ECONOMIE EN FINANCIEN (&ce vehmoeLmda da# 4(Ataacft cum (Jur gezondheid I)MMtn iüflU DONDERDAG x APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 JAARVERGADERING CHR. HIST. UNIE REDE VAN JHR. MR. D. J. DE GEER De voornaamste beteekenis van de a.s. verkiezingen Het te voeren Regeeringsbeleid beslissend voor de houding der C. H. Do Ohr.-IIist Uni© heeft heden t© Amsterdam haar jaarlijksche al get ril oene vergadering gehouden, waarin de voorzatter Jhr Mr D- J. de Geer een rede heeft gehouden, waarin hij de politieke situatie belichtte cn de taak der partij uiteenzette. Allereerst wees spr. op de bijzondere be teekienis van de aanhangige grondwetsher ziening, en wel met name op drie punten, welke in eerste lezing ernstig zijn aange vochten, nl. de mogelijkheid, die geopend wordt om leden van het parlement van het lidmaatschap vervallien te verklaren indien zij een streven tot uitdrukking brengen ge richt op verandering van de rechtsorde met toepassing van onwettige middelen, voorts dat niemand meer tot lid van de Kamer kan worden gekozen die veroordeeld is tot een gevangenisstraf van één jaar of langer en ten 6lotte de zgn. „imimur.iiti at" der Kamer leden. Deze drie punten zullen bij tweede lezing, wanneer twee dereben vereischt zijn, eenig gevaar ioopen. Een reden te meer is hierin gelegen om den ernst der a.s. verkiezing rollet te onder schatten en te zongen, dat een zoo groot mogelijk aantal goedgezinde, en ook in dit opzioht betrouwbare afgevaardigden worden gekozen. Toch ligt hierin iniiet die voornaamste be teekenis van de a.s. verkiezing. Die voornaamste beteekenis ontleent zij aan het feit, dat onvoorziene omstandig heden uitgesloten voor vier jaar het beeld van onze Tweede Kamer zal worden vast gelegd. Het tijdsgewricht, waarin dit gebeuren zal. verhoogt dien eiroist van de taak. waartoe wij geroepen worden. Na zeven jaren depressie Na zeven jaren economisohe depressie, 6taan we voor een onmiskenbare opleving, een opleving, die tenslotte ook ons land heeft bereikt, in versterkte mate, nadat in September cte bekende „felix Calamito»" (gelukkige ramp) de gouden boeien geslaakt heeft,, die ons tot dien tijd sierden. Op on derscheidene punten van "ons bedrijfsleven zien wij de lucht opklaren en dientengevolge den moed en het vertrouwen herleven. Toch zijn er verschuilende factoren die het i optimisme remmen, o.m. de geweldige be wapeningswedloop in de wereld, welke den indruk maakt van dien gemeenschappelijken bouw aan een groot lijkenhuis, met een enthousiasme, alsof een feestgebouw ge sticht wordt. Vervolgens wees Spr. er op, dat aam het eind van het C.-H. verkiezingsmanifest ge zegd wordt, dat de Unie voor haar beginse len den strijd zal voeren, onder iedere con stellatie die zich na de stembus zal voor doen, ondhir alle politieke verhoudingen, en welk bewind ook met de leiding van '6 lands zaken zal wordlen belast. Men heeft in deze zinsnede willen lezien een zeken bereidverklaring tot zittingruemen in een of ander toekomstig kabinet. De zinsnede beteetoent natuurtijk juist het tegendeel. Zij wil zeggen, dat niet de samen stelling van het kabinet, maar het te voeren regeeringsbeleid beteekenis voor ons heeft en beslissend zal zijn voor onze 'houding- En in verband hiermede wil zij zeggen, dat wij bij de 6tembus ons bepalen tot onze grorvd- vi ettelijke taak om afgevaardigden te kie zen: en ons niet zetten tot de ongrondwet telijke taak om een kabinet te kiezen of de Bamenstelling daarvan aan te duiden. De strijd gaat voor ons niet om regeer macht, maar om de goede beginselen, die. onder welk bewind ook, in het parlement moeten verkondigd en beleden worden. Wij kiezen afgevaardigden van wie wij ver trouwen, dat zij die beginselen zullen be lijden ook tegenover een kabinet waarin bevriende elementen zitten, en o o k in dien daarvoor reden is tot steun van een kabinet, waarin die elementen niet zit ten. Aldus handelen wij tevens in den geest van onzen grootten voorganger, Mr. de Savornin Lohman. Niet de vraag, dóór wie, maar db vraag, hoe geregeerd werd, gaf hem steeds den doorslag. Daardoor heeft hij dan ook meermalen in zijn par lementaire loopbaan, aan oen andersden kend kabinet, maar dat met zijn gevoelens rekening hield, loyalen. 