Het vliegenierscomplot in Marokko DONDERDAG i APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 0 DC LEVENSVERZEKERING MAflTSCHAPPiJ „VITALIS" NIJMEGEN Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES Buitenland NIEUWE CRISIS IN JAPAN Het ingewikkelde Japansche staatsbestel ondervindt eens opnieuw ernstige storingen door een conflict, uitgebroken tusschen re geering en parlement. Het parlement heeft geweigerd zijn medewerking te verleenen aan de spoedige totstandkoming van wet gevende maatregelen op defensief en agra risch gebied, alsmede tot hervorming van het kiesrecht. De volksvertegenwoordiging wenscht zich namelijk niet te laten vóórt- dringen, doch wil rustig en in den breede den tijd ervoor nemen, om uitvoerig te debatteeren, alvorens zij regeeringsvoorstel- ■len als deze goedkeurt. Vandaar dat de ge- heele kwestie zich toespitste rond deze ééne vraag: moet de kamer, ondanks al deze be langrijke programmapunten, toch op den bepaalden tijd op recès gaan, of kan zij nog zoolang zij dit wenscht bijeen blijven? Natuurlijk zit de zaak dieper, dan deze enkele vragen. Men zal zich herinneren,. hoe reeds in Januari jongstleden er hoogst onaangename voorvallen zich in het Japan sche lagerhuis hebben afgespeeld. He-t toen malige ministerie Hirota werd erdoor tot heengaan genoopt. Het punt van wrijving was voornamelijk de buitenlandsche poli tiek, gevoerd ten opzichte van China en van Sovjet-Rusland. Deze politiek was er een, die zeer duidelijk door den geest van het leger werd beïnvloed, het oude kwaad, Waaraan Japan reeds zoo menige innerlijke spanning heeft te wijten. Het is de gewel dige schim van den Samoerai, van den nobelen krijger uit de feodale tijden, die telkens weer groot over het tooneel der Ja pansche gebeurlijkheden valt. De militai ren, die zich de voortzetters gevoelen van de oude Japansche idealen van zelfbewustzijn en ridderlijkheid, kunnen niet gedoogen dat ïij worden ingeperkt, teruggedrongen tot de positie, welke een leger in een op wester- schen leest geschoeiden democratischen Staat nu eenmaal bekleedt. Het militaire apparaat, in dit kader bezien^ is een instru ment, meer niet. Bij deze parlementsontbinding, waaraan 'derhalve weder opnieuw ten grondslag ligt 'de vraag, of volksvertegenwoordiging dan .Wel militairen de voornaamste macht in den staat zullen vormen, welke eveneens over het besteden der nationale financiën het laatste woord zal hebben te spreken, komt ook een andere innerlijke tegen spraak weer duidelijk naar voren. Japan gelooft nog immer, op het voetspoor der voorouders, in een keizer, die de zoon der Zongod in is, wien alle macht en wijsheid eigen is en tot wiens dienst alle krachten des lands behooren te worden samengetrok ken. In kazerne en school, tot in de kolo niën toe, heerscht de eeredienst van den mikado. Maar wordt deze macht in wezen niet doorkruist door de instelling, naar typisch west-Europeesche zede, van een al gemeen en geheim kiesrecht, waaraan alle Japansche mannen van vijfentwintig jaar cn daarboven deel hebben? Zoo is het par lement, als uitvloeisel van dit algemeen kiesrecht niet slechts een blok op den weg der oude feodale instellingen, doch tevens een ongerijmdheid, gezien in verband met 'dezen typisch Japanschen keizercultus. Bij de vorige parlementsstrubbelingen, Jvij bedoelen die in Januari j.L, heeft de partij der militairen tijdelijk het veld ge ruimd voor de volksvertegenwoordiging. Er kwam een compromis tot stand, doch tevens een verschuiving. Hirota, de burger, die aan het hoofd van het kabinet stond, werd ver vangen door