lliriuur £Vih5ri)f (üournn t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Chr. Nationale Werkmansbond POLITIE-DIPLOMA rfta/a - abonnementsprijs: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad T[» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6036 MAANDAG 15 MAART 1937 17e Jaargang gtttoertentiepripen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Gke regel meer0.22'/t Ihgezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 'i bureau V wordt berekend 0.10 .j* IN VERDACHT GEZELSCHAP Sedert maanden is de vraag aan de orde f de bekende organisatie „Landbouw en laatschappij" in eén andere rubriek pekt ze meer de aandacht dan hier tot 0 naaste buren van de N.S.B. behoort, ja an neen. Officieel wordt bet rondweg ont- ;end en ook de voorzitter houdt zoo ver- iamen wij tegenover regeeringsinstau- jes vol, dat de sympathieën der vereeni- jing niet naar die kant gaan. Tegenover deze verklaringen staan echter iiten, welke twijfel aan de ontkenningen loen rijzen. Het dagblad de Nederlan- ler wees er op, dat „Landbouw en Maat- chappij" de N.S.B. dan toch maar precies jehandelt als andere partijen en daarop intwoordde eerstgenoemd blad: „Het komt ons voor, dat dit verwijt rust op een zeer verkeerd inzicht in do. situatie, waarin wij verkeeren. Het over- groote deel van onze leden ziet de pro blemen, waarom het gaat ongetwijfeld liefst opgelost langs democratische weg. Onze geheele doelstelling is daarop van meet af aan gericht geweest en wij heb ben die doelstelling steeds op zeer waar dige wijze verdedigd. Zij eischt ook niet anders dan gelijke behandeling als an dere bevolkingsgroepen. Het blijkt ech ter, dat door de groote politieke invloed van die andere, bevoorrechte groepen do partijen aan" onze zeer rechtmatige grie- ven niet hebben kunnen tegemoet komen. Wij begrijpen heel goed de moeilijkheden waarin de partijen in dezen verkeeren Maar daartegenover moeten zij ook be- 1 grijpen, dat waar een nieuwe partij op treedt, die vijandig staat tegenover de oude partijen, Jiet wel wat veel gev i is, dat or e leden dadelijk gereed zullen J staan om die nieuwe partij te negeeren of te bestrijden. Onze leden mogen o. i met recht verwachten,, dat het bestuur met haar voeling houdt op dezelfde wijze als met andere partijen het geval is." Nu moet men deze verdediging van de nationaal-socialistische leden van „L. en M." eens nauwlettend lezen en overlezen. Dan struikelt men bijna woord voor woord over de fascistische .tendenzen. De leden-willen liefst langs democratische weg hun doel bereiken; waaruit volgt dat men desnoods het wel eens op fascistische wijze zou willen probecren. Voorts begrijpt de organisatie zeer goed, dat de partijen moeilijkheden hebben omdat „bevoorrechte bevolkingsgroepen groote po litieke invloed oefenen". Wat is dat ander dan in een riationaal-socialistische redenee ring? En omdat de nieuwe partij vijandig staat tegenover de oude partijen, zou men het met de nieuwe wel eens kunnen pro- beeren en dus houdt het bestuur er voeling mee. Dit contact gaat zoover, dat een vooraan staand man in „L. M"." als secretaris van een nieuwe politieke boerenfederatie op treedt, waarbij zioh ook leden van „L. M." hebben aangesloten, die van de nationaal- socialistische koers niet willen weten. Volgens „de Ploeger", het orgaan der N.S.B. in Drente, zijn de boeren daar in extase over den leider der N.S.B., die ze te Emmen en Vries in vervoering bracht met zijn schoone beloften en dit verklaart mis schien, waarom „L. en M." zoo schrijft over de N.S.B. en waarom de leider daar het work van „L. en M." prees. Dat klopt: z< willen allen de problemen liefst langs democratische weg oplossen, maar... men kan ook Anders. En de N.S.B. is op het verkiezingspad. Waar wij geen reden hebben om „L. en M." van bewuste misleiding te beschuldi gen, kunnen we geen andere verontschul diging vinden