6teun verleend. Wanneer sommigen thans van de kiezers een uitspraak vragen omtrent de toekom stige kabinetsformatie, dan. is dat één dier uitwassen van het parlementaire stelsel, die wij niet zullen ophouden ta bestrijden. Ook dit eischt ons beginsel. Christendom en Staatkunde Zeer uitvoerig behandelde Spr. hierna de Vraag of het nauwe verband, dat ook in dit manifest gelegd wordt tusschen Chr. levens beschouwing en staatkundig optreden, ver antwoord ie, in welk verband ook ter sprake, kwam het onlangs verschenen book „Chris ten en burger", dat de verhouding tusschen Christendom en staatkunde bevat Van de drie sohrijvers die dit onderwerp behande len, wijst slechts één de Chr. politiek prin cipieel en onder alle omstandigheden af. Wij moeten zoo kan men zijn bot oog kort samenvatten ons van stap tot stap door God laten leiden en niet door chri6te- lijken stel6olbouw het directe woord, dat God concreet tot ons spreken wil, krach te loos maken- Spr. acht dit standpunt volstrekt verwer pelijk. In zijn nobclen oproep tot, „luiste rten" onthoudt de schrijver ons een en an- oieir wat ons helpen kan om ook te verstaan. Het is niet voldoende tb weten, dat wij gehoorzaam moeten zijn, wij hebben ook ccnig licht noodig om den weg der gehoor zaamheid te onderkennen. Wij kurnnen daarbij elkander helpen. Wij kunnen ons voordeel doen met de ervaring van een vroom voorgeslacht. Wij kunnen letten op de leiding van den II. Geest in de gosch'e- denis, en ook nu t zonder waarde achten het oordeel der Kerk, waarvan Prof. Paul Schol ten ia zijn bijdrage zoo schoon getuigt: »»Al6 de kerkklokken luiden, hoort dorp en fetad den oproep tot dien diiienst. Als de Kerk baarlijk spreekt, hoort de gemeenschap tg volgt",- E-n te midden van dit alles kun nen wij ons opmaken tot „bezinning" en tot het vastleggen in redelijk en ordelijk ver band desnoods in een stelsel van wat de bezinning ons gebracht heeft. Spr. wekt de Unie bij vernieuwing op tot. „Eenlviid in het noodige" en „Vrijheid in het twijfelachtige". De eonlheid in het noodige is dringender dan ooit. Fascisme en communisme dringen op. Op ons ru6t een verantwoordelijke taak. Het is vandaag 365 jaar geleden, dat Den Briel werd ingenomen- Het was het begin van onze vrijheidsstrijd. Thans omringen ons andere dreigingen, maar wanneer wij thans, onder invloed van buitcnlandsche dwaalleer, de schennend-e hand zien slaan aan het werk der Oranges, en aan de hooge goederen, die zij. mot opoffering van wat vie wereld hun bood, ja van het leven zelf, on der Gods zegen voor ons hebben verworven, dan gaan omze gedachten naar dien Geuzen- strijd terug en roepen wij het dien nieuwen aanvallers toe: „In -naam van Oranje, blijf af van dit volk, tic duur is zij.n. vrijheid ge kocht" Publicatie Radio-Omroep Programma's Minister De Wilde beantwoordt vragen van den heer Westerman De Minister van Bininenlandsöhe Zaken heeft geantwoord op vragen van den heer Westerman in vekband met een overeen komst inzake het publiceeren van radio programma's in de dagbladen, welke door het Centraal Bureau voor den Omroep met de Nederlandsche dagbladpers zou zijn aan gegaan. De bedoelde overeenkomst is niet door het Centraal Bureau voor den Omroep in Ne derland, dodh door de vier algemeene om roeporganisaties aangegaan. Het is den minister uit een tot hem gericht telegram van de Vereenigiog der Nederlandsche Pe riodieke Pers gebleken, dat de omroep organisaties op 1 Februari 1937 de toezen ding van verkorte radio-programma's aan locale nieuwsbladen hebben stopgezet. Van een aangeteekend schrijven van de omroep organisaties aan een belangrijke groep van bladen, houdende verbod tot het publiceeren van radio-programma's is den minister niets bekend. De minister wijst er op, dat de omroep organisaties krachtens de haar op grond van art. 2 van het radio-reglement 1930 verleende machtigingen t.a.v. de verstrekking van haar programma's aan derden alleen verplicht zijn tot onderlinge uitwisseling dier programma's. Al hetgeen in de practijk in dezen verder geschiedt, is een aangelegenheid van be langhebbenden onderling. De overeenkomst werd dan ook in onderling overleg en in eigen kring getroffen. Ook