STADSNIEUWS ZENDINGS-TENTOONSTELLING DONDERDAG 18 MAART 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 TOT EN MET MORGEN VRIJDAG NOG OPEN VAN 9-12, 2-5 en 8-10 uur TOEGANG 10 Cent „DE BELLAMY-BEWEGING" Rede van den heer J. S. v. d. Bos voor „Patrimonium" Gisteravond heeft voor de afdeel ing Leiden van het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium" de heer J. S. v. d. Bos, theologisch candidaat alhier, gesproken over het onderwerp „Bel- lamy-beweging" De vergadering stond onder leiding van den tweeden voorzitter, den heer H. C. de Jong, die in zijn openingswoord eerbiedige en dankbare woorden wijdde aan de nage dachtenis van den overleden voorzitter, den heer J. Slegtenhorst Daarna was het woord aan den heer v. d. Bos. Spreker ving aan met er op te wijzen, dat in dagen van groote maatschappelijke ontwrichting, als de onze, allerlei mooi- opgezette theoriën en systemen worden ge propageerd, die het schip der maatschappij in betere koers zouden moeten brengen. Zoo hot „Plan van den arbeid", maar evenzoo ook het „Bellamy-welvaartslelsel". Na een enkele mededeeling1 aangaande de persoon van Bellamy en zijn beide boe ken „In liet jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen", beschreef spr. in korte trekken de „Maatschappij der economische gelijkheid", gelijk Bellamy zich die heeft ingedacht. Grondtrekken daarvan zijn: het totaal ontbreken van geldcirculatie en winst systeem. Alle bedrijven zijn gemeenschaps bedrijven; ieder werkt in dienst der ge meenschap. Op het Grootboek der Natie ontvangt ieder burger aan 't begin van het jaar crediet, zoodat hij voor zijn arbeid, in de openbare magazijnen alles kan verkrij gen wat hij verlangt. Allen vervullen tot hun 45ste jaar een dienstplicht in het „Industrie-leger"; daar na behoort men tien jaar tot de „reserve" en is het overige van zijn leven geheel .vrij. Ook Staatsinrichting en rechtspraak slui ten zich geheel bij de nieuwe Maatschappe lijke ordening aan. Uit den kring der „Bel- lamy-beweging" worden zelfs pogingen ge daan de zoogenaamde „Bellamy-gedachte" uit de Heilige Schrift ie deduceeren. Zoo verscheen van de hand van rnr. P. IJssel de wordt voorgesteld als voorlooper, wegberei der van Bellamy en het „Koninklijk der Hemelen" wordt geïdentificeerd met de door den schrijver eenmaal verwachtte Bellamy-maatschappij hier op aarde. In zijn beoordeeling toonde spr. aan dat ook dit systeem weer een echt humanistisch stelsel is, dat blijft staan bij den mensch, alle ellende ziet verklaard uit het slechte maatschap pelijke stelsel, van beschaving alle heil verwacht en zijn doel vindt in een paradijs-staat op aarde. Hiertegenover stelde spr. de waar heid der Godsopenbaring, die ook de maatschappelijke ellende in het rech te licht plaatst, de weg, de éénige weg wijst *ot vergeving der zonde en tot beërving van het Koninklijk der Hemelen. Er volgde op deze rede een levendige ge- 'dachtenwisseling. De vergadering mag zeer geslaagd heeten. yereen. van Mathesianen Lezing over de K.L.M, Gisteravond werd voor bovengenoemde vereeniging de negende lezing van dit sei zoen gehouden. De voorzitter, de heer Van der Linden, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en wel in het bijzonder den spreker van dezen avondt, den heer Van Ginkel. Deze kreeg hierna dadelijk het woord. Hij liet op zeer smakelijke wijze de diverse K.L.M.^oestellen de revue passeeren en ten slotte werd ook de K.L.M. bedrijfsfilm ver toond. In de pauze had nog een kleine plechtig heid plaats, n.l. het afscheid van onzen penningmeester, den heer J. van der Mark. De voorzitter heeft de naar de Oost ver trekkende fiscus op een zeer treffende wijze bedankt voor zijn groote accuratesse en het vele werk, dat hij gedurende vijf. jaar voor de V.V.M. heeft gedaan. Spr. over handigde hem een fraaie oorkonde en bood hem namens alle leden een speciaal blij vend aandenken aan, vervaardigd bij de Pottenbakkerij Zaalberg te Leiderdorp. De heer Van der Mark sprak woorden van dank. Tot slot bedankte de voorzitter den heer Van Ginkel voor zijn fraaie en zeer