mmm IBIS SHAG VRIJDAG ia MAART 1937 EERSTE BLAD PAG. i LUXE 'DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland BEZOEK AAN LIBYE De Italiaansche kruiser „Palo" is momen teel onderweg naar de Noord-Afrikaansche kolonie Libye, welke in den aanvang den Italiaansch-Abessijnschen oorlqg zulk een belangrijke rol heeft gespeeld. Men zal zich dit nog wel herinneren. Destijds v den de enorme troepentransporten ,die uit Napels en Genua naar deze streken scheep- gingen, om er met de aldaar reeds gesta- tionneerde koloniale contingenten een pres sie op de grens van Egypte uit te oefenen, in Londen een onderwerp van ernstige be zorgdheid. De Egyptisch-Libysche grens was, als in vollen oorlogstijd, met versper ringen van prikkeldraad „hermetisch" af gesloten, en aan weerszijden van deze krijgszuchtige barricaden kampeerden de blanke soldaten, temidden van de schroeiing van het heete woestijnzand. Deze episode heeft er ongetwijfeld toe medegewerkt, Groot-Brittannië inschikkelijker te maken ten opzichte van de Egyptische verlangens l.aar volledige zeggingschap over eigen grondgebied. Een Egyptisch-Britsch ver drag, waarover een reeks van jaren tever geefs onderhandeld was, sproot eruit voort en maakte van het oude Nijlland van een o willigen, steeds meer obstinaat worden den medewerker een, althans voorloopig, trouw Britsch bondgenoot. Inmiddels zijn in de Middellandsche wa teren de spanningen tusschen Rome en Londen oogenschijnlijk opgeheven. De plot seling beëindigde Abessijnsce hoorlog ver schafte gelegenheid tusschen de beide grootmachten, de eeuwen-oude en de histo risch nog piep-jonge, om zich onderling te verstaan, door middel van de erkenning der wederzijdsche belangen. Zoo kwam op den tweeden Januari van dit jaar het befaamde gentlemen's agreement tot stand, hetwelk den status-quo der Middellandsche kust landen waarborgt De „Palo" wordt dus, gelijk wij zeiden, dezer dagen aan de Lybische kust verwacht Deze oorlogsbodem heeft niemand minder aan boord dan Benito Mussolini himself, den machtigen Duce. Het is de tweede maal dat hij de kolonie bezoekt, doch thans wordt aa ndeze staatsmanstrip grootere beeekenis toegekend dan tevoren. Een breed opgezette Italiaansche vlootmanoeuvre ln de Libysche .wateren valt ermede samen, een ontplooiing yan de nieuwe strijdkrachten ter zee, welke de toekomstverwachting van het ni( imperium vormen. Dat Mussolini in persoon .van dit schouwspel getuige wenscht te zijn onderstreept nog eens extra, welk een be- teekenis in Romeinsche militaire en mari tieme kringen daaraan wordt gehecht *s Duces komst valt tevens samen met de opening van een uiterst belangrijken 1 wen kustweg, die maar eventjes 1800 K.M. lang is, en Tripoli met Egypte zal moeten verbinden. Met opoffering van belangrijke kapitalen zijn de fascistische arbeiders en soldaten reeds tijdens het verloop der Abes- sijnsche affaire met deze constructie begon nen, waarvan deskundigen beweren, dat zij de faam hoog houdt der oud-Romeinsche wegenbouwers. De Romeinsche legioenen immers hadden de raditie, zoodra het zwaard even kon rusten, de spade ter hand te nemen voor het aanleggen van verbin dingswegen, die niet alleen het land econo misch openlegden, doch vooral in strate gisch opzicht hun geld waard waren. Het is duidelijk, dat zoo het ooit in deze stre ken weder tot een militair conflict mocht geraken, de mogelijkheid, gemotoriseerde troepen met groote snelheid in oostelijke, dus Egyptische richting te kunnen ver plaatsen, niet minder dan een levensbelang voor Italië moet worden geacht Dit land moet er alles aan zijn gelegen