Jbruiur (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken KLEINE OORZAKEN GROOTE GEVOLGEN De Stadt-Schanke HOTEL-HAMDORFF AVANG Ing wensen Co I abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per pqst 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending.53C Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 SirtJCTtmtitpiijjtn: Van I tot 5 regels f.17'/» Elke regel meer 032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend O.10 No. 6027 DONDERDAG 4 MAART 1937 17e Jaargang De kleine dingen kunnen in ons leven zoo groote beteekenis hebben. Soms is men zich dat bewust. Men merkt dan, dat een ontmoeting, een enkel woord, een passage uit boek of krant, zóó heeft gepakt, dat men gedurig weer op de gevolgen ervan stuit. Nog veel meer ondergaat men de nawerking van allerlei schijnbaar onbeteekenende dingen onbewust. Ze doen vaak meer goed of kwaad dan men weet. Tot die belangrijke kjeinigheden, waar velen niet op letten, behoort ook, wat men zoo te hooi en te gras, vooral in de ontvankelijke jonge jaren, opvangt uit de krant, die elke dag in huis komt. Een paar regels in de redactiekolommen, een illustratie, een advertentie, blijven vaak hangen in het onderbewuste. Daar werken ze, zonder dat men 't weet. Als later de gevolgen blijKen, Kan men de oorzaak niet meer opsporen. Die ligt vaak in zulke kleinig heden van jaren terug Bevorder de geestelijk-zedelijke veiligheid van Uw gezin door een Christelijke krant op tafel te leggen. Gelukkig zijn er zulke dagbladeh. En goede. Lezers van ons blad, helpt Uw vrienden en kennissen waken voor de veiligheid van hun gezin. Bewijs hun die vriendendienst. Ze zullen het later waardeeren, en wij doen dat thans reeds, als blijk waarvoor we U een mooi boek toezenden, gezonde Christelijke lectuur voor Uw gezin. Abonnés op te geven aan DE ADMINISTRATIE KWEEKELINGEN MET AKTE In dé grond der zaak is deze naam absurd en moest men spreken van onder- Wijzers zonder rechtspositie en zonder loon of althans arbeidend voor een grijpstuiver. (Vroeger gold de naam „kweekeling" alleen ,voor een „leerling-onderwijzer", die onder toezicht van de bevoegde leerkracht klasse- Werk mocht verrichten voor zijn praktische vorming. Hij was kweekeling omdat hij de voegdheid miste als zelfstandig onderwijzer op te treden; maar na het behalen van de akte was hij geen kweekeling meer, doch zoolang hij geen betrekking had,, werkloos onderwijzer. Toen er echter zoovele werklooze onder- Wijzers kwamen en daartegenover de bezet ting der scholen met leerkrachten inge perkt, doch ieders taak daardoor verzwaard werd, kwam de idee op om profijt te trek ken van deze toenemende en aanhoudende werkloosheid: de „kweekeling met akte" Werd in de school toegelaten om te werken, jdoch niet om salaris te ontvangen. Zelfs beging men in 1933 we willen niet zeggen: de absurditeit maar dan toch de ongerijmdheid om in de wet vast te leggen, dat een „kweekeling met akte" zelfstandig onderwijs mag geven. M. a. W. niet het diploma dat de bevoegdheid toe- kent, maar het salaris beslist over de vraag of men bevoegd is onderwijs te geven. Het is alsof men tegen den kweekeling met akte zei: „Gij werkt niet voor loon en dus moeten wij extra op uw arbeid toezien". „Kweekeling met akte", de betiteling roept de gedachte aan een harde lijdens weg op. Geslaagd voor onderwijzer... heer lijk; maar kans om voor de klas te komen en eigen bx-ood te kunnen verdienen... prak tisch voor eenige jaren uitgesloten. In 't gunstigste geval, als plaatselijke omstan digheden of persoonlijke connecties mee werken: kweekeling met akte tegen vergoe ding van reis- zonder verblijfkosten of een belooning van 25 gulden per maand, waar- yoor men dankbaar mag wezen. En te troosteloozer werd het uitzicht, om- 'dat van jaar tot jaar de klassen grooter