interes sante lezing en maakte bekend, dat de eerstvolgende lezing zal gehouden worden door prof. Thierens op 4 April a.s, Vakopleiding aan handwerkslieden Vergadering der afdeeling Leiden Gisteravond hield de afd. Leiden van de Vereeniging tot Bevordering van de Vak opleiding aan Handwerkslieden in Neder land een vergadering in „Central". De voorzitter, Ir. J. J. G. van Hoek, deed mededeeling van de plannen van 't hoofd bestuur der Vereeniging inzake de vakop leiding van jeugdige werklieden in Neder land. Een vergadering zal worden gehouden op 23 Maart a.s. te Den Haag, waartoe zijn uitgenoodigd alle organisaties van werk gevers en werknemers, benevens die op het gebied van het vakonderwijs, alwaar hoven genoemd onderwerp zal worden besproken. Algemeen was men van oordeel, dat de Vereeniging tot bevordering van de Vak opleiding in de eerste plaats alsnog uiter ste' pogingen 4'cnt aan te wenden voor het herstel van de 3-jarige opleiding aan de Nederlandsche Dagambachtsscholcn, al vorens aandacht te besteden aan praktisch avondnijverheidsondcrwijs. De Katwijksche politie Talrijke verbeteringen ingevoerd De fotografische en dactyloscopische afdeeling. Op uitnoodiging van dén inspecteur van politie, mr. R. Warmoltz, kwam gisteren de plaatselijke pers op het politie-bureau bij een, ten einde onder de deskundige leiding van Mr. Warmoltz de verschillende verbe teringen en in de eerste plaats de fotografi sche en. dactyloscopische afdeeling, te be zichtigen. Na op zeer vriendelijke wijze door d m inspecteur .te zijn ontvangen gaf deze een uiteenzetting van de veranderingen die ge durende het half jaar, dat Mr. Warmoltz als inspecteur van politie te Watwijk. heeft ge werkt, zijn ingevoerd. In de eerste plaats vestigde onze gastheer de aandacht op de benoeming van een tweede rechercheur, waarvoor de heer Brandsma werd aangewezen. De administra tieve dienst werd op moderner leest ge schoeid en onderverdeeld in afd. A. en B. resp. de actieve en de recherche dienst. Een aparte boeking heeft de Centrale In lichtingen dienst. Voorts worden met behulp van rangnummers en kaartsystemen alle stukken over eenzelfde onderwerp bijeenge bracht. Daarna gaf Mr. Warmoltz een uiteenzet ting van het nut en de werkwijze van de fotografische en dactyloscopische dienst. Deze zijn ingericht naar het voorbeeld van deze dienst te "s-Gravenhage, die onder lei ding staat van inspecteur Waltman. Het. groote voordeel van deze plaatselijke afdee- lingen is, dat de locale politie bij een even tueel misdrijf, dadelijk de noodige maat regelen kan nemen, alvorens de sporen van het misdr^f zijn uitgewischt. Voorts wees Mr. Warmoltz nog op het verkeerswezen,, waarvoor een speciale agent is aangewzen. Er zijn plannen om in de loop van het jaar met behulp van een projectie-lantaarn aan de schoolkinderen les te geven in deze materie. Eerst zullen echter bij andere Gemeenten inlichtingen worden gewonnen naar de practische ervaring op dit gebied.. Een andere verbetering noemde onze gast heer, het schouwlokaal, waar lijken, waar van de familie niet bekend is, kunnen worden opgebaard en waar zoo noodig ook sectie kan worden verricht. Tenslotte werd ons nog medegedeeld, dat voortaan het politie-eorps één uur in de week zal wijden aan gymnastiek, athle- tiek of zwemmen. Voor strandagenten is verplichtend gesteld dat zij kunnen zwem men en tevens dat zij in het bezit zijn van ,het diploma E.H.B.O. Hierna volgde een rondgang door het bureau van politie onder leiding van Mr. Warmoltz die ons alle mogelijke inlich tingen veistrekte. Het schouwlokaal bleek uitstekend of schoon sober, te zijn ingericht. Slechts een nieuwe vloer zou geen overbodige luxe zijn Ook de fotografische en dactyloscopischt. afdeeling bleek zeer goed t.e fungeeren, wat de verschillende demonstraties bewezen. Vooral de donkere kamer kan wedijveren met elke zoodanige inrichting op andere plaatsen. Mr. Warmoltz toonde, aan op welke wijze een vingerafdruk wordt genomen en gere gistreerd en tevens hoe een gipsafdruk het onderzoek naar een misdrijf kan verge