MAANDAG 22 MAART 1937 EERSTE BLAD PAG, EEN DIENST VAN REQUIEM Wij leven zoo snel en zijn zoozeer vervuld Van de politieke zorgen, die ons eiken dag omringen, van het geharrewar der buiten- ïandsche staatslieden en van het alles ovei stemmende gerucht eener tot in het duize lingwekkende opgevoerde, nieuwe oorlogs toerusting, dat wij de kleinere, meer be scheiden geluiden nauwlijks kunnen opmer- tnerken. Europa's horizon wordt verdonkerd «ioor de verwachting van zulke catastrofen, idat het leed uit een nog zeer kort verleden j in het niet schijnt te moeten verzinken, dat elke dag naar het woord van een oud iboek genoeg heeft aan zijn eigen kwaad. In een eenvoudig kerk, temidden van de Londensche huvzenzee, heeft intuaschen een rouwdienst plaats gehad. Het was in de 6t. George, in Bloomsbury. Naar Reuter 6eint werd er een „mis van requiem" gelezen Yooor alle mannen, vrouwen en kinderen, die in den Abessijnschen oorlog om het leven zijn gekomen, een plechtigheid, welke gelijk bekend haar naam ontleent aan de liturgische woorden: Requiem aeternam dona eis, Domioe Heer, geef hun de ■eeuwige rust. In den kring van het protestantisme moge imen op Bijibel9che gronden aan zulke ge bruiken niet hechten, het is een ontroerende gedachte hoe, ver van den eigen Afrikaan- schen bodem, een aantal verspreide leden van de Abessijnsche kolonie in de Engelsche hoofdstad bijeenkwamen om officieel de öooden, die voor het ondergegane vaderland Ihun leven lieten, in gebed en godsdienst oefening te herdenken. Een eigen bedehuis stond dezen donkeren ballingen niet ten dienste, wellicht zelfs geen priester om naar den oer-ouden, eigen Koptischen ritus de droevige plechtigheden te verrichten. Men cag hier, temidden van vele Engelsche be llangst ellenden, den onttroonden negue, die Sn zijn zwarten mantel gehuld, met gebogen hoofd de ceremoniën volgde, slechts omge ven door enkele van zijn vertouwden, een (gezant, een voormalig minister, een hand- fvo! oude hoogwaardigheidbekleeders. Na het liturgische deel heeft de deken van ■Winchester, dr. E. G. Selwyn, zijn gedach tenisrede gehouden, een predicatie, jm welke hij met bittere woorden het optreden der Italianen in Ethiopië laakte. Wat zij jn dit ongelukkige land hebben bestaan vergeleek hij bij het optreden van de Turken tegen een ander volk van oud-christelijke belijde nis, de rampzalig vervolgde en uitgemoorde Armeniërs, voor wie evenmin een eigen ruimte onder de zon overbleef. Ieder, die de Italianen kent, zoo constateerde spreker, zal «toegeven, dat zij van nature een vriendelijk en vreedzaam volk zijin. Hun onmenschelijk optreden kan slechts zoo verklaard worden, Öat zij bevangen zijn van een geest van boven -menschel ij ke slechtheid... Eigenaardig doet deze uitspraak aan; wei- dicht liet de spreker zich vervoeren door de bewogenheid zijner stemmingen, gelijk hem ook gebeurde, toen hem de volgende woor den ontvielen: „De heerscher over Italië ge- flooft, dat hij een Caesar is, maar is hij niet het volledige evenlbeeld van den Assyrischen keizer Antiodhus, dien men den „Schitteren de" noemde, doch wiens bijnaam onder het Volk „de Dwaas" was?" Waardiger waren de opmerkingen, die hij ïian het verloop van het volkenbondsgebeu- tren tijdens den Abessijnschen oorlog wijdde. „Ik geloof, dat er geen Brit is, die niet Van schaamte rood wordt", zoo zeide de Ideken, „wanneer hij terugdenkt aan de ge beurtenissen van het vorige jaar. Want niet alleen Abessinië's vijanden, ook zijn vrien den, niet alleen de brutale indringer, maar dok