DONDERDAG 4 MAART 1937 EERSTE BEAD PAG. 3 Kunst TOSCANINI IN NEDERLAND In conflict met het Residentie-Orkest Zijn Haagsch concert uitgesteld De groote dirigent Arturo Toscanini is, zooals we gemeld hebben, in ons land. Zijn plan is hier met het Residentie- Orkest, dat overigens dit deel van het sei zoen door Issai Dobrowen wordt geleid, twee concerten te geven: één te Den Haag en één te Rotterdam. Aanvankelijk waren deze concerten .op resp. heden en Zaterdag a.s. gesteld. Thans komt het bericht, dat de maestro door een bij de repetitie zich voordoend misverstand, zóó aangegre pen is, dat hij er bepaald ongesteld door was. Woensdag heeft de dirigent den geheelen dag zijn kamer gehou den en daar ook zijn maaltijden ge bruikt. Doordat de repetities voor het Haagsche concert nu niet volgens den eisch konden verloopen, heeft men niet anders kunnen doen dan het Haagsche concert vier dagen uit te stellen en dus naar Maandag 8 dezer verschoven. Het concert te Rotterdam zal wanneer er geen nieuwe kink in de kabel komt wèl doorgaan. Naar men beweert, is het misverstand, dat tot een conflict tusschen den zeer im- pulsieven en elke emotie hevig ondergaan- den dirigent Woensdagmorgen ontstaan, doordat er kleine verschillen zijn tusschen de partituur van het „Bachanaal" uit de Tannhauser en de partijen die sommige or kestleden voor zich hadden. Toen Tos canini, uiterst boos omdat men niet speel de, zooals hij het wilde, reeds voor het ein de van de repetitie was weggeloopen, ont dekte men deze verschillen. Hij was er ech ter zóó over ontdaan, dat men hem niet kon bewegen de avondrepetitie in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te leiden. Van Toscanini's hevig reageeren <»P schijnbaar kleine gebeurtenissen, die hem in den weg komen, doen tal van staaltje? de ronde. Zoo heeft hij eens, toen tijdens een con cert te Tel Aviv plotseling bliksemlicht van persfotografen flikkerde, woedend de diri geerstok gebroken en is, ondanks de storm achtige toejuichingen, het gebouw uitge- loopen. Het is ook bekend, dat hij do eervolle leiding te Bayreuth heeft opgegeven omdat hij geen politieke inmenging in de kunst gedoogde en dat hij het regime in zijn eigen land Italië eveneens heeft weerstaan, door te weigeren met de fascisten-hymne „Gio- vinezza" een concert aan te vangen. Zooals algemeen bekend is, dirigeerde Toscanini jarenlang het Philharmonisch Orkest te New York en begon hij zijn roem rijke loopbaan aan het Scala te Milaan, waar hij nog met Caruso als solist heeft gewerkt. IAN T00R0P HERDENKING Overdracht van Het Monument Plechtigheid in de Resident!* In het HaagscH Gemeentemuseum heeft gistermiddag onder veel belang stelling van bewonderaars van wijlen Jan To or op, die 9 jaar geleden overleed de overdracht plaats gohad aan het Haagsch Gemeentebestuur van het monument voor deze groote natio nale figuur, dat tot stand is gekomen door de zorgen van het Comité dat zich eenige jaren geleden .voor dit doel had geformeerd. De voorzitter van het Comité, 'de heer Willy Sluiter wees er op, dat nu ein delijk na 9 jaren, het zoover gekomen is, dat het monument aan de Gemeente *s Gravenhage kan worden overgedragen. Spr. bracht dank aan allen die hiertoe hebben medegewerkt en die het comité in staat stelden, het plan ten uitvoer te bren gen, zij het na veel tegenslag en zeide ten slotte ziich gelukkig te achten, dit Toorop jn alle opzichten waardige monument aan de gemeente 's-Gravenhage te kunnen schenken. De Burgemeester van Den Haag. Mr. d Monchy, stelde hierna de beteekenis van Toorop in het licht. Hij was een veel om streden figuur. Maar hij is toch zoo gelukkig geweest, dat hij nog tijdens zijn leven algemeen er kend is geweest als een van de allergroot sten van zijn tijd. Zijn geweldige veelzijdigheid, die hem telkens weer met nieuwe onderwerpen en nieuwe techniek als het ware herboren te Voorschijn deed kennen, treft ook den leek. Wie zich van die veelzijdigheid reken schap geeft, gaat beseffen hoe juist het was, dat Radecker hem afbeeldde met de inspiratie en de vlijt ter weerszijden. Be gaafdheid alleen, hoe ontzaglijk ook, zou dezen kunsenaar nooit gebracht hebben op 'de hoogte waarop hij