makkelijken. Resumeerend kan ons oordeel niet anders dan zeer gunstig luiden over deze moder niseer]'ng van onze Katwijkschè Politie. Evenals de Gemeenteraadsleden, die Vrij dag j.l. een bezoek brachten aan het poli tie-bureau, hebben wij groote bewondering voor het werk dat hier door de politie, maar in de eerste plaats door haar ener gieken inspecteur Mr. Warmoltz is verricht Comité voor een Herv. Radio-omroep Evenals in verschillende andere plaatsen is ook alhier een afdeeling opgericht van de Vereeniging tot oprichting van 'n Ned. Hervormde Radio-Omroep, welke Vereeni ging zich tot doel stelt te komen tot een eigen Herv, Omroep met eigen bestuur en leiding. Plaatselijk correspondent is de heer A. Bouman, Buitenruststraat 1. alhier. VAN EEN STEIGER GEVALLEN Hedenmorgen is de 18-jarige metselaar C. M., die aan den Morschweg op een steiger aan het werk was, zijn evenwicht kwijt ge makt en van een hoogte van 2x/2 M. naar beneden gevallen. Gelukkig kwam hij op handen en voeten terecht, zoodat hij slechts lichte verwondingen opliep. BINNENBRAND IN DE HERMANSTRAAT Gistermiddag te 10 voor 4 is een begin van brand ontstaan ten huize van D. L.. Hermanstraat 16. De brand ontstond in 'n kleerenkast. Even te voren was de heer des huizes daarin geweest, waarbij hij een brandende sigaar in den mond had. Waar schijnlijk zijn de kleeren met het vuur van de sigaar in aanraking geweest. Het vuur deelde zich mee aan het behang, het pla fond en de gordijnen. De politiebrandweer spoedig met de motorspuit aanwezig en heeft de vlammen met twee stralen ge- bluscht. Do commissaris van politie was mede op het terrein van den brand aan wezig. GEVAARLIJKE DIEFSTAL Ten nadeeje van de gemeente zijn twee stormlantaarns verdwenen, die geplaatst waren bij het graafwerk op de Pieterskerk- gracht. De politie vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het ontvreemden van der gelijke lanaarns met het oog op het ver keer zeer gevaarlijk moet worden genoemd. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G M V-llbrief—Mensink z A M Cf4telein—v Haastrecht z CM Mark—de Jonefh d A HeguardenCevering z B de RuiterSchoneveld 2 zns W Houtman- Schouwenburg d P Houtman—Tiisterman z A Baerveldt—v Zallngen z C E Groen— Bon d W Brouw—Metslce z OVERLEDEN: N J de Gans, dr, 2 dgn AG W -v d Linden, dr 7 wkn GEHUWD: J Noppen en H A Teunissen A Pfinnaken en J Labordus C Warring en H J C Ka.' 23 J. De gaande en komende man In Leiden gevestigd E. v. d. Berg, Stadhouderslaan 29 G. W. Brummert, verpleegster, de L. de Kanter straat 2 W. Ferwerda, dienstbode, Boter markt 19a J. C. A. T. Gentis, Boerhaave- laan 7 Wed. C. H. v. d ZandG raafmans en fam, B. Balotstraat 4S J. W. de Groot, arbeider, P. Krugerstraat Sa M. Hoefkens, verpleegster, Boerhaavelaan 39 J. Hum mel, dienstbode, Breestraat 84 G. J. Jonk en fam., behanger, Trompstraat 79 MA Kerkhoff, leerares NA, Noordeinde 50 J Kooiman, volontair, Wasstraat 38 M M. Kopken, dienstbode, Witte Singel 12 G. M. Kruijver, Oude Singel 140 H. Lamberts en fam., opz. geb. werken, Zeemanl. 45 F. C. Marks, verpleegster, Rijnsb.weg 144 H. G. Massaar, Oude Vest 85a A. W. Munnik, coupeuse, Haarlemmerstraat 11 J N Op- tendrees en fam., Coornhertstraat 3S E. H Padje, wachtmeester, Groenhazengr. 12 A. M. G. J. Poot, dir. v. e. reisbureau, Kam. Ohnesl. 32 J H. v. Ruiten, kellner, Rood- borststraat 3S M. G. R. Scheffer, Noordein de 50 I. v. d. Sluis en fam., winkelier buffetjuffrouw, P. K. Choorsteeg 15 P. Stokvis, kok, Steenstraat 27 J. S. Stell- heerenconf.. Noordeinde 50 D. M. Stefels wagenStethof, Steenschuur 14 J. M. v. Velzen, constr. werker, Utr. Jaagpad 84 C. Vercruijsse, verpleegster, Rijnsb.weg 47 - D. van Vliet en fam.. expediteur, De Sitterlaan 20a P. van Weeren en fam., boekhouder, Bloemmarkt. 9a J. van Winkelen, verpleegster, Rijnsb.weg 10 E Th. P. Zaaijer, apoth.