iHcuiuc £Viïtsrl)f (üaurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken OP GOLGOTHA rtje Abonnementsprijs: Per kwarlaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0,18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7*/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6045 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 25 MAART 1937 17e Jaargang 3bbrrtentieprij)cn: Van 1 tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer0.22'/* Rtgezonden MededeeJinge.. van 1-5 regels230 EJke regel meer 045 V Voor het bevragen aan 1 bureau V wordt berekend 0.10 Vegens Goede Vrijdag zal morgen teen nummer van ons blad ver- civl f bijstalchijnen. ;h )nze kantoren zullen geopend s4ijn tot i uur. ij oef. 'bOEDE VRIJDAG nan'd n zaïLjjden en Belijden Het wonder van Golgotha weder- 6 preekt op felle wyze de geest van onze jjd. Immers, aan het kruis hangt „de jjdende knecht des Heeren", die bad: 1 Jw wil geschiede; terwijl op de hoog en van de volksgemeenschap de dic- ator zich een troon sticht en zijn wil a iplegt aan de massa, welke öf door uggestie öf uit dwang hem hulde rengt. Jezus werd met de misdadigers efioo prekend; zij, die hun volk en mogelijk mok de menschheid door macht willen erlossen, verordineeren, dat wat h. i. volksbelang ten goede kan komen lanvOok in zich zelf goed is; zooals ook n he (ajafas deed. Jezus werd met de misdadigers ge- va" ekendmaar daarom was Hij het niet. boejntegendeel, Hy stierf van mensche- ijke zijde gezien omdat Hij de waar- ïeid getuigenis gaf. Van Hem geldt, vat ook van Johannes den Dooper ge- =^egd wordt: Hij beleed en loochende et niet; n.l. dat Hij de Christus, Gods loon is. Hy beleed en daardoor kwam iet lijden over Hem. Immers, juridisch* gezien was de posï- n vo ie aldus. Zeer gaarne had men Jezus eroordeeld als misdadiger en deswege etuigden velen valschelyk tegen Hem, laar hun getuigenissen waren niet zal enparig en eeii basis voor een vonnis, in at niet al te aanvechtbaar was, konden e niet *everen; Toen stelde de hooge- lurei nester ten einde raad, de brandende )/raag: „Zijt gy de Christus, de Zoon es gezegenden Gods?" En de Heiland, ie gewillig het lijden tegemoet ging ar' j n daavom op alle valsche beschuldigin- en niet één woord geantwoord had, 7 .bi erbrak nu het stilzwijgen met zijn z.']n, oajesteitelijk: „Ik ben het". Voorts, loop, m alle misverstand of twijfel uit te al b luiten, voegde Hij er nü aan toe„Gy i all uit den Zoon des menschen zien zitten v er rechterhand der kracht Gods en ^n(^omen met de wolken des hemels." ninri Dat was een belijdenis, welke het Wet ij den dichterbij bracht, maar tevens u ver Golgotha heen naar de plaats aan jjlods rechterhand wees. ort t Op grond nu van deze zonder weife- rteping uitgesproken waarheid is Jezus r€tot de kruisdood verwezen. Lyden en ba,j lelijden zyn ten nauwste aan elkaar ld v rerbonden. Niet alzoo de mensch dezer eeuw. Hij eracht het lijden en wil heerschen. Hij leeft geen belijdenis, maar geeft een iroclamatie. Hij zwijgt niet onder val- iche beschuldigingen, maar weder- J 82- preekt zelfs wat hem in waarheid ten 'ere aste wordt gelegd. Want hij wil niet ij den, maar heerschen. Wij zeggen, zóó is de mensch. Zoo was de mensch van de zondeval van Mam af tot nu toe. Zoo zijn alle men- - ichen. Zeker, hier en daar steekt in dit Soc 'Pzicllt één boven de anderen uit en Wel riumfeert hy als dictator, met of zon- oudiler kroon (dat is slechts bijzaak); ,'an - maar dit mag ons niet in de waan irengen dat slechts in enkele harten de luivel van de hoogmoed en de zelfzucht z. woont. Het geldt van een iegelijk van üns, dat wij weigeren onze belijdenis loor lijden te laten louteren en te Mm 'evestigen. r iff Daarom moeten wy heden en morgen en altijd weer naar het Kruis van Gol- rotha. Om daar te leeren hoe wij lijden h belijden in hun samenhang hebben Ovete aanvaarden? Ja, mits wij gegaan lijn in het geloof, dat het lijden van ®jV! len Heiland onze ontrouw verzoende en ;eZjf>ns trouw maakte in het belijden. Immers, ook van die zijde