Vervolgverhaal a m m m m m m m m m m Wj m m a X B S B i i i 1 i n i a i i {H i i n i li H m m In den heilstaat van Lenin Herinneringen van een jong Communist door Dmitri Zacharow (Uit het Russisch vertaald) 4) Hij stak een sigaar op, borg de papieren op, die zijn schrijftafel bedekten en ging wat makkelijker zitten men kon zien, dat hij voor een langen tijd onze belangstelling wenschte te wekken. Ome zaken gaan, zoo begon hij, den laatsten tijd minder goed, om het zacht uit te drukken. "Wij wilden zelf al afgevaardigden sturen naar Kalinin (een van de leiders van de Sowet-Ums). Het dorp is rijk, maar toch komt er niets terecht. Om maar één ding te noemen: toen die pioniers van den Komsomol van u hier kwamen, om het dorp te „ont-koelakken" (typische uitdrukking voor: ontnemen van het bezit aan de koelakken, d.i. welgestelde boeren) en een kolchoz te organi- seeren, toen hebben zij veel beloofd... Er zouden tractoren komen en zaaimachines en maaimachi- nes zouden worden geleverd kortom, het zou een aardsch paradijs worden. U zult, zeiden zij, acht uur per dag werken, en misschien slechts zes en dan naar huis. Zij hebben het aan de koe lakken ontnomen goed verdeeld, den kolchoz ge maakt en zijn toen vertrokken... en mij lieten zij toen met de heele zaak zitten. Verleden zomer werd er nog dat geoogst, wat nog de zelfstandige boeren (d.i. nog niet collectief werkten) hadden gozaaid, zonder tractoren, en het winterkoren werd nog met moeite gemeenschappelijk uitge zaaid. Het gewas stond goed, maar er waren geen menschen om te oogsten. De jonge menschen zijn naar de fabrieken weggegaan, sommigen zijn naar de scholen getrokken. Velen moesten in het Roode leger dienen. Van de oudere boeren zijn velen ook verdwenen en zij die gebleven zijn maken herrie en eischen tractoren en landbouwmachines. Goed zoo, zeggen zij, wij hebben ons ingespannen, ge zaaid en geloopen, en kunnen nu niet oogsten. Eergister is er eindelijk een maaimachine geko men, maar er was iets kapot aan, zij werd met paarden voor reparatie weggevoerd. Tot nu toe hebben wij 'er niets meer van gehoord. En nu zegt iedereen: „Aan ons zal het niet liggen. Wij zullen met pleizier als een commune leven, als wij maar van alles genoeg krijgen: machines en voldoende werk." Nu hobt u zelf kunnen zien, dat de oogst nu niet 6lecht is. Maar A is nog niet geoogst en spoedig moet het winterkoren worden uitgezaaid en wie moet dat alles doen? Nu bent ■u gekomen, om den kolchoz te bezien en wat kan ik u laten zien? Een kolchoz is niet een ka- zerne of een sowchoz. Alles wat ik u kan laten zien, zit in de huizen. Ik jaag naar het werk, loop den heelen dag heen en weer, sorteer de brigades, teeken de werktijden aan. Maar het werk vlot iet. De hooge pieten in Moskou weten vermoedelijk niet, hoe het er bij ons uitziet. Wij willen daarom naar Kalinin gaan en hem alles uitleggen. Want zóó kunnen wij niet leven. Wij vertelden van de