Hayashi, den generaal. Dat was reeds een min of meer veeg teeken. Thans, nu de innerlijke schok zich heelt herhaald, wenscht deze Hayashi niet terug te treden. Hij forceert de beide huizen, uit ren te gaan, en kondigt tegen 30 April aan gaande een algemeene verkiezing af, onge twijfeld in de hoop, dat de extreem-natio nale krachten in het volk hem in het gelijk zullen stellen. Bovendien moet van regee- ringszijde het voornemen bestaan, een nieuwe partij te stichten, die een meer autoritaire koers zal kunnen rechtvaardi gen. Of zij zal slagen? Het is bekend, dat het Japansche partij- Wezen niet met dezelfde maatstaven kan worden gemeten als in Europa. Doch even zeer bekend is, dat de beide voornaamste Japansche partijen, de Minseito en de Seyoekai, uit vrij stabiele machtsformaties bestaan, welke door weinig gebeurtenissen beïnvloed kunnen worden. De overige par tijen hebben daarnaast slechts zeer geringe beteekenis. Zal een poging, min of meer in den geest van een gelijksoortig streven van den Poolschen kolonel Koe, om achter ?en bestaande regeering een nieuwe partij te doen optreden, succes kunnen hebben? Wij gelooven het niet. Daartoe is bovendien de tegenstelling tusschen het miserabele lot van den Japanschen boer en de rijkdom men, die men aan bewapening besteedt, te schrijnend. Hayashi's verkiezingen beloo- ven slechts een uitstel der moeilijkheden te zullen brengen; anders niet. JSpïonnage in Addis Abeba? Uit Rome wordt gemeld, dat de Britsche irecering heeft kunnen bewerken, dat de fir ma Mohammed Ali te Addis Abeba, die aan vankelijk bevel had gekregen het land t« verlaten. 'hans een verblijfsvergunning voc ©n he naai dm tiid heeft verkregen Volgens de Giornale d' Italia was de uit wijzing geschied op grond van de verden king dat het personeel dezer Britsch-Indische iirma zich aan spionnage schuldig maakte. De Britsche regeering had tegen deze maatregelen geprotesteerd, |Paul<*. De Spaansche burgeroorlog Zware gevechten op het Baskische front Te Tanger verneemt men uit particu liere bron, dat het complot te Tetoean inderdaad vertakkingen heeft gehad in verschillende centra der Spaansche zóne van Marokko en van het schiereiland zelf. Een inlandsch bediende, een der medeplichtigen, zou het plan aan het licht hebben gebracht, dat door vliegers ontworpen was en dat inhield, dat men van het vliegveld te Tetoean zou opstij gen en, na het gebouw van den hoogen commissaris te hebben gebombardeerd, naar Alicante zou vliegen, om zich bij de roode strijdkrachten te voegen, De vliegers werden gearresteerd op het oogenblik, waarop zij plaats namen in zes vliegtuigen. Alle leden van het personeel van het vliegveld werden bij de razzia gegrepen. Twee en dertig werden terstond gefusil leerd. Voorts werd een honderdtal ar restaties verricht, o.m. werden de opper- rabbijn van Tetoean, een Engelsch pro tégé en eenige militairen gearresteerd. Twee dagen later werden de opperrab bijn en de Engelsche protégé in vrijheid gesteld. Ten slotte verzekert men, dat te Ea rache en in Elksar ook eenige arresta ties verricht zijn. Op het Baskische front is gisteren het sedert lang verwachte rechtsche offensief ingezet. De aanval werd ingeleid door een hevig artillerievuur, dat door de tegenpartij ech ter even fel werd beantwoord. Nadat dit artillerie-duel, een der verbit- terdste van den geheelen oorlog, eenige uren had geduurd, stormden de nationalis tische troepen plotseling met gevelde bajo net vooruit ten aanval op de Baskische stellingen. Er ontwikkelde zich een verwoed gevecht van man tegen man, waarbij beide partijen zware