§WZWOLSCHE MAANDAG 8 MAART 1937 EERSTE BLAD PAG. a j Hoofdkantoori Den Hoacj .oop von Me.rd.rvoort 74 Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd 1 Buitenland KRIJGT DUITSCHLAND ZIJN KOLONIËN TERUG.... Wat zal dan het lot der zendelingen zijn? (Van onszen Duitschen Correspondent) ITet jaar 1937 schijnt vrijwel geheel in het teeken to staan van het koloniale vraagstuk. Dagen achtereen houdt men 7:rh over het gansche land bezig met von Ribbehtrop's rede op de Leipziger Messe en uitvoerig bespreekt men het effect, dar deze voordracht in het buitenland, met name in Engeland heeft gehad. Het ant woord van Eden kwam opvallend snel en heeft aan duidelijkheid weinig te wcnschen overgelaten. Voorshands ziet 't er niet naar uit, dat deze vurigste van alle Duitsche wcnschen in vervulling zal gaan en het ligt voor de hand, dat men von Ribbentroos positie te I.ondpn door Eden's afwijzend antwoord ernstig bedreigd acht. Met over maat van ijver worden al deze geruchten van min of meer officieele zijde tegenge sproken, maar niettemin is men voorzich tig genoeg, om geen woord over de lang durigheid" van zijn verblijf in Londen te reppen. Merkwaardig genoeg bestaat te Berlijn nog altijd het „Bureau-Ribbentrop' en het ligt voor de hand dat men hieruit afleidt, dat hi.i binnen afzienbaren tijd wel weer naar Berlijn zal terugkeeren, om een andere plaats in het politieke leven in te nemen. „De eisch naar koloniaal bezit wordt in een zoo dicht bevolkt land als iets vanzelf sprekends beschouwd", zoo hoorden wij den FHbrer on 30 Januari j.l. tijden de Rijksdag- z'tting bij Kroll zeggen. Wie zijn politiek be'eid nu al rond vier moeilijke jaren van d'ehtfcii kon volgen, die krijgt wel den in druk, dat hij zich door wijzigingen in de b"itenland=che politiek ook in dit geval niet van zijn stuk zal laten brengen. Onder de leuze „de aanhouder wint" wordt de eisch van teruggave der vroegere koloniale bezittingen in den vorm van voordrachten en krantenartikelen breedvoerig behandeld en waar men zulke beschouwingen over het gansche Rijk meestal gelijktijdig kan vaststellen daar ligt het voor de hand dat ook in deze aangelegenheid de Wilhelm- etrnsse de leiding in hajnden heeft. Waarop berust het „recht" van de tegen woordige bezitters der voormalige Duitsche koloniën en hoe motiveeren wij onzen eisch baar koloniën? 7iedaar de vraag van den dbg en hel antwoord is eeri opeenstapeling van feiten, welke samenhangen met den vrede van Ve-sailles een verdrag dus, dat voor het nationaal-socialistische Duitschland allang peen rechtsgeldigheid meer heeft. Men ci- t/w>rt de tegenaanvallen van graaf Brock- dorf-Ranzau die zijn land Juni 1919 welis waar als koloniseerende macht dapper ver dedigde. maar in het toenmalige Frankrijk geen weerklank kon vinden. „Duitschlancte mislukking op het gebied der koloniale civilisatie is zoo duidelijk vastgesteld, dat de geallieerde en geassocieerde mogendheden hun toestemming voor een tweede proefne ming onmogelijk kunnen geven. Zij kunnen de verantwoordelijkheid niet op zich nemen, 13 tot 14 millioen in boorlingen, die door den oorlog hun vrijheid hebben herwonnen, opnieuw aan hun lot over te laten". Zoo luidde de zienswijze twintig jaar geleden en het ziet er niet naar uitt dat men in toonaangevende kringen sedert dien op andere gedachten is gekomen. Voor ons blijft het merkwaardig, dat Duitschland wél steeds luider den eisch stelt van teruggave zijner voormalige kolo niën, maar verder weinig of niets zegt over de wijze, waarop men voornemens is, deze overzeesrhe bezittingen te regeeren. Men Bte't hierbij dus voornamelijk de Duit sche belangen op den voorgrond maar hoe denkt men de inboorlingen