Jlimurr geïtiscl)c (£mvmi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Chr. Boeren- en Tuindersbond abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7ct Znprf-m-M,,» ■'-«-'■•'P 'i-rH-af N°. 6043 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936' DINSDAG 23 MAART 1937 Sirtjertentieprijjen: Van t tot 5 regels t.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meerf 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 17e Jaargang dood. ^TOEVALLIG SAMEN TREFFEN? lactuJ Bij het scheiden van de markt heeft de ISTENTweede Kamer (we wezen er reeds op) een 'broote voorraad restanten opgeruimd. Een lt koxtn ander ook daarop werd reeds de nte iaCht 8evest'8d geschiedde al te veel in 0|achtteinpo en niet met die zorgvuldigheid, ods fvaarop vele onderwerpen recht hebben, 'oah] Toch kwam bij meer dan één belangrijk principieel wetsontwerp de eenstemmig- leid ter rechterzijde zoo treffend naar lijktfen' ^at we n'et kunnen nalaten op dil imoedigend verschijnsel te wijzen. In de eerste plaats betrof dat de verbin- lend en onverbindend-vej-klaring van ige bepalingen in de collectieve arbeids- intracten. De sociaal-democraten waren verbolgen over de mogelijkheid, dat ook inverbindendverklaring kan plaats hebben, lat zij om die reden ook het h. i. goede in iet voorstel afstemden. Hun tegenvoeters, i konfie liberalen, stonden er op, dat ook de loo- M4en onder de mogelijkheid van onverbin- a^j|endverklaring zouden vallen en stemden leswege tegen. De rechterzijde echter, hoewel ook niet heel bevredigd, erkende het vele goede de wet en steunde de regeering. De ar- riders, die op reëele verbeteringen prijs :ellen, zullen er dankbaar voor zijn. Dankbaarheid zal er ook heerschen bij d< leine boeren, die gelegenheid krijgen iu Wieringermeerpolder een bedrijfje te ]vangjieginnen. Het was aanvankelijk de bedoe- om van deze nieuwe cultuurgrond H.A. te bestemmen voor staatsexploi- itie; maar de rechterzijde except een ikel lid, op grond van een vroegere af- Ipraak en niet op-principieele overwegin- /as van oordeel, dat het vol gende is hiervoor 1000 H.A. af te zonderen. ioveel te meer gelegenheid is er om kleine derijen te stichten. Deswege is de roode pers uitermate ver- jenigtolgen op de „democratische" roomscli- sko6|atholieken, die het „liberaal-conservatieve endement" van het „meest liberalistische der katholieke fractie", steunden. „Staatsexploitatie van het bedrijfsleven is in zaak, welke ieder socialist bizonder ter Harte moet gaan", schrijft de roode pers en -SU kwam men tot de ontdekking, dat ar ie roomsch-katholieke fractie toch eigenlijk niseefaet het „liberalistisch-economisch beleid eer 4an dit kabinet" accoord gaat. Het is meer, lan men kan verdragen. Maar was dit samentreffen tusschen partijen der rechterzijde wel zoo onbegrij- fcelijk? In geen geval zal men dat kunnen wu leggen van de steun, welke geboden werd -o, D|an het wetsontwerp inzake betere verdee- 111i1lng van de beschikbare arbeid. Vrouwen, 1 Hongeren en meisjes zullen op de arbeids- Zwaiiarkt eenigszins teruggedrongen worden 2~~7°Jn bate van huisvaders en kostwinners _^aaj Een paar feministische dames en een roswinkel liberaal is daar tegen: vrije concur- 'öst (enti® is hun leus. De eerstbedoelde groep vvcjaeene echter niet, dat zij daarmee het gc- oelen weergeeft van de vrouwelijke Neder- v?^inders. Hoe ongunstig deze denken over ,i 2- et verdringen van mannen door meisjes ï—z lijkt uit de algemeene afkeuring 1 Aanvankelijk voornemen der directie van de Blauwe Tram" om conductrices aan te tellen. Het eenparige oordeel luidt: daar ;3ehoort de vrouw niet. Het wetsontwerp om tot een betere ver- 't eeling van arbeid te geraken ging o. i iet ver genoeg en is in al te vlot tempo fgedaan. Maar de eenstemmigheid welke ^"re'ich ter rechterzijde in het. opkomen voer et gezinsleven openbaarde, was verheu- i—J end en kan niet aan toevallige omstandig- edan toegeschreven worden. Het is de Christelijke gedachte, welke zich liet gelden. GOED GEANTWOORD Onder