STADSNIEUWS A° 1807 H.V. BflllK VOOR OMtOEREIIDE ZRKEn M. S. DE JONG N.V. VBIJDAG is MAART 1937 TWEEDE BLAD PAO 6 Gemeenteraad De eerstvolgende raadsvergadering wordt hoogs t waanschijn 1 ijk gehouden op Maan dag 22 Maart in 't Nutsgebouw. VERSTER-KARSTEN- TENTOONSTELLING In de Lakenhal Openingsrede van Mr. J. Slagter Hedenmiddag is in de Lakenhal de Ver- sterK arsen-Tentoo instelling. ingeri c h t, door de Leidsche Kunstvereeniging, op offi- cieele wijze geopend. De voorzitter, mr. J. Slagter, sprak o.m. als volgt: „Tien jaren geleden, op 21 Januari 1927 stierf Floris Verster op zijn geliefd buiten „Groenoord" te Leiden, dc stad, waar hij zijn lieele leven had gewoond en met hem ging een meester heen die stellig grooter was dan vele andere meesters van de be roemde Leidsche schilderschool waarvan de kunstgeschiedenis rept en waarvan de pro ducten in vele musea hangen. Hij zelf was een aristocraat van den geest en hij zocht den roem niet. In deze stad waar de schil derkunst bij zijn leven niet in tel was, kende men .hem nauwelijks. Toen hij ge storven was, heeft men in de Lakenhal een vrijwel complete tentoonstelling van zijn oeuvre ingericht, enkele maanden na zijn dood. Wij zijn nu tien jaar verder. Kort ge leden, ter herdenking van zijn sterfdag, werd in Amsterdam in de zalen van der. kunsthandel Huinck en Scherjon een be langrijke tentoonstelling van vele zijner werken geopend en het was Vensters oude vriend, de dichter Albert Verwly, die met een schoon en treffend woord Uie opening verrichtte. En nu rust oak Verwey, dien wij dezen dag in ons midden hadden uitge- noodigd en die ook aan ons werken van Verster had afgestaan. In de eerbiedige hulde, die wij heden brengen aan de na gedachtenis van Floris Verster, betrekken wij ook diens ouden vriend, een der zeer weinigen, die een recht hadden, zich den vriend van Verster te noemen, Albert Ver wey: twee kunstenaars, die beiden hun kunst tot een schoone voltooiing brachten en wier prachtig, rijk leven tot de kost baarste openbaringen van den menschehj- ken geest heeft behoord. y Wij brengen, zei spr., hier tevens werken van Versters vriend en één jaar oudenen, doch nog levenden tijdgenoot Eduard Har sen, teneinde u in staat te stellen deze beide bijzondere figuren in onze schilders kunst naast elkaar te zien. In diepe aandacht en stille bewogenheid hebben beiden veel gemeen, maar Harsen kent niet de uitersten, waarbinnen Ver- ster's werk zich bewoog. Harsen is voor ons de schilder van het stille uur, den onbewo gen avond. Er is in zijn werk geen rumoer van geluid, geen groote beweging. Zijn stadsgezichten zijn als een gedroomde stilte, als een late herinnering. Het volle zonlicht, waarin Verster zijn bloemen liet groeien,. Zien wij bij Harsen niet. Hij bemint de fijne droefgeestigheid van het scheidend licht, dat boomen en huizen vangen voor zij den nacht ingaan. Zoo is Harsen zich in zijn heele leven gelijk ge bleven, een eender doel, in allerlei varia ties gezocht. Ook zichzelf heeft Harsen nooit in het volle licht gezet: moge deze tentoonstelling dus bijdragen tot de waar deering, waarop zij recht heeft! De groote Leidsche vee- en zuiveltentoonstelling f.iw Evenals dit in 1936 het geval was, heeft 'de Vereeniging „Vebo" te Leiden besloten, ook in 1937 een groote tentoonstelling van vee en zuivelproducten te organiseeren, en wel op Donderdag 16 September 1937. De bedoeling is om naast deze tentoon stelling dan tevens weer een groot ruiter feest te houden, waarvan, evenals van de tentoonstelling eerlang nadere gegevens zullen worden bekend gemaakt. Leidsche Chr. Besturenbond Lezing van den heer P. Barendse Op uitnoodiging van de Studieclub van 'den dir. Besturenbond, sprak in het Ge bouw Patrimonium de heer P. Barendse over het ondenverp: „De roeping van de Kerk met betrekking tot het sociale leven". Na een kort openingswoord van den voor zitter. den heer D. Hendriks, was het woord aan den heer Earendse die achtereenvolgens het wezen en den verschijningsvorm van de Kerk en de vraag: wat verstaan wij on der het sociale leven behandelde. Duidelijk stelde spr. het onderscheid tusscben de zichtbare en de onzichtbare Kerk in het licht. De Kerk staat niet buiten het leven der menschen, maar er midden in. De Kerk beinvloedt zoowel opzettelijk als niet opzettelijk