kwam. Met vallen en opstaan moet ook hij zijn scheppingen tot stand hebben gebracht. Het is spr. een vreugde wanneer de ge meente óit beeld in beheer te mogen aan vaarden en spr. bracht dank aan het Comité dat hiertoe het initiatief nam. De aanwezigen begaven zich daarna naar liet monument, dicht bij het museum, waar de plechtigheid der onthulling werd ver richt door een kleindochter van Toorop, Mej. C. A. Fernhout uit Leiden. Hierna werden aan den voet van het monument kransen gelegd, een namens het gemeentebestuur en een namens het comité. De dochter van Tooron, Mevr. Charley Toorop, legde een bloemstuk neer. Bij de overdracht en de onthulling was o.m. tegenwoordig de Minister van Onder wijs, Prof. Dr. Slotemaker de Bruïne, Gisteravond heeft Dr. G. Knuttel Wzn., Conservator van de Haagsche Gemeente musea in het Gemeentemuseum voor een aandachtig gehoor de beteekenis van Toorop Treinbotsing te Amersfoort Behandeling voor de Utrechtsche Rechtbank Voor de Utrechtsche Rechtbank moest terecht Staan een staionsbeambte te Amers foort aan wien ten laste gelegd was, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn ge weest, dat in den nacht van 20 Januari op het emplacement van het Amersfoortsche station een botsing had plaatsgevonden. Verdachte zou roekeloos een signaal op veilig hebben doen zetten voor een spoor, waarop goederenwagens stonden, hetgeen de verdachte had kunnen en had behooren te weten. Hierdoor was een binnenkomende trein op de goederenwagens ingereden. De aangerichte schade was vrij aanzienlijk ge weest. Verdachte zeide, dart. hij inderdaad niet geheel vrij uitging. Een disciplinaire straf was hem nog niet opgelegd. Het onderzoek te dien aanzien was nog niet beëindigd. Uit het verhoor bleek, dat voor het ver trekken en binnenkomen van treinen be paalde sporen zijn aangewezen, terwijl ver dachte verder naar bevind van zaken kan handelen met betrekking tot de andere sporen. Verdachte zeides dat de dienstrege ling zoodanig was, dat de goederenwagens gewoonlijk van het bewuste spoor weg zijn voordat de trein binnenkomt, welke verd. op het spoor -heeft geloodst. De onderstationschef te Amersfoort, als getuige gehoord, bevestigde, dat de goede rentrein, waartoe de wagens behoorden, ge woonlijk reeds vertrokken is, voor de an dere trein binnenkomt. Het was dien nacht druk en verd. had veel extra werk. Vanaf het seinhuis had verdachte in dien nacht zeker geen vrij zicht op het spoor gehad. Getuige zeide nog, dat de verdachte ook na het ongeval op zijn post welke verant woordelijk genoemd moet worden, gehand haafd is. Mr. Dambrink, de verdediger, concludeer de hieruit dat zijn cliënt dan zeker gunstig bekend moet staan in den spoorwegdienst. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat verd. niet had kunnen gaan kijken of er wagens op het spoor stonden, omdat dan zijn post onbezet zou zijn. Ook was verdachte belast met administratief werk. De nacht was druk en zeer veel is er, dat in het voordeel van verd. spreekt. Toch is hier wel schuld aanwezig. Spr. vroeg f 10 boete subs vijf dagen hechtenis. Mr. Dambrink sprak een woord van hul de tot den Officier van Justitie omdat deze in den nacht van het ongeval zich direct naar Amersfoort begeven heeft om zich per soonlijk op de hoogte te kunnen stellen ter plaatse van den toestand. Ook was pleiter dankbaar voor het milde requisitoir van den Officier. Pleiter wilde echter gaarna nog verder zien gegaan en zeide, dat ver dachte het ongeval niet heeft kunnen ver mijden met de normale oplettendheid wel ke van hem geeischt wordt. Ook op juri dische gronden zou elke veroordeeling, tot een straf hoe klein ook, onjuist zijn. PI. vroeg vrijspraak subs, ontslag van rechts vervolging. De Rechtbank zal op 16 Maart a.s. hit spraak dioen, Gemengd Nieuws AAN GEVOLGEN OVERLEDEN De arbeider, die bij de instorting van de Sleuf voor de rioleering te Ede ernstig teeuvond werd, ia gister ©verleden, Veldwachter te Lage Zwaluwe gearresteerd Heling van goederen de aanleiding Naar eerst thans bekend wordt, is do vorige week de 49-jarige P. K., ge meente-veldwachter te Lage Zwa luwe in arrest gesteld als verdacht van heling bij een door zijn dochter gepleegden diefstal. Over deze arrestatie vernemen wij Let volgende: Op 22 Januari j.