T] DONDERDAG 18 MAART 1937 EERSTE BLAD PAG. D Buitenland DE BLOEDDADEN TE CLICHY Het lichtbewogen Fransche gemoed is opgeschrikt en verontrust door de verbijste rende dingen, welke in de Parijsche voor st ad Clichy hebben plaats gehad. In een bioscoop in dit plaatsje, hetwelk gelijk vrijwel de geheele banlieue der hoofdstad knal-rood is» zelfs de maire, wat wij den burgemeester zouden noemen, behoort tot de „kameraden", zou 's avonds in beslo ten kring een bioscoopvoorstelling plaats vinden, georganiseerd door de Parti Social Francais van kolonel De la Rocque. Kolonel De la Rocque is een man van rechts, zelfs van uiterst rechts, wiens vol gelingen zich eertijds de Vuurkruisers noemden, totdat deze organisatie, die onder de semi-militaire liga's werd gerekend, op last van hoogerhand werd ontbonden. Deze wettelijke maatregel heeft destijds reeds zeer veel kwaad bloed gezet, omdat de link- sche extremisten door de partijdig-roode regeering eenvoudigweg ongemoeid werden gelaten, waardoor de extremisten van rechts als het ware aan handen en voeten gebonden aan hun tegenstanders werden uitgeleverd. Hoe groot de overmacht en de brutaliteit bijvoorbeeld der communistische raddraaiers is werd op dezen bioscoop-avond in de Parijsche voorstad bewezen. Toen de roode heeren niet erin waren geslaagd, de film voorstelling door hun aanwezigheid on mogelijk te maken, van betrokken zijde had men daartegen afdoende voorzorgen getroffen, wisten zij niets beters te be ginnen, dan het theater aan een formeel beleg te onderwerpen. De zaak zou voor de mannen van De la Rocque een verschrikke lijk einde hebben kunnen nemen, Mos kou immers schrikt voor het vergieten van bloed en andere beestachtigheden nimmer terug!, zoo de politie, bijgestaan door de republikeinsche garde, haar taak niet had geweten, en deze ook op respectabele ma nier had volbracht. Zij laadde daarbij na tuurlijk het odium op zich, tot de vijanden des volks te behooren, en zal zich thans hebben te verantwoorden over haar daden .van zelfverdediging, namelijk de salvi, welke zij ter afweer van kogels uit barri caden en zolderramen, van brokken oud roest en straatkeien, op de tierende menigte heeft gelost. Gelijk men elders heeft kunnen lezen, heeft de strijd dien avond een zeer lang durig verloop gehad, en zijn er ontzaglijk .veel slachtoffers gevallen. Hoezeer de „commune" Clichy op de hand der commu nisten was bleek o.a. uit het feit, dat de oproermakers hun gewonden in het ge meentehuis konden onderbrengen, vanwaar zij naar de ziekenhuizen werden vervoerd. Politie en republikeinsche garde hebben ei moeten vechten, terwijl zij niet den moree- len ruggesteun der plaatselijke overheid hadden. Verbazing wekt de onbeschaamdheid, Waarvan de roode arbeidersleiders na dezen ©proer-avond hebben blijk gegeven. Zij heb ben zich bij de landsregeenng gemeld met den brutalen eisch, dat de „opstandelingen- bond", namelijk de „Parti social francais", zou moeten worden ontbonden, terwijl kolonel De la Rocque gevangen zou moeten worden gezet. Waar men den moed vandaan haalt, de verantwoordelijkheid voor het ge beurde zoo zonder blikken of blozen aan anderen in de schoenen te schuiven is een nuchter mensch, die op een afstand deze dingen beziet, eenvoudig een raadsel! De heeren hebben verder een proteststaking gelast van een halven dag, alsof het aan hen lag, gebeurtenissen als deze te beoor- deelen en te berechten. De machtige C.G.T. schuift al meer de wettige regeering terzijde en matigt zich een houding aan„ die meer dan ergerlijk is. Het gaat er inderdaad op gelijken, alsof de roode vakbeweging in Frankrijk het Spaansche voorbeeld prach tig en ter navolging geschikt vindt. In de Derde Republiek dreigt meer en meer het gevaar voor de overheersching van den grooten mond, en van de ontrechting van allen, die weigeren mee op te marcheeren in de rijen der rooden. In Spanje heeft men niet ongestraft het I-echt scheef getrokken en een klasse-over- heersching toegelaten, die ten slotte tqt den opstand van al wat roomsch en rechts was moest leiden. Frankrijk schijnt er niet tegenop tc zien, dezen gevaarlijken weg te .volgen... 