het sociale leven. In dit verband werd de aandacht gevestigd op de Oecumenische Beweging (Stockholm), wel ke beweging door middel van haar inter nationale organen allerlei uitspraken heeft gegeven met betrekking tot het sociale le ven. Anderzijds werkt het sociale leven ook op de Kerk reformeerend in. Er is op dit gebied dus een wisselwerking. Met tal yan voorbeelden toonde spr. dit nader aan. De opkomst a/ui de Christelijk-sociale be weging heeft zoowel in ons land als daar buiten tengevolge gehad, dat de Kerk een ve°l klaarder geluid heeft laten hooren. Met een opwekking om als Christenen onze plicht te doen, beëindigde spr. zijn in leiding waarop later een breedvoerige be spreking volgde. De Leidsche Distrïct-Dambond Op een gehouden bestuursvergadering van 'de L.D.D.B. is beslaten om binnenkort het Districtskamnioenschap te doen verspelen in 3 klassen, nl. hoofdklasse, le klasse en 2e klasse. Dit te spelen kampioenschap wordt door het bondsbestuur van de Nzd. Dambond erkend. Al'e leden van vereeni gingen Aangesloten bii de Leidsche Di?t rct- Dr m bood kunnen daaraan meedoen. Lief hebbers voor dezen wedstriid konnon "'oh op"/>ven aan d° re"reteris van do T..D.DR, te v-Mwük a. cL Rijn Kerkstraat 30a, vóór 15 Maart a.s. GEEN SPREEKUUR De Burgemeester is verhinderd voor de fabricage-nangelefediiheden morgen spreek uur te houden. U komt toch ook naar de Jamboree Gelijk dit in andere plaatsen' van ons land het geval is geweest of zal zijn, zal er ook iin het district Rijnland een Jamboree-actie worden gehouden en wel van 13 tot en met 20 Maart a.s. Deze ac'.ie zal in hoofdzaak bestaan uit het verkoopen van de Jamboree brochure „U komt". De verkoop te Leiden zal voornamelijk geschieden op Zaterdag middag 13 Maart a.s. door alle Leidsche padvinders. Eveneens wullen op dien dag de leden der groepen in Alphen, Boskoop, Katwijk aan Zee en Lisse de plaats hunner inwoning be- De> daarop volgende week zullen de jon gens de brochure bij familieleden en ken nissen trachten te plaatsen, terwijl de laat ste Zaterdagmiddag (20 Maart) de gemeen ten rondom de plaatsen waar afdcelingcn gevestigd zijn, bewerkt worden. De brochure „U komt" is ongetwijfeld op zich zelf reeds door haar fraaie uitvoering de moeite waard. Maar ibov endden helpt men, door haai- te koopen, mede aan liet tutstand komen van de groote padvinders-gebeurtenis, die ons land in het middelpunt der belang stelling van de geheele wereld zal plaatteen? Nederland moet goed voor den dag komen. Ieder drage daartoe het zijne bij. Een en ander over de wording der Grieksche kunst Hedenmiddag heeft Prof. Dr. C. W. Lun- singh Scheurleer zijn ambt van bijzonder hoogleeraar in de Grieksche archaeologie aan de Leidsche Universiteit aanvaard met het uitspreken van een rede over het onder werp: „Een en ander over de wording van de Grieksche kunst". Bij de uitvoerige behandeling van de di verse tijdperken uit de wordingsgeschiede nis van de Grieksche kunst, die spr. in deze zijn intreerede de revue liet passeeren, zeide hij o. m.: Zet m enalle persoonlijke gevoe- voelens van waardeering voor een bepaald tijdvak van de Grieksche kunst opzij, dan kan men slechts de periode tusschen jaren 480 en 430 oor Christus als die schouwen waarin de Grieksche natie voor haar artistiek en geestelijk leven de hoog ste uitdrukking vond. Aan geen schepping van dien tijd op het gebied der beeldende kunst zijn de meest karakteristieke eigen schappen van den Griekschen geest zoo ge makkelijk te demonstreeren als aan den Dorischen tempel. Het structuur-begrip is een element dat in elk onderdeel van den tempel terugkeert en dat spr. bij uitstek kenmerkend acht voor de Grieksche kunst in het algemeen. De overblijfselen uit den tijd van der. zg geometrischen stijl, de cul tuur-periode volgende op de Kretensich Minoische en de door haar beïnvloede My- keensche, vertoonen het stuctuurbegrip en moeten volgens spr. als de eerste voorbeel den van Grieksche kunst beschouwd wor- den. Wat de Egyptische Invloed op de Griek sche kunst betreft: deze blijkt in de eerste plaats uit het plotseling optreden van een monumentale beeldhouwkunst, verder bezigt de Grieksche kunstenaar bepaalde vaste typen van houding en wel dezelfde als de Egyptische. Den Griek staat echter van den beginne af een ander doel voor