te behan delen? Zullen ook zii gewonnen moeten worden voor de „Weltanschhaung", zooals we die door Rosenberg en Ley hooren ver kondigen? Zal men de zending als een onderwetsche overbodigheid van de hand wijzen en ook hier een grootsch opgezette propaganda ondernemen voor een wereld beschouwing. die totdusver buiten Duitsch land nog maar weinig weerklank gevon den heeft? Wij raken hier opzettelijk een teer punt aan. waarbij ook ons land nauw betrokken is. Want zijn het niet zendelin gen van verschillende nationaliteit, die het. moeilijk werk ten uitvoer brengen, waar voor men in nationaal-socialistische krin gen sWhts weinig „Verstiindnis" zal heb ben? Wij meenen te weten dat er vrii veel N edeclan dsche predikanten, zendelin - i, priesters en nonnen werkzaam zijn in de -oormalige Duitsche koloniën, voorts ''schen, Franschen. Amerikanen, Ita- L .on en Belgen. Ook moeten er nog Duit sche missionarissen dienst doen en het wil ons twijfelachtig toeschijnen, of de*e zich jn hun werk door Berlijn laten beïnvloeden. Bü een teruggave van deze overzeesche be zittingen zou alles er wellicht heel anders gaan uitzien en het verdient dus aanbeve ling, dat deze en soortgelijke vragen nu ook eens van toonaangevende Duitsche zijde duidelijk beantwoord worden! Want als lid van den Volkenbond heeft ook ons land medezeggenschap over de mandaten en het i.s de vraag of men er veel voor voelt, op een on zichzelf begrijpelijken eisch van Duitsche zijde in te gaan, voordat men pre cies weet, welke gevolgen een verschuiving van koloniaal voogdijschap voor de hierbij betrokken inlanders zal hebben. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Is de weg Madrid-Valencia weer vrij Nationalen maken een schip buit Door een aantal kleine, overrompelende aanvallen zouden de volksfronttroepen erin zijn geslaagd, den weg van Madrid naar Valencia opnieuw van de bedreiging der nationalistische kanonnen vrij te maken. De roode strijdbewegingen zouden zóó snel zijn uitgevoerd, dat zij aan de rechtsehe troepen reeds aanzienlijke verliezen hadden toegebracht eer de nationalisten hun ver weer konden organiseeren. Verder wordt melding gemaakt van na tionalistische attaques in den sector van El Pardo, die tot in de eerste uren van den Zondag voortduurden. De strijd golfde heen en weer, maar de republikeinen konden in ieder geval tot dusverre verhinderen, dat de rechtschen het dorp, waaraan de sector zijn naam ontleent, bezetten. De brug tus- schen de Puerta de Hierro en El Pardo werd door de soldaten van Miaja opgebla- De nationalistische vliegers hebben in het afgeloopen weekeinde talrijke nachtaanval- len ondernomen in de onmiddellijke omge ving van de hoofdstad. Methodisch te werk gaande, namen zij tijdens een actie die vele uren duurde, successievelijk de linksche stellingen aan den rand van Madrid onder vuur, waarbij men het met name voorzien had op de voorstad Usera en de republi- keinsche concentraties ten Oosten van Ar- ganda. Vooral dit laatste bombardement moet tot gevolg hebben gehad, dat zekere bewegingen, die de regeeringstroepen zich hadden voorgenomen, ten zeerste gehinderd worden. De stad Aranjuez is in ééfi etmaal twee keer uit de lucht bestookt.. De geheële ac tie schijnt verband te houden met de acti viteit die de linksche troepen in den sector van Toledo ontwikkelen. Volgens de laatste cijfers zijn in Aranjuez en naaste omgeving van deze bombardementen 47 personen het slachtoffer geworden. Ook in de buitenwijken van Madrid heb ben de bombardementen dooden geëischt. Rood schip aangehouden De roode Spaansche vrachtboot „Galda- mes", die op weg was van Bayonne naar Bilbao, met tal van passagiers aan boord en een