Eden zegt: geen koloniën voor Duitschland Glas in Lood WOENSDAG 3 MAART 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland FASCISTISCHE FANFARE De groote fascistische raad is eens weder ï>ijcon geweest een gebeurtenis, welke in Italië altijd met bijzondere belangstelling wordt tegemoet gezien. En niet slechts daar! Ook het buitenland spitst de ooren, zoodra van een nieuwe zitting van dit aller hoogste fascistische lichaam sprake is, het welk de onderscheiding geniet, Mussolini's rapporten te mogen aanhooren en nieuwe richtlijnen te bespreken voor de ontwikke ling van don binnen- en buitenlandsche politiek van den Duce. Ditmaal was de „militaire voorbereiding 'der natie" het belangrijke programma-punt waarom 't alles draaide. Wellicht heerscht .hier en daar in de wereld wel de meening, dat op het punt van militarisatie het fas cistische regiem reeds lang alles voorbij is gestreefd, hetgeen men op dit gebied tot dusver kende. Wat kan een land, dat zijn kleine kinderen reeds in uniformpjes steekt cn met bravoure leert marcheeren men moet daarvan ooggetuige zijn geweest om te kunnen beoordeelen met welk een mate van ouwelijke ernst deze knaapjes in het gelid gaan! nog verder verrichten op 't gebied van oorlogstoerusting? De Abessijn sche oorlog, met zijn van bovenaf gecom mandeerde massa-mobilisaties, louter voor 'demonstratie-doeleinden, heeft overduide lijk laten zien- hoe schier elk mensch in Italië reeds een plaats kreeg toegewezen op het strategische schaakbord en in voldoen de mate onder moreele en andere pressie stond- om die plaats ijlings in te nemen, zoodra er door den Duce weer eens hoog .van de toren werd geblazen. In Rome echter acht men dit alles nog niet voldoende. Groot-Brittannië heeft een defensie- leening aanvaard van vierhonderd millioen pond sterling in lires omge rekend is het bedrag nauwelijks meer voor een gewoon mensch te benaderen! Welnu het fascistische regiem moet daartegen over een daad stellen, die voor het zelfbe wustzijn en de verbeelding van den gemid delden Italiaan een minstens evenredig imponeerende taal spreekt. Vandaar de af kondiging, dat alle actieve krachten der Italiaansche natie, tusschen 18 en 55 jaar, geheel moeten worden gemilitariseerd door het periodiek oproepen van de mobiliseer- bare lichtingen. Verder wordt geprocla meerd, dat een maximale autarkie moet worden tot stand gebracht ten aanzien van de militaire behoeften, die zoo noodigboven de burgerlijke behoeften de voorrang moe ien hebben. Wat dit laatste zeggen wil? Italië is voor een aanzienlijk deel zijner grondstoffen wij noemen slechts petro leum, benzine en katoen, die bij elke oor logvoering onontbeerlijk zijn van het buitenland afhankelijk. Men wil nu, meer nog dan tot heden het geval was, zich deze verschaffen door pogingen* ze op synthe tische, dat is kunstmatige manier, te ver vaardigen. En wat men in geval van nood aan deze dingen mocht tekort komen, zal in hoofdzaak door de bevolking moeten worden ontbeerd. Eerst moet het leger wor- 'den gekleed en in ruime mate worden voorzien van automatische strijd- en trans portmiddelen, ook al zou dan tenslotte de burger in lompen zich moeten kleeden en te voet moeten gaan. Het is de leus van liever kanonnen dan boter uit het Duitsch in het Italiaansch vertaald. De vraag doet zich voor, welk voordeel Italië van zijn Abessijnsche roof kan heb ben, zoo het land inderdaad wederom eens onder oorlogsdreiging mocht gaan gera ken? Ethiopië, ook al heeft men het een maal in grondige exploitatie genomen, blijft een dubieus bezit, omdat het prac- tisch slechts via het Suezkanaal te berei ken is, een verbinding, die door Engeland gemakkelijk kan worden afgesneden.