IBIS SHAG! VICTORIA. WATER Dobbel ma nn :f lekker ...mem! KNOOP 193 d VRIJDAG ig MAART 1937 EERSTE BI.AD PAG. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Er wordt op beter weer gewacht Madrid gelijkt allengs op een ruïne Er is. weer een siatistiek gepubliceerd over do ruïnes, aangericht in de Spaansche hoofdstad door de herhaalde bombardemen ten, vooral uit de lucht, welke Madrid sedert het beleg te verduren had. Negen honderd tachtig gebouwen zijn gedeeltelijk of totaal verwoest. Negen honderd zeven personen werden bij luchtaanvallen gedood, twee duizend acht honderd èri negen gewond en van deze gewonden zijn er nog drie honderd zeventig aan hun kwetsuren bezweken. Vier honderd dertig personen zijn spoor loos verdwenen. Onder de geheel of gedeeltelijk verwoeste gehouwen bevinden zich 40 scholen, 8 ker ken, 9 kindertehuizen en gestichten voor ouden van dagen, vier ziekenhuizen en twee musea. Geen nieuws van ds fronten Te oordeelen naar de legerberichten, welke beide partijen verspreiden, moet er rond Tryucque en Valde Arenas fel gestre den worden. Men krijgt althans den indruk dat genoemde plaatsen nu eens in handen van Franco's mannen zijn, dan weer door de rooden bezet worden. Een duidelijk beeld van de situatie aan dit front kan men zich uit de elkaar tegensprekende berich ten niet vormen. De roeiden melden overwinning op over winning, ze noemen vier belangrijke plaat sen in den sector Brihuega, welke ze bezet zouden hebben. De rechtsche troepen zou den. indien dit overwinningsbericht der volksfronters waarheid bevatte, over een gebied van zes K.M. breedte zijn terug geslagen. Vermoedelijk echter zij;, deze overvvin- ïiingsberichten uit het kamp van Miaja toe te schrijven aan het feit, dat de nationalis ten. na hun dagenlangen opmarsch, zich de geheele week al op bijna alle sectoren merkwaardig kalm houden. Hiertoe echter heeft Franco zelf bij zijn bezoek aan het front begin dezer week bevel gegeven. l)e - -oraal wil n.l., dat betere weersomstan digheden moeten worden afgewacht, alvo- r- het offensief wordt hervat. ir' i legerbericht der rechtschen meldt, dat acht vliegtuigen der volksfronters zijn nèergeschoten; de bemanningen zouden om het leven zijn gekomen. Op het front van Huesca leefde na da genlange rust de strijd plotseling op. Na een lange artillerie-voorbereiding vielen de nationale colonnes de roode stellingen aan, om den weg HuescaSaragossa van vijan den te zuiveren. De strijd, waaraan ver scheiden tank-afdeelingen deelnamen, con centreerde zich voornamelijk rond Zuera. Oviedo had een rustigen dag, nadat den afgoloopen nacht de voor de stad gelegerde roode troepen keer op keer storm geloopcn hadden. Het schijnt, dat de roode krachts inspanning hier voor de zooveelste maal op piets is uitgeloopen. De Russische vervolgingswaan Nieuw sabotage-proces aan den gang Voor de tweede maal in vier maanden wordt een groot sabotage-proces gevoerd thans te Novosibirsk. Zeven personen, die als Trotzkiisten worden beschouwd, wor den ervan beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor een brand in een school op 3 Fe bruari, waarbij vele kinderen in de vlam men omkwamen. Onder de beklaagden bevinden zich Koe- ramzhin, president eener bouwmaatschap pij, Khomtsjik, directeur van een spaar bank en de aannemer Kharitonof. Volgens de aanklacht hebben zij en hun mede beschuldigden contra-revolutionnaire actie gevoerd, doordat zij de school zoo hebben doen bouwen, dat gemakkelijk een begin van brand kon uitbreken: zij wilden aldus de jeugdzorg van regeering en communis tische partij een slechten naam bezorgen De slaapzalen waren zonder nooduitgangen gebouwd, tenvijl de kachels vlak bij hou ten wanden stonden. GARANT GARANT Garant GARANT GARANT I Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HEI I HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. f' Lak- en VernisfabrieW WADDINXVEEN - TELEF. 