Jliruuir Criïisriir QEoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 1 - Gratis lezen tot 31 Maart a.s.: abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 23b Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6042 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 22 MAART 1937 17e Jaargang 3M)trtEntteprij?£ii: Van 1 tot 5 regel» M7 Elke regel meer 0.22'/» rngezonden Mededeelinget. van 1-5 regels 2.30 EJke regel meer- ƒ0"5 Voor Tiet bevragen aan 't bureau v. wordt berekend f 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de nummers »ot 31 Maart gratis Gebruik de bon, indien gy een lezer hebt geworven. DE ADMINISTRATIE. L* TWEEDE KAMER HUIS TOE [Eigenlijk is dit opschrift onjuist, [weede Kamer ging Vrijdag op reces, maar Kamerleden gaan den boer op ter kie- prsvangst. Een geweldige hoeveelheid par- Imentaire arbeid is in de laatste maanden igedaan. En het ware volkomen in strijd let de waarheid om van een „kletscollege" 1 spreken, zooals zeer oneerbiedig sommi- len doen, die dapper meedingen naar eei praatstoel". Eer zou men van de „Fransche jag" kunnen spreken. Do Kamervoorzitter, Mr. Aalberse, heeft 6t heel aardig en juist gezegd; hij bezigde ft zijn slotwoord het gevleugelde woord „in er Beschrankihg zeigt sich der Meister" In de beperking toont zich de meester) pemde met een woordspeling daarop de pmerleden politieke Mcistersinger". Waarschijnlijk droomde de heer Smeenk ij dit beurtgezang een oogenblik dirigent zijn en wilde hij de friaa»t slaan, n trof bij geval het hoofd van Dr. Mol Ier, vlak voor het spreekgestoelte stond, t een duel heeft het intusschen niet ge- 1, want de journalistieke omstanders hreven haastelijk, dat de klap „in het uur van de rede" gegeven werd. Dr. Mol- r heeft zelfs het woord niet gevraagd voor It „persoonlijk feit", zooals zelden of nooit ons. goedmoedig parlement voorkomt jWel deelde de heer Smeenk een rake klap |t aan minister Slingenberg. Diens voor kei om de tot misbruiken aanleiding ge- fende pachtverhoudingen in de drankhan- el nog twee jaar te doen voortbestaan, 'erd verworpen. [Trouwens, op deze laatste zeer drukke »g vol verscheidenheid, liet de Kamer iets in een vacantie-roes passeeren. Ook linister de Wilde moest een nederlaag beken. De Kamer nam, nog wel zonder bofdelijke stemming, een amendement In, waardoor de post voor een nieuwe pbtswoning van den commissaris der jpningin in Noord-Holland geschrapt is. Voorts kreeg de heer K. ter Laan bij het (heiden van de markt (hij keert in dc bmende Kamer niet terug) nul op het quest met zijn initiatief-voorstel inzake In nieuwe regeling van de geldelijke steun kn mobilisatie-slachtoffers. Echter, er werden niet alleen negatieve, laar ook positieve besluiten genomen. On- inks het verzet van een paar feministen I liberalen ging de Kamer accoord met ft belangrijke wetsontwerp al zal het iorzichtig toegepast worden beoogende >n betere verdeeling van de beschikbare fbeid te verkrijgen, door een onbeperkte anging van volwassen arbeiders door igdige personen en vrouwelijk personeel ;en te gaan. .angenomen werd ook een wijziging der iktewet, waarbij het toetsingsrecht aan in rechter ontnomen en eenheid in het imietarief wordt gebracht; idem een (euwe IJkwet; idem het beschikbaarstellen nieuwe gelden voor werkverruiming; im het wetsontwerp, dat de regeering lachtigt, in verband met de internationale Unenwerking in het belang van de vrede, S algemeene maatregel van bestuur al die jaatregelen te nemen, welke met het oog de vijandelijkheden in Spanje door de ptandigheden worden vereischt; eindelijk »n wijziging van de Crisispachtwet. Over bindend-verklaring der collectieve ar- lidsovereenkomsten spraken we reeds. 