^ Het land, zoo het al inderdaad zoo rijk is als men te Rome meent- blijkt dan toch niet anders dan een goedgevulde brandkast, die in het slot is geworpen, zonder dat men de sleutel tot zijn beschikking heeft. Natuurlijk wordt in het land van den Öuce de meening gepropageerd, dat het Engeland is, hetwelk thans de bewapenings wedloop gaat ontketenen. Ook in Duitsch land redeneert men gaarne zoo en wenscht men weg te cijferen dat het de eigenmach tige daden der dictatuurlanden zijn, die als aanslagen op het recht en de veiligheid der anderen de reactie der versterkte be wapening in het leven hebben geroepen. Men acht te Berlijn en te Rome de ge meenschappelijke politieke as versterkt, doch ziet men met voldoende duidelijkheid in, dat men niet slechts te Londen, maar ook elders in de wereld een geest van ver zet tegen de rechteloosheid van fascisme cn Hitlerianisme heeft wakker geroepen, welke voor de toekomst dezer beide staten ook voor het lot van het Europeesche ,ncnt een beklemmende bedreiging vormt? DE SPAANSCHE BURGER OORLOG Wordt Toledo bedreigd? Van Madirlleensche zijde wordt bericht, dat roode troepen in het gebied van Talavero in Noordelijke richting de Taag zijn over getrokken-en thans oprukken irn de richting van Torryos zonder op tegenstand te stuiten Blijkbaar is deze manoeuvre, waartoe na een aanval, diie dh nationalisten volkomen verrast, kon worden overgegaan, bedoeld om de rechtsohen te dwifrigen hun druk op het Jarama-front op te geven. Verscheiden strategische posities zouden de volksfronttroepen in handen zijn geval len: Toledo zou door hen reeds worden be dreigd. Men heeft den indruk, dat de nationalis ten tot den aanval willen overgaan ten Noor den van Cordova, in den sector Pozo Blanco van waaruit de geheele mijnstreek van Puerto Llano en Almadien beheerscht jwordt. Voor de slachtoffers van den burgeroorlog België begint internationale hmpactie De Belgisohe regeeriicg zal het initiatief nemen voor een internationale actie tot hulp- erleening aan de slachtoffers van dten bur geroorlog in Spanje. Men denkt daarbij vooral aan de vrou- ■en en kinderen, zoowel aan rechtsche als aan linksche zijde. Het zou de bedoeling zijn, den arbeid van het roode kruis, die bedreigd wordt door gebrek aan fondsen, te doen voortduren. Daartoe heeft de Belgische regeering zich in verbinding gesteld met de Zwitsersche regeering. Bovendien zou zij onmiddellijk besprekingen met de regeeringen te Londen en Parijs willen aanknoopen. Alle Europee sche landen zouden worden uitgenoodigd, de actie te steunen. Sabotage der Britsche defensie De „Daily Mail" meldt, dat de politie een conimu'r,iisti6chen aanslag heeft ontdekt waardoor het bewapeningsprogram der re geering moest worden tegengewerkt. Ef zouden opzienbarende, arrestaties op komst zijn. De geheime politie onderzoekt op het oogenblik nauwkeurig verschillende geval len van sabotage in bewapeningsfabrieken in midden-Engeland. Stakingen in Amerika breiden zch uit Iq de Ver. Staten h bben gisteren duizen den arbeiders het werk gestaakt met hiet oog op de „overwinning" van de vakvereenigin gen, zooals de arbeidersvertegenwoordigere, de toekenning van loonsverhooging en do vermindering van den arbeidstijd voor de 12-8.500 arbeiders in de staalindustrie noemen. Een staking bij Wool worth In Detroit om vat tot nog toe nog slechts twee van de veertig magazijnen. Er bestaan echter plan nen om ook in de overige 38 een staking met gekruiste armen te beginnen. Op Rhode Island zijn meer dan 2000 chauf feurs van vrachtauto's ia staking gegaan. Zij eischen een loonsverhooging van 26 Door deze staking worden de leveranties aan practisch de geheele industrie bedreigd De machtige vakvereeniging der chauffeurs staat nog slechts de levering toe van melk en de noodzakelijke levensmiddelen en medi cijnen. Zoo goed als alle vraohtc'nauffeurs zijn lid van de vakvereeniging. De werkgevers hebben reeds de 48-urige arbeidsweek en de zgn. „closed shop" (uit sluitend in dienstneming van bij de vak vereeniging aangesloten chauffeurs) toege zegd. Zij hebben echter tot nog toe slechts een loonsverhooging van 10 ingewilligd. 