50 N V ALG INTERN TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOQP" Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Directie: H. -N. J. KU1JER, lid. Ned. Inst- van Acó, O. HEUKoOe io li.' v. Acc. Kantoren te DEN HAAG; WINSCHOTEN: """Vim OrooJrttrMtt'lu. tel iiJb fe, ZW'l.LB UTRECHT Mussolini, het „zwaard van den Islam" Hij belooft bescherming van de wetten van deri profeet Gistermiddag om zes uur heeft Mus solini tijdens de plechtigheid te Tri poli, waarbij hem het „zwaard van den Islam" werd overhandigd, een korte redevoering gehouden voor de radio, welke precies zeven minuten duurde en door alle Itaiiaansche zen ders werd gerelayeerd. In zijn toespraak richtte Musselini zich opnieuw tot de Mohammedanen. „Ik wensch, aldus riep de duce uit, tegenover alle Mohammïdanen ter we reld uitdrukking te geven aan mijn sympathie. Gij hebt blijk gegeven van uw loyaliteit tegenover Italië, doordat gij, op een oogenblik, waarin Italië, in een verafgelegen gebied in een oorlog verwikkeld was, de orde en de rust hebt bewaard". Gij gaaft, aldus vervolgde de duce, duizen den vrijwilligers, wier prestaties veel tot de overwinnin - hebben bijgedragen. Na zulk een bewijs van trouw wil het fascistisch Italië u veiligheid en bescherming van de wetten van den profeet beloven. Gij weet, dat ik een m^i, ben, die slechts weinig be looft, maar wanneer ik iets beloof, kom ik mijn be'often na". Vervolgens bracht Mussolini de overhan diging van den Islam-degen ter sprake, naar aanleiding waarvan hij verklaarde: „Het is een- symbool van kracht en rechtvaardigheid en wijl ik dit zwaard heb aanvaard, wil ik u ook zeggen, dat een nieuw tijdperk in de geschiedenis van j-.ibyë is aangebroken". De rede van Mussolini werd in geheel Italië beluisterd. Overal waren luidsprekers opgesteld, rond dewelke de hoorders zich schaarden, die met onbeschrijfelijk enthou siasme Mussolini's woorden aanhoorden. De kamer en senaat schorsten hun respec tieve zittingen, zoodat ook de afgevaardigden en senatoren de rede van den duce konden beluisteren. De controle der Spaansche zeewegen, _cv u <_3 De commissie voor de niet-inmenging fn den Spaanschen burgeroorlog zal waar schijn lijk heden opnieuw bijeenkomen. In officieele Britsche kringen hoopt men, dat het na deze bijeenkomst mogelijk zal zijn de namen der administrateurs van de controle bekend te maken. In dezelfde kringen verneemt men dat de verschillende landen, die met het toezicht ter zee belast zijn, de noodige maatregelen voor de ten uitvoerlegging daarvan hebben genomen, zoodat het mogelijk zal zijn zeer binnen kort met de controle ter zee te beginnen. Waarschijnlijk zal dat op 29 Maart ge schieden. Japans begrooting Verlaagd Het Japansche kabinet heeft de supple- toire begrooting goedgekeurd ten bedrage van 58.197.000 yen. waarbij inbegrepen 1.445.000 yen voor de marine. De begrooting werd vervolgens aan den landdag voorge legd. De totale uitgaven voor bet volgend jaar worden geraamd op 2.872.134.000 yen. waar van 727.965.000 yen voor het leger en 683.10S.000 yen voor de marine bestemd zijn. Deze begrooting is 166.447.000 yen lager dan de door het kabinet van Hirota uitge werkte begrooting, doch 560.617.000 yen hoo ger dan die over het loopende dienstjaar. Het tekort op de begrooting zal worden gedekt door een obligatieleening. Het be draagt 965.450.000 yen, d.i. 177.993.000 yen meer dan dit jaar. Eind der non-coöperatie in Indië Na uitvoerige besprekingen, welke dertien uren duurde, heeft het comité van het pan- Indische congres, de zoogenaamde congres partij, met 127 tegen 70 stemmen een ge amendeerde resolutie aangenomen, waarin de partij zich verklaart