Het Jubileum van een Wereldzender Tien jaren Nederlandsche Omroep op de korte golf 1927 11 Maart 1937 't Succes van 't Hollandsche boertje. Het jaar 1927 was in de geschiedenis van den radio-omroep van zeer groote beteekenis. De nog jonge techniek dezer wonderlijke uitvinding had zich tot dat moment bijna uitsluitend bediend van de lange en middengolven en daardoor in de meeste cultuurlanden een weliswaar zeer uitge breid, doch in zijn actieradius betrekkelijk nauw begrensd zendernet verkregen. Hot overbruggen van groote afstanden, de verbin ding van werelddeelcn, de verbreiding van de radio- omroep over de geheele wereld, kon alleen door de korte golf geschieden. De groote beteeke nis van het jaar 1927 in de ontwikkelingsgeschie denis van den omroep bestaat hierin, dat in dat jaar, thans dus juist 10 jaar geleden, de Euro- peesche radio-omroep op de korte golf zijn ont staan vond. Ons land had het voorrecht op dit gebied baan brekend werk te verrichten. Vanaf den beginne had men zich als doel gesteld dat de nieuwe in de Philips Laboratoria gecon strueerde zender een groot gebied zou bestrijken, zuiver gemoduleerd moest zijn en een constante golflengte moest hebben. Met behulp van de nieu we, eveneens in de Philips Laboratoria ontwik- keldet watergekoelde zendlampen en door toe passing van de z.g. kristalbesturing, waarmede do irequnctie constant gehouden wordt, slaagde men er in om aan deze cischen, welke men zich zelf had opgelegd, boven alle verwachting te voldoen. Elf Maart was de historische dag, waarop voor de eerste maal de stem van den nieuwen, Nederland- schen kortegolfzender over de geheele aarde ge hoord werd. De eerste Europeesche „wereldaan kondiging": „Hallo, Nederlandsch Indië! Hier PCJ.J, de kortegolfzender der Philips Laboratoria, Eindhoven Holland" weerklonk uit de geïmprovi seerde studio in Eindhoven. 's Anderen daags 's morgens werd op de kantoren der Philips Fabrieken een telegram uit Bandoeng ontvangen dat zeer kort doch veelzeggend was. Het berichtte in twee woorden, dat de aan dezen eender bestede zorg en arbeid niet tevergeefsch waren geweest; het luidde; „Kortegolffoon schitte rend". Dit was de bevestiging van de eerste korte- golfontvangst uit Holland in het verre Indiël Doch de stem van den nieuwen kortegolfzender PCJJ werd niet alleen in Indië gehoord. Uit alle deel en der wereld kwamen telegrammen binnen, welke een uitstekenden ontvangst meldden. De PCJJ programma's konden eveneens zeer goed worden gevolgd in Australië en Nieuw Zeelanl, in Zuid-Afrika en Britsch Indië, in Zuid Amerika, Canada en zelfs in Japan. Ja, zelfs ut de V.S. werd bericht, dat men den Philips zender even krachtig ontving als de plaatselijke zenders. Niets kon het succes van het baanbrekend werk van den eersten Philips kortegolfzenderbeter illustreeren dan het feit, dat op 20 Mei 1927, dus ongeveer 2 maanden na de eerste uitzending, de Engelsche zender Daventry op verzoek van tal- looze luisteraars in de overzeesche gewesten den PCJJ-zender verzocht de programma's van Daven- trij met behulp van de 30 m. golf over de geheele aarde te verspreiden. Deze heruitzending, welke Hoe de eerste experimenteele Philips kortegolfzender P.C.JJ. er uitzag. IV Australië en Nieuw Zeeland en in andere wereld deelcn deze kortgolfprogramma's opvingen en her uitzonden op hun eigen golflengten. Uit dien tijd dateeren ook de hier weergegeven tcekeningen, welke op humoristische wijze de groote beteekenis hiervan naar voren brengen. De eerste afbeelding verscheen destijds in een Australisch tijdschrift en heeft betrekking op de geslaagde heruitzen ding van de