t IT 'OLMAAKT MAANDAG 8 MAART 1937 DERDE BEAD PAG. 9 DE WIERINGERMEER- POLDER Aan de stichting van kleine bedrijven voldoende aandacht geschonken Centrale leiding bij het Staatsbedrijf Verschenen is het afdeellngs verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wieringermeer en nader aan te wijzen ingepolderde of in te polderen gedeel ten van het IJssélmeer. Na het verschijnen der Memorie van Antwoord ml. heeft de commissie van rapporteurs nader overleg met de re- geering gepleegd. De commissie heeft do vraag gesteld, of bij de bepaling van de grootte van de be drijven de nadruk zal worden gelegd op de behoefte in Nederland aan kleine zelfstan dige bedrijven, dan wel op de groote bé- De regèéring botoogt in antwoord hierop uitvoerig, dat bij de uitgifte van de Wïerin- germeergronden aan de stiohting van kleine bedrijven voldoende aandacht is geschonken Met inachtneming van de geschiktheid der grondsoorten, is de rogeerkig bereid, de tot standkoming van kleine bedrijven te blijven bevorderen. Gevraagd werd of bij de voorgenomen re geling van de uitgifte van gronden gedaoht is aan het beschikbaar ètellen van gronden aan de toekomstige burgerlijke en kerkelijke gemeenten, ten einde haar in de gek geilheid le stellen, maar taak naar behooren te ver vullen. Bij haar antwoord wees de rege-ering er op, dat de dorpskernen in de Wieringermeer ruim zijn opgezet. Binnen de dorpsplanmen is een flink sportveld ontworpen; voldoende gronden zijn beschikbaar voor uitbreiding van de bebouwing gedurende een reeks vair- ja ren. Voor bouw van kerken zijn in de dorpen eveneens ruime terreinen be schikbaar gesteld, waarvoor slechts een lage canon, nl. een cent per M2, wordt gevraagd. Bovendien zijn de kerkgenootschappen geldelijk gesteund door een bijdrage uit het Zuiderzee- foraids voor den bouw van kerken of lokalen voor godsdienstige doelein den. Ten aanzien van het te stichten Staatsbe drijf, merkt de Regeering op, dat. het in de bedoeling ligt. de leiding van de staatsex ploitatie aan den Raad op te dragen, terwijl de directie onder verantwoordelijkheid van den Raad met de uitvoering zal worden be last. Er zal derhalve centrale leiding zijn. De Raad zal hebben te beoordeelen of cen trale i:i- en verkoop de geldelijk voordeelig- ste oplossing is. De mate van zelfstandig heid der bedrijfsleiders, de arbeidsvoorwaar den en bezoldiging enz., zullen aan Raad worden overgelaten. „De Zakenwereld" Jaarbeursnnmmer met internationalen Inslag De laatste jaren heeft „de Zakenwereld" de gewoonte om bij gelegenheid van de TJtrechtsche Jaarbeurs in een bijzonder nummer de verschillende aspecten van de Utrechtsc.he demonstratie door vooraan staande deskundigen te laten belichten. Het zich in ons land baanbrekend herstel, en de onleving in den wereldhandel heeft in het. Jaarbeursnummer ditmaal weerklank gevonden, doordat de Redactie thans voor al de internationale taak der Jaarbeurs heeft eemeend naar voren te moeten Een aantal gezaghebbende buitenland- sclie medewerkers, o.w. Dr W. O. Henting, Consul-generaal van Duitschland, Dr. R. Kohier President van de Leipziger Messe, Dr C.h Fonck, Directeur-Generaal van de P.r'isselsche Jaarbeurs. E. Martel, Directeur van de Pa-rijsche Jaarbeurs en vele ande ren werden bereid gevonden het hunne daarover te zeggen. Ook enkele blnnen- landsche autoriteiten, w.o. de heer Dr. F. IJ. Fentener van Vli&singen en W. Graadt van Roggen stellen de beteekenis van het Jaarbciiiswezen in het licht. Minister Ge hesen schreef voorts een woord ter inlei ding. Tenslotte worden in het nummer en- kele. onderwerpen van specialen aard behan deld: Prof. Dr. J. van Loon schrijft over Uitvindingen op de Jaarbeurs", de heer P. M. Cochins over „Kunst en Industrie". Met geheel is gebonden iln een omslag, waarop de suggestieve reclameplaat voor de Jaarbeurs is uitgevoerd. AANLEG VAN HET VLIEGVELD .NERHOVEN" Minister Slingenberg steekt eerste spade