'Zóó was de laatste dag van een vrucht- tre periode rijk aan oogst. PACIFISTEN TEGEN PALSTAANDERS (Niet in de vergadering van Vrijdag, waar- ker we hierboven spraken, maar wel in esn brgadering o p Vrijdag, n.l. 's morgens om rie uur, heeft de Tweede Kamer het con- intratie-wetje zonder hoofdelijke temming aangenomen. Dat was te verwachten en toch was het tin of meer frappant. Immers, rapport en Wetsvoorstel hadden in de kringen van het penbaar onderwijs groote beroering ver rekt en zelfs het N.V.V. had zich bij de giteeren de adressanten gevoegd. Echter spraken wij niet ten onrechte van kcifisten en palstaanders en dat men de fersten vooral onder de politici vindt. De Itkomst bewees de waarheid van deze pderscheiding. En zoo heeft de Tweede iptnerj waarin toch opderwijs-mannea en specialiteiten niet met een lantaarntje behoeven gezocht te worden, erkend, dat de korte maar heftige agitatie, alsof dit voor stel een moordaanslag op de openbar* school beteekende geen grond onder de voeten had. Doch bovendien vraagt men zich in het licht van deze beslissing af, of de drie vrij zinnige ministers, die in December 1935 een dreigende houding aannamen en den mi nister-president tot een concessie dwongen, zich toen niet meer door gevoelsoverwegin gen dan door nuchtere argumenten hebben laten leiden. Want heel de agitatie uit d'e dagen zakte nu- als een gescheurde ballon HET OUDE LIED Het thema van het oude lied over Chris tendom en socialisme, zooals sociaal-demo craten dat zingen, is bekend. In tegen spraak daarmee is vaak de praktijk. Dan blijkt in grove spotternij, welke wij niet citeeren, hoe men uit de toon valt. Doch dat is eigenlijk niet het ergste. Want daar aan stooten zich zelfs ongeloovigen. Erger is de min of meer gecamoufleerde bestrijding van het Christendom, zooals de heer Vliegen b.v. nooit kan nalaten; getuige zijn Kerstartikel, dat aan A.B.K. heel wat last bezorgd heeft om het zoo'n beetje goed te praten, wat natuurlijk niet gelukt is. De heer Vliegen gaat echter door en luchtte zijn haat tegen het Christendom in de laatste ..Socialistische Gids" op de vol gende wijze: „De kerkelijken gaan het weer vooral zoeken in de exploitatie van de gods dienst. Zij moeten het Christendom weer redden. Dat schijnt een werk van lange adem te zijn. Sinds 1901, dus sinds 33 jaar, hebben we in Nederland gehad 8 jaar linksche en 28 jaar rechtsche regee ring. En nog aldoor moet langs politieke weg het Christendom worden gered. Dat wijst op de verlegenheid, waarin men verkeert tegenover de werkelijk bran dende maatschappelijke vraagstukken, voor welker oplossing het politieke Christendom zeker slechts de meest on- i combinatie kan leveren." De vijandschap ligt er duimendik op. Maar ook de onkunde: niet het Christen dom moet gered worden, maar het Chris tendom alleen brengt redding. Dat verstaat, naar eigen verklaring, de vroegere socialistisch-communistische dich ter Martien Beversluis, die .,tot het Chris tendom is teruggekeerd". Wij zijn geen hartekenners en kunnen ons dus slechts verblijden dat deze dichter, wiens verzen b.v. in „Oorlog of Vrede" gruwelijk van goddeloosheid waren, zich nu voor deze „fraseologie" maar het was veel erger schaamt Wat ons opviel is echter een zinnetje in de critiek, welke de roode pers op dezen „renegaat" oefent. Zij schrijft n.l.: Voordat hij in de socialistische bewe ging kwam, was Beversluis eveneens Christendichter. Van zijn innerlijk sociaal-democratische gezindheid heb- HET NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Comité