programma's van Daventry door den Nederlandschcn kortegolf-zender. Afbeelding 2 en' 3 zijn ontleend aan het radiotijdschrift „Wireless World" en draagt het volgenae onderschrift: „In 1652 versloeg Admiraal Tromp, de dappere Nederlandsche zeeheld, de Engelsche vloot onder commando van Admiraal Blake bij Dover en keerde, zooals de geschiedenis ver haalt, huiswaarts met een bezem in top, ten toeken dat hij de zee had schoon geveegd. In 1927 heeft de Nederlandsche Philips zender te Eindhoven den aether schoon geveegd en Engeland nogmaals de les gelezen, doch thana in vriendschap!" En ten toeken van deze aether-zege bevindt ziclï een bezem aan den top van een antennemast! Al deze prestaties en successen verwekten natuur lijk overal de grootste geestdrift; zij vonden hun bekroning in de toespraak, welke H.M. de Konin gin en I-I.K.H. Prinses Juliana via de PCJJ-zender, op 1 Juni 1927 hielden tot Oost en West-Indië. Do zender PCJJ had als eerste Europeesche kortegolf zender het bewijs geleverd, dat regelmatige om- roepuitzendingen over iederen afstand practisch' mogelijk waren. Thans ging het er om den „proef* zender" te maken tot een definitieven zender. Men vatte het plan op om een officieele kortcgolf-vcr- bincing tot stand te brengen tusschen het moeder land en de overzeesche gewesten. Ter verwezen lijking hiervan werd op 18 Juni 1927 de „N.V. Philips' Omroep Holland-Indië", bij verkorting PHOHI genaamd, opgericht. De nieuwe omrocpmaatschappij, welke, dank zij den steun van verschillende cultuurondernemin gen, scheepvaart- en petroleum-maatschappijen, banken en andere instanties tot stand gekomen was, bouwde een eigen kortegolfzender, welke, voor wat het technisch gedeelte betreft, berustte op de ervaringen welke met den PCJJ-zender wa ren opgedaan. Deze nieuwe zender kwam in; December 1928 gereed; de uitzendingen namen onmiddellijk een aanvang. Gewerkt werd op 16.88 m. met een antenne-energie van 20 KW. Van- al den beginne waren de resultaten uitstekend; reeds op 28 December relayeerden verschillende Amorikannsche stations het Phohi-progrnmmn. Do overbrugging van een afstand van 5000 km. bet.ee- kende een groot succes en de eerstvolgende post uit Amerika bracht honderden brieven. In 1930 moest echter tengevolge van bepaalde orga nisatorische moeilijkheden het zegenrijke werk der, Phohi worden onderbroken. Overeenkomstig do voor Nederland gekiende bepalingen, wenschte onze Begeering ook den zendtijd van den Phohi* zender, die voor Indië werkte, onder de Neder landsche politieke en confessioneele omroepver- ecnigingen te verdoelen, hetgeen het stilleggen van den Phohi-zender tengevolge had. Doch de Phohi was over de geheele wereld en vooral iQ Indië reeds zoo bekend en bemind, dat uit alle werelddeelen protesten binnenkwamen. Deze had den uiteindelijk tengevolge, dat na een ongeveer tweejarige onderbreking de Phohi op 24 Decem ber 1932 haar uitzendingen weer kon hervatten. Echter bleek, dat tengevolge van astronomische invloeden een langdurige zonnevlekken-periode was hiervan de oorzaak de ontvangstverhou dingen zich hadden gewijzigd. De technische lei ding zag zich voor nieuwp problemen geplaatst en stelde oogenbilkkelijk alles in het werk de moei lijkheden te overwinnen. Men maakte den zender voor een tweede golflengte gereed, zoodat .voortaan ook op een golflengte van 25.57 m. kon worden gewerkt. Op 16 April 1934 konden de offi cieele Phohi-uitzendingen weer een aanvang nemen. De oude PCJJ-zender, die thans de roepletters PCJ ontving, was ononderbroken in bedrijf geble ven en zoo noodig kon deze als relaiszender voor den Phohi-zender dienst