in den grond Veel belangstelling van autoriteiten Onder zeer groote belangstelling van civiele en militaire autoriteiten is he denochtend een begin gemaakt met den aanleg van het nieuwe vliegveld „Nerhoven" te G i 1 z e-R ij e n. De eer ste spade is in den grond gestoken en de minister van Sociale Zaken, Z. Exc. mr. M. Slingenberg, heeft de Ne- derlandsche driekleur geheschen boven het terrein, waar binnen afzienbaren tijd civiele en militaire toestellen hun motorgeronk zullen doen hooren. Behalve de minister van Sociale Zaken waren bij deze plechtigheid aanwezig de Commissaris der Koningin in de provinv e Noord-Brabant jhr. mr. dr. A. B. G. M. van R ij c k e v 0 r s e 1, de Commissaris der Ko ningin in Limburg mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck; de heeren mr dr F. L. G. Z. M. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg: B. W. Th. van Slobbe, burgemeester van Breda: dr. J. C. M. Sweens, burgemeester van Gilze-Rijen; P. W. Best, kolonel van de generale staf, commandant van de luchtvaart afdeeling Soesterberg; ir. A. F. J. Beukers, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Breda; G. M. Sulorius, burgerheester van Princenhage en vele anderen. Nadat de burgemeester van Tilburg, de heer Vonk de Both, een korte rede had ge houden, waarin hij den minister en de ove rige autoriteiten welkom heette, was het woord aan minister Slingenberg voor het uitspreken van de openingsrede. Rede minister Slingenberg De minister herinnerde aan de snelle ont wikkeling van het vliegwezen, die op ver schillende plaatsen de aanleg van vliegvel den noodzakelijk maakte. Waar het voor ge meentebesturen en andere corporaties altijd zeer moeilijk is uit eigen middelen een vlieg veld aan te leggen en in stand te houden, is het van belang dat verschillende groote ken, waaronder ook het inrichten van vlieg velden in werkverschaffing zouden kunnen geschieden. De werkloozen immers hebben dan werk en voorts is het mogelijk subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds te ver- leenen. Zoodoende was het mogelijk om verschil lende vliegvelden aan te leggen, zeide spr. Ook hier in Noord-Brabant, waar wij staan op het terrein van het toekomstige vliegveld Nerhoven, zal de hierboven ge noemde combinatie toepassing vinden, opdat een aan de noodige eischen voldoend vlieg veld tot stand kome en de economische be langen van dit nijvere gedeelte van ons land zullen kunnen worden bevorderd. Met de beste wenschen voor de toekomst van het vliegveld stak de minister daarop de eerste spade in den grond. Aan het einde van zijn toespraak werd de Nederlandsche vlag geheschen, ten teeken van aanvang der werkzaamheden. Vervolgens voerden nog het woord Z. Exc. jhr. mr. dr. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin In f Noord-Brabant en dr. Sweens, burgemeester van Gilze-Rijen. 's Middags vereenigden de autoriteiten zich aan een noenmaal. Het terrein De grootte van het vliegveld, waarvan de aanleg in werkverschaffing wordt uitge voerd, bedraagt ongeveer 64 H.A. De exploi tatie is in handen van de N.V. „Vliegveld Nerhoven", waarvan de omliggende gemeen ten aandeelhoudstoers zijn. Het terrein is VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF Maatregelen tegen het grootwinkelbedrijf? In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer op het voorloopig verslag over het trp \in wet, houdende regeling betref fende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel gebracht of klei ne nijverheid zal worden uitgeoefend, deelt de Minister mede, dat het geheel van het ini tiatief van belanghebbenden afhangt in wel ke branches een regeling het eersit in over weging zal worden genomen. Dat belanghebbenden zelf wel degelijk ver wachtingen koesteren van het onderhavige erp moge blijken uit het feit, dat ver schillende organisaties reeds nu bezig zijn voorbereidende maatregelen te treffen, om, ndien deze wet tot stand