-ass., Zoctorwoudsche Singel 81. Uit Leiden vertrokken: A. Th. J. van Beek, Hazerswoude, Rijn dijk A 356 J. v. d. Berg, Zwartsluis, Stationsstraat 210 K. de Bruijn, Blari- cum, Raadhuisstraat 21 Ch. Daams. Den Haag, Waalsdorpenveg 147 A. F. Deut- man, Oegstgeest, L. de Colignylaan 38 E. A. W. Eggstein, Voorschoten, Leidsche- weg 503 B. Epskamp en fam., Den Haag. v. d. Vennestraat 127II A. E. Feitsma, Arnhem, Schoolplaats 11 C. A. de Gast en fam., Den Haag, Groencwegje 169 A. B. de Gunst, Charneux, België L. v. Hecke en fam., Den Haag, Wesselstraat 351 M. D. J. Helder, Utrecht, Ln. v. N. Guinea S7bis C. Kruithof, Rotterdam, Kortekade 125 J. Langerak en familie, Arnhem, Schoolplaats 11 P. J. Mattaar. Amsterdam, Roel. Hartstraat 19 III A M. de MonchyNagtegaal, Oss, Floralia straat 53 C." Pefèr, Utrecht, Noorder straat 4 E. Pillis, N. O. Indië P- J. Prosé, Apeldoorn, Polhoutweg 3 T; Riet kerk, Amsterdam, opl. schip „Pollux" E. Rumpff, Kamen Dl., Dortm. strasse S9 D. L. Schakel, Zwammerdam, School straat 111 H. M. A. Schalks, Lembang, N. O, Indië W. P. Slierings, Amsterdam, opl. schip „Pollux" H. de Romijn Sprong en fam., Schiedam, P. Potterstr. 12 A. DistelveltStorm en fam., Den Haag, Haagweg 35 H. M. Tanis, Amsterdam, Damstraat 34 J. Tekamp en fam., Roo sendaal c.a., Middenstraat 80 J. J. A. Terstappen, Den Haag, Casuariestraat 50 r— C. G. J. v. Unen, Eindhoven, H. Geest straat 12 J. C. G. A. v. Unen, Eindho ven, H. Geeststraat 12 G. C. M. Valen- tijn, Oegstgeest, Prins Hendrikplein 22 C. W. Veliekoop, Alphen a. d. Rijn, „Op Honk" P. J. Zee, de Koog, Hotel Cali- fornië P. J. Zonderop, Voorschoten, Papelaan 1. ONEERLIJKE VRIEND Door de politie is proces-verbaal opge maakt, tegen P. E. E... die zich meermalen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van kleine geldsbedragen ten nadeele van H., waar hij dikwijls kwam. VERKEERSSTAGNATIE Gistermorgen te half negen is op de Trek vaartbrug van een vrachtauto, bestuurd door J. A. v. d. V. uit Zoeterwoude. het linkervoorwiel afgeloopen daar de schroef draad afgesleten was. De auto zakte op de as en versperde lyrt. verkeer op de brug volkomen. Eerst, na drie kwartier was het obstakel opgeruimd. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN 25-JARIG JUBILEUM VAN DE ORANJESCHOOL Het was een vroolijke kinderschare die Dinsdagmiddag het schoolplein van de Oranjeschool aan de Zaalbergstraat bevolk te. Het was immers de dag van het feest der school. En was de vacantie die men voor de morgenuren had gekregen al een feest, 's middags ging men toch wel heel graag naar school om daar, door gezellig bijeen te zijn, ook het deel van het jubileumfeest van de school te krijgen. Maar niet alleen om te krijgen. Neen. men had geleei'd, voordrachten, samenspraken, etc. om ook een deel bij te dragen dat het feest van hun school zou slagen. En onge twijfeld heeft men van de ouders, die dezen middag bij mochten wonen, een zeer gezel lige middag gegeven. En door het werk van het onderwijzend personeel, dat zich er voor gespannen had, de kinderen wat t.e leeren, kan zeer zeker gezegd worden, dat. het feest met de huidige leerlingen uitstekend ge- De herdenking op Woensdag Vele genoodigden, ouders en belangstel lenden hadden aan de oproep van het be stuur der Oranjeschool gevolg gegeven, om een avond bij te wonen waarin speciaal zou worden stilgestaan bij dit zilveren jubileum.'1 Deze avond werd gehouden in de Geref..1 Kerk aan de Raadhuisstraat, onder leiding van den voorz., den heer K. Salverda. Spr. heel te allen welkom, speciaal het vorige hoofd den heer J. v. d. Berg Azn„ burgemeester P. A. Colijn, den heer de Blauw, Rijksinspecteur van het L. O., den heer Schilp, inspecteur van het Chr. Nat. Schoolonderwijs, en de oud-bestuursleden die, voorzoover nog in tenten, allen tegen woordig waren op Ds. Schoemakers na. die een felicitatie-schrijven had gezonden, en voorts de afgevaardigden van andere scho- Hierna gaf spr. eenige dingen weer uit de geschiedenis van de 25-jarige. Op 27 April werd de Geref. Schoolver- eeniging. waarvan deze school uitgaat, op gericht. In die vergadering werden de sta tuien vastgesteld, waarin besloten werd, N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland; Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 100 3K pandbrieven 