degenen, die hadden beloofd het land te «verdedigen, hebben deel gehad aan zijn Ondergang. Slechts weinigen zullen niet beseffen, dat wij f niet hadden moeten beloven, f hadden moeten volbren gen, hetgeen wij beloofd hadden. Ons [land heeft deel gehad jn de verantwoorde lijkheid, voor wat er is geschied, en wij IkuDnen slechts tot God naderen, met een gebed om vergeving op de lippen." Wij kunnen met daze woorden van harte (instemmen. Er is een schuld gemaakt óók idoor Nederland, ten opzichte van dit verre Oost-Afrika, al moge kunnen worden laangevoerd, dat onze positie, temidden der avere'dgrooten, die in Genève achtten het lot ider koninkrijken en volken te kunnen be stemmen, slechts gering en onaanzienlijk was. De geschiedenis vervolgt haar loop, de bloedige bladzijde is reeds lang omgeslagen, men tracht het verschrikkelijke, dat ook onze verantwoordelijkhheid is, liefst zoo spoedig mogelijk te vergeten. Doch is zij ook geboet, op de wijze, waarover daze En gelsche geestelijke repte? Het kan goed zijn, deze vraag hier te stellen, al valt ©en ant woord, zoo in het algemeen, zeker niet te geven... Na afloop van den dienBt omgaven velen jn eerbiedig zwijgen de auto, waarmede de «negus zich later huiswaarts g' De Spaansche burgeroorlog NIEUWE ROODE SUCCESSEN OP GUADALAJARA-FRONT Roode hoofdkwartier is in brand geschoten Het legerbericht, dat Zondagmiddag door den verdedigingsraad van Miaja werd uit gegeven, luidde als volgt: „Aan het Guadalajara-front zetten de re- publikeinsche troepen hun schitterende operatie voort. De regeeringseskaders heb ben een convooi van verscheiden honderden vrachtauto's, dat zich in de richting van Siguenza bewoog, gebombardeerd. Vliegtui gen der insurgenten, die trachtten onzen opmarsch te verhinderen, werden door de regeeringstroepen op de vlucht gedreven. Drie Fiat-toestellen zijn omlaag gehaald, terwijl een jachtvliegtuig der regeering door het vijandelijk vuur werd vernield. Na een luchtgevecht heeft de republikein- sche artillerie de dorpen Utande en Mu- duex bezet Het aantal kanonnen, die tijdens den terugtocht van den vijand wer den buitgemaakt, bedraagt 24; Van de fronten van Madrid en de Jarama valt niets bijzonders te vermelden." Massale rechtsche luchtaanval Volgens berichten van nationalistische zijde heeft ook de luchtmacht van Franco zich niet onbetuigd gelaten. De United Press-reporter bij de nationalistische troe pen Reynolds Packard seint, dat ondanks het slechte weer zeventig vliegtuigen der witten zijn opgestegen. Gemeld wordt, dat het hoofdkwartier der republikeinen in de bosschen bij Torija en Trijuuequu in brand is geschoten. Nationalistische vliegers, terugkeerend van tochten boven brandende wouden in de provincie Guadalajara, rapporteeren, dat zij gezien hebben hoe duizenden soldaten van Miaja dekking zochten voor de inslaande granaten van Franco's artillerie. Verkenners der rechtsche luchtstrijd krachten melden, da.t zij bij Guadalajara een gecamoufleerd vliegveld der regeering hebben ontdekt. Er stonden vliegtuigen, die bedekt waren met boomtakken en stroo. Gezien uit de lucht geleken het hooibergen. Onmiddellijk hebben de bommenwerpers het vliegveld bestookt, terwijl de jacht vliegtuigen het terrein bestreken met hun machinegeweren. Het meerendcel der ge camoufleerde vliegtuigen moet vernield zijn De United Press-reporter aan de Spaansch- Fransche grens vernam dat afdeelingen re geeringstroepen bij Jadraque (ten Z.W. van Siguenza aan de spoorlijn) op krachtig na tionalistisch verzet zijn