verliezen leden. Bijzonder hevig was de strijd op het Gui- puzcoa-front, in het Lequeitio-gebied. Naar van Baskische zijde wordt gemeld, zouden de rechtschen nergens terrein ge wonnen hebben. In den sector van Avala bleef de gevechts actie tot in de late namiddaguren tot een hevig artillerie-vuur beperkt. '•Tegen den avond verminderde echter het gedreun van de kanonnen en gingen de rechtschen overal met geweren en hand granaten op den vijand los. Over de resultaten van dien strijd zijn nog geen betrouwbare berichten voorhanden Op het Madrileensche front vonden, naar uit beide kampen wordt gemeld, geen ope raties van eenige beteekenis plaats. Volgens mededeelingen van rechtsche zijde hebben nationalistische bombarde mentsvliegtuigen het regeeringsvliegveld in Andujar gebombardeerd en de meeste daar aanwezige vliegtuigen vernield. Durango geteisterd De nationalistische luchtmacht heeft gis teren bommen geworpen op Durango. Naar van Baskische zijde wordt mede gedeeld, kwam een der bommen op een kerk terecht, waar op dat oogenblik een H. Mis werd opgedragen. Daar alléén zouden 25 menschen, mcerendeels vrouwen, zijn ge- Een andere bom zoü het klooster der Augustina-zusters hebben verwoest. Dertien kloosterzusters zouden er om het leven zijn gekomen, de andere in het gebouw aan wezige zusters moeten zijn gewond. In tal van straten zijn bovendien door dit bombardement groote verwoestingen aan gericht Hier en daar ziet de stad er uit, alsof zij door een hevige aardbeving geteis terd was. Fransch schip lastig gevallen Het Fransche s.s. „Cap Falcon", komende van Algiers met een lading van 200 ton wijn,, kurk en graan, is door vaartuigen der Spaansche nationalisten op 15 mijl ter hoogte van Santander gepraaid, nadat eerst een granaat op het schip was afgeschoti Nadat de aanvallers gezien hadden, dat zij met een Fransch schip te doen hadden, lieten zij dit zijn weg vervolgen. Munitie voor Spanje? Een zending van vier millioen geweer patronen, die deel uitmaakte van een be stelling op 15 millioen patronen is door de Noorsche regeering tegengehouden. De patronen zijn vervaardigd in een aan de regeering behoorende fabriek. Zij waren aan Griekenland verkocht. Naar verluidt, heeft de regeering de zending doen opschor ten, totdat de documenten zullen zijn ont vangen, welke de formeele garantie geven, dat de patronen uit Griekenland niet reëxporteerd zullen worden. Mexico stennt de rooden Het vrachtschip „Motomar" wordt mo menteel te Vera Cruz gereed gemaakt om met een aanzienlijke hoeveelheid Mexicaan- sche wapens naar het roode Spanje te ver trekken. De .Motomar" is in een oorlogsschip ver anderd; de bemanning, die thans uniform draagt, heeft, evenals bij de marine gebrui kelijk is, den eed van trouw afgelegd en het schip is gewapend, om zoo noodig, zich te kunnen verdedigen. De Italianen in Spanje De Italiaansche minister van pers en propaganda, A 1 f i e r i, heeft de correspon denten der buitenlandsche bladen te Rome ontvangen en daarbij antwoord gegeven op verscheiden vragen, betreffende de Italiaan sche politiek. Allereerst sprak de minister nadrukkelijk tegen, dat men in Italië nieuwe zendingen vrijwilligers voor Spanje zou voorbereiden. Hij voegde hieraan toe, dat de maatregelen, welke door de Italiaansche regeering geno men zijn, in verband met de internationale niet-inméngingsverplichting, geëerbiedigd worden en geëerbiedigd zullen blijven. Op de vraag, wat het oordeel van Italië over den Spaanschen toestand is, ant woordde de minister, dat dit oordeel even ingewikkeld is als de toestand zelf en dat de oorlog sinds