komt, aanstonds de regeling op bun branche toegepast te krijgen. Wat de te stellen ei6chen aangaat, wenscht Ie minister er den nadruk op te leggen, dat leze niet zoo beperkt behoeven te worden 'pgevat, als wel geschiedt. Eend-ge kennis van etaleeren en van reclame alsook het noodige inzicht in de wenschen van het pu bliek vallen zeer zeker onder de minimum- eischen van handelskennis en vakbekwaam heid, die den aankomenden winkelier ge steld mogen worden. Het behoefte-element Dat, althans voor dezen sector van hot economisch leven, een regeling op grondslag van het zgn. behoefte-element, voorkeur zou verdienen. moet de minister ontkennen. Hij schaart zich hier aan de zijde van die leden dde, wat in dit verband onder „behoefte" is te verstaan, thans uiterst moeilijk bepaal baar achten. Het aangeven van objectieve normen is toch te dezen ten eenenmale on mogelijk; de behoefte aan winkels is geen constante grootheid. Het verdient overigens bijzondere aan dacht, dat belanghebbenden zelf allerminst unaniem voor het behoefte-element gepor teerd zijn. In antwoord op de desbetreffende opmerkingen antwoordt de minister, dat hem inderdaad een branchegewijze regeling voor den geest staat De te stellen eischen van vakbekwaamheid zullen toch voor eenzelfde branche uiteraard allerwegen gelijk zijn. Dit vooropgeseld, is het niettemin denkbaar, dat in een concreet geval blijkt dat het niet nóód-zakelijk is, aanstonds voor alle gemeenten des land6 vestigingseischen te stellen. In dat geval is een het geheele Rijk om vattende regeling overbodig en kun nen ingevolge art. 1, tweedie lid, ge meenten worden uitgezonderd. Belemmering van energieke elementen die een aanwinst voor het bedrijfsleven zou den zijn, is van de ontworpen regeling niet te vreezen. Of het aanbeveling verdient, in het belan vain den middenstand van overheidswege maatregelen ticgen het grootwinkelbedrijf to neimen, is op zichzelf een belangrijk vraag stuk, dat te gelegener tijd in overweging kan worden genomen. hoofdzakelijk bestemd voor de civiele lucht vaart. Met Defensie wordt echter een over eenkomst gemaakt. Daar het werk in werk verschaffing wordt uitgevoerd verstrekt het departement van Sociale Zaken een aanzien lijke subsidie. De duur van het werk is niet precies aan te geven. De onbewaakte overweg Beek-Princenhage bij Breda, waar Zaterdagmorgen een, auto door den sneltrein van half elf werd gegrepen en totaal vernield. De bestuur der werd op slag gedood GEMENGD NIEUWS Werkverschaffingsarbeid stopgezet In verband met de weersomstandigheden kon de arbeid in de werkverschaffingskam pen Rotterdam A en Rotterdam B te Steen- wijk en het Wijde Gat te Den Hulst heden niet worden hervat. De daar te werk ge stelde arbeiders uit Amsterdam,, Rotterdam, Hoek van Holland, Weesperkarspel, Gorin- chem, Schiedam, Abcoude Baambrugge, Harlingen en Franeker konden derhalve in hun woonplaatsen blijven. Frauduleuze invoer van sigarettenpapier Ambtenaren van invoerrechten en accij'n- zen te Amsterdam hebben, vergezeld van enkele rechercheurs van het hoofd bureau, een inval gedaan in een perceel aan den Overtoom en daar een groote par tij sigarettenpapier in beslag genomen, wel ke vermoedelijk van frauduleuzen invoer afkomstig is. De bewoner en nog drie an dere personen werden naar het hoofdbureau geleid. Na daar verhoord te zijn weiden zij weer vrijgelaten. „Scheldemusch" in Engeland neergestort Bij een demonstratie-vlucht te Gravesend is de naar Engeland verkochte Schelde musch van geringe hoogte neergestort. De oorzaak van dit ongeval is een verkeerde manoeuvre van den Engelschen piloot, die er overigens met enkele schrammen af kwam. Het vliegtuigje werd ernstg be schadigd. Droevig ongeval (Van onzen Correspondent.) De 14-jarige H. Romeijn wonende aan de Oudendijk te Rijs oord had in de Vlas fabriek der N. V. C. v. Nes het ongeluk met een zijner armen in de zogoenaamd? „Scheven duvel" vast te raken, met .het gevolg dat zijn arm ongeveer werd afge rukt, Dr. Hoogzand verbond hem voorloo pig en aordeelde opneming in het zieken huis noodzakelijk. ZWARE BOTSING TE OEGSTGEEST Vijf gewonden Op den Rijksstraatweg te Oegst- geest zijn Zaterdag twee auto's met groote kracht op elkaar ingereden, ten gevolge van welke botsing vijf per sonen niet-ernstig gewond werden. Uit de richting Amsterdam naderde met een snelheid van naar schatting 60 K.M. per de auto van Ir L. H. op het oogenblik dat een voor hem rijdende vrachtauto een zijweg links wilde inslaan. De vrachtauto bestuurder had daartoe dien richtingaanwij zer uitgestoken, dioch de heer L. H., die hier geen zijweg verwachtte, zag dien richtingwij- blijkbaar niet en wilde den wagen links passeeren. Doordat de vrachtauto den weg insloeg, werd de auto van den heer L. H. naar links gedrongen. Uit de andere richting kwam intu6schen de auto van den heer O. D. aan; de vracht auto ging achter de auto om, doch de heer L. H. zag zich plotseling tegenover den uit Den Haag komende auto geplaatst. Een bot sing viel niet meer te vermijden. Met een hevigen slag vlogen beidte auto's op elkaar in, waarbij zij vrijwel geheel werden ver nield. Van de vijf inzitten dien in die auto vam Ir L. H. werden er vier gewond. Van de andere auto brak mevr. D., düe haar echt genoot vergezelde, het neusbeen. Den vijf gewoniden werd ter plaatse de eerste hulp verleend, waarna zij naar het Academisoh ziekenhuis te Leiden rijn ver- Na daar behandeld te zijn, rijn rij naar hun woonplaatsen teruggekeerd, waar zij zich verder onder behandeling vaio den hui» arts moesten stellen. DINSDAG 9 MAART HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Ensemble Marcello. 11.00 Huish. wenken. 11.30 En semble Marcello. 12.15 Gram.pl. 1.00 Het Omroeporkest. 1.55 Causerie „Het vogel leven in Maart". 2.15 Het Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 Het Omroepor kest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zang- lust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Scha. kies. 11.00 Berichten ANP. 11.45— 12.00 Gram.pl. HILVERSUM H 301 M. KRO-Uitzendlnjr. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO- Melodisten m.m.v. solist en Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO- orkest en Gram.pl. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 De KRO-Melodisten en solist. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Eco nomische causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gram.pl. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gram.pl. 9.30 KRO-Kamer-orkest en so liste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zijn Troubadours. 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.10 BBC-orkest. 1.10 Orkest en soliste. 4.40 Zigeunerorkest. 5.35 Octet. 6.45 Orchestre Raymonde en soliste. 9.40 Dialoog, 10J)0 Komische voordracut. 10.20 Viool en piano. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Orkest en so- liste. 4.20 Dresdensch Kwartet. 5.50 Piano- voordracht en Zang. 8.50 Operauitzending. KEULEN 456 M. 5.50 Militair concert. 7.50 Omroepkleinorkest. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroeporkest. 1.35 Schrammelnvn- ziek. 3.20 Zang. 4.40 Omroepkleinorkest. 7.30 Omroeporkest. 8.20 Literair-muzikaal programma. 10.05 Kleinorkest, -koor, man dolinekwartet en solist. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein orkest. 1.30 Omroeporkest. 8.20 Klein- 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klein orkest. 5.20 Orgelconcert. 6.50 Zang. 8.20 „Lc 66", operette. 9.35 Omroeporkest. 10.4011.30 Zie Hilversum II. DEUTSCHLANDSENDI R 1571 M. 7.30 Mili tair concert. 