1 Duitschland geheime BCi 1 Twee ilfard dollar voor defensie en werkverschaffing j Naar Reuter uit New-York bericht, ls aldaar bekend geworden, dat Duitschland in de Verecnigde Staten geheime schulden zou hebben aange gaan ten bedrage van omstreeks twee milliard dollar, voor zijn herbewape- mingsprogram en ter financiering van werken, waarmede het de werkloos heid bestrijdt. Deze onthulling is gedaan door de „Secu rities and Exchange"-commissie (<Li. de com missie tot toelating in de offi&ieele noteering ter beurze te New-York), welke, daar zij een nieuwe Duitsche emissie moest registreeren zooals te doen gebruikelijk is, zekere inlich tingen aan die Duitsche regeering verzocht nopens zijn vlottende schulden. De commissie heeft thans bekend gemaakt, 'dal de Duitsche regeering in haar antwoord formeel geweigerd heeft, zekere inlichtingen te verschaffen aangaande die schulden en zich er toe beperkte te verklaren, dat het hier geen staatsschulden betreft. Nochtans heeft de Duitsche regeeirilntg hot testa*»" 'Ier schulden niet ontkend, en zoo- als ge gd, schat hooger genoemde commis sie dez® schulden op twee milliard dollar. Spanje in internationale ketens geklonken kort Nieuws In een Poolsche kruitfabriek nabij Radom heeft een ontploffing vier personen gedood en 23 anderen ernstig verwond. In de omgeving van Parijs hebben een vijftal personen de auto van twee bank bedienden aangehouden. Zij maakten zich bij deze gelegenheid meester van 300.000 francs aan specie, een aantal chèques en andere waardepapieren. ONZE BETREKKINGEN MET DUITSCHLAND Weer goed en normaal, zegt Minister de Graeff De Rijnvaart-Acte In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt medege deeld, dat de Regeering, wat de betrek kingen met Dnitschland betreft, er hoogen prijs op stelt, dat deze niet min der goed zijn dan die welke tnsschen Nederland en andere mogendheden be staan. Het is haar dan ook aangenaam te kunnen verklaren dat na de schadu wen die kort geleden gedurende eeni- gen tijd op de verhouding tnsschen Nederland en het oostelijk bnnrland waren gevallen, die verhouding thans weer goed ën normaal is. Bij gebreke van eenige aanduiding der bladen welke brichten zouden hebben bevat nopens radio-uitzendingen uit Duitschland naar Ned. Indië, in de Nederlandsche taal, gericht o.a. tegen de grondslagen van ons staatsbestel, is het den Minister niet moge lijk te bevroeden hoe die berichten luiden Wel kan hij me&edeelen dat kennelijk voor de Nederlandsche gebiedsdeelen in Azië be stemde radio-uitzendingen in het Neder- landsch, sinds geruimen tijd door een Dutsoh station .worden uitgezonden. Zijn die uitzendingen van een wisse- De volkenbond is aan de beterende hand Engelands bewapening bedoeld als vredesgarantie De Britsche minister van buitenland sche zaken Eden heeft in het lager huis het woord gevoerd bij de debatten over de buitenlandsche politiek van Groot-Brittannië. Ten aanzien van een eventueele te ruggave aan Duitschland van zijn vroe gere koloniën, verklaarde Eden in het verloop van zijn rede: „De vroegere verklaringen, volgens welke de regee ring een dergelijke