OudeBoll STADSNIEUWS BOLL& DUNLOP 3.75 SCHIEDAM RIJKSPENSIOEN! vov Oud-minister J. J. C. v. Dijk spreekt over „Onze Landsverdediging" M. S. DE JONG N. DONDERDAG a5 MAART 1937 TWEEDE BLAD PAO L Van het Stadhuis SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te Rinnen op Maandag 5 April 1937. krachtens het. beoaalde tij artikel 17 der verordening van den Ben Juli 1S99 (Gemeenteblad No. 15) laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9 Juli 192S (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en slooten. schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, ka den. pleinen, hofjes, stecen. sloppen of poor ten pn gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. en. zonder verhindering, door of vanwege rechthebbenden, voor het pu bliek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten. en de riolen ter ver -vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe hehoorende sluizen, duikers, buizen, toeeaneskokers en dergelijke werken, voor zoover die hiizonder eigendom zijn. Leiden. 25 Maart 1937. A. VAN DE SANDF. BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRJJEN. Secretaris. SLUTTING GEMEENTELIJKE BUREAUX. ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de ge meentelijke bureaux en het Stedelijk Mu seum ..De Lakenhal'' od Goeden Vrijdag 26 Maart a.s gesloten ziin. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op dien dag geopend zijn van 9 tot 10 uur voorm. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. OPHALEN HUISVUILNIS De Directeur van den Gem. Reinigings- en Ontemetting&dienst, brengt ter alge- - me kennis, dat op den Goeden Vrijdag - •rn huisvuil zal worden opgehaald, doch at dit voor al de perceelen zal plaats vin den op Zaterdag 27 Maart a.s. Leiden, 25 Maart 1937. De Directeur, J. H. DE JONG geen SPREEKUUR De Burgemeester is verhinderd voor de f a bricage-aan gelegenheden, a.s. Zaterdag spreekuur te houden, Ned. Historisch Natuurweten schappelijk Museum In het verslag over 1936 van de Stichting „Het Nederlandsch Historisch Natuurweten schappelijk museum" wordt opgemerkt dat het beheer der geldmiddelen veel zorg gebaard heeft; 't rijkssubsidie werd van 1 2015 tot f 1765 teruggebracht en liet subsidie van het Leidsch Universi- teitslonds (f 225) is komen te vervallen; Daartegenover zijn de jaarlijksche bij dragen van particulieren eenigszins toe genomen; maar de aanzienlijke vermin dering der inkomsten wordt niet door de vermeerdering der bijdragen gecom- penseerd, zoodat de toestand der geld middelen thans groote ongerustheid Noch voor de verzamelingen, noch voor de bibliotheek kan iets gekocht worden. Wij zien niet in hoe het museumbedrijf op den duur zai zijn voort te zetten zonder een belangrijke vermeerdering der inkomsten eruieeruering der bijdragen van particulie ren is volstrekt noodzakelijk, wil de toe komst van het museum niet ernstig in ge vaar komen. Bovendien dient de mogelijk heid van kapitaalvorming ernstig te worden overwogen. Na het aftreden van den tegen- woordigen directeur en adjunct-directeur zal het waarschijnlijk niet mogelijk zijn on bezoldigde klachten voor deze betrekkingen te vinden. Wil het voortbestaan van het museum in de toekomst verzekerd zijn, ook na het aftreden van de tegenwoordige functionarissen en dit aftreden kan ge heel onverwachts plaats vinden dan dient het museum in het bezit te komen van een kapitaal, groot genoeg om uit de renten daarvan matige bezoldiginen te kunnen uit betalen. Een andere mogelijkheid ter verze kering van de toekomst zou zijn, dat het Rij k de exploitatie van het museum van de Stichting over zou nemen. De plaatsruimte wordt te klein In het verslag wordt er voorts op gewe zen. dat de beschikbare ruimte te klein dreigt te worden. Plaatsgebrek in den eigenlijken zin van het woord is er nog niet; er kan hier en daar door opschuiven en inschikken of door het een en ander in het magazijn op te ber gen nog heel wat plaats gemaakt worden, doch de