8.20 Gevar. programma, 9.50 Kwintetconcert. Auto in sloot gereden Gistermorgen te half elf is op den Hem- eg te Amsterdam een personenauto, welke m de richting Zaandam ging, in de naast den weg loopende vrij diepe berin- sloot gereden en gekanteld. Het ongeval werd veroorzaakt doordat op ongeveer 100 meter afstand van de pont de 49-jarige be stuurder de macht over zijn stuur kwijt raakte. De gevolgen waren gelukkig niet ernstig. De bestuurder, diens echtgenoo'e en elfjarig zoontje kregen, behalve een nat pak, lichte verwondingen van glasschervea aan het hoofd, tengevolge van het breken der ruiten, en ook de twee andere inzitten den, een 49-jarige ingenieur en diens echt. genoote, wier kleeren eveneens doorweekt waren, liepen enkele wonden aan het ge- laat op. Laatstgenoemde klaagde tevens over pijn in den rechterheup. De slacht offers werden met een particuliere auto naar een kliniek aan het Westerpark ge bracht. waar hun verwondingen behandeld werden, terwijl zij van droge kleeren wer den voorzien. Inbraak in kleedingmagazijn Een goede bult In hot perceol Groote Marktstraat 37 to 'e-G ravenhage, waar sindis de vorige week een kledingmagazijn van den heer M. uit Delft is gevestigd ,is ingebroken. De inbreker moet zioh aan de aoh terzij de van het huis in het winkelperceel is 's nachts niemand aanwezig toegang hebben ver schaft langs de zich diaar bevindende steeg en door het oplichten van een kelderrooster. Eenmaal binnen zijnde, zag de nachtelijke indringer gemakkelijk kane, uit het maga zijn te halen wat van rijn gading was: 56 heerencostuums, tien regenjassen en vier regenmantels waren rijn buit. Boerderij afgebrand te Bussum Zaterdagmiddag is in de boerderij van R. Snijders aam dien Amsterdamschen straat weg te Bussum door het te sterk opstoken van die kachel de schoorsteen in brand ge vlogen, nam de brand zulk een omvang aan volgen, nam de brand zulk een omvang aan dat het woonhuis tmagenoeg geheel is afge* brand. Het vee werd uit de stalllen gedreven, welke door de brandweer behouden konden worden. Verzekering dekt de sahade. VfeQAJAAL. UIT 'Tnou-ANDSCHE ilP* BOEBENLGVEN (29 Zij staat voor de groote mahoniehouten kast en bergt de kleeren van Arie weg. Het gewasschen en gestreken goed legt i.ij bij elkaar; de onderkleeren, de blouse, de broek, het kieltje dat hij op de werf droeg, en het Zondagsche pakje, zij legt het alles bij elkaar. Dit stapeltje kleeren is nog alles wat zij van hem heeft, en al het andere bestaat nog slechts in haar herinnering: zijn vroolijk gezicht met de heldere, grijs-blauwe ocgen. zijn lach, zijn spel, zijn drift en zijn aanhankelijkheid. Zijn leventje is zoo ver weg, dat zij het soms in een-verward en moegèzwoegd denken vereenzelvigt met haar eigen jeugd. Zelfs de dag van het ongeluk ligt in een ver verleden. Zij is nu een oude vrouw met vermoeidheid in haar bewegingen, met een overfloersing in haar manier van kijken, en een afwezigheid in haar denken, die haar zelf bevreemden. Lang heeft zij geaarzeld de kleeren, die op haar laatste woederarbeid wachtten, in handen te nemen. Met een vreemde mengeling van liefde en leed en moedergeluk heeft z?j se opgenomen en elk plooitje rechtgestreken, elk knoopje vastgezet, elk gleetje gestopt, elk torntje gehecht. Nu strijkt ii) met haar handen over het zacht wollige van de grijze blouse, die hem zoo lief stond. Zij rolt de kousen op tot een stijve bal zooals zij het iedere week voor hem gedaan heeft Alle^ legt zij weg alsof zij het er spoedig weer uit moet halen om het te gebruiken. En zij weet, dat dit niet het geval zal zijn, want om ze Gerard, als deze er in gegroeid zal zijn, aan te trekken en hem in Arie's kleeren te zien, zal haar te veel pijn doen. Als Piet binnenkomt ziet hij haar voor de geopende kast. Ze is neergezonken op haar knieën en kijkt schichtig op, met bcschreide oogen. Verwonderd kijkt hij haar aan, maar als hij Arie's blauwe kieltje in haar schoot ziet liggen, verstrart ujn blik. Zij siddert onder de hardheid van zijn oogen en komt met moeite op. Hij kijkt haar echter al niet meer aan, keert zich om en gaat weer heen. Zij durft hem niet meer aan te zien en bemerkt; niet hoe zijn mond zich verbijt en hoe zijn