1 Rumoer tegen Van Zeeland Delgische kamer opnieuw verontrust De Belgische kamer beleefde gisteren een Woelige zitting. Er heerschte een onbeschrij felijke verwarring en de afgevaardigden slingerden elkaar allerlei scheldwoorden naar het hoofd. Aanleiding tot deze onverkwikkelijke too- neelen waren pen discussie en zekere insi nuaties, betreffende de demissie van minis ter-president van Zeeland als vice-gouver- neur van de nationale bank, toen hij dooi den koning met de kabinetsvorming werd belast. Aan de discussie werd een einde gemaakt 'door de indiening van een dagorde door Charton de Wiart (katholiek), Fischer (socialist) en burgemeester Demar (libe raal). In bedoelde motie werd het vertrou wen der kamer uitgesproken in de regee ring en met verontwaardiging geprotesteerd tegen de lasterlijke insinuaties aan het adres van Van Zeeland. De motie werd aangenomen met 120 tegen 13 stemmen en twee onthoudingen. Communisten zetten Frankrijk in rep en roer Politie krijgt de schuld voor de bloeddaden te Clichy De Fransche kabinetszitting was gisteren geheel gewijd aan de vechtpartijen in d9 Parijsche voorstad Clichy, alwaar het provo- ceerend optreden der communisten tot on geregeldheden van grooten omvang heeft geleid. Minister-president Blum en de mi nister van binnenlandsche zaken brachten rapport uit over de omstandigheden, waariu politie en republikeinsche garde de orde hadde-n bewaard. Er is nog geen enkele beslissing genomen, wijl het onderzoek nog niet is beëindigd. Vandaag zal Blum een delegartie der link- sche groepen uit heit parlement ontvangen. In de wandelgangen van den senaat be treurden de senatoren eenstemmig het tra gisch verloop, dqt de gebeurtenissen te Cli chy genomen hadden. Enkele laakten wel iswaar het gebrek aan koelbloedigheid der politie, doch velen achtten de verantwoorde lijkheid van de communistische tegen-de monstranten toch grooter. De senatoren waren van meening, dat in ieder geval door de regeering een verklaring moet worden afgelegd, dat dergelijke ernsti ge incidenten zich niet meer zullen kunnen herhalen. Vele senatoren waren in dit ver band van meening, dat het wellicht aanhe- bevling zou verdienen, voorloopig alle poli tieke bijeenkomsten te verbieden. Eenige gematigde senatoren meenen, dat de incidenten moedwillig zijn uitgelokt door de communistische partij, welke vijandig staat tegenover de door de regeering afgt» kondigde „pauze". Een der radicale senatoren verklaarde woordelijk: „Het kabinet staat thans op een twee sprong en moet thans kiezen tusschen de orde en een algemeene bandeloosheid". In den raad van het Seine-departement heeft de communist V a s s a r t een interpel latie gehouden. „De filmvoorstelling te Cli chy aldus spreker welke was georga niseerd door de Fransche sociale partij, die slechts een maskeering is van de Vuurkrui sers, werd door de arbeiders beschouwd als een provocatie en wekte een gerechtvaar digden toorn bij hen op. Deze woede, welke zich keerde tegen het herlevend fascisme, komt ook in andere deelen van het land tot uiting". Tenslotte ivroeg hij den politieprefeot, waarom