overzichtelijkheid der opstelling lijdt hieronder thans reeds in hooge mate Nu het meer en meer blijkt, dat het museum niet is gebleven wat het bij de opening grootendeels was, namelijk de bewaarplaats van voorwerpen van historisch belang uit de rijkslaboratoria afkomstig, maar allengs ook van voorwerpen, afkomstig uit parti culiere collecties, de nationale verzamel plaats is geworden, en dat de werkzaam beid van de Stichting een vlucht heeft ge nomen, waarvan men bij de opening van het Museum niet had durven droomen, wordt voorzien en gevreesd, dat binnen niet al te langen tijd inderdaad plaatsgebrek zal ontstaan. Verder doet zich telkens het bezwaar ge* Voelen, dat het Museum niet beschikt over een zaaltje met projectie-inrichting voor le zingen. vergaderingen en de ontvangst van gezelschappen. Hel komt het bestuur voor. dat er slechts 'één weg openstaat om in dit dreigende plaasgebrek tijdig te voorzien, nl. door be sehikbaarstelling van de benedenverdieping van het gebouw voor hot Museum. De hoop (is gevesligd op de mogelijkheid, dat de col lectie Dubois, die thans in de benedenver dieping gehuisvest is. mettertijd naar elder? tïöi verhuizen. Het Museum werd in 1936 bezocht door 831 personen, weervar) 724 betalend en 107 niet.-betalend. Tn het verslag worden voorts de aanwinsten opgesomd, Kievitseieren gevonden En aangeboden aan het Prinselijk paar Door den heer A. v. >cL Werf, ambtenaar der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, Konstantijn Huygenslaan 5. al hier, werden hedenmorgen een 2-tal kievits eieren gevonden onder de gemeente Oegst- geest. Deze eieren zijn aangeboden aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Als bijzonderheid dient vermeld dat deze v. d. Werf op 26 Maart 1935 eveneens de eer had het le kievitsei aan Prinses Juliana aan te bieden en op 29 Maart 1929 een der eerste eieren aan H.M. de Koningin. Vereeniging „Veilig Verkeer" Algem. vergadering der Leidsche afdeeling In de Jacobazaal van „Den Burcht" hield de afdeeling Leiden der vereeniging „Vei lig Verkeer" onder leiding van den voor zitter den heer M. J. E. Kwint, een alge meene vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het overlijden van het bestuursid ir. Modderman, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt voor „Veilig Verkeer". Aan het jaarverslag van den secretaris den heer P. L. Gillissen^ ontleenen wij het Dlgende: Een lang gekoesterde wensch werd het vorige jaar vervuld en wel het doen afne- len van verkeersexamens aan de jeugd. Op Maandag den 25en Mei en volgende dagen werd, nadat tevoren op school het schriftelijk gedeelte was afgelegd, in de Thorbeckestraat en omgeving en in het Kooipark en omgeving, ten overstaan van den inspecteur van politie, den heer Van der Wal het praktische verkeersexamen af gelegd, Plm. 45§ leerlingen van 7 scholen namen aan het examen deel Oc den eersten Zaterdag in Juli werd in de Stadszaal aan ongeveer 357 jongens en meisjes het verkeersdiploma uitgereikt. Door den heer Van der Wal werd een reeks voordrachten over Veilig Verkeer door middel van 't plaatselijk radiodistributienet gehouden. Op 28, 29 en 30 Mei werden wederom ver- keersdagen gehouden. Uit het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer B. J. Molenaar, bleek dat de inkomsten f 516,67 bedroegen, de uitgaven f462,77; het batig saldo f53.90. Het winterprogramma leed onder gebrek aan geld, daar voor een goede actie het saldo der middelen ontoereikend was. Daar de secretaris va nde Verkeersonder- wijscommissie, de heer Boerma, wegens ziekte afwezig was, werd zijn verslag aan gehouden. De voorzitter dier commissie, de heer H. van Slooten Jr. deed enkele mede- deelingen over den gang van zaken bij de afgenomen examens en de voorbereiding daarvan en sprak de hoop en verwachting uit, dat dit jaar door een grooter aantal scholen en dus door meerdere kinderen aan de examens zal worden deelgenomen. Den penningmeester werd décharge ver leend. In de kascomanissie 