belangrijke lading goederen, is_in het gezicht van de haven van bestemming door verschillende nationalistische schepen waaronder de kruisers .Almirante Cervera" en „Canarias", aangehouden. Deze aanhou ding kon echter eerst geschieden nadat een ware zeeslag was geleverd, waarbij gewa pende schepen van de Baskische regeering den vijand hevig bestookten. Volgens de eerste berichten zouden twee vrouwen en drie kinderen aan boord van de „Galda- mes" om het leven zijn gekomen. De minister van Justitie van de regeering te Valencia heeft een decreet gepubliceerd waarbij bepaald wordt, dat alle gevangenen die kunnen aantoonen, dat zij gedwongen werden de wapens tegen de republiek op te heffen, zullen worden vrijgelaten. De gevangenen, die zich uit vrije bewe-j ging bij de militaire revolte hebben aange-j sloten, zullen volgens de wet worden ge straft. DE CONTROLE OVER SPANJE Zal thans op 13 Maart a.s. ingaan De subcommissie van de Londensche non-interventie-commissie heeft Zater dag 7Y2 uur vergaderd en is eerst des avonds om half elf uiteengegaan. Thans zou er feitelijke overeenstemming inzake het controle-plan over Spanje zijn be reikt* De controle te land en ter zee zou op 13 Maart a.s. in werking treden. Slechts een kwestie blijft nog onopgelost. Duitschland is namelijk nog steeds niet be reid zijn aandeel in de kosten van het plan anders dan in marken te betalen. Lord P 1 y- mouth verklaarde, dat dit het geheele p'an in gevaar brengt, daar Engeland, Frankrijk, Sovjet-RusJand en Italië niet méér willen betalen dan hun reeds vastgesteld aandeel. De Duitsche vertegenwoordiger in dc commissie verklaarde geen nieuwe instruc ties te hebben; hij zal zich opnieuw met zijn regeering in verbinding stellen. Portugal heeft zijn bezwaar tegen het bin- nenloopen van Russische schepen in de Pór- tugeesche haivens, laten vallen. De kwestie van het insteJlen eener controle op de Cana rische eilanden is tot een later tijdstip uit gesteld. Het zedenbederf in de Ver. Staten Senator Conghlin en het drankmisbruik De bekende senator J. Cough lin uit Brooklyn heeft een wetsvoorstel ingediend, waarin bepaald wordt, oat het voortaan voor vrouwen en meisjes verboden is, bars en gelegenheden te bezoeken, waar alcoholhou dende dranken worden geschonken. Indien het voorstel van dezen senator wordt aangenomen, zal tqjen alle vrouwen en meisjes, d'e zonder begeleiding in een bar worden aangetroffen en daar alcoholi sche dranken gebruiken, proces-verbaal worden opgemaakt wegens „slecht gedrag". Senator Coughlin deelt in dit verband mede, dat zijn voorstel vooral tot strekking heeft om de jeugd te beschermen. Men kan immers in Amerika iederen dag het bedroe vende feit constateeren, dat tallooze meisjes gedreven door een zucht tot onafhankelijk heid, of uit aanstellerij, heel ostentatief bars en dergelijke gelegenheden bezoeken, waar sterke dranken verkocht worden. Teneinde deze onhoudbare verderfelijke toestand radicaal uit te roeien, heeft sena tor Coughlin het wetsvoorstel ingediend, om aan vrouwen en meisjes hij de wet te ver bieden dergelijke inrichtingen te bezoeken. Boeeharin en Rykof in ongenade Officieel wordrt medegedeeld, dat in de laatste plenaire zitting van het centraal uit voerend comité van de bolsjewistische partij besloten is, den vroegcren hoofdredacteur van -de „Iswestia" Boeeharin en den vroegeren voorzitter van den raad van volks commissarissen, Rykof, die zich sedert ge- ruimen tijd in hechtenis bevinden, uit de partij te sftooten. BLUM EN FRANKRIJKS FINANCIEELE ZORGEN „De verlegenheid van de schat kist behoeft geen ongerustheid te wekken De Franscho minister-president Léon Blum heeft Zaterdagavond voor de radio