de weit tot het ontbinden van de bonden niet werd uitgevoerd en eischte hij, dat de poliitie zou worden „gerepublicaai- Hierop nam de socialist Levil lain het woord. Deze verweet den communisten, dat hun onverdraagzaamheid verantwoordelijk is voor de incidenten te Clichy. Hij wees op het „fascisme" van de communistische par tij, dat volgens hem even dreigend is als het fascisme, dat zoogenaamd door deze partij wordt bestreden. Spreker verlangde, dat alle demonstraties, zoowel van links als van rechts, zouden worden .verboden. Het aantal slachtoffers De prefectuur van politie heeft medege deeld dat 157 agenten te Clichy gewond zijn. Drie hunner zijn in een ziekenhuis opgeno men, 82 kunnen geen dienst doen, 57 blijven hun functies waarnemen. Omtrent de overi gen zijn nog geen inlichtingen verkregen. Van de mobiele garde en de republikein sche garde zijn 84 leden gewond. Drie zijn in em ziekenhuis opgenomen, van wie twee, die door een kogel getroffen waren. Tachtig betoogers zijn gewonid. Achttien arrestaties zijn verricht. Zeven betoogers zijn in verzekerde bewaring gesteld. Een der gewonde slachtoffers is in het ziekenhuis te Beaujou overleden. De roode aanhitsing dunrt voort! De bond van arbeiderssyndicaten voor Parijs en omgeving deelt in een commu niqué mede, dat zijn leden, met het oog op de bloedige gebeurtenissen te Clichy en de voortdurende provocaties der fas cistische benden, heden voor een halven dag in algemeene staking zoillen gaan. Des middags zal het werk overal op normale wijze worden hervat. Deze werkstaking, welke in volkomen discipline zal worden uitgevoerd, moet het karakter aannemen van een waar schuwing, om eindelijk de onmiddellijke en volledige ontbinding te verkrijgen van de fascistische liga's, benevens de arres tatie van kolonel de la Rocque, de streng, ste bestraffing van degenen, die verant woordelijk zijn voor de schietpartijen te Clichy, de zuivering van leger en politie en maatregelen om de republikeinsche kracht te vernieuwen en te .versterken. Inmiddels zdjn reeds eenige wilde stakin gen uitgebroken en werden enkele fabrieken door het personeeJ bezet. De bedrijfschaos dreigt dus ojmieuwl De communisten „eischen"...... Het persbureau der communistische partij heeft een mededeeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Thorez en Duclos een bezoek hebben gebracht aan Blum en namens de partij krachtig hebben geprotes teerd tegen het optreden der politiechefs, die „arbeidersbloed te Clichy hebben doen vloeien". Zij hebben geëischt aldus de mededee ling dat maatregelen worden genomen tel gen de verantwoordelijke personen en dat er versch bloed zal komen in het politiecorps, omdat „de oproermakers blijkbaar mede plichtigen in dat corps hebben". Verder hebben de communisten er op aan gedrongen, dat de bonden der opstan delingen zond er verwijl worden ontbonden. Dit is, aldus besluit het communiqué, on voorwaardelijk noodig voor de handhaving van de orde, zooals het Fransche volk die wenscht Als men dit alles leest vraagt men zich af, of Frankrijk een tweede Spanje mo?t worden?. De relletjes te Parijs. Leden der garde mobile verwijderen de barricades, welke door de communisten voor het stadhuis tijdens de relletjes waren opgeworpen. „DE SCHURKERIJ DER KERK LEEFT OP.... De „Daily Telegraph" verneemt uit Moskou, dat de „Komsomolskaya Pravda" ernstige critiek oefent op de leiders van den oommunistischen jeugd bond, die naar de meening van het blad verslappen in den strijd voor vernieti ging van den godsdienst. „De leiders schijnen te denken, aldus het bolschewieksche orgaan, dat de kruistocht tegen den godsdienst