dan politieke onnoozelheid, welke zoo vaak de beginsellooze middenstof doet dwalen ?rov. Comité Zuid-Holland Jaarvergadering Zaterdag is ln 't bondsgehouw te Rot- I terdam de 43ste jaarvergadering gehou den door het Prov. Comité van Zuid- Holland van den Chr, Nat Werkmans bond. Op deze vergadering heeft de heer L. A. van Doorn dir. Maatschappe- lijk Hulpbetoon en Soc. Zaken te Dor- I drecht, het. onderwerp „Steunregeling en Armenzorg" ingeleid. Nadat gezongen was Gezang 3:1 én 3, in {ebed was voorgegaan en Psalm 24 was ge- ezen, heeft de voorzitter, de heer T. Stok, fan Dordrecht de aanwezigen een hartelijk velkom toegeroepen in 't bijzonder den heer f. Strating, dien Bonds propagandist. Vervolgens las de secretaris, de heer J. F. L N e g r ij n, de notullen en het jaarverslag, lie werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag ileek, datt de saamhoorigheid in de afdee- ingen steviger wordt. De sluimerende af- leelingen Brielle en Mijnsheerenland zou- len nader bewerkt worden. De werkwijze ran den beer Strating in de verschillende af delingen mocht de goedkeuring wegdragen. De penningmeester, de heer It. R o o s e- !>oom, van Woerden las het financieel jaar verslag. De ontvangsten bedroegen f 616.07, ie uitgaven f578.44, zoodat'er een batig sal to is van f 37.63. De penningmeester werd gedechargeerd voor zijn beheer. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren T. Stok en B. Mooi* bij acclamatie her- De bij de rondvraag gestelde vragen, gol den hoofdzakelijk de propaganda in de af- fléelingen, waarin niet viëel actie was te bespeuren. Na een korte pauze kreeg de heer L. A. v. Doorn, gelegenheid tot heit behandelen Van zijn onderwerp: Steunregeling en Armenzorg Allereerst merkte spr. op, dat zijn onder werp niiet prettig was om te bespreken. Over drieërlei wilde hij handelen: over -Ie beginselen van steunregeling en armenzorg; bver de practijk ervan en de organisatie. Het terrein is hier omvangrijk en groot. Al lerlei vragen komen er bij in het geding en bp het verschil tusschen steunregeling en Armenzorg wees Spr. in de eerste plaats. De Armenwet plaatst de burgerlijke ar- hienzorg op de tweede plaats, zij is het hoofdbeginsel van de Armenwet. De Armenwet van 1912 heeft tot een groote evolutie op hot terrein van de armenzorg geleid.. Er ontstond een strooming, die naams verandering voorstond en een andere be weerde, dat de naam de bemoeiing niet meer iüeik'te, toen het tot steunverleeming kwam. De zorg van de Overheid had een ruime Ven zin gekregen. De vak vereen igi n gen heb ben hieraan niet weinig meegewerkt en ar grooten invloed op uitgeoefend. Ondanks het vernederende van de armenzorg is het ver schil tusscheh haar en de steunregeling niet zoo groot. De ondersteunden worden in twee groepen Verdeeld: zij die uit hun toestand kunnen worden opgeheven en zij. waarvoor die mo- gelijkheid niet meer bestaat. Men trachtte grenzen aan te geven voor de chronische periodieke werkloosheid en de buitengewone werkloosheid. Wie moest als werklooze worden' beschouwd? Armenzorg is niet in staat de werkloozen 'ie helpen. De werkloosheidsverzekering kan Lier voldoende hulp bieden. De van de Overheid waren er op gericht de werkloozen als volgt onder te brengen: de valide georganiseerde arbeiders in de werk loosheidsverzekering; de valide ongeorga niseerde arbeiders bij armenzorg en de in valide arbeiders eveneens bij armenzorg. Tegen uitsluiting van de ongeorgani seerde arbeiders van de werkloosheids verzekering rees sterk verzet. Zij wer den daarom bij de werkloosheidsverze kering ondergebracht De Rijkssteunregeling van 1930/31 werd vervangen door de plaatselijke. In beginsel is dit nog zoo, maar in wezen gaat de regï- ling van den Minister uit Bij de steunrege ling is een sterke overeenkomst met de ar menwet, wat spr. nader uitwerkte. De Armenwet keat het. recht van verhaal