WOENSDAG 17 MAART 1937 Landen Tuinbouw De Paaschveetentoonstelling te Rotterdam In alle opzichten een succes Mooi vee Prachtig weer Belangstelling van autoriteiten Rotterdam, 16 Maart. De inzendingen Heerlijk lenteweer heeft dit jaar de Paaschveetentoonstelling op de Veemarkt begunstigd en de goede neerslag daarvan was aanstonds merkbaar. Voor de inzenders was er geen reden hun kostbaar vee thuis te houden en het bezoek was drukker dan ooit te voren, zoodat bui ten de leden om 1 uur al 1400 toeschouwers de controle waren gepasseerd. Tal van autoriteiten gaven blijk van be langstelling. Reeds tamelijk vroeg kwam de burgemeester, Mr. P. Droogleever Fortuyn, later de Belgische zaakgelastigde en om streeks 2 uur kwam Z.Exc. Dr. L. Deckers, de Minister van Landbouw en Visscherij. op het terrein aan, kort daarna gevolgd door Jhr. W. Roëll, w-.n. secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. Allen legden groo'e belangstelling aan den dag voor het puikje van Hollands veestapel. Er waren dit jaar 370 inzendingen, iets minder dan vorig jaar, waarschijnlijk als gevolg van de vroege Paschen. De kwaliteit van liet vee was in het al gemeen uitstekend. Vooral de kwaliteit van het mestvee viel zeer te roemen. Er waren veel ossen en van zeer goede kwaliteit; van de meststieren waren maar weinig exem plaren op de tentoonstelling. Van de mestkoeien zijn er ook wel eens meer geweest. De dikbillen waren weer goed present, kwantitatief zoowel als kwalitatief. Zoowel bij de schapen als bij de varkens bleek dat de maatregelen der laatste janm de animo voor het mesten hebben doen ver minderen, terwijl wat er nog goeds was veelal is afgeslacht. Bij het fokvee zagen we een goede rubriek melkkoeien met beste kopnummers. Ook de kalfdragende koeien waren ze.:r goed, wat belofte inhoudt voor de toekomst. Dit zelfde geldt voor het jonge vee. De belangstelling voor het klein vee was helaas niet groot. Van de paarden waren alle rubrieken goed bezet. Vooral de koudbloedpaarden waren van mooie kwaliteit.. Eindindruk: een geslaagde tentoonstelliws Bekroningen Gemest vee. Kampioensprijs in de =M=dlM!Osseo: b2g Goosens, Nispen (N.B.) en één voor het beste der met een eersten prijs bekroonde ^^en in- gezonden in de aldeeling koeien: A. Rijnsburger T'Voord2"fSSten en zwaarsten °stütomend met hard voeder gemest, afgewisseld. Eerste prUs Jac. Goosens. Nispen (N.B**3* J J. v. d. Zande. Nieuwerkerk (Zeeland), derde prijs J. Huijge, Nieuwdorp (Zeeland). Voor den fijnsten en zwaarsten os, met afg ■wisseld: Eerste prijs P. J. Hansen Ezn.. Brui- nisse; tweede prijs J. L. Hoogenboom. Renesse, derde prijs A. S. van Hoeve. S.rjansiand Voor den fijnsten en zwaarsten os. detineer dan vier breede tanden): Eerste prys C. Bouw meester. Zevenbergen; tweede prijs A. S. van Hoeve. Sirjansland; derde prijs Gebr. Hansen. Haamstede. Voor den fijnsten en zwaarsten shert ï^rste prijs A. Bolijn Lzn. Ouderkerk (Zeeland), tweede prijs C. van Dijk. Nieuwkoop. Voor de fijnste en zwaarste koe: Eerste prijs A. Rijnsburger Tzn., Leiderdorp; tweede prus J Tukker Jzn., Brandwijk; derde prijs Gebr. v. d. Zande, Nieuw-Beijerland; vierde prijs Frans Aarde. Standdaarbuiten. Voor de fijnste en zwaarste koe (niet afge wisseld): Eerste prijs Gebr. Zwetsioot Le.den tweede prijs A Maris Jzn Wdlemstad derde prijs A. Rijnsburger. Leiderdorp; derde prijs B Jac. Goosens. Nispen; derde prijs C. M. de Haas. Rotterdam. Voor de fijnste en zwaarste schot (niet meer dan vier breede tanden): Eerste prijs Gebr.v. d. Erve, Zuid-Beijerland; tweede prijs D. Mans Jzn., Willemstad; derde prijs J. Tukker Jzn., Brandwijk; derde prijs B: dezelfde. Voor de fijnste en zwaarste vaars (niet meer dan twee breede tanden): Eerste prijs Gebr- Sep, Roosendaal (N.B.); tweede prijs J. H. P. v. d. Zijde, Heemstede; derde prijs M. de Haas, Rotterdam; Derde prijs B: G. van Dis Mzn., Oudemolen. Voor de fijnste en zwaarste koe met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoelingdistnct gemest: Eerste prijs A. Rodenburg, Overschie; tweede prijs Gebr. v. d. Loos, Rijswijk; derde prijs