niet langer noodig is, omdat de geestelijken niet meer van hun burgerlijke rechten beroofd zijn. Dit is echter volkomen onjuist: de sovjet- jeugd moet zonder uitzondering beschermd worden tegen godsdienstige invloeden. Als de jeugdleiders en zelfs de militante bond van godloozen de nieuwe bepalingen der grondwet zien als een bewijs, dat de gods dienst niet meer gevaarlijk is omdat hij reeds vernietigd is behalve onder de oudere menschcn, vergissen zij zich", want, consta teert de Komsomolskaya Pravda. „er valt een zekere opleving in de schur kerij van de kerk waar te n e- Nict alleen priesters van de orthodoxe kerk, ook leden van andere richtingen too- nen „de meest geraffineerde staaltjes van geestelijke verdorvenheid en recruteeren niet alleen oudere, maar ook jonge men- schen, vooral meisjes. Een van de onbe- schaamdste voorbeelden daarvan deed zich voor te Pensa, waar leerlingen van de tech nische school in kerkkoren zongen. En er waren schoolkinderen, die zich aan dezelfde overtreding schuldig maakten". De regeering van sovjot-Rusland heeft onlangs een principieele beslissing geno men, tengevolge waarvan het voortaan voor buitenlandsche geestelijken verboden wordt om naar sovjet-Rusland te reizen. Slechts geestelijken, (lie lid zijn van een diplomatieke missie, mogen nog in Moskou wonen. Dezen mogen hun ambt als geeste lijke uitsluitend uitoefenen voor het des betreffend gezantschap of ambassade, doch zij mogen zich geenszins direct noch in direct inlaten met de godsdienstige behoef ten van het volk. „De sancties worden niet vergeten F' Mussolini spreekt te Tripoll In Tripoli heeft Mussolini de internatio nale jaarbeurs geopend met een rede, waarin hij o.a. hulde bracht aan de Italiaan sche arbeiders, die den nieuwen weg door Libye hadden tot stand gebracht. „Hun werk", zoo zeide de duce, „is ons een reden tot trots; het zou even zeer een reden tot fierheid kunnen en moeten zijn voor all» Europeanen, die dezen eertijds grooten naam nog waard zijn. De Italiaansche ingenieurs en arbeiders hebben aan dezen weg, verscheiden seizoe nen, hard gewerkt onder omstandigheden van klimaat, welke oneindig minder aan genaam waren dan die, welke aan het meer van Genève heerschen, waar de grootste en machtigste coalitie tevergeefs heeft ge poogd Italië te verstikken. Als er iemand is, die meent, dat dit is vergeten (de menigte schreeuwt neen!), dan moge hij uit zijn droom ontwaken. Ik heb het in ieder geval niet vergeten". De Duitsché nazi's in Amerika Op aanklacht van majoor Julius Hoch- f e 1 d e r, lid van den „German America League for Culture", heeft rechter Stern den leider van den „Deutscher Volksbund" in de Ver. Staten, Fritz Kuhn, uitgenoo- digd den 29sten Maart voor hem te ver schijnen, Kuhn, die op het oogenblik te Detroit vertoeft, wordt er door llochfelder van be schuldigd, deel uit te maken van een „bui tenlandsche militaire organisatie", f.ulks in strijd met het wetboek van strafrecht, De Spaansche burgeroorlog BETREKKELIJKE RUST OP DE FRONTEN Ofschoon het weer gister betrekkelijk gun stig was in den Guadalajara-sector, kwam het Noord-Oost-leger van Franco niet in Zeer levendig was daarentegen de bedrij vigheid in de lucht. Aanvankelijk waren het de regeeringsbommenwerpers, die de recht- sche linies opzochten, doch spoedig steeg de nationale luchtmacht, drie-motorige bom bardementsvliegtuigen, waaronder Junker machines op, om den vijand in zijn loopgra ven met bommen te bewerken. Tot Alcala de Henares toe zetten de regeeringsvliegtuigen hun operaties voort. Intusschen hebben Moscardo's strijd krachten nog'steeds Guadalajara niet be