de schoone, maar misleidende aam van consultatiebureau voor geslacht3- n huwelijksleven heeft de Nieuw-Malthu- Jiaansche Bond 1.1. Zaterdag een filiaal ge pend te Arnhem. Het bestuur had daarbij e vrijmoedigheid een uitnoodiging tot bij woning van de officieele opening toe te i aan den roomsch-katholieken wei- ouder voor Sociale Zaken van deze ge- leente. Het antwoord, dat deze wethouder gaf, erdient in breeder kring bekend gemaakt 6 worden; daarom volge het hier in zijn eheel: Hierbij zend ik u wederom terug uw uitnoodiging tot bijwoning van de ope ning van het Dr. J. Rutgershuis, alhier. Opdat derden daaraan geen aanstoot zouden nemen, doe ik die uitnoodiging in een behoorlijk gesloten couvert. Ik acht het streven van uw vereeni- ging dermate verwerpelijk, dat ik mij èn als lid van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Arnhem èn als Nederlander zou schamen, bij een dergelijk ons Ne- derlandsch Volk onteerend en beleedi- gend gebeuren tegenwoordig te zijn. Ik kan slechts de hoop uitspreken, dat de op\ at tingen van het Nederlandsche Volk in het algemeen en van het Arn- hemsch publiek in het bijzonder, zich zóó ontwikkelen mogen, dat uw bureaux in het algemeen en het Amhemsche in het bijzonder, binnen de kortst mogelijke tijd wederom opgeheven zouden moeten worden. Dit antwoord is even waardig als scherp. Terwijl men allerwege de schrikkelijke go- volgen van deze theorie constateert en be treurt ook al heeft men geen enkel zede lijk of godsdienstig bezwaar kan men in de Medische rubriek van de roode pers offi cieele aanbevelingen voor dit „systeem" vinden en drijft de bond op onbeschaamde wijze publieke propaganda voor zijn godde loos streven. Daarom is de eerste zin in het antwoord van den wethouder zoo raak en juist. Of de wensch in de laatste zin uitgedrukt spoedig verwezenlijkt zal worden, weten wij niet; volkszonden worden niet gemak kelijk uitgeroeid; wel wint de erkenning veld, dat het dwaze Gods ook hier wijzer blijkt te zijn dan de wijsheid van mensche- lijke berekening. Desondanks echter zet de bond zijn pro paganda voort en niet overal spreken auto riteiten een zoo duidelijke taal als de Am hemsche wethouder. Bond voor Geref. Jeugdorganisatie Jubileumvergadering en Jubileumnummer De Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, die 15 Februari 1912 in het gebouw „Con cordia" aan de Kipstraat te Rotterdam werd gesticht, hoopt 31 Maart a.s. zijn 25-jarig bestaan te herdenken. Voor dit belangrijke feit zal men weer in de Maasstad samen komen en wel in de Sociëteit der Rotter- damsche Diergaarde. In de morgenvergadering, na de afhande ling van verschillende huishoudelijke za ken, zal de Voorzitter, de heer Joh. C. Francken van Utrecht (die met de hee- •en M. G r a s h o f f van Den Haag en J. Timmermans van Barend recht al deze 25 jaar zitting hadden in het bestuur) een herdenkingsrede uitspreken. In de middag vergadering zullen o.m. optreden Prof. Dr. K. Dij k en de heer J. Schouten. Aan den vooravond van den jubileum- iag wordt een feestelijke samenkomst go- bouden in het Gebouw Palace aan de Ged BoterslooL In verband met dit jubileum is een extra nummer van het „Leidersblad", het orgaan van den Bond, verschenen. In dit nummer met portretten en foto's verlucht, werden bijdragen opgenomen van de heeren: Z.Exc. Mr. J. A. de Wilde, J. Schouten, Prof. Dr K. Dijk, mejuffr. M. Parmentier, Joh. C. Francken, M. Grashoff, Prof. Dr. G. Ch. Aalders (die reeds vanaf 1913 in het be stuur zitting heeft) mej. F. Diepersloot, Prof. Dr. J. Waterink, Chr. de Bruin, J. E. Kok, J. Timmermans, mej. A. C. van Over steeg en een feestlied van S M. P. de Jong- Visser. Bij den Bond zijn thans aangesloten 556 knapen- en 410 meisjesvergaderingen met in totaal 21.419 leden. Het Leidersblad wordt elke maand aan 3400 adressen ge zonden. De Bond mag, na de eerste kwart-eeuw van zijn bestaan, op een tijdperk van groo- ten bloei terugzien. Ritthem heeft een mooie brandspuit Er zijn geen slangen bijl Voor een gering bedrag