oogen dan den Egyptenaar. Hij wil nl. een ideaal beeld geven van een jongen man, hij brengt dus zijn onderwerp uit de realiteit in een hero- ische sfeer. Uitvoerig ging spr. verder in op de kunst van de geometrische stijlperiode Sedert het laatste kwart der Vilde eeuw wordt de ceramiek van Korinthe de meest verbreide in de Grieksche wereld. Omstreeks 625 v. C. ontstaat, tamelijk plotseling, daar een nieuwe ceramiek, de gewone Korin- thische. Evenals bij de beste Kamirusvazen wordt bij de decoratie naar bontheid ge streefd, maar de kleurengamma is een an dere. donker violet domineert. Spr. ziet in de voorliefde voor deze kleur een karakter trek, die in de zware vormen van ïiguur en ornament in deze phase van de Korinthische ceramiek wordt terug gevonden. Bovendien houdt de Korinthische artist van een ver siering, die een beteekenis heeft, vandaar dat hij zooveel menscbelijke figuren aan brengt. Sedert het midden der Vide eeuw ver plaatst zich het zwaartepunt van de kunst ontwikkeling meer en meer naar Athene en naar sommige steden in de Peleponnesos Voor zoover het schaarsche materiaal het trekken van een conclusie veroorlooft, be gint omstreeks dezen tijd de scheppings kracht in het Grieksche Oosten te vermin deren. Dank zij een op de Akropolis gedane vondst van een groot aantal belangrijke sculpturen kunnen wij ons een goede voor stelling van de kunst in Athene tusschen circa 550 en 490 v. C. vormen. Uit deze vondst, bestaande uit kalksteenen en mar meren gevelfiguren en marmeren wijge schenken, laat zich een stylistische ontwik- keling vaststellen: de oudste beelden zijn eenvoudiger, de uitdrukking van het gelaat is natuurlijker, de kleeding niet zoo sterk gestyleerd als later. Daarna volgt een reactie, waarbij men het meer in het sobere en monumentale gaat zoeken. Spr. ging nog uitvoerig in op het aandeel dat de Peloponncsische scholen op de ontwikkeling van de Grieksche kunst hebben gehad en wees aan het slot van zijn rede op de verhouding van Griekenland tot het Oosten. „Hellas in des Orients Umar- mung" noemde Strygowski een phase van de laat-antieke kunst. Laat zich dat echter niet van de geheele Grieksche kunst zeg gen? Griekenland is een vooruitgeschoven post van Europa naar het Oosten toe, in den strijd met het Oosten is het Grieksche volk tot het volle bewustzijn van zijn eigen we zen gekomen. Telkens dringen Oostersche elementen in zijn kunst binnen, maar altijd komt na een periode van bijzonder nauwe aanraking met 6e machtige nabuur baar eigen karakter werder te voorschijn en dan treedt opnieuw dat element bijzonder sterk aan den dag, dat wij reeds voor de geome trische ceramiek typeerend vonden: het structuurbegrip. burgerlijke stand BEVALLEN: M Metier—Siera d M L Craa v Esmond z A Borr.helm Beuter z G v FulpenJansen z M M Th Boon—Vos- kuit d OVERLEDENJ Beulcema, ongeh. m., 41 J. T v DUk. *n-, 2 dgn J C Iïeerbaum. m 50 J D Bis—Knotter. vr.. 73 j. R Hartevelt—v "onderen, vr.. 61 J. H Oxensar—Schimmel vr 6 j. M v AVeeren—Stouten 8» GEHUWD: M A e Monchy. en A M Nagtegaal H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN UIT DEN OMTREK ALKEMADE RATTENBESTRIJDING De bestrijding van de in onze genreen te in zeer grooten getale voorkomende ratten is deze week onder leiding van den Pro vincialen Waterstaat, met kracht aange pakt. Deze bestrijding geschiedt gelijktijdig in de drie samenwerkende gemeenten Oegstgeestj, Warmond en Alkemade. Tien duizenden pakjes zijn op het gebied dezer gemeenten uitgelegd. Dank zij een spon tane medewerking van verschillende in woners kon in betrekkelijk korten tijd dit resultaat worden verkregen. Naar wij vernemen rijn reeds talrijke doode of ernstig zieke ratten aangetroffen. Wanneer men nog onaangevreten pakjes aantreft, legge men die op plaatsen, waar 'men weet dat zich nog ratten ophouden. Op deze wijze wordt de bestrijding zoo inten sief mogelijk en wordt het door de centrale commissie nagestreefde doel zoo dicht gelijk benaderd. Met belangstelling wordt het defensief resultaat dezer goed georganiseerde be strijding tegemoet gezien. ALPHEN a.d. RIJN VERGADERING AR. KIESVEREEN Rede van burgemeester P. A Colijn Voor de A. R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" sprak gisteravond in „Concordia" burgemeester Colijn over het onderwerp: „De beteekenis