ten aanzien van de verhouding tusschen omroeporganisaties en „nieuwsbladen" zal zoo noodig en moge lijk aan belanghebbenden de regeling hunner wederzijdsohe belangen moeten worden overgelaten. Nederlandsche Reedersvereen. Na jaren weer optimistische klanken Te 's-Graverihage is gisteren de jaarlijk sche algemeene vergadering van de Neder landsche Reedersvereeniging gehouden. Deze vergadering werd door den voorzitter, den heer W. Ruys, Bzn., lid van de directie van de N.V. Rotterdamsohe Lloyd te Rotter dam, geopend met een rede waarin hij zich optimistisch uitliet over de toekomst en hij de hoop uitsprak dat de Nederlandsche ree- ders in staat zullen zijn het scheepvaartbe drijf in ons land op gezonde tasis verder te ontwikkelen. De vergadering betuigde haar dank aan den heer Ruys, die als voorzitter aftrad, voor het door hem gevoerde beleid. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen Mr. D. A. Del- prat, directeur van de N.V. Stoomvaart-Mii. Nederland te Amsterdam. Tot ondervoorzit ter werd benoemd de heer J. G. A. Fontein, directeur van de N.V. Mij. Zeevaart te Rot terdam. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren ir. M. Eikelenboom en W. H. de Monchv werden tot bestuursleden gekozen de heeren Z. W. Dekkers, firmant '\an Erhardt en Dek kers te Rotterdam en F. C. Bouman, direc teur van de N.V. HollandAmerikalijn ta Rotterdam. Het jaarvers'ag werd hierna goedgekeurd. Hieruit bleek, dat op 1 Januari 1937 waren aangesloten 41 reederijen met 574 schepen, metende 2.322.674 b.r. t. (w.o. 156 motor schepen, 1 zeelichter en 20 sleepbooten), het welk bijna 97 pet. van de totale Nederland sche handelsvloot uitmaakt. WEER MOEILIJKHEDEN OP DE CENTRALE MARKT TE AMSTERDAM Nu er overeenstemming Is bereikt in het geschil tusschen het gemeentebestuur en de federatie van grossiers in aardappelen, groenten en fruit, dat eenige weken geleden geleid heeft tot een sluiting van hun zaken op de centrale markt door deze grossiers voor een dag bij wijze van betooging voor 'hun eischen, hebben twaalf grossiers in aard appelen weder de hoofden bij elkander ge stoken, omdat hun groep meent dat haar bijzondere belangen door het getroffen com promis slecht gediend zijn. Men herinnert zich dat het gemeentebe stuur toegestemd had in een nieuwe, vrijwel algemeene en niet onaanzienlijke verlaging van de huren der pakhuizen, en ook op andere punten niet onbelangrijke concessies gedaan had, maar in de structuur van de markt niet de door de andere partij gewensch te wijziging heeft willen brengen. De aardap- pelhandel moest dus op de hiervoor door het gemeentebestuur bestemde en ingerichte af- deeling van de markt blijven. Alleen voor den verkoop van de vroege aardappelen is hierop een uitzondering gemaakt. Deze mag gedurende de vier maanden dat er vroege aardappelen zijn over de heele markt verspreid zijn. Hiertegen nu hebben de aardappelgrossiens die pakhuizen op de eigenlijke aardappelmarkt hebben, bezwaar gemaakt, omdat zij dan gedurende dien tijd zoo goed als geen aanloop hebben. Zij wil len daarom de vrijheid om hun aanvoer over de heele markt aan den man te brengen, wat wethouder v. Meurs met een beroep op het verloop van de behandeling der interpellatie- Jansma in den raad en op de getroffen over eenstemming niet toe wil staan. Het resultaat is dat de twaalf aardappel grossiers die pakhuizen op de aardappel- markt in huur hadden thans besloten hebben voor de resteerende maanden van dit jaar niet in te huren. De directie van de markt heeft hun medegedeeld, dat zij dan ook niet meer de beschikking hebben, over de open plaatsen voor de door hen verlaten pakhui zen, zoodat zij hun schuiten van hier zullen moeten verhalen* ONDERWIJS EN OPVOEDING W L. ALMA De gemeenteraad van Amsterdam heeft eervol ontslag op verzoek wegens het bereiken van den gestelden leeftijd verleend aan dr. L. Alma als rector van het Barlaeus- gymnasium. Prof. Dr. F. W. HTJDIG t Te Haarlem Is na een korte ongesteldheid op 53-jarigen leeftijd overleden Prof. Dr. F. W. Hudig, buiteingewoon hoogleeraar in de kunstgeschiedenis der middeleeuwen en van den nieuweren tijd aan de universiteit van Amsterdam. Als zoodanig werd h-ij den 4en Mei 1928 