en de steunregeling niet. De steunnorm wordt individueel.beoordeeld. De Armenwet let alleen op nood en de Steunregeling al leen op valide arbeiders, die in loondienst zijn geweest. De 'beginselen, van beide zijn dezelfde, alleen de practijk verschilt, wat spr. nog nader aantoonde. Komende tot de organisatie van de an zorg en steunregeling, zei spr., dat een goed armbestuur een waarborg geeft voor betere verzorging. Een nadeel is, dat het een col lege is, dat in de practijk te wedmig soepel rkt. Dit kan voornamelijk 't geval zijn, als en W. het zelf rechtstreeks behandelen. Het Gemeentebestuur heeft dan invloed op Armenzorg en politieke bemoeiingen kunnen dan in het spel komen. Bij de beginselen van de steunregeling is aan de vakorganisatie een groote mate van medewerking toegewezen. Geclassificeerd in 9 klassen, is de regeling vrij willekeurig en geeft soms tot groote moeilijkheden aanlei- Het trekt de aandacht, dat de hoo gere steunnorm en velen naar grootere steden doen verhuizen. In de practijk brengt de aiftrek van loon allerlei onaangenaamheden mee - wat spr met een voorbeeld duidelijk maakte. Oofc zijn groote bezwaren gerezen tegen een af trek van 2/3 van het loon. Spr.'s persoonlijke meening is, dat dti 50 pCt. zou moet' zijn. Als men de verhouding van steun tot loon beoordeelt, moet. er op gewezen, dat steun, welke te dicht /bij het loon staat, fu nest kan werken. In bijzondere gevallen, waarin de steun niet voldoende kan worden geacht, mag dooi' Armenzorg een toeslag worden gegeven. Aan het eind van zijn onderwerp bracht de heer Van Doom nog de kwestie van de controle, die veel moeilijkheden geeft, ter sprake. Het huisbezoek is een bittere nood zaak, maar, zei spr., controle werkt preven tief. Zij is een bescherming voor de-n ge steunde zelf. Spr.'s meening was. dat ze voor den gesteunde goed is; ze houdt de men- schen uit de gevangenis. Hij waarschuwde met klem tegen niet vermelding van inkomen. Mocht men zich in deze hebben misgaan, dan moet men zich tot vertrouwensmenschen wenden. Gevolgen kunnen daardoor voor komen, zoo noodig ondervangen worden. Tenslotte maakte spr. nog enkele opmer kingen over het verhaalrecht. Naar zijn pen soonlijke meening kan crisissteun niet ver haald worden. Ontzettend veel moeite kost het om van onderhoudsplichtigen de bijdra gen los te krijgen. Gemakkelijker brengt vader voor de kinderen op, dan omgekeerd Hierna heeft de heer Van Doorn de schrif telijk en mondeling gestelde vragen, die er voor dit in het centrum der belangstelling staande onderwerp vele waren, beantwoord HET VERGAAN VAM DE„KANTOENG" De „Schelde" te Maassluis teruggekeerd Wat kapitein Kalkman vertelde Gistermiddag tegen half drie, is eèn der beide sleepbooten, de „Schelde", die met de „Humber" de tinbagger molen „Kantoeng" naar Indië zou den sleepen, doch hun kostbare sleep in de diepte van het Engelsche Kanaal moesten achterlaten, in de haven van Smit's Internationale Sleepdienst te Maassluis teruggekeerd. Een verslaggever van het A.N.P. hèeft een onderhoud gehad met kapi tein Kalkman die nog verschillen de bijzonderheden heeft verteld over het vergaan van de kostbare sleep. „Het was van de Nieuwe Waterweg af ied weer. Bij Eddystone ging dè molen een beetje scheef liggen. De runners werden er af gehaald en even later sloeg ae molen om. Dat is alles", zoo vertelde de heer Kalkman maar te kwam hij er niet- af. .,U zei toch dat het goed weer was? Wat verstaat u dan onder goed weer?" Het stormde in elk geval niet, er stond m windkracht 5 a 6 uit oostelijke richting. Alles ging goed tot Zondagmiddag 12 uur, toen de runners op den molen ons met de vlaggen seinden dat de schuit scheef ging liggen. We waren toen ter hoogte van de vuurtoren Eddystone en besloten zoo dicht mogelijk onder de wal te varen en te trach ten Plymouth binnen te loopen. 