1936/37 werden de heeren Krijger en van Ulden benoemd. De heeren P. van Eek en F. J. de Jong werden benoemd tot leden van het dage- lijlcsch bestuur, resp. in de vacatures ont staan door het overlijden van ir. Modder man en de periodieke aftreding van den heer P. L. Gillissen, die voor een herbenoe ming niet in aanmerking wenschte te ko- Den heer Gillissen bracht de voorzitter dank voor het vele en moeilijke werk, dat deze voor „Veilig Verkeer" heeft verricht. Bij de rondvraag werd door verschillende leden geklaagd over de onvoldoende wijze, waarop de politie in het algemeen tegen verkeerszonden optreedt. Met voorbeelden werd deze algemeene klacht nader toege licht De voorzitter, die deze bezwaren volkomen onderschreef, deelde mede, dat deze kwestie onlangs in een bestuursvergadering breed voerig is besproken en dat toen besloten is een en ander onder de aandacht van den heer v. d. Wal, inspecteur van de verkeers politie en bestuurslid van Veilig Verkeer, te brengen. Verder deelde de heer Kwint nog mede, dat het de bedoeling is de actie voor Veilig Verkeer m de toekomst over meerdere da gen te verdeelen, teneinde zoodoende de be langstelling levendiger te houden. Poging tot zware mishandeling Door de politie is in verzekerde bewaring gesteld F. A. du B., die zich heeilt schuldig gemaakt aan poging tot zware mishandeling. Deze du B. was 'door den tuinman van een der villa's aan den Rijmsburgerweg in dienst genomen, maar wegens ongeschiktheid ont slagen. Hij was daarover zoo gebd'gd, dat hij op wraak zon en gewapend met een zakje met 2 ons peper naar de villa is gegaan. Daar heeft hij het zakje peper in de rich ting van den tuinman, die B. is genaamd, geworpen, gelukkig zonder hem te raken of leitseil toe te brengen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G C v HeerineenRoosendaal z AG HarteveldHoek d MM Uljeev -d Groenend-aal d M HermansKozijn z S K M OssendrijverNathans z - M Ketjezervan Zanten z OVERLEDEN: S W Peter ongeil vr.52 J. GEHUWD: J de Feö en E Lantrok P Horstman en J Ligtvoet G Janssen en J Mie- remet G Lens en J Filippo P Onderwater en J Honders ONDERTROUWD: W Kerpel 25 J. en T P Dijk graaf 23 j. Verzorg Uw toekomst Op de veiligste manier. Verzeker U een RAAD VAN ARBEID Openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" De jaarvergadering De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" hield gistermiddag jaarvergade ring in het gebouw aan de Breestraat. De voorzitter, dr. A. A. van Rijnbach, her dacht in hartelijke woorden de overleden bestuursleden Vos en Hoeks waarna hij de nieuwe bestuursleden Schilp en Wolfslag verwelkomde. De secretaresse mej. dr. J. H. van Les sen, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Het aantal leden is gestegen van I960 tot 1998. Het aantal kinder-leden daalde be duidend. Het boekenbezit steeg van 26798 tot 27202 boekdeelen, 999 boekdeelen wer den aangeschaft, doch 595 verwijderd. De studiezaal werd door 1357 personen bezocht. Het totaal der uitgeleende boek deelen was 108794 (vorig jaar 108995); hier van bedroeg hot aantal uitgeleende boeken aan werkloozen 13683 (vorig jaar 16135). In het correspondenschap Voorschoten ston den 74 leden ingeschoven. Het verslag werd goedgekeurd, waarin de penningmeester ,de heer B. W.de Wjial het financieel verslag uitbracht. De leeszaal heeft over het afgeloopen jaar een nadeelig saldo te boeken van 1182.63, hetgeen nagenoeg gelijk is aan dat van het vorige jaar. De uitgaven bedroegen 16.638.16y2 te gen 15.445.3514 aan inkomsten, waarbij aan gemeentelijk subsidie 5507.10; van de pro vincie 900.55; van het Rijk 2573. De voorz. constateerde, dat er reden voor tevre denheid is. Het kapitaal is niet aangetast en er is thans evenwicht tusschen inkom sten en uitgaven. Ook het financieel verslag werd onder dank goedgekeurd. Nadat de voorz. de directie en haar staf geprezen had wegens de keurige uitgav. van een supplement on de catalogus, werd de bijeenkomst