een rede gehouden over de financieele poli lick zijner regecring. De regeering is van opvatting zoo ver klaarde Blum dat een eenmaal geconso lideerd economisch herstel tevens ec-n financieel herstel zal teweeg brengen. Het probleem van het geld en dat van de schat kist zijn nauw met elkander verbonden. Een optreden der regeering in dezen zou dan slechts doeltreffend kunnen zijn, indien het gelijktijdig op beiderlei gebied zou ge schieden. De schatkistbehoeften zijn bij het begin van het begrootingsjaar geschat op 36 mil liard. Daar komen nog bij 4 milliard van de spoorwegleening, welke te Londen moet worden afgelost. Dus in het geheel 40 mil liard. Daarvan gaan 8 milliard af. die reeds van 1 Januari af zijn betaald. Blijft dus 32 milliard. De regeering acht het mogelijk dit bedrag terug te brengen op 26 milliard. Wij willen de situatie voor de schatkist baseeren op onbetwistbaar soliede en sta biele wijze. Daar het cijfer, dat ik ,heb ge- noemd. aldus Blum, voor de helft ongeveer overeenkomt met de buitengewone credieten voor de bewapening, hebben wij besloten deze credieten te dekken met een groote weerbaarheidsleening. De verlegenheid van de schatkist behoeft geenszins ongerustheid te wekken. De lee- nine zal in de onderscheiden muntsoorten van Frankrijk. Groot-Brittannië en de Ver. Staten zoowel waarborg als keuze geven. De leening zal steeds kunnen worden ont vangen,; daar waar de betaling het voor- deeligst'zal zijn. Zij, (lie hun kapitaal ovef de grens- hebben gebracht, zullen dus geen voorwendsel meer kunnen zoeken om niet op deze leening in te schrijven. Zij zijn ge vrijwaard tegen allo tegenwoordige en toe komstige risico's, waaraan zij geprobeerd hebben zich te onttrekken. De regeering verwacht derhalve een terugkeer van uitge voerd kapitaal dat thans buiten de gren zen in omloop is. Deze kapitaalsterugkeer wijzigt in één slag de omstandigheden op de valutamarkt Goudhandel weer toegestaan Om deze terugkeer volkomen te maken heeft de regeering de invoer en de handel in goud' weer vrijgegeven. Voor het beheer van het egalisatiefonds heeft de regeering zich de medewerking verzekerd van des kundigen. die in binnen- en buitenland een groote naam hebben. Ten slotte heeft Blum nogmaals in cate gorische bewoordingen zijn vaste voornemen herhaald, aan de driemogendhedenovereen- komst naar letter en geest trouw te blijven, d.w.z. af ta zien van controle en dwang. Zonder eenige schaamte, aldus vervolgde Blum, kunnen wij terugzien op de weg, welke wij sedert negen maanden begaan. Het oecoriomisch herstel is bereikt en het gaat slechts om dat te verlengen en te sta- biliseeren. Ten slotte zeide Blum: Misschien heb ik het recht het land er aan te herinneren, dat een regeering, welke het land aan spoort tot deze krachtsinspanning zich zijn vertrouwen niet onwaardig is. Hongersnood teistert Noord-China Steeds duidelijker treedt het aan den dag, dat de hongersnood in Setsjoean den omvang aanneemt van een der zwaarste rampen, die dit deel van China ooit hebben getroffen. De vrees voor den honger heeft negen millioen menschen van huis en hof verdreven. Over de wegen, die naar de naburige provincies leiden, trekken de vluchtelingen, die hun voornaamste bezit hebben meegenomen. De langdurige droogte is de voor naamste oorzaak van den nood. Zij heeft negentig procent van de provin cie in een woestijnachtig gebied ver anderd. Niet minder bedroevend ziet het er in middels ook voor de provincie Honan uit, waar reeds in 93 districten het bestaan vrij wel onmogelijk is geworden. Een lid van het comité voor nationale hulpverleening heeft verklaard, dat in Honan iYz millioen menschen aan den honger zijn prijsgegeven