's Avonds om 7.40 uur seinden de runners weer. dat de molen steeds meer. water maakte en dat af wilden. Kapitein 't Hart van de „Humber", de leider van het transport gaf foen opdracht de lui van boord te halen. We zagen toen wel dat het ernst begon te worden en dat onze menchen in gevaar zouden gaan verkeeren als wij niet spoeuig maatregelen namen. .Ik liet onmiddellijk de 190 vaam lange tros kappen. De runners waren intusschen reeds in een oep gegaan. Op het nippertje Zij waren nauwelijks tien meter van molen af, toen deze kantelde, op zijn kop ging staan en in de diepte verdween. Het heele drama had zich in twintig mi nuten afgespeeld. Om precies acht uur ging de schuit onder. Het was roet-donker. Wij zagen niets. Alleen met het zoeklicht van de „Humber" konden we de omtrekken van den baggermolen waarnemen. De „Kantoeng" moet aan stuurboordzij een lek gekregen hebben, want over dien kant ging hij kantelen. Wat de oorzaak van het lek is, daarover weten wij niets. Ook aan pompen viel niet te denken; daarvoor was; er al te veel,water nhet ponton en bovendien, de zeeën sloe gen er voortdurend over. Het was zeer tragisch", voegt kapitein Kalkman er met een bittere glimlach aan toe „Ook de „Humber" heeft de tros losgelaten toen men inzag dat er toch niets meer te redden was. Den volgenden morgen zijn we gaan zoeken maar we vonden niets. Daarna kwam de opdracht ,om maar weer naar huis terug te keeren. Wij waren reeds op den terugweg, toen we bericht kregen dat een vaartuig van de Engelsche kustwacht de „Kantoeng" drijvende had gevonden. En het merkwaardige daarbij was dat de molen ge durende den nacht niet minder dan 10 mijl was afgedreven. Niet met den stroom mee, doch er tegen in. Toen we bericht kregen dat de „Kan- eng" was gevonden zijn we teruggekeerd en tot Vrijdagavond in de buurt gebleven. De molen waarvan de bovenbouw steens meer afbrak, dreef in de richting van de Engelsche kust, waar hij vlak bij Fowey aan den grond is gekomen, tegen den wal is op gekrabbeld en in het zand is blijven vast zitten." Met de „Schelde" zijn mee terugge keerd de vier runners, onverschrokken zee lui die al zoo dikwijls dergelijke transpor ten bij de hand hebben gehad. Gevaarlijk moment Een van hen, Verhagen, heeft bij het dra ma in het Engelsche Kanaal in het grootste gevaar verkeerd. Zelf wil hij er niets van weten, maar een der anderen vertelde het Verhagen was het, die kort voordat de runners in de sloeD gingen, nog even naar de hut terugliep om de larrip uit te blazen, want, zoo zeide hij, als het nog eens mee zou vallen en we zouden het geluk hebben gehad dat de molen recht op bleef staan, dan mochten we toch niet de kans loopen, dat onze „villa" zou verbranden. Op de vraag of er nog aan berging te denken viel, kon kapitein Kalkman geen antwoord geven. De bovenbouw is grooten- deels vernield. Het wrak lijkt op een groot biljart met heel veel pooten. Hiermede is het vraaggesprek met den kapitein ten einde. De Humber" was eveneens op den terugweg en kon heden in den loop van den dag in Maassluis terug komen. Het wrak van de „Kantoeng" De „Daily Telegraph" meldt nader, dat da havenmeester van Fowey, Collins, het zijn plicht geacht heeft, om, gezien het feit, dat e.r juist thans druk verkeer in die haven heerscht, deze vrij te houden en een veilige toegang te waarborgen. Collins is van mee- niing, dat, nu de tinbaggermolien veertig gaten in den ponton heeft, hij volkomen bre ken zal bij het eerste zware weer, dat zich zal voordoen. Overwegende, dat wellicht nog pogingen in het werk gesteld zullen worden om de „Kantoeng" te bergen, heeft Collins bij wijze van voorzorg, een nauw keurig plam opgesteld van de gaten, di ein dien ponton zijn geboord. Mooht men ber gingspogingen willen ondernemen, dan is het ec.i kleinigheid de gaten weer te dichten. VIJF MENSCHEN VERDRONG IN ZOELEN Auto door brugleuning in de Linge gereden Defecte stuurinrichting de