zijn positie in koloniaal opzicht te versterken, aange zien het Suez-kanaal, deze zoo licht af te snoeren verbinding met Oost-Afrika, een bedenkelijk zwakke steê vormt in den toch reeds zwakken strategischen samenhang ider nieuwe Italiaansche bezittingen. Wat de ontplooiing der Italiaansche Vlootkrachten op de Noord-Afrikaansche kust aangaat, doet men goed deze te be zien in het licht der jongste Britsche mari ne-manoeuvres, die tot doelwit hadden de beheersching der Middellandsche Zee-toe gangen. in het westen nabij Gibraltar, in het oosten in de omgeving van Alexandrië pn Port Said. Het gerucht gaat, dat Italië zeer binnen kort het eiland Pantellaria zal versterken, om hiervan een vliegtuigbasis te maken. Dit eiland, ten zuid-westen van Sicilië ge legen, is bedoeld een tegenhanger te vor men van het nog steeds Britsche steunpunt Malta, hetwelk door den groei der Italiaan sche luchtstrijdkrachten toch reeds aan- èienlijk aan gevechtswaarde moet hebben ingeboet Zoo teekent zich in deze streken, ondanks de huidige vriendelijke woorden, die over en weer worden gewisseld, steeds sterker de Italiaansch-Britsche tegenstelling af. Libye wordt een gebiedsdeel, dat voor Rome de beteekenis verkrijgt van een eer ste klas sleutel-positie! De Spaansche burgeroorlog DE OPMARSCH NAAR GUADALAJARA VORDERT SNEL De weg Madrid-Cuenca onder kanonvuur De vliegende voorhoede van Moscardo's colonne zet haar opmarsch naar Guadala jara jnet zulk een snelheid voort, dat men den^ val van deze stad zeer spoedig ver- De roode troepen ten zuiden van Bri- huega doen verwoede pogingen, om de aan vallers tegen te houden doch nergens kun nen zij den opmarsch remmen, daar de tankafdeelingen van de witten en de Ma- rokkaansche cavalerie hen eenvoudig om- verrennen. Terwijl de kop van de noord-oostelijke armee langs den geasfalteerden weg op trekt, zuiveren de flankcolonnes het terrein tusschen Alcala de Henares en de rivier Tajuna. Er speelden zich daarbij reeds verbitterde gevechten af, die echter overal met een nederlaag van de volksfronters eindigden. Bij den stormaanval op Brihuenga vielen den nationalisten ruim honderd gevange nen in handen, voorts een twaalftal mi trailleurs en twee stukken geschut van groot kaliber. Op hun overijlde vlucht lie ten de rooden alle munitievoorraden ii den steek. Een belangrijk nagevecht had plaats in het terrein rechts van den grooten weg om Val Hermoso de las Monjas, waar zich een beroemd oud klooster bevindt, waarin dert den aanvang van den burgeroorlog talrijke gijzelaars door de rooden zijn te rechtgesteld. Op dit gevechtsterrein telden de nationa listen alleen reeds vier-honderd dooden. Bij het dorp Ledanca maakten de witten verscheiden mitrailleurs, honderd geweren en groote hoeveelheden munitie buit. Ook Havas meldt uit Avila, dat de vor deringen der nationalisten ten N.O. van Madrid alle verwachtingen overtreffen. In dien zij nog vijf kilometer oprukken, zal Guadalajara voor het vuur var. het geschut bereikbaar zijn. De stad zal worden inge nomen of afgesneden. In ieder geval is het verkeer naar de oostelijke provincies reeds onmogelijk geworden. Dat de witten groote successen hebben behaald, blijkt hieruit, dat de dorpen aan den voet van de Sierra Guadarrama vrij wel zonder strijd gevallen zijn. De militietroepen, die vrees den van Madrid te worden afge sneden, trokken in wanorde terug. Deze achterwaarts oh e beweging zou zich tot Somosier- ra kunnen uitbreiden en de ver breking van de linies in alle Madrileensche sectoren tenge- vol ge kunnen hebben. Volgens de laatste berichten, die te Hen- daye