voor het aanvaar den van het bestuur in de provincies, waar in zij de meerderheid heeft behaald. De stakingstoestand in Chrysler Fabrieksontruiming nog niet begonnen. Murphy, de gouverneur van de staat Michigan, heeft aan de autoriteiten 'n waar- shuwing gericht, dat ze eerlang tot geweld kunnen gedwongen zijn bij de doorvoering van de justitieele beschikkingen inzake de ontruiming der door stakers bezette fabrie ken en de bescherming van den eigndom. Murphy legde.er bovendien den nadruk op, dat zijn" politiek van inmenging een gr' as heeft en dat het noodzakelijk is, dat de autoriteiiten zoo spoedig mogelijk tot over eenstemming komen, teneinde de voortdu rende storingen in de industrie te voor komen. Tegeüjkerlijd nam de gouverneur het toch weer op voor de arbeiders. Hij verklaarde namelijk, dat de werkgevers niet voor het geringste deel verantwoordelijk zijn voor de opstandige bewegingen in de fabrieken, aan gezien zij zich steeds hebben verzet tegen den gerechtvaardigden eisch van de vakver- eenigingen inzake collectieve onderhande lingen. Verder eischte Murphy de stichting van een soort N.R.A. voor den staat Mtchigan, een nieuwe sociale wetgeving en de oprich ting van arbitrage-bureaux ter bij legging van arbeidsconlicten in Michigan. Inmiddels is de toestand bij Chrysler an dermaal verscherpt. De juridische adviseurs der maatschappij hebben bereids acten uit gewerkt, kraohtens welke een gewelddadige ontruiming der bezette fabrieken wordt mo gelijk gemaakt. De stakers houden nog steeds de fabrie- Duitsche studenten moeten duelleeren I Het orgaan van den nationaal-socialisti- schen studentenbond deelt mede, dat voor Duitsche studenten, die elkaar beleedigd hebben, voortaan het duel verplicht zal worden gesteld. Hitiers woorden, dat „beleedigde eer slechts door bloed hersteld kan worden", zal dan, aldus het blad, ook voor de stu denten gelden. Verstijfd door rheumatische pijnen Kruschen gaf haar „Nieuw Leven", „Vijf jaar geleden was mijn moeder ver stijfd door rheumatische pijnen. Soms kon zij zich rn bed niet omkeeren. Zij had alle vertrouwen in medicijnen verloren-, doch op ons aanraden probeerde zij Kruschen Salts, en kan zij zich nu weer even gemakkelijk bewegen als voor zij ziek werd. Zij krieeg door Kruschen (zij is nu bijna 70 jaar) wer kelijk een „njeuw leven". Mevr. K. J. P De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat door opgehoopte afvalstoffen welke in het lichaam achter blijven. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geregeld worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen verdwijnt. Ge zult U een ander mcnso.h voe Ien. levenslustig en energiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0.40, f 0.75 en f 160 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakkine de naam Rowntree Handels My. A'dam, voorkomt. Adv Schuschnigg in Boedapest Schuschnigg, de Oostenrijksche bonds kanselier, is gistermiddag per extra-vliegtuig in Boedapast, de Hongaarsche hoofdstad aangekomen. Op het vliegveld waren o.a. ter begroeting aanwezig minister-president Daranyi en ie minister van buitenlandsche zaken, Anya. Danaryi heeft ter eere van de Oostenrijk sche gasten een diner gegeven, waaraan de leden der Hongaarsche regeering en de ita iiaansche en Oostenrijksche gezanten aan- zaten. Miss Earharts wereldvlucht Etappe Oakland-Honoloeloe veilig afgelegd. De Amerikaansche pilote miss E a r h a r is, na in Californië te zijn opgestegen en de Stille Oceaan te hebben overgestoken, vei lig op Hono'oeloc geland. Daarmte heef' 'ij de eerste etappe afgelegd van een voorgeno men wereldvlucht. De aviatrice zal haar tanks terstond met benzine Ialen vullen en reeds tegen zons ondergang weer van Hon' loeloe starten. Als eerste landingsplaats staat thans Row land Island