gesloten. Streekverband „Bloembollen streek" van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging De jaarvergadering Woensdagavond werd in de zaal van „Den Vergulden Turk" te Leiden de eerste jaar vergadering gehouden van het Streekver band „Bloembollenstreek" van Vereenigin- gen voor Ziekenhuisverpleging in Neder land. De Voorzitter, de heer P. P. de Koning van Leiden, opende deze vergadering en sprak een woord van welkom tot de aan wezigen. in het bijzonder (tot den heer J. W. Buyze, Secr. van het Federatiebestuur en den heer D. van Dien van Alphen aan den Rijn, Voorzitter van het Streekverband „Rijnland en Omstreken". De Voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord in groote trekken hetgeen reeds in dit eerste jaar tot stand kon worden ge bracht en deed mededeeling van de gehou den conferentie met den Directeur van het Acad. Ziekenhuis te Leiden betreffende eenige aangelegenheden. Voorts zeide de Voorzitter, dat straks een voorstel ter tafel zal komen om te komen tot de instelling van het instituut „Controleerend Genees heer" voor het Streekverband „Bloembol lenstreek". De Secretaris las nu de notulen der vorige ledenvergadering, welke onveranderd wer- cjèn vastgesteld. Vervolgens bracht de Se cretaris het jaarverslag uit over 1936, uit welk verslag wij vernamen, dat thans 11 vereenigingen zijn aangesloten met een totaal aantal van ruim 60.000 verzekerden. Tevens werd mededeeling gedaan van den stand der kas. Het boekjaar sloot met een Voor den kring van A.R. Prop.- clubs en Hulpcentrale Leiden Een instructieve avond. In de Graanbeurs heeft gisteravond oud-minister J. J. C. van Dijk, op uit- noodiging van den kring Leiden van A.R. Propagandaclubs en van de Hulp centrale Leiden der A.R. Partij een rede gehouden over het onderwerp „Onze Landsverdediging". De voorzitter van 'deze vergadering, bur gemeester A. Warnaar, van Hazerswoude, sprak een welkomstwoord en wees er daar na op, dat het onderwerp van dezen avond wel zeer onze aandacht verdient, omdat er met het stuk van de landsverdediging te genwoordig vreemd wordt omgesprongen Zeer gelukkig mogen wij ons noemen, dat het oud-minister van Dijk is, die ons over dit stuk voorlichten zal om.dat wij in hem een bij uitstek deskundige hebben. De heer van Dijk, daarna het woord ver krijgende, wees er in 't begin van zijn rede op, dat voor eenigen tijd de principieele ontwapenaars in allerlei kringen en par tijen een hoogen toon voerden. Het is op 't oogenblik echter anders. Nog slechts flauw worden de ontwapenaars gehoord. Nu in een ander land zich een burgeroorlog heeft ontketend, nu overal de gevaren de kop op steken, is men van houding veranderd en heeft men op dit stuk een groote omme zwaai gemaakt. De a.r. partij, die haar be ginselen onwankelbaar gegrond weet in Gods Woord heeft ztilk een omzwaai niet noodig, maar staat integendeel nog altijd op hetzelfde standpunt. Na de oorlogsperiode deed de vraag zich Dor of genoegen genomen kon worden met een minder krachtige weermacht. Maar de a.r. partij heeft tegen dat streven dadelijk stelling genomen. Er kan verandering ko men in de middelen waarmee de principes worden toegepast maar de principes zelf kunnen .niet veranderen. Na den oorlog is gebleken, dat de Neder- landsche weermacht een groote praeven- tieve kracht heeft Het omtrekken om Lim burg heen geschiedde dank zij het feit dat men Nederland niet tegen zich wilde krij gen, men zegt zelfs wel eens dat hier in principe de ooreaak van het debacle voor Duitschland ligt, omdat daardoor het op trekken der legers verlaat is. Verslechteringen Toch is na de oorlog een diepe inzinking gekomen in de weermachtsgedachte, omdat men er van overtuigd was, dat niemand een nieuwe oorlog zou willen en hij dus niet komen zou. En in die periode moest het Nederlandsche leger opnieuw worden opge bouwd. Tengevolge van den oorlog was er bovendien geen geld. De staatsschuld was onrustbarend geklommen. Daarmee moest dus bij nieuwe organisatie