lang geëindigd zou zijn. wanneer van den aanvang af de door Italië voorgestelde maatregelen genomen waren, in plaats van te worden aanbevolen door de anderen op het oogenblik, waarop zij zich rekenschap gaven van het mislukken hunner massale interventie. Ten slotte zeide de minister, in verband met de berichten in zekere bladen over de Italiaansche verliezen in Spanje en zekere twijfels, welke zijn uitgesproken ten aan zien van den moed van de Italiaansche sol daten, dat men bedenken moest, dat de Italianen in Spanje vrijwilligers zijn, die met élan strijden. Hun verliezen bedragen intusschen niet meer dan enkele honderden manschappen. Van Zeeland en de Rexisten „Ik neem de uitdaging aan..." In een vraaggesprek met een verslaggever van de „Paris-Soir" heeft de Belgische mi nister-president van Zeeland o.a. verklaard, dat hij de verkiezing, die hem tegenover den leider der rexisrten, Degrelle, zal brengen, niet heeft gewild. Deze verkiezing achtte hij van geen nut en nadeelig. Men heeft, aldus Vqn Zeeland, een tijdperk van beroering gewild, dat zich niet beperkt tot. deze verkiezing, en waarvan de herhaling geleidelijk de gevestigde orde moet vernie tigen. Dat wil ik niet. Ik neem de uitdaging aan Ten aanzien van de aangekondigde hervor ming van den staat, zeide de premier: Hoe wel wij de persoonlijkheid van den mensch zullen eerbiedigen, zullen wij verder gaan dan welke dictatuur van links of rechts ook Wij beschikken trouwens, om tot ons doel te geraken, in België over een troef, die m andere landen haar gelijke niet vindt: onze constitutioneele monarchie, de hoeksteen van ons systeem, onze dynastie, waarvan vier vorsten in de geschiedenis een uitzonderlijke plaats hebben ingenomen. Neen, er bestaat in België geen rexistisch gevaar. Van Zeeland achtte het uitgesloten, dat het rexisme zijn doel bereikt, de gevestigde or ie omver werpt en de macht in handen krijgt. Wel bestaat het gevaar, dat het rexisme den arbeid der regeering belemmert Wat ik nastreef, aldus de premier, is de nationale eenheid. Van deze eenheid worden rij uitgesloten, die zichzelf door hun metho den en leerstellingen uitsluiten. Rusland en Bessarabië Ofschoon hiervan geen officieele bevesti ging is te verkrijgen, meent men in gezag hebbende Roemeensche politieke kringen te weten, dat sovjet-Rusland binnenkort de souvereiniteit van Roemenië over Bessarabië zal erkennen. Sinds de bolsjewistische revolutie en het verdrag van Versaillee is Bessarabië voort durend een twistappel tusschen Rusland en Roemenië geweest, daar beide landen op dit gebied rechten dedien gelden. Brazilië heeft immigranten noodig De Braziïiaansdhe raad van buitenlan 1- sche handel heeft eenstemmig een motie good gekeurd, waarbij wordt voorgesteld. 'Je immigratiewet zoodanig te wijzigen, dat per jaar ten minste 30Ü0 "migranten, onverschil lig van welke nationaliteit, zich in Brazilië zullen kunnen vestigen. De immigratie in Brazilië is momenteel geregeld krachtens de zoogenaamde 2 per- oentwek De voorgestelde wijziging maakt reeds eemigen tijd onderwerp van besprekin gen uit met het oog op het gebrek aan ge schoolde vcldarbeiders, speciaal t" Sao Japansche spion aangehouden In de Japansche wijk van Los heeft de Amerikaansche bondspoliitie den Japanner Abo in diens woning gearres teerd. De agenten vonden daar teekeningen van de stellingen der batterijen in de forten op de Hawaii-eilanden- Bovendien bevond zich in de woning een zeer krachtige radio- zend- en ontvanginstal'latie. A bo is 54 jaar oud en heeft reeds een maal gevangen gezeten onder verdenking van