P. Graveland, Overschie; vierde prijs H. Olsthoorn, Delft. Voor de fijnste en zwaarste koe. met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoelingdistrict gemest, niet afgewisseld: Eerste prijs J. Rodenburg, Overschie; tweede prijs J. Poot, Kethel; derde prijs A: Gebr. v. d. Loos, Rijswijk; derde prys B: M. Koopman, Overschie. Voor de fijnste en zwaarste schot, met spoe ling in het Zuid-Hollandsche spoelingdistrict ge mest, met niet meer dan vier breede tanden: Eerste prijs Jb. Zeeuw, Overschie; tweede prijs G. van Leeuwen, Schipluiden. Voor het fijnste en zwaarste kalf: Eerste prijs Verkoopver. N. C. B., Eindhoven-Veghel; tweede prijs dezelfde; derde prijs dezelfde. Voor de fijnste en zwaarste dikbil (met hoog stens 4 breede tanden): Eerste prijs M. Bom, Dinteloord; tweede prijs Cv L A. Kort, Melis- sint; derde prijs A: Jac. Goosens, Nispen (N.B.); derde prijs B: C. A. A. Kort, Melissant; vierde prijs Jac. Goosens, Nispen. Voor de fijnste en zwaarste dikbil met twee breede tanden: Eerste prijs Gebr. Zwetsloot, Leiden; tweede prijs A. van Vliet, Bleskens- gTOssen met ten hoogste twee breede tanden: Eerste prijs K. Wane, Zzn., Oudemolen; tweede prijs G. v. Dis Mzn., Oudemolen; derde prijs, dezelfde. Voor de fijnste en zwaarste dikbil (met meer dan 4 breede tanden): Eerste prijs C J. M. van Heyst-Geers, Heerle-Wouw; tweede prijs J. J. Tukker, Jzn., Brandwijk, derde prijs: J. deD Bakker. Klundert; derde prijs B: A Rijnsburger Tzn., Leiderdorp. Voor de fijnste en zwaarste dikbil categorie zonder breede tanden: Eerste prijs C. Maris Czn., Oudemolen; tweede prijs A. van Rooyen, Schipluiden. Voor de fijnste dikbil, kalveren, maximum 175 K.G., levend: Eerste prijs C. Molenaar, Nieu werkerk a. d. IJssel; tweede prijs Fa. v. Maas- tricht-Kubelier, Leiden; derde prijs Verkoopver N. C. B., Eindhoven-VegheL Voor de vier fijnste en zwaarste vette schapen, onverschillig van welk ras, geboren in 1936: Eerste prijs C. van Loenen, Overschie; tweede nrii? dezelfde- -voor de fijnste en zwaarste varken, onver schillig van welk ras: Eerste prijs Gebr. v. Toorn, Rotterdam; tweede prijs idem: derde prijs idem- Voor de vier varkens, het meest geschikt voor de slachtbank, niet zwaarder dan 175 Kilo elk: 100 k.g. eerste prijs Gebr. v. d. Toorn, Rotterdam, tweede prijs idem. Voor de vier fijnste varkens, elk van 60 tot 100 Kilo: Eerste prijs Gebr. Toom, Rotterdam. Fokvee. Rundvee, ingeschreven in het Nederlandsch Rundveestamboek of in het Register van een Fokvereeniging. Kampioensprijs: Verguld zilveren medaille, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Rot terdam in de afd. koeien, vaarzen en koeien, C. Bikker W.Azn., Noordeloos. Kampioensprijs: Verguld zilveren medaille, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Rot terdam (voor het beste der met een eersten prijs bekroonde stieren) Fok- en Controlever. „Verbetering zij ons doel". Hoornaar. Zwartbont Hollandsch Veeslag: Voor de beste melkkoe (geboren vóór 1 September 1933). Eerste prijs C. Bikker W.Azn., Noordeloos. Tweede prijs G. C. Stootman, Fijnaart. Derde prijs W. Scheygrond R.zn., Vierpolders. Voor de beste Melkschot (geboren né 31 Augustus 1933 en vóór 1 September 1934). Eer ste prijs C. J. Leenheer. Rhoon. Tweede prijs A. Stehouwer, Dubbeldam. Derde prijs C. J. Leenheer, Rhoon. Voor beste Melkvaars (geboren na 31 Augus tus 1934 en vóór 1 September 1935). Eerste prijs C. J. Leenheer, Rhoon; Tweede prijs W. Scheygrond Wzn., Vierpolders. Derde prijs J. I. Uij terlinde, Barendrecht. Voor de beste kalfdragende Koe (geboren vóór 1 September 1933), minstens 7 maanden drach tig. Eerste prijs A. C. Kleijne, Pernis. Tweede prijs A. Stehouwer, Dubbeldam. Derde prijs C. Bikker WAzn., Noordeloos. Vierde prijs J. I. Uyterlinde, Barendrecht. Voor de beste kalfdragende Schot (geboren n£ 31 Augustus 1933 en vóór 1 September 1934), minsens 7 maanden drachtig. Eerste prijs Andr. Visser Hzn., Numansdorp. Voor de beste kalfdragende Vaars voor 't eerst en minstens 7 maanden drachtig (geboren né 31 Augustus 1934 en vóór 1 September 1935). Eerste