reikt, noch Almuna, van waaruit zij de laat ste levensader van Madrid, den straa'weg naar Cuenca en Valencia hopen af te snij- Men had verwacht, dat na de inspectie tocht van Franco en Mola alles voor het of fensief gereed was en dat de aanval, zocdra het weer maar even gunstig zou zijn, zou losbreken, maar, zooals gezegd, de nationa listische colonnes bleven op het geheele front in hun stellingen. Wel wordt gemeld, dat uit de richting van Siguenza nieuwe troepen en munitietrans porten naar de voorste linies werden aange voerd, hetgeen er op zou duiden, dat de her vatting van den opmarsch in ieder geval spoedig te verwachten is. Volgens mededeeling van roode zijde uit Gyon zou generaal Aranda toebereidselen treffen om de burgerlijke bevolking uit Oviedo te evacueeren. Regeeringsposten zou den nl. gezien hebben, dat een groote me nigte vrouwen door de straten der stad trok, blijkbaar in de richting van den Naranco- berg, vanwaar zij gemakkelijk naar de haven van San Esteban. zouden kunnen worden ge transporteerd: Valencia wil hulp koopen! De regeering te Valencia heeft op 9 Fe bruari aan de regeeringen van Frankrijk en Engeland voorgesteld, dat deze landen ze kere rechten in Spaansch-Marokko zouden worden toegekend in ruil voor hun hulp in den strijd. Hoewel de Spaansche regeering op die voorstellen tot dusver geen antwoord heeft ontvangen, verneemt Reuter, dat de Fran sche en Britsche regeeringen geen oogenblik een dergelijken ruil zouden kunnen overwe gen, omdat deze in strijd met haar verplich tingen uit de verdragen zou zijn. Een antwoord in dien geest zal de regee ring te Valencia waarschijnlijk binnenkort bereiken. Het controle-bureau in functie Het bureau, dat belast Is met de controle op de doorvoering van de noninterventie in Spanje, is gister voor de eerste maal op het Foreign Office bijeengekomen onder voor zitterschap van vice-admiraal Van Duim, teneinde een aanvang te maken met de be studeering van de vraagstukken, die door de toepassing van de controle zijn opgeworpen. Zooals men weet, bestaat dit bureau be halve uit het hooge controle-personeel uit vertegenwoordigers van "de Engelsche, Duit- Sche, Fransche, Italiaansche, Russische, Pool- sche, Cjrieksche en Zweedsche regeeringen. Men verwacht, dat het toezicht te land en ter zee in Spanje op 29 Maart definitief in werking zal treden. Nog altjid moet worden vastgesteld, in welke verhouding de verschillende landen in het corps waarnemers vertegenwoordigd zul len zijn. Austen Chamberlain herdacht In groote stilte heeft het lagerhuis een uitvoerige rede van Baldwin aangehoord waarin deze de nagedachtenis van Cham berlain eerde. Chamberlain, aldus zeide hij, was in de eerste plaats een zeer groot lid van het par lement, een figuur van beteekenis in de debatten, hoffelijk, ridderlijk, iemand, die harde slagen kon toebrengen en ontvangen. De leiders der liberale en arbeidersfrac ties brachten eveneens hulde aan de nage dachtenis van den overleden staatsman. De uitvaartdiensten voor Sir Austen Chamberlain zullen Vrijdag te 12.30 uur in de St. Margaretskerk in Westminster wor den gehouden. Daarna zal het stoffelijk overschot verascht worden. Door het overlijden van Chamberlain is een tusschentijdsche verkiezing te Bir mingham noodig geworden. Chamberlain had bij de laatste verkie zingen een meerderheid van 7000 stemmen tegenover den arbeiderscandidaat verwor ven. Chamberlains dood doet tevens een plaats vrijkomen in de Orde van den Kousenband. De Parijsche tentoonstelling Toch open op 1 Mei a.s. In verband met een andersluidend bericht in een Fransoh ochtendblad heeft het com