ï. werd bij den 75-jarigen heer Polak in de Nieuwstraat een diefstal gepleegd, waarbij een geldsom van bijna achthonderd gulden werd ontvreemd. On der degenen, die van dezen diefstal ver dacht werden, was ook de 21-jarige dochter van den veldwachter, die dikwijls ten hui ze van den heer Polak kwam. Na een kort verhoor bekende het meisje den diefstal ge pleegd te hebben, zoodat zij ter beschikking van de justitie werd gesteld. Bij het verdere onderzoek, dat geleid werd door de marechaussee van de brigade Moerdijk, is komen vast te staan, dat de veldwachter K. het geld gebruikt had voor het afdoen van schulden. Daarbij bleek voortsu dat K. bij de Nutsspaarbank te Breda en bij een spaarbank in Den Haag gelden had opgenomen tegen borgstellin gen. Deze borgstellingen echter waren valsch. De veldwachter heeft onmiddellijk een volledige bekentenis afgelegd en is daarna in arrest gesteld. De man stond' bij zijn perieuren als een goed en betrouwbaar po litieman aangeschreven. Zijn gezin schijnt echter veel gekost te hebben en daardoor is K. geledielijk in schulden geraakt. Hij is vader van elf kinderen, waarvan nog negen thuis zijn. „Echt" Brusselsch kant Oplichter aangehouden Te Alphen a. d. Rijn is aangehouden de 39-jarige koopman S. V., wiens arresta tie door de politie van eenige gemeenten in ons land was verzocht, daar hij zich aan oplichterijen zou hebben schuldig ge maakt De man, die zich voor een Vlaming uit gaf, doch in werkelijkheid Nederlander was on te Rotterdam woonde, heeft verschillen de slachtoffers gemaakt onder de R. K. geestelijkheid, o.a. te Gouda, Heilo, Oss en Boskoop, aan wie hij tegen hoogen prijs zg. echte Brusselsche kant verkocht, welke bij nader onderzoek nagenoeg waardeloos bleek te zijn. Na verhoor is de man op transr«rt ge steld naar Gouda. ONBETROUWBAAR BESTUURSLID De officier van Justitie bij de Alkmaar- sche rechtbank heeft vier maanden onvoor waardelijke en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar geëischt tegen den 33-jangen .T. Th. van D., thans gedetineerd, die in H e i- jo o'bestuurslid van diverse vereenigingen was en van een tweetal vereenigingen de floor hem geïnde contributies tot een be drag van ongeveer f 1100 h f 1200 niet had afgedragen. Verdachte was o.a. bestuurslid van de V. V. V. te Ileiloo en secra'ar;s van de Alkmaarsche makelaarsvereeniging. De grootste schade had docr zijn optreden de afd. Heiloo van het Witte Kruis geleden. De yolgende week uitspraak, Zijn vrouw vergeten Monteur staat terecht wegens bigamie Geheugenstoornis de oorzaak Bigamie komt in ons land niet vaak voor en het geval dat behandeld werd voor de Utrechtsche Rechtbank was te zeldzamer omdat er zulke merkwaar dige bij-omstandigheden waren. Een 36-jarige monteur, Duitscher van ge boorte moest zich verantwoorden omdat hij in 1931 getrouwd was met een juffrouw, hoewel hij in Duitscnland reeds een vrouw en eenige kinderen had. De man zeide, dat hij in 1929 uit den mast van een schip gevallen was en sinds dien tijd leed aan ernstige geheugenstoornis sen. De man zeide, dat hij zijn vrouw en kin deren totaal vergeten was. De president merkte op, dat dit niet zeer normaal is, hetgeen door den Duitscher werd toegegeven. Daarvoor gaf hij de vol gende verklaring: In 1929 was hij uit den mast van een schip gevallen en sedert dien tijd leed hij aan ernstige geheugenstoor nissen. Hierdoor kwam het, dat, toen hij in 1931 in Utrecht in het huwelijk trad, hij in het geheel niets meer wist van het hu welijk, dat hij tevoren al in Duitschland had aangegaan. De president zeide, dat er een verklaring was van de vrouw van verdachte in Duitsch land, dat zij ook na 1929 nog wel geld van haar man had toegestuurd gekregen. Als getuige werd een psychiater gehoord die een onderzoek had ingesteld naar ver- dachtes geestvermogens. Hij zeide, dat hem gebleken was, dat verdachte een sterke nei ging heeft tot verflauwing van zijn bewust zijn. Volgens getuige is het zeer wel aan nemelijk, dat verdachte bij het Utrecht sche huwelijk niets meer van het Duitsche huwelijk heeft afgeweten. De Officier zeide in zijn