w DOUWE EGBERTS Witten naderen Guadalajara TABAK ÉÉN KUNST EN LETTEREN DONDERDAG 11 MAART 1937 EERSTE BEAD PAG. a 1 De Spaansche burgeroorlog Toestand wordt voor Madrid thans zeer ernstig Val der hoofdstad wordt a.s. geacht De nationalistische strijdkrachten be vinden zich thans ter sterkte van 32.-100 man op 15 km van de stad Gua dalajara, ten N.O. van Madrid. Hun op- marsch duurt inmiddels nog voort; het schijnt, dat de rooden hem niet meer tot staan kunnen brengen. In alle sectoren van 't Madrileensche front worden de rooden thans in de rug aangevallen. De groote vraag is, wat de internationale brigade nu zal doen. Het staat vast, dat verscheiden roode colonnes rich reeds hebben teruggetrok ken om zich opnieuw te groepeeren tus- schen Aranjuez, Chinchon, Alcala de Henares en de rivier Taj una. De eenige geoefende troepen van het volksfront, die hun stellingen nog hand haven. worden geschat op 15.000 20.000 man. Indien ook zij zich niet onmiddellijk terugtrekken, loopen zij gevaar te worden samengeknepen tusschen de twee armen van de tang, die zich geleidelijk tusschen Guadalajara en Aranda sluit. In dat geval zouden zij onvermijdelijk worden terugge dreven naar Madrid, welks bezetting aan leiding zou kunnen geven tot hevige straat gevechten. De opmarsch der witte colonnes in de Guadalajara-sector over de groote verkeers weg SaragossaMadrid wordt voortgezet met de grootste, spoed, die de Moorsche cavalerie en de gemotoriseerde eenheden, festeynd door infanterie kunnen ontwik- elen. De overrompelende offensieve beweging, waardoor alle uitgangswegen uit de hoofd stad dreigen te worden afgesneden, strekte zich in de eerste vier-en-twintig uur uit ©ver twintig kilometers en eindigde met de bezetting van een heele reeks dorpen, die aan de groote weg zijn gelegen. De formatie van de oprukkende troepen kan men het best vergelijken met de punt van een speer zonder schacht Als de voor hoede zich vooruitwerkt over de geasfal teerde weg, spreidt het achterAe gedeelte eich als een waaier uit, die alles wegveegt. Uit het verloop van de jongste operaties blijkt, dat de witte colonnes met sprongen vooruitgingen na een hevig artillerievuur, dat soms wel drie uren duurde. De verliezen van de volksfronters, die naar gemeld wordt, zeer zwaar rijn. kun nen nog niet worden opgegeven, daar men noe geen tijd gehad heeft, om de lijken te tellen. De witte troepen laten geen oogenblik verloren gaan en zelfs het regenachtige en mistige weer heeft de opmarech niet in het minst kunnen belemmeren. De artillerie werkt nauw samen met het luchtwapen, dat de concentraties van roode troepen aan beide rijden van de weg be stookt. Tegelijkertijd worden de gevechtssecto ren van de Universiteitsstad Aravaca, Ar- ganda en Jarama door een ontzettend artil lerie- cn luchtbombardement geteisterd. Mola's strijdkrachten die te velde wor den gecommandeerd door generaal Mos- cardo, den held van de Alcazarbezetting, hebben in de laatste twee dagen door baar snelle opmarsch uit Siguenza een ni record gevestigd. De roode troepen trekken zich vec.htend9 terug voor de opdringende tanks en pant serauto's. Dinsdag verloren zij drie Russi sche tanks, die ieder met drie man waren bezet. Deze werden allen gedood, toen zij door handgranaten, waaraan flesschen met benzine bevestigd waren, werden getroffen. In één gevechtssector werden alleen reeds twintig rooden gevangen genomen. De meeste militaire waarnemers zijn van meening, dat de inneming van Madrid nu aanstaande is. Waan&chijnlijk echter zal een van d groote hindernissen die de nationalisten de intocht in de stad zullen bemoeilijken, de ring van mijnen zijn, die de roode in de stad hebben gelegd. Deze mijnen bevin den zich in de hoofdgebouwen en zouden van buiten de stad langs electrische ge leidingen die zich over verscheidene kilo meters uitstrekken, tot explosie kunnen worden gebracht. Naar officieel wordt medegedeeld, is de zuidelijke armee, die onder commando generaal Queipo de Llano staat, Dinsdag eveneens zeer actief geweest in