door den raad benoemd buiten de voordracht om, aldus overeenkomstig den wensoh van zijn leermeester, wijlen Prof. Dr. Jan Six, diens plaats innemend. Voordien was Dr. Hudig verbonden aan het Neder landsche museum voor geschiedenis en kunst in het Rijksmuseum. Hij was 2e voorzitter van het Kon. Oudheidk. Genootschap. ONDERWIJSBENOEMINGEN Hindeloopen. Chr. school. Tot hoofd: de heer J. A. Alberts te Groningen. Muiden. School m. d. Bijbel. Tot onder wijzer: de heer W. J. Gerritsen, onderw. Chr. school te Kootwijkerbroek. J. VAN KLEEF De heer J. van Kleef, die ruim 40 jaar bij het onderwijs werkzaam is geweest, heeft zijn functie als leeraar in de Engelsche en Duitsche taal aan de Middelbare Technische School te Dordrecht om gezondheidsre denen neergelegd. De heer van Kleef is te Gorinchem geboren en heeft daar ook het onderwijs gediend. Geref. Leeraren in de Paedagogiek Ter jaarvergadering van de Ver. van Geref. Leeraren in de Paedagogiek, te Am- ster d a m onder leiding van Prof. Dr. J. Waterink gehouden, heeft Prof. Dr. Ph. Kohnstamm een rede gehouden over „Verscheidenheden en overeenstemmingen op het gebied van het Christelijk paedago- gisch denken op heden". Tegenover hen, aldus spreker, die God, geopenbaard in Christus, niet erkennen, is de eenheid, in de hoofdzaken bij hen, die van Christus zijn, grooter geworden en wordt ze meer bewust beleefd. Er zijn verscheidenhe den. De gebondenheid aan Christus kan men zien meer personalistisch, dan wel meer in de lijn van het Verbond, doch er is altijd: God en Zijn volk, Christus en de Zijnen. In vergelijking met het buitenland hebben wij reden tot groote dankbaarheid, wamt hoe sterke tegenstellingen ook, de kinderen wor den niet verhinderd tot Christus te komen. Vanuit de theologie zouden invloeden kun nen gaan werken, die de Christelijke paeda gogiek zouden schaden. Spr. denkt hier aan de invloed van Karl Barth. De opvoeder blijve degene die plant en natmaakt, of zoo als Gunning het heeft uitgedrukt: „Mede arbeiders Gods". Nu kan men ernstig verschillen ten op zichte van schoolorganisatie, van de w ij z e waarop het kind tot Christus wordt geleid; doch ten opzichte van de hoofdzaak: God heeft gezag over de wereld en Christus is Koning over onze kinderen, is groote over eenstemming. Na een gedachten-wisseling met den spre ker werd de vergadering gesloten. Als be stuursleden zijn herkozen de heeren J. Ko men en P. vanDuyvendyk. CHR. SCHOLEN WIERINGERMEER Ged. Staten van Noord-Holland hebben het beroep van het bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van Chr. scholen voor L. en M.U.L.O. te Slootdorp Wier inger meer) op het raadsbesluit van de gemeente Medem- blik van 3-0 Juni 1936, waarbij afwijzend is beschikt op een tweetal aanvragen om mede werking voor de stichtiqg van twee scholen in den Wieringermeerpolder en wel te Sloot- dorp en te Middenmeer, ongegrond ver klaard. Volgens de overgelegde leerlingenlijsten zou de school te Slootdorp door 86 en die te Middenmeer door 88 leerlingen worden be zocht. De gemeenteraad van Medemblik had af wijzend op het verzoek beschikt, omdat van de op de lijsten genoemde aantallen leerlin gen respectievelijk 67 en 72 op niet meer dan 5 K.M. afstand van een bestaande bijzondere school woonachtig zijn, waar nog voldoende plaatsruimte is. De resteerende aantallen zijn beneden het wettelijk voorgeschreven mini mum, terwijl volgens het raadsbesluit niet spoedig een belangrijke toeneming van de bevolking te verwachten is. PRIVAATDOCENT SCHEIKUNDE Bij beschikking van den minister van on- lerwijs is dr H. G. S. S n ij toegelaten als privaatdocent der wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de methodiek en didactiek der scheikunde. Examens Paedagoglsch getuigschrift beh. by de akte Nb (timmeren). Gravenhage. Ge ëxamineerd 12 cand. Gesl.: C. A. van Etten te Princenhage, L. M. Passier, te 's-Herto- genbosch; L. M. Scheen te Sappemeer; L. W. Schrama te Amsterdam (O.), en Th. de Waal te Uitgeest. Machinistendiploma C. 