kinderen, die wij hadden ontmoet en van hun spelen. Hij glimlachte: Och ja, vam hen is dat te ver- Vachten. Onlangs werd mij voorgeschreven hoe veel graan ik moet afleveren en waarheen het 'te sturen; alles was er vermeld, zelfs de datum en wat zal ik nu sturen? De opdrachten aan de kolchozen lees ik zorgvuldig. Maar kijk dan eens naar onze boeren; zoolang zij hier zijn, keuren zij alles goed, maar niet zoodra zijn zij weg of zij zijn alles vergeten. Ik loop de huizen af en praat er over, en dan krijg je het antwoord: „Wat loop je hier rond, zorg er liever voor, dat de machines komen." En ik ben toch bij het ma chinebureau geweest, en naar het rayon-comité ben ik gegaan twee keer hebben zij beloofd, en den derden keer werden zij nijdig: „Wat is dat bij jullie voor een kolchoz, dat er geen oude zeisen zijn, en dat de vrouwen geen schooven kun nen binden!" Nu, toen zei ik niets meer, en meer ben ik bij hen niet geweest. Ik besloot mij recht streeks te wenden tot Kalinin. Ja, maar misschien is er werkelijk een tekort aan machines? vragen wij. Maar zou het dan zonder machines heelemaal niet gaan? En waarmee moeten wij dén werken? zei de voorzitter verbaasd. Ik heb laatst vijftien zeisen en twintig harken gekregen, en dat voor zoo'n groot dorpMaar bij het eerste aanzetten ble ken de zeisen rommel te zijn, hét ijzer was genoeg aangelaten. Bij de harken zijn alle tanden stuk gegaan, zij breken al op een klein steentje, hooivorken zijn er niet, alle stelen zijn gebroken, wij moesten de oude stelen zoo goed als 't ging repareeren. Het materiaal is abominabel niel voor niets wordt het gemaakt door buitenlanders, door die schurken van ingenieurs, Duitschers en Engelschen!" riep de voorzitter woedend uit. Er uit getrapt moesten zij wórden 1 Komen de kolchozen-boeren in het leeshuis (soort dorps-bibliotheek) bijeen, worden er voor- drachten gehouden, bestudeert de jeugd de wer- ken van Marx en Lenin? met deze vragen bestormden wij den voorzitter. In het leeshuis komen zij weinig als er lectoren komen, dan verschijnen zij wel. Den eersten tijd kwamen zij dan trouw, maar later minder. Want de lectoren vertellen altijd weer. hetzelfde. En als er nu wordt bericht, dat er een lector is gekomen, dan zeggen zij mij: „Wij heb ben al drie keer hetzelfde gehoord, wij weten het nu zelf beter, dan di& Tector van je." Vroeger kreeg ik tijdschriften en boeken toegezonden toen namen zij ze mee om te lezen en te bekij ken, maar nu sturen zij aan den boer slechts dag bladen uit Leningrad en Moskou. Tijdschriften en boeken worden niet meer gezonden. Daarentegen worden ér zooveel plakkaten toegezonden, dat je niet weet, waar ze te bergen. Met een glimlach! voegde hij er aan toe: „Ook den pope (Grieksch- Orthodox priester) hebben wij geliquideerd. Wij houden de vergaderingen in de kerk. Aan God gelooven wij niet, en alles gaat als het ware volgens de wet en toch lukt het niet erg. U hebt de kerk