der a-s- verkiezingen". De voorzitter, de heer W. J. v. d. Brink, was door ongesteldheid verhinderd deze avond te leiden, en ook de 2e voorzitter, de heer A J. Dekker, was verhinderd. De avond stond nu onder leiding van den secretaris, den heer E. v. d. Pol. Deze open de op de gebruikelijke wijze, waarna de spreker het woord kreeg. In den aanvang deelde spr. mede, dat men van hem geen politieke rede in de ge bruikelijke zin van het woord zou krijgen daar dit moeilijkheden zou kunnen bren gen in verband met het ambt door hem bekleed. Toch wilde spr. zijn onderwerp nog wat nauwer begrenzen, en spreken over de be teekenis van de a.s. verkiezingen voor de A. R. Partij. Nu reeds is noodig zich af te vragen waar 't om gaat. Na de grondwetsherziening van 1$48 is er niet meer zoo'n felle strijd ge voerd tegen 't parlementaire stelsel als thans En ook nooit zijn er verkiezingen onder zulke ongunstige omstandigheden gehouden als nu staat te gebeuren. De verwarring en misleiding zijn grooter dan ooit. Velen ma ken de politieke balans op, en de kritiek voor alles wat niet naar wensch is gegaan wordt uitgestort over de hoofden dergenen die ons land regeeren. En ook door ons zal de balans opgemaakt moeten worden. Heeft de regeering gedaan wat zij kon in de 4 jaren die gingen? Door spr. werden nader aan een bespre king onderworpen de 4 punten van het ver kiezing3manifest der A R. partij in 1935 en die geheel door het kabinet zijji overge nomen: handhaving van het gezag; herstel van de financiën; bevordering van het eco nomisch verkeer; de bestrijding der werk loosheid. Spr. begon met de bevordering van het economisch verkeer. Is de regeering hierin geslaagd? Het antwoord is: niet in alle op zichten: Maar hoe komt dat? Kan Nederland het buitenland tot meerdere uitwisseling van.goederen dwingen? Immers neen. Haar schuld is het niet dat het economisch her stel niet meer doorgebroken is. Zij heeft gedaan wat gedaan kon worden. In het stempellokaal, op den weg, op de boerderij, overal heeft men kritiek op het werk der regeering. En ook in de Staten-Generaal heeft men dat gehad. Maar het wonderlijke is dat niemand de weg wees, waardoor het heter kon gedaan worden. En zoo werden de verschillende begrootingen met bijna alge- meéne stemmen aangenomen. Ook de cijfers pleiten niet tegen de regeering. Ons aandeel op de wereldmarkt bedroeg in 1929 4.7 pet., maar ondanks de slechte omstandigheden was dit in 1935 5 pet. Kritiek op de Juiste plaats Door tal van crisismaatregelen is be wezen, dat het A. R. standpunt, dat de overheid niet daadwerkeijk in het eco nomisch leven moet ingrijpen, juist was. Daarom werden velen, die het van het ingrijpen der overheid verwachtten, teleurgesteld. Had de regeering zich dan heelemaal afzijdig moeten houden? Dit ook niet, maar haar taak is den weg te effenen. Zij greep wel eens te ver in. Die. kritiek behoeft niet verzwegen, maar ze moet op de goede plaats gebracht onder het besef dat de overheid Gods dienaresse is. Vervolgens werd besproken de handha ving van het gezag. Kort voor het begin van het optreden van dit kabinet heeft men ge had het geval met de „Zeven Provinciën". De Amsterdamsche communisten kregen Rtempelverlof om in Den Haag relletjes te maken. Nu is het veel beter. Ieder voelt dat er geregeerd wordt. En toch is er vrijheid. Steunend op den Bijbel wordt gezag en vrijheid gehandhaafd. Volgens spr.'s mee ning is in de kwestie van het gezag het laatste woord nog niet gesproken. Spr. was van oordeel, dat men nog niet ver genoeg gegaan was. Een overheid die erkent die naresse Gods te zijn, mag niet toelaten dat in het openbaar gewerkt wordt om haar ondergang te bewerken. Maar hier verschil len de meeningen over. Zeker is dat ook hier de balans ten gunste van de overheid doorslaat voor het vele dat reeds gedaan werd. Vervolgens werd besproken het hersfel van het financieel evenwicht Ook in onzen kring wordt dit vaak beschouwd als een kwestie van minder belang Echter ook hier geldt het dat men geen 2 gulden mag uit- ge.vpn als men er één heeft Hier zijn de laatste berichten uit Frank rijk wel een lichtend voorbeeld. Door de langdurige aard der denressie werden zware srhen gesteld Ran de overheid, maar na 4 iarer is het staatscrediet nog ongeschokt De werkloosheid Als vierde punt werd