en dus ook het aantal wachtgelders^ die bij benoemingen voorgaan, grooter werden; terwijl echter tevens de kweek- en normaal scholen elk jaar nieuwe geëxamineerde „kweekelingen met akte" afleveren en bo vendien het aantal schoolgaande kinderen door verhooging van leeftijd en verminde ring van het aantal geboorten voortdurend afneemt. Kan men zich ongunstiger situatie den ken? Welke werklooze komt tegenover zoo- Veel tegenwerkende factoren te staan als de kweekeling met akte, al of niet zonder klas? En is het niet gemakkelijk te ver staan, dat er bitterheid in menige ziel komt men meldt ons gedurig frappante geval len wanneer 60-jarige onderwijzers met minderjarige doch hun eigen brood verdie nende kinderen en gehuwde onderwijzeres sen, doch die waarlijk geen kostwinsters zijn, in school mogen en de kweekelingen met akte er buiten moeten blijvén of hoog stens voor wat zakgeld een volle taak te vervullen hebben.' Ook kan het geenszins verbazen, dat deze groep intelleotueele werkloozen ieder voor zich, maar ook volgens de laatste berichten, te zamen en in vereeniging een krachtige actie voeren .v.oor. lotsverbetering. Het onderwijs heeft onder de bezuiniging heel veel geleden; in 't algemeen was daar aan niet te ontkomen; dit mag echter geen reden zijn om niet met meer dan gewone interesse op te komen voor het lot van een groep, welke in het hijzonder gedupeerd is. De nieuwe burgemeester van Oud-Alblas De heer C. G. Dobben de B r u y n (zoon van het A.-R. Tweede Kaïmer. lid), die benoemd werd tot Burge meester van Oud Alblas. De heer Dobben de Bruyn was tot dusver werkzaam als ambtenaar ter secretarie tie Gou derak. „Hertog Hendrik" in Dubrovnik Het Nederlandsche oorlogsschip „Hertog Hendrik" is te Dubrovnik aangekomen en hartelijk ontvangen. Dit is de eerste maal dat een Neder- landsoh oorlogsschip de Zuidslavisciie wa teren bezoekt. Op 9 Maart vertrekt de „Her tog Hendlik" weer. H. Mulder ij e f Te Zutfen is in den ouderdom van 73 j'ear overleden de heer H. Mulder ij e, in leven president van het Christelijk Lyceum aldaar en eere-voorzitter van de Ghr. ge- heelonthoudersvereeniging. In de Ned. Herv. Kerk bekleedde de overledene verscheiden functies. Voorts was hij oud-directeur op richter en commissaris van de Mij. tot Ver zekering van uitgesloten risico's te Zutfen. De begrafenis zal a.s. Zaterdag te Zutfen plaats vinden. HET PRINSELIJK JACHT In den loop van den zomer komt het gereed Het zal den naam J'iet Hein" dragen De bonw van het motorjacht, dat als onderdeel van het Nationaal Huwelijks geschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zal worden aangeboden, vordert goed. Het Jacht zal ingevolge den wensch van de Prinses en de Prins den naam dragen van „Piet Hein". De bouw van het jacht is opgedragen aan de Amsterdamsche Scheepswerf van den heer G. de Vries Lentsch. Jr. te Amsterdam, die een groote serie motorjachten' van ongeveer hetzelfde type heeft gebouwd voor buitenlandsche reke ning. Bij het ontwerpen van het jacht heeft men aanvankelijk groote moeilijkheden on dervonden om tot oplossing te brengen de vraag hoe men het jacht zeer langzaam moet laten varen terwijl het tegelijkertijd een behoorlijke snelheid moet kunnen ont wikkelen. Het langzaam varen is immers een probleem dat de vaart op onze binnen wateren stelt omdat deze vaak smal en on diep zijn. Op gelukkige wijze is deze moeilijkheid opgelost en het zal mogelijk zijn uiterst langzaam met het jacht te varen, terwijl de maximum snelheid ongeveer 23 K.M. zal bedragen. De beide Dieselmotoren, die het schip zullen voortstuwen, zijn in aanbouw te Hengelo bij Stork. Er zal nog wel een poosje verloopen voor het jacht geheel gereed is. Reeds thans worden van vele zijden, zoowel van parti culieren als van fabrikanten, schenkingen ontvangen ten