gestuit, waardoor de opmarsch der regeering in dezen sector werd vertraagd. Jadraque is een der sterk ste posities der witten in dezen sector. Het rechtsche communiqué Het communiqué van het hoofdkwartier der nationalisten te Salamanca meldt, dat aan het Guadalajara-front een aanval van den vijand, die gesteund werd door tanks, is afgeslagen. Twee tanks zijn daarbij in handen van Franco's mannen gevallen. Het hoofdkwartier voegt hier nog aan toe, dat de radioberichten van de linkschen omtrent bezetting van door de Mitten verdedigde dorpen onjuist zijn. Volgens United Press heeft generaal Queipo de Llano voor Radio- Sevilla verklaard, dat het slechte weer het opperbevel gedwongen heeft de oorspronke lijke plannen met betrekking tot den Guadalajara-sector te wijzigen. Hij deelde voorts mede, dat tweehonderd militiesolda ten zich aan dit front hebben overgegeven. De Uni-ted Press-verslaggeefster bij de nationalisten Eleanor Packard seint inmid dels uit Salamanca, dat de rechtsche colon nes, die in den Somosierra-sector opereeren ■tot voorbij Buitrago, in- Zuidelijke richting moeten zijn opgerukt. Zij hebben verschei den vijandelijke loopgraven met de bajonet op het geweer veroverd. Voorts, wordt hevige strijd gemeld uit het gebied van Pozoblanco. Generaal Queipo de Llano verklaarde, dat het nationalistisch bombardement op de stad is begonnen en dat deze stad geheel vernield zal worden, wanneer de regeeringsaanhangers hun ver zet niet opgeven. Havas meldde, dat de generaal zelfs verklaard moet hebben, dat Pozoblanco reeds zou zijn gevallen. D E V E O Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleerr-verkoop: Wester-Apotheek Deveo-Depöt ^'"D^Haag.'iW. 337050 Fa. C. Roosen Zn. SUZWOlSOf Toofdkanfoori Der* Hoacj oon van M «irJcr voort 7* Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd DE ONTPLOFFINGSRAMP IN TEXAS Is er misdadig opzet in het Men tast nog in het duister De oorzaak van de explosieramp te New London in Texas, die aan 500 600 schoolkinderen, onderwijzers en ouders het leven heeft gekost, is nog altijd een mysterie. Twee arbeiders, die met het opruimen der puinhoopen bezig zijn, hebben wel is waar, naar de te Tyler verschijnende „Morning Telegraph" meldt, verzekerd,' dat naar hun meening de catastrofe aan sabotage te wijten is, doordat men op zettelijk nitroglycerine tot ontploffing zou hebben gebracht; de president van de militaire enquêtecommissie, kapitein Combs, staat evenwel uitermate scep tisch tegenover deze conclusie, daaT hij zich niet kan voorstellen, dat iemand tot zulk een onmenschelijk misdrijf in staat zou zijn. De art>eiders baseeren hun meening op de omstandigheid, dat zij een stukgeslagen rioolbuis ontdekt hebben, waarvan de breukranden naar buiten omgebogen waren. Volgens hen kan dit enkel gebeurd zijn als gevolg van een explosie van binnen uit. Een kilo nitroglycerine in deze buis ge bracht, zou, zoo verklaren zij, voldoendo geweest zijn voor het in de lucht laten vliegen van het schoolgehouw. Een andere merkwaardige verklaring is die van den architect van de London High School, dat de twee kleinere kelders van het gebouw intact gebleven zijn, zoodat hij het uitgesloten achtte, dat de explosie in een dezer kelders zou hebben plaats gehad. Ook van een opeenhooping van gassen kan volgens den architect wegens de goede ven tilatie geen sprake geweest zijn. Aantal slachtoffers niet vast te stellen De onbeschrijfelijke tooneelen van verslagenheid en wanhopigen rouw, die zich in de laatste dagen rondom de ruïne van