Vele gezinshoofden bieden vrouwen en kin deren te koop aan om in het bezit te ko men van wat levensmiddelen. He» aantal diergenen die in hun wanhoop de hand aan zichzelf slaan, is onrustbarend geste gen. Gemeld wordt nog, dat tweeduizend vluchtelingen in botsing zijn gekomen met troepenafdeelingen. Vier personen werden gedood, het aantal gewonden is echter veel gróót er,- Het internationaal snelheidsconcours voor vliegtuigen., dat te Cairo plaats vond werd gewonne door den Italiaan Zappetta. Het toestel van den winnaar na de vlucht, welke hem den len prijs opleverde ONTPLOFFING IN DE FRANSCH SPAANSCHE EXPRESS-TREIN "ïjdens douane-controle aan Fransche grens Een anarchist aangehouden Een hevige ontploffing heeft groote opschudding verwekt onder de passa giers van den Spanje-express, die aan het grensstation Cerbère even had ge stopt om de Fransche douane in de ge legenheid te stellen de passen te con troleeren van de personen^ die zich van Spaansch naar Fransch grondgebied wenschten te begeven. Er heerschte op het station de gewone drukte van ieder grensstation, waar een in ternationale trein zoo juist is binnenge- stoomd, toen eensklaps een hevige ontplof fing weerklonk. Verschrikte reizigers en douane-beambten zagen, hoe een der wa gons van den express als gevolg van de on verwachte explosie ernstig werd gehavend. Van de inzittenden was echter wonder bo ven wonder niemand gewond. De politie begon onverwijld haar werk. Het bleek, dat een der passagiers van den wagon in de op de ontploffing volgende verwarring was ontkomen. Wie was deze man? Hij werd later op den dag te Per- pignan aangehouden en verklaarde Jean Saeles te heeten, het beroep van ingenieur uit te oefenen en uit Toulouse te komen. Voorts betoogde hij, hoegenaamd niets met de oorzaak van. de ontploffing uitstaande te hebben. De politie heeft het echter raadzaam ge acht, den man voorloopig in hechtenis te houden, ten einde hem op ieder gewenscht oogenblik voor.een verder verhoor ter be schikking te hebben. Uit eeij nauwgezet onderzoek naar 's mans antecedenten is reeds gebleken, dat hii anarchist is. De mo gelijkheid rijst dus, dat. men: hier të doen heeft met een anarchistischen aanslag, die een demonstratie vormt van ontevredenheid over het besluit der Londensche non interventie-commissie om de Fransch- Spaansche grens të versperren. De uitgifte der Fransche defensieleening Eenige dagen uitgesteld De uitgifte van de Fransohe defensie leening zal eenige dagen worden uitge steld. In verband hiermede zal ook de radio-rede van den president der Fran sche republiek Lebrun, die een aan sporing zal bevatten om op deze leening in te schrijven, voorloopig worden uit gesteld, n.J. tot na de aanneming van de betreffende wetsvoorstellen. Degrelle wordt Karaer-candidaat Naar verluidt zou op een Rex-bijeenkomst tc Brussel zijn besloten, door het aftreden van den Rex-afgevaardigde Olivier en van zijn drie plaatsvervangende candidaton binnenkort een tusschentijdsche Kamerver kiezing te Brussel te forceeren. Degrelle zou het voornemen hebben zichzelf bij deze gelegenheid candidaat te sle.len, teneinde aan de kiezers de gelegen heid te verschaffen zich uit te spreken, heizij voor „Rex" of voor de huidige regeering. Briands gedachtenis gevierd Op het kleine kerkhof van Cocherel, waar vijf jaar geleden de stoffelijke resten van Aristide Briand werden bijgezet, hebben zich gisteren tal van vooraanstaande Fransche persoonlijkheden verzameld om er de nagedachtenis te eeren van hem. die zooveel voor het behoud van den vrede heeft gedaan. Tal van kransen werden op de graftombe gelegd, waarna door alle aanwezigen één minuut stilte in acht werd genomen. Ook te