behoeve van het schip en zijn inventaris. Wij noemen o.m. de schroe ven, al het verfmateriaal, het electrisch net en de dynamo, de ï'eddingsmiddelen, vlag gen, radio-installatie en telefoniezender, de motorbijboot en de roèisloep, het zilver werk, servies, linnengoed, de keukeninrich ting en tallooze voorwerpen meer. Men mag aannemen dat het jacht in den loop van den zomer gereed zal ko men en dan zijn reizen door de Neder landsche waterwegen zal kunnen aan vangen, met vreugde begroet door al-, len, die de watersport een goed hart toedragen. dtoüls vn (/^stwiVUlJVlts BRACK'S DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf f 4.— Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 Leidschepleln 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 6 ma I 75 c. 11.25 ELK DINEE EEN TOPPRESTATIE! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin In de Tceveszaal te 's Gravenhage werd gisteren de conferentie der z.g. Oslo- Staten geopendmet een rede van minister Colijn. Tijdens de openingsrede van onzen minister-president; van links naar rechts: de ministers Gelissen, De Graeff, ColijnVan Lidth de jeudz en' Deckers. NED. CHR. LAND- ARBEIDERSBOND De heer R. Siemons twintig jaar Bondsvoorzitter De heer R. Siemons mocht dezer dagen gedenken, dat hij 20 jaar geleden tot voorzitter van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond werd gekozen. In een waardeerend artikel in het orgaan van den Bond wordt er op gewezen, hoe Bondsvooi-zitter Siemons thans gedurende 20 jaren met vas- te hand 't Bonds- werk heeft leid. De verkie- zing van den iPgSl^ ^fllpl heer Siemons j y: WëM xvas indertijd -irfISffl spontaan. Met vrijwel algemec- i ne stemmen wei -I jiem jiet voorzit terschap toever trouwd. En hij heeft de verwach tingen niet be schaamd. De Bond mocht zich verheugen in ge stadige groei. Het ledental steeg van 1173 tot 25610. De heer Siemons is een stuwende kracht gebleken. De vergaderingen van den Bond werden door hem steeds op correcte wijze geleid. Zijn medebestuurders hebben in dit alles aanleiding gevonden om hem in genoemd artikel hartelijk te huldigen en hem dank te brengen voor alles wat hij voor den Bond deed, waarbij zij tevens den wensch uitspreken, dat God hem nog vele jaren de gaven en krachten moge schenken om het voorzitterschap te blijven waarnemen. Conflict aan de Woerdensche veiling Handelaars in staking (Van onzen correspondent) Het bestuur van de Veil&ngvereen. „Woer den en Omstreken' heeft besloten, het statie geld voor kratten en potbakken, ingaande 1 Maart, te verhoogen tot 30 cents, terwijl voor de handel de huur met 1 cent werd verhoogd. Hoewel de handel protest aantee- kende en dreigde te gaan staken, heeft het bestuur gemeend, de zaak toch te moeten doorzetten, met het gevolg, dat de handel staakte. Inmiddels is een grossiereveiling opgericht, welke in een lokaliteit van den heer-- Versteeg veilt Naar men ons' mede deelt, kan de handel zioh daarmede behoor lijk redden. Het tarief bedraagt 1V2 Tot op heden is nog geen vergelijk getroffen door de inmidid'ds benoemde arbitrage-commissie. HET WATER ZAKT Invloed van de val reeds merkbaar Volgens de berichten uit Duitschland over den Rijn is de val van deze rivier toene mend. De val van de Waal blijft voortduren. Deze is op de kade tusschen Lindenberg en Grootestraat te N ij m e g e n reeds goed merkbaar. Het IJsselwater is te Zutfen thans voort durend aan het zakken, hetgeen op diverse punten van de stad reeds melkbaar is. Ook do was van de Maas heeft thans een einde genomen. De toekomst ziet er dus thans voor de verdronken landen weer wat hoopvoller uit. Man te Groningen overreden en gedood Vanmorgen half negen is de acht en vijftig jarige ongehuwde koopman L. S., wonende in Hoogkerk, toen hij ge zeten op zijn fiets met aanhangwagen cle Emmastraat te Groningen pas- seerde, aangereden door een auto van de Texaco-Maatsohappij, welke uit een zijstraat kwam. S. werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat de dood on middellijk intrad. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. De moord in de auto Nijmegenaar op vrije voeten gesteld Naar wij vernemen, is de gearresteerde Nijmegienaar, M. van B., di» in het bureau Warmoes straat te Amsterdam werd vastgehouden, in verband met de verden king, dait hij betrokken zou zijn hij de Haag- sche moordzaak, gistermiddag op vinje voe ten gesteld. De commissaris van politie te Den Haag, de heer Hol, heeft den man gisteren ver hoord. Daarbij heeft d'e verdachte een alibi kunnen opgeven voor den nacht vaex Vrij dag op Zaterdag, dat door getuigen volko men is bevestigd. Men zag hierna geen reiden den mam nog langer vast te houden, zoodat ook deze arrestatie geen licht heeft geworpen op den zoo geheimzininiigen moord, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op den auto handelaar Hes te Dén Haag is gepleegd. Begrafenis van het slachtoffer Op de aligemeene begraafplaats te Haar lem is het stoffelijk overschot ter aarde be steld van dien heer P. Hes, die in een auto in Den Haag is vermoord. Do belangstelling van het publiek was buitengewoon groot. Aain de groeve heeft Ds C. II. Moll van Charante, voorganger van de Vereen, van Vrijz. Herv. te Haarlem, woorden van troosl tot de nabestaanden gesproken. Een broer, de heer E. Hes, dainikte voor de belongs telling. «mm TEOLIN van WAGEMAKEP5 MET MESSTEKEN AFGEMAAKT Man en vrouw van zeventig jaar vermoord Gruwelijk drama te Vlissingen Toen vanmorgen te ongeveer 7 uur de melkboer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwe reins, gevestigd aan den Konings weg 47 nabij de Keersluis te Vlissingen, vond hij de deur van het café open. De melkboer, die op andere ochtenden het per ceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaarden caféhouder en diens echtgenoote op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie welke hij van de ontdekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de po litie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die omstreeks 70 jaar waren, gis teren laat in den avond zijn ver moord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. De café's te Vlissingen kunnen tot middernacht geopend blijven, doch het café „de Keersluis" van den heer Lauwereins, dat hoewel het aan den grooten weg ligt, toch eenzaam gelegen is, sluit steeds tus schen 10 uur en half 11. He is zeer waar schijnlijk, dat omstreeks het sluitingsuur of kort daarna de dader of daders van het mis drijf in het café zijn gekomen. De vrouw, wier lijk in het café werd gevonden, bevond zich namelijk in nachtgewaad en men ver moedt, dat zij, toen zij zich boven in de slaapkamer bevond, beneden in het café iets verdachts heeft gehoord en zich toen naar beneden heeft begeven. De beide slachtoffers zijn met messteken afgemaakt. Vooral de vrouw was vreeselijt toegetakeld. Het heele huis overhoop gehaald Onder leiding van commissaris A. O. F. W C. Gasinjet werd hedenochend in het per ceel een onderzoek ingesteld. Het is geble ken dat het geheele huis is doorzocht en dat alle kasten enz. zijn opengebroken. Zelfs de bedden zijn uit elkaar gehaald en de kussens opengesneden met het doel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het bxfffet in het café werd op den grond geld gevonden, zoo dat men aanneemt, dat de bedrijvers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben laten vallen. De commissaris van politie heeft zich he denochtend onmiddellijk in verbinding ge steld met den politiedeskundige den heer van Ledden Hulsebosch te Amsterdam, die zich zoo spoedig mogelijk naar Vlissingen zal begeven