oorzaak Op weg naar de Paaschvee- tentoonstelling In het dorp Z o e 1 e n heeft he denmorgen een vreeselijk auto ongeval plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelder land is op de brug over de Linge, vermoedelijk door het breken van de stuurstang van de auto, door de leuning in de rivier gereden. In den wagen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. De toedracht Vier landbouwers uit de Geldersche ge meente R ij s w ij k begaven zich per auto naar de Paaschvee-tentoonstelling, welke heden te T i e 1 wordt gehouden. De auto werd bestuurd door den ongeveer 20-jarigen J. van den Berg. Voor .de brug over de Linge te Z o e 1 e n staat een tol, waarvoor gestopt werd. Nadat de auto weer in bewe ging was gegaan,, zag de tolbewaarster, mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat het voertuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en door de brugleuning heen rivier de Linge stortte. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoogen stand heeft, was de rivier tamelijk diep, met het gevolg, dat de auto geheel onder water verdween. Mej. Van Eek snelde onmiddellijk naar de telefoono in haar woning bij de tol en waarschuwde de autoriteiten met he»t ver zoek dadelijk hulp te sturen. Hoewel er spoedig assistentie ter plaatse was, duurde het ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van takels in geslaagd was de auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren geopend kon den worden. Toen bleek, dat zich behalve de chauffeur Van den Berg, nog vier personen in het voertuig bevonden. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers nog getracht hadden onder water uit de auto te komen, is dit niet gelukt en vond men in de wagen alle vijf inzittenden. De levensgeesten der slachtoffers waren reeds gewe ken dn de gemeente-arts, de heer J. J. Hajonides van der Meulen, kon slechts den dood constateeren. De slachtoffers De verdere slachtoffers bleken te zijn de heeren P. van Luttersveld, 42 jaar, D. an Ooyen, 36 jaar. J. van Stappers- hoef, 62 jaar en A. v. Oosenbrugge, 75 jaar, afkomstig uit R ij s w ij k. Aan het reddingswerk, dat onder de per soonlijke leiding van den burgemeester van Zoelen, den heer Mr. L. R. J. Ridder van Rappard geschiedde, namen zoowel de ge meente-, als de, rijkspolitie deel. De lijken der slachtoffers werden voorloo- pig met behulp van een baar gedragen naar het op ongeveer 50 meter afstand gelegen café „De Zoelensche Brug". In een kamer achter het café werden zij voorloopig opge baard. De autoriteiten namen onmiddellijk maat regelen om de familieleden der slachtoffers, zooals gemeld allen te Rijswijk woonachtig;, te waarschuwen. Drie emmerbaggermolens besteld Belangrijke opdracht voor Nederlandsche werven Naar wij van do zijde der Nederland sche Werven vernemen, is door de N. V. gemeenschappelijke Mijnbouw-Mij. Billi- ton te "s-Gravenhage opdracht verstrekt tot de levering van drie emmerbagger molens. Het is een gelukkige omstandig heid zoo deelde men ons mede dat deze orders thans reeds geplaatst zijn, aangezien anders de werven voorloopig bezet geweest zouden zijn met de uitvoe ring van opdrachten voor Engelsche rekening. Spoorwegen zullen avond retours invoeren Goedkooper dan dagretours Extra treinen op de groote steden Naar wij vernemen, zijn de Nederland sche Spoorwegen voornemens over het geheele net goedkoope bijzondere avond retours verkrijgbaar te stellen, geldig voor treinen na 18 uur en bovendien op de lijn Amsterdam—Rotterdam tusschen bepaalde stations des morgens en des enkele andere treinen. Defecte stuurinrichting De oorzaak van dit vreeselijk ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een defecte stuurinrichting der auto. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. Op de plaats van bet ongeval, dat heden ochtend te ruim 9 uur plaats had, verzamel den zich in den loop van den ochtend tal van nieuwsgierigen, die evenwel door de politie op voldoenden afstand wei-den gehou den om het bergingswerk niet te bemooi- Belangrijke gift van H.M. de Koningin H.M. de Koningin heeft aan het college van kei-kvoogden van de Ned. Herv. Ge meente te 's Gravenhage een bedrag van tienduizend gulden doen toekomen als bij drage in de kosten van de verwarmings installatie, welke in de Groote Kerk in ver band met het Prinselijk huwelijk is aange legd. Ned. Bond van J.V. op G.G. Bouw Bondsbureau gegund De bouw van het nieuwe Bondsbureau te Amersfoort voor den Bond van J.V. op G.G. (architect de heer A. v. d. Kraan te Rotter dam) is gegund aan de fa F. Gaastra te Zeist voor 31.146. De prijs dezer bijzondere avondretours zal belangrijk lager zijn dan die van de gewone dagretours en slechts iets hooger dan de normale enkele reis-prijs. Tevens bestaat het voornemen om de veei-ticn dagen bij wijze van proef goedkoo pe extra-treinen naar het Westen van het land in te leggen tegen een tarief, niet hoo ger dan dat der bijzondere dagretours en over afstanden van ten minste 100 K.M. Deze maati-egelen zijn aan den minister van Waterstaat ter goedkeuring voorgelegd. Kath. Dem. Partij De Katlh. Dem. Partij zal bij de a.s. Twee de Kamerverkiezingen zelfstandig uitkomen met vier groepen van candidaten, waarbij de drie bovenste op alle lijsten dezelfde zul len zijn. Volgens het gehouden referendum is de volgorde dier candidaten aldus: 1. mr. P. M. Ai-ts, 2. C. D. Wesseling, 3. mr. A P C Peters. Het partijbestuur zal een besligsin nemen in zijn vergadering van 20 Maart. Publiciteits-afdeeling „Superbe" De brigade-commandant te AI p h e n (N.-B.) geeft een ieder in overweging geen relaties aan te gaan met de publiciteits-af deeling „Superbe", gevestigd te Baerle-Her- tog (B.) voor wat betreft het gratis vergroo- tem van een foto. In werkelijkheid is „Superbe" niet g tigd te Baerle-Hex-tog, doch de Zei lik ljij Brussel. De correspondentie moet evenwel gezonden worden aan het hoofdpostkantoor te Tilburg, bijkantoor Baarle-Nassau. Deze publiciteits-afdeeling laat door geheel Nederland, huis aan huis, door de posterijen kaarten bezorgen, waarin staat vermeld, dai die kaart zoo spoedig mogelijk moet worden ingezonden en, wanneer men dan bij de eer ste groep inzenders behoort, bijv. 5000, mem een aardige ven-assing kan bekomen. Natuurlijk is een ieder bij de eei-ste groep, waarvan men kennis krijgt. Tevens wordt verzocht een foto te zenden, waarvan dan geheel gratis een vergi'oot portret zal wor den gemaakt, hetwelk ook geheel gratis met vergulde of verzilverde lijst zal worden toegezonden. Heeft men eenmaal een foto toegezonden, dan krijgt men na verloop van tijd een schrijven, waarin vei-zocht wordt een bedrag van f 3.95 op te zenden voor kosten en admi nistratie en dei-gelijke. Gaat men daar niet op in. dan wordt de vergrooting onder bours toegezonden. Men zij op zijn hoede! Duitsch vrachtschip aangevaren tijdens mist Hedennacht om één uur is het Duitsche vrachtschip „Reinhart L. M. Russ". komende van Kopenhagen en Aarhuus en bestemd voor Amsterdam, te IJ mui den met vrij ernstige averij aan den bakboordsboeg boven de waterlijn binnengeloopen. Het schip is Zondagochtend bij Norderney 'ijdens dikken mist, in aanvaring gekomen met het Poolsche passagiersschip „Pulaski" van de Gdynia-Amerika Linie. Het is niet bekend of de „Pulaski" schade heeft opge- Joopen. De „Reinhart L. M. Russ". welke in time-charter voor de K.N.S.M. vaart, was laden met stukgoederen. Bovenhuis uitgebrand Gisterochtend te kwart voor tien is, moedelijk door kortsluiting, brand uitgebro ken in het wopnhuis, grenzende aan h ït café „Tip-Top" van den heer Van den Bergh °an den Vughterdijk te 's-H e rt o g en b os ch. Voorbijgangers zagen vlammen uit het dak slaan. Het bleek, dat de zolder, waar *ich slaapgelegenheid voor gasten bevond, in lichter laaie stond. Met vier s'ralen heeft de brandweer het vuur, dat ook de in het bo venhuis gelegen vertrekken aantastte en vernielde, bestreden. Na anderhalf uui men den brand meester. De geheele 1>_ woning is uitgebrand. De inboedel, waarbij zich p°n in een bed verstopte spaarpot mot f 800 bevond, ging verloren. De inventari was verzekerd, doch het pand zelf niet. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Chr. Korfbalbond kwam te Utrecht algemeene jaarvergadering bijeen. De Incassobank blijkt bereid te zijn het levensvatbare deel van de Bank-Associatie over te nemen. Het pensioenfonds van de Kon. Maat schappij „De Schelde'' wijst een tekort van een millioen gulden aan. Nadere bijzonderheden over de tin- baggermolen Kantoeng, die men thans tot zinken heeft willen brengen. Bij Tiel is een auto in de Linge gere den, waarbij vijf personen verdronken. Volgens geruchten zou Koninginm moeder Maria van Roemenië lijden aan gevaarlijke vergiftigingsverschijnselen. De Valencia-regeering heeft te Genève geprotesteerd tegen het deelnemen aan den burgeroorlog van geregelde Italiaan-, sche en Duitsche troepen. De Negus is voornemens de a.s. Vota kenbondsvergadering bij te wonen. Mussolini's politieke doeleinden ïri Libye. De ParijsAuvergne-expres is gen derailleerd; er moeten talrijke slachtoffers Grondige en goedkope schriftelijke opleiding voor het DROOGGEPERST VUURVAST MATERIAAL Zuiver van vorm en maatvast N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 De „Triton" op de terugreis De Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij te Amsterdam ontving Zaterdag bericht van haar agenten te Gibraltar dat het s.s. „Triton" Zaterdagochtend onderweg naar Amsterdam Gibraltar passeerde. Dit bericht er dus op wijzen, dat de „Triton" door Spanjaarden is vrijgegeven. KUNST JAN KIEPURA Concert ging niet door Het concert, dat de beroemde zanger Jan; Kiepura Zaterdagavond j.l. te Amsterdam zou geven, is plotseling afgelast wegenn heeschheid van den zanger, die deswege des middags hals over kop naar Parijs is ver trokken om zich onder de behandeling van zijn aldaar wonenden geneesheer te stellen. Hij heeft nu beloofd in het najaar zijn con cert te Amsterdam te zullen geven. Marinus Flipse Marinus Flipse maakt op het oogenblik een concert-tournee door Finland. Hij zal er ook werken spelen van Hollandsche com-: ponisten: Diepenbrock, Voormolen, v. d, SigtenhorstMeyer, Kuiler en Pijper. WIDORt De beroemde organist en componist; Charles Marie Widor is te Parijs, 92 jaar oud, overleden. Widor was de nestor der heden daagsche; organisten en dehoofdfiguur in de Fran- sche organistenwereld. Zijn techniek grens de aan het fabelachtige. Zijm composities voor orgel (hij schreef ook verscheidene andere) behooren tot de regelmatig op do belangrijke programma's voorkomende stuk ken die echter alleen door prominente or ganisten vertolkt kunnen worden, omdat zo! zeer vele moeilijkheden bevatten. eHt meest bekend zijn Widor's vier sym- phonieën voor orgel. Sinds 1869 ie .hij de organist van de Saint Sulpice te Parijs geweest. In 1891 volgde hij César Franck op als leeraar in het orgelspel aan het Parijsche Conservatorium. Later kreeg hij ook de leiding van de compositie-klasse. In 1910 werd hij lid van de „Academie des Beam* Ai*ts", van welke instelling hij sinds 1914 permanent secretaris werd. Bekend is, dat hij ook met gemak over zijn kunst de pen voerde. Zijn orgelmuziek heeft het bezwaar, dat. zij minder van liturgisch karakter is en hij daarom het orgel wellicht te veel als orkest behandelt. Met Widor, dis tot op hooge leeftijd zijn werk heeft mogen voortzetten en die een paar geslachten van muzikale ontwikke ling, die hij bewust mee had doorgemaakt, kon overzien, is een legendarische persoon lijkheid heengegaan. Jl Pijp Tabak Taconis Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1