is de gemeente Ritthem onlangs door overneming eigena resse geworden van een brandspuit. Deze werd geheel in orde gemaakt, geschilderd en op de zijwanden door het wapen der ge meente gesierd. Te Middelburg is met de nieuwe aanwinst gedemonsrtreerd, maar zij is daar gebleven en niet naar Ritthem vervoerd. Zelfs is zij reeds aan de naburige gemeente Oost-en-West-Souburg te koop aan geboden! De reden is, volgens het Hbl., dat Ritthem nu wel voor weinig geld de beschikking heeft gekregen over een goede brandspuit, maar dat men verder aan blusschingsmate- riaal zoo goed als niets bezit: er zijn geen slangen die voor dit doel geschikt zijn; cr zijn niet voldoende brandputten voor het water aanweizig ener is geen brandspuit garage. Zoodoende kwam men tot het voorstel om de spuit maar over te doen aan den naasten buurman, die in geval van nood Ritthem daarmee nog wel te hulp kan snellen De beslissing inzake den aankoop is door den gemeenteraad van Souburg echter nog aangehouden. Landen Tuinbouw Landbouwprogram verschenen Het hoofdbestuur van den Chr. Doeren en Tuindersbond in Nederland heeft het volgende program van actie vastgesteld: Zoolang het in onzen land- en tuin bouw niet mogelijk is te produceeren voor de prijzen welke op de z.g. vrije markt kunnen worden bedongen, is het de taak der Overheid ten aan zien van de land- en tuin bouwproducten, prijsregelend op te treden. Deze prijsregelende werking behoort tevens ten goede te komen aan die groepen, die naast de boeren en tuinders zelve, in dit produc tieproces zijn ingeschakeld. Voor zoover dit prijsregelend optreden der Overheid om bijzondere redenen voor bepaalde groepen van bedrijven niet vol doende is, worde hierin langs anderen weg voorzien. De georganiseerde land- en tuinbouw be hoort echter meer dan tot nu toe bij de voorbereiding der door de Overheid te ne men maatregelen gehoord en bij de uitvoe ring der maatregelen ingeschakeld te wor. den. De Overheid behoort oog te hebben voor de nog steeds bestaande wanverhou- tusschen de belooning van den arbeid in den land- en tuinbouw en die andere bedrijfs- en volksgroepen. Voor zoover de Overheid in dezen tijd genood zaakt is de belangen der verschillende groepen tegen elkaar af te wegen, behoort zij te trachten tjeze wanverhouding op to heffen. De C.B.T.B. is van oordeel, dat aan de ordening van het maatschappelijk leven volle aandacht moet worden besteed. Uit de %naatschappij zelve behooren de krach ten daartoe op te komen. De Overheid be- pale zich hoofdzakelijk tot het uitoefenen van toezicht, het toetsen aan en het waken voor het algemeen belang. Bij de bp zichzelf toe te juichen po gingen tot meer industrialisatie en con- tingenteering van den invoer, moet er ernstig voor gewaakt worden, dat een en ander niet den export van agrari sche artikelen benadeelt. Vervanging van contingen- teering door invoerrechten, zoowel voor agrarische producten als voor industrieels producten, welke te vens dienen als grondstoffen voor on zen land- en tuinbouw, is gewenscht. Ten aanzien van landen met welke een betalingsregeling is getroffen, be hoort te worden gestreefd naar grooter betalingscontingent voor snel bederven de producten Goede scholing der toekomstige land- en tuinbouwers is thans eerste eisch. Mitsdien behoort het land- en tuinbouwonderwijs en wel met name het lager onderwijs te .'orden uitgebreid. Het ga uit van de staande land- en tuinbouworganisaties. De Overheid geve het Christe- ijk landbouwonderwijs daarbij zijn rechtmatig deel. Voorts moet de bestaande achterstand ten aanzien van het Christel ij k landbouwhuishoudonderwijs zoo spoedig mogelijk worden op geheven. De landbouwvoorlichtingsdienst behoort in nauw verband gebracht te worden met het onderwijs en tevens zoo deugdelijk mo gelijk te zijn ingericht. De Overheid moet er zich echter voor wachten, hierbij het terrein te betreden, hetwelk aan het particulier initiatief of aan den georganiseerden land- en tuinbouw kan worden overgelaten. Nu het ingediende