KERK EN ZENDING m fARKETVLOEREN ZATL'RDAG 6 MAART 1937 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Eemnes-Buiten Ds L. Vroeg in de Wey te Waddinxveen. Bedankt: Voor Sneek, F. K. van Evert te HellevoetsluLs. GEREF. GEM. Beroepen: Te, Boskoop, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. Te Leiden, H. Ligten- berg te Lisse. HULPPREDIKER Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Boskoop is in de plaats van den heer J. Batelaan, ber. pred. te Stavenisse tot hulpprediker benoemd cand. H. Jonge- breur te Capelle a. d. IJssel. VOORZIENING VACATURE Ds C. LINDEBOOM - Uit het kerkeraadsverslag in de Amst. Kerkbode blijkt, dat de kerkeraad van de Geref. Kerk van Amsterdam heeft be sloten maatregelen te treffen voor de vervul ling van de vacature, die binnenkort ontstaan zal door het emeritaat van Ds C. Lindeboom. Ds. E. Prinsen t Te Wolf he ze, waar hij zich ge vestigd had, en te Enschedé, waar hij bijna 34 jaren predikant bij de Geref. Kerk is geweest, werd gisteren met groot leedwezen vernomen, dat Ds E. Prinsen plotseling overleden was. Reeds geruimen tijd was hij lijdende aan een hartkwaal en gistermorgen vroeg is hij daaraan overleden, Ds Prinsen zou 10 Maart 69 jaar oud zijn geworden; hij was te Steenwijk geboren, stu deerde aan de Vrije Universiteit, deed zijn candidaatsexamen in 1892 magna cum laude en aanvaardde zijn ambt 3 September 1893 te Oostwolde. Op 1 October 1899 deed hij xijn iri trede te Enschedé en nam er op 7 Sept. 1933 emeritaat. Met deze paar regels zijn wel de hoofd lijnen, maar is allerminst de inhoud van dit erbeidsvolle leven geschetst. Want Ds Frin- een heeft naar alle zijden zijn ambt en per soon dienstbaar gemaakt aan de zaak van Gods Koninkrijk. Toen Ds Prinsen in Enschedé kwam, was dit de opvolging van het tweede beroep; ook in 1895 had Enschedé hem reeds beroepen. Kort na zijn intrede mocht hij de voldoening smaken dat A en B (in 1900) verdween. Te Enschedé heeft Ds Prinsen op allerlei gebied geleid of meegearbeid, ook tegen Rome. De propaganda, uitgaand van de Do minicaner paters in Enschedé, vond in hem een gehannest strijder, waarvan zijn evange lisatie-vlugschrift ,3ijbel en Rome" getuige nis aflegt. Had Ds Prinsen tijdens zijn verblijf in Oostwold den Evangelisatie-arbeid in den Zuid-Oost-hoek van Groningen voor de classis Winschoten reeds gesteund, in En schedé zou deze arbeid zijn volle ontplooiing vinden. Zoo werd hij in den loop der jaren voorzitter van het Centraal-Comité van Evangelisatie in Twente, voorzitter van de afdeeling Enschedé der Geref. Vereeniging van Drankbestrijding, voorzitter en lid van bet Bestuur .Enschedé e.o. der afdeeling van het Nederl. Bijbelgenootschap", was hij correspondent voor de Vrij Universiteit, zoo wel als voor den Ned. Militairen Bond. „Patrimonium" en de Christelijke Vakbe weging vonden in hem een weltoegerust strijder. Voorts was Ds Prinsen redacteur van de Enschedésche Kerkbode. Op 7 September 2933, bij zijn 40-jarig ambtsjubileum, tevens afscheid, is wel duidelijk gebleken, hoezeer deze steeds parate en trouwe dienaar in en •buiten zijn gemeente bemind was. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag a.s. op de Nieuwe Algem. Begraafplaats te Oosterbeek. HUIZE „WESTEINDE" TE 's-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aange naam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 k 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kamer m. ontb. Gev. sed. 1868. Geheel verbouwd en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telef. 