van het Guadalajara-front werden ontvangen, is de Noord-Oostelijke armee van Franco erin geslaagd, den belangrijken verkeersweg MadridCuenca onder het be reik van haar geschut te brengen. Door een dappere manoeuvre brak de linkervleugel van Moscarda's colonne door de verdedigingslinies van de roode troepen heen en dreef hen terug naar Sacedon. De eerste huizen van dit dorp, waar generaal Miaja de voorste stellingen tegen het offen sief der nationalisten uit het Noord-Oosten wilde laten aanbrengen, zijn door de voor hoede van Moscardo reeds bezet. Miaja vraagt steun Generaal Miaja heeft intusschen eenige afdeelingen van de internationale brigade van het Madrileensche front teruggetrok ken en naar het Guadalajara-front overge bracht De hierdoor ontstane hiaten zijn aangevuld met zeer jonge militie-soldaten. Varela heeft van deze situatie geprofiteerd om in den Jarama-sector een nieuw offen sief te openen. Naar verluidt, heeft Miaja de volksfront- regeering in Valencia dringend verzocht, onverwijld een ontlastingsoffensief te doen ontketenen in den gevechtssector van Te- ruel. Alle Catalaansche troepen zouden bij deze operaties in het veld moeten worden gebracht Werd bijna dol van de hoofdpijn Voelt zich nu weer jong en fit De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, terug, lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie. Na het gebruik van Kruschcn Salts schreef hij ons o.a. het volgende: „Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en voelde mij ellendig. Ik begon tnen Knischen Salts to nemen .en reeds na 10, 12 dagen hielden mijn hoofd pijnen op en voelde ik mij weer jong en fit". Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het organisme verontreinigd is door opge hoopte afvalstoffen. De kleine dagelijksche dosis „Kruschen Salts" zorgt er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en deze zich niet meer kunnen vormen, waardoor ge voor goed van Uw pijnen verlost zult zijn en II bovendien energieker en krachtiger zult voelen. Een Kruschen kuur maakt U jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij Slle apothekers en erkende drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Hand. My. A'dam voorkomt. (Adv.) Een Britsche Rijksconferentie fe Londen Baldwin haalt in hat Laserhuls mede- t-edeeld dat op 14 Mei a.s. te Londen een Rritschp Rijksconferentie zal worden ge opend. Hij heeft daaraan toegevoegd dat deze conferentie aan de leden van het Brit sche gemeenehest de gelegenheid zou ge- iven de beraadslagingen over de aangelcgen- Jieden van gemeenschappelijk belang, in de Sato over Japans politiek In het Japansche lagerhuis heeft de nieu- re minister van buitenlandsche zaken Sato geantwoord op vragen van de leden Yusuke Tsurumi van de Minseito en Hitoshi Ashida in de Seiyukai. De minister zeide, dat men hem te groot optimisme mag verwijten, doch hij gelooft niet, dat zoo spoedig een oorlog in Europa zal uitbreken, aangezien andere invloeden aan het werk zijn, welke een oorlog tegen houden. Verder wees de minister erop, dat het niet noodzakelijk is, een economisch blok te vor men. Het Japansch-Duitsche anti-Komin- tern-verdrag is gesloten, om een einde te maken aan de actie van de Komin tern, welke aanstuurt op een wereld revolutie. Het gerucht, dat Japan zich heeft aangesloten bij het fascistische kamp, is derhalve ongegrond en de minister gelooft niet, dat de vriend schappelijke betrekkingen met andere mogendheden hierdoor geschaad zullen worden. Ook bestaat er geen gevaar, dat Japan door dit verdrag zal worden meegesleurd in een Europeeschen oor log. De