besproken de be strijding der werkloosheid. Spr. wilde niet in financieeje beschouwingen tre den. Vast staat dat in geen land ter wereld zooveel gedaan wordt voor de werkloozen als hier. In de Kamers zijn dc vertegenwoordigers der oppositiepar tijen getart bewijzen te geven, maar zij konden niet. In de laatste jaren werd 2 milliard uitgegeven voor werkloos- heidszorg. Maar steeds werd en wordt er aan vastgehouden dat het werk dat verricht werd ook werd betaald. Het Plan van den Arbeid wierp spr. niet zoo ver weg. Er is door ernstige menschen aan gewerkt. Maar de fout is dat wat goed is niet nieuw is, en wat nieuw is niet goed is. De eerste jaren is niet te verwachten dat er veel werkloosheidsvermindering zal komen. Er is geen emigratie. De mechani satie zet steeds door, en jaarlijks komen 25.000 jonge krachten aan de markt. Gezegd kan worden dat de overheid, na tionaal noch plaatselijk in haar taak tegen over de werkloosheidsbestrijding in gebreke is gebleven. Zoo kan dan de balans over deze 4 pun ten opgemaakt worden, zonder dat de re geering de uitslag hoeft te vreezen. Zij bleef in het stormgetij op de brug trouw ge steund door de A. R. Kamerfractie. Zij durfde, met in vele gevallen de C. H. frac tie naast zich. de regeering in haar moeilijk werk te steunen. En hoe beeft het A. R. volk de vaak harde maatregelen gedragen? Ziju er ook niet bij ons die in deze dagen van misleiding verleid zijn geworden. Want naast de stoffelijke is er een geestelijke nood. Daar ligt de oorzaak van zooveel el lende. En door de stoffelijke belangen voor op te stellen worden ook in onze kringen de geestelijke belangen uit het oog verloren. De komende verkiezingen zullen gaan om het behoud van de Geestelijke Vrijheid. Naast Kersten en Prof. Visscher, die ook van die geestelijke vrijheid volgens ons be ginsel niet weten willen (spr. verzocht hen nu eens duidelijk te zeggen wat rij nu eigenlijk willen) zijn er de communisten en de N. S. B. die ook de vrijheden, de gees telijke vrijheden van ons volk aan banden willen leggen. Het was Spr. een raadsel hoe er vrije Nederlanders kunnen rijn die zich vrijwil lig willen buigen onder de macht van een dictator om van bun vrijheid, dat kostelijk verkregen goed, beroofd te worden. Toch zijn er Gode zij dank in ons land nog groote groepen die willen strijden, voor de geestelijke vrijheden. De a.s. verkiezingen zal door de partijen die de naam van Christus in waarheid be lijden de strijd gevoerd worden voor de eere Gods op het Staatkundig terrein. Dat is de inzet die door het stembiljet zal worden be slist. De komende 4 jaren zullen ook zeer zwaar zijn. Daarom is het noodig dat man nen afgevaardigd worden, die zich door geen klassebelang laten lijden, maar die voor heel ons volk op de bres staan. En al is de strijd zoo zwaar dat de twijfel soms in het hart opklimt: wij hebben het Woord van Jezus uit Math. 14, waar ge schreven staat: Zijt goedsmoeds, vreest niet, want Ik ben met u. De oogen van heel ons Volk' moeten ge opend niet door een holle leuze, maar door het woord ov.er te nemen van Mr. Groen van Prinsteren: „Tegen de revolutie, het Evangelie-" Met het citeeren van Da Costa's strijdlied: Zij zullen het niet hebben", be sloot Spr. zijn ernstige rede, die met aan dacht door de talrijke aanwezigen gevolgd werd. Na de pauze werd gestemd Voor de af gevaardigden naar de Deputaten Vergade ring te Utrecht De vergadering werd door den heer Belgraver met dankgebed ge sloten. hazerswoude UITVOERING „ZANG EN VRIENDSCHAP De zestiende openbare uitvoering van de Chr. Gem. Zangvereen. „Zang en Vriend schap" zal worden gehouden op Donderdag 18 Maart a.s. des avonds half acht, in het gymnastieklokaal der Chr. School op het dorp, in combinatie met het Chr. Kinder koor „Looft den Heer", onder leiding den directeur, den heer H. Zanen van Bergambacht;, aan de piano mej. C Schou ten. van Boskoop, terwijl medewerking ver leend wordt door een (ge leden van het Boskoopsche Strijkorkest C.H. JONGERENGROEP Tot voorzitter van de Chr. Hist. Jonge rengroep is aangewezen de heer M. Jansen; tot le secretaris de heer L. Plaisier; mej. Joh. Fase tot 2e secretaresse; mej. G. Diep hout tot penningmeesteresee en de heer P. Verheul tot alg. adjunct HILLEGOM JAARVERGADERING COöP. RAIFFEISENBANK Woensdagavond heeft de