doen. De PCJ-zender werd vervolgens ook voor een tweede golflengte inge richt, zoodat de Phohi, tezamen met de PCJ, over vier verschillende golflengten beschikte. Het ligt derhalve voor de hand, dat de Phohi zijn roeping, om te zijn een wereldzender in den besten zin van het woord, ten volle heeft begrepen en in practijk gebracht. Thans, na een 10-jarige practijk, staan de Nederlandsche kortegolfzenders mede aan de spits en zorgen zij door eigen programma's of door heruitzending der K.R.O. en V.P.B.O. pro gramma's voor de verbreiding onzer cultuur en kunst over de geheele wereldl Het beste dat men hem bij dit jubileum kan wenschcn is, dat hij er spoedig in moge slagen als wereldzender voor den geheelen Nederland schcn omroep werkzaam te kunnen zijn De tech nische voorwaarden daartoe zijn voorhanden. In derdaad binnen afzienbaren tijd zal de Phohi door de constructie van den opnieuw gemoderniseerden en versterkten zender PCJ, waarvan de antenne- energie tot 60 kW. wordt verhoogd, behooren tot DE STERRENHEMEL IN MAART De kaartjes stellen elk het halve hemelgewelf voor, boven den noordelijken en den zuidelijken horizon, in den stand van 15 M a a r t 's avonas te negen uur Een loodlijn uit de Poolster neer gelaten, wijst het noordpunt van den horizon aan. De circumpolaire sterrenbeelden, op het noord kaartje binnen de gebogen lijn, staan op onze breedte altijd boven den horizon. De pijlen op de kaartjes geven do richting va:* do hcinelóraaiing aan. De sterrenbeelden De Groote Beer nadert het zenith. In het oosten vraagt Arcturus, de heldere ster in Bootes en in het westen de planeet Venus in den Ram, de aan dacht. Leeuw, Kreeft en Tweelingen staan hoog in het zuiden, in het oosten rijst de Maagd, terwijl de bekende heldere sterrenbeelden der winter nachten steeds meer naar het westen opschuiven. De Melkweg loopt van het zuiden, door het westen, naar het noorden. A 1 g o 1 m i n i m a zijn waarneembaar 2 Maart to ruim 7 uur en 22 Maart te pl.m. 9 uur. De Leeuw en de Kreeft Deze twee vormen wel een sterk contrast en merk waardig genoeg, niet alleen in het dierenrijk maar, ook als sterrenbeelden aan den hemelkoepel. Do Leeuw behoort met den Beer en Orion tot de grootste sterrenbeelden en is qus het grootste sterrenbeeld uit den Dierenriem. De Leeuw bevat ook ecnigc heldere sterren, Re gul us is van de eerste grootte, en met eenige goeden wil en wat fantasie is uit die sterren een imposante leeuwen figuur te vormen, die met den kop naar het westen gericht, immer in die richting statig voortschrijdt. Alfa Leonis, de helderste ster uit den Leeuw, die bij de ouden „de koninklijke" boette, werdt door Copernicus Regulus (het Ko ninkje) genoemd. Door geregelde waarneming van Regulus (die een merkwaardige meervoudige H. Af. Koningin Wilehlmina en H. K. H. Prinses Juliana spraken op i Juni 1927 tot Oost- en West- lndiê voor de microfoon van den kortegolfzender P.C.J.J. in de Philips Laboratoria te Eindhoven. de krachtigste en verstdragendc stemmen in het groote radiowereldverkeer. De oudste kortegolf zender van Europa zal, zijn traditie getrouw, weer een leidende positie innemen! En de luisteraars in de geheele wereld zullen er hem dankbaar voor ster is en juist op de ecliptica is gelegen) hebben de ouden (Hipparchus 1270 v. Chr.) reeds de prac- cessie der nachteveningspunten ontdekt. In tegenstelling met het bovengenoemde sterren beeld, is de Kreeft een der kleinste en in elk geval de nietigste figuur uit den Dierenriem. Men neemt dan ook aan dat Leeuw en Kreeft in oude tijden één sterrenbeeld zijn geweest en de Kreeft tot den „kop" van Leeuw heeft