op het program. Naar Havas meldt heeft de aviatrice den afstand van 2000 mijlen tusschen Oakland in Californië en Honoloeloe in 15 uur, 51 minuten afgelegd, dus met een gemiddel de snelheid van iets meer dan 240 mijl per Ruim een uur nadat de aviatrice was ge start, stegen, naar ten Reuter-telegram U'* Oakland (Californië) nog meldt, ook de bpide „groole, Amerikaansche yliegbooten ie „Arherican Clipper" "n de Hawaii-Clipper' op Zif zetten, evenals het „vliegende labora torium" zooals men het toestel van mi®.4 Eariiart hepft genoemd, koers naar Honi- loe'oe, zoodat men van een „Oceaanrace" spreken kan. De route welke miss Earhart zal volgen gaat over Rangoon, Calcutta, Karatsji. Aden, Khartoem, Dakar, Natal, Panama, Mexico- Stad en zoo weer naar Oakland. De „Hawaii Clipper" vliegt in den geregelden dienst ove*- de Stille Zuidzee, terwijl de „American Clip per" een proefvlucht naar Nieuw-Zeeland maakt. Bazels haven wordt uitgebreid De voortdurende toeneming van het scheepvaartverkeer in de haven van Bazel maakt uitbreiding van de bestaande haven inrichting noodzakelijk. Tn verhand hier mede is besloten nieuwe haveninrichtingen te bouwen in Klein-Hueningen, zoowel als ten Zuiden van de stad in Bazel-Rirsfelden Sinds 1928 is hef Rijnvaartverkeer in de haven van Bazel voortdurend toegenomen Daar verwacht wordt dat deze toeneming voorloopig niet tot stilstand zal komen, is uitbreiding der haven noodzakelijk. De nieuwe haven in Klein-Hueningen zal een lengte hebben van 590 M. De kosten voor den aanleg hiervan zullen meer dan 3.5 millioen francs bedragen. De nieuwe haven in Bazel-Birsfelden zal Helder wasgoed en niet duur ZOWEL PER K.G ALS PER STUK Bovendien zeei voordelige abonnement» prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NE DERHORST DEN BERG (Adv.) nog iets groo'er worden. De kosten hiervan zullen vijf millioen francs bedragen. Na uitvoering van deze werken zal Bazel over voldoende ruimte voor het Rijnscheep vaartverkeer beschikken. Japansche prins naar Londen De broeder van den mikado, prins Sjisji- hoe, is via Canada naar Londen vertrok ken, om aan de kroningsplechtigheden deel te nemen. Bij zijn vertrek stonden duizen den menschen in de straten van Tokio en Yokohama. In Japansche politieke kringen hecht men groote beteekenis aan deze reis en wijst er op, dat de minister van buitenlandsche zaken. Sato, alles in het werk wil stellen, om met Engeland een zeer nauwe vriend schap te herstellen. Kort Nieuws In een Japansche kolenmijn in de prefec tuur Tukuoka heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij negen mijnwerkers werden gewond en zes gedood. Sandler, de Zweedsche minister van buitenlandsche teken, die een bezoek aan Eden heeft gebracht, heeft thans Londen verlaten en is naar Parijs vertrokken. In de Fransche Kamer hebben Herrie* f*n Blum met huldigende woorden den over leden Britschen staatsman sir Austem Cham berlain herdacht. Er Is een staking uitgebroken in een Engelsche torpedofabriek te Weymouth, die voor rekening der Britsche marine werkt. Zijn vader en moeder mishandeld Een jaar geëischt Voor de Bredaeche rechtbank stond te recht de 21-jarige arbeider M. K. uit Oud Cast el, als verdacht van het feit, dat hij zijn moeder opzettelijk letsel heeft toega bracht door haar met geweld met een zin ken emmer een slag op haar arm toe te brengen, waardoor een groote wonde ont Bij het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte ook reeds zijn vader heeft mishandeld, door hem een paar tanden uit den mond te slaan, terwijl hij reeds eeni- gen tijd in de tuchtschool heeft doorgebrachl eveneens reeds voorwaardelijk is ver oordeeld. De moeder verklaarde, dat verdachte zeei driftig is, en.dat er met hem geen huis te houden is. Hij heeft dezer dagen een diiefstal