requisitoir, dat de bigamie bewezen is. De vraag echter of verdachte verstandelijk aansprakelijk ge steld kan worden voor zijn daad, is niet beantwoord. Spr. vroeg daarom vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 16 Maart aanstaande. Ned. Kruideniersbond Districtsdag te Rotterdam Gisteren werd in de bovenzaal van „Tivoli" een districtsdag gehouden van de Ned. Kruideniersbond voor het zui delijk deel van Zuid-Holland. In de middagvergadering, die ook bezocht was door vertegenwoordigers van de Keu ringsdienst voor waren, werd met een kort woord door den voorzitter geopend. Vervol gens kreeg de heer P. van de Linde, directeur Coöp. Ink. Ver. „Enkabe" het woord. De heer van de Linde begon met een kort overzicht vanaf 1929 en zed, dat de winkeliers tengevolge van de crisis in moeilijkheden waren geraakt. Hij consta teerde echter, dat er gelukkig eenige ver betering was ingetreden en de omzet van de verbruikscoöperaties in 1935 bp f65.000.000 werd geschat, terwijl het aan tal leden 270.000 was. In 1936 was dat aan tal gestegen tot 320.907, waarvan alleen Zuid-Holland er 135.000 telde. Na 1928 had de uitbreiding sneller plaats. In doorsnee is de Coöperatie aanmerkelijk uitgebreid en maakt een bijzonder gunstigen indruk tegenover den kleinhandel. Spr. wees verder op de Vestigingswet en zei, dat daarvan waarschijnlijk een goede invloed kan uitgaan. Ofschoon hij van meening was, dat het particulier initiatief niet mocht worden gedood, geloofde hij toch wel. dat saneering .hier hoog noodig was. Spr. rekende uit, dat in ruim 58.000 winkels in ons kleine land in meerdere mindere mate levensmiddelen worden v kocht. Hij werkte dit nader uit en merkte op. dat men ook te veel van het goede ki krijgen. Voorloopig moet men zich echter daar nog geen overdreven voorstelling van vormen. In Engeland b.v. zijn 1.000.000 winkels waarvan slechts 4 aan het grootbedrijf behooren en 30 aan de distributie. Spr. meende, dat het stellig wel aantal jaren zal duren, voordat de gevolgen van de Vestigingswet merkbaar zullen zijn. Tot op heden is men nog op eigen krachten aangewezen en zullen deze zooveel mogelijk benut moeten worden. Daarvoor is de organisatie het aange wezen middel. Gezamenlijke inkoop en wat volgens spr. het voornaamste is gezamenlijke verkoop, zal moeten worden toegepast. Het bedrijf moet worden ingesteld op de eischen. welke het publiek stelt. Ook moet men de rich ting uit van collectieve verkoop-reclames, adverteeren in de dagbladen, goed ver zorgde etalages, verlichting, enz. Bij de eerste mislukking moet men echter niet versagen. Ongeveer zeven jaar lang is het een tijd van depressie geweest en nu zijn er eenige lichtpunten te bespeuren. Spr. geloofde, dat voor de middenstand de mogelijkheid bestaat om de omzet op te voeren. Men moet daartoe gemeenschappelijk arbeiden. Spr. vertrouwde dat dit besef meer zal doorwerken en dat men onder het motto: „Dapper Voorwaarts" een betere tijd tege moet zal gaan. Hierna heeft de heer C. Borghart, vertegenwoordiger van de U.S.P. producten, voordat enkele films werden vertoond van het bedrijf van de U.S.P.. een korte inlei ding op de films gegeven Dit bedrijf pro duceert 1.000.000 kisten blikvruchten per jaar, waarvoor 20.000.000 K.G. fruit voor noodig is. Veertig jaar geleden werd deze fabriek in Californie door een Nederlander met Nederlandsch kapitaal opgericht. Ook op 't oogenblik staat nog een Nederlander aan het hoofd van de fabriek. Spr. wees voorts op alleriei bijzonderheden en zei,, dat Nederland nog niet 1 van deze blik vruchten betrok. Tijdens de vertoon ing van de films die met belangstelling werd gevolgd, heeft de heer Borghart nog eenige explicaties ge- In de pauze was er gelegenheid een aan tal mooie stands te bezichtigen van pro ducten, welke in kruidenierswinkels wor den verkocht. De lieer Van der Linden heeft tenslotte enkele vragen beantwoord. Landgoed te Laren opengesteld Bij beschikking van de ministers van Landbouw en Visscherij en van Financiën zijn de onroerende goederen in de gemeente Laren (Gld.), toebehoorende aan de fami lie Gewin, lot een oppervlakte van ongeveer 22 HA.., erkend als, een landgoed in den zin AARDVERSCHUIVING