missariaat-generaal der Parijsche tentoon stelling een verklaring gepubliceerd', vol gens welke geen enkele wijziging gebracht zal worden in den openingsdatum van de tentoonstelling. De expositie zal op 1 Mei geopend worden en op 2 Mei voor het publiek opengesteld zijn. Intusschen zijn gisterochtend op de terrei nen van de tentoonstelling de werkzaam heden weer voor een uur neergelegd. Deze pauze was bedoeld' als solidariteitsstaking naar aanleiding van de incidenten te Clichy. Des middags werd weer gewoon gewerkt Politie surveilleerde aan de ingangen der werkplaatsen. Duitschland protesteert opnieuw Luther, Duitsch ambassadeur te Washington, heeft gisteren bij den Ameri- kaanschen minister van buitenlandsche zaken, Huil, opnieuw geprotesteerd tegen de hernieuwde uitvallen van burgemeester Laguardia tegen Duitschland en den „Führer", Revolveraanslag op De Chambrun Graaf de Chambrun, de vroegere ambassadeur van Frankrijk te Rome, is gistermiddag op het Noord-station het slachtoffer geworden van een aanslag, welke een vrouw, mevrouw Fontange, op hem heeft gepleegd met een revolver. Graaf de Chambrun werd door een kogel getroffen en overgebracht naar het zieken huis Lariboisiere, hetwelk zich in de om geving bevindt. Zijn toestand zou ernstig LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „VI TAL IS" N IJ M E G E N Burg1, van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES Gewapende arbeidsbotsingen bij Chrysler De fabrieken moeten worden ontruimd! Zesduizend stakers, verdeeld over negen Chryslerfabrieken te Detroit hebben zich met stangen en knuppels en schroefsleutels gewapend en de door hen bezette werkplaatsen in vestingen herschapen. Zij hebben aan de sommatie, om de fabrieken te ontruimen, geen gevolg ge geven en zijn vast besloten, geweld met geweld te beantwoorden. Intusschen is de termijn, 'den stakers voor de ontruiming der fabrieken gesteld, afge- loopen, doch tot dusver heeft de gewapende macht niet ingegrepen. Het vonnis, waarbij den stakers betaling ran 10 millioen dollar schadevergoeding wordt opgelegd, heeft geen inrdruk op hen gemaakt. Zij hebben zich ingericht op een langdurig beleg. Vier duizend hunner makkers trokken in stoet de fabrieken voorbij, plakkaten dra gend met opschriften als „weigert de fa brieken te ontruimen, sterft liever". „Houdt de werkplaatsen bezet. Wij strijden met u." In verband met het onmiddellijk gevaar hebben de autoriteiten niet 'at een geweld dadige actie tegen de stakers durven beslui- tn. Men zal dus tot het uiterste den weste lijken weg volgert, dat wil zeggen, afwach ten het bericht van de Chrysler-directie aan het gerecht, dat de stakers weigeren het vonnis uit te voeren, waarna het gerecht order moet geven tot voorgeleide van de weerspannigen. Dan zal waarschijnlijk de sheriff de zaak in handen moeten nemen en geweld gebrui- Met deze procedure zijn intusschen nog eenige dagen gemoeid, zoodart het waarschijn lijk wel niet voor de volgende week tot de gevreesde botsing zal komen. GEMENGD NIEUWS K De dijkval te Hoedekenskerke Onmiddellijk ingrijpen niet noodzakelijk Omtrent den dijkval te Hoedekeu, kerke kan nog worden gemeld, dat 1; gevaar niet van dien aard is, dat oogt blikkelijk ingrijpen noodzakelijk is. Men zal vermoedelijk wel binnenin) overgaan tot het aanbrengen van zin; stukken. De kosten, die het herstellen van di dijk met zich brengt, worden geraamd i f 10.000. De hoofdingenieur van den Prov. Wal staat, Ir. van Leeuwen te Middelbi heeft gisteren een onderzoek ingesteld. Smokkelaar gedood Een ander levensgevaarlijk gewond Bij de Belgische gemeente Stekene| even over de Nederlandsche