98 met 2 uitloting per jaar dat de school event, van deze vereeniging uitgaande, een Geref. karakter zou drugen. echter dit niet kerkelijk, maar iu de rui mere beteekenis. Toch kwamen er later banden met de Geref. Kerk, en kreeg de kerk van Alphen het toezicht op de school, terwijl de predikant adviserende stem kreeg. Het onderwijs draagt ook nu nog een Geref. karakter. De werkwijze, vooral met het oog op Bijbelsch onderwijs, is hier naar ingericht. Het eerste bestuur bestond uit de vol gende personen: J. Besie, P. H. Kool, A. v. Dam, S. Donipeling, J. P. Leene, Joh. van Leeuwen. II. v. d. Pol. Ds. Schoemakers, Joh. Verduyn en Tb. Booy. Nadat het eerst niet vlot ging met de oprichting, daar niet veel grond beschik baar was, kpcht men ten slotte een perceel gelegen aan de Torenstraat en verrees daar het schoolgebouw. Het was een school waannee gepronkt kon worden in .die tijd. Maar voor speelplaats was men op de To renstraat aangewezen en achter de school liep een .vuile sloot met onaangename lucht. De school had oorspronkelijk 4 lokalen, in 1925 werd dit uitgebreid tot 5. terwijl men toen ook de beschikking kreeg over een speelplaats, waar velen nu nog ja- loersch od zijn. In 1931 werd bij de be staande lokalen nog weer één aangebouwd. Thans heeft men een der best geventileerde schoolgebouwen uit onze gemeente. Nadat vooraf op 26 Maart 1912 een dank en bidstond was gehouden, waarin voor ging Ds. J. Gispen, Geref. predikant alhier, met een predikatie over Jes. 54 2, werd de school op 1 April 1912 geopend. Als hoofd was benoemd de heer J. v. d. Berg Azn., eerder hoofd te Landsmeer, als onderwijzer de heer Van Elswijk uit Lange Ruige Weide, tot onderwijzeres mej. H. C. Maan, van wier jubileum we gisteren reeds melding maakten. De heer v. d. Berg is 18 jaar hoofd ge weest en moest toen na 'n zware operatie het onderwijs om gezondheidsredenen ver laten. Velen denken nog steeds met warme sympathie aan hem, die nu een rustige oude dag geniet te Hilversum. Na nog eenige dingen betreffende de fi nanciën gememoreerd te hebben, beëindig de de heer Salverda zijn overzicht, dat van moeite en worsteling, maar ook van rijken zegen getuigde. Nadat hierna een dameskoortje, uit oud-leerlingen bestaande, onder leiding van de onderwijzeres mej. Van Es eenige keu rige stukjes had gezongen, volgde de hoofd schotel Spr. feliciteerde eerst namens het Geref. Schoolverband de jubileerende school. Vervolgens tot zijn rede komende noemde spr. het jubileum een reden tot dankzeg ging en een feit van nog al beduidende be teekenis. Echter, de wereld, die kookt en woelt en bruist, die geteisterd wordt door de crisis, waar het blanke en gekleurde ras zich op maakt voor den strijd om de heerschappij, waarin mischien wel aanstaande is de eind worsteling tussclien Christus en het beest, die wereld merkt dat jubileum niet op. Wat is dit jubileum klein, vergeleken bij dat wereldgeloei. Maar jubileeren is op klimmen. Laag beginnen. Klein beginnen. Maar door dat kleine werkt God. Paulus spreekt van die machtige zaak, de uitverkiezing. Maar ook tot de kinderen: weest uw overheden gehoorzaam in den Heere, want dat is recht. Het één is het verlengstuk van het ander. En op de school wordt die gehoorzaamheid geleerd. Daarin is een pand gegeven. Dat pand is toever trouwd aan de Chr. school. Dan moge dit jubileum geen wereldschok kend feit zijn, in het grootste uurwerk hoort het kleinste deel. Het kan niet wor den gemist. Door aan kleine kinderen op school van Jezus te vertellen wordt medegeworsteld aan het einddoel. Het einddoel is Jezus. Jubileeren, het is opklimmen tot God. Daar om is deze kleine zaak in 't oog der we reld in werkelijkheid zoo groot. Daarom moet gedankt voor het pand dat toever trouwd is. Want de school is gave Gods. Het leidende motief is zooals Ds. Gispen in de dank- en bedestond zeide: Het is de zaak van den grooten God. Maar nu gaat dit jubileum voorbij. En nu moet het gegeven pand bewaard. De belangstelling der ouders mag niet verflau wen als de kinderen van school zijn. Juist nu, nu er zooveel