gesloten, maar is het geloof ook opgehouden? of hangen er in de huizen nog ikonen (afbeeldingen van heiligen), en ko men er priesters? vragen wij. Volgens de wet mag iedereen gelooven wat hij wil. En wat betreft de popen die komen maar voor één of twee dagen, dat is niet gevaarlijk, in twee dagen kunnen zij de gemoederen niet bene- En wat doet zoo'n priester dan? vragen wij, Bij den een doopt hij het kind, bij den ander trouwt hij. Wij erkennen, zooals het hoort, slechts het burgerlijk huwelijk, en de priester dat is een particuliere aangelegenheid. En gelooft u zelf aan God? vroegen wij. Ik ben communist, wij mogen niet gelooven. Mijn vrouw die gelooft' en heeft alle ikonen van hier naar haar kamer overgebracht. En kan zij niet worden bekeerd tot het atlheïsme? Hij keek wanhopig: Geen denken aan, niets met haar te beginnen. Mijn zoontje dat is een goddelooze, hij scheldt al op zijn moeder, al is hij nog pas twaalf jaar Dat alles is weinig hoopvol, zei ik. Wij zijn uit de stad gezonden, en wat zullen wij kun nen vertellen? Wij hebben toch nog niets gezien merkte mijn vriend op. Wij zullen hier een paar dagen blijven en eens rondkijken. Zoo werd ook besloten. Mijn vriend bleef bij oen voorzitter logeeren, en ik werd ondergebracht bij een boer. Zingt nu de macht van Jezus' naam Zingt nu de rhacht van Jezus' naam! Gij eng'len, buigt u neer! Draagt aan des Konings diadeem en kroont Hem, kroont Hem, kroont Hem tot uw aller Heer. Gij martelaren van Gods woord, knielt onder 't altaar neer: looft Hem, wiens lijdensweg gij gingt en kroont Hem, kroont Hem, kroont Hem tot uw aller Heer. Gij nageslacht van Israël, verkoor'nen van weleer, erkent Hem, die zijn volk verlost en kroont Hem, kroont Hem, kroont Hem - tot uw aller Hoer. Gaat uit, gij volken, zingt zijn lof, gij volken, heinde en voer, begroet Hem, die met vrede komt en kroont Hem, krpont Hen?, kroont Hem tot uw aller Hoer. In 't eind der tijden weer tot één vergaderd in den Heer, heft 't gansch heelal den lofzang aan: O, kroont Hem, kroont Hem, kroont Hem tot uw aller Ileerl Uit: „Geestelijke liederen uit den schat van ue Kerk der eeuwen". Naar Edward Perronet, 17261792. 348 SCHAAKRUBRIEK Redacteur: W. J. H. CARON, Jacob Marisstraat 42, Amsterdam-West. Men wordt verzocht correspon dentie over deze rubriek aan bovenstaand adres te richten. Probleem no. 537 Van: M. WROBEL m B Pit m §11 11 B II - pip Wit begint en geeft in twee zetten mat. Wit (11): Ka2, Dg3, Ta3, Tc8, Lb7, Lg7, Pd2, Pfl, pi.b4, c4, d3 Zwart (8): Kd4, Tf6, Th5, Lgl, Lg2, Pe5, Ph7, pi.h3 Probleem no. 538 Van: K. A. L. KUBBEL - Wit begint en geeft in drie zetten mat Wit (7): Kdl, Dh7, Lg7, Pe4, Pf4, pi.c3, g2 Zw. (10): Ke5, La8, Lb8, pihé, c6, d7, f6, g3, g4 h5 Oplossing van probleem no. 533 Van: Dr. G. CRISTOFFANINI Wit (11): Kc8, Df8, Tel, Th5, Lg2, Pe2, Pe6, pi. b3, c7, f5, g7. Zwart (9): Ke5, Df3, Ta4, Ta5, Lhl, Lh2, Pa8, pL b6, c6. Mat in twee