het- verwoeste schoolgebouw afspeelden, stegen gisteren ten top, toen de laatste lijken van kinderen en vol wassenen uit de puinhoopen bevrijd werden. Het stadje is ten prooi aan een gren- zelooze verwarring, ook al hebben de autoriteiten al het mogelijke gedaan om de in diepen rouw gedompelde be volking te hulp te komen. Intusschen is het nog niet mogelijk met juistheid vast te stellen, hoeveel slacht offers deze tragedie eigenlijk geëischt heeft De talrijke journalisten, die van alle kan ten naar New London vertrokken zijn, van gen slechts verwarde verhalen op, welke uiteraard dikwerf met elkander in strijd zijn. Iedereen weet andere cijfers te noe men. Van officieele zijde worden 480 dooden opgegeven, maar de directeur der school, dr Troy, blijft volhouden, dat er meer dan 500 slachtoffers te betreuren zijn. Daar komt nog bij, dat de toestand van 175 ge wonde kinderen en onderwijzers van dien aard is, dat nog verscheiden van hen aan de bekomen verwondingen zullen bezwijken. En onderwijl trekt nog steeds een droeve stoet van weenende ouders en bloedver wanten langs de lokalen^ waar de vermink te lijken liggen opgebaard. Doch daar vooral is het, dat een martelende onzekerheid hen treft: vele lijkjes zijn onherkenbaar en, volgens de leden van het Roode Kruis, zal het wel niet lukken meer dan 100 slacht offers te identificeeren, ook al bestaan er van de meesten van hen vingerafdrukken. Slechts één troost hebben de ouders nog: de gedachte, dat hun kinderen een pijnlijke vuurdood gestorven zijn, is onjuist gebleken. Dokters hebben na de lijkschouwing ver klaard, dat de meeste slachtoffers aan schedeifracturen overleden, zoodat de dooi vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. Begrafenis der slachtofleis De geheele in rouw gedompeld© stad heeft deelgenomen aan de verschillende kerkelijke plechtigheden, die werden ver richt ter herinnering aan de slachtoffers van de ontploffingsramp. De kleine lijk- kistjes, bedekt met bloemen, vulden de kerken en tempels, waar de geestelijkheid uit alle deelen van Texas en Louisiana de diensten leidde. Er is vrijwel geen familie te New London, welke voor rouw is ge spaard gebleven. Van het einde van den ochtend af ber gaven zich lange stoeten langzaam naar de in den omtrek der stad gelegen begraaf plaatsen. De sociale conflicten in Detroit Zal het thans hard tegen hard gaan? Het conflict bij Chrysler te Detroit heeft thans een kritiek stadium bereikt. De president van de Automobile Workers Union, Homer Martin, heeft gedreigd, onmiddellijk een algemeene staking te proclameeren van alle arbeiders in de automobielindustrie t© Detroit, beha1 - die van de General Motors, indien er op nieuw pogingen zouden worden gedaan om de stakers met geweld uit de door hen belette bedrijven te verwij deren. Deze proclamatie volgde op een imval, wel ke de politie deed in het verpakkingsbedrijf van een sigarenfabriek, die door stakers was bezet. De politie dreef hen met geweld uit de gebouwen en arresteerde 150 personen Buiten de gebouwen kwam het tot een vecht partij, waarbij twaalf personen ver won din gen opliepen. Elk georganiseerd automobielbedrijf in de stad, zoo zegt Martin in zijn proclamatie, »al worden gesloten, tenzij de politie haar on wettige overvallen op de weerlooze stakers staakt Er zijn tot dusver nog geen pogingen on dernomen om de 6000 arbeiders van Chrysler, die de bedrijven hebben bezet, te verdrijven De stakers hebben den gouverneur van Mi chigan, Murphy, gewaarschuwd, dat elke poging om hen uit de fabrieken