gevaren dreigen, moet zij gesteund worden door liefde en gebed. Zij is Satan een doorn in het qog. Het front van de strijd om het kind tussclien Chris tus en satan is de school. Wie de jeugd heel't, heeft de toekomst. Dat gevoelt men in Duitschland en Rusland. Eri ook hier raakt de schoolstrijd nooit uit. Toen in 1920 de gelijkschakeling verkregen is, werd het signaal op onveilig gezet Want die gelijk stelling op het onderwijsgebied nam in vele gevallen het heerlijk enthousiasme voor onze eigen Chr. school weg. Waait is het geslacht van mannen en vrouwen die offer den? Wordt zij nog gedragen door het ge bed der Christenouders? Het pand moet bewaard tot de laatste snik, tot de dood, dan pas mag de banier overgedragen aan het jonger geslacht, tot die haar voortdraagt tot de strijd is ge streden. Met stille aandacht werd deze ernstige 'rede aangehoord. In de hierop volgende pauze werd een kopje thee aangeboden. Eerste spreker na de pauze was de Bur gemecster, die namens het dag. bestuur der gemeente de gelukwenschen van het Col lege aanbood. En dit was meer dan een vorm. Want B. en W. erkennen de waarde van het Chr. onderwijs voor ons volks leven. Wat Nederland is, is voor een groot deel te danken aan het Chr. onderwijs ln geen enkel land wordt zoo op elk terrein gestreden voor de eere Gods als in ons land. En zie de vruchten, in tegenstelling met het buitenland. Spr. eindigde met do wensch, dat God de arbeid van bet perso- nopl aan do kinderen moge zegenen. De heer De Blauw, inspecteur van het L. O. te Gouda, dankt voor de uitnoodi- ging, waarin hij ziet waardeering voor zijn arbeid en zijn persoon. Spr. roemde het onderwijs gegeven aan de Oranjeschool als van uitstekende kwaliteit, hetwelk duide lijk uitkwam op de tentoonstelling van leer stukken ten vorigon jare te Gouda gehou den. Het werk blonk uit door fijnheid en nauwkeurigheid. Spr. eindigde met den wensch dat naast de religieuse lijn ook moge getrokken wor den de lijn van de ljefde van mensch tot mensch en wees in dit verband op de groo te verantwoordelijkeheid van de opvoeders. Namens Chr. Nat. Schoolverband sprak Dr. II. Schilp uit Leiden, die het, schoolbe stuur gelukwenschte en ook mej. Maan complimenteerde met haar jubilé. Ook deze spr. roemde het onderwijs aan de Oranje school, speciaal in het breken met het klassicaal onderwijs, waar men de leerlin gen in de hoogste klasse niet bindt, maar laat doorleeren. Spr. hoopt dat de Oranjeschool moge blijven een school met den Bijbel De heer J. v. d. Berg, oud-hoofd der school, releveerde daarna vele herinnerin gen uit de voorbijgegane jaren, wenschte schoolbestuur en onderwijzers geluk met- dit jubilé en feliciteerde ook mej. Maan. De heer J. A. Veliekoop sprak namens het bestuur der Mulo-school en de andere Chr. scholen. Na de gelukwensch wees spr. er op dat thans 1757 kinderen Chr. onderwijs ontvan gen. Dit was 65 jaar geleden op de school van den heer Lemkes 100. Wat een zegen heeft God in al die jaren geschonken. La ten wij daar God voor danken dat elke dag aan 1757 kinderen gesproken wordt van die groote Kindervriend, die in de wereld ge komen is om zondaren zalig te maken. Worde de Oranjeschool nog voor ,velen tot rijken zegen gesteld. Ds. J. H. A. v. d. Bosch sprak bet slot woord en dankte namens de ouders de on derwijzers voor het vele aan de kinderen gedaan en als voorzitter van den kerkeraad wees hij op de band die er is tusschen school en kerk. Na het laten zingen van Gez. 29 (Geref bundel) ging Ds. v. d. Bosch in dankzeg ging voor. DE LIEVE JEUGD De heer J. C. de R. uit Wassenaar had in de Van Mandersloostraat zijn auto eenigen tijd onbeheerd laten staan. Eenige jongens maakten hiervan gebruik of liever misbruik door met de auto uit rijden te gaan, met bet gevolg, dat er stukken gemaakt werden. Het portier van de auto werd vernield, terwijl ook één der spatborden ernstig werd beschadigd. De daders zijn hekend. AANRIJDING Op dén Steekterweg werd de motorrijder G. H. v. d. W. aangereden bij het gedeelte dat men aan het verstraten is, door een zandauto. Het motorrijwiel