de sector van Espiel en Villanueva del Duque, waar zij ruim anderhalve kilometer is opgerukt. De volksfronters werden hierbij groote ver liezen toegebracht. De eenige aanval die de rooden Dinsdag ondernamen had plaats in Asturië, waar zij echter werden teruggedreven, achter volgd door artillerie en vliegtuigen. Miaja's plannen Terwijl Franco op een spoedige bezetting van Guadalajara rekent, om dan direct naar Madrid op te rukken, heeft de roode Miaja zijn plannen voor een verdere ver dediging van de hoofdstad voltooid. Miaja wil Madrid door drie legers, die hoofdzakelijk uit buitenlandsche vrijwilli gers zijn samengesteld, als door een wal omgeven. De eerste armee zou stellingen betrekkon ten Oosten van Guadalajara de tweede ten Oosten van Alcala de Henanex en de derde daar, waar de Soria-weg de rivier de Jarama snijdt, dus precies ten Oosten van Madrid. Miaja's troepen hebben evenwel door de gevechten van de laatste weken dermate geleden, dat zijn sterkste verdedigings wapen, de internationale brigade, tot de helft is geslonken. Ook aan de andere fronten is de strijd weer opgelaaid, vooral voor Oviedo, waar het nationalistische garnizoen tot een tegenaanval is overgegaan. De aanval die door artillerievuur werd voorbereid, zou met de .herovering van de Fresno-wijk ge ëindigd zijn. De Baskische en Asturische milities moeten bij deze gevechten vijf hon derd dooden verloren hebben. 1 Geen bedrijfsraad-verkiezing in Duitschland In Duitschland zullen dit jaar geen verkie zingen voor de bedrijfsraden worden gehou den. In de gister gehouden zitting van de rijksregeering werd een wetsontwerp aange nomen, waarbij de „vertrouwensmannen" voor een jaar in hun functie worden gehand haafd. Het motief voor deze verlenging van den ambtsduur wordt niet opgegeven. Volgens Havas is de achterwege lating der verkiezingen voor de bedrijfsraden een aan ■wijzing voor de sociale en oeco- nomische moeilijkheden, waarin het nat.-socialistische Duitsch land verkeert. Britsch-Duitsch contact noodzakelijk De vroegere bevelhebber van de Duitsche Vloot, admiraal Foerster, heeft'verklaard, dat het zijns inziens noodzakelijk is voor de redding van Europa, dat Duitschland en En geland in contact treden. Foerster verwierp het denkbeeld, dat Duitschland teruggave van zijn koloniën noo- dig heeft voor "net overschot van zijn bevol king. Duitschland wenscht deel te nemen aan de ©ntwikkeling van de wereld. Er is geen sprake van, dat Duitschland zijn koloniën met geweld wil hernemen, doch de Volken bond is niet in staat deze kwestie te regelen. Dreigende ijsdam in de Weichsel In dien benedenloop van de Weichsel na bij de grens tusschen Polen en Danzig, (heeft zioh een groote ijsdam gevormd, waar door het water in de rivier wordt op gestuwd. De dam strekt zich uit over een lengte van 26 kilometer #n vergeefs heeft de genie getracht, met dynamiet de dam te vernielen. Ook vier ijsbrekers zijn er niet in geslaagd het ijs te breken. De omgeving van Torun is overstroomd en de brug bij Fordon over de rivier loopt gevaar weggespoeld te worden. De was van de rivier bedraagt zes meter. Talrijke dor pen in het gebied zijn ontruimd. Ramp met Chineesche veerpont Veertig menschen verdronkenI Een veerpont, die den dienst tusschen Tientsin en Tangkoe onderhield, is in de door een voorbijvarend stoomschip veroor zaakte deining omgeslagen. Veertig opva renden zijn verdronken. Fransch schip onder de bommen G u 11 a r d, de gezagvoerder van het Fransche stoomschip „DjebeJ Antar", he°ft het radiostation van de „Compagnie Géné rale Transatlaniique" medegedeeld, dat oo zijn schip vijf bommen werden geworpen: een viel op hel dek. de tweede sloeg door de brug en kwam in de machinekamer te recht, doch ontplofte niet. Drie andpre bom men hebben het schip niet getroffen. cwA vehjüU 1 'f °°I" yoorjaaisadver- en neemt d,r,«t 4keid... verschijn"'""" Baldwins aftreden zeker geacht In parlementaire en politieke Britsche kringen aoht men het thans zeker, dat min.