bezien gaat n'iiijde groote tegenstelling op. De koningen der volken, hetzy ge- -zelipoond of ongekroond (maar de door- vjienkroon verafschuwen zij) gaan ach- Zioiter de strijders aan en laten zich door cha eigen volk of door overwonnenen toe- t jjuichen als verlossende helden; Jezus aaijechter ging in de groote worsteling om laprhet behoud der wereld voorop; neen, Jij ging alleen, Hij was verlaten door God en menschen; sterker nog: terwijl Hij leed loochende zyn discipel, dat hij p Hem ook maar kende. Maar onder dit alles vergat de Hei land de zy'nen niet; Hy bad, dat hun vjgeloof niet zou ophouden; straks bad Hy zelfs aan het kruis voor zyn vyan- die niet wisten, dat zy den Heer IJa! der heerlijkheid kruisigden. Doch om dit alles zal Hem dan een deel geven boven velen; Hij de machtigen als een roof deelen en GOEDE VRIJDAG 26 Maart 1937 Gij hebt op Golgotha, o Heer, voor ons geleden De vreeselijkste smart, de gruwelijkste dood. Gij hebt van harte voor Uw vijanden gebeden Ofschoon zij U, o Heer, beschimpten in Uw nood. Gij hebt, alleen, Gods toom voor gansch Uw volk gedragen, Een volk dat angstig vlood omdat Gij werd belaagd. Gij hebt het liefdevol als op Uw hart gedragen Ofschoon het U verlietGij hebt U niet beklaagd. Neem ons in liefde aan, o Redder onzer zielen! Heb met Uw arme volk, uw kinderen, geduld. Och laat ons bij Uw kruis in ootmoed mogen knielen Ofschoon wij elke dag verzwaren onze schuld. (Nadruk verboden) LEO LENS Zijn heerlijkheid zal geen einde hebben. De lijdende Knecht des Heeren is tege lijkertijd Koning van het heelal. Want zijn belijdenis was eeuwige waarheid. Zyt dan navolgers van Christus, gij allen, die de weg naar het Kruis hebt leeren gaan. Ook voor u zal de belijde nis, dat Jezus is de Christus, niet zon der lijden en strijd bly'ven, al bleef den Nederlandschen Christen tot heden be spaard, wat zijn medegeloovigen in verre en nabije landen wedervaart. Echter, wat in de laatste maanden 'en dagen geschiedt, bevestigt, dathet Kruis van Christus niet tevergeefs is opgericht; want zwakke menschenkin- deren ontvingen kracht eri moed om hun belijdenis met hun lijuen te be zegelen. Dat kan alleen, omdat Jezus voor hen gestorven is, maar ook leeft om voor hen te bidden en omdat zijn woord volle waarheid is: „Zij zullen u overleveren in de raads vergaderingen gij zult geslagen en voor stadhouders en koningen gesteld worden, om mijnentwil, hun tót een getuigenis." „Doch gy, zijt van te voren niet be zorgd, wat gij spreken zult en bedenkt het niet; maar zoo wat u in die ure gegeven zal worden, dat spreekt; want gy zijt het niet, die spreekt, maar de Heilige Geest." Prinselijk Paar terugverwacht Omstreeks 5 April Men venvacht in Hofkringen, aldus meldt de „N. R. C.", Prinses Juliana eo Prins Bernhard omstreeks 5 April van hun huw* lijksreis hier te lande terug. Verhooging benzineprijs Met 1 cent per liter De benzine Maatschappijen Shell, Standaard, Texaco en Sinfina maken bekend, dat de in Nederland geldende benzineprijzen (met inbegrip van bijna 8 cent per liter belasting) als gevolg van de voortgaande sterke stijging van de wereldmarkt en van de zeetank- vrachten onmogelijk langer op het hui dige zeer lage niveau te handhaven zijn. Genoemde Maatschappijen hebben dan ook met ingang van heden< 25 Maart, de prijzen algemeen met 1 cent per liter verhoogd. Haven van Vlissingen Een Londensche firma, die regelmatig be langrijke hoeveelheden melasse van Cuoa naar Europa verscheept, heeft besloten dit product vanuit Vlissingen over de verschil- nde Europeesche landen te distribueeren. Om in Vlissingen eetn goede opslaggele- opdracht gegeven tot den bouw van voor- loopig 2 grooite tanks vam 3000 M3. inhoud elk, die in den nazomer gereed moeten zijn. Aan de West/zöjde van de buitenhaven te Vlissingen zuilen de taaiks worden opgeste d. Nieuwe rioleering te Beilen Door minister De Wilde in gebruik gesteld Bij het bezoek, dat de minister van Bin nenlandsche Zaken, Mr. J. A. de W i 1 d e, in gezelschap van den secretaris-generaal van