113932 Westeinde 27, Telef. 110573 (Adv.) GOUDEN JUBILEUM Vandaag herdenkt Ds B. B o 1 le e, em. pre dikant te O e g s t g e e st, den dag waarop hij voor 50 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. De jubilaris werd in 1858 geboren en in 2886 candidaat in Gelderland, om 6 Maart 1887 te Oosterland (Z.) in zijn eersite ge meente te worden bevestigd. Vandaar ver trok hij in 1890 naar Rumpt (Geld.) welke standplaats in 1894 met Katwijk a. d. Rijn verwisseld werd. Hier heeft hij gearbeid tot dat liet Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland (hem met ingang van 1 Oct. 1929 eervol eme ritaat verleende, waarop de jubilaris zich metterwoon te Oegstigeest vestigde. Ds Bollee heeft deel uitgemaakt van de classicale besturen van Zierikzee, Zaltbom- ir.el en Leiden. Van laatstgenoemde classis is hij meer dan een kwart eeuw scriba quaestor geweest en hij riep in deze classis een classicaal Weduwen en Weezenfonds, be nevens een pensioenfonds in het leven. Van de c:assic?le Zendingscommissie was ds Bollee secretaris-penningmeester. In zijn laatste gemeente was de jubilaris voorzitter en penningmeester van de Chr. school, ter wijl bij ook ceel heeft uitgemaakt van het hoofdbestuur van het Java-comité. IK WAS IN DE GEVANGENIS EN GIJ... Matth. 25 36. Het Nederlandsch Comité tot steun der Christenen in Rusland „LICHT IN 'T OOSTEN" G. L. Bar. v; Boetzelaer, Bilthoven, Voorz. Ds. F. Drcsselhuis, Oldeboorn, Secretaris. G. St reit horst, Wecsp, Penningmeester. Ds. H. Janssen, Den Haag, Algem. Adj. Adres voor toezending der giften: G. STREITHORST, Penningmeester, „Licht in 't Oosten", Giro 166821, W E E S P. (Adv.) VRAAGBAAK r\ voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouivensadr essen ten dienste van Stu htingen van Barmhartigheid. Zieken- huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. N.V. INtEN EURSBUREAU „EKSTEEN" BILTHOVEN Eenlgst speclaal-bureau voor Waterreiniging Ontijzerings-, Onthardings Ontzurings Ontkiemings-, Ont- kleurings-, en Filterinsallatie voor Ziekenhuizen, Gestichten en soortgelijke instellingen. VRAAGT GRATIS ADViES OF 1NGENIEURSBEZOEKI CARISBORG-BRIKETTEN VOOR HUISBRAND EN INDUSTRIE Speciaa' geschikt voor Bakkersovens Vraagt se Uw Handelaar RljWIELSlaNUAAKDS alle modellen Nederl. ndich N V. S TAALWERK ENERGIE Ds Lier Tal. 60 BETÊKt PARKET VLOERENI WASSENAAR - TELEFOON 710164 VOOR HOENDERLOO Bij wijze van afwisseling plaatsen wij nu ook eens een bedelnapje niet op verzoek. Het wordt u voorgehouden door de bekende stichting Hoenderloo, waar men 22 Mei a~a. het 25-jarig bestaan van „Eikenhof" hoopt te herdenken. Bestuurderen zouden dan zoo erg graag de nieuwe centrale verwarming kunnen be talen. In het najaar 1936 kregen zij n.I. een aanbieding, om nog tegen ouden prijs een goede installatie te leveren en toen durfden zij het risico niet meer aan om een winter in te gaan met een wrakke installatie In een gebouw, waarn honderd gezonde jon gens en ongeveer twaalf zieken verpléegd worden, ongeacht nog de vele volwassenen Het was voor de bewoners van Eikenhof waarlijk geen pretje om in den winter die vervanging van de oude door de nieuwe centrale verwarming te beleven, maar dank zij energieke leiding en een tot einde Jan. milde temperatuur is alles tot heden goed afgeloopen, maar er is een bedrag van on geveer 9000 mee gemoeid. Als dit bedrag tegen den gedenkdag van Eikenhof bijeen is, zullen er vele blijde menschen oud en jong op Hoenderloo zijn. NEDERLANDSCHE