Hicttinc griïtsrJjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De „Kantoeng" en gezonken omgeslagen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is. 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 6030 MAANDAG 8 MAART 1937 17e Jaargang Sibertentieprijjeii: Van 1 tot 5 regels !.17'/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Dke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 I L VERBLIJDENDE EENSTEMMIGHEID Het Maartnummer van De Werk gever, het orgaan van de Vereeniging yan Christelijke Werkgevers en Groothan delaren geeft in meer dan één opzicht stof itot vreugde. Wij noemen twee factoren. In de eerste plaats blijkt er weer zoo over duidelijk uit, dat er een grove leugen ligt in de stelling: patroons en arbeiders zijn elkanders natuurlijke vijanden. In elk num mer van de Werkgever blijkt duidelijk, dat de organisaties van Christelijke pa troons en Christelijke arbeiders elkaar niet alleen in de kerk, de school en de politiek kunnen vinden, maar ook in het maat schappelijk leven. Natuurlijk ontkennen we geenszins, dat er zich in de praktijk des levens vaak strub belingen voordoen, maar die zijn van ge lijke aard als alle strijd en tweedracht, welke er onder Christenen vaak openbaar wordt: het zijn zondige menschen, vol gebreken en tekortkomingen, die samen een taak te vervullen hebben. In de tweede plaats weerspreekt dit num mer van De Werkgever, dat het met de Christelijke groepen niets gedaan is, wanneer, het. vraagstuk, der ordening de aandacht opeischt. Van het Calvinisme wordt n.l. gedurig beweerd, „dat het krach tens zijn individualistische instelling feite lijk niet tot constructieve arbeid aan het gebouw der bedrijfsorganisatie in staat zou tzijn". Het moet ons van het hart, schrijft De Werkgever, „dat dit verwijt ons wol eenigszins vreemd in de-opren klinkt, ge richt als het is aan een groep, wier voor- .gangers als Groen, Kuyper en Talma niet moede zijn geworden de organische maat schappij gedachte tegenover het liberalisme to verdedigen". En dan volgt daarop deze principieele verklaring, waarvoor we volle belangstel ling vragen: „Tegen die opzuiging van alle leven in de totalitaire staat blijven wij, krachtens ons beginsel, ernstig bezwaar maken. Doch dit is juist een der voornaamste redenen, waarom wij de huidige maatschappelijke ontwikkeling in organische zin zoo" van harte toejuichen, omdat daardoor de moge lijkheid wordt geschapen, dat de Staat zich geleidelijk van het maatschappelijke erf tem gtrekke. Juist het heillooze en maar al te gevaar lijke blijven prediken van maatschappe lijke ongebondenheid moet naar onze mee ning, gezien de huidige tijdsomstandig heden, noodwendig uitmonden in een steeds sterker wordende Overheidsbemoeiing met als eindstation: de totalitaire staatl Niet dus de Christelijke, maar de liberale levens- en wereldbeschouwing is een voortdurende belaging en bedreiging van de mede door ons gewenschte: „vrije maatschappij in een vrije staat". Ook de. Roomsch-Katholiek denkt daarover, zij het aan andere grond beginselen ontleend, gelijk; het aan de Quadragesimo Anno ontleende subsidiari teitsbeginsel en het Calvinistisch principe yan de „souvereiniteit in eigen kring" lei den beiden in de practijk. tot goeddeels de zelfde uitkomsten." Terecht wordt er aan herinnerd, dat bij de behandeling der Grondwetsherziening, waarbij dit punt ter sprake kwam, niet gebleken is dat roomsch-katholieken en sociaal-democraten ten aanzien van maat schappelijke ordening dezelfde grondbegin selen