's-G r a venh a g e. Geslaagd: J. G. van Dam, den Haag: E. Nie- boer, Schiedam. Voor het theoretisch gedeelte van diploma C: A. Smit, te de Bilt: B. C. Sorgedrager, Vlissingen; E. Th. H. Wickel, Haarlem, en W. A. Nieuwenhuizen, Amsterdam. EXAMENSTATISTIEK Voor het examen acte Fransoh M.O. had den zich in 1936 aangemeld 13 mannelijke en 14 vrouwelijke candidaten; daarvan slaag den 5 mannelijke en 6 vrouwelijke candi daten. Voor het examen acte Spaansch M.O. had den zich aangemeld 6 candidaten, van wie 2 vrouwelijke. De 2 vrouwelijke candioaten slaagden, van de mannelijke werden 2. al gewezen. Het examen acte Italiaansch werd met goed gevolg afgelegd door de eenige vrou welijke candidaat. LAND- EN TUINBOUW De eerste druiven Aan de veilings vereen. „Honselersdijk" te Honselersdijk zijn Woensdag de eerste stook- druiven aangevoerd. Zij brachten f 1.20 per kilo op. Weekstaat Nederl. Bank Invloed van den naderenden ultimo De voornaamste cijfers van de verkorle balans van de Nederlandsche Bank N.V. luiden als volgt: S0 Maart 22 Maart Bimn>eril. wissels 20.620.675 20.235.166 Papier op 't buitenl. 2.364.000 2.364.00 J Beleeningen 178.831-263 174.331.861 Munt, goud „124.107.380 I24.107.37u Murotmat., goud 795.404.874 795.422.712 Munt, zilver 16.977.225 18.383.607 Muntmat., zilver Tot. munt en -mat. „936-489.479 „937.913.68j Bankbilj. in omloop 813.741.805 786.515.300 Bankassign. in oml. 55.815 58.152 Rek.-cour. saldo's „342.741.893 „366.142.29j De nieuwe weekstaat van de Nederland sche Bank bevat eenige wijzigingen in den „tekst", als gevolg van het K. B. van 19 Maart j.l., zulks in vexhand met het oog op de verlenging van het octrooi, dat gister afliep. De wijzigingen zijn van technischen aard en niet zeer belangrijk. O.m. is bij de post binnenlandsche wissels de toevoeging „in disconto" vervallen. Dit is eveneens .het geval bij post wissels op het buitenland. Be langrijker is de weekstaat in verband met het boekjaar van de Bank dat gister is afgeloopen. Uit de post diverse rekeningen kan men eenige conclusies trekken om trent het winstcijfer. De post bedraagt thans ibV2 millioen (v.j. f7.6 millioen.) Er is dus eenige teruggang, zoodat mogelijk ook het dividend iels zal worden verlaagd (v.j. werd 5 pCt. utgekeerd). Dat de winst gedaald is behoeft niet te verwonderen. Vrij wel het geheele jaar was de rentestand zeer laag en ook vonden er veel minder goudoperaties plaats. De overige posten spreken voor zichzelf. De naderende ultimo was slechts weinig merkbaar. De belee ningen zijn met slechts f4^ millioen toe genomen. N.V. Algemeene Hypotheekbank Dlvidendvoorstel i (als v. J.) In de vergadering van commissarissen der N-V. Alg. Hypotilneekbamk te Amsterdam is besloten aan de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, na rui me reserveering, een dividend uit te keeren van ƒ8 per aandeel met 20 storting eu 4 per aandeel met 10 storting (als v. j.). Rotterd. Hypotheekbank Geen dividend De algemeene vergadering van aandeel houders dpr Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland te Roverdam "heeft bes ot -u geen dividend uit te keeren, doch de winst, die met inbegrip van het ten vorigen jaio naar nieuwe rekening overgebrachte sal io f 399.240 bedraagt tot verdere versterking van hel bedrijf op de volgende wijte te oe- steden: afschrijving op kantoorpanden fSOOO. afschrijving op onroerende goederen f 217.693. aanvit''inig bedrijfsreserve 86.699, vorming buitengewone reserve f 60.000, saldo naar ïiieuwe rekening f 26.853. Shell Union in 1936 Nettowinst 22191.000 (y. 0.812.000) De geconsolideerde nettowinst der Shell Union Oil Corp. en haar dochter ondernemingen, na aftrek van alle onkosten en belastingen, bereikte over het jaar 1936 het hoogste niveau sedert tien jaren. Zij bedroeg 22.494.364, d.i. $19 654.860 dollar netto-winst uit het bedrijf en S 2.839.503 nettowinst op den verkoop van een kapitaalbelegging. De bedrijfsresultaten over het voor afgaande jaar 1935 toonden een netto winst aan van §6.812.835. In 1936 hebben de gezamenlijke bruto- bedrijfsimkomsten, niet medegerekend onder linge verkoopen, 231.698.03 bedragen, tegen $202.169.217 hl het voorafgaande jaar. Na aftrek van het bedrag, benoodigd voor de uitkeering van het normale dividend op de pref. aandcelen, waren de geconsoli deerde -netto-inkomsten over het verslagjaar gelijkwaardig aan 1.57 per aandeel van de 13.070.625 uitstaande gewone