diplomatieke geschiedenis toont verder aan, aldus de minister, dat tusschen Japan e Sovjet-Unie gemeenschappelijke be langen bestaan en zeker zal zonder moeite :n overeenstemming worden bereikt. De minister verklaarde verder, dat het niet juist is, dat Japan staat op een kruispunt van oorlog en vrede. Ieder land ter wereld staat thans voor gespannen internationale verhou dingen, doch dit kan zonder moeilijkheden uit den weg worden geruimd. Ten aanzien van het Chineesche probleem zeide de minister, dat de Japansche regee ring de onafhankelijkheid van China en Mon golië eerbiedigt. Japan voert een open poli tiek. De minister gaf toe, dat de besprekin gen tusschen China en Japan zijn \astgeloo- pen, doch indien China de minimum-eischen van Japan blijft weigeren, dan zal er niets anders opzitten dan dat Japan wacht tot een wijziging zal zijn gekomen in de houding van China. LEBRUNS BEROEP OP HET FRANSCHE VOLK Nationaal pleidooi voor defensieleening „Ik vraag u naar de mate uwer middelen in te schrijven...." Gisteravond heeft Lebrun, de pre sident der Fransche republiek, voor de microfoon het woord gericht tot het Fransche volk, ten bate van de door *t Kabinex-B 1 u m uitgeschreven defensie leening. Ik vraag u, zoo zeide Lebrun, naar de mate van uw middelen in te schrijven op de leening voor de nationale ver dediging. In een gemeenschap als de onze is men, zoowel in goede als in slechte dagen solidair, van den nederigste tot den machtigste. Deze solidariteit is nimmer tekort geschoten. Wij hebben geheele en volkomen broeder schap gekend, toen het land en zijn eer werden bedreigd. Wij hebben met gemeen schappelijke bezieling de schitterende lau weren der overwinning gedeeld. Wij von den ons als broeders van hetzelfde vader land terug bij het werk voor de herbouw der verwoeste gebieden, welker wonderlijke hergeboorte niet genoeg kan worden ge prezen. Ook sedertdien, met name ln 1926, toen Raymond Poincaré een beroep op de natie heeft geidaan, hebben wij de ernstig ge schokte financieele toestand hersteld. De krachtsinspanning welke thans moet wor den verricht, is geringer doch niet minder vitaal. Het is de plicht van allen er aan mede te werken. Afzijdigheid zou onder de huidige omstandigheden nadeelig zijn en niet te rechtvaardigen. „Welke waarborgen kan men eischen voor de leening, welke de Regeering zich voorstelt aan te gaan?" vroeg Lebrun. In de eerste plaats is het noodig, dat de uit gaven volledig gerechtvaardigd zijn. Is dax niet het geval? aldus de president De tegenwoordige financieele toestand is niet alleen het gevolg van de occonomische crisis, welke reeds verscheiden jaren heerscht.. Zij wordt niet alleen veroorzaakt door de te zware schulden, welke deze oorlog op ons heeft doen drukken. Zij wordt ook veroorzaakt door uitgaven welke ons land zich opnieuw moet getroosten om het hoofd te bieden aan de behoeften van zijn verdediging. De naties om ons heen wedijveren in het zich opleggen van opofferingen en krachts inspanningen ten einde zich te wapenen. Moeten wif» daartegenover onverschillig blij ven en niet op hetzelfde plan komen? Ik ken uw aller gedachte te dezen opzichte. Wij moeten dus onze bewapening te land ter zee en in de lucht versterken. Het program werd opgesteld en het zal stelsel matig worden ten uitvoer gelegd. De ver wezenlijking van dit plan, gevoegd bij de bestaande versterkingen, vormen een muur, onder bescherming waarvan het land in vrede zijn arbeid rustig en waardig zal kunnen voortzetten in afwachting, dat de volken in een collectieve wijsheid ten slotte er in zullen toestemmen, terug