te zetten, bloedvergieten en meer stakingen zal bertee- kenen. De Chrysler Corp. heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de meerderheid harer 67.000 employé's 't slacht offer is van een wetteloos element, dat er naar streeft alles te vernietigen wat de maat schappij heeft opgebouwd. Ford ontkende, dat zijn fabrieken, die buiten Detroit gele gen zijn, gesloten zullen worden, wanneer er een staking wordt geproclameerd. Wij zijn voornemens om door te werken, zeide hij, totdat de liaatste man weggegaan is. Zoolang ik leef zal de vakvereeniging geen succes hebben met haar pogingen om mij te dwingen te fabrieken te sluiten. Na de bloeddaden te Clichy De begrafenis der slachtoffers Zondag heeft de Clichy, nabij Parijs, de begrafenis plaats gehad van het vijftal slachtoffers, dat vorige week bij botsingen me>t de politie is gevallen. De deelnemers aan d)en stoet stelden zich op in de Parijsche Rue Lafayette, voor het gebouw van het roode vakverbond, vanwaar men, in een stoet van duizenden en nog eens duizenden, naar de banlieue trok. Het overgroote deel dergenen, die de lijk auto's volgden, be schouwden dezen tocht als een soort van propaganda-marsch, en uitten onbetamelijke kreten, zooals „De la Rocque aan de galg", Doriot aan de galg", enz. enz., alles volgens het bekende recept. Verschillende communistische en socialis tische afgevaardigden hebben te Clichy bij de lijkbaren het woord gevoerd. De gelegen heid werd uitgebuit tot het voeren van een felle propaganda tegen de rechtsche politie ke partijen, wier ontbinding werd geëischt. Wereldvlucht van Miss Earhart mislukt Haar vliegtuig in brand gevlogen Toen miss Earhart Zaterdag te Hono- loeloe wilde opstijgen om haar vlucht om de wereld voort te zetten, sloeg haar toesta' tegen den grond te pletter, en vloog onmid dellijk daarna in brand. De aviatrice bleef ongedeerd. Het vliegtuig had 300 meter over het vliegveld gereden, toen het slipte, op een vleugel overhelde en vervolgens omsloeg. Ook de beide metgezellen van miss Ear hart kregen geen letsel. Haar bestemming was het eiland Howland in d'en Stillen Oceaan, op 2880 K.M. van Hawaii. Mussolini verlaat Libye Zandstormen noopten tot vervroegde afreis. Onder hert gebulder van het geschut van 24 oorlogsschepen, en uitgeleide ge daan door het gejubel van een geest- driftige menschenmenigte, heeft Musso lini Zondag afscheid genomen van den Afrikaanschen bodem, en is hij weder- om scheepgegaan aan boord van den kruiser „Pola". Kort te voren had de Duce nog een aantal inheemsohe hoog- waardigheidsbekleeders in audiëntie ont vangen. Op den terugweg naar Italië zal Musso lini getuige zijn van het slot der tiendaag- sche manoeuvres van de Italiaaasch© vloot >or de Libysche kust. Het vertrek van Musoïini komt eerder dan en verwacht had. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Duce aanvankelijk niet voor nemens was, voor Woensdag terug te kee- ren. Zijn bezoek werd echter ingekort als gevolg van de zandstormen, die het bezoe ken van verder afgelegen streken beletten. Te Rome wordt, naar United Press meldt, ontkend, dat de onverwachte terugkeer van Mussolini naar Italië verband zou houden met de situatie in Spanje of die in Oosten rijk. Oostenrijksch minister gaat heen Op voorstel van bondskanselier SchuscH- n i g g heeft de Oostenrijksche bondspresi dent minister Otto Neustaedter Stuermer ontheven van zijn functie en hem bij deze gelegenheid zijn dank en waar deering uitgesproken voor de onvermoeide activiteit en toewijding, welke hij in