Binmenlandsche Zaken, Mr. Dr. K. J. F re der iks, brengt aan eenige gesaneerde Drentsche gemeenten, heeft de minister Woensdag te Beilen de rioleeringsinstallatie officieel in gebruik gesteld. Dit is het eerste werk, dat met steun uit het Werkfonds ia Drenthe is tot stand gekomen^ DE CONTROLE IN DE SPAANSCHE WATEREN Welk aandeel Nederland leveren moet Veel gegadigden hebben zich aangemeld De non-interventiecommissie heeft, naar wij vernemen, besloten 30 Nederlandscho gezagvoerders en andere officieren ter koopvaardij aan te stellen als observing officer en assistent-observing-officer voor de controle in de Spaansche wateren. Sc hout-bij-nacht Olivier zal bij hét toe zicht op de zee-controle geassisteerd worden door acht vlag-officieren van verschillende nationaliteit, die als .administrator" zullen optreden in de controle-havens welke elk schip, dat naar Spanje gaat of uit da' land terugkeert, moet aandoen. Een schip, dat zich in een der controle havens meldt, krijgt een observing-officer en een assistent-observing-officer aan boord en moet zoolang deze ambtenaren aan boord zijn den wimpel van de non-inter ventie-commissie voeren welke dit schip doorgang zal verschaffen door de blokkade. De observers zullen aan boord acht geven op de lading en bij het laden en lossen in de Spaansche havens toezicht hou den op de goederen welke van boord gaan, alsmede op de bemanning opdat niet een gedeelte daarvan in Spanje achter blijft In totaal zijn er ongeveer 650 observers noodig waarvan Nederland er 30 zal leve ren, t.w. tien ohserving-officers en 20 assi- stent-observing officers. Naar wij vernemen, hebben zich voor de te vervullen functie reeds zeer veel gegadigden aangemeld en op het inge stelde bureau worden thans de ver schillende aanvragen onderzocht en verwerkt In het communique, dat is uitgegeven na afloop der gister gehouden bijeenkomst van de niet-inmengingscommissie, wordt o.m. medegedeeld, dat de benoemingen zijn goedgekeurd van de Nederlanders luit.-ter-zee tweede klasse H! C. Acker- m a n en gep. kolonel der Mariniers O e 1 e, tot administrateur resp. bij het toezicht ter zee te Lissabon en de controle te land in de Oostelijke Pyreneeën. Centrale voor Werkkampen Adres en gironummer voor de collecte Vraag uit Roermond: Meermalen is aan gedrongen om iets af te zonderen voor de Centrale voor Werkloozenzorg, opdat de negen kampen ook in 1937 hun bevolking kunnen herbergen en voeden. Maar wai zijn adres en giro-nummer? Antwoord aan Roermond en andere plaatsen: het adres is Centrale voor Werk loozenzorg, Stadhouderslaan 43—45, Utrecht, Gironummer 234919. m. HOTEL POLEN - AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holt. huiseli|kheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 430 met badkamer vanaf f 5 Hcdcadnagscbe prijiea Telef. 46400 RESTAURANT PALEIS KNEUTERDIJK IN HET VERLEDEN Dagen van glorie en van verval Waar eens Koning Willem II leefde Het Palels Kneuterdijk verkocht! Dit be richt wekt herinneringen op aan een glorie rijk verleden. Want dit paleis heeft een voorname plaats ingenomen in de vaderland- sche geschiedenis en wel in zeer bijzondere mate in de Residentie, in de kringen van het Hof en van de Haagsche regentenfamilies! In de achttiende eeuw werd het paleis aan den Kneuterdijk gebouwd door den bouw meester Daniël Marot, die o.m. ook naam heeft gemaakt met de restauratie van de beroemde Trèveszaal, welke zich thans in het gebouw van het departement van Waterstaat bevindt, en met de bouw van de Koninklijke Bibliotheek aan het Lange Voorhout. Vele jaren is het paleis eigendom geweest van de Staten van Holland. Daarna ging het over in particuliere handen. Verschillende adellijke families hebben er gewoond. Eerst in 1840 komt het paleis in bezit van het Koninklijk Huis, met name aan Willem II, die er ook gewoond heeft. Deze heeft het gebouw grondig laten res- taureeren en voor de begrippen uit dien tijd grondig laten moderniseeren. Tijdens het Koningschap van Willem II Is het paleis meermalen het tooneel geweest van