zetten. Sleutelzet: 1.. Df8—e7! Oplossing van probleem no. 534. Van: U. SCHIRDEWAN. Wit (11): Kf2, Df8, Le3, Lf3, Pc3, Pd4, pi. d3, e2, f7, g4, h6. Zwart (10)Kcl, Da2, Ta3, Lbl, pi. b2, b3, c2, d2, e6, h7. Mat in drie zetten. Sleutelzet: 1. Lf3—a8ü Op 1TXa8 volgt 2. DXa8 (dreigt Dhlt) 2. DXaS; 3. PX b3t; speelt zwart niet 1. TXaS maai* willekeurig anders dan komt 2. Pf3 met de dreiging LXd2t. Een der lezers schrijft terecht: „Dit probleem we melt van verleidingszetten, die kunstig weerlegd worden." Zoo bijv. 1. Dd8? Ta5 2. Dh4 Th5!. Of 1. Le4? TaS 2. Pf3 Da7!l Oplossing van probleem no. 535 Van: A. ELLERMAN Wit (10): Ivc6, Dd7, Tc5, Th5, Lfl, Lh8, Pd5, pi.b2, Zw. (9): Kd4, De4, Le3, Pa3, Lbl, pi.d2, f3, f4, g6 Mat in twee zetten Sleutelzet: 1. Tc5—c2 Oplossing van probleem no. 536 Van: K. A. L. KUBBEL Wit (14): Ka6, Dg8, Tb4, Tc2, La2, Lel, Pc6, Pg4, pi.aS, f2, g5, h3, h4, h6 Zwart (7)Kf5, Td3, Te5, Lh5, Pö6, Pg6, pi.bö Mat in drie zetten Sleutelzet: 1. La2bl Varianten: 1Te5e4 2. Tc5f Te5 3. Pe3t 1. 2Td5 3. Pd4t I. 2Pe5 3. Pe7t 1Td3d5 2. Tc5t Pe4 3. Df7t 1Td3Xh3 2. Tc5f Pe4 3. DcSt! 1Te5d2 2. Pe7f PX'e7 3. Tf4t 1Pd6c4 2. Df7f Ke4 3. Te2j! 1Pd6e4 2. Df7t Pf6 3. DXf6t 1Td3c3 2. TXc3f Pe4 3. Df7t 12Te4 3. Pd4t Voor de fijnproevers! Goede oplossingen ontvangen van: J. de Bruijne (533) Slootdorp; L. Brunt (533, 535, 536), M. Op- broek (533, 535, 536), H. C. J. Spier (533, 535, 533), Den 1-Iaag; J. van Donkelaar (533, 534), A. de Groot (533), G. Holleman (533, 534), R. Jansen (533, 534), Th. Visser (alles) Rotterdam; G. G. den Hollander (533, 535, 536) Harderwijk; P. Kuij- per F.zn (alle) Hilversum; F. Luijk (533) Vlissin- gen; D. de Mos (533, 534, 535), Naaldwijk; Th. F. Pieters (533) Zeist; A. Roskam (533) Schiedam; J. Ruytenberg (533), Axel; J. J. Ruitenberg (536), Werkendam. DE WEDSTRIJD Allereerst heb ik nog te vermelden de namen der componisten, die óe wedstrijdproblemen gecompo neerd hebben. Het zijn achtereenvolgens in de volgorde der gepubliceerde problemen: 1. T. Czar- necki; 2. S. S. Lewmann; 3. M. Segers; 4. R. Gevers; 5. N. Easter; 6. C. II. Clark; 7. Dr. E. Zep- ler; 8. A. Ellerman; 9. A. Chicco; 10. E. Brunner; II. C. D. Locock; 12. H. Salzmann. Op den wedstrijd zelf kan ik met groote voldoe ning terugzien. Velen hebben meegedaan en het aantal bleef bijna constant tot het eind. Het hoog ste aantal punten, dat behaald kan worden, was 72. Twee oplossers hebben dit bereikt, t.w.: Th. Visser, Rotterdam en G. G. den Hollander, Har derwijk. Bravo! Hierop volgen: C. B. van den Meeberg, Rotterdam en P. Kuijper Fzn., Hilversum, beiden met 71; daarna: J. A. van Donkelaar met 70. De nummers 1 en 2 ontvangen ieder het gebon den werk „Het Schaakspel" van Dr. S. Tartako- wer (341 p.), vertaald ooor G. H. Goedhart De derde en vierde prijzen zijn eveneens gelijk n.l. het officieel wedstrijdboek van het tournooi te Zand voort 1936 De vijfde prijs is Neumann-Schelf- hout, .Handleiding