prijs E. Kahn, Zoetermeer. Tweede prijs A. C. Kleijne, Pernis. Derde prijs C. J. Leen heer, Rhoon. Vierde prijs G. J. Vermaat Hzn, Poortugaal. Voor de beste guiste Vaars (geboren né 31 Augustus 1934). Eerste prijs A. C. Kleijne, Per nis. Tweede prijs C. J. Leenheer, Rhoon. Derde prijs dezelfde. Vierde W. Scheygrond Bzn., Vierpolders. Voor het beste Pink-kuiskalf (geboren né 31 Augustus 1935 en vóór 1 September 1936). Eer ste prijs A Aanen Sr., Hoornaar. Tweede prijs dezelfde. Derde prijs K. de Koning, Rhoon. Vierde prijs J. I. Uijterlinde, Barendrecht. Vier de prijs B: A. Aanen Sr., Hoornaar; Vierde prijs C: T. L. Pons, Zwijndrecht. Voor de beste inzending van minstens vijf Pink-kuiskalveren (geboren né 1 Augustus 1935 én vóór 1 September 1936), afstammende van èèn vader. Eerste prijs A. Aanen Sr., Hoor naar. Tweede prijs Fok- en Controlever., „Hoor- naarsch Tweede", Hoornaar. Derde prijs C. J. Leenheer, Rhoon. Voor den besten Stier (geboren vóór 1 Sep tember 1934). Eerste prijs E. Kahn, Zoetermeer. Tweede prijs KI. de Snoo L.zn., Geervliet. Der de prijs H. L. Pons, Ridderkerk Voor den besten Stier (geboren né 1 Augus tus 1934 en vóór 1 September 1935). Eerste prijs Fok- en Controlever. „Verbetering zij ons doel", Hoornaar. Tweede prijs B. Westerveld, Nieuw Helvoet. Derde prijs Wed, M. Blaak, Zuidland. Voor den besten Stier (geboren né 1 Augus tus 1935 en vóór 1 Maart 1936). Eerste prijs N.V. Hyg. Melkstal „de Vaan", Hillegersberg. Tweede prijs W. Kranenburg, Rotterdam. Der de prijs A. C. Kleyne, Pernis. Voor den besten Stier (geboren ni 1 Maart 1936). Eerste prijs D. H. Dekker Czn., Ouden hoorn. Tweede prijs W. Dam R.zn., Ridderkerk.. Derde prijs A de Koning Hzn., Rhoon. C. Kleinvee (geen mestdieren). Voor den besten Ram, geboren in 1936, type Texelsch, ingeschreven in een erkend stam boek. Eerste prijs Adri Lems, Barendrecht. Tweede prijs W. Parmentier, Bleiswijk. Derde prijs L. H. Pons, Pernis. Voor den besten Ram, geboren in 1935 of vroeger, type Texelsch, ingeschreven in een erkend stamboek. Eerste prijs Schapenstamboek voor Zuid-Holland, Brielle. Tweede prijs G. A. Mulders, St. Maartenspolder, te Hoeven. Derde prijs M. P. Vrij, Nootdorp. Derde prijs B, Scha penstamboek voor Zuid-Holland, Brielle. Voor de beste ooi met twee of meer lammeren geboren in 1935 of vroeger, type Texelsch, inge schreven in een erkend stamboek: eerste prijs W. Parmentier, Bleiswijk; tweede prijs Adr. Lems, Barendrecht; derde prijs dezelfde; vierde prijs dezelfde. Voor de beste witte, ongehoornde inlandsche melkgevende geiteerste prijs Klaas de Stigter, Streefkerk tweede prijs niet toegekend; derde prijs C. van Meerkerk, Streefkerk. Voor de beste drachtige geit, onverschillig van welk ras eerste prijs N. de Vos Nzn., Groot Am- mers tweede prijs J. de Vos l.zn., Groot-Ammers derde prijs G. de Vos Mzn., Streefkerk. Oudere, witte ongehoornde, drachtige of melk gevende geiten eerste prijs: Adr. Meulwijk, Ot- toland; tweede prijs N. de Vos Azn., Groot-Am- Oudere, bonte en gehoornde, dachtige of melk gevende geiteneerste prijs A. de Jong Azn., Streefkerk. Voor den besten Yorkshire beer (1 jaar of ouder), ingeschreven in een erkend Nederlandsch varkensstamboek eerste prijs J. C. Paal Szn., Zevenhuizen; tweede prijs P. Ripping, Berkel derde prijs W. van Vliet Wzn., Ouderkerk a. d. IJssel; vierde prijs C. Roest, Heenvliet. Voor den besten Yorkshire beer (jonger dan 6 maanden) ingeschreven in of geregistreerd door een erkend Nederlandsch varkensstamboek: eer ste prijsM. A. Noorden, Bleiswijk; tweede prijs D. Bons, Giessen Nieuwkerk. Voor den besten Yorkshire beer (ouder dan 6 maanden, maar jonger dan 1 jaar) ingeschreven in of geregistreerd door een erkend Nederlandsch varkensstamboek eerste prijs A. Bouman, Piers- hil; tweede prijs Gebr. Westerman, H. I.