werd ernstig bescha digd. De bestuurder bekwam geen letsel. JUBILEUM BIJ DEN RIJKS- WATERSTAAT Dinsdag herdacht de heer A. Th. v. d. Werf alhier zijn 25-jarig jubileum als kan tonnier in dienst van den Rijkswaterstaat De heer v. d. Werf is bij deze gelegen heid op hartelijke wijze gehuldigd door zijn collega's en mede-ambtenaren van de Wa terstaat, die hem 'n schrijfbureau met bij- behoorende lamp aanboden. Ook de heeren Leenhouts, technisch amb tenaar te Leiden en Ir. Van Tiel van den Rijkswaterstaat te Utrecht, in wiens res sort de heer v. d. Werf werkzaam is, ga ven van hun belangstelling blijk, terwijl voorts tal van vrienden en bekenden den jubilaris in den loop van den dag kwamen complimenteeren. HILLEGOM GECOMBINEERDE VERGADERING Dinsdagavond hidldm de J. V. en de M. V. een gecombineerde vergadering in de gebou wen achter de Geref. kerk, onder leiding van mej. T. Schotman, presidente der M. V. Na de gebruikelijke opening kreeg mej. P. Bornhoom gelegenheid om het onder werp „Gods hand in de historie" te Afhan delen. Prins Willem I moest de ketters doo- den, doch God gebruikte hem tot vrijmaker van don Godsdienst. Langzamerhand ver slapte het geloof, met zooveel bloed door onze vaderen gekocht. God waakte echter voor Zijn Kerk. De Reformatie, Afscheiding en Doleantie kwamen. God bewaart Zijn Kerk door alle eeuwen heen. Wij leven vrij onder het. bewind van Oranje. Laten we God bidden, dat het huis van Oranje nog lam voor ons gespaard moge blijven. Een geanimeerde en leerrijke bespreking volgde op dit onderwerp. Na de pauze werd door een drietal leden der J.V. geïmproviseerd, waarna de heer R. Sohilpzand nog voordroeg „Het heilige lied" Na het zingen van Ps. 150 1 ging de heer E. Fokkema voor in dankgebed. KATWIJK AAN DE RIJN PERSONALIA Tot controleurs-meters der Ned. Sierteelt- centrale zijn benoemd de heeren T. Noort en L. J. v. d. Valk. LISSE GEMEENTERAAD Woensdagavond kwam de Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen ten Ge meentehuize onder presidium van den Burgemeester Dr S. Baron van Wijnbergen. Afwezig was de heer L. Onderwater we gens ziekte. De Voorzitter sprak de beste wenschen uit voor zijn beterschap. De notulen werden met eenige wijziging vastgesteld. 4an de orde kwam de. Schoolgeldverorde ning, welke in de vorige vergadering breed voerig besproken werd, doch de stemming werd uitgesteld. De heer Kingma zeide, dat na bespreking met de fracties, zijn bezwa ren vervallen waren en hij zijn voorstel in- RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 18 MAART Program-ma 3: 8.00 Keulen of div 9.50 Pari Radio; H.20 Keulen; 12.05 Partjs R;' 13.05 Brul sel VI; 14.20 6ram.-muz.GRD; 1-1.50 Parüs 15.35 London Reg; 16 2o Deutschl-s.; 17.20 K« len; 18.25 Parijs R: 19.30 Keulen; 20.05 Beriy 21.20 Droitwich; 21.40 Weenen of dlv.21 Brussel VI; 2.30 Berlijn; 23.20 Kalundborg Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Gra mui GRD; 0.35 London Keg; J.85.35 Dl 18.20 Diversen; 18.40 Lond< wich; 19.30 Sportpraatji 19 00 Dr J G A Jans t); "20.00 Droitwich; pl.m 20.20 Br :1 Fr; 21.50 Droitwich VRIJDAG 19 MAART Programme 3: 8.00 Keulen of div.; 10.10 Dei sender of div.; 11.20 Kalundborg; 12 0,5 Parijs 13.05 Brussel VI; 15.35 Deuts.-s.; 16.20 Lond R.; 17.20 Keulen; 18 50 Brussel Fr; 19.20 Par •R.; 19.50 London R.; 20.20 Brussel Fr; 22, Biussel VI; 22.30 Bruasel Fr; 23,20 Parijs of diversen Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Gra muzielc GRD; 12.50 Droitwich; 14.25 Londen 15.20 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.45 Droitv 19.35 Diversen; 20.00 Gram.-muz. GRD; 21. Diversen; pl.m 22,45 Londen Reg Agenda Dinsdag tot en met Vrijdag, 1619 Maaij Stadsgehoorzaal, 912, 25 eu 8IC uu P' DTonte Znnd'i,ni£ratonitoonstieillinc. i v' I z' groote Zend'ingsteutoonsteil 1 ing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst di ls apotheken wordt van Maandag 15 tot q k met Zondag 21 Maart a.s. waargenoma. h door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraj: 35. tel. 136. en A. J. Donk, Doezastraat 3! tel. 1313, en mej. J. Doedens, Wilhelminjh straat 8, Oegstgeest, tel. 274, trok. De heer Kingma zou echter gaanU zien, d'at degenen «die minder dan 250.