NABIJ MALABAR Gevolg van hevige regenval Zeven dooden PANDOENG, 3 Maart. (Aneta A.N.P.). In de buurt van het radiostation Mala bar, boven Bandoeng, heeft een over strooming plaats gevonden waardoor vermoedelijk eenige kinderen bij de aardverschuiving een gevolg van deze overstrooming zijn bedolven. Voirder zijn eenige huizen vernield. Volgens telefonische berichten heeft een aardverschuiving plaats gevoncen op den berg Malabar in de buurt van het radio station, dat echter niet werd getroffen. On geveer vijftien woningen van koelies zijn vernield, enkele personen zijn gewond, ter wijl eenige inlandsche kinderen worden vermist. De zware regen en de invallende duisternis verhinderden de omvang van het ongeluk voldoende op te nemen. De tele foonverbinding is intact gebleven. De mogelijkheid bestaat dat de schade van grooten omvang zal blijken. Ook twee Europeanen, n.l. de heeren Van Sloten en Varkeviseer, zijn gewond. Tien gewonden Nader kan worden gemeld' dat het aantal gewonden bij de aardverschuiving op den Malabar tien bedraagt. Ook zijn enkele koelies vermist. Het radio-station is onbe reikbaar, doch intact gebleven, evenals de electrische verlichting. Het aanhouden van de regens doet vree- m dat c.e woningen der Europeesche ge ëmployeerden bij het radio-station het niet ïllen houden. Reeds is geneeskundige hulp uit Ban doeng gearriveerd. Zeven dooden te betreuren Hedenmorgen meldde men ons nader uit Bandoeng, dat de ramp zeven dooden heeft geëischt. Een koelieverblijf, waar vier families waren ondergebracht, werd vernield. Een inheemsche jongen bekwam een schedelfractuur en is overleden. Twee kinderen van een mantri-hoofdver pleger werden dood aangetroffen, evenals twee andere kinderen en een Hadji (inlander die den tocht naar Mekka heeft gemaakt) en zijn echtge- noote. Vier personen zijn gewond en werden in het Juliana-Ziekenhuis op genomen. van art. 1 der Natuursehooruwet 1928. Bedoeld landgoed, dat gelegen is tusschen de Smidsdijk en de Vleerdijk, ten Zuidwes ten van Barchem, nabij de boerderij „de Hardermaat", is voor het publiek opengesteld op vertoon van kaarten, die tegen een kleine vergoeding verkrijgbaar zijn bij den opzich ter G. W. Boeyink, wonende op „de Korte- maat", alsmede op de boerderij „de Harder- DORDRECHT: Lokon, v d Pluö'm; Anny, Hêl ling* TEXEL- Jacoba. "Wever LORITH: Anima, Paap WEMELDINGE; Ideaal. Brusee; Ambitie, Brus e; Ve-trouwcn. den Rooy-n HANSWEERT. Moed en trouw, Goeseye DUITSCHLAND: Maria, Camerraans; Rheln- nion 1, van Noolen; Gabrielle. Verbauwen; Ed- ard Keurvels; Barkowakl; Rijn Schelde 13, fit Verandering, Rijkers; Jenny, van Oost: Erna- Lelninga; Johanna, ICoreman; Arthal, Ee- Adriana, Ruitenberg: Eadenla 21. Beek; St An- ,n; Baden 72, Witter; Leo 13. Kau fer: Renee. de Groot; RSG 8, Frank, Nautilus 16. Tulsko 2, Mussig; Rjjntrans 5, Doris Edelweiss 11. Neuer: Flora, van Ooyen; Kriem- hilde, Schumacher: Grace de Dleu. van Boekelen ins Matlieesens, v d Vel de; De Koos. Weyt; Maria, de Itoeck; Amelber- ga. Ost: Marie, Broekman i BELGIE: Telegraaf 3, st: Ambitie 2, de Jong Progres. Dhooge; Sito. Wlllaert; Domburg, •kaik; Zeemeeuw, Goeseye. Nooit Gedacht, Hoogste stand te Hessingfors 777.6 Laagste stand te Biarritz 739.2 Stand vanmorgen half twaalf: 750.4, WEERVERWACHTING Meest matige Zuid-Oostelijke tot Noord oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vries punt des nachts, overdag weinig verande- ring in temperatuur. ALGEMEEN WEERQVERZICHT De hooge drukking in het Noorden hield stand. Zij breidde zich nog iets naar het Zuid-Westen uit. Ook op IJsland is de luchtdruk nog iets gestegen. De depressie kern, welke gister nog over Schotland lag, vulde op. Een nieuwe kern verscheen, gis termiddag in het Zuid-Westen op den Oceaan en verplaatste zich Oostwaarts. Het centrum lag hedenmorgen over de Golf van Biscaye. Als gevolg van deze luchtdruk-verdeeling waaien in het geheele waarnemingsgebied tusschen dit centrum van de depressii de kern van den hoogen druk in Finland, Zuid-Oostelijke tot Oostelijke winden,, wel ke in Oost-Europa en om het Zuidelijk deel van de Oostzee krachtig tot stormacli g zijn. Overigens zijn zij zwak tot matig. In onze omgeving