-Am- bacht; derde prijs Joh. Pils. Voor de beste fokzeug (1 jaar of ouder) al dan niet drachtig, Yorkshire ras: eerste prijs J. C. Paul Sz., Zevenhuizen, tweede prijs Joh. Pols, Krimpen a. d. IJssel; derde prijs J. C. Paul Sz., Zevenhuizen; vierde prijs W. Parmentier, Bleis- Voor de beste fokzeug (jonger dan 1 jaar, al dan niet drachtig, Yorkshire raseerste prijs J. C. Paul, Zevenbergen: tweede prijs dezelfde der de prijs C. J. Janse, Zoetermeer; vierde prijs de zelfde. Voor de beste zeug met biggen, Yorkshire ras: eerste prijs L. Uitdenbogerd, Zoetermeer; tweede prijs Jac. Pols, Rozenburg; derde prijs F. v. d. Pol. Ridderkerk. Voor de beste collectie van minstens vier na komelingen van één zeug, ingeschreven in of ge registreerd door een erkend Nederlandsch var- kensboekeerste prijs (plus medaille, uitgeloofd door het Zuid-Hollandsch Groot Yorkshire Var kensstamboek) J. C. Paul Szn., Zevenbergen tweede prijs M. A. Noordam, Bleiswijk; derde prijs L. Uitdenbogerd, Zoetermeer. Paarden. Warmbloed landbouwtuigpaardkampioens prijs C. Dekker, Barendrecht. Merriepaarden (gebor enin 1936) eerste prijs M. J. Leenheer, Barendrecht; tweede prijs A. v. d. Breggen, Waddinxveen; derde prijs C. Dek ker, Barendrecht. Merriepaarden (geboren in 1935) eerste prijs J. Timmers: Poortugaal; tweede prijs A. Z. Snoek AJmkerk; derde prijs M. L. Leenheer, Baren drecht. Merriepaarden (geboren in 1934: eerste prijs C. Dekker, Barendrecht tweede prijs J. Timmers, Poortugaal; derde prijs O. D. Maris Azn., Oude- Merriepaarden (geboren In 1933 of vroeger) eerste prijs H. Muilenberg, Gorinchem; tweede prijs H. C. Mol. Barendrecht; derde prijs C. Dek ker. Barendrecht; vierde prijs A. Z. Snoek, Alm- kerk. Merrie- en ruinpaarden (gebor enin 1931, 193Z of 1933, uitsluitend toebehoorende aan handela ren) eerste prijs D. v. d. Lugt, Berkel; tweede prijs H. Muilenberg, Gorinchem; derde prijs de zelfde; vierde prijs D. v. d. Lugt, Berkel. Koudbloed landbouwpaardkampioensprijs toegekend aan C. W. Leeuwenburg, Rotterdam. Merriepaarden (geboren in 1936): eerste prijs Joh. Kaptein, Zuid-Beijerland; tweede prijs C. W. Leeuwenburg, Barendrecht; derde prijs B. Nie mandsverdriet, Strijen. Merriepaarden (geboren in 1935): eerste prijs C. W. Leeuwenburg, Barendrecht; tweede prijs A. A. de Jong, Zuid-Beyerlandderde prijs J. Niemandsverdriet A. J.z., Strijen. Merriepaarden (geboren in 1934): eerste prijs C. W. Leeuwenburg. Barendrecht; tweede prijs A. de Bruine, Zuid-Beyerland; derde prijs F. de Rooy, Numansdorp. Merriepaarden (geboren in 1933 of vroeger) eerste prijs Joh. Kaptein, Zuid-Beijerland; twee de prijs C. Maris Cru., Willemstad; derde prijs A de Bruyne, Zuid-Beyerland. Slachtpaarden, warmbloed: fijnste en beste slachtpaard, onverschillig welke leeftijd: eerste prijs Ch. Pinas, Utrecht. Koudbloed; fijnste en beste slachtpaard van 4 jaar of jonger: eerste prijs P. Winterswijk, Rot terdam; tweede prijs J. v. d. Linden, Rotterdam; derde prijs A. Schipper, Oud-Beijerland. Fijnste en beste slachtpaard boven 4 jaar eerste prijs J. v. d. Linden, Rotterdam; tweede prijs Gebr. Lijnse, Middelburg; derde prijs C. A. Pin, Sulemborg; derde prys B: J. v. d. Linden, Rotterdam. NAAR LIQUIDATIE VAN DEN LANDBOUWSTEUN? Geen verlaging of afschaffing der monopolieheffingen op graan De Landbouwvoorlichtingsdienst In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Landbouw en het Landbouwcrisisfonds, deelt de Minister mede, dat met recht de gunstige verwachting is ontstaan, dat bin nen niet al te langen tijd wellicht dé directe steunmaatregelen op het gebied van den akkerbouw kunnen worden ver minderd of afgeschaft Al doen de gevolgen van de depreciatie zich niet onmiddellijk gelden, niet moet worden voorbijgezien, dat op deze wijze de ten behoeve van de Landbouwsteunmaat regelen aan het geheele Nederlandsche volk opgelegde lasten gestadig kunnen worden verminderd. Voor de veehouders en gemengde bedrij ven zal de Minister gaarne alles doen wat in zijn vermogen ligt. Omtrent de voorgenomen reorganisatie van de uitvoering der landbouwcrisis- maatregelen zal de Minister binnenkort nadere mededeelingen doen. Aan de drang de monopolieheff'ngen op graan op te heffen of te verlagen kan de Minister nog geen gevolg geven. De huidige regeling van den landbouw- voorlichtingsdienst waarborgt geen behoor lijke uitoefening