gepleegd, terwijl hij weigert te werken er ook met zijn broers en zusters steeds over hoop ligt. De officier van justitie wees er in zijn re quisitoir op, dat de verdachte een zeei strenge straf verdient. Wat verdachte heeft gedaan, is hoogst ernstig, vooral wijl hij zeer lastig is in huis, en andere straffen geen verbetering hebben gebracht. Hij requi- reert daarom tegen verdachte een gevan genisstraf van een jaar. De verdediger, Mr P. Goderie, verzocht de rechtbank alsnog een voorwaardelijke straf te willen opleggen. De uitspraak werd be- paard op Donderdag 1 April a.s. Felle brand te Zutfen Gisteravond is een felle brand uitgebroken ten huize van Ds P. M. de Jong, IJsselkaüo 18 te.Zutfen. De'politie en brandweer waren spoedig ter plaatse. Met twee stralen werd het vuur bestreden. Het huis is geheel ge blakerd. De schade aan den inboedel wordt op on geveer vijf a zesduizend gulden geschat. Op het terrein van den brand waren o.m aanwezig de officier van. justitie, Mr Stam en wethouder Wagener. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het blijven branden van een gasstel. Er was veel belangstelling. De blussehing stond onder leidin van den commandant. 1EMENGD NIEUWS Het museum op de Hooge Veluwe Bezwaar tegen de architectuur Er bestaan zooals bekend plannen om in het nationaal park „De Hooge Ve luwe" een voorloopig museum te bouwen, waarin zal worden ondergebracht de kost bare schilderijen-verzameling der Kroeller- Mueller stichitng. Bij het gemeentebestuur van Ede, in welke gemeente het nationale park bijna geheel gelegen is, werd bereids een bouw vergunning aangevraagd. Het blijkt nu dat B. en W. van Ede tegen den bouw bezwaar hebben, omdat de archi tectuur van het gebouw zich niet aanpast aan de omgeving en daardoor in strijd is met art. 82 der bouwverordening voor de gemeente Ede. B. en W. van Ede zullen echter, voor zij VOOR OE Pb Rookt IBIS bij voorkeur uit een lBIS-pl](St Bij Uw winkelier verkrijgbaar. P Oneerlijke kantoorhouder Verduistering van belastinggelden Erikele dagen geleden plaatsten we. een bericht over gepleegde^ fraude doop den kantoorhouder van het postkantoor te Wptibrügge, 1 die gestorte belastinggelden spaargelden en premiegelden van den Raad van Arbeid had verduisterd. Eén onzer lezers vraagt nu, of van zulk een fraude de belastingbetalers de dupe kunnen worden. Ons antwoord hierop luidt: Wanneer de belastingbetaler zich overtuigd heeft, dat het door hem gestorte bedrag juist vermeld wórdt op het biljet, dat op zijn aanslag biljet geplakt wordt, kan hij nooit de dup° worden van fraude door een postambtenaar. Men behoeft dus niet te vreezen, om zijn belasting ten postkantore te voldoen. Alleen lette men erop, dat de kwitantie het ge- siorte bedrag vermeldt en voorts, dat men zulk een kwitantie zuinig bewaart. Villa in vlammen opgegaan Steekvlam de oorzaak Op het dak van een villa, gelegen aan de Frans Halstraat te B i 11 h o v e n en be woond door Mej. de Monchy, is brand ont staan. Het dak, dat uit riet is opgetrokken, stond weldra geheel in vlammen. In minder dan geen tijd had het vuur zich medegedeeld aan de kamers van de Villa. Hoewel de brandweer onder lëiairig van hoofdbrand meester Ir. Ekama met al haar materiaal uitrukte, slaagde zij er toch niet in de villa te behouden. Deze brandde dan ook geheel af. De inboedel kon door omwonen den in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is vermoede lijk een steekvlam, waarmede een loodgieter werkzaamheden verrichtte op het dak. De nablussching nam verscheidene uren in beslag. JONGETJE VERDRONKEN Woensdagavond is het 5-jarig zoontje van den schipper G. Pieksma te Uitvellimgerga (Fr.) bij het spelen in het water geraakt en verdronken. A.N.W.B. Hotelbons De A.N.W.B. heeft in samenwerking™ met I-Iorecaf een plan uitgewerkt to!