TRACTATEN IN HET OEKRAÏNSCH Het Comité voor Oekraïnsch-Evangeli- seerende lectuur (voorzitter ds. P. Prins, te Deventer, secretaris Ds. F. Dresselhuis te Oldeboorn) deelt mede, dat voor zijn reke ning de eerste Nederlandsche tractaten in de Oekraïnsohe taal gedrukt zijn. Het zijn tractaten van den bekenden uitgever J. N Voorhoeve, die van bovengenoemd comité lid is. De titels dezer eerste evan- geliseerende tractaten zijn: Ik geloof in God; De hoop van den Christen; Te laat. Zij zullen door de Evangelische Beweging onder de Oekraïners in Polen worden gebruikt Kerk en Staat in Duitschland Rondschrijven van het Belijdenisfront Van den kant van het Belijdenisfront is een rondschrijven verzonden, dat ook aan den Führer, aan minister-president Goering, aan minister Frick en aan minister Kerrl werd toegezonden, en hetwelk thans, naar wij van goedingelichte zijde vernemen, een punt van overweging bij de Duitsche R< ringsinstanties uitmaakt. Wij ontleenen er, omdat het grootendeels bekende meeningen bevat, enkele bijzonderheden aan: De grond wet der Kerk. ook die van 1933, heeft, overeenkomstig het wezen der Kerk, een grondartikel en uitvoeringsartikel. Het grondartikel stelt vast. dat Jezus Christus de eenige Heer der Kerk is, dat de Bijbel haar richtsnoer is, en dat de belijde nissen der Hervorming haar wegwijzer» De uitvneringsartikelen betreffen de taalt en dc vorming der gemeente. Deze t$.ak kan echter alleen worden uitgeoefend door lid maten der Kerk, die van ganscher harte het grondartikel der kerk belijden en den wil hebben, hetzelve tegen alle aanvallen te ver dedigen. Lidmaten der Kerk, die door woor den en handelingen het grondartikel der Kerk loochenen, hebben niet het recht aan het tot stand komen der grondwet der Kerk mede te werken. Een synode is een kerkelijke vergadering, die tot taak heeft, bij aanvallen op de leer opnieuw de Evangelische waarheid te ver kondigen, verder in kwesties van de kerke lijke grondwet en van het kerkelijk bestuur beslissingen te treffen, die in overeenstem ming zijn met flen geest der Heilige Schrift en de Belijdenis. Kiezen beteekent in de Kerk iets anders dan in de wereld. Het beteekent niet, een groep en haar program zijn stem geven. Heer der Kerk is alleen Jezus Christus! Iedere medewerking in de Kerk beteekent gehoorzaamheid aan Hem. Hieruit volgt, dat het kerkelijk kiesrecht alleen door hen kan worden uitgeoefend, die werkelijke, levende lidmaten der gemeente zijn. Kerkvolk" en „kerkelijke kiezers" zijn niet hetzelfde. Het voldoen der kerkelijke belasting geeft nog niet het recht, over ker kelijke aangelegenheden mede te beslissen! Uitgangspunt van ale kerkelijke verkie zingen moet de gemeente zijn. De Kerk is geen optelling van enkelen, maar bestaat uit gemeenten. Een verkiezing, waarbij door de lidmaten der geheele Duitsche Kerk di rect de geheele vertegenwoordiging voor de Synode wordt gekozen, is in strijd met de gemeentegedachte en is terecht tot dusver steeds door de Protestantsche Kerk der Oud- Pruisische Unie van de hand gewezen. Een vertegenwoordiging voor de Synode kan slechts organisch uit de vertegenwoordigin gen der gemeenten opgroeien. De tegenwoordige kerkstrijd is een strijd -m het geloof, waarbij het om de alleen heerschappij van Christus in de Kerk gaat. De ware kerkelijke vrede kan slechts Chris tus zelf brengen. Christus regeert de Kerk door Zijn Woord en Zijn Geest. De eenige mogelijke en alleen werkzame hulp, die de Kerk van den Staat vraagt, is het herstel barer