van den dienst. De Minis ter heeft daarom besloten de behartiging van de technische en de economische voor lichting voor elk ambtsgebied te vereenigen in één persoon, wien de vercischte assis tentie ter beschikking zal worden gesteld. Het is volgens den Minister niet ge wenscht in den spekexport wijziging te brengen. Door aankoop van 30.000 varkens door 't plan van Sir Deterding is de varkensmarkt aanzienlijk verlicht. Met een scherpere toe passing van de teeltregeling voor 1937 hoopt de Minister een daling van de var- kensprijzen tot een niet loonend peil te voorkomen Bij zijn ten aanzien van de varkensprij- zen te volgen politiek zal de Minister reke ning houden met den prijs van de voeder- middelen. Australische boter voorrang in Indië Vragen aan de Regeering Het Tweede Kamerlid L o u w e s heeft aan de Minister van Koloniën en van Land bouw vragen gesteld over het feit, dat docfr toedoen en met medewerking van het Gou vernement in Nederlandsch Indië met in gang van 1 Maart j.l. de invoer van boter in dat gebiedsdeel zoodanig is geregeld, dat de afzet daarvan uit Nederland aan banden is gelegd, teneinde het Australische product de kans te geven om het in Indië verloren gegane terrein te herwinnen, en dat deze regeling voorloopig een fixeering van den aanvoer van Nederlandsche boter op 24% van den totalen boterimport inhoudt, doch dat daarnevens de te verwachten stijging van den invoer geheel voor rekening van Australië komt Hij vraagt de ministers of deze achter stelling van een product uit het moeder land bij dat uit een vreemd land wel juist is en geen inbreuk op het tot nu toe erkende en ook in het wezen van een verhouding, zooals tussehen Nederland en zijn overzee- sche gebieden, gelegen recht op minstens gelijke behandeling van de Nederlandsche producten met die uit een vreemd land, en of de ministers zich tevens bewust zijn, dat het afsnijden van toenemende afzetkansen, zooals deze zich bier voor onzen zuivel- export voordoen, ernstige gevolgen zal heb ben, gezien vooral de bijzondere positie welke deze handel in onzen zuivelexport inneemt. Gevraagd wordt verder, welke beweeg redenen het gouvernement in Indië gehad heeft om dezen diep ingrijpenden en in haar gevolgen ver strekkenden maatregel te be werkstelligen. Geen steun aan de pluimveehouders De toestand is thans bevredigend In een schrijven van den minister van landbouw aan de Tweede Kamer wordt me degedeeld, dat de omstandigheden zich zoo danig ten gunste van de pluimveehouderij hebben gewijzigd, dat maatregelen tot ver betering van hun positie van regeeringswege naar zijn meerling thans niet op hun plaa'.s zijn. De prijs der eieren welke op 18 Febr. 1937, den dag, waarop de interpellatie-v. d. Sluis werd gehouden, reeds aanzienlijk lioo- ger was dan in de daaraan voorafgegane weken, is sindsdien nog meer gestegen. Inldiien men rekening houdt met de thans geldlende voederprijzen en de normale sei- zoensfluctuataes van den prijs, moet de op brengst der eieren voor de pluimveehouders thans bevredigend worden geacht. Indien de verbetering i-i den toestand dér pluimveehouderij blijft aanhouden, is het, naar het oordeel van den minister niet ge- wenscht, daarnevens nog bijzondere maat regelen ten behoeve der pluimveehouders te nemen. Mochten onverhoopt de omstandig heden zich weer in ongunstigen zin wijzigen, dan zal hij ongetwijfeld overwegen, den pluimveehouders onverwijld alsnog hulp te bieden. Prijzen van biggen Door het Tweede Kamerlid Droes en zijn den Minister van Landbouw vragen gesteld over de biggenprijs, die simde de in voering der teeltregeling voor varkens, bij na steeds te hoog is geweest in verhouding tot den prijs van vette varkens. Hij vraagt of de minister niet van oordeel is, dat het gekozen systeem van teeltbeper king automatisch daartoe leidt, hetgeen een grootie onbillijkheid beteêkient voor de var kenshouders, die verstoken zijn van biggen- merken. Veel kleine boeren en houders van var kens zijn niet meer in staat voor eigen ge rief biggen te koopen. Hiertegen worden maatregelen gevraagd. De heer