medeplichtighieiid aan een overval op een landgenoot. Schuschniggs politieke reizen Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Oostenrij ksche bondskanselier Schuschuigg niet voornemens is, een bezoek te brengen aan Belgrado. Verder wordt medegedeeld, dat de datum van zijn bezoek aan Rome nog steeds niet is vastgesteld In politieke kringen verwacht men, dat de bondskanselier in de tweede helft van April naar Rome zal gaan. Duitschland en de Britsche koningskroning De Führer heeft aan generaal-veldmaar- schalk Von Blomberg opgedragen, hem te Londen te vertegenwoordigen bij de kro ning van Koning George VI van Engeland. Verder zullen admiraal Sc hul ze en generaal-majoor Stump, van de lucht macht, deel van de Duitsche delegatie uit maken. Het treinongeluk bij Dax De machinist van den sneltrein Parijs Hendaye, wellks laatste wagons bij Dax zijn ontspoord, is door de Justitie verhoord. Hij verklaarde, dat de snelheid, waarmede de trein op het moment van de ontsporing reed, met het oog op de kracht van de locomotief en het gewicht van den trein, als normaal moest worden beschouwd. Het dagblad „France de Bordeaux" schrijft, dat het ongeluk een gevolg schijnt te zijn van het feit, dat de rails waren ontzet. De machinist van den trein zou hebben verklaard, dat hij op het oogenblik van de ontsporing een hevigen schok had gevoeld en op het platform van de locomotief was geworpen. OM HET LOT VAN Z.W. AFRIKA Generaal Hertzog heeft in het parle ment te Kaapstad verklaard, dat de regeering van de Unie van Zuid-Afrika Z. W.-Afrika beschouwt als een natuurlijk deel van de Unie. Hij sprak de hoop uit, dat, wanneer het mandaat der Unie eventueel mocht af- loopen, Z. W.-Afrika zich met goedkeuring yan Duitschland bij de unie zou aansluiten. Terwijl op de achtergrond het stoffelijk overschot van een groot aantal slacht offers van de ontploffingsramp te New-Londen (Texas) ter aarde wordt besteld, zijn op de voorgrond vrijwilligers nog bezig met het delven der graven voor de slachtofferswelke nog niet ten grave werden gedragen. HAYASHI AAN HET „ZUIVEREN" Eerst het leger, thans de partijen Zal een nieuwe groepeering in Japan ontstaan? De Japansche min.-president Hayashi. die nog bezig is de laatste hand te leiggen aan de „zuivering van het leger" in verband met het incident van 26 Februari 1936, is thans begonnen met de „zuivering van de partijen". Sinds 1890 is het Japansche parlement 16 maal ontbonden, doch nog nooit is zulks geschied „om de partijen te zuiveren", zoo als thans wordt verklaard door de regeering- Hayashi. De regeering doet een beroep op het land, mede te werken tot het verzekeren van een gezonde ontwikkeling der constitutioneeie regeering en dringt er bij de politieke par tijen op aan, dat zij haar houding zullen herzien. De „Asahi Sjimboen" schrijft, dat Hay ashi het Lagerhuis ontbonden heeft, in de verwachting, dat gen wedergeboorte der po litieke partijen zal volgen, of dat een nieuwe partij zal worden georganiseerd. Het blad voorspelt, dat de Minister van Landbouw. Jamazaki, de Minister van Verkeer, Ko- d a m a en de Minister van Binnenlandsche Zaken, K a w a r a d a, het initiatief tot het organiseeren van een nieuwe partij zullen nemen. Voorts verwacht heit blad, dat Hayashi de drie portefeuilles van onderwijs, spoorwegen en overzeesche zaken zal onder brengen bij personen, die hij zal kiezen in verband mei de vorming van een nieuwe partij. De transatlantische luchtdiensten Canada en de Ver. Staten onderhandelen Van officieele zijde wordt te Washington verklaard, dat aldaar opnieuw een nota van Canada is