huldigen, terwijl Christelijk-histori- schen en anti-revolutionairen zich bij de liberale opvatting zouden aansluiten; doch veel meer kwam in het licht dat de Chris telijke levensovertuiging hier grondslag, wegwijzer en stuwkracht kan zijn. Nederland en Joego-Slavië Handelsbesprekingen geëindigd De bijeenkomst der Nederlands dh-Zuid- I Slavische hainldelsvertegenwoordigers te Bel- grado heeft een gunstig resultaat gehad. Het slotprotocol is geteekend. De contingenteering van suiker [Wordt binnenkort opgeheven Naar wij vernemen, zullen de con- tingenteeringen van ruw- en van wit- suiker binnen korten tijd worden op geheven. Spelling-enquête bij de uitgevers Het bestuur van de Nationale Vereeniging j voor Orde en Eenheid in de Schrijttaal heeft 1 aan de Nederlandsche uitgevers cijfers gev- j vraag'd betreffende de uitgaven in de „oude" en in de „nieuwe spelling", die gedurende j de periode van 28 Augustus 1934 tot 1 Fe- bruari 1937 verschenen, herdrukt of voort gezet zijn. I Het bleek, dat 60 procent m de „oude' en 40 pet. in de „nieuwe spelling"- ver- Bij de schooluitgaven is de verhouding ongeveer' 11 pet—89 pet. en bij de kinder boeken enz. 13 pet.—87 pet. Bij de voor de vrije maatschappij bestem de uitgaven, is. de,verhouding nagenoeg om gekeerd: ongeveer 85 pet.—15 pet. DE OSLO-CONFERENTIE Experts in eerste instantie gereed gekomen Nieuw overleg met de Regeeringen De experts van de landen der Oslo- groep, te weten België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noor wegen en Zweden, die te 's-Graven- hage op uitnoodiging der Nederland sche regeering waren bijeengekomen, hebben gisteren hun werkzaamheden, welke in een geest van goede ver standhouding en vriendschap, onder -leiding van Dr Hirschfeld, directeur- generaal van Handel en Nijverheid, zijn gevoerd, beëindigd. Na bestudeering van de maatregelen, wel ke in- elk der landlen ten gevolge van de crisis zijn genomen, hebben de experts in een eindrapport, diat zij aan hun respectieve lijke regeeringen voor zullen leggen, die ge volgen, welke zullen kunnen gegeven worden aan het initiatief van Dr Colijins ter verrui ming van het internationale handelsverkeer, onder het oog gezien. In diit rapport mam en de experts, zonder de bestaande moeilijkheden te onderschatten, zekere aanstonds te verwezenlijken mogelijkheden tot uit breiding van het handelsverkeer in het kader vaai een plurilateral© overeen komst en van aanvullende bilaterale regelingen, in beschouwing. Het rapport der experts ziet voorts nog in het oog het nut van het aan brengen van enkele modifioaties van practisohen aard in den tekst der Oslo-conventie, zoomede van het bestu- deeren van zekere bijzondere punten nopens het handelsverkeer van de ge zamenlijke landlen van de Oslo-gToep. Het program van actie, dat door de experts in hun bijeenkomst is uitge werkt, ware te onderwerpen .aan een conferentie van gedelegeerden van de respectievelijke regeeringen. Aan het slot van hun rapport hebben de expo1' - nadruk gelegd op het groots nut der hervatting van contact tusschen gedelegeer den van de landen der Oslo-groep en zij be velen hun regeeringen aan, dit contact ook voor de toekomst te verzekeren. De weg Haastrecht-Oudewater Tijdelijk afgesloten Van 7 Maart a.s. tot 23 October zal het gedeelte van den provincialen weg Gouda- De Meern-Utrecht tusschen Haastrecht en Oudewater wegens reconstructiewerkzaam heden op werkdagen (des Zaterdags tot 1 uur) voor alle verkeer zijn afgesloten. Des Zaterdagsnamiddags, des Zondags en op feestdagen zal