ontving in totaal 664.661, Hoe de bedragen besteed zullen worden Het Algemeen Comité tot aanbieding van een Nationaal Hnwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het prinselijk brnidspaax een bedrag van f 664.661. Bijeengebracht is door de comités voor de groote steden en provinciale comités: Amsterdam f 160.000, Rotterdam f 67.350, 's-Cravenhage f 66.700, Groningen f 13.000, Friesland f 7.204, Drente f 6.337, Overijssel f 16.954, Gelderland f 33.989, Utrecht f 28.237, Noord-Holland f 61.077, Zuid Holland I 44.260, Zeeland f 12.467, Noord-Brabant t 26.747, Limburg f 12.129. Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Neder land en in het buitenland remises ingeko men welke inclusief ae tot dusverre ge kweekte rente in totaal f 24.055.94 beloopen. Voorts zijn voor bovengenoemd doel af zonderlijke inzamelingen gehouden door. respectievelijk «bijdragen ontvangen van: Comité vrouwen van Amsterdam f 95S0. Surinaamsch comité f 2500, Curaqaosch comité f 10.000, Comité van de Nederland- sche schooljeugd f 38.000. Staatsbedrijf der P.T.T. f 4885.38, Orde van Vrijmetselaren on&er het Groot-Oosten der Nederlanden f 2000, Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank en verschillende harer boerenleenbanken f 2000, Haagsche Post f 15.185.06. Aan deze bijdragen zullen ten deele bij zondere bestemmingen worden gegeven, t.w.: Bijdrage van het Comité vrouwen van Amsterdam bestemd voor een gedeelte van de inrichting van de ontvangkamer van het paleis Soestdijk; bijdrage van liet Surinaamsch comité be- stemr. voor een schouw in de ontvangkamer: bijdrage van het Curagaosch comité be stemd voor een wandkleed en bijpassend ameublement in de eetkamer; bijdrage van het staatsbedrijf der. P.T.T. bestemd voor de huistélefooninrichting van Soestdijk. Ook voor eenige andere, onder meer uil het buitenland afkomstige bijdragen zullen overeenkomstig de daartoe uitgesproken wenschen special© bestemmingen worden gekozen. Tenslotte is voornoemd bedrag, bijeenge bracht door de Nederlandsche schooljeugd, bestemd voor de inrichting van de biblio theek te Soestdijk, voor den aanleg van sport- en tennisvelden en den bouw van een daarbij behoorend paviljoen. Voor het prinselijk jacht werd voorts nog een aantel speciale geschenken ontvangen, welke buiten deze opgave vallen. Het algemeen comité wenscht bij. het bekend maken van het in totaal door het Nederlandsche volk voor het natio naal huwelijksgeschenk bijeengebracht© bedrag zijn grooten dank te betuigen aan allen, die aoor hun arbeid en hun bij dragen aan het zoo bij uitstek bevredi gend resultaat en het volledig slagen van het plan hebben medegewerkt Dr. H. Colijn te Amsterdam Ic de Apollohal De Centrale A.R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Amsterdam, belegt op Maandag 10 Mei e.k., 's avonds te 8 uur, een groote vergadering, waar dr H. Colijn een politieke rede zal houden. Voor deze grootsche verkiezingsmanifes- tatie heeft het Centraal Bestuur de Apollo hal aan den Stadionweg gehuurd, waar duizenden den A.R. leider kunnen hooren. ben wij, ook toen hij lid van onze partij was, nooit veel geloofd. Het blijkt nu wel, dat wij daarin gelijk hadden. Volgt daaruit niet niet logisch© duidelijk heid, dat een Christendichter het goud van zijn veder verliest als hij in de rij der sociaal-democraten plaats neemt?. Prinselijk paar op weg naar Rome Einde dezer week naar Monte Carl© Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zondagochtend om hall tien per auto van kasteel Mittersill in Oosten rijk, vertrokken. Terwijl het regende en sneeuwde ging de tocht eerst