt ons bericht, dat de leiding van de komende wereldkerkenconfe rentie te Edinburgh in Augustus a.s. (Lau- sannebeweging) aan het Vaticaan de noodi- ging heeft gezonden om aan de conferentie te Edinburgh deel te nemen, doch dat de Roomsch-Katholieke kerk in den meest hof- felijken vorm geantwoord heeft, dat zij de mogelijkheid niet ziet om aan de conferentie deel te nemen. 40 JAAR ORGANIST Morgen viert de heer H. Mulder zijn 40-jarig jubileum als organist van de Ned. Herv. Gem. te Coevorden. De jubilaris ontving zijn opleiding aan het Blindeninsti tuut te Amsterdam. ONTVANGEN DRUKWERKEN Van J. la Roy, Bergschelaan 313 te Rotterdam: „Cultuurplicht?" Een bestrijding van het standpunt van Prof. Schilder door J. la Roy. De schrijver ziet een gevaar in de Geref. Kerken in het steeds meer nalaten van het lokken tot het heil, drin gen tot de aanvaarding der hemel- sche erfenis. Van S. J. P. Bakker te Amsterdam: „Mfj dorst". Radiopreek voor de N.C.R.V., gehouden op 27 Maart 1936 door wijlen Ds Joh. Kwak, in leven predikant der Geref. Kerk te Tuindorp-Oostzaan, overleden Juli 1936. Deze lijdensmeditatie is van een portret. Zij die den overledene gekend hebben, zullen gaarne dit weemoedig souvenir bezitten willen. Voer God en Zijn heilige gemeente, door Ds. J. Overduin. J. H. Kok te Kampen. Een uitnemend werkje, om als herinne ringsboekje te worden gegeven aan de vele jeugdigen, die vooral omstreeks dezen tijd openbare belijdenis des geloofs afleggen. Ds. Overduin bezit de gave, om het wezen en den ernst van de openbare geloofs belijdenis, alsmede de velerlei bezwaren, welke daarbij rijzen in de harten der jeug digen, op zulk een wijze te bespreken, dat het geheel het karakter draagt van een intiem gesprek. Op onderhoudende wijze wordt hier zuiver Schriftuurlijke leiding gegeven. In den loop der jaren hebben we met verschillende boekjes kennis gemaakt, welke geschreven waren met de bedoeling, bij de openbare geloofsbelijdenis te worden uitge reikt. Maar onze indruk is, dat het boekje* van Ds. Overduin al bijzonder aan het doel beantwoordt, waarom we het ook warm aanbevelen. MACHEN-GEDACHTENISFONDS Ter nagedachtenis aan den op nieuwjaars dag van dit jaar plotseling overleden leider der nieuwe Presbyteriaansche kerk Vereenigde Statei. van Amerika prof. dr. J. Gresham Machen hebben zijn vrienden een Machen-gedachtenisfonds gesticht, dat zich voorstelt om 1 millioen dollar ten bate vai het door hem gestichte Westmin6ter-Theo- logisch Seminarie te Philadelphia bijeen te brengen. Prof. dr. J. Gresham Machen heeft drie groote stichtingen door zijn actie en initiatief in het leven geroepen, het Westminster Theologische Seminarie, dat van het beroem de Princeton Seminarie om der wille der confessie zich afscheidde, de Onafhankelijke Bond voor Presbyteriaansche uitwendige zending, welke om dezelfde reden naast en gedeeltelijk tegenover den officieelen zen- dingsbond der Presbyteriaansche kerk in het leven werd geroepen, en de in 1936 door dezelfde oorzaken, in het aanzijn geroepen nieuwe „Presbyteriaansche kerk van Amerika". WESTHILL Vanuit Westhillkringen worden voorberei dingen getroffen om aan mej. M. van Voorst van Beest te Maarssen, die in Mei a.s. herdenkt dat zij 25 jaar geleden de eerste Westhill-Zondagsschool in ons land oprichtte, van den dank en waardeering welke in breede kringen voor het uitgebreide Westhillwerk