van het leger rekening worden gehouden. Talrijke bezui nigingen moesten toegepast. Het aantal dienstplichtigen moest kleiner worden, het aantal lichtingen grooter, de oefeningstijd ingekort, het beroepskader ingekrompen enz Hieraan waren tal van bezwaren verbon den en deze bezwaren komen in den tijd van heden tot gelding. Toch zou het reorganisatie-voorst el bij een volledige Kamer nog verworpen zijn omdat de tegenstemmers meenden dat het Leger nog te veel eischen van de schatkist stelde. De Vlootwet en daarmee ook het principe van het bewapeningsfonds werden verwor pen. Na 1925 zijn nog vele organische verslach teringen ingevoerd. De verbeteringen bij de andere wapens dan de infanterie gingen ten kosten van die infanterie Bij de vloot is het niet anders geweest dan bij de landmacht, terwijl toch onze overzeesche gewesten door de marine zullen moeten worden verdedigd De vlootwet werd verworpen. In 1930 werd het Vlootplan aan vaard, maar van de uitvoering is weinig terecht gekomen. De Regeering heeft het zelf moeten uitspreken, dat de schepen die we nog hadden niet eens volledig konden worden bemand. In het Vlootplan 1936 wenschte men een vloot van 2 kruisers, 8 torpedojagers en 12 onderzeebooten behalve de reserve, terwijl men dan voor het eigen land met een pas sieve verdediging zou moeten volstaan. De gevaren nemen toe Al spoedig is gebleken, dat de land macht niet voldoende was. De Volken bond voldeed niet aan de verwachtin gen. De plechtig opgestelde verdragen hebben niet gebaat De Volkenbond is niet alleen verzwakt door het niet-toe- treden van Amerika en het uittreden van Duitschland, maar bovendien door het toetreden van Sowjet-Rusland. De Volkenbond heeft de oorlog Italië- Abessynië niet kunnen verhinderen. De ver mindering van bewapening heeft de Volken bond niet tot stand kunnen brengen. In tegendeel! Duitschland nam zijn vrijheid tot bewapening terug, zegde het Locarno- verdrag on en legde zijn garnizoenen in het Rijngebied. Nederland heeft een eigenaardige strate gische ligging. Het is gelegen aan de mon den der groote rivieren en een belangrijk gebied voor elke mogendheid om het te be zitten. De strategie is veranderd. De oorlogs verklaring wordt niet meer gedaan. De oor log wordt geopend met een plotselinge over valling. Men kan als 't ware in eenen door- stooten naar het hart van het land, De gevaren zijn dus wel heel groot gewor den voor ons volk. De Oostgrenzen van Frankrijk en België zijn zoo versterkt, dat men daar niet rechtstreeks doortrekken kan. Het ligt voor de hand dat men door Neder land een doortocht zal zoeken. In de tweede plaats zal men van Nederland de havens wil len bezetten als uitvalsmonden voor een duikbootenoorlog. Ook van de Nederland sche vliegvelden zal men gaarne gebruik wil len maken. Wat Nederlandsch-Indië betreft ook daar ligt het gevaar op de loer, dat vooral dreigt van de zijde van Japan. Japan woont op een arm eilanden-gebied en industrialiseert zich, waarvoor het exportgebieden noodig heeft. Het heeft ook noodig een export van men- schen. Een expansie is voor Japan een le vensnoodzakelijkheid geworden en de stra tegische positie van Ned.-Indië is zoo, dat er voor onze gewesten allerlei moeilijkheden kunnen ontstaan. Ned.-Indië kan in elk ge val niet blijven liggen zonder een behoor lijke bewapening. Ook hier kan een relatief kleine vloot van groote preventieve beteeke- nis zijn. Een versterking der weermacht zal niet kunnen en niet mogen uitblijven. De Regeering heeft dat erkend. Zij wil trachten zoo spoedig mogelijk in de ach terstand te voorzien. Er is een defensie fonds ingesteld en er zijn maatregelen genomen om zoo goed mogelijk gevrij waard te zijn tegen de strategische over vallingen. Op de toegangswegen zal men een barrière moeten zetten door middel van bewapende kazematten. De kaze matten zijn inmiddels gereed gekomen. Er is verder een wijziging aangebracht in de dienstplicht-regeling. Dit is echter slechts een voorlooper