®,[ uitgifte van A.N.W.B.-hotelbonnen %jj den a.s. zomer. in Het systeem komt hierop neer, dat Lc hotels zich op het standpunt stellen, aan d-^jj zwervenden toerist niet méér dan den pqjD sionprijs in rekening te brengen, waartegfej over deze zich verplicht, zoowel zijn lun(^0l als diner en logies te nemen in een der a«or gesloten hotels. De hotels worden ingedeeld in prijsklk» sen. De toerist koopt bij den A.N.W.B. r. riagbons voor een bepaalde prijs per dag.i Deze komt overeen met de pensionpirp van die hotelklasse iucl. bediening, fooi i omzetbelasting. J( Het groote voordeel van dit systeem vtf den toerist is. dat hij niet gebonden is ai een vooraf bepaald traject, maar dat hij 2 vrijheid van beweging behoudt en toch 1 meer per dag uitgeeft, alles bij elkaar, t wanneer hij en pension in een hotel logeeiC-j Bovendien weet hij, welk bedrag hij ir dag zal besteden en heeft hij de zekerhej niet boven zijn budget te zullen gaan, dafl bij het koopen van de bons de hoofduiti ven reeds vooraf voor zijn vertrek 1 buis, zijn betaald. Er zijn meer dan een half dozijn pril klassen ingesteld, zoodat rekening gehoudj is met aile beurzen. Vele honderden hotels, zoowel op 1 platteland als in de steden, hebben zif reeds bij het plan aangesloten, zoodat mjp in 'den a.s. zomer de nieuwe A.N.W.B.-boF als universeel betalingsmiddel in het hei land zal kunnen gebruiken. Aan de bevordering van het toerisme V® het eigen land zal het nieuwe systeem <j getwijfeld ten goede kunnen komen; Een moedig meisje Redt oude dame uit het water Gistermorgen, toen de 76-jarige mevrof Olree, de Axelsche brug in Terneuzi wilde overgaan, om zich naar haar famil te begeven, kreeg zij bij het openen van I afsluitboomen een duw, met het gevolg, $0 zij kwam te vallen en in het diepe kanï>r terecht kwam. Inl De 17-jarige dochter van den heer J. ku Haas. die juist ter plaatse was, bezon zieei geen oogenblik doch sprong geheel gekleVa in het koude water. Zij slaagde erin ive drenkelinge te grijpen en boven te houd( 1 totdat andere hulp aanwezig was. Van dhe walkant was men haar nl. inmiddels I hulp gekomen; met een haak hield mfle vandaar de drenkelinge boven water tot a 1 roeiboot was gearriveerd, waarmede, po dame op het droge werd gebracht. ik Bij den val had zij een wond aan Tga. hoofd opgeloopen. Zjj werd hotel La Belf vue binnengebracht, waar een geneesh^e! de eerste hulp verleende. ZWEEFZADEL1, Veohaal uit 'tHollandsc-he DOODBoEDGNLEVeN -L&VERMEES (39 Zij staan zwijgend stil en luisteren naar de muziek,, die Schreeuwerig uit het koper schettert. De dèun van het draai orgel schommelt er valsch tégen in. Jan draait zich om. „Ook al niks", schimpt'hij. „Heb je' de Militaire Kapel wel eens gehoord?" „Och nee", antwoordt Gijs. ,,'k Hou niet veel van muziek". 1 Jan gaat daar niet op in. „Ze spelen vanmiddag in de Stad", zegt hij plotseling levendig, ,,'k Ga ejr vanmiddag heen. Op m'ri motor", „Heb je die motor gekocht? Jij schijnt er de centen voor fte hebben", bewondert Gijs. Jan haalt de schouders op. „Als je meegaat kun je 'm ïien". noodigt hij uit. ,,'t Is hier toch niks gedaan. Of heb jje nog zin om te blijven?" Gijs aarzelt even. Zijn blik glijdt Over hef veld naar de plek waar de menschen naar het ringrijden kijken. Boven de hoofden uit ziet hij versierde wagentjes met de deelnemers naar de paal schuiven een arm richt de stok een applaus klinkt. Was het Lena? Dan schudt hij alles van zich. Wat kan hem die meid schelen. „'k Ga met je mee", beslist hij. Samen gaan zij van het terrein. Bij de uitgang kijkt Gijs nog voor het laatst om. „Heb je spijt?" spot Jan, „je kunt nog terug". Gijs antwoordt niet, maar loopt mee. In de schemerige schuur naast Jans woning, staat de motorfiets, keurig gepoetst, met glimmend