Pacy-sur-Eure vond een plechtigheid plaats bij het monument, dat hier ter na gedachtenis van Briand is opgericht Hier werd het woord gevoerd door den onder staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken Au baud, en den ex-premier Bon cour, die de herinnering aan Briand eerden, door te wijzen op zijn groote verdiensten in het belang van den vrede. De staking in de Britsche vliegtuigindustrie Het aantal stakingen 5n de Britsche vlieg tuigfabrieken, die in het kader van het be- wapemmgsprogramma opdrachten voor de regeering uitvoeren, breidt zich voortduren I uit. Vierduizend man zi.i<n in staking bij ,1e Rolls Royce-fabrieken en 2000 man bij Ie Fairey-fabrieken. De arbeiders eischen loons- verhooging en verbetering der arbeidsvoor waarden. Volgens de „Sunday Express" zou het In het voornemen der regeering liggen, de ver tegenwoordigers der vakbonden uit te non- digen tot een conferentie om de kwestie met epoed te regeflen^ Oostenrijksche monarchisten demonstreeren De Oostenrijksche monarchisten hebben Zondag te Weenen een groote demonstratie gehouden. Op de eere-tribune van het Renz- circus, waarin deze demonstratie plaats had, hadden twee leden van de regeering plaa's genomen, n.J. vice-kanse'.ier Hulgerth en onderstaatssecre'rais R 0 t h. De voorzitter van de liga, S t e i n e r, heeft commentaar geloverd op de jongste rede van bondskanselier Schuschnigg. Hij eisch- tc voor het volk het recht op zich uit te spreken over het grondbeginsel van de restauratie. O.a. zeide hij: „Indien het vaderlandsche front de uitdrukking van den wil van het volk is, dan zal eens de dag komen, waarop dit front het signaal zal geven voor den terugkeer der Habsburgers". De vergadering juichte luide den naam „Oti'o von HahS'nirg" toe. Na de bijeenkomst werd een optocht ge vormd, weJke onder het roepen van „leve Habsburg" door de straten tpok. Een twaalftal nationaal-socialisten, die ge tracht hadden de vergadering in het Renz- cireus te verstoren door het werpen van stinkbommen, werd gegrepen en aan de politie overgeleverd, zonder dat hun opzat had kunnen slagen. Hoe de „Loekia" explodeerde De eenige overlevende van de bemanning van de bij Kaap Bagur op een mijn geloo- pen Grieksche tankboot „Loekia", .Tuan C.a- nalitza, heeft in het ziekenhuis van Bagur, waarheen hij na zijn redding is vervoerd, de volgende verklaring afgelegd: Ik bevond mij, op het oogenblik dat de ramp n-taats green, met dten scheepsdokter in de cabine van den kapitein, die ziek was, toen plotseling een ontzettende explosie het schip geweldig schudden deed. Ik rende naar boven. Langs de machine kamer, waaruit geweldige vlammen en hce- te stoomstralen naar buiten sloegen, bereik te ik het dek. Volkomen uitgeput van de doorstane emotie, sprong ik in zee en werd -eenigen tijd later gered door 'n vaartuig dat Idoor den vuurgloed van de brandende „Loe- jkia" gewaarschuwd, derwaarts gekomen was !Er waren trouwens nog venscheiden andere schepen, meerendeels visschersvaartuigen, in de' buurt, die trachtten de „Loekia" te nade ren. om zoo mogelijk den leden der beman ning nog redding te bieden. De op dat oogen blik woedende storm heeft helaas die pogin gen verijdeld. De „Loekia" zonk ongeveer zeven zeemijlen van de kust Tot dusver zijn vijf lijken van de beman ning naar de kust gedreven en daar gebor gen. OG&EBROOO ROTTERDAM, TEL. 53949 - OEN HA AO, TEL. 3332»» GEMENGD NIEUWS In de Roer gegleden Expediteur verdronken Zaterdagavond om ongeveer zes uur is de 22-jarige expediteur J. Creemers, bij het schoonmaken van zijn vrachtauto aan de Loskade der Roer te Roermond vermoe delijk door uitglijden te water geraakt verdronken. Pas later op den avond