rechtsordening op den grondslag harer belijdenissen. Doe wel naar mijn woorden Marijs, de diaken uit de nieuwe roman van P. J. Risseeuw, zegt tot den kerkeraad: „Er groeit een geslacht op dat onze woorden zeer nauw weegt tegen onze daden". ONDERWIJS EN OPVOEDING PROF. DR. H. C. RiiVKE Dr. H. C Rümke, benoemd tot gewoor. hoogleeraar in de psychiatrie aan de rijks universiteit te Utrecht zal Maandag middag in het groot-auditorium zijn ambt aanvaarden. A. O ZING A De heer A. Ozinga, hoofd van de Herv school te Ga ast (Fr.) heeft hei Chr. onderwijs met vervroegd pensioen verlaten. De heer Ozinga heeft 36 dienstjaren, waar- hij er bijna 35 doorbracht in de ga meente Wonseradeel. 1 Juni 1899 werd hii onderwijzer aan de Chr. School te Burgwerd en was vervolgens werkzaam te Tjerkwerd, Oosthem, Twijze- lcrlieide en Arum. 1 Juli 1929 trad -hij op als hoofd der school voor Chr. Volksond-.-r wijs te Gaast. W. v. d. WOUDE t Te Zutphen is in den ouderdom van 5C jaar na een langdurige ziekte overle-hui heer W. v. d. Woude, gepensionneerd hoofd eener school aldaar. Hij was secre taris van de vereeniging „Het Schoolkind.' VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS, ENZ. De jaarvergadering Ier Vereen, van Ctte. Onderwijzers (essen) houdt haar jaarver»- gadering op 18 en 19 Mei in de Diergaarae- te Rotterdam. Op het voetspoor van de succesvolle schoolreizen van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, welke in 1935 en 1936 hebben plaats gehad en waaraan teza men bijna 2000 jongens en meisjes hebben deelgenomen, heeft de Commissie voor Schoolreizen onder leiding van prof. dr G. A. van Poelje, directeur-generaal van hét Onderwijs, voor dit jaar een drietal tochten naar het buitenland uitgeschreven, bestemd voor leerlingen van de gymnasia, lycea, hoo- gere burgerscholen, handelsdagscholen, mid delbare meisjesscholen en kweekscholen voor onderwijzers. Behalve België staat voor het eerst ook Engeland od het programma. De eerste reis, welke 29 Maart3 April, d.i. in de Paaschvacantie, in gezelschap van Belgische schoolgroepen zal geschieden, heeft via Brussel en Oostende Canterbury en Londen ten doel. De tweede tocht, die op 58 Mei is gesteld, voert naar Mechelen, Brussel. Antwerpen en de Ardennen. De der de excursie zal plaats hebben 1518 Mei, d.i in de Pinkstervacantie en beoogt uitsluitend een bezoek aan het Walenland (Luik. Ver- viers en Ardennen). de Cardla i 3. J. R o j 1 f s e Inge behandeling:", de heei •athlopentaeryt-hrlet", de heer N. E v Leiden. Gesl.: Rechten: oand.i J. J. C. Nleuw-enhuysen, G.L. c., de heeren Oosten Slin- id. J. F. W. Steyn en Dr G. Ginsberg. Geneeskunde: artse-x. Ie ged., de hi A. Bloem, J. Lindner en mej. A. G. van Douwe; a/rtsex., de heer P. A. F. H. Holtzer. Theologie: propaed. ex., de heer L. Hymans. Utrecht. Gesl.: Indisch Recht: camd.ex., (ie eer A. F. W. Hagen-aar. Geneeskunde: seml-artsex., de he en, A. Kemp en J. H. W. Raeven; artsex., de Tandheelkunde: 2e ged. theor. ex., de heer H. de dames W. A. v. d. "Waal i Giessen. m. Gasl. de dames H. v. Thljn, m sier dam: L. v. d. Vliet, Zeist, G. J. Zelden- ist, Den Haag. Stuurlieden. Den Haag. Tweede stuurmar oote stoomvaart de heer L. F. Beerens; derdt uurman groote stoomvaart: de heeren F. Twlss, W. F. Sterk, M. G. Manak en C. Cupido. "£^JfERKORGELFABRIlK Met groot enthousiasme verwelkomden de studenten van de universiteit te Aber- deen hun nieuwen rector, admiraal sir Edward Evans, een bekend Engelsch Pool reiziger. Op hun schouders droegen