teruggave niet over weegt, noch zal overwegen, blijven van kracht voor de politiek der regeering en ik heb daaraan niets toe te voegen". Ten aanzien van de algemeene buiten landsche politiek herhaalde Eden vervol gens, wat hij reeds te Leamington heeft ge zegd, n.l. dat de bewapening van Groot- Brittannië zou kunnen worden gebruikt en, indien het geval zich zou voordoen, ook zou worden gebruikt voor de verdediging van Frankrijk en België tegen iederen niet uitgelokten aanval, zulks in overeenstem ming met de verdragen. Indien een nieuw verdrag zou kunnen worden tot stand ge bracht, zou de Engelsche regeering bereid en geneigd zijn. een analoge overeenkomst met Duitschland aan te gaan. Het wederzijdsche karakter van het ver drag van Locarno is het Britsche volk steeds welkom geweest. De houding der Engelsche regeering is zoo duidelijk ge weest als woorden kunnen zijn. Met een toespeling op de critiek dat de regeering niet steeds zoo vastberaden zou zijn geweest ten aanzien van haar alge meene verplichtingen krachtens het vol kenbondspact verklaarde Eden, dat de re den, waarom hij in zijn rede te Leamington een verschil heeft gemaakt tusschen de verplichtingen tegenover Frankrijk en Bel gië en misschien tegenover Duitschland en de algemeene verplichtingen uit hoofde van het pact van den volkenbond, niet is, dat de regeering zich wenscht te ontdoen van deze algemeene verplichtingen op grond van het covenant, maar, omdat de militaire verplichtingen van Groot-Brittannië krach tens het volkenbondshandvest van geringer draagwijdte zijn en minder omlijnd zijn dan de verplichtingen, voortvloeiende uit het pact van Locarno. De hervorming van den volkenbond Ten aanzien van het uitgesproken ver langen, den volkenbond te hervormen zei- de Eden: „Laat mij in volkomen openhar tigheid spreken: De verschillende gezichtspunten vari- eeren tusschen de gezichtspunten van hen, die het niet erg zouden vinden, indien men uit het handvest alle sanc tiebepalingen lichtte en de opvattingen van hen, die militaire sanctiemaatrege len automatisch zouden willen maken. Indien wij nu probeerden ons individu- eele gezichtspunt op te leggen, zouden wij het zeer groote risico loopen., den volken bond onherstelbaar te verbrijzelen. De vol kenbond is thans aan de beterende hand en het is niet het geschikte oogenblik, om den zieke de keuze te bieden tusschen twee gevaarlijke operaties. Het verkieslijker hem den tijd te geven, weer op krachten te ko men". Het ontwapeningsvraagstuk „Indien de afgevaardigden de reactie op ons herbewapeningsprogram in het buiten land nagaan, zullen zij zien, dat het pro gram bijna overal welkom is geweest en de reden daarvoor is zeer eenvoudig. Er is in het buitenland niemand, die er zich niet rekenschap van geeft, dat Groot-Brittannië niet een oorlog zal ingaan welke strijdig is met zijn verplichtingen uit hoofde van het handvest van den volkenbond. Wij moeten allen de noodzakelijkheid van deze herbewapening betreuren, maar het is onze overtuiging en, naar ik meen, de overtuiging van al degenen in dit huis, die hopen den wereldvrede te zien verwe zenlijkt, dat Groot-Brittannië moet beschik ken over de grootst mogelijke strijdmacht, om de krachen van den vrede te steunen." Eden besloot met te bevestigen, dat de tegenwoordige bewapeningspolitiek grootste bijdrage is, welke de regeering kan leveren tot do handhaving van den wereldvrede. lende mate van eenzijdigheid wat uit gangspunt en inhoud betreft niet vrij te pleiten, dat zij geschikt zouden zijn ons staatsbestel te ondermij-nen is den Minister niet gebleken. Niettemin heb ben die uitzendingen de aandacht der regeering. Met