Droesen geeft de minister in over weging, dat daartoe zou kunnen dienen een bepaling te maken van deze strekking, dat degenen, wien een aanmerkelijk aantal merken is toegewezen, een zeker percentage van hun gemerkte biggen tegen verlaagden prijs moeten afstaan, welke biggen dan door bemiddeling van de landlbouwcrisisorgani- saties beschikbaar zouden moeten w orden gesteld aan de bedoelde gedupeerde var kenshouders. DIJKVALTE HOEDEKENSKERKE Verzakking over 45 meter Geen onmiddellijk gevaar Gisteren is dijkval geconstateerd van den zeedijk te Hoedekens- kerk e. De voet van den dijk is geheel weggezakt en in zee verdwenen. Gis teravond laat zou men eerst de wer kelijke schade kunnen vaststellen. In den toestand van den dijkval kwam in den loop van den dag weinig verandering. De verzakking heeft zich nog ongeveer vijf meter uitgebreid en besloeg gisteravond on er 45 meter. Oogenblikkelijk gevaar be staat er niet. De ingenieur en de hoofdop zichter van den Provincialen Waterstaat, de heenen Ir Israels en Pauwert, beiden uit Goes, hebben de situatie persoonlijk op genomen. Vanmorgen zou men de nooóige peilingen verrichten, waarna beslist zou worden, wel ke voorzieningen zullen moeten worden ge- trof flen. De polder van het waterschap Hoedekens- kerke, welke 900 H.A. groot is, wordt nog door een tusschendijk tegen het water van de Westerschelde besohermd. In den polder liggen de dorpen Hoedekenskerke en Kwa de ndamme. Vorstelijk bezoek aan Amsterdam Zal in Juni plaats hebben Naar wij vernemen is het bezoek van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard naar alle waarschijnlijkheid in de tweede helft van Juni te yenvachten. BINNENLAND „Scherp en waardig" De brochure van Prof. Gerbrandy „Scherp en waardig" noemt de „Chr. Bakkerspatroon", het orgaan dezer vereeniging, de brochure-Gerbrandy. In deze brochure worden geen groote woorden gebruikt, maar de zaken wor den grondig en serieus behandeld. De fouten, die door het bedrijf gemaakt zijn, worden niet verzwegen, zoodat de oorzaken die tot de impasse hebben ge voerd. niet bij derden worden gezocht, maar wel degelijk bij de bakkerij zelf. Het „recht" wordt met klem verdedigd en we verstaan het ten volle, dat _de man die zoolang en met zulk een in spanning heeft gewerkt om eenerzijds de bakkers tot een gezond standpunt to brengen en anderzijds met het departe ment voeling te houden om voor hon derd procent zich op de wet te gronden, de houding der regeering scherp veroor deelt Toch ontbreekt ook niet het begrip van de moeilijkheden, waarvoor de re geering in deze tijd geplaatst wordt. Evenmin wordt afgezien van verdere pogingen om die resultaten te bereiken, welke alsnog te bereiken zijn. Teleur gesteld maar niet verslagen, dat is de echte geest, die uit deze brochure spreekt en dat is ook de taal, welke we allen noodig hebben. Hoe de Chr. Middenstander oordeelt Het orgaan van de Chr. Middenstanders zegt het krasser en schrijft: In het boekje, dat voor ons ligt, geeft hij lucht aan zijn vol gemoed. Waardig., goed gedocumenteerd, maar scherp en hier en daar hartstochtelijk geeft hij een resumé van de gang van zaken en toetst hij de argumenten van den Minis ter tegen bindendverklaring een voor een. Wie alles rustig heeft gelezen en overwogen, zal zich angstig afvragen of een dergelijke toepassing van de Wet- 1935 niet het ergste doet vreezen voor de toepassing van alle andere wetten, die gegeven worden om de middenstand te steunen. Hoe zal het gaan met de Ves tigingswet? Zeker, er is verschil, bij de uitvoering van de Vestigingswet zal er groote uniformiteit zijn. zijn de gevolgen Hartelijke woorden En een zeldzame tegenstelling Het r.k. dagblad Ons Noorden moet ons tot zijn spijt indeelcn hij die anti-rev, kringen, waar men „hij een volkomen zakelijke critiek op dien minister-president, gebaseerd op fei ten, direct in zijn wiek geeohoten is". De persoonsvereering gaat daar, volgens dit blad, zoover, dat men zelfs van de roomsoh-katholdeken eisaht den heer Colijia te beschouwen als dien „van God gegeven leider aan ons volk", „die het alleen