Ontwerp van Wet be treffende bijzondere maatregelen ten aan zien van loopende landbouw-hypotheek en -pachtovereenkomsten verworpen is, be hoort de Regeering alsnog afdoende midde len te beramen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat niet een te groot deel van de hulp, welke, door middel der eer der genoemde prijsregelingen, aan de be drijven wordt verleend, ten goede komt aan de credietgevers in land- en tuinbouw. Bij het nemen dezer maatregelen zal zorg gedragen moeten worden, dat het vertrou wen, op het gebied der credietverhoudingen nie>t wordt geschokt Ernstig moet gestreefd naar verlichting der op de land- en tuinbouwbedrijven drukken de lasten. In ieder geval behoort alles nagela ten, wat leiden kan tot verzwaring der lasten voor land- en tuinbouw, ook wanneer dit op zichzelf wenschelijke voorzieningen betreft Bij de belastingregeling moet er tegen worden gewaakt, dat het platteland relatief zwaarder getroffen wordt dan de stedelijke bevolking en er naar ge streefd, bestaande onbillijkheden weg te nemen. Het is gewenscht. dat spoedig een pachtwet tot stand komt, welke den pachter een afdoende billijke regeling van het bedrijfsrisico waarborgt en meerdere zekerheid biedt van diens positie. In verband met het tekort aan cultuur grond behoort de Regeering de aanwinning daarvan te bevorderen en te trachten door oed voorbereide emigratie, voor een deel van onze plattelandsbevolking elders een plaats te vinden. Rapport van de Commissie Van Loon Open brief van Mr. P. G. Knibbe i secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland Mr. P. G. Knibbe heeft een open brief gericht aan alle belangstellenden in land- en tuin bouw over de gevolgen van een eventueele uitwerking van het rapport van de com- issie Van Loon. Aanleiding to* het schrij ven van dezen brief was de critiek, die van de zijde van den landbouw op het streven van den handel in en de nijverheid van agrarische producten om erkenning van zijn rechten te verkrijgen, wordt uitge oefend. Een Landbouw-ordeningswet Naar wordt medegedeeld heeft de Minister van Landbouw een voorontwerp Land bouw-ordeningswet 1937 voor advies gezon den naar de Centrale Commissie en naar de Economische Raad. In een begeleidend schrijven wijst de mi nister er op dat in dit voorontwerp een ma terie behandeld wordt, waaraan zeer groote moeilijkheden zijn verbonden. Dit voorontwerp bevat de nadere uitwer king van de reeds in het rapport van de commissie-van Loon tot uiting gekomen ge dachte, dat aan de betrokken organisaties weer de uitvoering van de landbouwcrisis- maatregelen moet overgelaten worden. Dit kan echter slgchts g e 1 e i d e 1 ij k ge schieden. Steeds, doch vooral in de over gangsperiode zal een krachtig toezicht van de overheid noodig zijn. In droeve dagen Hoe ontzaglijk groot is de geestelijke af stand toch tusschen de Christelijke en de mo derne vakbeweging. Hoe treffend komt het verschil vaak uit in de vakbladen wanneer melding gemaakt wordt van het overlijden van een lid of zelfs van verwanten van leden, die een belangrijke plaats in de beweging inne men. Zoo trof ons dezer dagen het troost woord, dat de voorzitter van het hoofdbestuur eener Christelijke organisatie (welke doet er niet toe) richtte tot een medebestuurslid bij het overlijden van een geliefd kind. Wy lazen in het orgaan der vereen, de vol gende aandoenlijke woorden: Ongeveer een half jaar is Hans ziek ge weest en al die tijd heeft z'n Moeder hem verpleegd, 't Was immers haar jongen, een stuk van haar eigen leven, dat lang zaam aan het sterven was. Een verpleegster had het niet beter kunnen doen. Hans voelde het zelf wel en zei tegen z'n Moeder: „Neen Moeder, ik word nooit weer beter". Alles, letterlijk alles hebben de oudens gedaan om, zoo het met Gods raad kon be staan, hun jongen nog in het leven te be houden. God had het echter anders beslist en de wijze waarop Hans door zijn Vader in de hemelen is voorbereid voor zijn hemelsche taak moet als een wonder Gods beschouwd worden. Op