kaken zich op elkaar klemmen. Een betrapte, gaat zij zenuw achtig met haar werk voort. Zij kan niet klagen, niet schreien meer. Alleen maar lijden. Het is dit woordeloos en klageloos lijden, dat aan haar krachten kcuagt en dat haar met de dag zwakker maakt, zonder weerstand tegen de dingen die gebeuren en die zij. machteloos, niet afwenden kan. Zonder weerstand ook tegen de herinneringen die haar alles telkens en telkens opnieuw doen lijden. Het is of alle ellende diep in haar ziel is blijven leven en nu opstaat om haar vanuit de schuilhoeken van het vergeten, in de rug aan te vallen. Op een middag het gaat tegen melktijd, Gijs haalt de wagen uit de schuur - rijdt een auto de laan op. MWat zullen we nu beleven", denkt Gijs; hij blijft met de balf uit de schuur getrokken wagen staan. Met een kleine schok remt de auto op de werf; de be stuurder stapt er uit en komt dadelijk op Gijs toe. Hij heeft een bundeltje papieren in de hand en maakt zich bekend als controleur van het Crisis-Zuivel-Bureau. Je komt op een mooie tijd, denkt Gijs, vlak op 't melken; maar hij zegt enkel: ,,'k Zal m'n broer roepen". Die moet dat maar met 'm uitvechten. ,,'r Is hoog bezoek voor je", roept hij Piet toe, als hij hem bij een kalf in de boomgaard vindt. Piet haalt het stuk koek, waaraan hij het jonge dier laat sabbelen, terug. „Hoog bezoek?'' vraagt hij verbaasd. „Wie?" Er trekt een somberheid over zijn gezicht. Zijn oogen zien zijn broer scherp aan. „Wie is het?", vraagt hij ongeduldig, Het kalf likt met gerekte tong aan de brok veekoek in de handen van den boer, doch deze bemerkt het niet. Gijs schrikt van het staalharde gezicht, dat een masker van onverzettelijkheid is. „Van het Crisis-Zuivel-Bureau", ant woordt hij onzeker, „een controleur". „Anders niet?" De boer schijnt opgelucht, maar dan spot bij schamper: „Noem je dat hoog bezoek? 'k Zal hem wel afpoeieren''. Gijs haalt de schouders op. Grootsprekerij, die hij de laat ste tijd wel meer bij Piet opmerkt. Toch is hij niet zeker. Piets drift laait tegenwoordg zoo gemakkelijk en bij de eerste aan leiding op. ,,'k Zou maar niet teveel spats maken", waarschuwt hij voorzichtig, „je trekt toch altijd aan 't kortste eind". Misschien had hij beter gedaan niets te zeggen. Nu prikkelt Gijs' waarschuwing den boer juist tot verzet. Uitdagend- rurtig, maar met stug en hoog opgeheven hoofd, stapt hij op den ambtenaar toe, die rondkijkt en schrijft. „Wat wil je?" vraagt hij onwelwillend en kijkt den man met donkere oogen aan. 't Is een jonge man. Hij is gewoon aan stuursche woorden en een stugge houding, maar er is iets scherps in Bruinings vraag en een felheid in diens oogen, die hem verschrikt en onzeker maakt. „Ik moet even uw stal zien'', antwoordt hij timide. „We gaan melken". Onverzettelijk, met vast-geplante voeten, staat de boer voor hem. De controleur zwijgt. Er trekt een blos over zijn gelaat. Hij zal zich toch niet van het erf laten jagen. Achter hem staat de Wet en het Gezag. „Ik moet even uw stal zien", zegt hij nog eens, nu nadruk kelijker. Maar verzachtend voegt hij er achter: „'t Is zóó gebeurd". „Geen tijd". De boer doet of hij zich af wi] keeren. De ander voelt zich rood worden. Zoon behandeling is op het onbeschofte af. Hij is zich nu sterk bewust van de macht die achter hem staat. „Dan zal ik rapport moeten opmaken, dat u weigert me toe te laten", antwoordt hij rustig. „De gevolgen zijn dan voor uw rekening". „Je doet maar wat je niet laten kunt", meent Bruining ijzig-kalm. ,,'t Hoeft toch zoo lang niet te zijn", sust Gijs haastig: „als het nu eenmaal moet". Piet keert zich af en gaat naar de melkwagen. Er is met hem niet meer te redeneeren. Stommeling, foetert Gijs in zichzelf, op die manier bederf |r je eigen zaak. En waarom? Zoo erg is het toch niet om dien kerel even in de stal te laten. Nu maakt hij aanstalten om naar zijn auto terug te gaan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9