schitte rende partijen, recepties en diners. Het was in dien tijd ook zeer bekend om de kunst verzamelingen, welke Willem II daar heeft ondergebracht. In 1849 werden deze kunstschatten gedeel telijk verkocht en gedeeltelijk naar andere Koninklijke Paleizen overgebracht. Enkele van de schilderijen, die het publiek nooit te zien had gekregen, zijn dank zij de groote welwillendheid van H. M. de Koningin ge- exposeerd geweest op de tentoonstelling van oude kunst in Haagsch bezit, welke ter ge legenheid van het prinselijk huwelijk in' het Haagsche Gemeentemuseum is gehouden. In de zeventiger, jaren van de vorige eeuw is het paleis ook nog bewoond geweest door den Prins van Oranje, den oudsten zoon van Koning Willem III. Na diens overlijden te Parijs is het paleis verlaten gebleven, echter met enkele onderbrekingen. Van 1913 tot 1918 heeft het paleis gediend tot ambtswoning van den toenmaligen minis ter van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Enkele jaren geleden werd het Paleis ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis Comité en laatstelijk aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere nooden. Zooals men weet is aan beide stich tingen de naam van Prinses Juliana ver bonden. Nog zeer versch in het geheugen ligt de expositie van de vele huwelijksgeschenken, welke het Prinselijk Paar ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft mogen ontvangen. Duizenden bezochten deze expositie, die in het Paleis Kneuterdijk werd gehouden. En thans gaat de Levensverzekering op het oude gebouw beslag leggen! Waar eens koningen en stadhouders verbleven, avond feesten en recepties werden gehouden, zullen thans schrijfmachines gaan ratelen. Het leven van eiken dag zal overhefcrschen gaan in dit kleine paleis, waar eens de verfijnde intimi teit heerschte van een kunstzinnige sfeer. Sic transit gloria mundi....! Motortankschip loopt van stapel Voor de Standard Vacnom Oil Cy. Van een der hellingen van de Rotterdam- sche Droogdok Mij is gister met goed gevolg te water gelaten het voor de Standard Va cuum Oil Cy te New York in aanbouw zijn de motortankschip „Edward F. Johnson". Het schip heeft een laadvermogen van 15.000 ton. De doopceremoniën etc. werden verricht door mevrouw Edward F. Johnson, echtgenoote van den vice-president der Standard Vacuum Oil Cy. Dank zij de invloed van de Nederl. Kon. Petr. Mij te den Haag kon de bouw van dit schip jn Nederland plaats vinden. Gepoogd vrouw te vermoorden Nasleep van drama te Rotterdam Procureur-generaal vraagt 5 jaar gevangenisstraf Voor het gerechtshof te Den Haag stond gisteren terecht de 25-jarige L. van R. die door de rechtbank te Rotterdam wegens poging tot doodslag tot 2% jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Het drama, waarin deze jongeman rol vervulde, speelde zich af op 13 Novem ber 1936, in de Rotterdamsche onderwereld. De man leefde samen met een jonge vrouw, die voor hem de kost moest verdie nen. Zijn eenige dank bestond hierin, dat hij de vrouw sloeg en mishandelde. In Juni 1936 begon het de vrouw te vervelen. Zij ging hem verlaten. Dat was natuurlijk niet naar den zin van R., die de vrouw herhaal de malen verzocht weer bij hem terug te komen. Ze wilde er zeer begrijpelijk niets van weten. 13 November zocht de man de jonge vrouw in haar nieuw tehuis op, wachtte ongeveer een kwartier in de w.c. en ging toen naar boven, waar hij haar op de trap met het scheermes in de hals sneed. Hevig bloedend tuimelde de vrouw de trap af. De gevolgen zijn gelukkig nog meegevallen. De slagader bleek niet getroffen te zijn. De procureur-generaal, mr. A. R o m- bach, was van oordeel, dat het verdachte nergens anders om te doen is geweest dan de vrouw zooals hij reeds dreigde „koud" te maken. Spr. vroeg vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling van den verdachte wegens poging tot moord tot een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaar. Mr. K. W. Zie I erna n te Rotterdam verdachte's raadsman, achtte alleen mis handeling bewezen. Hij vroeg