te komen tot een vertrouwelijker en gezonder houding. Dergelijke opofferingen voor dergelijke doeleinden vinden slechts haar rechtvaar diging indien de andere uitgaven op de be grooting in overeenstemming zijn met de zuinigheid. De regeering heeft zoo juist haar vast beraden wil betoond de begrooting in even wicht te herstellen door het verbod van nieuwe uitgaven en de verdere bevordering van het economische leven. De technische voorwaarden der leening houden een zekere veiligheid in. De minis ter-president en de minister van financiën hebben enkele dagen geleden bijzonderhe den over de leening medegedeeld. President Lebrun herhaalde dan de voor waarden voor de nieuwe leening. De plicht en het belang gaan samen om u aan te raden op ruime schaal aan het beroep to beantwoorden. Ten slotte vroeg de president de motieven van oneenigheden te vergeten en de harts tochten te bedwingen. „Ik doe plechtig een beroep op u een tijdvak aa,n te vangen, dat vrede onder de burgers, een tijdvak, dat reeds genoemd is „het bestand der tentoon stelling", waarin Frankrijk de zorg moet GARANTIE'. STAN GARANTIE-'STAN GARANTIE. STAN GARANTIE.STAN GARANTIE.STAN Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel ^Wed. EToonstoppel'8TvZn. A ,Laf- en 'Vernisfabrielc WADDINXVEEN 'r' -'TELEF. 50 BELGISCHE SENAAT LEVERT VUISTGEVECHTEN De stembuskamp Van ZeelandDegrelle Toen gistermiddag de Belgische Se naat beraadslaagde over het wetsont werp, waarbij tusschentijdsche verkie zingen worden verboden in geval het niet „toevallige" vacatures betreft, en senator Gillon rapport uitbracht, waar bij hij concludeerde, dat het wensche- lijk is het wetsontwerp aan te nemen, interrumpeerden de rexistische senato ren onophoudelijk. Hun systematische obstructie bracht eenige opwinding teweeg. Aan het eind van zijn uiteenzetting werd Gillon langdurig toegejuicht door de meer derheid van den senaat, hetgeen den rexis- tischen senator graaf Degrunne dermate ontstemde, dat hij den liberalen senator Cat- teau, die naast de bank der rexistische se natoren zijn plaats heeft, een oorvijg gaf. Dit was het sein tot een vechtpartij, zoo als men in den senaat nog nimmer heeft aanschouwd. De liberale en socialistische senatoren schaarden zich om Catteau. Sommige sena toren sprongen op de lessenaars. Ér werden vuistslagen gewisseld. De deurwaarders konden niets uitrichten. De president was de situatie niet meer meester en hij schorste de vergadering. Des- onüanks hield het kabaal aan. Men hoorde graaf Degrunne dewo orden toeroepen: „no ble crapule". De openbare- en perstribune werden ont ruimd, terwijl aan jiet tumult nog geen einde kwam. Toen de vergadering tenslotte werd her vat, deelde de president mede, dat ce inci denten waren bijgelegd, daar de liberale senatoren hun voorstellen hadden ingetrok ken en graaf Degrunne zijn spijt betuigd had over zijn optreden. De senaat zette dan zijn beraadslagingen over het wetsontwerp voort en bracht mi nister-president Van Zeeland bij diens bin nenkomst in de zaal een langdurige en hartelijke ovatie. „Fair play", zegt Van Zeeland Minister-president Van Zeeland heeft daarop verzekerd, dat hij zich bij de tus schentijdsche verkiezingen te Brussel can- didaat zal laten stellen buiten iedere partij en buiten iedere beïnvloeding. In antwoord op de vraag der Vlaamsch- nationalisten, de bondgenooten der rexisten, of Degrelle gebruik zal kunnen maken van den radio-omroep, zeide minister-president Van Zeeland, dat hij tijdens de verkiezings campagne niet voor de radio zal spreken en dat geen enkele candidaat voor de radio zal