de weg dus voor het ver keer ter beschikking zijn. In 1936 werd het gedeelte GoudaHaas trecht van dezen weg belangrijk verbeterd; de bovengenoemde werkzaamheden vinden plaats aan het aansluitende wegvak. Het verkeer van Den Haag en Rotterdam via Gouda zal zijn weg thans moeten ne men over den weg (met twee tollen) Gouda —Bodegraven, die bij Bodegraven uitkomt op den hoofdverbindingsweg Leiden Utrecht. De door Gouda, te volgen weg zal door borden duidelijk worden aangegeven. Wanneer zeer binnenkort het eerste ge deelte van den autosnelweg Den Haag- Utrecht tot Zoetermeer zal worden openge steld (12 K.M.) mag op een toeneming van het verkeer van Den Haag naar Utrecht via Gouda worden gerekend. Te hopen valt derhalve, dat met de voorgenomen .werk- zaaamheden de uiterste spoed zal worden betracht. Nieuwe burgemeester van Sneek De heer L. Poppinga benoemd Met ingang van. 1 April a.s. is bij Kon. besluit van 5 Maart j.l. benoemd tot bur gemeester van Sneek de heer L. Pop pinga, thans in gelijke betrekking werk zaam in de gemeente Het Bildt (Fr.). Lucas Poppinga werd 4 April 1S95 te Kou- dum geboren.. Hij bezocht de H.B.S. te Sneek en werd als volontair werkzaam ter secre tarie te Wymbritseradeel, waar zijn vader gemeente-secretaris was. Vervolgens is hij werkzaam geweest ter secetarie te Sneek, Wonderadeel, Grootegast en-Alkmaar. S Juli 1932 werd de heer Poppinga be noemd tot burgemeester-secretaris van de gemeente Stavoren, waar hij is werkzaam geweest totdat hij 16 Aug. 1930 optrad aJs burgemeester van Het Bildt (Fr.). De nieuwe burgemeester van Sneek be hoort" tot de.Anti-Rev. Partij en is lid der .Geref. Kerken. TH. VAN MAANEN t Directeur van de Ned. Heidemaatschappij (Van onzen Arnhemschen redacteur). In den ouderdom van 54 jaar is heden morgen te Arnhem plotseling overle den de heer Th. van Maanen, direc teur van de Ned. Heide-Maatschappij Zoo men weet was de héér Van Maanen eerst het vorige jaar benoemd tot direr, teur van déze maatschappij, zoodat ijr loopbaan aJs zoodanig wel lieel kort is geweest. VAN DEN ZEEDIJK GEWAAID Jeugdig arts te Spakenburg verdronken Zondagochtend is te Spakenburg de 25-jarige arts TI. uit Amsterdam op tragische wijze om het leven gekomen. De heer TI., die sinds enkele dagen de practijk waarnam van een der plaatselijke Joktoren die kort geleden een operatie heeft ondergaan, had omstreeks half negen ;ijn woning verlaten om per fiets een aan- i"tal patiënten te bezoeken. Toen hij na eenige uren niet terugkeerde ontstond groote ongerustheid. Onder leiding van dokter Warmolts en de politie ging men op onderzoek uit en zocht men den omtrek af. Een inwoner van Spakenburg heeft om streeks het middaguur op den Zeedijk ten Zuiden van de haven de vleselijke ontdek king gedaan, dat het lichaam van den ver miste onder aan den dijk in het water lag, terwijl het rijwiel zich nog op het droge bevond. Hij heeft den drenkeling onmid dellijk op den kant getrokken, doch de levensgeesten bleken te zijn geweken. Het lijk van het slachtoffer is daarop naar de begraafplaats vervoerd, waar het is op gebaard. Men vermoedt, dat de heer H. door den harden wind van gijn -fiets is gewaaid,, te gen de steenen glooiing is geslagen, welke een hoogte heeft, van anderhalven meter en vervolgens in hét water is terécht gekomen Aangezien het ter plaatse- slechts ongeveer zestig centimeter diep is, neemt men aan dat de heer H. door den val bewusteloos is geraakt en daarna in het water is gestikt. Het ongeluk moet tegen negen uur zijn ge beurd. - De heer van