Zondag 28 Februari, terwijl Gods volk samenkwam in het bedehuis om God een lofzang te zingen, begon Hane mede te zingen het lied van de bruiloft des Lams. Uitvoerig wordt betoogd dat, wanneer men van officieele landbouwzijde de in het rapport Van Loon voorgestelde maatregelen wil doorvoeren, er groote materieele en geestelijke, schade voor onzen landbou wersstand uit zal voortvloeien. Inplaats v$n ordening, zal er komen een verbitterde klassenstrijd In dezen strijd zullen de land bouwers onvermijdelijk het onderspit moeten delven. De ontrechte handel zal den strijd voeren on leven en dood, terwijl de strijd van landbouwerezijde gevoerd moet worden in het. besef, dat men met behulp van de regeeringsmaatregelen anderen grof onrecht aandoet en dat terwille van de zeer twijfelachtige hoop zelf daaruit voordeel te putten. De vele moeilijkheden, aldus besluit Mr. Knibbe zijn brief, mogen niet worden ge bruikt om op den narticulieren handel en nijverheid broodroof te plegen. Gezamenlijk èn door de landbouworganisaties èn door de organisaties van den particulieren handel en nijverheid, als gelijkberechtig- den moeten de goede oplossingen onder verantwoordelijkheid van de overheid worden nagestreefd. Bakkersmelk en overmelkprijs Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, is voor het per 28 Maart a.s. voor het z.g. wettelijk consumptiemelkgebied aanvan gende nieuwe melkjaar voorloopig besloten tot handhaving van de thans geldende rege ling, krachtens welke de z.g. bakkersmelk op industriebasis mag worden betrokken. Mede in verband daarmede zal voor het •S- melkjaar in bedoeld gebied de overmelk prijs in gevallen, waarin geen erkend geor ganiseerd overleg tot stand is gekomen voor de maanden April, Mei en Juni worden be paald op 0,4 cent beneden de door de Ne derlandsche Zuivelcentrale vastgestelde zui- velwaarde per liter en voor de overige maan den van het melkjaar op 0,2 cent benedeD genoemde waarde. Voort-» zal op grond van het in het tweede lid van artikel 16 van het regeeringscon- tract 1936/1937 bepaalde, de geldigheidsduur der thans nog loopende regeeringscontrar ten worden beperkt tot en met 27 Maart a.s De tuinbouwexport in Februari Sluitkool werd heel weinig gevraagd Er is in de maand Februari weinig verbe tering gekomen in den export van tuinbouw producten; zij was ongunstiger dan ooit. Er is wat betreft de opbrengst der export een laagterecord bereikt in den uitvoer van sluitkool, het voornaamste product dat in de wintermaanden wordt geëxporteerd Vooral de belemmeringen die Duitschland in den weg legt, door de invoering van hooge heffingen, blijken zich te wreken. Waar het vorig jaar in Februari voor een bedrag van f 167.000 aan sluitkool naar het buitenland kon worden gezonden, beliep dit thans slechts f 120.000. Wanneer we hierbij vermelden, dat b.v. in 1929 voor een waarde van f 1.369.000 aan dit product werd geëx porteerd, dan valt de geringheid van dezen export wel op Voor een totaal bedrag van f 1.025.000 aan tuinbouwproducten werd in Februari geëx porteerd tegen f 1.185.000 in dezelfde maand van het voorgaande jaar. Vergeleken bij 1929 verminderde onze export in de afgeloo- pen maand met irver dan dé helft. Naar Duitschland werd voor een totaal bedrag van f 252.000 verzonden in Februari van het vorig jaar. thans beliep dit slechts f 177 000 Ook naar Fneeland nam de export waarde af, nl. van f673.000 in 't vorig jaar, fnt f 627.000 in dit jaar. Begrafenis W. Baron Röell van Hazerswoude Een groote schare autoriteiten uit mili taire en kerkelijke kringen, maar evenzeer een talrijke menigte belangstellenden, hebben de laatste eer bewezen aan den man, die in en buiten Utrecht in zoo hoog aanzien stond en wiens arbeid in tal van richtingen zoozeer gewaardeerd werd. De kist, waarin het stof felijk hulsel van Baron Röell van Hazers woude rustte, was gedekt met de vlag van de Johanniter Orde, een groote roode vlag met in het midden een wit kruis. Als slip- pendragers fungeerden vier ridders van de Johanniter