van een veel ingrijpender wijziging van de dienstplichtwet. Het aan tal dienstplichtigen zal belangrijk worden uitgebreid en de eerste oefenirigstijd zal worden verlengd. Het wetsontwerp is er nog niet. Het zal groote materieele en per soonlijke offers vragen. Ook ten opzichte van de luchtmacht zal er veel moeten ge beuren. Wanneer dat allemaal gebeurt' wat zou het dan moeten kosten? De kapitaals uitgave zal ongeveer 80 a 100 millioen bedragen en de jaarlijksche vermeerde ring der uitgaven 45 millioen. Hier staan we voor een primaire taak van zelfhandhaving. De offers zullen moeten worden ge bracht. Wij anti-revolutionairen staan op het standpunt dat wij in 's Heeren hand zijn, maar God werkt middellijk en wij hebben onze rechten en vrijheden te verdedigen naar de mate der krach ten die ons geschonken zijn. Er volgde op deze instructieve rede, waar- zooi' de zaal met luid applaus dank zegde, eenige bespreking. De heer v. Dijk sloot de avond met "dank gebed, N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland}/ (waarmede gefusioneerd de N.v. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederlandjbi Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 100 pandbrieven 98l/3 °/o[v met 2 uitloting per jaar voordeelig saldo van 21.34. De boeken en bescheiden werden door een Commissie na gezien en accoord bevonden, waarop de penningmeester werd gedéchargeerd van zijn gehouden beheer en dank gebracht voor den arbeid die als Secr.-Penningmees- ter word verricht. Vervolgens kwam het bestuursvoorstel ter tafel om te komen tot instelling van het instituut „Controleerend Geneesheer". Het ligt. in de bedoeling van hetBestuur om twee Geneesheeren aan te stellen, waaruit iedere vereeniging voor zich een keuze kan doen. De kosten hieraan verbonden werden de vergadering medegedeeld. Na uitvoerige bespreking werd besloten om tot de instel ling van dit instituut over te gaan. Het Bestuur zal met een tweetal Geneesheeren confereeren. Aan de vereenigingen zullen dan zoo spoedig mogelijk de definitieve plannen worden toegezonden. Door den Secr. van het Federatiebestuur werd mede gedeeld, dat in het Streekverband „Dor drecht" de Controleerend Geneesheer met vrucht voor de vereenigingen werkzaam en het groote belang er van ingezien wordt. Hierna werd overgegaan tot bestuursver kiezing. Aftredend waren de afgevaardigden van Leiden, Noordwijk en Voorhout. De heer P. P. de Koning van Leiden wilde zich niet meer herkiesbaar stellen, doch op veel aandrang van de vergadering wilde nij voor één jaar deze functie nog weer aanvaarden, welke mededeeling door de vergadering met applaus werd begroet. Alle aftredenden werden herkozen. Vervolgens werd in behandeling genomen de Beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering van de Federatie op 24 April a.s. te Utrecht. De Secr. van de Federatie gaf vooraf eenige toelichting op de verschil lende zaken die aan de orde zullen komen. Door de aanwezigen werden verschillende vragen gesteld welke door den heer Buyze werden beantwoord. Bij de rondvraag die nu volgde kwamen de tongen los. Door verschillende afgevaar digden werden diverse onderwerpen in het midden gebracht, betreffende opname in het Ac. Ziekenhuis, het voeren van propaganda bij de nog niet aangesloten vereenigingen, e.d. De vraagstellers werden door den Voor zitter voor zoover het hem mogelijk was op bevredigende wijze beantwoord. De heer Van Dien van Alphen aan den Rijn voerde hierbij het pleit voor de invoering van „tusschentarief" hetgeen in het Streekver band „Rijnland" met succes werkt. Het en tegen hiervan werd besproken doch nog geen besluit genomen. Na de rondvraag dankte de Voorzitter voor de goede opkomst en de aangename besprekingen, waarna de vergadering ge sloten werd. Een drukke dag voor de brandweer De politiebrandweer heeft gisteren een drukke dag gehad al zijn de gevallen waar voor haar hulp werd! ingeroepen niet ernstig geweest. In de eerste plaats bluschte zij gis