zij E vans rond. GEMENGD NIEUWS Schaking van een minderjarige Het Juliana Kinderhuis der Vereaniging Kinderzorg aan de Terborgstraat te Z w o 11 e verleende sedert eenigen tijd gastvrijheid aan een 20-jarig meisje uit Almelo, dat vóór haar opneming in hei Kinderhuis omgang had met iemand uit Almelo, die ongunstig bekend stond. Deswege was op verzoek van dn afdeeling Almelo van Kinderzo'g bet meisje in Zwolle onder dak gebracht, zoo meldt het „Hbld.". De man voelde er echter niets voor de relatie met het meisje tt verbreken en de Almelosche scheen er evenzoo over te denken. Het verplegend personeel van het huis nam echter strenge maatregelen tegen een eventueele ontvluch tingspoging van de 20-jarige, maar des ondanks is het meisje erin geslaagd om over een muur te klimmen en zoo doende het veilige tehuis te verlaten. Onmiddellijk toen haar ontsnapping werd bemerkt, werd de politie te Almelo gewaar schuwd, daar het vermoeden gewettigd was, dat het meisje weer naar haar vroegere woonplaats was vertrokken. De wegen naar Almelo werden afgezet, maar het tweetal was onvindbaar. Ook de politie te Zwolle werd toén in den arm genomen en aan haar gelukte het te ontdekken, dat een taxi chauffeur iemand naar Almelo had gereden en ondenveg had moeten stoppen om alsnog een meisje op te nemen. Het vermoeden, dat de Almeloër dezen passagier geweest was. lag voor de hand En zoo werd hij dan ook op verzoek van den commissaris van politie te Zwolle gparresteerd, verdacht van het onttrekken van een minderjarige aan het. boven haar gestelde gezag. De aangehouden man had evenwél een alibi, zoo verklaarde hij dat hij bij een „dominee" in Almelo geweest was, een voorganger van een godsdienstige secte aldaar, bij welke secte het ontsnapte meisje eveneens aangerioten was. Op grond van dit alibi, dat volgens den Z.g. dominee juist was, werd de aange houdene daarop weer vrijgelaten. Spoedig daarop vond de politie echter opnieuw aanleiding om den man te arresteeren. Naar Zwolle overgebracht, waar hij geconfron teerd werd met den chauffeur en met eenige meisjes van het Kinderhuis, die hern herkendien, bekende hij tenslotte heit, meisje geschaakt te hebben. Hij had haar in Almelo afgezet, zoo verklaarde hij, en waar ze daarna gebleven was wist hij niet. Na een verder ingesteld onderzoek werd de jongedame tenslotte In Enschede aange houden, waar zij beker.de, dat „dominee" haar in zijn huis te Almelo verborgen had gehouden. De vriend en de „dominee" zijn gearresteerd. Kort Nieuws In het Noorden van Tsjetsjoean heerscfrt naar eerst thans bekend wordt, reeds maan den lang een hevige hongersnood. In den loop van de maandien Januari en Februari kwamen in het Noord-Westen der provincie 3000 menschen van honger om het leven. Aan boord van het Brirtsche slagschip „Rami.lies'" heeft zich bij schietoefeningen een ontploffing voorgedaan, waardoor drie scheepsjongens en een stoker gewond wer den. Het slagschip is naar Gibraltar terugge keerd. De staatssecretaris van het Duitsche ministerie van luchtvaart, generaal M i 1 c h. is per vliegtuig te Napels aangekomen. Hij zal eenige yacantiedagen te Sorrento door brengen. ONTSPANNING Tweekamp SpringerKeiler Het blijft remise Ook de achtste partij van de match tus- schen Springer en Keiler, gisteren te A m- sterdam gespeeld, is wederom remise geworden. ECONOMIE EN FINANCIEN N.V. Slavenburg's Bank De winst over 1936 belangrijk gestegen. Expansie van het bedrijf De resultaten van de N.V. Slaven» burgs Bank te Rotteidam over 1936 