gevoeld wordt, te doen blijken. De Westhillkring te Rotterdam nam hiertoe het initiatief (adres: N. J. Schroot, Molen vijver 8 te Schiebroek). Het jaarverslag over 1936 gewaagt voor de Doetinchemsche Inrichtingen, die dit jaar 70 jaren bestaan zullen hebben, van weldaden en zegen, ontvangen in een regelmatig voort gaan der opleiding en wat daaromheen is. In het verslagjaar werden veertien door deze instelling opgeleide candidaten tot den H. Dienst toegelaten, terwijl er nog 13 beroep- VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van barmhartigheid, Zieken- huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen, Fijne Vleeschwaren 8. Conserven Worstsoorten INBRAAK- en BRAND- beveiligingsinrichtingen Vraagt prospectus bij de StFMENS Nederl SiemensMij N V. Den Haag N.V. INGENIEURSBUREAU „EKSTEEN" BILTHOVEN Eenigst speciaal-bureau voor Waterreiniging Ontijzerings-, Onthardings-, Ontzurings-, Ontkiemings-, Ont- kleurings-, en Filterinsallatie voor Ziekenhuizen, Gestichten en soortgelijke instellingen. VRAAGT GRATIS -ADVIES OF INGENIEURS8EZOEK I CARISBORC.BR IKETTEN VOOR HUISBRAND EN INDUSTRIE Speciaal geschikt voor Bakkersovens Vraagt ze Uw Handelaar RlJWIELSfANDAARDS alle modellen Nederlandsch N.V. STAALWERK ENERGIE Oe lier Tel. 60 BETERE PARKETVLOEREN! WASSENAAR - TELEFOON 710164 baar zijn. Het studententehuis aan de Cathrijnesingel te Utrecht heeft plaats voor 24 studenten. In totaal studeeren thans 85 jongelui vanwege de Doetinchemsche In richtingen. Het aantal kweekelingen op Ruimzicht was in 1936 48. In het bestuur is de vacature-Prof. van Veldhuizen ver vuld door de benoeming van Prof. O b b i n k. Inza'-e den arbeid der Ned. Herv. Zendings gemeente, de oudste der drie corporaties, die tezamen de Chr. Phil. Inrichtingen vormen, wordt herinnerd aan het heengaan van den heer J. Visser, die gedurende 31 jaar met door den heer G. Blankesteyn te Amstelveen, gediend heeft. Hij werd opgevolgd 1 Oct. j.l. groote toewijding de L. en U.L.O.-school De kwestie der vaste halte-plaatsen te Rotterdam Verdachte vrijgesproken De rechtbank te Rotterdam heeft ini hooger beroep het vonnis van den kanton rechter waarbij J. R., 33 jaar, directeur, wegens overtreding van de verordening op de straatpolitie verdachte had uitgelokt, dat de bij hem in dienst zijnde chauffeurs met de door hun bestuurde autobussen, hadden gestopt tot het in- en uitlaten van. passagiers buiten de door B. en W. aange wezen halte-plaatsen was veroordeeld tot f 5 boete subs. 1 dag hechtenis, vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrijgespro ken. Ingezonden Stukken (Bullen verantwoordelijkheid der Redactie). MOEILIJKHEDEN OP EVANGELISATIEGEBIED Evangelisatie la noodlg, maar niet gemakke lijk. De bedoeling is toch dc menschen het ihrLstus den gekruiste en 'e trachten contact to krijgen met de oudera ui de kinderen onzer Zondagsschool. Twee jaar geleden hielden wü In een naburig dorp, waar we 32 kinderen op Zondagsschool hebben, een ouderavond met zegge twee ouders >ok dit jaar, nu onze mandolineclub moe- durft niet naar die fijnen toe. Br! en* Zr* hier ls een groot en moeilijk werk. dat uw ge bed vraagt. Daar zUn veel meer moeilijkheden op dit gebied. Maar ook op financieel gebied. de Evangelist niet I krijgen. Eind Aprl hoogachtend Th. SCHAAP Evangelist Eeerta

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11