grens, heeft gistermorgen een smokkeldrama afgespe, waarbij een persoon gedood en een ani levensgevaarlijk gewond werd. Bij den terugkeer van twee vrachtaul •naar Nederland opende de Belgische dout het vuur op deze voertuigen, met als gev dat de 45-jarige J. Bogaert uit Clinge op werd gedood, terwijl de veehandelaar Geensen, uit Hulst, ernstig door een sci in het hoofd werd gewond, meldt de „Tel In den nacht waren de twee auto's Hulst vertrokken met als lading plus mii \eertig stuks hoornvee, die naar Belgif smokkeid werden. Toen de mannen a doel hadden bereikt en het verbodene vei ter bestemder plaatse was afgeleverd, re zij huiswaarts. In de nabijheid der gr werd hun voorspoedige tocht evenwel stuit door de Belgische douane, die de aui onder vuur nam. J. Bogaert, die een auto's bestuurde, moet onmiddellijk zijn troffen en zeeg ineen. Hij was op slag doq De auto, die een oogenblik den vrijen loc had, reed in volle vaart tegen een der in t nabijheid staande woonhuizen. De bestuurder van de andere auto, E. Ge« sen, werd men eens getroffen en ernstig a* het hoofd gewond. Per particuliere auto werd het stoffelij overschot van Bogaert naar het R. K. VRAAGT POLIS VOOf 1 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN mim ROTTERDA Nieuwe Binnenweg 160, TeleL 37033 Zwaanshals 374 DEN HAAG: Colnmtrasstraat 2, hoek SnezkaÜe. HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 16659 HlLVERSOM: Veerstraat 50 Telefoon 6819 'Adv. Kort Nieuws Naar uit Zürich wordt gemeld, ie Ignatius Paderewski. oud-president der Poolsclie republiek lijdende aan griep. Zijn toestand is ernstig en, gezien den hoogen leeftijd van den patiënt, is er reden tot ernstige bezorgd heid. Blijkens eens mededeeling in een door Beïnhauer. chef van het persdepartement van de buitenlandsche organisatie der nazi partij, te Stuttgart gehouden rede. zijn er thans bijna 600 afdeelingen der nazi-partij in het buitenland. Spreker kondigde verder aan, dat ongeveer 15.000 Duitschers uit het buitenland zouden deelnemen aan de bij eenkomst te Stuttgart van de buitenland sche organisatie van 28 Augustus tot 5 Sep tember a.s. en voegde hieraan nog toe: „Ons doel zal niet zijn bereikt, voor dat ieder Duitsch individu buiten onze grenzen zoo geabsorbeerd is door de nationaal-socialis- tistische filosofie, dat hij zijn Germanendom nooit meer zal kunnen vergeten." LAND- EN TUINBOUW Onze bloemen en de Engelsche Kroningsfeesten Het valf te verwachten, dat "de bloemen- Icweekers in ons land de gevolgen zullen ondervinden van de feestelijkhheden, die En geland gaat orga niseeren bij de Kronings plechtigheid. Want, voor deze feestviering zullen bloemen noodig zijn en bijzondere soorten zullen gevraagd worden. Niet alleen de gewone bloemen en het groen, doch ook die voor manden, kran sen etc. zullen noodig zijn, en zoo zullen blauwe, witte en roode bloemen gevraagd worden: een vraag waaraan misschien niet volledier voldaan kan worden. Vooral wat de blauwe soorten betreft zal het niet gemakkelijk 2ijn aan de wcnschen te voldoen, omdat in Mei vrijwel alleen de irissen aanwezig zijn, die ook nog niet ge heel bevredigen. Ook aan de vraag naar rozen zal niet zonder meer te voldoen zijn, want hoogstens Woe'™61'116 VaD °nZe rozen staan in Mei in Wel wordt in kweekerekringen thans reeds zooveel mogelijk rekening gehouden met de kleuren, die tijdens de Kronings feesten gevraagd zullen worden om aan de Engelsche plechtigheden meer luister hij te zetten. BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSKERK GEOPEND Gisteren is in een der zalen van het kasteel „Marquette" te Heemskerk door