- presidlent Baldwin na de kroningsfeesten zal aftreden en zal worden opgevolgd door Neville Ch amberlain. Alleen weet men de juiste datum nog niet Men vermoedt, dat deze datum bekend zal worden gemaakt in de week volgende op de kroning, d.w.z. 16 tot 22 Mei. De nieuwe regeering zal tijdig genoeg sa mengesteld worden om zich bij de opening van de nieuwe zitting van het par lemen i op 31 Mei voor te stellen. Het is mogelijk, dat de imperiale confe rentie, waarvan de datum nog miiet is vast gesteld, geopend zal worden door Bald win, terwijl Neville Chamberlain de verdere vergaderingen zal presideeren. Mussolini scheept zich in Reisdoel: Lybië Mussolini heeft zich te Gaeta aan boord ïgeven van den kruiser „Pola", die h< naar Lybië zal voeren. In zijn gezelschap bevinden zich de minis ters Alfieri en Lessona, de onderstaatssecre taris voor marine, Cavagnari en de secr. generaal der fascistische partij, Starace. De onderstaatssecretaris van oorlog, ge neraal Pari an i, reist aan boord van den kruiser „Fiume". welke „Pola", samen met de kruisteis „Zara" en „Gorizia", naar Lybië escorteert Toen Mussolini per vliegtuig uit Rome komend, te Gaeta landde, w erd hij door een jubilende menigte verwelkomd. De stad prijkte in vlaggentooi en telkens eer bracht men den duce stormachtige ovaties, welke haar hoogtepunt bereikten, toen ©en barkas Mussolini, die rechtop in het vaartuig stond im zijn bekende houding, met de handen op de heupen en zoo staande het volk teruggroette, aan boord van den kruiser „Pola" werd gebracht. De internationale controle Nederlander als bureau-voorzitter? Men meent te weten, dat de niet-inmen- gingscommissie Vrijdag bijeen zal komen voor het benoemen van een voorzitter voor het controle-bureau te Londen en verschil lende functionarissen voor secondaire pos waarvan de instelling is voorzien in het j.L Maandag aangenomen plan. Voor de eerste functie zou de naam van m Neder Jan der genoemd zijn. Fransche bezorgdheid over Marokko Naar te Parijs verluidt zullen enkele ge motoriseerde eenheden der veldartillerie, tot dusver hun standplaats krijgen in da huurt van Taza, 60 K.M van de grens van Spaansch Marokko. Kort geleden zijn de effectieven in Fransch Marokko reeds aanmerkelijk versterkt. Engeland en de grondstoffen Minister Eden heeft in het Lagerhuis een aantal vragen inzake de werkzaamhe den van de grondstoffencommissie beant woord. O.a. zeide hij, dat niet gesproken ordt over een nieuwe verdeeling van de koloniën of de mandaatgebieden, of over een wijziging van het bestuur hiervan. Het ia nooit de bedoeling geweest, dat deze kwesties besproken zouden worden en zij staan dan ook niet op het programma van de commissie. De Fransche Senaat heeft met 258 tegen één stem het wetsontwerp aangenomen, waarbij de regeering wordt gemachtigd een leening uit te geven voor de nationale ver dediging, Tevoren had de Senaat met 207 tegen 62 stemmen een amendement van de minderheid verworpen, dat. ten doel had te waarborgen, dat de leening slechts voor de nationale verdediging zal worden aange wend. De Kamer heeft daarop zonder vooraf gaand debat den door den Senaat goedge keurd en tekst van het wetsontwerp even eens aangenomen. Hedenavond om 7.20 Amst tijd hoopt pre sident Lebrun voor de microfoon een op roep tot het land te richten, om de defensie- leening aan te bevelen. VAN ZEELAND VERSUS DEGRELLE De verkiezingen in het arrondissement»- Brussel, noodig geworden door het ontslag- nemen van den Rexist Olivier, en waar- Van Zeeland een candidatuur heeft aanvaard. zulJen gehouden worden op 11 A priil as. De staatsgreep-geruchten in Hongarije Daranyl spreekt geruststellende woorden Het aangekondigde debat in het Hongaar sche parlement over de politieke gebeurte nissen heeft geen doorgang gevonden. Voor dat de interpellantcn het woord namen, be steeg minister-president Daranyi het spreekgestoelte in de Kamer. Hij zeide o. m. dat het de taak der regeering is de poli tieke bewegingen in het land met aandacht gade te slaan en er zorg voor te dragen, dat die bewegingen de grens van het wet tige