Coöp. Raiffeï- senbank haar jaarvergadering gehouden in Hotel „Flora', De voorzitter, de heer G. H. Hermans, opende deze vergadering en riep allen een hartelijk welkom toe. Hij memoreerde met enkele cijfers de groote vooruitgang van de Bank. Hieruit bleek, dat de omzet een be langrijke stijging vertoonde en per 31 Dec. 1936 bedroeg 9.204.666,22. Het aantal pos ten, dat in 1936 met ruim 2000 was vooruit gegaan, bedroeg thans 17.648. Het totaal der belegde spaargelden is in 1936 weer bel; rijk toegenomen en bedroeg per 31 Dec. 1936 847.114,17, terwijl het aantal spaar ders ruim duizend bedraagt, een aantal, dat vanaf de oprichting der Bank nog niet zoo hoog is geweest. Door de groote toename van spaargelden was de winst over het afgeloopen jaar iets minder dan over 1935 en bedroeg thans 6.698,28. De rekening en balans werden nu, op advies van de financieele commissie, met algemeene stemmen goedgekeurd, terwiil besloten werd de geheele winst te reservee- De aftrdende leden van bestuur en raad van toezicht, de heeren W. H. Ruigrok Jzn. en C. Kramer Lzn., werden met overgroot? meerderheid van stemmen herkozen. Hierna sloot de voorzitter, met een woord van dank allen voor de prettige samenwer king, deze goed bezochte vergadering. katwijk Groote tegen-actie In voorbereiding Gelijk wij reeds v-rmeld hebben be staan er bij de Leidsche Duinwater-Mij. plannen voor het graven van een tweede voedingskanaal door de duinen, looi ende vanaf de Wassenaarsche grens, evenwij dig met de kust, tot aan de z.g. „IVune- weide", waardoor de belangen van Kat wijk ernstig bedreigd worden. Gisteravond werd er op initiatief van V.V.V. een vergadering belegd in hotel „Du Rhin" met afgevaardigden van verschillen AMSTERDAM C. - SARPHATISTRAAT 35 GEPLAATST EN VOLGESTORT KAPITAAL F. 2.030.000.- TOTALE RESERVES RUIMF. 2.000.000.- GEEFT UIT 4Va°/o OBLIGATIES TEGEN BEURSKOERS de vereenigingen om deze planinen te bespre ken en onder de oogen te zien de actie die gevoerd dient te worden om dc gevaren af te wenden. De voorzitter van V.V.V., de heer J. A. Col- lette, heette de aanwezigen welkom en deel de mede, dat de volgende vereenigingen ver tegenwoordigd waren: V.V.V., Chr. Midden- standsvereen., Bouwpatroonsvereen., Ree de- rij vereen. „Vuurbaak", A.R. Kiesvereen. Kat wijk-Rijn, idem Katwijk-Zee, C.H. Unie Kat wijk-Zee, Katholiek Katwijk, R.K. Kiesver een., S.D.A.P., Chr. Werklieden vereen. „Een dracht", Chr. Besturenbond'. Tuinbcuwver- eemigirag K. en O., Vereen. Bloembollenteelt, Gemeente Spaarbank, C.D.U., Coöp. Boeren leenbank Katwijk-Rijn, Katih. Middenstands- vereen. „Hanze", Coöp. „Helpt Elkander", Slagersvereen., Schildersvereen., Schippers- vereen. „Schuttevaer", Vischventersvereen., Melkslijtersvereen., Katwijksche Besturen bond. Spr. drukt er zijn leedwezen over uit, dat 9 vereenigingen geen vertegenwoordigers gezonden hadden. Vervolgens gaf hij een uitvoerig overzicht over de aanhangige plan- nep. In het najaar van 1936 was aan V.V.V. ter oore gekomen, dat het in het voornemen lag van de Duïnwarter-Maa'schappij een tweede kanaal te graven. Het bestuur was van oordeel, dat, in het belang der badplaats, het noodzakelijk was, "daar actie tegen te voeren. Nadat men zich eerst in verbinding had gesteld met de Leidsche Duinwater-Mij, ontving men een vertrouwelijk schrijver, dat niet bevredigde. Vervolgens had in het begin van dit jaar een deputatie uit liet be stuur een onderhoud met den referendaris van het Departement van Financiën, den Inspecteur der Domeinen en den len Inge nieur der Genie. 1 Maart had een deputatie uit V.V.V., Reederijvereen., Chr. Midden- standsvereen. en Bouwvakpatroonsvereen. een onderhoud met B. en W. Ook dit college was van meening, dat al het mogelijke gc- dan moet worden om de plannen ongedaan te maken. Vervolgens zette sipr. aan 'de hand van een duidelijke sohetsteekening de situa tie nader uiteen. Het terrein tusschen de twee kanalen wenscht de Duinwater- Maatschappij van de Domeinen in erf pacht te krijgen, om dit bij gedeelten te bebosschen. Dit worden dan afgezette terreinen, zoodat de duinen voor Katwijk practiscji verloren zullen zijn. Liever geen bossóhen, zegt 6pr., dan op derge lijke wijze. Bovendien zal Katwijk dan geheel ingesloten zijn en is uitbreiding onmogelijk. Immers wat er overblijft een smalle