weet", zoodat gevergd wordt, „dat men prijst, wat hij Dit onderwerp lüjkt ons uitermate onge schikt voor discussie, maar wij ontkennen tegenover iedereen, dat wij ooit zulke dwaze aisohen gesteld hebben; sterker nog, wij durven beweren, dat wij ons zelf niet naar die regel gedragen. Maar wij drijven ons „onafhankelijkheids- gevoel" niet zoo ver, dat wij onze instem ming met zijn beleid zouden verzwijgen of naar critiek zouden zoeken om te voor komen, dat men ons hij bovenbedoelde groep gaat indeeten. Wij gevoelen ons ook niet schuldig aan het feit, dat wij „tot nu toe steeds de meest dwaze lof in de liberale pers op Colijn, dankbaar verder hebben gedragen." Wij veroorloven ons echter om ons daar voor schadeloos te stellen door te ci tee ren het slot van de rede van dien heer Blom- jous (r.k), dezer dagen in de Eerste Ka mer gehouden: „Ik wil deze rede niet beëindigen 'dan na eerst een warm woord van oprechte hulde gebracht te hebben aan de eerbied wekkende werkkracht van dezen be windsman, die naast zijn taak als Min.- Presidient, voorzitter van den Raad van Ministers en als Minister van Koloniën de taak van Minister van Defensie a.i. •nog op zijn schouders durfde nemen die in betrekkelijk korte tijd reeds ontzag wekkende arbeid verrichtte ten bat eonzer defensie en het vertrouwen bij ons volk op zijn veiligheid weer wist omhoog te brengen. Bij het naderend einde van deze re- geeringsperiode treden meeningsverschij len, welke wij en ook ik wel eens had den met dezen bewindsman^ op de achter grond tegenover de zegen, die het Var derland in zijn persoon, ook deze vier jaren weer, gegeven werd. Daarvoor Gode dank zeggend, bid ik: Hem, deze persoonlijkheid, die zijn wonderbaarlijke werkkracht ontleent aan zijn kinderlijk geloof en Godsvertrouwen, zijn leven en zijn werkkracht nog vele jaren te sparen tot heil van het Vaderland.* Het Wilhelmus Somwijlen kan één enkele passage In ean artikel, al beoogt ze sJechts een onderdeel vluchtig aan te stippen, meer de aandacht trekken dan inhoud en strekking van heel het stuk zelf, schrijft de „Utrechtsche Cou rant" (Kath.) Dit is, wat ons betreft, het geval geweest met een krabbel in de Arbeiderspers, waar in de socialistische schrijver A.B.K. iro nisch de verdediging van de anti-revolutio nairen tegen een critiek van katholieke zijde op zich neemt. Deze humor laten we voor wat. hij Maar schrijver bepleit het goed recht der anti-revolutionairen om op hun po.itieke vergaderingen het Wilhelmus te zingen, en voegt er terloops bij: „Doen dat de katholieken soms niet. al klinkt het nog altijd wat verlegen?" Hier glijdt de humor van den soodenn. schrijver even uit Mannen, wier politieke heugenis reeds een halve eeuw reikt, verzekeren ons, dat reeds in hun jongelingsjaren in kath. ver gaderingen met geestdrift het Wilhelmus gezongen werd. Jongelingen, wier politieke herinnerin gen nauwelijks enkele jaren oud zijn, ken nen een partij, die kort geleden nooit het Wilhelmus op haar bijeenkomsten zong en, als ze het thans een enkele maal bij buiten gewone gelegenheden toelaat het schuch ter door slechte een deel der aanwezigen doen hoeren dam klinkt het altijd nog zéér verlegen en niet altijd zonder ge lijktijdige of nakomende protesten van eigen partijgangers. Misschien kan A B. K. gissen, welke par tij dat is. Er is voor het juist radien miiet eens deP-*" scherpzinnigheid noodig, waarover hij flfi schikt We verifieeren gaarne de juistheid van" Pc' het slot. In de dagen der coalitie zongen dg roomsch-katholieken op onze gecombineerde pra vergaderingen het Wilhelmus even geest-; driftig als wij. "cr Vo< Zweden geen paradijs Gelijk uit de cijfers blijkt. Het lid van de Tweede Kamer die' heer;] t-° Henri Hermans, schrijft in „Herstel", orgaan jja an het R.