spreken. In den strijd, die nu zal beginnen, zal ik slechts de hoffelijkheid en het beginsel van „fair play" in acht nemen. Ik wensch, dat mijn tegenstanders hetzelfde zullen doen. Dit zal des te beter zijn voor het land en zijn goeden naam. (Langdurige toejuichin gen). De senaat heeft ten slotte met 114 tegen 16 stemmen, bij twee ont houdingen, 't wetsontwerp aan genomen, krachtens hetwelk tusschentijdsche verkiezingen in geval de vacature „niet toe vallig" is, verboden zullen zijn. VRAAGT POLIS VOOR JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN CN REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, TeleL 37033 Zwaanshals 374 DEN HAAG: Colnmbosstraat 2, heek Snezkade. HAARLEM Schoterweg 1 -• Telefoon 16659 HILVERSUM: Veerstraat 50 Telefoon 6819 Adv. hebben den gasten een vredig onthaal te be reiden". Het succes van de leening zal voor een groot deel bijdragen tot verhooging van het prestige van Frankrijk in de wereld. „Waarde medeburgers", aldus besloot de president, „ik verzoek u met aandrang er aan deel te nemen in volkomen loyaliteit en volledig vertrouwen". Een Duitsch antwoord aan Engeland? Het vraagstuk van Locarno ten tapljte Reuter meent te weten, dat het antwoord m Duitschland op de Britsohe nota van 18 Nov. jl. ten aanzien van een Westelijk pact ter vervanging van het verdrag van Locarno waarschijnlijk zal worden over handigd. De indruk, welken men algemeen in poli tieke kringen krijgt, schijnt niet, dat het ant woord tegemoet zal komen aan de verwezen lijking der onderhandelingen met het oog op n pact voor het Westen. In half-officieele kringen zegt men, dat een pact voor het Westen uitsluitend een pact voor het Westen moet zijn en dat Duitschland geen voorbehouden dient te maken, indien Europa er in zou slagen zich te ontdoen van het militaire beginsel in Europa en pogingen in het werk zou stellen ten aanzien van behoorlijke vFedeswaar- borgen. Veel schijnt thans af te hangen van wat Duitschland behoorlijke waarborgen noemL De Duitsche voorbehouden zullen waar schijnlijk zoodanig zijn, dat hoewel Hitier op verschillence manieren België. Nederland en Zwitserland waarborgen heeft gegeven. Frankrijk en Groot-Brittannië niet bereid schijnen te zijn. België te ontslaan van de waarborgen, welke het bij het verdrag van Locarno op zich had genomen, eerste plaats de buitenlandsche politiek en oe defensie, vervolgens de constitutioneele vraagstukken, en ten slotte de koopvaardij, de luchtwegen en aanverwante onderwerpen. Onder de grondwettelijke vraagstukken bcvinlen zich bepaalae kwesties met betrek king tot het sluiten van verdragen tusschen de doelen van het Rijk. den internationalen status van de leoen van het gemeenebest en de tusschen hen bestaande kanalen van diplomatiek verkeer. Tusschen de regeeringen is overeengeko men, dat iedere kwestie, voortvloeiende uit de overeenkomsten van Ottawa, het best kan worden behandeld door afzonderlijke besprekingen tusschen die betrokken regee ringen en niet op de Rijksconferentie. Baldwin hoopte ook, dat de conferentie gelegenheid zou bicden voor een gedachten- wisseling over immigratie binnen het Brit sche Rijk. Honderd millioen pond voor Britsche marine Sir Samuel Hoare heeft in het Lager huis &e marine-begrooting ingediend. Hij zeide hierbij o.a.: „Ik vraag u dit jaar de uitgaven voor de marine toe te staan, welke in totaal honderd millioen pond sterling bedragen. Het bouwprogramma omvat tach tig oorlogsbodems". Tezamen met de schepen, welke verleden jaar op stapel zijn gezet, zullen derhalve einde van dit jaar 148 nieuwe oorlogssche pen op de