de Duitsche regeering wordt onder handeld over e>en nieuw verdrag ter voor koming van dubbele belasting naar het in komen en naar het vermogen en tot regeling van eenige andere vragen op belastingge bied. Zoodanige overeenkomst verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei ding. In het ontwerp is een algemeene verlich ting van de Nederlandsche contrihuabelen voorzien. Onze betrekkingen met België In de wijziging van de buitenlandsche politiek van België ziet de Regeering een ook voor Nederland waardevolle vergrooting van de mogelijkheid dat België, in geval eenig ander land een oorlog in dit deel van Europa mocht ontketenen, gespaard zou blijven voor de vernietigingen en verschrik kingen die aan die ramp verbonden zouden zijn. Het overleg met de Belgische regeering over de daar te lande genomen maatregelen om Nederlandsche schepen van het vervoer van graan, zand en grint op de binnenwate ren uit te sluiten heeft nog niet tot een re sultaat geleid. De aandacht van den Minis ter blijft echter op deze aangelegenheid ge vestigd. Ten opzichte van de betrekkingen met Spanje wordt opgemerkt, dat verbreking van de betrekkingen met de regeering te Valen cia en erkenning van die welke te Burgos zetelt, een stap zou zijn, die, wat enkele andere landen ook mogen doen, met de Neoerlandsche gedragslijn in overeenkom stige gevallen niet te vereenigen zou zijn. De Rijnvaartakte De Minister zegt het te betreuren dat thans ten aanzien van de Rijnvaart een toe stand van onzekerheid is geschapen, ook al is door de Duitsche regeering de verklaring afgelegd, dat op de Duitsc.be waterwegen, dus ook op het Duitsche gedeelte van den Rijn, de volgende regeling zal gelden: „de scheepvaart is er vrij voor de vaar tuigen van alle met het Duitsche rijk in vrede levende staten. Er vindt geen onder scheidt plaats in de behandeling van de Duitsche en de vreemde vaartuigen. Zulks geldt ook inzake óe scheepvaartheffingen. Daarbij gaat de Duitsche regeering er van uit, dat in andere staten reciprociteit zal gelden". Het is den Minister niet mogelijk om reeds nu te antwoorden op de vraag of de twee keeren 's jaars gehouden internationale be sprekingen nog voortgang zullen vinden. Wel mag worden verwacht dat voor de scheepvaart voorloopig de toestand blijft zooals hij is. DE WERELDJAMBOREE 1937 Er komt een contingent Indische padvinders Financieéle steun dringend noodig Het Jamboree-comité deelt omtrent de uit zending van een contingent Indische pad vinders naar de Jamboree het volgende mede: Het p'an omvat in het kort de uitzending van circa 70 jongens in twee groepen, van inheemschen, Chineeschen en gemengd Europecschen landaard. Bovendien zullen de toevallig hier vertoevende jongens van ouders die met Europeesch verlof d]n wor den verzameld in een dorde troep, zoodat het geheeJe contingent zal bestaan uit drie troe pen, tezamen tellende circa 100 jongens en leiders. De samenstelling van heit contingent is geschied naar verhouding van de rassen en godsdiensten die :n de „Nederlandsch In dische padvinders" -ijn vertegenwoordigd. De uitzending van 70 man is natuurlijk een kostbare onderneming maar het bestuur van „de Nederlandsch Indische Padvinders" heeft gemeend zich de financieele offers die dit vraagt te moeten getroosten, overtuigd als 't is, dat het een zaak is van zoo groot belang, dat het de moeite en de kosten ten volJe waard is. Ten einde de uitzending van heit gent mogelijk te maken, heeft Indië zich reeds met kracht aan het werk gezet om fondsen te verzamelen., want het is begrij- pe'ijk, dat deze onderneming niet uit de ge wone, bescheiden middelen van de Neder landsch Indische