behoord. Eerst toen do Dierenriem werd vastgesteld (waarschijnlijk in Babel) en men dus tw a a 1 f teekens noodig had, werd den Leeuw zijn kop ontnomen en dezo onbeduidende groep tot zelfstandig sterrenbeeld verheven. De sterren zijn alle zwakker dan de derde grootte. In het midden van de Kreeft is voor een scherp ziend oog een wazig vlekje te zien, dat in den kijker tot een prachtige sterrenhoop wordt. Bij de aardrijkskunde worden wij nog eens aan dit kleine sterrenbeeld herinnerd door den naam van den kreeftskeerkring, de cirkel op aarde, waar op den langston dag op het noor delijk halfrond, de zon in het zenith staat. Op 21 Juni toch komt de zon in het teeken van den Kreeft (thans gelegen in het sterren beeld Tweelingen). Huygens beschrijft dan ook dichterlijk het na deren van den langstcn dag in zijn „Voorhout van, 's-Gravenhagen" aldus: 't Sonnenradt begint te stooten Tegen 't Noorder C r e e f t e n-heok, En dit kromme krauwelpooten Ruoken 't naer den L e e u w e n-neck: Daer met gaen de dagjes krimpen, Die men langer hoopt, als heyL De zon, de maan en de planeten De zon treedt 21 Maart in het toeken Ram, slaat dan in het sterrenbeeld Visschen, r. kl. 0 uren, oecl. 0 graden. Do Lente begint. Het eersle kwartier der maan van 19 Maart staat in den Stier, de volle maan van 26 Maart in d© .Maagd. Mercurius is 25 Maart in bovenconjunctie met de zon en dus niet zichtbaar. Venus blijft deze maand nog een schitterende avondster. Do planeet gaat aan het begin der Ik zag..... Ik zag den Heiland op een heuvel staan. Hij wees ten hemel, naar ziijn Vaders woning. En smeekende armen heffend naar hun koning, Luisterde 't volk en zag hem hoopvol aan, Die hemclheil beloofde als lijdens looning En 't jongste kindje kon zijn woord verstaan. Gelijk een vleugel zag ik openslaan Zijn blanke mouw 't Volk dronk zijn woord als honing. Als lenteberken op een heuvelkling Was 't woud van armen naar hun vorst geheven, Of elke hand belofte blij ontving. Doch Hij, Gods liefdezoon, wilde enkel geven Zijn vrede en vreugde en morgen 't eigen En zag den Kruisberg, die ten Hemel ging. Ik zag den Heiland rijzen, blank en rank, Hoog boven 't volk, dat koen hem dorst omdringen, Zijn wijde mouwen, wit als engelzwingen, Zag 'k wuiven waar zijn zegen 't zondekrank En donker volk omwoei, dat, dwaas, bleef dwingen Om zichtbaar wonder, morrend, zonder dank. Ik zég hem spreken tot mij drong geen klank. Doch 'k voelde wel: hij sprak als de Snglen zingen. Na wanhoopsuren zwart in zwarten nacht, Doorgild van storm, doorruischt van wilden regen, Aanschouwde ik Hem, die teedren liefdezegen Vanuit den Hemel 't lijdend menschdom bracht, O Trooster! Heiland! leid tot U mijn wegen! Iloe droef en mop, 'k zal volgen zonder klachi. Uit; „Wijding". IIELENE SWARTH. maand 4 uren, aan het eind 3 uren na de zon onder. Venus is rechtloopend in den Ram, zooals men op het noordkaartje kan zien, waar de positie des De figuur geeft een overzicht van het sterren* beeld vóór en na. de splitsing planeet voor den lsten, den 15den en den 31sten der maand zijn aangegeven. Mars komt omstreeks middernacht op. Jupiter komt een paar uren vóór de zon op en is dus aan den morgenhcmcl zichtbaar. Saturn u s verdwijnt in de stralen der avond* zon en komt den 16en in conjunctie met de zon. Losse nummers Zondagsblad Gaarne zijn wij bereid, voor zoover 'de voorraad strekt, onze lezers aan losse nummers Zondagsblad te helpen. Wij brengen daarvoor 5 ct. per nummer in rekening en verzoeken vriendelijk het bedrag gelijk bij de .bestelling te voldoen. DE ADMINISTRATIE 115

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16