Oosten rijksch en staatsdienst aan den dag heeft gelegd. De aangelegenheden van de openbare vei ligheid, welke tot nu toe door Neustaed ter Stuermer werden behandeld, zijn overgegaan in handen van den bondskanse lier zelf, op wiens voorstel nu de Ween- sche commissaris van politie Dr. Michel S k u b 1 benoemd is tot staatssecretaris van openbare veiligheid. Subl heeft direct den eed' op de grond wet afgelegd. De afgetreden minister zou voorstander zijn geweest van een verzoening met de na tionale groepen buiten de officieele rt ringspartij. Bloedige botsingen in Porto Rico Op het eiland Porto-Rico zijn bij een botsing tusschen de politie en de nationa listen minstens zeven personen gedood en vijftig gewond. Er werden een 70-tal mani festanten gearresteerd. Dit bloedige conflict is ontstaan door de intrekking van een aan de nationalisten ver leende vergunning een optocht te m houden. Naar beweerd wordt, zouden de nationa listen in den namiddag schoten hebben gelost op een groep politiebeambten, van wie één gewond werd. De politie beant woordde het vuur met machine geweervuur, terwijl zij voorts gebruik maakte van traan- De brand in de goudmijn 29 dooden en 79 gewonden Na den reusachtigen brand, die een goud mijn bij Johannesburg in een vuuroee her schapen had, wordt thans van officieele zij de de -tragische balans gegeven van het aan tal slachtoffers, die in de vlammen of aan gasvergiftiging gestorven zijn. Het staart, thans definitief vast, dat 29 in- landsche mijnwerkers zijn omgekomen. Daar naast wordt nog gemeld, dart er 26 inlanders vermist worden, wier redding weinig waar schijnlijk is, zoodat hert, totaal aantal slacht offers vermoedelijk grooter zal zijn, dan aan vankelijk bericht werd. Verder zdjn er 50 inlanders en 29 Europea nen naar de ziekenhuizen overgebracht De meesten hunner hebben brandwonden opge loopen of verttoonen verschijnselen van ver giftiging. Dat de onderaardsche brand zooveel slacht offers gemaakt heeft, is te wijten aan de om standigheid, dat het vuur met zulk een ra zende snelheid om zich heengreep, dat de mijnwerkers de grootste moeite hadden de uitgangen te bereiken. Een Koreesche veerboot slaat om Vier-en-twintlg slachtoffers Een overladen veerpont, die aan de haven politie trachtte te ontsnappen, is bij een poging om de te vele passagiers aan den voet van een vuurtoren ih Zuid-Korea aan wal te zetten, omgeslagen. De opvarenden drongen naar de loopplanken, met het ge volg, dat de boot aan één kant te zwaar werd belast en kapseisde. Tien personen zijn hier bij verdronken, terwijl nog 14 worden vermist. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans, 6 voor 8 cl. en 25zwaarder; dan de meeste, andere. Vader houdt er m 0 0e kinderen vragen er i Moeder zorgt er vooi c Geen wonder, van 01J gijn de hooge voedliu waarde, de lichtverte baarheid en de pltbj smaak bekend, vanu Millioenen Chineezen honger^ De commissie te Peaping voor ondgv steuning van de door hongersnood getro® fen bevolking van China deelt mede, di8 in Centraal-China op een oppervlaiw, van 32.500 vierkanten K.M. ongevec 9.000.000 Chineezen gevaar loopen dav hongerdood te sterven. GEMENGD NIEUWS De verduisteringen Ie Alkmaj In verband met het ontvreemden groote schaal van blikken groenten bij conservenfabriek te Alkmaar zijn aangehouden de 34-jarige N. K. uit Koe en de 25-jarige H. E. uit Egmond aan Zi Er zijn'nog meer arrestaties te wach Bejaarde dame door motor aangereden ïs op de Apeldoornschelaai i-Gravenhage een ongeveer 70-ja voetgangster door