voor dat feit een milde straf. BEGRAFENIS H. B. WEIJLAND Eenvoudige plechtigheid te Haarlem Op de Algemeene Begraafplaats te Haar lem is gisteren het stoffelijk overschot vara dien heer H. B. W e ij 1 an d, bekende per soonlijkheid in de Haarlemsche G-eref. Kerk en oprichter van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, naar de laat ste rustplaats gebracht. Onder de vele belangstelenden, die met 4e familie rondom de groeve stonden, merkten wij op de predikanten Ds A. M. Boeyinga, Ds L. Hoorweg en Ds J. W. Siertsema; voorts vertegenwoordigers van de A.R. Kies- vrreeniging, de heeren Mr A. Bruch en W. F. Beeremans; een deputatie van de Geref. Sohoolvereeniging „Groen van Prinsterer'* bestaande uit de heeren G. Wolzak en W. Korvkvus; verder de heeren h. Kruithof, oud-voorzitter, en W. de Jong, penningmees ter van het C.N.V.; J. Nauta en F. P. Fuyk- schot, voorzitter en secretaris van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedieu den; A. van Driel, voorzitter van dien Alg. Ned. Chr. Ambtienaarsbomd. De getuige voor zijn Heiland Ds J. W. Siertsema, die namens den Kerkeraad van de Geref. Kerk het woord voerde, wees er op, dat de overledene meer bij de ouderen dan bij de jongeren bekend was. Laatstgenoemden zagen in hem alleen het gebroken leven, dien man wiens le\en voorbij was. Toch bleef hij in alie rangen en standen geëerd. Men moet echter 25 jaren en langer terug gaan om den heer Weijland te hebben zien werken in zijn kracht: voor de kerk, die hij lief had; voor de school; in het politieke en sociale leven. Al dien arbeid heeft de ont slapene verricht in den dienst des Heeren, in overgave aan zijn Heiland. Velen was hij hier in een voorbeeld, en, zei spr., als wij hieraan terugdenken, mogen wij aan dit graf danken voor alles wat God in broeder Weijland heeft gegeven. Tot het einde toe heeft hij wHlen werken, nog in het laatste Kerkblad, waarvan hij jaren achtereen medewerker was. Dit werk is als het ware van hem afgescheurd. Een afscheidswoord heeft hij niet kunnen spre ken, maar in zijn leven heeft, hij getuigd van de liefde voor zijn Heiland en gearbeid als oen getrouwe ,en voorzichtige dienst knecht, die kraoht vond in den ecnigen troost voor leven en sterven. Als schoolman herdacht De heer G. Wolzak herdacht den heer Weijland namens de Geref. Schoolvereeni- ging „Groen van Prinsterer", die hij van 1921 tot 1929 als voorzitter en later als bestuurs lid diende. Zijn leven was besteed in den dienst Gods en zijn werken volgen hem, du hij geleid is in het effen land van Gods kin deren, die troost voor de familie, tot wie spr. zich ten slotte richtte. Trouw en liefde op staatkundig terrein Mr A. Bruch bracht in herinnering, dat de overledene 30 jaar geleden in het bestuur van de A.R. Kiesvereeniging trad, die hij later vier jaren als voorzitter leidde en waar van hij nog altijd eere-voorzitter was. Al zijn arbeid op staatkundig terrein werd geken merkt door trouw, was geadeld en door- gloeid van groote liefde voor de A.R. be ginselen. Spr. herdacht den heer Weijland ook ais Raadslid, als hoë'danig hij o.m. heeft geijverd voor de invoering van de winkelsluiting. Met besclneidenheid gesierd, trad hij, als het noodig was, toch met groote beslistheid op, in de kracht des geloofs. Veel hoeft spr. gedurende 30 jaren als vriend van hem mogen leeren. Óp zijn sterf bed getuigde hij tegenover spr. van de hoop die in hem was en sprak nog zijn blijd schap er over uit, dat allen in zijn gezin zijn voetstappen drukken. Laatste spreker was de heer L. P. G ther, redacteur van de „Ned. Bakkerscou- rara't", die den heer Weijland als zijn voor ganger in deze functie eerde en hem hul digde voor zijn onbaatzuchtigheid, gevoelig heid en teederheid; hem proee als geloovig Christen, die, aldus spr., als doodmoede grim het einde der baan heeft bereikt. Met een dankwoord van een der zoons is de plechtigheid hieiuua besloten. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Te Arnhem is de vergadering gehou den van de Vereen, van Leeraren aan Chr. Gymnasia en Lycea en de Vereen, van Leeraren bij het Chr. Middelbaar Onderwijs. Verschenen is het j'aarverslag van de N.V. Haagsche Boazbank. Tusschen Monnikendam en Broek is een auto in het water gereden. De drie inzittenden konden gered worden. De benzine-prij's zal met een cent per liter verhoogd worden. Te Haarlem heeft de begrafenis plaats gehad van den heer H. B. Weijland. Delbos heeft Mussolini met den Vel*. kenbond en met vlootactie bedreigd, root Italië zou voortgaan, vrijwilligers naaf Spanje te zenden. De non-interventie-commissie heeft thans haar controle-agenten benoemd; de controle begint op 29 Maart a.s. Geruchten omtrent koning Leopold en en de Belgische neutraliteitsbesprekingen te Londen. In de bergen van Beaujolai9 (Fr.) !s een Britsch verkeersvliegtuig vergaan; er waren zes personen aan boord. Roosevelt is thans besloten persoonlijk' een einde te maken aan de Araerikaansche arbeidsconflicten. Chr. Boeren- en Tuindersbond Op de gehouden hoofdbestuursvergadering van de CB.T.B. werd besloten de algemeene vergadering dit jaar te houden te Haarlem op Dinsdag 6 Juli a.s. Op den avond daar aan voorafgaande, wordt de huishoudelijke vergadering belegd, terwijl op 7 Juli een excursie georganiseerd zal worden. Omtrent de sprekers wordt overleg gepleegd. Het ligt in het voornemen om, naast de openings rede van den Voorzitter, een prae-advies te doen behandelen over: De bemoeiingen met den land- en tuinbouw in de toekomst De pogingen om te komen tot een betero regeling voor het Chr. landbouwhuishoud onderwijs, zullen met kracht worden voort gezet In verband met de uitbreiding van het Christelijk lager land- en tuinbouwonderwijs in den loop der jaren, zal de Commissie van Beroep voor de Hoofden dier Scholen wor den herzien. Het Hoofdbestuur betreurde de door den Verbeter Uw positie door onze prima, schriftelijke opleiding tot BOUWKUNDIG OPZICHTER Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 SNEEK (Fr.) ■iÉÉBTZS* VOOR SLECHTS l'/« CENT noodig om deze annonce uitgeknipt In open envelop els drukwerk ean ons op te zen den, ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI Vermnldt Uw naam en adrai ep da eehtarzqde der (Rolt.) anveloppa an adreiieert aam Dr. H. NANN1NG'. Pk arm. Fabriek N.V., DEN HAAG SCHOONMAAKTIJD PALTHE TIJD als nieuw door ons procédé stoomen en klenrophalen of oververven in andere tinten. Ook motecht maken van alle wollen weefsels. TA da.) Minister van Landbouw en Visscherij voor genomen splitsing tusschen het land- en tuinbnuwonderwijs eenerzijds en den -voor lichtingsdienst anderzijds. Getracht zal wor den met de andere landbouworganisaties op ongedaanmaking dezer splitsing aan te dringen. Er zal gestreefd worden naar meerdere samenwerking tusschen de drie centrale Christelijk-sociale patroonsorganisaties. Tevens vergaderde de commissie voor akkerbouw en veehouderij uit het hoofd bestuur van den CB.T.B. Ze wees uit haar midden een kleine com missie aan om te rapporteeren over de po sitie van de veehouderij, voornamelijk len aanzien van het zuivel vraagstuk en de kal- verenbeperking. Gevraagd zal worden, maatregelen te ne men ter voorkoming van uitbreiding van besmettelijke aardappelziekten. Gister brak een hevige brand uit in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. ter Aa gelegen aan de Broekstraat te Best Het vuur greep zoo snel om zich heen dat het woonhuis direct in lichter laaie stond. Aan blusschen viel niet te denken. De landbouwer was naar de markt te 's-IIertogenbosch, zoodat alleen de vrouw», die ziek was en zes kleine kinderen thuis waren. Buren, die te hulp snelden slaagdon er in de vrouw en kinderen in veiligheid te brengen. Zij zijn bij buren ondereebracht Een koe en twee varkens konden naar buiten gebracht worden. Het huis brandde tot den erqnd toe af. De inboedel ging geheel verloren. Vermoed wordt, dat de slechte toestand, waarin de schoorsteen verkeerde oorzaak is van den brand. Huis en Laboedel waren slechts laag verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1