-K. Werkliedenverbond: De sociaal-democraten in ons land, mis* kennend wat in eigen vaderland wordt^_ gedaan tegen de gt: volgen van de crisis en sociale wanverhoudingen, stellen bij hun propaganda geregeld Zweden als voor-i beeld. Daarom is van belang, kennis te; memen van de volgende feiten, door „Da! pj: Telegraaf" overgenomen uit „Sociaal*!. Democraten", het socialistisch orgaan van'iesr Zweden: port „Het gemiddeld (jaarlijksch) inkomenche per loontrekker is f 786.25, terwijl de helftjs van alle loontrekkers inkomsten benedenj f 4&L50 hebben. Het gemiddelde inkomen'^01' van de groote groep steenhouwers, weg«Bet werkers, bos ch arbeiders en losse arbeid eir 3 jp h komt meestal niet boven f 46.25 per maand t)0 (ruim f 11.per week!). Minstens 400.000" kinderen leven in gezinnen, wier oudereen minder dan f 462.50 (f 9.25 per week f) Ier verdienen, tengevolge waarvan het ver-ukt bruik van levensmiddelen onvoldoendejrus is. De levensstandaard wordt in hooget mate beïnvloed door nijpende woning-Jee nood. Nfief minder dan 40 pCt. van de geyuin zinnen met drie of meer kinderen wonenta één kamer met keuken, een wonimgij]ay BEVOLKING VAN AMSTERDAM Jjd( Op 1 Januari had Amsterdam 783.344 j){ inwoners en op 1 Febr. 783.578. DE WERKLOOSHEID IN AMSTERDAM Eind Februari stonden in Amsterdani,oec 59.079 werkzoekenden ingeschreven, waar-|erv van naar eigen opgaaf 55.601 werkloozenf Id en 307 gedeeltelijk werkloozen. Dit waslgt vergeleken met eind Jan., een teruggang' van 595 en vergeleken met Februari 1936: een daling van 4308. MOTORFIETSRIJDER TEGEN BERM GEREDEN f Gistermiddag is op den Woudenbergschejjed weg nabij de pyramide van A u s t e r 1 i t z.ri een achttien-jarige motorfietsrijder uit Oos-| terbeek in den zachten berm van den weg) terecht gekomen en daarbij van zajn voer-ie 1 tuig geslingerd. nf Met een schedelbasisfractuur is hefiL slachtoffer in zorgwekkenden to es tand! F naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" tof01 Amersfoort overgebracht. (ez AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK. 16 MAART Slot. Var. sl.it» 111 TARWE. No. 1 Manitoba 140% 148— jic] wlnfsr 1fU74' 1R4 154%' 154— 154% 153% irï 120% 119% laJ No. 2 Hard© win No. 2 Roode wint ROGGE. Can. W. MEEL. Sprin&clear Oil «.bu I KOFFIE De termb'nmarkt opende nauwelijks 10( prüshoudend: er bestond vraag van den handel j.. naar oude Rio-contracten. doch overigens daal de de .markt op verkoopen door Europa, likwldaipjt I teleurstellende depeches uit Brazilië Ri°o° no.TToco 9% 9%' >n: Santos no. 4 loco 11% 11% Rio contracts Maart 4.45 H.18 lis Rio Nieuw A-contract* Maant 7.18 7.20 ie Mei 7.18 7.21 jet Santos no 4. contract: I Maart 10.34 10.47. Mei 10.40 10.54 jtl KATOEN. De termünmarkt opende prUsh en: 1 p. lage.7 tot 4 p. hooger en steeg daarna in 5e tamelijk levendige houding op aankoopen door kj] loed ondervond van een actie nopens da Eccles uitlatingen inzake een actie nopens goederenprpzen; vervolgens herstelde de markt zich op hernieuwde levendige aankoopen door den handel en op dekkingen, terwijl de hedge-» verkoopen opmerkelijk gering waren. Later steeg de markt op algemeene aankoopen eiï I sloot zeer prijshoudend. Middling Upland 15.14.85 Maart 14.83 14.69 '|r( SUIKER, Slot zeer prpshoudend. RUBBER. Slot Willig. Maart Mei SI CHICAGO, 16 MAART fl( TARWE. De termijnmarkt opende prijshou* dend en c. hooger tot c. lager, daalde op aanduidingen van onb&stendig weer op verkop o pen door het Oosten en realisaties, herstelde ln sympathie cnet Winnipeg en sloot prijsh. P - - - riot L el 137—0t" 136% ill 122%" 121% MAIS. De termijnmarkt handhaafde zich on» HAVER. Slot prijshoudend. ROGGE. Slot prijshoudend. 11.92% L 12.70 r 9.40 WINNIPEG. 16 MAART TARWE. De markt daalde in sympathie met Liverpool en op verdwijnen va» de vraag naar Manitoba's, herstelde zich op agressieve aankop pen door hulzen met buitenlandsche relaties en sloot prijshoudend. Slot Vor. slot Met 134% 133— i Juli 131% 130%' ROGGE per Mei 108% 107% Juli 106— 105 HAVER per Mei 66% 56% Juli GERST per Mei 63% 81% 53% 81% 75% I LTJNZAAD per Mei 176% 176%" Juli 175 175% ROSARIO, 16 MAART Slot Vor. slot TARWE per Mei 12.70 12.50 Juni 12.70 12.60 MAIS per Mei 6.20 6.20 Juni 6.15 6.20 LIJNZAAD per Mei 15.15 15.05 Juni 15.20 15 15 TARWE per April Mei MAIS per Mei Juni HAVER loco LIJNZAAD per April

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10