een motor, bestuurd F. B., wonende in de Nuntspeetlaan, gereden. Zij bekwam een schedelbasisf tuur en werd door den geneesk. dienst i het ziekenhuis aan den Zuidwal verve waar zij kort na aankomst is overleden De indentiteit van het slachtoffer is dusver nog niet vastgesteld. Geheime distilleerderij ontdek Een ambtenaar^ der Belastingen heel samenwerking met de Nijmeegsche rei che Zaterdagmiddag een inval gedaa het huis van zekeren W. aan de Hot manstraat te N ij m e g e n, waar een kl( geheime distilleerderij werd ontdekt. Zaterdagavond Mat reed een auto Nederlandsch nummer en letter vanuit gië naar de Nederlandsche grens. Bij het grenskantoor Wernhout aai komen, werd den bestuurder gevraagd hij iets had aan te geven. Op zijn ontl nend antwoord werd hem verzocht uit stappen, waarna de auto aan een onder: werd onderworpen. Daarbij bleek, dat de auto een lo benzinetank had. waarin zich een gr partij boekjes sigarettenpapier bevond, een verder ingesteld onderzoek werd de van een partij van 20.000 boekjes achter zittingen van de auto gevonden. De bestuurder, zekere L. uit Amsterd werd aangehouden. De auto is in. beslag nomen. SPELEND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Zaterdagavond omstreeks zes uur is Ammerzoden het lijkje opgehaald de zesjarige A. V. uit Veld drie 1. knaap is vermoedelijk bij het spel te wi geraakt en door de Drielsche watering r Ammerzoden. KNAAPJE AANGEREDEN Gistermiddag is het vijfjarige zool van de familie Martens te Den Boscil het oversteken van den Vughterweg d een taxi aangereden. Het knaapje is I een schedelbasisfractuur naar het Gj Ziekengasthuis te den Bosch vervoerd. De toestand van het jongetje is zorgwj kend. VCOWAAL. UIT 'tHollandsc-me BoQl£nuevqj "GjVERMEES Er staaft al heel wat menschen aan de slootkant naar de achtervolging te kijken als Krijn achter de lange beenen van jden onbezoldigde terug komt draven. Van alle kanten komen nu de menschen aanloopen. De onbezoldigde gaat Valk achterna. Het is een spannende «wedloop. „Ze zitten een dief achterna", weet een van de toekijkers. Nee 't is een zakkenroller", zegt een ander beslist, ,,'k V 3 et daarnet gebeuren". - „De koeiendief", licht Krijn enkelen in. die hem met Valk «gezien hebben en navraag bij hem doen. „De dief van Van den Berg z'n koe", wijzen de menschen jiu elkaar. Dit is nog spannender wedstrijd dan alle spelen bij elkaar. Het heele veld is verlaten. Zelfs de draaimolen staat stil; de muziek zwijgt, de muzikanten staan in de muziek tent toe te kijken. Eenzaam aan de hooge masten waaien de vlaggen in de middagzon, In de verte, een klein loopend figuurtje, rent de dief. V^alk, ook loopend en springend, draaft achter hem aan. Daar achter, inhalend, gaat de onbezoldigde. „Kolosaal, wat loopt die vent", mompelt men met heime lijke bewondering. ,,'t Helpt hem niks", grinnikt een boer, „hij komt straks voor de wetering, daar kan hij niet over''. „Hij kan er over zwemmen". „Met zijn kleeren aan zekerl Dat zal hij wel laten!" „Een kat in 't nauw doet rare sprongen", wijsgeert iemand. De vluchteling schijnt reeds voor de wetering gekomen te zijn. „Kijk hij zoeken", wijzen de menschen elkaar. „Hij kijkt om, of Valk al dichtbij is''. „Nee mannetje, nou loop je in de val". Dan gaat er een schok door de menschen. „Hij doet zijn jasje uit!" „Hij gaat er in, kijk!" Van verre ziet men het water opspatten. Een uitroep van Spijt stijgt op. „Da's jammer; Valk zal er wel niet ingaan". Inderdaad schijnt de veldwachter de achtervolging op te geven. Voor de wetering