werd hij vermist. Zondagmorgen om tien uur heeft men na geruimen tijd dreggen het lijk opgehaald. Creemers was de oudste zoon en kostwin ner van een gezin van dertien kinderen. ONZE SCHOONE MOEDERTAAL Wij lazen ergens: In een hier ter stede verschijnende krant, ■nog al conservatief en bijzonder gesteld op de spelling De Vries en Te Winkel, omdat die nieuwigheden, zooals „Spelling Kolle- wijn" en „Spelling '34" het Ned<erlandsch in de grond bederven, was het volgende te lezen: Kunst TOSCANINI Arturo Toscanini is een zeldzaam mensch, zooals er weinigen aij-n en waren. Deze zeld zaamheid dankt hij niet alleen aan zijn machtige kunstenaarspersoonlijkheid, maar wellicht in gelijke mate aan de were id. die hem verheerlijkt en bewierookt. De gang van een dirigent door deze tijdelijke were d is meea'al belangrijk gemakkelijker, dan die van een componist. De eerste, de hersch-n>- per, zal vaak heirbanen vinden, terwijl de laatste, de schepper, zichzelf met boven-1 menscheJijke moeite door de wildernis van wanbegrip, conventie en middelmatigheid een pad moet openhakken. De met palm takken overs'rooide heirbaan, waarover dej groote dirigent onder de toejuichingen der massa voortschrijdt, dankt toch zijn ontstaan alleen aan den pioniersarbeid van den niu-j ziekvinder. Deze komt steeds, chronolo gisch gerekend, achteraan. Het leven van den grooten ziener Richard Wafoier b.v. was vol van strijd en vergui zing, dat van den grooten bezieler Tosca-1 nini, die het werk van den Bayreuther kolos j voor onzen tijd doet herleven in fonkelende, fascineerende schoonheid, is vol van den wierook der vereering. Waarom? Dc muziek van Wagner is klassiek en -vertrouwd ge worden, niemand vindt haar meer absurd. Toscanini voJvoent dus slechts een opdracht, zij het op grandioze wijze, een opdracht, hein verstrekt door de muziekliefhebbers der g<*- heele wereld. Wagner deed nooit anders dan tegen opdrachten ingaan, hij s'reefd-e ze voorbij en vo-lhracht de reuzentaak, do menschheid tot een ander niveau op te tre-k- Er is meer! De wereld heeft in haar diep ste wezen behoefte aan heldenvereering: zij zoekt onvermoeid naar „Uebermensehen" Is er ergens aoo'n wonderwezen ontdekt, dan snelt zijn faam hem web'4- den ge- heelen aardbol vooruit; ieder is begeerig, hem tie zien, zijn grootheid te verheerlijken, j Men vervaJt dan zeer dikwijls-in overdrij ving, veri-iest e'Ük gevoel voor proporties,' omdat men al bevooroordeeld is: ds man is toch immers een wonder en een wonder is toch niet met tijdelijke begrip pen te verklaren! Indien de criticus aan deze daverende Hosanna's zou meedoen, verloor hij het recht op zijn naam. Dan zou hij gelijk zijn aan een weigerende rem en verantwoordelijk moeien gesteld worden voor deszclfs funeste ge- We willen dus geen nieuwe altaren op richten. waarop al weer heerlijk reukwerk zou moeten ontstoken worden. Er dwarrelt reeds te veel wierook om Arturo Toscanini. j de nevels beletten nu al hut vrije uiizicht Men doet de waarheid geweld aan door te beweren, dat Toscanini de grootste der thans lovende dirigenten is. Hoogstens is hij h rt in het. Italiaansche en Wagner-genre, maar zeker niet in Schubert, Debussy en Me-nde's- sohn. Bruno WaJter, Pierre Monteux, Georga Szel i, Paul Paray, Issay Dobrowen zijn in hun gebieden minstens even groot, om van onzen Mengelberg maar niet eens te spreken. Zij, die dezen Italiaan den groots-ten dirigent, van alle tijden achten, spreken hun mond I nóg meer voorbij, ook al, omdat dit oor deel oncontroleerbaar is: het werk van den componist blijft, dat van den dirigent ver gaat, in den door ons bedoelden zin a'thans, het historisch-cultureele werk van Mendels sohn en Mengelberg