Orde. Aan den lijkstoet gingen vooraf Baron van Heemstra en Baron van Tuyll van Serooskerken, de oud-burgemees- ter van Zeist. Aan de groeve was ook tegenwoordig Prins Oscar van Pruisen, een zoon van den ex-keizer, die de Johanniter Orde vai Duitschland vertegenwoordigde. Slechts ééi spreker heeft de beteekenis van den over ledene in het licht gesteld. Toespraak Jhr. Röell Nadat de kist aan het graf was geplaatst, trad de broeder van den overledene naar voren, Jhr. Röell, Comm. der Koningin in de provincie NoordHolland. Deze ving aan met de zeggen, dat zijn overleden, broeder zooveel functies bekleed heeft, zooveel liefde betoond heeft jegens zijn naaste en zooveel heeft gedaan, dat er ongetwijfeld velen zullen zijn, die aan deze groeve iets naar voren zouden willen brengen. Maar de stroom lofspraken zou dan niet in overeenstemming zijn met den eenvoud van den overledene. Zijn eigen persoon drong hij altijd op den achtergrond. Hoe goed het ook bedoeld zou zijn als men sprak, toch past het ons om aan deze groeve het stilzwijgen te bewaren. Spr. herdacht den zegenrijken arbeid, waarmee de overledene ook zijn familie tot steun geweest is. Wat hij voor zijn familie was, valt niet onder woorden te brengen, zoo zeide spr. bewogen. Vervolgens herdacht spr. het werk van den overledene voor Ko ningin en Vaderland. De karaktervorming van jonge menschen in het leger door den overleden generaal was van veel beteekenis. Plichtsbesef en ridderlijkheid waren voor hem niet het voornaamste, de karaktervor ming stond bij hem op den voorgrond. Er zou nog veel meer te zeggen zijn, over zijn spreektalent, den omgang met iedereen en zijn beminnelijkheid, welke hem daarin ken merkte, maar het is niet in zijn geest om al deze talenten en eigenschappen te gaan loven. God heeft hem op Zijn tijd weggenomen, niet op onzen tijd. Door de groote droefheid heen gloort innige dank, voor wat deze broeder voor ons, ja voor ons allen geweest Daarna heeft de burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. ter Pelkwijk een palmtak op de kist gelegd onder het uit spreken van de woorden: Eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van een nobel, warmvoelend en voortreffelijk burger van onze stad. De begrafenisliturgie Ds Jhr. J. L. A. Martens van Seven- hoven predikant der Ned. Hervormde Ge meente k, aan de groeve voor hoofd stuk 15 uit den Oorinthenbrief, waarin de Apostel de heerlijkheid schetst van de we tenschap der opstanding uit de dooden. Ver volgens las hij vers 12 van Gezang 52: „Ik geloof een eeuwig leven mij door Christus Zelf bereid", waarna hij het Onze Vader bad. B. Lintelo baron de Geer van Jutphaas, schoonzoon van den overledene sprak woorden van dank. Nadat de kist was neergelaten, werd de groote Johanniter-vlag over de geopende groeve uitgespreid en defileerden vele aan wezigen, waaronder een groot aantal mili tairen langs de groeve. Hiermede was de indrukwekkende plech tigheid ten einde. Achtste Chr. Soc. Cursus Van 13 tot 17 September a.s. De Commissie voor Samenwerking tus schen de Algemeen Christelijk Sociale Bon den en 't C.N.V. besloot de achtste Christe- lijknsociale cursus te houden in de week van 13 tot 17 September 1937 in het Confe rentieoord van de Zendingsstudieraad te Lunteren. De heeren J. Bakker, van Menaldum en C. Smeenk van Arnhem, zullen de conferentie leiden. Na de inleiding tot de conferentie zullen de volgende onderwerpen worden behan deld: 1. Het bedrijfsleven in verband met de technische ontwikkeling; b. het bedrijfs leven in verband met de volksopbouw; 2. Het Arbeidsrecht in verband met de so ciale wetgeving; 3.. Het ontwakende Oosten in zijn beteeke.nis voor het sociaal-economi sche leven van Europa; 4. Eén der conferen- tiedagen (waarschijnlijk Woensdag) zal een internationaal karakter dragen, waarop een drietal onderwerpen zal worden ingeleid, nl. Bijbelschen grondslag voor sociale arbeid; Ontstaan, taak en werkzaamheden der Prot. Chr. Arbeiders Internationale; De samenwer king tusschen werkgevers en werknemers op sociaal-economisch gebied. Tot de conferentie werden ook uitgenoo- digd afgevaardigden van de Chr. Werkgc- versvereeniging, de Chr. Boeren- en Tuin dersbond en de Chr. Middenstandsbond. De prijs voor deelname aan de Cursus is verlaagd en thans vastgesteld op f 16.