naar Innsbriick. waar het Paar ln hotel „Tirol" de lunch gebruikte. Zij hadden daar een ontmoeting met Prins Julius zur Lippe, den oom van Prins Bernhard. Om half twee werd de tocht over den be- sneeuwden Brennerpas naar Bolzano voort gezet Gisteravond kwam het Prinselijk Paar te Mantua in Noord-Italië aan. v Naar wij vernemen is Rome het voorloo pige doel van de reis. De Prinses en de Prins zijn van plan tot het einde dezer week in de Italiaansche hoofdstad te blij ven. Daarna zullen zij naar Monte Carlo gaan. Een buitenkansje voor militairen Reizen voor half geld vanaf Donderdag Naar wij vernemen zal met ingang van 25 Maart door de Nederlandsche Spoorwe gen ingevoerd worden een speciaal tarief voor het vervoer van militairen, beneden den rang van officier. Dit tarief is van toepassing voor het ver voer van, niet in het belang van 's rijks dienst, in uniform reizende militairen be neden den rang van officier, van 's rijks land- en zeemacht, daaronder begrepen de koninklijke marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden enkele reis kaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs eener gewone enkele reiskaart. Het is wel goed er even op te wijzen, dat reeds begin Februari jl. door den heer D. van H i 11 e n Azn. in zijn kwaliteit van voorzitter van de afd. Rotterdam der Chr. Marine-vereeniging aan de Directie der Ned. Spoorwegen een schrijven werd ver zonden. waarin gevraagd werd de reisge legenheid voor militairen beneden den rang van officier aantrekkelijker te maken, door een oud goed gebruik te herstellen, nl. om militairen tegen halven prijs te doen reizen. Op 9 Maart jl. is opnieuw geschreven naar de afa. „Dienst der Exploitatie" met verzoek om zoo mogelijk nog voor Paschen een gun stige beslissing te nemen op voormeld ver zoek. Hoewel aanvankelijk een teleurstellend antwoord werd ontvangen, blijkt thans uit bovenstaand communiqué, dat het verzoek is ingewilligd. Het initiatief van dem voorzitter van de Rotterdamsche af deeling der Chr. mariniers- vereeniging is dus met succes bekroond. In de kazerne doet thans het praatje de ronde, dat de gunstige beschikking op het verzoek het gevolg is van een actie der R.K., hetgeen evenwel niet het geval is. Dc juiste feiten zijn blijkens de hiebboven ver melde gegevens, anders. H. B. Weyland f Vooraanstaande persoonlijkheid te Haarlem heengegaan Te Haarlem is in dpn ouderdom van 65 jaren overleden de heer H. B. Weyland, oud-lid van den Haarlemschen Gemeente raad. De overledene werd in 1917 tot Direc teur benoemd van de Gem. Bank van Lee ning te Haarlem en in 1920 tot Hoofdcom mies ter Secretarie aldaar. In het kerkelijk en vereenigingsleven heeft de heer Wey land steeds een vooraanstaande plaats in genomen. Hij was opzichter, secretaris en Voorzitter van de Ned. Ver. van Chr. Kan toor en Handelsbedienden, voorzitter en later Eere-Voorzitter van de A. R. Kiesver eeniging „Ned. en Oranje" te Haarlem, lid van de Haarlemsche Gemeenteraad van 19111914, secretaris van de Rechtschc Raadsfractie en Voorzitter van de Geref. Schoolvereen. „Groen van Prinsterer" te Haarlem. De heer Weyland heeft op Chr. Sociaal gebied baanbrekend werk verricht Hij mocht het genoegen smaken zijn arbeid met zegen en vrucht te zien bekroond. Ook heeft hij zijn beste krachten gegeven aan de Geref. Kerk van Haarlem, die hij als ouderling gediend heeft van 1918 tot 1930. Zijn laatste krachten heeft hij gegeven als redacteur van „Het Kerkblad van de Geref' Kerken van Haarlem e. o." Ter herdenking van den sterfdag van wijlen H.M. de Koningin-Moeder hebben Zaterdag een groot aantal schoolkinderen