strook tusschen de kust eü het nieuwe kanaal van 300 tot 600 M. breed is alleen geschikt ivoor lintbe bouwing. Achterland heeft men niet meer, eoodat ook dit Ivoor de praktijk geen waarde heeft), Ook zullen de reederijbefcfrijveïï In de Ver drukking komen, die thans de Zuidduinen voor wantveld gebruikenWaarom heeft men het kanaal niet onder Wassenaar ge bracht? Daar heeft niemand er last van. Waarschijnlijk is dit plan voor de Maat schappij commercieel en economisch het meest "voordeclig. Voor leeken is het niet mogelijk de technische kwesties te beoor- dieelen. Maar daar mag het belang van Kat wijk niet aan opgeofferd, worden. Het is voor Katwijk de halsader afsnijden. Een uitvoerige bespreking volgde, waarbij de nadeelige gevolgen voor Katwijk nog na der werden onderstreept. Over de te voeren actie was de vergadering het spoedig eens. Requesten zullen worden gezonden aan den Minister van Financiën, door de verschil lende vereenigingen; contact zal gezocht worden met de Kamerleden en met de Vereen, tot behoud van Natuurmonumenten. Ook de badgasten zal men inschakelen. Om de actie op de juiste wijze te kunnen voeren werd besloten itot het instellen van een Co mité van Actie, dat waakzaam zal blijven en leiding zal geven. Bij stemming werd uit gemaakt, welke vereenigingen een vertegen woordiger in dit Comité zullen benoemen. Daarvoor werden aangewezen: V.V.V., Ree derijvereen., Chr. Middenstandavereeniging, Bouwvakpatroonsvereen., Tuinlbouwvereen., C.H. Unie Katwijk-Zee, Hanze, Chr. Besturen bond, Kath. Katwijk, A.R. KV. Katwijk-Zee en Coöp. Helpt Elkander, zoodat het Comité uit elf leden zal bestaam. Na rondvraag sloot do .voorzitter deze be langrijke vergadering. PERSONALIA De heer W. MooijeltfniL bestuurslid van V.V.V., heeft voor deze functie bedankt* KATWIJK AAN de rijn OVERZICHT Met de kans vervelend te worden moeten we maar weer steeds melden, dat de toe stand in den groentenhandel, en dus de op brengst voor de tuinders, bedroevend is. Doch het is nu eenmaal zoo en niet anders dus kan moeilijk bet tegendeel vermeld worden. Gele en roode kool gaan voor den minimumprijs en de extra partijen even daarboven, dat is voor roode kool van f 1.40 tot f f 2 en voor gele kool van f 1.20 tot f 1.70 per 100 Kg. Ook groene kool kan moeilijk koopers vinden. De prijs hiervoor was van f 2.10 tot. f 2.80 per 100 Kg. Uien gingen weer iets naar omlaag. De noteering hiervoor was van f 1.30 tot f 1.80 per 100 Kg. Ook voor kroten is weinig animo. Een prijs van f 1 tot f 1.50 per 100 Kg. kan moei lijk winst geven voor den tuinder. En zoo is het ook gesteld met de waspeen. Het grootste deel gaat voor f 0.20 tot f 0.35 per kist van 20 Kg., terwijl de beste partijtjes van f 2.10 tot 2.60 per 100 Kg. opbrengen. KOUDEKERR CHR, NAT. WERKMANSBOND Woensdagavond kwam de afd. van 'den Chr. Nat. Werkmansbond alhier in de koor zaal der Ned. Herv. Kerk in .vergadering biieen. Na opening door den voorzitter, den heer A. van den Enk, en het uitbrengen van de driemaandeliiksche verslagen van secreta ris en penningmeester, werd door den heer P. Stroo, onderwijzer aan de Ned. Herv. school alhier, een onderwerp behandeld over: ..Gezin en gezinsgezag". Op dit be langrijke en zeer actueele onderwerp volgde een breedvoerige en leerzame gedachten- wisseling. Na vaststelling datum en aeendn van de voledende vergadering, volgde sluiting en ging de heer Stroo voor in dankgebed. RIBBEN GEBROKEN De veehouder J. D. R. in de Lagewaard alhier had gisteren het ongeluk in de stal zoo ernstig te vallen dat hij daarbij een 3-tal ribben brak en nog andere kneusde. RADIO- DISTRIBUTIE VRIJDAG 12 MAAKT Programma 3: 8 Keulen of dlv.; 10.10 Deuts.- .ender; 11.20 R. Danmark: 12.05 Parüs R; 13.06 3ruasel VI: pl.m 15.20 Parijs R; 17-20 Keulen: 18.50 Parüs R; 19.30 Londen R: 20.35 Berlijn; 21.20 Diversen; 21.50 Berlijn; 23.20 R. Danmark >f diversen Programma 4: 8.00 Brussel VI: 9.20 Gram.-i nuziek GRD; 10.35 Londen R; 12.50 Droitwlchjl 13.20 London R.; 16.20 Droitwlch; 18.20 Dlver-i sen; 18.45 Droitwich; 20.00 Gram.-anuz. GRD; 21.20 Droitwlch; 21.40 Boedapest of div.j 23.25 Droitwlch ZATERDAG 14 MAART Programma 3: 8.00 Keulen: 11.05 London R; 12.35 Brussel VI.; 13.35 Keulen; 14.35 London R pl.m 15.20 Keulen: 18.20 Pariis R; 19.20 Weenen div.; 21.10 Boedapest of div; 22.20 Berlün Programma 4: Brussel VI; 9.20 Gram.