Maanen werd op 4 Januari 1883 te Woudenberg geboren. Hij genóót zijn opleiding te Amersfoort en daarna be- gon hij zijn loopbaan in de Zuivelindustrie. Hij maakte om zich te bekwamen in dit vak in 1901 een studiereis naar Denemarken en in 1902 naar Engeland. In het daarop vol gende jaar volgae hij de eerste tweejarige cursus van de Heide-Maatschappij. In 1906 volgde zijn benoeming aan het hoofdkan toor dgr Maatschappij te Utrecht. Na verschillende functies doorloopen te hebben werd dé .heer Van Maanen in 1913 be noemd tot inspecteur van de technische dienst en op 1 Febr. 1920 volgde hij deiheer J. G. Bessem, die naar Rotterdam vertrok, als adjunct-directeur van de Ned. Heidemaat schappij op. Tenslotte werd hij op 6 April 1936 benoemd tot directeur als opvolger van J. P. van Lonkhuysen. Runners, die zich aan boord bevonden, gered Ramp bij den vuurtoren Eddystone in het Kanaal Ontstaan van een lek de oorzaak De groote tinbaggermolen „Kan toeng", die zoo men zich herinnert, vorige week Donderdag uit Schiedam vertrok voor het transport naar Ned. Indië, is gisteravond in de ingang van het Engelsche Kanaal omgesla gen en gezonken. De zich aan boord bevindende runners hebben zich in hun boot kunnen redden en zijn door de sleepboot „Schelde" opgenomen. Door de Oosterstorm, die in het Kanaal het transport in ernstige mate bemoeilijkte, was een lek in de achtertank van de „Kantoeng" ontstaan, waardoor deze volliep en tenslotte omsloeg en in de diepte verdween. Gistermiddag om een uur seinde kapi tein B. 't H a r t vam de sleepboot „Hum bert, aan L. Smit en Co.'s Intern. Sleep dienst te Rotterdam dat het transport van de Kantoeng zich bevond op 16 mijl Z.Z.O. van de Eddystone vuurtoren, die gelegen is tusschen Plymouth en Fal mouth in het Engelsche Kanaal. Door do heerschende Oostenstorm was een lekka ge ontstaan in de achtertank van de „Kantoeng". Men zou-trachten Plymouth binnen te loopen. De runners hebben waarschijnlijk door de achter overko mende zeeën geen gelegenheid gehad de pompen te bedienen. De baggermolen omgeslagen Zondagavond om 9 uur seinde kapitein 't Hart dat de „Kantoeng" drie mijl bin nen de vuurtoren Eddystone was om geslagen. De runners hadden zich kun nen redden en waren door de „Schelde" aan boord genomen. De sleepbooten zoeken de omgéving af naar eventueel drijvende materialen. Indien niets van belang wordt gevonder^ keer en zij hedenmiddag naar huis terug, zoo werd geseind. De „Kantoeng" De „Kantoeng" welke gebouwd is op de werf Gusto te Schiedam, heeft 2 millioen gulden gekost. Het gevaarte had een gewicht van 3.500 ton, terwijl de afmetingen waren 67.50 meter lengte, 20 meter breedte en een diepgang van 3.80 meter. Het vaartuig was in buitengewoon korten tijd gebouwd,1 hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat voor het transport naar Indië rekening moest worden gehouden met de moescn-condities in den Indischen Oceaan. Hiervoor was het nodig, dat het transport niet later dan begin Mei te Aden zou aam- komen. Men had gerekend, dat het transport on der normale omstandigheden met een ge middelden voortgang van 3% 4- mijl zou geschieden, terwijl voor het ge heel e traject 3 4y2 maand gemoeid zou zijn. Het transport was Donderdagmorgen 4 Maart om kwart over tien zooals wij uit voerig meldden, onder groote belangstelling vertrokken met bestemming Banka en pas seerde Vrijdag Dungeness. De tinbaggermolen „Kantoeng" bij zijn vertrek uit Schiedam BIJ DE STEMBUS VAN 1937 Deputatenvergadering op 9 April a.s. Plaats, agenda en regeling