niet overschrijden. „Ik kan ter geruststelling der openbare meening zeggen" aldus vervolgde hij „dat de regeering dezen plicht vervuld heeft en zal vervullen. Het spreekt vanzelf, dat wij onzen arbeid ter versteviging van de economische en sociale orde en de ontwik keling van het land in geen geval laten verstoren door het streven van welke radi cale beweging ook". „Aan de hand van de inlichtingen, waar over ik beschik, kan ik verklaren, dat die arbeid inderdaad niet in gevaar gebracht is. De regeering heeft geen reden om aan te nemen, dat een buitenlandsche factor zelfs ook maar langs minnelijken weg in vloed tracht te verkrijgen op het Hongaar- sche politieke leven. De regeering moet beslist protesteeren tegen 't onverantwoordelijk verspreiden van geruchten: zij acht het te meer te betreu ren, dat deze geruchten bij een deel der openbare meening ingang hebben kunnen vinden, omdat men daarbij zelfs den verte genwoordiger van een bevriende mogend heid niet ontzien heeft". Stakingsbeweging verontrust Amerika Industrie wordt zwaar geteisterd. De stakingsgolf in de Vereenigde Sta ten breidt rich nog steeds uit In ver schillende industrieën, waaronder de rub ber- en tapijtenindustrie, zijn reeds meer dan honderd duizend arbeiders in sta king. De staking van taxi-chauffeurs in Chicago is nog niet bijgelegd, terwijl een aantal kleinere stakingen in alle deelen van het land als paddestoelen uit den grond schieten. Open.ijk geeft men thans toe, dat de toestand in regeeringskringen verontrus ting wekt Men vreest dat tenslotte de geheele in- dustrieele ontwikkling door de stakingen zal worden belemmerd. De openbare mee ning spreekt zich daarom siteeds duidelijker uit voor een ingrijpen der regeering, die totdusver iedere inmenging angstvallig ver meed. Daarnaast wordt de strijd tusschen de American Federation of Labor en het Com mittee of Industrial Organisation ziender- oogen scherper. Gisteren maakte laatstge noemde organisatie het voornemen beken 1, de eerste van een heele reeks plaatselijke vereenigingen te stichten, die rechtstreeks met de American Federation of Labor zou den rivaliseeren. Vooraanstaande industrie-leiders geloovcn, dat zulk een beweging een geweldige scheu ring in de gelederen der arbéiders tengevol ge zou hebben en daardoor de industrie zoo groote schade zou toebrengen; dat deze ja ren noodig zou hebben, cm weer op verhaal te komen. De bitterheid, waarmede de strijd gevoerd wordt, blijkt o.a. hieruit, dat het C.I.O. onder de arbeiders in de textielfabrieken in de zui delijke staten en Nieuw Engeland, onder de scheepstimmerJieden en de arbeiders op de olievelden in het zuid-westen een groote propaganda-campagne begonnen is. De arbei ders worden aangespoord zich in het CI.O. te organiseeren. Tegelijkertijd ontwikkelt de American Fe deration of Labor eenzelfde propaganda in de siaal-, rubber- en aluminiumfabrieken en in de maalderijen. BARNEVELD Melkqroductenfabriek „DE EENDRACHT te BARNEVFLD Telefoon 46 Directeur: T WTERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN caet goud bekroond uiterst concu-ieereod *- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. U'dvJ VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevaiienverz enz GEMENGD NIEUWS Door een vrachtauto gegrepen Doodelijk ongeluk te Amersfoort Op den hoek van den Leusderweg en de Van Cam penstraat te Amersfoort is gistermiddag de 22-jarige Mej. J. M. Leyer uit Gorkum die per fiets was aangereden door een vrachtauto en vrijwel op slag gedood. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Mej. L. was in Amersfoort in pension en bezocht er de industrie- en huishoudschool. Auto te water geraakt Twee Inzittenden gored Op de Leidschegracht bij de Prinsen gracht te Amsterdam is een afito, waar in behalve een leerling, die het chauffeeren machtig wilde worden, een instructeur was gezeten, bij het afrijden van de brug en het nemen van de bocht naar links geslipt en in het water gereden. De instructeur wist nog bijtijds uit de wagen te springen. De leerling maakte de buiteling in het water mede. Hij wist zich echter dadelijk uit den auto te bevrijden, waarna hij met hulp van toegeschoten burgers op den wal werd getrokken. Het personeel van dor. reddingwagen der brandweer die dadelijk na het bekend worden van het ongeval as uitgerukt, behoefde geen dienst te doen mede omdat de eigenaar assistentie van de brandweer in verband met dc daar aan verbonden kasten afwees en zich wilde beraden op welke wijze hij den wagen zou doen lichten. Onder een Dieseltrein De 60-jarige ongehuwde landbouwer J. Bogacrt, wonende te Kloosterzande is gistermiddag te Heugstdijk onder de ge meente Vogelwaarde door den Diesel- trein van de Z. Vlaamsche Tramweg Mij. gegrepen en op slag gedood. uit alle deelen der wereld in melange FRIESCHE HEEREN BAAI OUD EN NIEUW RONDOM GEZELLE Lezing voor het Algemeen Nederlandsch Verbond Prof. F. Baur Voor de afdeeling Rotterdam van het Al gemeen Nederlandsch Verbond sprak gis teravond Prof. Dr F. Baur van Gent over „Oud en Nieuw Rondom Gezelle". naturen laatste vijftig jaar verloren. Noord en Zuid Neder land zullen hem zeer missen, zegt spr. Maar als we de lof van Gezelle zingen, spreken we een groot stuk uit Verwey's hart; hij is een der eersten ge weest die Gazelle waardeerden. Zij kenden en waar deerden elkaar reeds voor dat Geeelle beroemd werd. Spr.'s overtuiging is dat. als men lang zich in 't werk van e©n dichter verdiept heeft, de arbeid van een biograaf een hulde wordt aan het genie. Spr. werd omstreeks 1900 in het conflict om Gezelle heen betrokken. Dat conflict met de leeraar van der Wege te Oostende. Deze schreef een brochure over de wezenlijke waarde van Gezelle. Daaruit, moest blijken dat de Gezelle cultus een voorbijgaande mode was. Maar nu is Ge zelle een bezit van de Nederlandsche cul- Er is ook verandering in het beeld' geko men dat men zich van Gezelle gevormd heeft. Toen ging men ook in Nederland luis teren naar Verriest. Maar Hugo en Gustaaf en ook van Oye en anderen zagen Gezelle niet in 't licht van de historische werkelijk heid. Zelfs heeft men gezegd dat Gezelle was een pantheïst en een vervolgde van de bisschoppen. Sindsdien is er veel ernstige Gezelle-stu- die gebeurd, vooral door omtleding van ar chiefstukken. Caesar Gezelle ging wat on- critisch te werk en Alois Walgrave had ge breken. Vooral Dr Allosserv en spr. hebben een ander beeld gevonden. Spr. heeft Gezelle gezien als een werkelijkheid, die tweemaal een korte tijd hulpeloos was, maar steeds een levensdoel had en daar voor ijverde met zekerheid, soms met koppigheid. Hij koos zijn doel buiten de ge zichtskring van zijn onmiddellijke omgeving. Zijn tragiek is te zoeken in de eigenheid van de oorspronkelijke geest. De tijd is ge komen, dat men Gezelle in het kader van zlin tijd heeft te beschouwen met objectieve normen. Gezelle. leed onder een dubbele herediteit In een der vitrines van het Gezelle-museum te Brugge vindt men het testament van Ge- zelle's moeder van 5 April 1830. Dit testa ment bewijst de teruggetrokken angstvolle ziel der moeder. Dit is Gezelle's eene here diteit: de zwaarmoedige met de elementaire weemoed met de diepe godsvrucht. Het in tiemste van zijn zieleleven gaf Gezelle niet aan de publiciteit prijs, getuige het feit c.at het gedicht „Moerlerke" niet werd opge nomen in door hemzelf uitgegeven bundels. De andere herediteit was van de vader. Deze had een heerlijk, luchtig levensoptim>s- me; maar hij wilde ook altijd boven zijn stand uit. Dat blijkt uit de brieve© aan zijn zoon de priester. Er is in Gezelle voortdurend het conflict tusschen r.eze beide erfstukken. In Gezelle's studiejaren is hij geen portier geweest, zooals de legende zegt. maar hij was monitor voor andere studenten. Gezel 1?'