om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Spoorwegdiefstal te Vlijmen Naar wij vernemen heeft de recherche dienst bij de Ned. Spoorw egen in samen werking met de rijks- en gemeentepolitie te V1 ij m e n wederom een goede slag ge slagen. Het was dien recherchedienst bekend, dat verscheidene zendingten, welke te Vlijmen ter verzending waren aangeboden om per epoor te wórden vervoerd, niet in het bezit vair» de geadresseerden kwamen. Dit ge schiedde in de maanden December, Januari en Februari jl. en het betrof hoofdzakelijk zendingen koffieboonen cn leder. Aangezien vaststond, dat de zendingen in den wagon waren geladen, was het onbegrij pelijk, dat ze (friet terecht kwamen. Een nauwkeurig ingesMd onderzoek wee9 uit, dat men de daders te Vlijmen had te zoo ken. Aan bovengenoemde politie-instanties is het mogen gelukken de daders te achter halen. Twee inwoners van Vlijmen hebben zich aan diefstal van de goederen schuldig gemaakt Ook de helers kamden wordlen aangehouden. De verdachten zijn te Vlijmen voorloopig ingesloten. Zij hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Een gedeelte van het gestoLene is nog opgespoord kuuner. worden. De daders stalen de goederen uit de wa gons, welke op het emplacement te Vlijmen stonden, na eerst het spoorlood te hebben verbroken. Verbaier Uw positie door onze prima, schriftelijke opleiding tot BOUWKUNDIG OPZICHTER Gratis plaatsingsbureau. Vraag zon'der verplichting inlichtingen bij A.S.S.O- Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 TROTTEURS VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Eerste Kamer heeft de begrooting van Justitie in behandeling genomen. De posttarieven naar Indië zullen aan merkelijk worden verlaagd. Verschenen is de Memorie van Ant-> woord aan de Eerste Kamer ov?r de Be-, grooting van Onderwijs. Luitenant-generaal jhr. W. Röell heeft; afscheid genomen van het Arnhemsche garnizoen. Loonsverhooging bij de Nederlandsche mijnen. De voorbereidingen voor de Wereld-i jamboree hebben goede voortgang. j Tengevolge van de hevige regenval in! Ned. O. Indië is een aardverschuiving nabij Malabar voorgekomen. Te Vlissingen zijn een man en eed vrouw van zeventig jaar op gruwelijke wijze vermoord. De stad Oviedo ïs thans door de Astui rische en Baskische troepen geheel inge-. sloten. Halifax heeft in het hoogerhuis een verklaring afgelegd over de controle der kusten. De Amerikaansche senaat heeft de neu- traliteitswet aangenomen. De positie van Lewis, de Amerikaan-f sche arbeidersleider, is door de houding der staal-industrieelen aanzienlijk ver sterkt. DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN (Adv.) Dr. H. NANNING'» KINADRUPPELS (VOLKOMEN ALCOHOLVRIJ) WEKKEN DEN EETLUST OP laken hel ;ebruik iterkingsmiddel den regel onnoodig. WACHT U VOOR NAMAAK en let op den naam DrH. Nanning buiten op de acon. - Prij. f 1.30. Fabriek. N.V.. DEN HAAG. „HUIZE OKKENBROEK" POST BATHMEN (O.) TeL Heeten 11. Heerlijk rustoord in ongerepte natuur. Hel en Dennen. Alle moderne comforts. Prima reierenties van H.H. Doctoren en Particulieren. VRAAGT PROSPECT! IS f Adv.) SCHOONMAAKTIJD PALTHE TIJD door ons procédé stoomen en kleurophalen of oververven in andere tinten. Ook motecht maken van alle wollen weefsels. TAdv.) Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de nitvoerlno van Effectenorders, bet tncas- seeren van Con pons en bet nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurstijd 31207 (Adv.) KERKBOUW GEGUND Door den arch. Ferd. B. Jantzeu werd to Amsterdam na onderhanasche aanbe steding, namens de Evangelisch-Lutherscho gemeente aan de N.V. Beton- en Aannemings Mij. v.h. Begram van Eeten en de Bruijne voor 82.190 opgedragen het maken van oen kerkgebouw aan de Dintel- en Uiterwaarde straat, aldaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1