-) n per jaar verwonen volgens de pers. bï niet schoolgeldplichtig zullen worden gr steld. Er zijn toch verscheidene ingezetene! a (o.a. ook steuntrekkers), die noodgedwoj T gen in een huis van 5 per week moete „j blijven wonen. De heep Knetsch wil q j2 hoofdsom van 2 verboögen op 4, waa s( door de menschen met. cle laagste inkomeq g, niet tot betaling van schoolgeld; yerplici^ worden. Jjr Het voorstel-Kingma word) niet onda steund, evenmin het voorstel-Knetsch. I si De heer Tibboel wil na een jaar eeilpi rustig spreken over de gezinsinkomen. Ui De verordening werd aangenomen metUv stem tegen van den heer Knetsch. jbi Eén 5-tal woningen waren door den he|a; Inspecteur der Volksgezondheid voorgedrj gen tot. onbewoonbaarverklaring. B. en |zi haidden een voorstel ingediend om dei woningen niet onbewoonbaar te verklaragi aangezien naar het oordeel van B. en «vi deze woningen nog met goede verbeteriiiw bewoonbaar kunnen gemaakt "worden. Nai eenige bespreking ging men accoord met h advies van B. en W. m De benoeming van stembureaux weitdi goedgekeurd. [cl Aan de orde kwamen hu de Verordenij gen voor gasttoestellen in huur en in huq;\ koop van het gasbedrijf. De heel Tibboel merkte op, dat het 1 deel van den een het, nadeel van den j der kan zijn. De middenstand ondervinj hierdoor nadeel. Daartegenover staat d dengenen, die gastoestelen in huur huurkoop willen nemen, in de gelegenhei^ worden gesteld op voordeel ige wijk het levenspeil rendabel te maken. Hij de termijnbetalingen wat verzwaren. L De heer Lefeiber meende, dat de vluc|j riet zoo groot zal zijn. De heer Weth. Tromp zegt, dat de mi|^ denstand niet doen kan wat in deze v ordening geboden wordt. De gasfabriek i hier helppnd optreden. De heer Schrama zegt, dat het zelf-bakkjpi zijn hoogtepunt wel bereikt zal hebben, is echter tegen het systeem. De heer Kingma zegt, dat het in het 1 lang is van het gasbedrijf. De middenstajw heeft hier geen schade. pn De heer Tibboel merkt op, dat de hejdi Kihgma de belangen van den middenstai riet goedi door heeft. De verordeningen worden beiden aang| nomen. Vervolgens moesten enkele straten ,^i doopt" worden, n.l. de nieuwe straat in d<T Engel en het plein aldaar; vervolgens i zijstraat van de Wilhelminastraat. NaJ spreking werd besloter. het plein Engel te noemen het „Engelplein" nieuwe straat „Nicolaas Damesstraat", oEj'i dat deze voor het bloembollenivak een m' van buitengewoon groote beteekenis is weest en in het buurtschap „De Enge'pi experimenteerd heeft. De zijstraat van (g( Wilhelminastraait ontving de naam „Prildi Bernhardstraat." Aan de orde kwam de wijziging der a P nuïteiten voor de Woningbouwvereenigiijtc „Volksbelang", welke wijziging werd goe' gekeurd. Opgemerkt werd, dat er nu el voordeel ontstaat voor „Volksbelang". I' hcer J. P. Segers, bestuurslid, merkte o dat de straatbelasting door de Vereenigia. moet worden gedragen. Het voordeel koa in cleze dus ten goede, doch niet gehef- zoodat een huurverlaging, zij het dan zoo gering mogelijk, niet achterwege kunnen blijven. De rekening der Gemeente over 1935 wet voorloopig vastgesteld met een nadeelig s* do van 12.842.39. Medegedeeld werd, da4 de Burgemeest! bij Kon. Besl. voor den tijd van 5 jaren wei herbenoemd. De ovens 3 en 4 der Gasfabriek zulN voor een bedrag van 5700.— plus 200,; voor afbraak der oude ovens worden vc nieuwd door de Gasmeterfabriek te Do; drecht. Rondvraag Op voorstel van 'den heer Kingma zal e( vergoeding^ voor vertering voor leden d! stembureaux worden aangevraagd v4 2.50. De heer Van Kesteren verzocht- mas regelen tegen de „plakkerij" bij de a.s. ve kiezingen, hetgeen toegestemd wordt. Na rfog eenige zaken behandeld te hebb werd de vergadering gesloten. NIEUWE WETERING AANVARING In den nacht van Dinsdag op Woensd is de brug over de Ringvaart alhier do een Rijnaak aangevaren en licht besch digd. Verzekering dekt de schade,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6