ontvangen over de oprichting der transatlantische luchtverbinding. Het eenige punt, dat nog moet worden ge regeld, zijn de verbindingen tusschen Canada en Ver. Staten, waarmede waarschijnlijk be doeld worden de routes van de Amerikaan sche vliegtuigen over Canada. Er wordt op gewezen, dat heit vanzelfspre kend is, dat de Amerikaansche vliegeniers de kortste route over Canada wenschen te vol gen bij hun vluchten van en naar Ierland, terwijl de Canadeezen waarschijnlijk die rou tes wenschen voor te schrijven, welke naar hun oostelijk gelegen steden voeren. Londen met busstaking bedreigd De bond van Londensohe busconducteurs heeft met instemming en medewerking van den secretaris-generaal van den bond van transportarbeiders een verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat over een maand in geheel Londen gestaakt zal wor den, indien de werktijd der conducteurs niet iet een uur verkort wordt. Bij een dergelijke staking zouden ongeveer >00 conducteurs van de Londensche ver- keersmaatschappij betrokken zijn. Een koude-wonder te Parijs Een der bezienswaardigheden op de ko mende wereld-tentoonstelling te Parijs zal de toren zijn, die het .koudepaleis" flankeert. Dank zij de voortschrijdende koeltechniek zal deze veertig meter hooge toren tijdens den geheelen duur van de tentoonstelling, zelfs bij de grootste hitte, met een dikke tag sneeuw bedekt zijn. Hiertoe zullen machines met een vermogen van 400 P.K. worden gebruikt. Des avonds zal de toren door schijnwer pers worden belicht. 5EMENGD NIEUWS Mooi Beekbergen De eerste klap is een daalder waard, heeft de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Beekbergen gedacht en dus zorgde zij er voor, dat reeds voor de kalender de lente aankondigde een fraai geïllustreerde bro chure over „Mooi Beekbergen" op ons bureau werd neergelegd. Lente en zomer rijn in aan tocht, plannen zijn vrijwel nog niet gemaaKt. wat belet dus het reizend publiek nu ree-ts te bepalen in welk oord straks de vacanüe zal worden doorgebracht. Dit staat vast: van Beekbergen zal nie mand spijt hebben. De brochure men vrage ze aan! wijst op tal van voordeel en: gunstige ligging, bosch en beid? in ri* om geving. Apeldoorn vlakbij, zandverstuivin gen kortom er valt van tal van heerlijk* plekjes te genieten, die men op allerie; ontdekkingsreizen" zelf kan vinden. Wandel-, fiets- en autotochten kan mei maken zonder tal. De schrijver van het boekske beweert nergens overdreven te hebben. De werkelijkheid zal nog veel mooier zijn dan men zich voorstelt Tegen vallen kan het dus nooit. Dus: dezen zomer naar Beekbergen! En men komt opgetogen terug I Moedwillige brand te Zwijndrecht Eenvoudigste manier van afbraak Om ruimte te maken voor brug-oprlt De reizigers die gistermiddag en -avond Zwijndrecht passeerden, zagen dicht bij de spoorbrug een heele rij huizen in brand staan. Is de Zwijndrechtsche brandweer zoo slecht uitgerust dat ze vlak bij de rivier een brand niet weet te keeren zoodat deze overslaat van het eene huis op het andere? Het tegendeel was het geval. De brandweer trad ditmaal niet brandblusschend maar brandstichtend op. Ze werd te hulp geroe pen om een rij oude vervuilde huizen, die in verband met de bouw van de nieuwe brug van het tooneel moeten verdwijnen, uit de weg te ruimen. Verbranden was ge makkelijker en in dit geval ook voordeeliger dan afbreken. Het ongewone schouwspel, een heele rij huizen tegelijk in de vlammen, trok uiter aard veel bekijks, 's Middags om twee uur werd de brand aangestoken, die tot in de avond duurde. Vrachtauto rijdt in de sloot Drie kinderen