Z.Exc. mr. dr. L. N. Deckers, minister van landbouw, een groote bloemententoonstel ling geopend, welke tot en met 23 Mei in het fraaie wandelpark aldaar wordt ge houden, u„i,acri, llOttl Jld n. A. O kenhu-s te Hulst overgebracht. G. kon naj r „ni60mauUi i_r_ AOU n« huis worden vervoerd, doch hij verkeert levensgevaar. Ongeluk op onbcWaakten overweg <i< Zestigjarige wielrijder gegrepen M Gistermiddag is op den onbewaakten ovl weg te Empel (N.B.) tusschen Hedel ie Orthen, de 60-jarige wielrijder Van Tel i-, felen, uit Lith, door een uit de richtia ve Hedel komenden dieseltrein gegrepen tp van zijn rijwiel geslingerd. De man we] Le. tegen den berm van den weg gesmakt tfjr.i wijl het rijwiel geheel werd vernield. Jr Met verwondingen aan het hoofd is f j1 man een nabijgelegen huisj'e yan een spoq f!1 wegbeambte binnengedragen. De trein beeft, na een vertraging va acht minuten, de reis yoortgezet, Vijftig jaar schilder hc Gister herdacht de heer A. Koetsier, I W oerden, het feit, dat hij 50 jaar gelire den in dienst trad bij het schildersbedri F der firma J. E. Siero, te Woerden. h' Den jubilaris is bij deze gelegenheid d aan de Oranje-Nassau Orde verbond? eere-medaille in brons .verleer-' ei le M Auto door trein gegrepen ei Gistermiddag tegen half 4 Is op den ove weg te Kethel een auto-ongeluk gebeur) dat gelukkig bijzonder goed is afgeloopen. y De motor van de auto, waarin twee kif deren zaten, sloeg af toen de wagen ziö® juist op de rails bevond. De trein was in aantocht en reeds dichtbj vi De machinist remde met alle macht, doo d kon de botsing niet meer voorkomen. D ft auto werd gegrepen en een eind meegt fc sleurd. v Gelukkig konden de inzittenden dei n wagen nog bijtijds verlaten, zoodat geei t, persoonlijke ongelukken te betreuren ziji ft De auto werd geheel opengescheurd. RECHTZAKEN Twee zwendelaars voor de Rechtbank Drie jaar geëischt De Amsterdamscihe Rechtbank beha» delde de strafzaak tegen twee directeurel van de Effectenbank G. A. ten Hope en Co, den 41-jarigen Effectenhandelaar C. J. N. B en den 62-jarigen „rechtskundige" Mr. Dt J .van O., verdacht van zwendel prak tij ken Aan de verdachten was ten laste gelegd dat zij als medebeheerders van de Holland sche Collectiefbank de door de deelnemeit aan de speculatiekassen toevertrouwde gel den, in totaal ca. f 10.000, hebben ver duisterd. Voorts zouden zij als beheerders der C.V Hollandsche Collectiefbank en de C.V. Tel Hope en Co. toevertrouwde gelden en waar depapieren, welke zij van cliënten ondei zich hadden in onderpand, hebben ver duisterd. Zestien getuigen waren opgeroepen ei het werd voor de Amsterdamsche rechtbanl een langdurige rechtzaak. In zijn requisitoir wees de Officier var Justitie, na het getuigenverhoor er op dal de speculatiekasgeschiedenis niets dat zwendel was. Beide verdachten moeten ir gelijke mate aansprakelijk worden gesleld De gelden zijn in de zakken van beide ver dachten verdwenen via de kas van Ter Hope's Bank. De verduistering der gedeponeerde effeo! ten achtte spr. bewezen. Spr. noemde d< verduisteringen hoogst ernstig en de wijze! waarop ze gepleegd zijn, is zeer gemeen en laag. „Haaien" en „aasgieren" worden dezt verdachten genoemd in het boekje „Woe kerplanten in Nederlands financieele tui nen". Hoewel verd. van O. reeds beiaard li verdient hij geen clementie. Hij was doof opleiding en studie aangewezen het rech te dienen Hij heeft het echter in omgekeerde rh ting gebruikt. Spr. requireerde tegen beide verdach ten drie jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest door gebracht, ypttinjg 31 MaarL

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2