<* ader betaalde ook zelf voor de studie. Ook een legende over het niet slagen voor het priester-examen weerspreekt spr. Maar Gezelle heeft wel getobd over zijn roeping en misschien komen daar sommige In het seminarie te Roesselaere werd Ge- g zelle in 1854 leeraar. Z'n opdracht was zeer o: versoheiden en weinig in overeenstemming .w met zijn aanleg. Toezicht had hij te hou} den op de Engelsche studenten en daar- naast moest hij les geven in zoölogie en K botanie; ook nog in talen in de handels- ti wetenschappelijke afdeeling. Dus hij had een »v onderrichtsopdracht en een opvoedkundige a opdracht. In de twee deelen van deze taak I treeot hij op in zijn oorspronkelijkheid. Hij 2 legt zich toe op zielezorg, en na Nov. 1857 verwezenlijkt zich aan hem de „doem der L oorspronkelijkheid". Hij heoht meer belang *- aan leven clan aan leerstof. Hij wil meer begrip dan afvraagbare eruditie. Hij was in v zijn onderwijs een voorlooper, maar da „wedstrijden" verliepen ongunstig voor Roca selaere en men venveet dat aan Gezelle, J Daardoor komt het conflict met de colle- c ga"s De paedagogiek van die tijd verwerpt Ge- zelle; hij wil geen gezagspaedagogiek maar gcvoelspaedagogiek. Als opvoeder was hij een meester, als zieleleider was hij origi» neel. Hij wil een eucharistische cultus, en de gevolgen bleven niet uit Gezelle werd verweten dat zijn systeem voor de orde niet deugde. Gezelle zag de jongens ook worste- j len met moeilijkheden, en can snelt Gezelle hen te hulp. Ook bij de behandeling vanj vraagstukken van de rijpende jeugd was hij| j zijn tijd ver vooruit. De intieme omgang met de leerlingen wek te jaloezie, en daardoor werden onmogelijke verhoudingen geschapen. Ook het opwekken van „priesterlijke roepingen" gaf moeilijk- j heden. Uit de binnenkort te publiceeren brie- ven tusschen Gezelle en Van Oye zal blij- j ken welke oe ware verhouding tusschcni deze twee was. Van Oye was aarzelend en Gezelle was voor hem de sterke man. Gezelle onderging altijd het eenzaamheidscomplex, maar met rijn bewuste priesterwil verheft I hij het op hopger peil. Daardoor is Die Avond en die Rooze wel ©aar de vorm liefde poëzie, maar is zij toch iets anders. Het ge heim was dat Van Oye op dat uur beloofd heeft priester te worden. Van Oye is dat wel niet geworden, maar dat kwam door an- dere oorzaken. Een andere bron van moeilijkheden in Roesselaere was Gezelle's flamingantisme. De gedichten uit die tijden bewijzen dat. Omstreeks 1859 was Frutsaert superior; tegen hem schreef Gezelle een epigramma tisch gedicht. Frutsaert rapporteerde zeer ongunstig over Gezelle en vroeg de bisschop hem te doen verwijderen. Hij gaat dan naar Brugge. De moeilijkhe den daar zijn waarschijnlijk van doctrinaire aard. Uit het Engelsch seminarie verdwijnt Gezelle. Men noemt dit zijn slechte jaren, maar hij was geen gebroken man, hij was juist levensmoedig en strijdvaardig. Daarvoor zijn de bewijzen. De ontwikkeling van Gezelle gaat gelijk aan die van Milton: er zijn twee diohtperiodem, gescheiden door een periode van proza van allerlei aard. Gezelle gaat zijn romantiek later bespottelijk maken in sarcasme en ironie. Dat doet hij b.v. in ..Rei- naert de Vos". Gezelle kwam op een gegeven oogrnhiik in moeilijkheden door zijn dienstbode. Toen stortte hij in, en moest hij uit Brugge weg: de bisschop beurt hem op, en Gezelle ver laat Brugge met het gevoel van een ver- slagene. Mevr. Roland Holst zei dat de kerk Ge zelle tweemaal redde. En wat zij schreef is j wel het diepste wat ooit over hem gezegd Gezelle droeg r.e slagen als een christen en in de Kortrijksehe tijd schreef hij zijn prachtigste gedichten. De lozing, die vol afwisseling was, vond een zeer aandachtig gehoor. De groote zaal van het Nut was bijna geheel gevuld. Toen epr. geëindigd had mot enkele gevoelvolle woorden over de geestelijke samenwerkirg van de leden van de Nederlan'^ehe «tam in Noord en Zuid klonk pen soon taan en lang durig applaus on. In dp loon van ziin reu© heeft prof. Baur gezegd eaarnp nog eens een lezing over Gezelle te wi'len houd-n: ook dit had de vergadering door appiaus onderstreept. De voorzitter van dp afd. Rotterdam van het Alg. Ned. Verbond. Prof. Dr Z. W. S n e 1- 1 e r, heeft de© spreker ingeleid en heeft hem aan het slot dank gezegd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2