De Anti-revolutionaire partij heeft haar Deputatenvergadering, welke gehouden wordt zoodra een verkiezing in zicht is, ditmaal vastgesteld op 9 April a.s., in de Concertzaal van „Tivoli", Kruisstraat 3, U t r e 'c h t. De pas verschenen Beschrijvingsbrief on der het motto. „Bij de stembus van 1937", uitgave van het Centraal Comité, geeft een overzicht van hetgeen de deputaten en be langstellenden tö' wachten staat. De beschrijvingsbrief opent met een in leidend woord van het Moderamen van het C. C., waarin op de ernst en belangrijkheid van de komende kamp gewezen wordt. Ver volgens wordt nogmaals de regeling uiteen gezet en daarop volgt de AGENDA: 1 Opening te 11 uur des voormiddags. 2 Openingsrede door den tijdelijken lsten voorzitter van het Centraal Comité. 3 Vaststelling der notulen van de Buiten gewone, Deputatenvergadering van 10 Januari 1934. 4 Benoeming van stembureaux voor het opmaken van de uitslagen der verkie zingen, genoemd onder de punten 10, 11 en 12 der agenda. PAUZE 5 Opening der namiddagvergadering. 6 Vaststelling van het' Verkiezingsmani fest, 7 Vaststelling van de wijze van Candi daatstelling en van de lijsten der can didates 8 Verslag der Commissie, die de boeken en de bescheiden van den Penning meester over de jaren1933 tot 1036 heeft nagezien. 9 Benoeming eener Commissie tot nazien van.de rekening over de jaren 1937 tot 1940. 10 Verkiezing van den lsten en den 2den Voorzitter en 7 leden van het Centraal Comité (Artt. 6, 7 en 8 der Statuten). 11 Verkiezing van den Voorzitter en den Penningmeester van den Raad van Be heer der Dr. Abraham Kuyperstichting. 12 Benoeming van het College van Ge machtigden (Artt 41 en 42 der. Statu ten). 13 Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 14 Rede van Zijne Excellentie Dr H. Colijn 15 Sluiting. Ter toelichting van de agenda volgt het reeds in het Centralen Convent besproken „Verkiezingsmanifest 1937", waarop na de wijziging geen nadere amendementen zijn ingekomen. Hetzelfde geldt van de candidaatstelling. Vervolgens is de verkiezing van zeven leden van het C. C. aan de orde, waarvoor zoo noodig candidaten zijn gesteld; bene vens andere verkiezingen. Ten slotte zijn verschillende bijlagen op genomen: programs, statuten en wenschen van geestverwante organisaties. FELLE BRAND TE LEERDAM Timmer af deeling van de glasfabriek in lichterlaaie Ook andere loodsen verbrand Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken in de timmeraf- deeling van de N.V. Nederlandsche Glasfabriek Leerdam De brand liet zich reeds aanstonds ernstig aanzien. Gevoed door het uiterst brandbare materiaal, sloegen de vlammen reeds spoedig over op de aangrenzende lood sen, welke geheel* gevuld waren met verpakkingsmateriaal, hoofdzakelijk bestaande uit carton en een hoeveel heid glas. Al deze gebouwen en voorraden, be nevens de garage, waaruit nog ijlings eenige auto's der fabriek konden war den verwijderd, werden een prooi der vlammen. Dank zij het krachtdadig optreden dyr plaatselijke brandweer, die met twee motor- spuiten het vuur bestreed en uitstekend werd geholpen door het personeel der fa briek, wist men verdere uitbreiding te voor komen. De materieel© schade iö belangrijk. Alles is op beurspolis verzekerd. Reeds thans zijn maatregelen genomen om sjagnatie in het bedrijf te voorkomen. Burgemeester Hanemaaijer leidde persoon lijk het blussohingswerk. De oorzaak van den brand was, bij het afzenden van dit be richt, nog niet opgehelderd. Verwed U een positie. Volg onze volledige, snelle; en goedkope