helling staan, waarvan vijf slag schepen, vier vliegtuigmoederschepen en zeventien kruisers. Dit is een redelijk pro gramma. Aangezien eenige jaren niets is gedaan, is men thans verplicht in twee of drie jaren samen te vatten hetgeen normaal in tien jaar gedaan moest worden. In de toekomst kan geen rivaliteit meer bestaan tusschen de Amerikaansche en Britsohe vloot en evenmin zal een bewape ningswedloop ter zee bestaan tusschen Enge land en Duitschland. De minister voegde hieraan toe, dat de marine van meening is. dat de beste vorm van verdediging een vermetele aanval is. In de huidige omstandigheden is het voor een moderne marine van essentieel belang te beschikken over een sterke luchtmacht; de zee- en luchtmacht vullen elkaar aan. Amerika's stakingstroebelen Lewis van complotteeren verdacht In verschillende steden der Ver. Staten hebben zich botsingen voorgedaan tus schen stakingsposten en politiemannen. In Chicago werden tal van taxi-chauf feurs gearresteerd, omdat zij taxi's, welke door „onderkruipers" werden bestuurd, met steenen hadden bekogeld. Ook in de Chrysler-fabrieken te Detroit dreigde het tot botsingen te komen, nadat een gerechtelijke verordening was uitgevaar digd betreffende verwijdering van de stakers met gekruiste armen. In deze verordening worden Lewis. Homer Martin e<n andere lei ders van den vakbond van automobiel-arbei ders ervan beschuldigd, een complot te heb ben gesmeed, om zich meester te maken van de eigendommen der Chrysl er-maatschappij en den voortgang van het bedrijf hierdoor te hebben belemmerd. Dit is de eerste, maal, dat Lewis ln rechtstreeksch verband met de zitstgking wordt aangeklaagd. De stakingsgolf heeft zich intusschen ook uitgebreid tot. Lansing en Seattle. Zeven houtzagerijen werden in Seattle gesloten, toen de betreffende onderneming de eischen der arbeiders in®ake verhooging van heit uurloon met tien cents van de hand wees. De vakbond van arbeiders in de zagerijen dreigt nu met afkondiging van een algemee- ne staking, waarbij 75.000 arbeiders zouden worden (betrokken, indien hun eischen niet op zijn laatst 15 Maart as. zijn ingewilligd. GEMENGD NIEUWS Een geraffineerde simulant Postwisselvervalscher te Parijs ontsnapt Reeds maanden lang bevond zich in een Parijsch hospitaal de Nederlander A. de Vries, die betrokken is in het proces der postwis- selvervalsching te Amsterdam. Zijn uitleve ring was niet mogelijk, omdat de man zoo ernstig verlamd was, dat men aan zijn her stel wanhoopte. Hoewel de Nederlandsche autoriteiten dit zaakje niet vertrouwden, werd aan de V. bij de behandeling voor de rechtbank noodgedwongen verstek verleend. Thans is zeer ondubbelzinnig gebleken, dat de man inderdaad simuleerde: hij is dezer dagen spoorloos uit het hospitaal ver dwenen, zonder dat de bewaking dit be merkte. 36 Jaar trouwen dienst Gistermiddag werd voor het front der troepen van het 17e regiment in de Fre- derik Hendrik-kazerne te V e n 1 o de gou den medaille voor 3G jaar trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant lo klasse N Korff van dit regiment. DOOR SNEEUWSPOOR VERRADEN Gistermorgen om vijf uur werd de politie te B u s s u m opgebeld door den concierge van de r.k. leeszaal, dat hij op de beneden verdieping onraad had gehoord en gaarne in gezelschap van een agent een onderzoek zou willen instellen. De agent ontdekte, dat aan den achterkant van het huis een ruit was ingedrukt De eenige voetsporen, die in de sneeuw lagen, moesten van den in breker afkomstig eijn. Men volgde deze een kwartier lang tot aan den rijksweg, waar het eenige menschelijke wezen, dat daar