zijn bevredigend. Op alle afdeelingen vermeerderden, maar het jaarverslag mededeelt, de omzetten. De bruto-winst steeg van f 143.018 in 1935 tot 1 207.059 in het afgeloopen jaar. Na aftrek van onkosten en vermeerdering van het onverdeeld winstsaldo 1935 bedraagt het winstsaldo f 127.886 (71.032). Vooral in het laatste kwartaal namen de opdrachten op effectengebied aanzienlijk toe. Ofschoon de behaalde resultaten reeds ge durende de eerst» drie kwartalen gunstiger waren dan die van het vorige jaar, bracht het laatste kwartaal, als gevolg van bet los maken van den gulden van het goud en niet mi-meter van de verbetering der goede ren p rij zen op de wereldmarkt, een aanmer kelijk beter resultaat. De Directie acht het gewensdht een be langrijk deel van de hoogi»re winst aan te wenden tot versterking van het bedrijf. Voorgesteld wordt f 21.000 (28.000) af te schrijven op debiteuren, en f 6012 (2799) op gebouwen, voorts een reserve te creëeren voor event, risico's groot f 30.000 (v. j. nihi' j op te nemen onder „crediteuren", en aan de gewone reserve toe te voegen f 25.000 (5000), waardoor deze tot f 150.000 stijgt. Gelijk gemeld, wordt voorgesteld £/z% dividend uit te keeren (v.j. 3%), In het nieuwe boekjaar blijven de zaken zich bevredigend ontwikkelen. Wij achten echter, aldus de Directie in het verslag, ook nu nog de tijdsomstandigheden zeer on zeker, zoodat wij er de voorkeur aan geven ons te onthouden van het uitspreken eener bepaalde meerling over de vooruitzichten vaai het loopende jaar. Staalwerken de Maas Het jaarverslag over 1936 van de N.V. Staalwerken te Maastricht deelt mede dat de contingenteering van naadlooze buizen een gunstige invloed op de bedrijfs resultaten heeft uitgeoefend en tot op zekere hoogte ook op de prijzen. Een belangrijke invloed ten goede ondervond het buizenbe- drijf door de depreciatie van den gulden. Deze waardevermindering heeft in ver band met vorderingen in buitenlandsche valuta's een boekwinst opgeleverd, die in verhouding tot het netto-exploitatieverlies Hoogste stand te Janmayen 770.8. Laagste stand te Valentia 752.3. Stand vanmorgen halftwaalf 754.8. WEERVERWACHTINO Matige tot zwakke wind, aanvankelijk uifj j uiteenloopende, later uit Zuidelijke richtin-» j gen, aanvankelijk betrokken met nog eenige! sneeuw of regen, later tijdelijk opklarend, i temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. ALGEMEEN WEERQVERZICHT Het hoogedruk-gebied in het N.O. nam vers der in beteekenis af; in het N.W. over IJs* l land, steeg de luchtdruk echter. De depressie, waarvan het centrum gi6te0 over Frankrijk lag, vult op. Het centrum: verplaatste zich N.-waarts en lag vanmorgen j over het Z. van ons land. De depressie welke gistermorgen op 'del oceaan werd gemeld, is naderbij gekomen. In onze omgeving mag verwacht worden dat de sneeuw en regen weldra zullen ophou den met tijdelijke opklaring van de lucht. Later zal onder invloed van de naderende oceaan-depressie de wind naar zuid-oost of zuid-west omloopen met weer toenemende bewolking en toenemende kans op regen. Daar de temperatuur vannacht tijdens dé opklaring wellicht onder het vriespunt daalt, bestaat vannacht en morgenochtend kans op gladde wegen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 0.4 C. 7 MAART Zonsopgang 6.S5 uur, zonsondergang 5.48 uuï Maan op vm. 3.36 uur, onder vm. 11.38 uur 8 MAART Zonsopgang 6.33 uur, zonsondergang 5.50 uutf j Maan op vm. 4.12 uur, onder nam. 0.47 uur VOERTUIGEN MOETEN LICHT OP HEBBEN 7 MAART Van 's avonds 