-muz.| GRD: 10.35 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.5-0 Lon don Reg; 19.05 Droitwich; 21.40 Weenen of dlv; 22.10 Droitwlch Agenda Vrijdag, 12 Maart. Geref. Kerk Noordwijk aan Zee, 7.30 uur. Openbare vergadering A.R. Kiesvereen. en Propagandaclub. Spr. Mr, H. Bij te veld en Ds. W. Bijleveld. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst KLEERMAKERIJ 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM Lange Houtstraat 26 Heerengracht 440 (Adv.) VAN WIE? Bij den gemeenteveldwachter zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden brug yan een vee-auto, A. R. KIESVEREENIGING A.s. Dinsdagavond te half acht zal de A, R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in het lokaal achter de Geref. Kerk een huishoudelijke vergadering houden tot het behandelen van enkele zaken, BIDSTOND VOOR HET GEWAS A.s. Woensdagavond te 7 uur zal er in do Geref. Kerk alhier een bidstond worden ge houden voor 't gewas. leiderdorp GEMEENTERAAD De Raad kwam in ope.nbare vergadering bijeen. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der yorige vergade ring worden vastgesteld. Ingekomen is 'n missive van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde Raadsbe sluit tot conversie van geldleeningen. De Voorzitter doet eenige mededeelingen betreffende het herstel van den watertoren, welker kosten doop de gemeenten Leider dorp en Zoeterwoude moeten worden gedra gen; daar de gemeente Boskoop ook belang heeft bij de levering van drinkwater van dezen toren, bleek de gemeente Boskoop be reid een derde der onkosten, ten hoogste f 1000. bij te dragen. De herstellingswerkzaamheden, die zijn geschied door den heer Zitman te Zoeter woude, hebben gekost f 2818. Het aandeel van Leiderdorp jn deze kosten bedraagt f 814. Verder deelt de Voorzitter mede inzake de beplanting van boomen langs de Van der Valk Boumanweg, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de gerooide iepeniboomen dienen te worden vervangen door lindeboomen. Daar eenige leden dit echter een minder ge- wenschte oplossing vinden, zullen B. en W. hierover nader beslissen. Hierna wordt een wijziging aangebracht in het raadsbesluit tot delegatie van be stuursbevoegdheden, op verlangen van Ged, Staten, Met algemeene stemmen worden eveneena vastgesteld de voorschotten op de vergoe ding ingevolge art. 101 L.O.-wet 1920, het welk voor de School met den Bijbel f 1574.81 en voor de Ned. Herv, School f 1116.62 be draagt, Vervolgens komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verpachting van den tol op de Lei- derdorpsche brug en afkoop passage gelden van rijwielen van ingezetenen. B. en W. stellen voor de tol te verpachten aan den tegenwoordigen pachter, den heer J. A. Bamaker, voor f 2750 per. jaar, bij een verpachting voor drie jaren. Tevens wordt voorgesteld met den pachter een overeen komst aan te gaan, waarbij de gemeente voor den duur van den pachttijd afkoopt de passage-gelden voor rijwielen van inge zetenen voor de som van f 500 per jaar. Over deze voorstellen wordt uitvoerig ge sproken. De heer Klaver vestigt de aandacht op de bepalingen in de voorwaarden, volgens wel ke de pachter gehouden is het gebouw van binnen in goeden staat te houden. Spr. wijst er op, dat eerst alles in goeden staat moet zijn om het in dien staat te houden. De Voorzitter wil deze aangelegenheid met den pachter bespreken, wijl het thans een contract voor 3 jaar is. De heer Klaver brengt onder de aandacht de sluiting van de brug op Zondag voor de scheepvaart en wenscht dat wordt bepaald, dat B. en W, beslissen in gevallen waarin niet is voor zien. De heer De Haas bespreekt eveneens de sluiting op Zondag en de pachtsom van f 2750. De Voorzitter zet een en ander nader uit een, waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. Schoolkinderkleeding Tn behandeling komt het voorstel van de hoeren Klaver en Van der Wal in zake verstrekking van kleeding. schoei sel en klompen aan schoolkinderen. Volgens het prae-advies van B. en W. hebben de2e inlichtingen ingewonnen bij do hoofden van scholen on bij do schoolbcstui ren. De hoofden der 'bijz. scholen en de be sturen daarvan hebben medegedeeld, dat naar hun opvatting geen behoefte bestaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6