ernstig gewond Nabij Zaamslag heeft een ernstige aanrijding plaats gehad. De vrachtrijder l. Schieman te Kijkuit reed met zijn auto op den Axelschen dijk. Plotseling brak het stuur en de wagen reed van den dijk af en kwam in een sloot terecht. Nabij den kant van den weg zaten de beide kinderen van A. Dees en het dochtertje van J. Haak allen uit Zaamslag, te spelen. Voordat de vrachtauto in de sloot terecht kwam werden de kinderen aangereden. Ze bekwamen ernstige brandwonden. Twee.hun ner zijn naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoerd, terwijl het derde zoodanige ver wondingen bekwam, dat het niet vervoerd kon worden, doch op een boerderij is opge nomen. De bestuurder van de vrachtauto bekwam weinig of geen letsel. De aanrijding bij „Zon en Schild" Tuinman aan gevolgen overleden De 26-jarige tuinman van het krankzin nigengesticht „Zon en Schild" te Amers foort. T. van Bijsteren, die Vrijdagmiddag toen hij een familielid naar de tram had gebracht jop de Utrechtscheweg voor de in gang van genoemd gesticht door een auto werd aangereden, is in het ziekenhuis de Lichtenberg aan zijn verwondingen over leden. Naar men zich zal herinneren, werd zijn 21-jarige verloofde mej. B. M. van Her waarden bij het ongeluk op slag gedood. Boerderij uitgebrand Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de keuken van de boerderij van den landbouwer Snellen te S eve num. Het vuur breidde zich snel uit en na korten tijd lag de boerderij geheel in de asch. Het vee kon, dank zij de hulp van omwonenden in veiligheid worden gebracht. Veel hooi en eenige landbouwmachines zijn verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Vergiftigingsgeval te Buitenpost Een vierjarig meisje overleden In Buitenpost deden zich dezer dagen in het gezin van den arbeider H. Olden burger vergiftigingsverschijnselen voor. Deze verschijnselen werden ontdekt bij twee kinderen van het gezin die een be zoek hadden gebracht aan kennissen. Den volgenden dag lagen alle kinderen van het gezin 01denburger ziek te bed. Van drie hunner was de toestand zoo ernstig, dat zij naar het R.K Ziekenhuis te Gronin gen moesten worden gebracht. Hier is een hunner, een vierjarig meisje, overleden. Het lijkje is op last van den officier van Justitie te Groningen in beslag genomen. Vermoedelijk betreft het hier een voedsel vergiftiging. Een onderzoek wordt ingesteld. De toestand van de heide kinderen is naar omstandigheden goed. Echtpaar gearresteerd Verdacht van brandstichting Gisternacht is in een perceel aan de Koe straat te Maastricht, waarin de familie J. H. een kleine lingeriehandel drijft, tegen half twee brand ontstaan. Toen de brand weer verscheen vond zij het winkeltje en de daarachter gelegen huiskamer in lichter laaie. Plet vuur werd direct krachtig bestreden, terwijl de woningen aan de overzijde van de straat gelegen nat werden gehouden. Binnen tien minuten was men het vuur in het winkeltje meester. Tegen half drie kon de brandweer inrukken. De bewoner van het perceel verklaarde dat pr ook nov f 240 aan napieren geld dat in de toonbanklade werd bewaard. wa« •'■brand. Inventaris en meubilair bleken pa« sederi kort en noual royaal tegen brandschade te jn verzekerd Onder leiding van den commissaris van politie is door de recherche ter plaatse een onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. De bewoners yan het perceel de 25-jarige en diens 24-jarige echtgenoote zijn daar na. als verdacht van brandstichting, aan gehouden, Ho* ook Uw kleeding wezen mag. Zorg dat U daarbij óp let Dat U, om steeds in stijl te zijn, ■n HOLLYWOOD-Hoe<L