6.18 uur tot 's morgens 6.03 uup NIEUWE VOORRANGSBORDEN Meer en meer wordt het gewoonte ook al is men dit nog niet wettelijk ver plicht om wanneer men vanaf een zijweg een hoofd verkeersweg nadert, het ver keer uit beide richtingen den voorrang te verleenen. Nu het begrip „voorrangs- weg" in onze verkeerswetge- ving is opgenomen en de practische uitvoering voor ae deur staat, zendt de A.N.W.B ons bijgaand kaartje waarop geïllustreerd wordt hoe de voorrangswegen zullen wor den aangeduid. Ons verkeersbordensysteem zal voortaan vijf grondvormen bevatten, en wel de volgende: Een rond bord wordt ge bruikt ter aanduiding van een absoluut verbod of ge bod, dus b.v. een parkeerver bod of een gebod om een be paald rijwielpad te berijden. Voor het aangeven van aanduidingen, welke men desgewenscht kan opvolgen, dus b.v. richtingaanduidingen, wordt gebruik gemaakt van rechthoekige borden. Een driehoekig bord met de punt naar boven duidt op een gevaar, hetwelk den weggebruiker dreigt: een wegkruising, een scherpe bocht, of anderszins. Het driehoekige bord met de punt naar beneden cuidt aan dat men een samenkomst met een voorrangsweg nadert, terwijl tenslotte een op de punt geplaatst vierkant bord aangeeft dat men zich op een voorrangsweg bevindt. Volledigheidshalve zij hierbij gememoreerd dat dit laatste eveneens aangegeven wordt door oranje koppen op de hectometerpalen. Accounta nts kantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 393826, 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER INRICHTEN (Adv.ï niet onbelangrijk was. Dit maakte het mo gelijk, dat het verlies niet hooger dan f 20.934 kwam (v.j. f 76.133). Voorgesteld wordt dit verlies niet op nieu we rekening over te dragen, doch het uit de statutaire reserve te dekken, zoodat laatst genoemde reserve dan nog slechts f 10.508 bedroeg. Het nieuwe boekjaar is onder gunstiger vooruitzichten begonnen can het vooraf gaande. Toch zou het, aldus het verslag, voort harig zijn reeds van een consolideering der algemeene toestanden te spreken. Wij zou den ons er dan ook toe willen bepalen do hoop uit te spreken, dat het loopende boek jaar tot een gunstiger resultaat moge lei* den, dan het vorige. Kort Nieuws De Cultuur Mij. Ngredjo heeft irt 1936 een netto-winst gemaakt van f 126.374, waaruit een dividend van 17 zal worden uitgekeerd. Vorig jaar werd een verlies geleden van f 24.866. Rusland staat nog altijd in "t middelpunt van veler belangstelling. Hoe zou 't leven daar zijn? Worden de geloovigen daar werkelijk ver volgd? In welke geest wordt de jeugd opgevoed? En zoo zijn er zooveel vragen. Het nieuwe vervolgverhaal, waar mee ONS ZONDAGSBLAD he den begint en dat geschreven werd door een jongen Rus, die eens volbloed communist was, geeft op al deze en nog veel meer andere vragen antwoord, 't Wordt een boeiend verhaal, dat de belang stelling van ouderen en jongeren verdient en die ook zal trekken. Van de verdere lectuur noemen we: Oud en Nieuw rondom Guido Gezelle. door J. P. Prins. De dichter van 't prentrijm, door K. Jonkheid. Tien jaren Neder landsche Omroep op de korte golf. De Sterrenhemel in Maart Binnen- en Buitenlandsch Over zicht. En dan voorts nog de gewone vaste rubrieken. Elke week geeft ONS ZON DAGSBLAD een Kinderkrant van drie pagina's vol verhalen, versjes, plaatjes, raadsels, spelle tjes enz. enz. Ook U moet de losse nummers stellig bewaren. Want een inge bonden jaargang van ONS ZON DAGSBLAD is een prachtwerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10