mag venvacht worden, dat de Oostelijke wind zal aanhouden, met temperaturen des nachts enkele graden onder nul en overdag stijgende tot acht tot tien graden, THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf: 4.0 C. 5 MAART Zonsopgang 6.40 uur, zonsondergang 5.45 uur Maan op vm. 2.02 uur, onder vm. 9.44 uur Laatste Kwartier 9.37 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN LICHT OP HEBBEN 5 MAART Van 'a avonds 6.15 uur tot 's morgens 6.08 uur ECONOMIE y EN FINANCIEN C.V. W. Willems Cie. Naar wij vernemen bedroeg de bruto winst der Comm. Venn. W. Willems Cie, over 1936 f 220.681.37 (v.j. f 102.397.47). De gezamenlijke onkosten waren f 50.608.68 (v.j. f 40.907.65). Aan de op 16 Maart a.s. te houden vergadering van deelgenooten wordt voorgesteld uit de netto-winst uit te keerou 10 (vj. 9). N.V. De Rentekas te 's Gravenhage Netto winst f 119.000 In de te 's-G ra v e n.h age gehouden al- gemeene aandeelhouders vergadering van de N.V. De Rentekas te 's-Gravenhage, wer den dj balans- en winst- en verliesrekening per 31 December 1936 goedgekeurd en het dividend vastgesteld' op 5 pet. De netto winst bedraagt f 119.000. Als commissaris werd herbenoemd Mr. J. R. Thorbecke. Omwisselingsaanbod Koninklijke Naar wij vernemen, is door circa 97 van de houders van 4 dollarobligitiën dei Koninklijke Nederlandsche Mij. tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Nederl.- Indië gebruik gemaakt van het aanbod tot omwisseling op basis van een dollarobligatie van 1000 in een guldensobligatie van f 2500 plus een warrant. Op het oogenblik is dus circa 3 procent van de uitstaande obligatiën niet ter omwisseling aangeboden Loonsvcrhooging bij de mijnen Ook nieuwe pensioenregeling aanvaard In de gister gehouden vergadering van de Contact-commissie voor het mijnbedrijf deelden de directies mede, dat de gemiddelde en maximum-loonen der mijnwerkers vanaf 1 April a.s. met 5 pet. zullen worden verhoogd. Het gemiddelde houwersloon zal dan f 5.35 per dag bedragen. De loonen oer overige ondergronders worden naar verhou ding verhoogd. De minimum-loonen van de bovengronders boven 23 jaar, die momenteel 47.43 en 39 cent per uur bedragen, zullen vanaf 1 April resp. op 50, 46 en 42 cent per uur worden gebracht. De loonen der bovengronders van 19 tot 22 jaar woroen met 2 cent per uur verhoogd en dip van de jongeren met 1 cent. Met het oog op den onzekeren toestand zullen de directies de verhoogingen voor loopig tot 1 October a.s. laten gelden. De totale verhooging van de lasten voor de mijnen, die uit de loonsverhooging en de nieuwe pensioenregeling, welke ook werd aanvaard, voortvloeit, zal 9 bedragen. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 3 MAART siot, Vor. si- TARWE. No. 1 Manitoba 143% 143% No. 2 Harde winter 150% 151% No. 2 Roode winter 150% 150% ROGGEt Can. W. no. 2 117— 117% MEEL. Sprlngclear tj.55 «.55 KOFFIE. De termUnmarkt opende pröshoi dend en steeg op aankoopen door den handel en dcor Europa, wegens de voste stemming Havre en op hooger kost- en vrachtaanbod. Het slot was nauwelijks prijshoudend. Rio no. 7 loco 9%' Santos no. 4 loc*» 11% 11% Rio contract: Maart 4.30 4.30 6.93 7.02 Mei 6.99 7.0# Santos no 4. contract! Maart 10.38 10.45 Mei 10.40 10.45 KATOEN. De markt opende vast en 11 p. hoo ger en steeg daarna op depeches uit Liverpool en op levendige aankoopen door den handel e door de speculatie. Later vonden levendige algt Middling Upland i plai ;s. Slot t 3.87 Slot prijshoudend. RUBBER. Slot nauwelijks prijsh. Maart 21.79 21.81 Mel 21.90 21.99 CHICAGO, S MAART TARWE. De markt opende prijshoudend en c. hooger, steeg op aankoopen door het Ooste en dekkingen, reageerde op aanduidingen va onbestendig weer in gedeelten van het Z.W. e op berichten van eenlgen regenval en sloot nauwelijks prijshoudend. Slot. Vor si Mei 133% 133% Juli 114% 115% MAIS. De markt haldhaafde zich aanvankelijk in sympathie met tarwe, doch re volgens wegens beperkten steun regelmatig. Mei 104%' 105— Juli 100— 100 HAVER. Blot nauwelijks prijshoudend. Mei 45% 46% Juli 41% 42% PROVISIEN. Slot prijshoudend. Reuzel: Prima W Steam loco 11.87% 11.82% Maart 12.50 Varkens: 160-230 pd. 240-325 pd. 10.10 10.05 "WINNIPEG. 