tot het Schaakspel", 12de druk. Thans volgen de namen dergenen, die eveneens hoog eindigden: G. Holleman, R. D. van der Kooy en II. C. J. Spier 68; A. Poldervaart, M. Opbroek, H. IJzerman, A. Meuzelaar 67; J. F. Stoffels, Adr. Cappon 66; W. J. Loeve, G. F. Muller 65; H. Jan- sens. J. II. J. Nielen Jr., J A. Scheepmaker, D. Zemel, B. van der Zouwen 64; J. Ruytenburg 63; J. van Bokkem, R. Jansen, A. Haas Jr., A. Huizer, A. van Propijen 62; Chr. Steenberg, W. Kok 61; G. Schaap, A. Verduijn 60; D. A. Tom 59; J. van den Berg, C. W. Kieboom 58; Jac. Riedé 57; A. Borstlap, C. W. Kalkman, J. Eisenga 56; A. J. de Ruiter, M. Versluis 55; A. de Groot, J. de Bruijne, M. Vijfvinkel, D. Hoogstrate, L. A. van Duin 54; L. Brunt 53; J. Hofwegen, J. A. Bogert, Th. F. Pie ters 52; Mej. M. van eer Slikke 51 (Hulde); W. J. de Bruijn 50; J. van Hemert, Rotterdam 49; J. Blokland, D. de Mos 48. Al de andere oplossers bleven hieronder! Er rest me ten slotte een woord van dank te spre ken tot allen, die meegewerkt hebben den wed strijd te doen slagen. En tevens mijn erkentelijk heid te uiten voor dc vele waardeerende woorden die tot mij gericht werden tijdens en aan het eind van den wedstrijd. Het is me gebleken, dat de opgaven en de bijzondere inrichting ervan zeer in den smaak gevallen zijn. Velen verzekerden me, dat ze louter uit genoegen volhielden; ze wis ten, geen prijs te zullen krijgen, maai* ze wilden het genot, dat de problematiek zoo rijk biedt, niet graag missen. Dit is inderdaad de ware sportieve houding! Gaarne zie ik een volgend maal dc be kende namen weer! DE RUILBEURS, BOVEN-HARDINXVELD Ten dienste van de lezers der Ver. Chr. Pers A. de B. te Rotterdam deed ons een voorstel aan de hand, dat wel geschikt leek. We laten het hier Hoeveel Kwatta soldaatjes zijn door de Ruilbeurs in de maand December-Januari verzonden? Inzendingen moeten vóór 10 April in ons bezit zijn. U zendt als volgt in. Kwatta soldaatjes. naam en adres. Stuurt u meteen een ruilzending dan moet ecu postzegel van 3 cent worden ingesloten, zoo niet dan een zegel van 6 cent. Als hoofdprijs stellen we een compleet Dobbel- man-Japan album beschikbaar. 2e prijs is een keuze uit onze bonnenlijst ter waarde van 1000 pt. Se prijs is een keuze uit onze bonnenlijst ter waarde van 500 pt. We wenschen u veel succes. Nu volgen de voorwaarden: 1 De Ruilbeurs bepaalt de waarde der bons en plaatjes. 2 Tot 500 pt. betaalt U 15 ct., tot 1000 pt. 20 et (aan postzegels). 3 Is het gevraagde niet in voorraad, dan leest U het antwoord in het Zondagsblad. 4 Vul dus goed in van welk blad der V.C.P. U lezer is. 5 Teveel gestuurde punten kunnen geboekt blij ven tot een volgende zending. 6 Van het puntenaantal dat U stuurt, wordt door de Ruilbeurs 5 afgetrokken. 