schriftelijke opleiding tot FILIAALHOUDER, FILIAALHOUDSTER Gratis plaatsingsbureau Vraag zondor verplichting Inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31. Arnhe-n, TeleLon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE btadert Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent 4e Vestigingswet voor het kleinbedrijf. Afdeelingsverslag der Tweede Kamer over 't instellen van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer en andere Zui derzeepolders. Het rapport van de experts der Oslo- conferentie handelt o.m. over uitbreiding van het onderling handelsverkeer. De finbaggermolen Kantoeng, bestemd voor Indië, is in het Kanaal omgeslagen en gezonken. De timmerafdeeling van de glasfabriek Leerdam is afgebrand. Bij een auto-ongeluk te Oegstgeest werden vijf personen gewond. Te Hoofddorp heeft een jonge man een ander neergestoken. De Wieringermeer. (XX) Blum heeft een rede gehouden over Frankrijks financieele perikelen. In Noord-China wordt de bevolking geteisterd door een hongersnood. De weg Madrid-Valencia zou thans vrij zijnvan het rechtsche artillerievuur. In Weenen heeft opnieuw een groote monarchistische betooging plaats gehad. ZUURVASTE VLOER EN WANDTEGELS voor Chemische fabrieken. N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 VREESELIJK DRAMA TE HOOFDDORP Achttienjarige jongen steekt een man dood In drift gehandeld Zaterdagmiddag heeft zich te H o o f d- dorp een vreeselijk familiedrama af gespeeld, waarvan de 45-jarige koop man P. van Damme het slachtoffer is geworden. De achttienjarige oudste zoon van zijn huishoudster heeft hem met een groot dolkmes zoo ernstig ver wond, dat de koopman aan de gevol gen van die verwondingen is over- De achtergrond van dit afgrijselijk drama is wel zeer tragisch. De koopman, die een vrij rustig mensch was. mits hij maar geen sterke drank gebruikt had was eenige jaren geleden gescheiden van zijn vrouw, die toen met haar acht kinderen in Delft ging wonen. Van Damme had toen achter eenvolgens verschillende huishoudsters die het echter geen van allen bij hem konden uithouden en na korten tijd weer weg gingen. Tenslotte maakte Van Damme kennis met een weduwe uit Zandvoort, een vrouw met vier kinderen, -waarvan de oudste, een jon gen, achttien jaar was. Deze vrouw kwam met haar kinderen bij hem wonen en toen ging het vrij goed. De vrouw scheen aan den man gehecht te zijn en hielp hem hard mee om aan de kost te komen. De oudste zoon van de vrouw echter was op deze verhouding tusschen zijn moeder en de voddenkoopman heelemaal niet gesteld en hij had herhaaldelijk ruzie met Van D'. Eenigen tijd geleden maakte de koopman een eind aan zijn verhouding met de vrouw, die toen in Haarlem ging wonen. Dit duur de evenwel niet lang en de vrouw kwam' weer terug'bij van D. Dit was zeer tegen den zin van haar oudste zoon en haar der tienjarig dochtertje, die dan ook niet mee gingen, maar in Haarlem bleven wonen. Zaterdag nu is de jongen naar Hoofddorp gekomen en heeft aan zijn moeder gevraagd of zij weer met hem wilde meegaan en van D. verlaten. Aanvankelijk aarzelde de vrouw, maar toen zij tenslotte weigerde aan het verzoek van haar zoon te voldoen, is deze weggegaan om even later met een dolk terug te komen. Hij kreeg twist met van Damme en het eind was, dat hij den man in zijn woede met de dolk zeer zwaar ver wondde. Van Damme is naar een zieken huis in Haarlem vervoerd, waar hij 's avonds is overleden. De jongen, S. ge naamd, is in arrest genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1