3 MAART TARWT. Dc Liverpool en landsche vraa daalde op geringe Manitoba's en op wl: velijks prjjs.ioudend. I VER per Me» 100% 65— BUENOS-AYRES, 3 MAART TARWE per Maart Mei MAIS per Maart ROSARIO, 8 MAART Slot Vor. «lot TARWE per Maart 11.56 11 Mei 11.65 11 MAIS per Maart 6.50 R1VIERBERICHTEN HANSWEERT, 3 MAART Gepasseerd en bestemd naar; BOTTERRAM: Telegraaf 4. st; Maria. Kornet; ChrUo. Versluis. Charlois, Meier; Mathilda. Wan ders; Mannheim 163, Schumacher; Scheepmakers haven, agenaar; Transport, van Anrooy; Valky rle, van Waardenburg; Adrlana Maria, Pols; DORDRECHT- Harrl Melr DELFT: Te-neuzen 27. Vershits 7.1TTFF.N: Pleternella, Bultinck PUTTINISSE: .Tenneke Tdrlana, van Kooten ichtlng, Y'-ser oer: De tijd zal t Leeren, v. d. Vliet; De Tijd zal 't Leeren, van Wijngaarden: Zwerver. Heuvelman; Christina, Koning; HUdegard. Desmarhel: Nelly, Hart- ns; Wleland, Krootjes; Alhema, Sybryn, Maagbnacht, Janssens: Albatros 4. Tempelaars: HarniMjie, Jonker; Amice, Capelleveen; Courier Gebroeders. Verkam Maria. Vermey; Disponibel, Bouman; Mathilde. 2Gebroeders, de Bruyn; Johan, neldijk;' Afplna", K^ee;361 Marce'l, Huyghe; Maria, de Souter; Germaine 2. de uter; Marguerlthe, v. d. Meersche; Lie vin, ïemortel; Mont Blanc 45, Reinhart; Ida Ka tharine, Stelnhoff; Rosalie, Viscot, Leny de "iiegher: Lisomar, Ceulemans; Zeeuwsch Vlaan eren, Aarnoudse; Antej, Kap; Poltou, Schön; lomoirt, Bom; Gelderland 7. Holbach; Klasina Kik; Elswlck, Schellius: Normannia, Hensber- gon; Maria, Wendt; Heima, Wendt; St Anna 3 de L'Or; St. Joseph. Boodts; Mont Blanc 12, Walllor; Damco 22, Junker Ideaal, Markus. LOBITH, 3 Maart 19377.T Gepasseerd voor middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: de stoomschepen: Willem, Lis, •artout, Herman, K. Vaart XI, Gerhard, Anton, Spes, Diana, K. Vaart XI, Johanna. Weser, Ju- •no, Prerir, Reval II, St. Antoni, Annard, Atha; Liselotte, Drinkgeeren; Wiljo, MUhlen- feld; Marienfels, Wolter; Wilhelm Elisabeth, Wenzel; Josephina, Machielse; Josefine, Schmits;. Angela, Meiners; Mithra, Waibel; Vita, Pefri;i Schwanhilde, v. Eek; Groenendaal, Peters; Anna Theodora, v. Koevorden; Munster, Erbel; Ja- Kanters; Melwake, Roskam; Maria, van Estrik; Dreissam, Siehl; Gutrune, v. d. Val; - ma, Clasmann; Genoveva, Clasmann; Hildegis, v. Hoek; Thea, v. d. Weert; Hemi, P&nkou; Racine, de Wit; Corregio, Hartman; Anna. de Vries; Exito, Zijlmans; M. Stlnnes 73. Volk; Germania, Golberg; Corneille, Velendurf;i Chardln, Westerhout: Duitschland, v. d. Wer- kah; Breslau, Schmidt; Bavaria 6, Lenz; Sctau- tnann, Kooyman; Berckheide, Brink; DORDT: s Vauban; "s. Helena; Syar, Hengelveld; Sopho, Baassen; AMSTERDAM: Dividend, Geerts; Rijn en Lek 2, v. d. Haar; Wijkdienst 32, Staal; MUI DEN: Helena, FreudenbergerLEIDEN: Zelden- rust, Trouwborst; HAARLEM: Maria, v. d. Meu- len; Nibelheim, v. d. Zande; PANHEEL: s. Ri-« val; s. Sancta Maria; LIESBOSCH: Mea Vota, Vonk; MAARSEN: Mont Blanc 11, Ruck; BEEK EN DONK: Rival, van Vijven; SCHAGEN Martha, Nout; VREESWIJK: s. Esperance; s< K. Vaart 12; 4 BELGIë: s. August; s. Taunui; s. Beta; Al batros, Verstraeten; Joemma, v. d. Pluym; Bertha, Cop; Slim, de Ruyck; Redemptor, Brack- mans; Hera, Poppen; Mlnnedosa, v. d. Weljer; Loudes, Joosten; Francisca, Peeters; Celina, Stoop; Anbol, Claus; Leopold 3, de Smet; Rijn Schelde 4, Rycquart; Lucrum, Otten; Angelika, Keil; Georges, Claassen; Guadalquivir, Savel- koul; Coralino, Bol; Ocean, Akeleijen; Patrle, Jeurissen; Syivle, Klaassen; Serpent, Groenen dijk; Liesbeth, Nies; Elisabeth, Holt; Octavia, Verbeeck; Alidor, Cleerbout; Adelia, Verschel den; Zeemeeuw, Claassena; Donau, v. d. Kin deren; Hoffnung, Rumelchen; Njordi, Wester- linck; Notre Droit, Troyen; Emma, Janssens; Georges, Huyck; René, Saevens; Victor, Ridder; Monc Blanc 47, v. d. Tak. r Gepasseerd na 's middags 12 uur en tpstemd ROTTERDAM: de atoomschepen: Avanti, Jo hanna, Skadl, Vitesse II, Vingnir, Eendracht. HeKIa, Speculant, Credo; Anna, Bracht; Sophia II, NeijenhoffTremonla, Leeuwes; Gelria, Buis man; Gretha, Woerkom; Johanna, v. Ee; Ma ria, Smink; Adrian, Hoffman; Frankfort, Bode; Ruhr, Gerth; Ad. Linden 8, Botens; Wlndoe, Buschbach; Belt, Albers; Nussia 