7 Vraagt U van een album speciale nummers, dan betaalt U 2 pt per plaatje meer. Wil s.v.p. gratis ruilformuiiei Naam: Adres: Woonplaats: Datum: Voorloopig mogen geen Klokzeepbons en Bussink en Weegschaaltjes aangevraagd worden. De waadde der bons is als volgt: Bussink 8, Coe- lingh 3," DE 6, v. Delft 10. Dobbelman 4, H-0 6, Droste 20, Hagzegels 8, Hille 8, Holl. Zw. Weeg- sch. 3. Paul Kaiser 6, Klaverblad 8, Klokzeep 10. Kwatta 3, Lever's zeep 20, van Nelle 4, Patria deel 1 10. deel 2 15. Pette 10. Pleines 3, Rademaker 3, Sickesz 3, Verkade oude albums 2, Boerderij 4, Waar wij wonen 10, Wascholine 2. Wie helpt aan: Tik-tak (laatste album) Niemeyer bons (alleen van koffie en thee), Keg (een reis naar Indië,) Goude theelichtenbons. Ark beschu.ir bons, Kwatta winkeliensstrooken, A.J.P.-bons voor de jam-lepel? Verder nemen we aan: Pleines duifmerken, Sodex bons, Era, Everlasting, Hapé, Van der Sluys, Stark, Scholten, Hilmos, IJzendijk, Vergulde Hand, Kanis en Gunnink punten, Winkeliersbons Van Sickesz, Holland-Zwitsersche, en De Heer, Delta, Haka. Van Patria deel I, nemen we niet meer dan 50 bons per maand aan. CORRESPONDENTIE J. B. te Den Haag. Dank voor de cadeauzending -f zegels. C de J. te Scharendijke. Wilt u wat waardeloos retour, dan gelieve u 7cent extra te zenden. U had geen porto ingesloten. We zien 30 ct. tegemoet, van nu en de vorige keer. Mej. A. v. D. te Rotterdam. Totaal 290 pt. Om Dui- venplaatjes hebben we niet gevraagd. P. J. W. te Rotterdam. U vergat 5 af te trek ken. Vraagt u in een advertentie gerust f 1.90 voor dat album. J. V. te Koudekerk. Zie art. 6. Ja, die nemen wo aan a 15 pt. A. de B te IJsselmonde. Bussink en Hag gen. Paula verzonden. De 60 Hag van 9—1, zijn op 1 Maart verzonden. J. J. W. te Rotterdam-O. D-E tabaksbons zijn waardeloos. Chr. v. d. S. te West-IJsselmonde. U bent ons 8 ct. schuldig. C. v. d. Z. te den Haag 313 van Nelle genoteerd. J. J. te Rotterdam, 't Was een vergissing. Dank u. J. B. te Slikkerveer. Niet 50 Pette, maar 80 Indi aantjes 20 Pette zondt u, zie art 6. 9Vfc Vim genoteerd. P. d. V. te Wieldrecht. Dank u. J. C. T. te Rotterdam. U krijgt 85 Waar wij wonen. B. A. V. te Rotterdam-Z. Everlasting en Duifbons kunt u sturen, ook Driessen vlaggen nemen we aan. Wilt u voor het album een adver tentie 20 ct. We hebben nog 10 ct, tegoed. Er volgen 120 Vimbons. H. J. te Rotterdam. Zie art. 6. J. K. te Den Haag. 63 Bussink gen. Ze zijn tegen elkaar inwisselbaar. L. v. d. W. te Dordrecht. Neen, die staan nog steeds gen. We zenden t.z.t 59 Bussink. J. W. V. te de Krim. Na ontvangst van 20 ct. zullen we het gevraagde zenden. Mej. Tr. v. A. te Rotteraam. Na aftrek van 5 over 748 pt. Alleen Pleines Ufaplaatjes zijn 3 pL Wilt u Duifmerken hebben? Ons postadres is: JE RUILBEURS HARDINXVELD De jeugd eerbiedige de ouders. Zij zwijge tegen over den grijsaard, sta op wanneer deze verschijnt en sta hem overal de eereplaats af. Plato. Geeft wat gij geven wilt vóórdat men er om smeekt. Slechts half geschonken is hetgeen men u heeft afgesmeekt. Rückert. 153

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16