aandeelen. L»e dienovereenkomstige winst over 1935 be- diroeg $0.37 per aandeel van een even groot aantal uitstaande gewone aandeelen- De president der Mij, de heer R. G. A. van der Woude, duidt in het verslag de politiek aan, weilke in de toekomst met betrekking tot do dividenduitkeering op de gew one aan deelen zal moeten worden gevolgd. Hij deelt namelijk mede, dat. aangezien het bedrag, dat ingevolge de Federal Revenue Act aan extra belasting op onverdeelde winsten on derhevig is, niet nauwkeurig kan worden geschat vóór het einde van het jaar, er een groeiend neiging bestaat, te breken met de gewoonte, geregelde kwartaal dividenden uit te kjcieren en daarvoor een interim- en een eventueel slotdlvidend in de plaats te stellen Ook het bestuur der Shell Union staat een diergelijke regeling der dividenduitkeering voor, vooral ook omdat de uitkomsten van haar bedrijf door seizoensinvloeden aan schommelingien onderhevig zijru Daarom heeft het bestuur besloten, indien de financieel© positie der Mij en de toestand van het bedrijfsleven in het algemeen, zulks zouden toelaten, in het midden van het jaar op de ge won» aandeelen een interim dividend uit te keeren, zoo mogelijk gevolgd door een slotdividend tegen het einde van het jaax. KORT NIEUWS De Sallandsche Bank behaalde over 1936 een winst van ƒ125.023 (v. J- ƒ130.015). Voorgesteld wordt aan de op 13 April a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders een dividend uit te keeren van 6y2 (als v. j.). Inspanning beteekent verbruik van le venskracht. Ontspanning van lichaam en geest en herstel der verbruikte krach ten kan alléén een diepe en rustige, dus gezonde slaap brengen. Door gebruik van Koffie Hag kunt U elke prikkelende werking der coffeine op hart en zenuwen uitschakelen en ge nieten van een verkwikkende nachtrust. Hoogste stand te Riga 776.6. Laagste stand te Reykjavik 734.6. Stand vanmorgen hall-twaalf: 759.7. WEERVERWACHTING Meest matige wind uit Oostelijke richtin gen. nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hoogedruk-gebied over de Oostzee en de randstaten nam iets in beteekenis af. De oceaan-depressie drong iets naar het Oosten door, terwijl een secundaire op de Golf van Biscaye ligt en Z.-Frankrijk binnendringt Om de kern van het hoogedruk-gebied is de lucht nog helder tot licht bewolkt, de wind is hier over het algemeen zwak. In Duitsch- land, midden-Europa en onze omgeving waaien matige O. winden, de lucht is meest betrokken. Op de Britsche eilanden is de wind, onder invloed van de oceaan-depress'e. meest Zuidelijk en waait krachtig tot storm achtig. De lucht is meest betrokken, in het Z.O. mi6tte het echter Vanmorgen. In Frank rijk is het meest windstil tot betrokken lucht, in het Z.W. is het echter betrokeu met regen, onder invloed van bovengenoem de secundaire. De Zwitsersche bergstations melden mooi helder weer met matige Z. tot Z.W. wind en temperaturen onder het vriespunt tot minus veertien graden op 3500 m.. in mid den-Zweden was de vorst hedenmorgen nog streng. Overigens was de temperatuur iu Scandinavië, Finland en Lapland even pu- der het vriespunt. Ook in Z.O. Engeland en in de omgeving van Lyon was de tempe ratuur vanmorgen nog even onder nul. Voor onze omgevjing mag gerekend wor den op aanhouding van den O. wind, welke vermoedelijk iets in kracht toe zal nemen. De lucht zal meest zwaar bewolkt of be trokken zijn met tijdelijke opklaring, terwijl de regen tot geringe hoeveelheden beperkt zal blijven. 2 APRIL Zonsopgang 5.35 uur, zonsondergang 6.34 uur Maan op vm. 0.44 uur, onder vm. 8.29 uur VOERTUIGEN MOETEN LICHT OP HEBBEN 2 APRIL Van 's avonds 7.04 uur tot 's morgens 5.03 uur WAAR WERK TE VINDEN IS GUNNING ONDERBOUW SPOORBRUG De N.V. Mij. tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Utrecht heeft het maken van den onderbouw voor een spoorbrug in de lijn Goor-Delden bij K.M. 34.S95 over het Zijkanaal naar Almelo van de Twenthe- kanalen gegund aan den heer J. H. Leur- man, Aannemer te Winterswijk voor een bedrag van f 11.990 RIVIERBERICHTEN HANSWEERT, S0 MAART Gepasseerd en bestemd naar: ROTTERDAM: De t(jd zal 't Ieeren. de Jong- Johannes. Naaüen; Compen. in 't Veld AMSTERDAM: Onderneming. Veldman VREESWIJK: Luctor. Vermeer HAARLEM- Arda, de Weordt LORDRECHT: Jordaens. ten Haaf MIDDELHRNIS: Adrlana. Faasse H«S.ERGEN °P ZOOM: Goed- verwachting, de HANSWEERT: Rival. Koster AMSTERDAM- Jacltjo, Heek WANSUM: Oatharin*. v d Zande MAASBOMMEL: Leta. Maas DUITSUHLAND: Pauline, van Minnen- Bau-nelster; Volharding, Kupurus: Millet. Ppcke Joal. Tange: Fraternite 2. Bakker: Elwi Jis- koot: Marcel, van den Bosch: Hendrlka. v den Adel: Lrachenburg. Schmitt; Entreprise. v Dor sten; aNphta 2. Wetzel; Mannheim 219. Leuthner Godefrldus. Kleboom; Panama, van Steen Naph ta 6, Beek; Anja. Hetlboer Onderneming, de Kor te; Sa ph Ir, Itorsch. Amsterdam, Schindclo. Flu- viale 11. van d Abbeele; Emanuel, de Decker- Edelweiss 1. Bulsman. Cecilia. Struüf; Rene. Saé rers; Ibis Kloeck; Gustaaf van Cleemput; Dwl- na Stoop; Rosalie, van Desscl; August. Querlin~ Rose. Kegels; Elisabeth, ScholwertV Maria Mer tens; Utlllté. Sterlin; Rupel 1. Meersman: Anna, de Groot: Athos, de Koninck; Scheldestad Go- vaert; Radium, Govaart ROTTERDAM: de stoomschepen: Wodan, Meurthe, Ideaal. Andrles Willem. Ideaal. Martha Halm, Lambert, VVestrl, Frigga, Hollandia, Ra- kata, Rhelnfahrt 7, Flat Vol. 8, Fiat Vol. 10 Kibo, Theodora, Hela, Wingl, Kenia, Charitas.' Walsum I; Veteran, Urmelzer; Rhe.lnstein I, de Brult dijk; De Rfjn, sandhövel; Elfrlede, Llnxen- bach; Dankbaarheid Brands; Neeltje, Cornet; Fata Morgana, de Waal; Israëls, Koster; Vol- Vmbachtsheer; Diaz, de Vries; Vlissingen, Wlnscherman 6. Gleurich; Utopia 2, Eben Haezer, de Jonge; Maria Adolflna, Kutjes; Handel 6, Hoferkamp; M. Stinnes 60, Schuppe; Walsum 28. Tannhauser; Venus, Bute- fur- Frega, Eijrich; M. Stinnes 12, Schunk; Mon- a 9, Holthaus; Walsum 4, Alfter; Bingen. iecker; AMSTERDAM: Leendert Pieter, van oezen: DORDREC2TT: s. Gonda; s. Ofse; Sandra 101, Krauth; Rawil, Durink- VREES- ie; s. Harmonie I; GRONIN- Helena, Boeree; DEVENTERa Result. Wijnen; KORNWERDERZANDEen- dracht, Brijder: SLUISKIL: Lombardo. Hart man; STAMPERSGAT: Bertha, Schmits; WOU- DRICHEM: Ida, Kornet; HAARLEMCornelia, Hendrika, v. Buuren; RIETVELD: Excelsior, r. Wijgerden; KAMPEN: St. Maria, Rietjes; WEURT: Gelderland 14, Loh; VLIEREEDE3 Irene, Schenkel; Franz, Hussman; LEIDEN3 Maria, Bonis; MADE: Twee Gebroeders, Meur- kes; HOOYRADE: Henrica Adrlana, Valken burg; GORINCHEM: Combinatie, v. Roe; ZWOL LERKERSPEL: Rival, Wubbeling; SCHUILEN-» BURGDRBRUG: Ora et Labors, Schuilenburg; BEI JERLANDHen ja. Kerkhof; DEN HAAGS Te. Lucassen; WEURT: s. Gretha; BELGIë: s. St. John: s. Taurus; s. Rival; S. Bertha; Elsje, Siegmund; Exvoto, Fell; Victor, de Ridder; Baden 65. Löffler; Lohengrin, Wieek; Odelia, Vermeulen; Johanna, Leenman; Anelyse, Silvius; Weumühl, Ackermans; Osterfeld, Busch; Mississippi, Roovers; Spera, Coutrous; Willy, Maas; Alblcore, de Ridder; Frans Mathesseus, v. d. Velde; Nomade, Overloop; Rupel 2, Seels; Louise, Janssens; Ratlve, v. Drom; Puccini, d. Berg; Neptun 63, Kuhnle- K&naan, Smits; Juliana, de Jong; DUITSCHLAND: Vier Gebroeders, de Jong; Cornelia, Verduin. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd- geul s. Frans; Stella Maris, Looyschelder; Atalante, Herman; Obersteln, Roth; Elise, Nlssing; Hein- rich, v. Essen; Pollux, Bauwens; DORDRECHT3 a. Cornells Prins; s. Vergennes; s. Meuse; s. Es- caut I; VREESWIJK: s. Harmonie II; s. Har monie '5; s. K. Vaart 13; MAASBRACHT: e, Antoine; PANHEEL: s. Verandering; BRES- KENS: Vios, Huibers; MAASTRICHT: Adriaan, v. Doodewaard; SOMEREN: Vertl, Vermeeren; VENLO: Pieternela, Ruitinck- SCHORREBRUG Watergeus, Hoefnagel; AALSMEER: Norma, Bergsma; HEEMSTEDE: Adma, Tromp; ZUT- PHEN: Spes Salutis, v. Noord; ENKHUIZEN3 Majo, Bakker; DEN OEVER: Avanti, Wegh; ARNHEM: s. Partout; APELDOORN: Vertrou wen. Koster; DEN BOSCH: s. Obi; ZWOLLER- KERSPEL: Overysel, Bruinsma; VLIEREEDE; Emma, Hansen; TILBURG: Theodora, v. Werk hoven; ARKTELNeptunus, LeeuwenstelnMIL- LINGEN: Stad Charleroi, Schootens; OMMEN3 Expeditie, v. d. Kooi; OOSTWOLDE: Erica* Hooites; ARNHEM: Energie 4, Verhagen; Ener gie I, Miggelbrink; BELGIë: s. Charles; Nautilus 6, r. Essen; He lena, Ingenkamp; Mercator, Verstraeten; Sirene, v. d. Bussche; Spera, Windeij; Mathllde, de Weurt; Phenix, Ost; Belgenland, Musche; Brabo, Delahage: De Wulp, Verrept; Edison, Haems; Johanna. Goedgezelschap- Celina, Wljkmans; Ro- -jU_ Risico. Vermeulen; Naph ta II, EMMERIK, 30 Maart, r~r Gepasseerd vóór 12 uur en bestemd voorï DUITSCHLAND: Martina, Boel; st. Harmonie; Voulu, Willaert; Amelia, Verbeek-, Maria, Mey; Gelem, Windy; 5 Gezusters, Wijkmans; Bertha, Cop; st. San Anthonia; Karang, Poot; Anna, de Kruik; Prés. André Lebon, Hay; st. Zeehond; Halmar, v. d. Wilde; Samoa, Vertongen; Cesalte, Pauwels: Veni, Nev(jans; Jason, Pempert; Zeven Gebroeders, Theunisse; Maria, Geluk; Neeltje, Ruitenberg: Spes, Ruitenberg; Tijd is Geld, Rul» tenberg; En Avant, Bastiaanse; Primula, van Zuethem; Isala 3, Bokslag; Egeria, de Buhr; st, DusseldorfRheinfahrt 94, Weis; id. 104, Schkfer; Mannheim 186, Neureuther; Crescendo 2, Ban-- man; Phenix XI, Houbrich; Mannheim 184, Nal-| bach; St. Maria, Willemsen; Therese 2, Selbel;| st. Garonne; Regnier, Gross; Handel 3, Vohwin- kel; st. Avanti; Gerard, de Baar; Maria, de' Bruin; st. Irmingard; S. H. V. 94, Rookhuizen; Tertia, Reinarz; Herzeleide, Bot; st. Arie 3; Stephan, Pols; st. Noordkaap; Walsum 11, v, Strien; Pieternella, van Berghem; Quarta, Engelsma. EMMERIK, 31 Maart. Gepasseerd vóór 12 uur en bestemd roorï DUITSCHLAND: st. Allemannia; sL Mede*; sL Disponibel: Geertruida, Roeberding; Nel ja, Feenstra; st. Willem; Richanto, Kerkhoven; Cordulo. Schroeyers; Je Suive, Boom; Norderney, Bamberg; Elida, Matz; Taling, de W&al; Hispa- nia, Emans; Door Vertrouwen, Terlouw; Avon tuur. Stavast; Hoop op Behoud, d. Waal; st. Pianto; Harloff 8. Schumacher; Alou, v. Strien; st. Mol X; Maria, Raaenberg; Noord-Brabant, v. d. Sluis; Petrus, Visser; st. Hans Adolf; Nijm. Kooph. III, v. Bon; Speculant, Havers; Leba. v. Vijven; Petronella, Lehman; Pieternella, Hoege; 7 Gebroeders, de Waard; Bertha, d* Ridder; Bona Spes, Speksnijder; De Tijd zal 't leeren. Pols; Anna, v. Loosen; Credo, Vos; Germaine 3, v. Wouwe; st. Louvola; Sanl 11, Wesemael; Amor, Kruger; Salve. Meijer; at. Alpha; st. Mathilda; Wilhelm. Telrlinck; Cor nelia. v. d. Rijk; Spero, Eibers; Confiance, Faber; st. Henny; Binnenvaart 9, Werkhoven; Vitesse, v. d. Ende; st. Meeuw; Betsy. Wouters; st. Progres; St. Antoine. v. Laak; Waal, Vermegvn; st. M. Stinnes 18; Wlertz, v. d. Hoeven; Rika, Dauener; Gelderland 3, Scholl; Bernard, Schö- vens; Franklin, Weisbarth; H. Stinnes 17, Gern- holz; Vooruit, Boertjens; st. Johanna; Elisabeth, v. Gameren; Verwisseling, Baas; at. Johanna; Eoftlcia, v. Rossum; Rhenania 28. Frank. Gepasseerd n& 12 uur en bestemd voor: DUITSCHLAND: st. Mercator; Di&d, Amet»- voort; Joseph, Krootjes; at. Rheinfahrt 7; God met ons 2. Kerst; W. v. Driel 46. Braamkolk; Frans. BoeijmeijerBertha, Ossewaarde; Corry, Mejjnen; Mannheim 227, Winter; Eendracht, Speksnijder; Nieuwe Zorg, Hovestadt; Mea Vota, Vonk; Padaue. Tijsaen; Mar-I-Sol, Feldhoff; Expres 2, Kalwa; Jacoba, Vogel; Domburg, Ver kalk; Industrie 2. Siere; st. Beta; Oso 14. Salo mons; Grippa, Kleboom; Zembla, de Boer; Nenu phar, Stoter; Zeldenrust, Trouwborst; Harmonie 6, Minnes; Nebo, Qulr(jns; st. En Avant 12; Clemence, Wijckmans; Ardlna, Janssen; Mine- dosa, v. d. Weyer; Lutgerdina, Landstra; at. Montan 25; Montan 22, Kruppert; ld. 21, Kind; st. Schulp; .Altena, de Roon; Margins, Boertin; de Hoop, Cové; Oréon, Carlebur; Maria, Fern- hout; Soli Deo Gloria, Meyer; St. Antonl, Ver- meere; Dica. van Laar; st. K. Vaart S en 12; Adriana, Pruljssen; Dymphna, Bruyntnckx; Risico, van Weezei; Bulten Verwachting, de KOM,: Joh,™. a« Vl..or: Sutonlv ctw»; St. Cnrlstophe, Roba; Dankbaarheid, v. Dongen; Coja, Bosma; Reval. Rosoboom; st. Goliath; Spes. ae Konmk; Alpha. Kosenbrand; Valllant. de Heirt; Camiel. ae Schepper; st. Madoera; Naiitt us II Mn; w. 7. d. Rlalc, Bruinslot; Wotan, Staudt; st. Teuna 2; 4 o£ broeders, de Loof; Wijkdienst 9. de Halr; Wijk- dienst 15. Poppeller; st. Petronella; Elisabeth. Vutjck; Elise, Wijckmans; Johanna, v. Bon; st. Frans; Karei Eugen, Boodts; Maria, Lauwere; Edouard, v. d. Sande; 4 Gezusters. Verschelden- ZsveTrë„an: PRèVf d'°r' Memo^nT; Zeveren; Pionier, Gertjes. st.; Drachenburr Sch-ltt; Hoop op Welvaart, Stavast; Kollbrt

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3