nikkelwerk. Gijs staart met.ontzag naar al de handles en schroefjes. ,,'t Lijkt wél een nieuwe", bewondert hij, „moet je die lamp zien glimmen"* Jan geniet, toont één voor één de werking der verschillende onderdeelen, „Eén keurig karretje", besluit hij tenslotte zelf. „En loópen, man! Zeventig, tachtig kilometer, zoo safe als watl" „Per uur? Tachtig kilometer per uur?" vraagt Gijs ver baasd. „Ja, zeker. Met glans. Of 't niks is". Ze staan beiden zwijgend te kijken. Jans blikken streelen verliefd het forsche, doch slank gebouwde rijwiel. „Zeg Jan", vraagt Gijs plotseling, „hoe kom je toch aan aï dat geld?, Dat ding zal je best een aardige cent gekost hebben". „Och, handel hé". „Nou ja, handel, dat heb Je al meer gezegd. Maar waar doe je das in?" „Van alles. Als er maar wat mee te verdienen is"* „Fietsen en zoo?" „Ja ook. Onder andere". Gijs is nog niet veel wijzer, maar Jan gaat voort: „Had ik geen gelijk om bij die boer vandaan te gaan? 't Is niks bij de boeren. Je -sjouwt je d'r 't apenzuur, je krijgt éën paar debie centen, en je hebt er een leven als een beest; óf nog mindèr,: want naar d'r koeien kijken ze nog om, maar een boeren-1 knecht is maar een knecht; die moet zooveel mogelijk werken en zoo weinig mogelijk eten; en vrij krijg je nöoit". Gijs antwoordt niet, er valt niet veel op Jans redeneering fe zeggen. Deze herinnert zich echter, dat Gijs zelf boerenzoon ïs. „Nou jou", zegt hij, „ik bedoel jullie natuurlijk niet, maar die boeren hier, die lui die hier altijd al gewoond hebben. Daar heb je 't slecht. Hoewel", bekent hij ineens openhartig, „als je 't mij vraagt, dan zou ik liever niet bij je broer werken ook. Die is me 'n beetje té gehaaid". Gijs haalt de schouders op. 't Is beter daar maar niet over te praten. „Nou, jij hebt het geschoten", prijst hij. „Dat zou 'k ook denken, 'k Ben nou m'n eigen baas", pocht Jan. „En 'k kan meiden bij de vleet krijgen". Hij slaat met de hand op de duo-zitting. „Heb jij al wat anders, na die Katrien?" vraagt hij dan plotseling. Gijs voelt dat hij een kleur krijgt. „Wel nee", schimpt hij, „mij niet gezien, 't Is allemaal één pot nat". Jan lacht. „O zoo! Maar 't kan toch op z'n tijd wel eens verdraaid aardig zijn". Gijs lacht mee als een bok die brandnetels eet. uKom't herinner! hij zich dan4 ^'t is etenstijd"t Hij" gaaf naar buiten en staat plotseling weer in de felle zon. Met „Nou atjuus, en veel pleizier met je motor", laat hij zie: vriend alleen. Als hij langs het feestterrein rijdt is het rioj i steken nog aan de gang. Hij betrapt er zich op, dat hij spêr. rend naar de deelnemers kijkt. |0| ?0! s Mïddagis worden er op het feestterrein spelen vota jongens en meisjes gehouden. Voor de kijkers is er nu he 1 wat- te zien; ze kunnen van het eene spel naar het ander gaan, want de afgepaalde banen waar gespeeld wordt, zi over 't geheele terrein verspreid. Er is genoeg vroolijkheid. &a: muzikanten strooien hün muziek over het veld uit, beconc#3 reerd door het draaiorgel, dat nog steeds zijn zelfde dei j afdrenst. Zij, de muzikanten, hebben ten minste vijf v£0 schillende nummêrs, die ze wel is waar in dezelfde volgorïci afspelen; maar niemand kan een repertoire vergen, dat b1 jbrógfamma van 's middags twaalf tot 's nachts twaalf bp hoorlijk vult. Daarbij komt nog. dat het honorarium allef uit wat fleschjes bier en het matig applausje van het publie dat niets beters te doen heeft, bestaat. ?a Toch behoort de muziek bij het feest, even goed als £81 vlaggen aan dé opgerichte masten en de draaimolens en (P 'kermisventers. En ook de zon. bovenal de zon, hoort bij tr* feest, want zij zet alles in kleuren, die tintelen van jolijt, i brengt met haar warmte en licht vroolijkheid en levenslij? in de harten. "J1 [(Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2