termorgen door middel van de ramoneur een schoorsteenbrand ten huize van H .R., Haverzaklaan 2. Om 10 minuten over twaalf rukte zij uit naar het perceel Pioenhof 15a. bewoond door P. v. S. alwaar tijdens de afwezigheid van de bewoners een begin van brand was ont staan doordat een rekje met waschgoed te dicht bij een br,andend petroleum-stel was geplaatst. Er ontwikkelde zich hier veel rook,, zoodat onmiddellijk een slang werd uitgelegd, maar het bleek toch nog moge lijk het vuur met emmers water te blus- schen. Tenslotte is gisteravond te 7 uur brand ontstaan in een pakhuis aan de Veste- straat, welk pakhuis in gebruik is bij den koopman J. S. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een lucifer in een kist met houtwol. Met twee slangen op de motorspuit is het vuur gebluscht. De schade is vrij groot. Een aan tal voorwerpen van aardewerk en andere koopman artikelen gingen verloren. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. Fabriek van Kunsthoornpro- ducten „Holland" N.V. Voorschoten, Veur- scheweg 21b. Uittr. Comm.; J. D. Scham- hart Heemstede. Fotografisch Magazijn „Lux". Leiden, Breestraat 141. Op. fil.: Alphen a. d. Rijn, Pr Hendrikstraat 96 (sinds 1935). fa. J. G. van Deene, Leiden, Bree straat 12. Vervaardigen en herstellen van optische en chirurgische instrumenten. N.E. Wed. B. L. W. van DeeneSmulders, Leiden. F. A. H. Prowaseck, Leiden, Ruime Conscientiestraat. Kunstgieterij. Bovenge noemde zaak is met ingang van 15 Febr. 1937 overgedaan aan de Eerste Nederland sche Witmetaalfabriek N. V. te Loosduinen, welke de zaak in bovengenoemd perceel, als filiaal van haar bedrijf te Loosduinen, voortzet onder den naam; „Eerste Neder landsche Witmetaalfabriek Afd. Kunstgie terij Prowaseck". - Firma J. N. Geijer, Leiden, Botermarkt Boek en papierhandel, lederwaren enz. Volmacht verleqnd aan J. G Geijer, Leiden. Schlatmann's Confectie- en manufac- tuurhandel „de Faam". Leiden, Oude Rijn 1. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: Schlatmann's Confectie- en manufactu- renhandel „de Faam" N.V. A. Kiel', Leiden, Haarlemmerstraat 60. Huishoudelijke artikelen. Uittr. R.: A. Kiel, dd. 1 Febr. 1937. N. E. M. Kiel, Leiden. Nieuwe Inschrijving. Fa. Reijst en Krak- (f). Leiden, Stppnstraat 41. hoofdz. Amster dam, Laneehrufsteeg 4, drogisterij; handel 'n vergiften en bijtende stoffen. Opb^'flng. Sigarenmagazijn „De Land bouw". Leimuiden, Dorpstraat 142. Sigaren- handel, radiocentrale. RADIO- OISTRIBUTIE DONDERDAG 25 MAART Programma 3: 8.00 Keulen of Hamburg; 12[ Parijs 'R; 13.05^ Brussel VI; 14.20 Gr GRD; 14.50 Parijs R; 35.35 Londen Parijs R; 17.20 Keulen; 39.05 Weei 20.20 Brussel Fr; 22.20 Berlijn Vrogramma 4: 8.00 Brussel VI; 9 20 Grat muz. GRD; 10.35 Londen Reg; 13.35 broltwlt 14.20 Londen Reg; 15.35 Droitwlch; 18.20 Dlvj sen; 18.40 Brussel Fr; 19 Droitwich; 19.30 Sj praatje door den heer J. G. A. Janssen, (joi nalist)20 Droitwlch VRIJDAG 26 MAART Programma 3: 8.00 Keulen of Hamburg; Brussel Fr; 9.20 Keulen of Hamburg; 12.05 I rlis R; 3.05 Brussel VI; 14.20 Bruspel Fr; 15 Keulen; 16.20 Deutschl.s; 17.20 Brussel Fr; 18f-J Deutschl.s; 19.05 Parijs R; 19.50 Droitwlch; 2 Brussel Fr; 23.29 Parijs R. Program-ma 4: S.00 Brussel VI; 9.20 Deul sender; 10 35 Droitwich; 19.50 London R; 20Ï Diversen; 22.20 Brussel VI; 22.35 Keulen Deutschl.s. of Hamburg; 11.05 London R; 136 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.35 Brussel Fr; 15fl idem VI.; 17.50 Parijs R; 19.20 Keulen: 2lPa Beromunster' of div.; 22.20 Boedapest of dlfell 23.25 Brussel Fr. Programma 4: 8.90 Brussel VI; 9.20 Gra, muz. GRD; 10.35 Droitwich; 14.20 Lonen Rel 15.20 Droitwlch; 16.20 Brussel Fr; 16.40 Dro.(a wich; 18.20 Diversen; 18-50 Londen R.; ÏJIO Droitwich 21.40 Weenen of dlv; 22.55 Londenia Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst d$ Apotheken wordt van Maandag 22 tot en e Zondag 28 Maart (1ste Paaschdag) nomen door de apotheken: J. C. Peüle, Ko|f Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M. ten DijP® Haven 18, telef. 