óp zet l y (Adv.) UIT DE A.R. PARTIJ Kaarten Deputatenvergadering Het bureau Centraal Comité verzoekt ons mede te deelen dat de kaarten voor de Deputatenvergadering in den loop van deze week aan de daarvoor bestemde adressen, zullen worden gezonden. Tevens wordt de aandacht er op gevestigd, dat het aantal stemhebbende afgevaardigden, die derhalve recht van toegang hebben, zoo aanzienlijk is, dat de beschikbare plaat» ruimte in het gebouw vermoedelijk niet zal toelaten meer dan één kaart voör belang* stellend beizoeker per kiesvereeniging De» schikbaar; te stellen. A.RJ.A. De Christelijke Staatsidee Bij de Libertas-Drukkerijen te Rotterdam' Utrecht verscheen dezer dagen het eenig* zins breed uitgewerkte referaat van Prof, Dr. H. Dooyeweerd, in October van het vorig jaar gehouden op de Toogdag van A-R.J.a. te Apeldoorn, over de Christelijke staat» idee. In een uitvoerige inhoudsopgave vindt men de belangrijke punten waarover dit referaat handelt, opgesomd. Wie de moeite neemt dit boekske twea keer zorgvuldig te lezen zal zijn geestelijke fundeering niet weinig versterken. „Nederland en Oranje" Orgaan der Anti-rev. Prop. Clubs Het laatste nummer van de 17de jaargang (Maart 1937) is niet het minste. Er is veel uit te leeren. Allereerst wordt een duidelijke uiteenzet" ting gegeven van de laatste wijzigingen In de Kieswet, welke bij de komende Kamer< verkiezing niet zonder beteekenis zullen zijn. Immers, dan zal niet meer gelden het stelsel der grootste overschotten, maar da( der grootste gemiddelden en voorts zal waarborgsom gestort moeten worden. Beide veranderingen zullen zeker eenigü opruiming houden onder dwergpartijen en bovendien waarschijnlijk tot eenig zetel" verlies leiden der kleine fracties in d« Tweede Kamer. Wanneer wat overigens niet te ver wachten is het aantal en de verdeeling der uitgebrachte stemmen straks zou over eenkomen met die van de Statenverkiezing in 1935, dan zou het resultaat zijn, dat de R.K. 2 zetels wonnen, de A.R. 2 verloren, S.D.A.P. en C.H.U. gelijk bleven, de N.S.B, met 8 man in de Kamer kwam. Liberalen; en V.D. resp. 1 en 2 zetels verloren, Comm. en S.G.P. ieder één en dat H.G.S., Platt. en Nat. Herstel afvallen. Laat ons afwachten. Het Maartnummer geeft voorts een hoogst interessant overzicht van de Belastingen in Nederland. En de Nederlanders zijn zeer zwaar belast! WETENSCHAP Middel tegen een ziekte der aquariumvisschen Een der meest gevreesde ziekten waaraan aquariumvisschen kunnen lijden, de witta punt- of stippelziekte, (ichthyophtiriasis)l heeft men lane door verschillende middelen trachten te bestrijden, doch meestal was het middel niet veel minder erg dan de kwaal, daar toch meestal een groot aantal sterfg» vallen bleef voorkomen en de aquarium» planten onder inwerking van de medicijnen stierven. I Thans is door den chemicus en mikrobio- loog den heer C. van Duyn Jr te Schiedam (medewerker aan ons Zonoagsblad) een middel samengesteld, dat naast een zeen groot percentage genezingen absolute on» schadelijkheid voor de waterplanten waar» borgt. Het middel is een der vele soorten methyleenblauw. doch naast het gebruik van de juiste stof komt het ook ten zeerste aan op de dosis. Het middel is in een standaardoplossing, voldoende voor 100 liter water, verkrijgbaar gesteld. Ongetwijfeld zal deze vinding bij aquariumliefhebbers ruime belangstelling wekken. nee Bobby HET IS TEN HOEVE'S ROGGEBROOD DAT LUST HET BAASJE ZELF VEEL TE GRAAG VRAAGT UW BAKKER.' 1 GÉBR. ten hoeve oen haag rotterdam TEL.335298 TEL.53949 ÏAiv.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2