gedefileerd langs het monument ia het Rosarium in Den Haag, waarbij tevens aan den voet van, het monument een krans werd gelegd* ZIJN HEELE HUIS EN ZIJN VROUW MET PETROLEUM OVERGOTEN Echtelijke oneenigheid te Vlissingen Ernstige onheilen door de politie voorkomen In den nacht van Zaterdag op Zondag is door krachtdadig optreden van de politie, Vlissingen voor ernstig onheil ge spaard gebleven. In het pand Dokkade 12 is een café ge vestigd, bewoond door de familie Arnscheidt De verhouding tusschen man en vrouw was klaarblijkelijk niet gunstig, waarom de man dan ook eenigen tijd geleden naar Duitsch- land zijn vaderland was vertrokken. Zaterdagmiddag is hij in de echtelijke woning teruggekeerd en 's nachts om één uur werd politie-assistentie in het café zocht. Onmiddellijk begaf een inspecteur van politie zich daarheen. Buiten trof hij de vrouw in opgewonden toestand aan. Zij verklaarde dat haar man haar naar het leven had gestaan en het café in brand wilde steken. De inspecteur verschafte zich met geweld toegang tot het café. Hij trof achter het café in een kamer een groote plas petro leum aan, eveneens waren de wanden en trappen, zoomede kleeden en bedden met petroleum overgoten. In de slaapkamer zat A. met zijn drie kinderen in zijn armen op de rand van het bed. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. Uit de verklaringen van de vrouw bleek, dat haar man ook haar gedeeltelijk met petroleum had overgoten, nadat hij haar eerst door wurging om het leven had willen brengen. Een zuster bevrijdde haar echter uit haar netelig© positie. De vrouw heeft zich daarop met geweld meester gemaakt van de lucifers, welke de man in zijn hand had en is daarna de straat op gevlucht. Wanneer ter plaatse een brand was uit gebroken had dit een ware ramp kunnen veroorzaken daar het café een zeer oud huis is en van binnen geheel van hout is opgetrokken. Daarbij is het in een dicht bebouwde omgeving gelegen, schuin achter het gemeentehuis. De commissaris van politie, de heer Gasinjet, heeft persoonlijk ter plaatse een onderzoek ingeseld. De caféhouder is in be waring gesteld. Ned. Heide Maatschappij Ir v. Lonkbuyzen tot tijdelijk directeur benoemd In de vacature van den heer T. van M a a n e n heeft het bestuur en de com missarissen der Ned. Heide Mij. in de vergadering van Zaterdag j.l. tot tijde lijk directeur benoemd ir J. P. van Lonk.huyzen, oud-directeur der Mij. De heer v. Lonkhuyzen was de voorgan ger van den heer v. Maanen en verkreeg vorig jaar April eervol ontslag wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Hij diende de Mij. 25 jaar als direc teur, in welken tijd hij zeer veel tot stand wist te brengen. Bij zijn heengaan werd hij zeer hartelijk gehuldigd, zoowel door het bestuur als door het personeel. Herdenking looste geboortedag Dr. A. Kuyper Aan het comité, dat zich heeft gevormd in verband met de herdenking van de hon derdste geboortedag van wijlen dr A. Kuy per. waarvan wij j.l. Vrijdag de samenstel ling publiceerden, moet nog worden toege voegd de naam van den heer M. G ras hof f te Den Haag, secr. van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Nat. Vereeniging Pro Rege Prov. Verband Zuid-Holland In het Militair Tehuis aan de Heemskerck- straat te D e n Haag heeft Zaterdagmiddag het Prov. Verband Zuid-Holland van de Nat Vereen. Pro Rege zijn jaarvergadering ge houden. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer E. Jansen, bracht de secretaris, de heer J. van Rooyen, zijn jaarverslag uit, waarin de stand van zaken in de diverse afdeelingen werd vermeld. Over hét alge meen kan, zooals uit een en ander bleek, de toestand bevredigend worden genoemd. Het financieel verslag, uitgebracht door den heer G. Linderink, kon ditmaal niet direat in optimistischen toon oijn gesteli, omdat de propaganda nogal wat geld had verslonden. Waar het echter juist de propa ganda betrof meende men toch ook weer geen ruimte te mogen laten voor pessimis me. Gehoopt wordlt trouwens, dat van de al gemeene opleving, die thans in de lucht schijnt tie zitten, ook Pro Rege profiteeren ~al. De hierna gehouden bestuursverkiezing had het resultaat dat de heeren Jac. de Groot en J. van Rooyen, die aan de beurt van af treding waren, bedden met algemeene stem- Degelijke, goedkope schriftelijke opleiding tot JOURNALIST, JOURNALISTE VOOR"AJSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladert Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana en Prins Bernhard is totaal 664.661 bijeengebracht. Te Vlissingen is een man gearresteerd,, die gepoogd had zijn vrouw te vermoorden! en het huis in brand te steken. In de katholieke kerken in Duitschhnd is gister een scherpe critiek op de houding van de Duitsche regeering ten opzichte van de R.K. kerk voorgelezen. Te Utrecht is het jubileum herdacht van de Vereen, tot bevordering van het; Chr. onderwijs aan achterlijke en zwak-* zinnige kinderen. De N.V. Nationale Levensverzekering Bank in 1936. Verzekerd bedrag heeff het halve milliard overschreden. Verschenen zijn de jaarverslagen van! de N.V. Friesch-Groningsche Hypotheek* bank. De Wieringermeer (XXII). De volksfronttroepen melden nieuwe! roode successen in de Guadalajara-sector* De wereldvlucht van Miss Earhart is op een fiasco uitgeloopen. De toestand in Detroit wordt in ver* band met de stakingsconflicten zeer ern stig geacht. De Oostenrijksche minister Neustaedter Stuermer is afgetreden. VERBLENDSTEENEN IN ZEER FRAAIE KLEUREN Zuiver van vorm en maatvast N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 men werdien herkozen'. Het tweede deel van de vergadering werd gevuld met een korte causerie van den '■•eer C. Oranje, hoofdbestuurslid van Pro Rege, alsook voorzitter van de Nat. Chr. Onderofi.- Vereen., over „De roeping van Christelijk Nederland tegenover onze Jongens in de weermacht". Op de gewone wijze werd tenslotte de goed bezochte vergadering geëindigd. Voetganger bij Roermond aangereden Een doode en twee zwaar gewonden Gisteravond te kwart voor zeven is op den rijksweg MaastrichtRoermond een ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij drie personen zwaar werden gewond. De 45-jarige Laurens uit Heerlen was, te voet op weg naar het station Roermond* Hij liep op het fietspad en begaf zich naar den rijweg, omdat hij van de fietsers hin der ondervond. Hij werd toen door een hem met groote snelheid achterop rijdende mo torfiets gegrepen en tegen den grond ge slingerd, waarbij het voertuig over den kop sloeg. De beide berijders, de heeren P. Hou- ben en M. Machelissen, beiden uit Roer mond, werden zwaar gewond. Beiden liepen een ernstige schedelfractuur op en werden in hopeloozen toestand naar het St. Lauren- tius ziekenhuis vervoerd. Ook de voetgan ger werd zwaar gewond. Zijr rechterbeen werd versplinterd en bijna van het lichaam gerukt. In ernstigen toestand werd hij even eens naar het genoemde ziekenhuis over gebracht De eerste hulp verleenden de dokters Stijns, Wiggelendam en Hoyng. De slacht offers zijn voorzien van de H.H. Sacramen ten der stervenden. De heer P. Houben, die dertig jaar waS en gehuwd, is in den loop van den nacht overleden. rWa/a Ik Pijp Tabak Taeonia Leauwardan Uiv3

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1