b.v. kan hier, als ander soortig dus, buiten beschouwing blijven. Is Toscanini universeel? Ook al niet. want dan zou hij bóv. een meer Wienerisch ge aarde- creatie van Schuberts „Unvollëridetë" gegeven helblben. We durven zelfs beweren, dat onze Van Beihum, die .letterlijk eflk genre beheerscht, universeeler is. Toscanini is waarlijk groot, omdat een kunstwerk in zijn bewustzijn in volle kracht herleeft, bovenal, omdat hij in staat is, deze herleving met vlammende scherpte in den klank te realiseeren. Hij betoovert de musici, weet hun spel tot een ongewone lichtheid pn wonder.ijke transparante op te voeren. Zijn markeering van het rhythme is ten hoogste bewonderenswaardig, zijn uitbuigen van het instrumentale timbre (soms schijnen men- schelijke stemmen te zingen!) zeer opmer kelijk. Maar het spel is kristalhard, een en kele maal zelfs morsdood. Toscanini is een geweldenaar, een imperator, die de muzi kanten doorloopend on-der hoogspanning houdt.. Hoogspanning is echter altijd gevaar lijk; zij kan doodeJiik worden, in dit geval voor de persoonlijkheid der uitvoerenden. Nog nimmer ook hoorde men het Residentie- Orkest zooveel kleine slips begaan. Het programma, dat het Residen'ie-Or- kest (om te vermoeden redenen niet het Con cerfgëbou w-Orkest. hoewel het optreden daarvan *och voor de hand had gelpgen!) afwerkte, was buitengewoon rommelig sa mengesteld. Gezien het doel (om Toscanini's veelzijdigheid te demonstreeren) kon men echter het eigen-lijk onvergeeflijke ditmaal vergeven! Ter eere van den hobo-virtuoos en kunstenaar Jaap Stotijn werd het con cert ingeleid met Rossini's ouverture „La Scala di Set-a". De Italiaan Toscanini speel de hiermee zdjn grootste troeven uit Stotijn bewonderden we ln zijn onmogelijk zware solo bijna nog meer. Het tempo was zeker geforceerd; heit leek wel, alsof een te snel draaiende gramofoonplaat de ouverture pro duceerde! Behalve Schubert hoorde men „La Mer" van Debussy. Toscanini's klan-kbeheerselrng was, vooral in de slotmaten, meesterlijk. Ook verder bij Mendelssohn („Nocturne" en „Scherzo" uit de „Mids^mmernigh'sdream"- muziek) en Wagner (ouverture „Tannhau- ser" met Bacchanaal en de Mei.stersingor- Ouverture) scheen het in de ontstellen 1- plotse'inge crescendi en decrescer.di. alsof het geluid aan zij-n handen vastzat! Hij deed met het orkest naar zijn fanatiekpn wil, daarbij geholpen (di-t. dienit men vooral niet te vergeten!) door het groote vakmanschap der orkestleden, die zich voor meer da-n hon derd procent gegeven hebben en ■'ens'ot'e bijna nog enthousiast*er waren dan bef pu bliek. Het ensemble was extra versterkt 'op de basis van acht contrabassen, ce'li en alt violen). De uitzonderlijk vita <e zevent'cbirize maestro, de legendarische held var: Milten. Weenen, Bavreuth en New-York, de muz'ek- heiligdommen der wereld, heef' ook in Rot terdam triomfen gevierd,. De bewondprears hebben xv&Ar voor hun geld ontvangen- aan hun gejuich kwam schier geen einde On vermoeid vertoonde zich de groote man tel kens en te'kens weer, daarbij ook hot rkest in den persoon van concertoees"er Swaap in de hulde betrekkend. Deze gala-avond zal onvergete'ijk blijven, voor velen ook door de grandioze toile'*e- en auto-show, zooals men in Rotterdam er maar hoogst zelden één te zien krijgt! Minister Slotemaker de Bruine negroe'te den maestro op het podium namens de tt«j- geering. Een rechercheur on wee pp he'^e bij den betrokkene aain. Hij werd open gedaan door den huisheer zelf, die hem uitnoodigde boven te komen. Wat is nu erger: zooicts of „mensen" en „flessen En wat vond men, toen men den rechetv efheui: opengemaakt had?

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2