liep werd aangehouden. De uitpuilende zakken die de man bij zich had, bleken tafelzilver te bevatten afkomstig van de leeszaal. De man is de 45-jarige W., die als heler bekend staat. TRAP VAN EEN PAARD Gistermiddag is de 35-jarige paarden koopman T. uit Boe kei, die op de gister gehouden paardenmarkt te Oss een paard had gekocht, door dat paard tegen de borst getrapt. De man is met inwendige kneu zingen opgenomen. Hij is later op den dag per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. GEZONKEN SLEEPSCHIP GELICHT Het sleepschip „Lubbina", schipper Huls bosch, dat de vorige week 10 K.M. buiten Marken zonk, is Maandag door een drijvende bok gelicht. Gister is de „Lubbina" bij de Oranjesluizen aangekomen. De boot was ge laden met hout en op weg van Emden naar Zaandam. Dobbefmann lekker...man! Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pIJp. BIJ Uw winkelier verkrijgbaar. Mrfr Onze nieuwe gezant te Berlijn Door Hitier ontvangen De Führer en Rijkskanselier heeft gister den nieuwen Nederlandsehen gezant te Berlijn, Mr. C Ridder van Rappard, ontvangen die zijn geloofs brieven overhandigde. De gezant bracht de persoonlijke wei schen van H.M. de Koningin voor het hooi van 't Duitsche Rijk en 't Duitsche volk ove en wees vervolgens on de noodzakelijkheii de bestaande vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de beide buurstaten Duitse! land en Nederland, op alle gebied uit t breiden, in het bijzonder wat betreft de ecfl nomische samenwerking. De Führer dankte voor de persoonlijk wenschen van H.M. de Koningin. Hj wenschte Haar en het Nederlandsche voll eveneens 't beste en verklaarde verder d^ het Duitsche volk niettegenstaande di overal bestaande moeilijkheden op ecom misch gebied, steeds tracht zich niet t( ispleeren, doch in rust. en wederzijdse! vertrouwen de lotwisseling van goederei met andere landen te ontwikkelen. Juist in dit opzicht is Nederland geroepej een van de voornaamste plaatsen in t| nemen in de Duitsche handelsbctrekkingej met het buitenland. ONZE BELANGEN IN SPAANSCHE WATEREN Van de „Tritori* nog geen enkel bericht ontvangen Een instructie van de Stoomv.-Mi; Nederland Reeds ongeveer een week geleden heefi de directie van de Stoomvaart Maatschappij Nederland aan haar gezagvoerders instruc tie gegeven, op het traject Algiers-Genua en komende van Marseille dertig mijl be oosten de Balearen te varen teneinde het mijnengebied in de Spaansche wateren op veiligen afstand te ontwijken. De maatregel welke overeenkomstig de beslissing van de regeering is genomen, dat Nederlandsche koopvaardijschepen, welke zich in de buurt van de Spaanscbe wateren bevinden, draadloos of anderszins de hulp van een Nederlandsch oorlogschip kunnen inroepen, als zij zich in moeilijk-! heden bevinden of geconvoyeerd wenschen te worden, zal op 17 Maart van kracht worden wanneer de „Hertog Hendrik" zich aldaar bevinden zal. Van de „Triton" der K.N.S.M. welke met een lading sinaasappelen op weg naar Nederland, door een gewapenden treiler van de opstandelingen is aan gehouden en naar Centa is opgebracht, Is tot dusver geen enkel bericht ontvan gen. Het vermoeden bestaat dan ook, dat men den kapitein verboden heeft te telegrafeeren. Misschien zal, als het schip gelost is, de kapitein gelegenheid krijgen zich met de reederij in verbinding te stellen over den stand van zaken. N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 D E HAAG TENNISBANEN VIJVER-ISOLEERINGEN VOOi Sterke verf N.V.v.k. D.MATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.22Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2