gekomen, blijft hij staan, kijkt om naar zijn collega, die nu vlak achter hem is. „De onbezoldigde zal hem wel achterna gaan'', hoopt iemand, „die is nog jong". „Dan zal hij eerst zijn uniform uit moeten trekken. Dat is veel te zwaar om daarmee te zwemmen". „Waar is de dief nou?" wordt van verschillende kanten roepen. „Hij is er nog niet uit. Hij verzuipt! Zie je wel!" „Nee nee, daar is-t-ie. Hij kruipt er uit. Daar!" Dan breekt een storm van bewondering los. De onbezol-? digde is bij de wetering gekomen en springt geheel gekleed te water. „Nou ontloopt hij 't niet meer", juicht men. De vluchteling draaft en springt weer verder. Maar ook van een andere kant komt nu gevaar voor hem. Een paar boerenknechts, die blijkbaar aan 't melken waren, hebben de achtervolging gezien en komen nu den vluchtenden man te gemoet. De menigte gnuift. „Hij loopt in de val". De dief wijkt opzij uit, probeert zoo nog voorbij de knechts te komen. Nu kan men pas zien hoe doodmoe hij moet zijn. Hij struikelt telkens, en de beide knechts halen hem gemak kelijk in. Zij en de onbezoldigde hebben hem bijna gelijk tijdig te pakken. De man is op de grond gevallen, de anderen staan er, waarschijnlijk even uithijgend, omheen. Dan sjort de onbezoldigde hem op de voeten. Hem bij de arm houdend, duwt hij hem voor zich uit in de richting van de polderweg, waar Valk hen reeds staat op te wachten. Nu kan men niet langer blijven toezien. A] het volk stroomt van het veld en gaat de weg op, den gevangene tegemoet. Het wordt een formeele intocht. Jongens met papieren molentjes zwaaiend, loopen voorop. Een van hen heeft de strooien hoepel als een lauwerkrans om de hals hangen. Fn •.oor en achter J.e beide veldwachters, die den drijfnatten man in hun midden hebben, golft het volk. dat joelt en schreeuwt: „Een dief gevange, een dief gevange". Alleen Krijn van Gaanderen loopt zwijgend mee. Hij ziet den zelfbewusten Valk en den grooten onbezoldigde in zijn natte, bemodderde uniform. En tusschen hen in, half hangend in hun armen, de gevangene met verwarde, druipende kleeren, en een hoofd, dat krachteloos op de borst gezonken is, en versuft het schimpend gejoel der menigte verdraagt. En Krijn weet niet waarom, maar hij moet aan thuis dl ken, aan zijn vloekende vader, zijn schreiende moeder, en i zijn konijnen, die bij de knotwilg onder de grond liggen. Het was een stille, eentonige middag voor Gijs geword Van de spelen, die op het feestterrein gedaan werden, zag weinig, al stond hij er lange tijden bij. Hij was onrustig wist zelf niet wat hij wilde. Van het een ging hij naar ander, en hij dwaalde weer even onbestemd en lusteloos o' het veld als 's morgens, en alles was ondanks de zon, i danks het dooreengeroes van muziek, gepraat, en plotse! opslaand gelach, even vaal en vlak als toen hij lan Vlietn vond. O ja, er was zeker iets wat de dag voor hem weer vol i en vol kleur, vol vreugde maken kon. Maar kon hij het helj dat hij dat juist niet vond? Lena. Waarom deed zij of ze E in 't geheel niet kende, nu zij juist vanmorgen met haar zi nige lach een hongerig verlangen in hem wakker gemaakt om bij haar te zijn en haar diepe, klare stem te hooren, hij zich plotseling van de eerste keer, dat hij haar ontmoel herinnerde? Vanmorgen keek zij langs hem heen. vanmidd toen zij met haar vriendinnen over het veld liep. ontweek hem. lachte en schertste tegen anderen hem die in eentje rondliep en telkens om haar heen draaide, zag zij d wilde zij niet zien. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2