2. Fabri; DORDRECHT: s. Souhiacos; s. Seine; VREES WIJ: s. K. Vaart 10; WEURT: s. Maaskade; SCHORE: Gerritje Hendrika, Derksen; MAAg- VRACHT: Lloyd 5, KRth; VLIEREEDE: 2 Ge broeders. DamhoffAMSTERDAM: Zandexpresr Ligtenberg; Amst I. Terschuren; HOOG LAND: Eendract, van AsperenZWOLLER KERSPEL: Rival, Wubbeling; Lastdrager, van Asperen; LEMMER: Overtjsel, Bruinsma; OUDERKERK a/d LJSEL: Johanna. Trouw borst; LOCHEM: Result. Wijnen; IJMIUIDENï Tota, Waas: HAARLEM: Elisabeth Levina, Jongen; HUIS DEN DONK: Nieuwe Zorg. v. Lopik; WADDINXVEEN: Frederika, v. Gent; ZAANDAM; Maria Hendrika, Huibers; BELGIë: Tlstel de Coulanger. Dittenbergen; Lloyd 8, Ehrel; Hannover 33, Schulze; Alwin, Sledmann; Texel, Smook; Zaanbrug, Karbach; Rijn Schelde 16, Camp; Mannheim 200, Gilles; Baden 61, Fuch; Sanara, Koppens; Neptun 21, v, d. Wiel; Rheinunion 7, Verduyn; Victor, Rid der; Hollandia, Versluis; Dido, Mosbergen; Hen drik, Vegter; Hansa, Heecke; DUITSCHLAND: s. De Zeeuw,, DUITSCHLAND: st. Helnrich; Brabo 31, Bruys; st. Newa; Jacoba, Bodewijk; Wekdienst 29, v. Kerle; st. Meurthe; st Mazarin; Saphir, Rörsch; Comptoir 14, den Dolder; Comptoir 21, Medecker; Waal, v. Vliet; Cani 6, Molling;; st Norvi; Siegfried, Dnledljlc; Guta, Beckers; Markwart, Udes; at. Tilly; Paul, Passmann; Hans, de Geus; 3 Gebroeders, de Bruljn; Storm vogel, de Wilt; Colibrl, Wijkdienst; Walviscli v. d. Weljer; Jean, Tunk; Martin, Vos; Gustaaf, Moens; Victorine, de Backer; Rupcl I, Meers man; Ida, de Donder; Wilha. Maria, Koopmans; st. Geertnuida; Albert, v. Straeten; Copiosa, Haems; Helene. Femmersman; Edmona, Goed gezelschap; Sanara 103, Engel; st. Teutonla; For- tuna, Toben; Köln, Lerehe; Vertrouwen, Erou- wer; Alpina 3, Versehure; st. Wodari; Munster 23, Koster; Josef, Köhlig; st. Sebaja; st Jan Buzlnk; Fanto 4. Poche; Wim, Priester; st. Ver- gennes; 4 Gebroeders, Klomp; Marelou, Schön; Donal, Ypma; st. Ideaal; Baden 5, Junker; st. Dula; Taxandrla, Moraal; Westfalla, Janssen; Daruna, v. Klinken; Main 72, Kei ie; st. Korea; D. A. P. G. 12, Kirdorf; Spes, Veenstra; Jean, Gepasseerd na middags 12 - bestemd DUITSCHLAND: st. Morgenster; Adno, Ver hulst; st. Flat 3; Rudolf 1. Wlrcker; Seam 10, Kohier.]» Geria, Veldman; Cornelia. Janssen; st Tjoba; Tintoretto, de Jong; Tristaan, Meersen; Risico, Bruinslot; Hendrika Maria, de Beyer; Broedertrouw, de Beyer; st. Johanna; Amlcitia, Wlldcboer; st. Vitesse; Margaretha, de Weljs; Gerda Beria, Pols; Machiensteen 24, Oppermeer; Cum Deo, Lohman; Vertrouwen, Sempel; Ber tha Johanna. Hollinck; Ria, Schepers; st. Par- tout 2; Johanna. Sanders; Amlcitia, Daanem; Anna, Hertog; st Rakata; Lilly de GruUter, Stinissen; Henrlca, AriensWawanl, Meijer; st Barba; Keo, Neckel; st. Magni; Maria Corna., Werner; S. H. V. 70, Steenhorst; S. H. V. 12, Junulit; st. Flat 10; Wuppler, Hartman; Hein- rich. Rörsch; st. Fiat 14; Winscherman 54, Neuer; Georg Reltz. Dellacher; Gudrun, Hol- scher; at. Roelfina; Munster 9, Wilkens; Adol- phine, Pasman; at. Louvois, Damme; st Tarn; Naohta, Blatner; Holbein. Jacobs; Arbon, Ver- berght; Sijaliede, v. Leuthem; st Edmund; Rhe- nania, Stuckhart; Antoon, Hammer; st. Pas teur; Naplita 10. Pannlcke; Ampilo, v. d. "V U— vere; Atalante, Herman; st Jega; E. Stachel- haus, Wasch; st- Olse; st. La Place; Munde- heim, Roersch; Wilana, Phlltpln; Fluviale 13, Mel,j; Jordaens. Mohlberg; st. Harmonie; Helena, v. Beveren; Fraternlte. de Melj; Verrat, Sellen- slag: Marlette, v. Hemelrijk; Helena, Voets; Inkise, de Ves; st. Bragi; Nardlni. Hollander; Munster 26. Gassert; st. Sleipnir; Paulina, van Minnen; Naohta 8. Karbach; S. G. D. E. 2, Fugel; Onderneming, Hoogendoorn; Elblng 7, Weinrelch: st. St John; Martha, Griep; Rio ds Janeiro, Coppens; Phllomena, Gasten; August Wint Orion, Schneldler; Bade: Bruggen: st Flat 0: Suseo. Vronim; -a, Hlllebrand; Ideaal, Kanaalvaart 5, Stun st. Flat 11; Dankbaarheid, Brandt; Timor, d« Vries; Volharding, Kuperus: Honn op Welvaart Verkalk: st. K.Vaart 2 en 17; Alberleh. Smaal; Helena TT. Joosten; Maria. Lieven; Helena, de Haas; Capricornus, LohmeUer; st. Ruhrort; st Rhelo; Catharin» 2, Bill; Anna, Emmig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3