—. Voor geestverwanten buiten de kring der C. v. S. staat deelname aan de Cursus voor de vastgestelde prijs open. De namen der inleiders worden spoedig medegedeeld. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Ant- woord aan de Eerste Kamer inzake de Grondwetsherziening Voorstellen van Gedep. Staten van Gelderland intake bescherming van de natuur. Het landbouwprogram van de Chr.- Boeren- en Tuindersbond Te Tilburg wordt een vrouw met haaf twee kinderen vermist. Verduisteringen bij het Ziekenhuisver- plegingsfonds te Arnhem. In de dubbele moordzaak te Merkel beek is vijftien jaar gevangenisstraf ge- eischt. De Pauselijke encycliek en de indruk' die hij gemaakt heeft. De Wieringermeer XXIII (Slot). Valencia protesteert tegen de controle van Spaansche schepen. Twee zoons van den Abessijnschen ge* zant te Londen zijn in Addis Abeba ge dood. Te Detroit gaat de politie voort, kleine bedrijven te ontruimen. Het ontploffen van de school in New Londen zou aan aftakking van gaspijpen te wijten zijn. Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede V ÏAdv.J WIJ bezorgen Uwe verzekeringen niet alleent doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars in Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 24294 (3 lijnen) (Adv.) „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM TeleL 43421 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk VRAAGT TARIEVENI (Adv.) Legervliegtuig vernield HARSKAMP, 23 Maart Vanochtend om elf uur is het legervliegtuig D 597, komende van Soestenberg, hij het landen op het vlieg terrein nabij Harekamp in een dennenbosch terecht gekomen en totaal versplinterd. Do officieren Goedjee en Schepers, werden uit het toestel geslingerd, doch bekwamen slechts lichte verwondingen. Nadat dokter Beumer uit Otterloo aan de gewonden de eerste geneeskundige hulp had verleend, werden zij naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd. Doodelijk ongeluk De landbouwer A. van Lan-kveld, die eenigo dagen geleden bij het rooien van boomen, in. 't gehucht Berkhoek, onder Boekei. door een vallenden boom werd getroffen, is in den afgetoopen nacht overleden. Lankveldj die 35 jaar oud was, was ongehuwd. Ernstig ongeluk In Zorgvlietstraat te Den Haag In de Zorgvlietstraat is Zondag een ern stig ongeluk gebeurd. De 16-jarige v. d. N., woonachtig in die straat, was met 'eenure vrienden op het dak vatn de fabriek van Paul Kaiser geklommen om naar ballen te zoeken. Toen zij door den bewaker verjaazd werden, lette de jongen niet op, waardoor hij door een glazen dakruit viel. Hij kwam terecht op den 6teenen vloer van een wagen- loods, brak beide polsen, kreeg een schaaf- wand aan het hoofd en bekwam vermoede lijk een hersenschudding. Hij werd door den G.G.D. overgebracht naar het zieken huis aan den Zuidwal. Wij rzekere schriftelijke opleiding tot RECLAME-TEKENAAR en ONTWERPER Vraag tevredenheidsbetuigingen van geslaagden Dit vak biedt een goede toekomst Inlichtingen zonder verplichting bij A.S.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem. Telefoon 24597 Ook Wolde Mari am vermoord De „Daily Express" bericht van den woord voerder van den Negus te hebben vernomen oat de vroegere vertegenwoordiger van Abessinië bij den Volkenbond, Wolde Ma- riam. tijdens het jongste bloedbad in Addis Abeba om het leven is gekomen. Zooals men zich zal herinneren had Wolde Mariam zich in October jl. aan het Italiaan- sche bewind onderworpen. N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK VRIJWILLIG" CONVERSIE "ader order van alle nog uitstaande 4Yz pandbrieven In: 4 pandbrieven 100% of 3y2 idem a 99 De Directie. Mr. S. J van ZIjst - Mr. J. F. Versteeven, (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1