85. Maandag 29 Maart (2e Paaschdag) nem#: waar de apotheken: G. H. Blanketn, Hoog' woerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesui Mare 110, telef. 406. Voor Oegstgeest worden deze dienste] waargenomen door apotheek; J. Doedex Wilhelminapark S, tlelef. 274. KLEERMAKERIJ 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM^ Lange Houtstraat 26 Heerengracht if (Ad j UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN k In Concordia kwam de afdeeling Alphei' a. d. Rijn van de Ned, Chr, yrouwenbanLu in vergadering bijeen. De avond die uitstekend bezocht wal werd door de presidente mevr, Welvaar1 op gebruikelijke wijze geopend. »rc Vervolgens sprak de heer Brusse uit Drfad Haag over; „Het werk der Middernacht16 zending", Voi Het eerste werk dat door spr. naar vore|e werd gebracht was het waarschuwende, lnpe trachten verkeerde daden te voorkomen dodaa het posten voor verdachte huizen. Vervo}te! gens liet spr. zien de vruchten die reeds ofla! dezen arbeid gezien werden, om tenslotte efas op te wijzen wat gedaan werd voor diegenefj01 die gevallen zijn, n.l. het opnemen en veye zorgen van slachtoffers en van verwaarloo?w® de kinderen. Met groote aandacht werd dezPe" interessante en mooie causerie aangehoord0" De avond werd dopr den heer Brusse gëe( eindigd, F0' der COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK In de gehouden ledenvergadering werdeen de balans, winst- en verliesrekening sluitenwaï op een bedrag van f999.157.57 goedgekeunffioi De omzet bedroeg in 1936 f 5.600.805.20 t<f gen f5.252.469.21 in 1935. De vermeerderinwE met bijna f350.000 geeft alleszins reden to! tevredenheid. Er was een winst gemaalw van 6.025,24. Door het feit, dat in 1936 d6je rente voor alle debiteuren i3 vennindertjei met 14 pet., terwijl de credietrente onvefyjs anderd bleef is de winst 1700,— lager da%c] in 1935. pe] Voorgesteld werd de winst van 6.025,2Le aldus te verdeelen: Afschrijving kantoorgejen bouw 1000,overboeking reserve dubieuop( se debiteuren 5.025,24. |scj. Het tegoed hij de bank liep van 91.8%e] tot 87.000 terug, doch desondanks behoef^jg de toch zoo goed als geen gebruik te worden-tar gemaakt van het crediet bij de Centrafeg, Bank. |Vei In het nieuwe jaar vloeien de middele4te; evenwel zeer ruim. Was het tegoed bij <Ces Centrale Bank per 31 December 1936 34.00JVO( thans bedraagt dit reeds 110.000. Wanneeijgaj dat blijft aanhouden zal dit een kleinea renteverlagiijg ten gevolge hebben. |V0( Het verslag is in een optimistische tooiijg gesteld. Door het plan-Deterding zijn vekte oude voorraden opgeruimd, de vee prijzen]^ loopen op. In landbouwerskringen is metfjjjj hoopvol gestemd. Ook in industrieele kriivjgcj. gen zijn symptomen aanwezig, die wijzeDwa on verbetering van ons oeconomisch levettgn De vereeniging telt thans 132 leden. jer Als bestuurslid werd herkozen de heer MLaj A.. Hoogendijk en als lid van den raad vaU fo, toezicht de heer W. J. Spreij. Tot leden der financieele commissie werden gekozen de|Ve] heeren L. de Wit, A. C. den Ouden en Pijjlei •Bunnink, LANDBOUW-HUISHOUDSCHOOL Het einde van de cursus Gistermiddag had in de Huishoudschool! aan de Hofzichtstraat de diploma-uitreiking plaats aan leerlingen, die met goed gevolg den twee-jarigen cursus doorloopen hebben. Het was èn voor de leerkrachten èn voor de leerlingen een voldoening, dat dit jaar aan alle twintig leerlingen van de tweede 'riasse het diploma gegeven kon worden Nadat de moeders waren verwelkomd, werd eerst door enkele leerlingen thee met „eigen" gebak rondgediend, daarna werd het laat»! ste werk der leerlingen, wat, zoowel de; naald vakken als de huishoud vakken betrof, bezichtigd. Hierna kon het diploma in ont»| vangst genomen worden door: W. v. d. Ak» ker, J. J. Bossemeijer, E. van Gaaien, H. MJ an Gaaien, J. M. de Jeu, M. N. Karmand A, van Leeuwen, N, Raaphorst .en C. ft] H

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6