Padvinders kan worden gefinancierd. De totale kosten van deze uitzending worden op circa f22.000 geraamd, waar van Indië, zooals de zaken er thans voor staan, waarschijnlijk f 15.000 zal weten te fourneeren." Voor de ontbrekende som van f7.000 doet Indië een beroep op Ne derland. Teneinde de ontvangst van de jongens hier te regelen, hun een prettigen tijd te bezor gen en de onderneming financier.' mogelijk te maken voor wat Nederland betreft, heeft zich een comité gevormd op verzoek van den voorzitter van „De Nederlandsch Indische Padvinders", Dr. W. F. Theunisse, die hier te lande met verlof vertoefde. Ook het hoofri- Jkiwartier van „De Nederlandsche Pad vinders" heeft hieraan zijn volle medewer king verleend en blijf dit doen. In het co mité hebben zitting genomen de heeren P A. Koesomo Joedo, oud lid van den Raad van Ned.-Indië, voorzitter van het comité; M. L. F. Bajetto, oud-gen.-maj. K. N. I. L.; C. J. M. Collette, gen.-maj. h. d., M. C. 'Koning, comm. Stoomvaart Mij. „Neder- öeriand"; J. G. Larive, oud-gouverneur der Mnlukken, terwijl als secretaris op treedt F. J. van der Veer, Zee-burgerpad 74. Amsterdam, die door het Indisch*» hoofdkwartier reeds eerder was aangesteld als assistent hoofdkwartierscommissars van „De Nederlandsch Indische padvin ders", speciaal met het doel de jamboree-be langen voor Indië te behartigen. Het comité kan zich nog meerdere leden toevoegen a.ts het dit noodig mocht achten. Het comité doet een beroep op allen die deze zaak willen helpen slagen, hun steun te willen geven, hetzij in de vorm van een geldelijke bijdrage, of door het voor hun rekening nemen van enkele excursies, aan- vulJen van uitrusting, enz. De stoomvaart maatschappijen „Nederland" en „Botterdam sche Lloyd" gaven reeds een belangrijke bij drage in den vorm van een minimaal tariaf voor heen- en terugreis en het comité ver trouwt, dat anderen niet zullen achterblij Geldelijke bijdragen kunnen worden ge stort op he<t gironummer van de stichting „Wereld-j amboree 1937, Bloemen daal-Vogs- Jenzang", met uitdrukkelijke vermelding „bestemd voor het Indisch contingent". Het nummer is 271S85, Den Haag. WAAR WERK TE VINDEN IS AANBESTEDINGEN GEMEENTE AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam hebben aanbe steed het maken van den bovenbouw voor de brug over de Nieuwe Heerengracht voor de Weesperstraat met bijbehoorende wer ken. Ingekomen waren 12 biljetten.. Laag ste inschrijvers waren G. B. Sanders en Zoon te Enschede met f50435. Voorts hebben B. en W. aanbesteed het maken van gemetselde buitenvloeren en iso- leerende binnenvloeren met bijkomende werken, ten behoeve van de dubbele chi rurgische kliniek op het terrein van het Wilhelminaensthuis. Hiervoor waren- inge komen 9 biljetten. Laagste inschrijver was J. Bakker te Zaan dam voor a f31436 en b f28936. N. V. NATUUR-IJS-VERKOOP-BUREAU De N.V. Natuurijs-Verkoop-Bureau te I.Tmuiden, welke eenige jaren geiteden werd opgericht met het doel door den invoer van Noordsch ijs den strijd aan te binden, tegen het fabrieksijs, heeft hij de autoriteiten toe stemming aangevraagd een fabriek te mogen oprichten tot fabricatie van het product. WALSERIJ VOOR DRAAD EN BANDIJZER Plannen der Ned. Kabelfabriek te Delft De Ned. Kabelfabriek te Delft is voorne* mens om naast haar reeds bestaande koper- wals-draadfabriek ook een Siemens-Martin- staalwerk met walserij voor draad en band ijzer op te richten, waardoor zij in staat zal zijn ook het voor haar fabricage benoodigdo ijzer te vervaardigen. Met het oog op den oer van den grondstof (o.a. oud ijzer), zal deze belangrijke uitbreiding in de om geving van slooperijen worden gevestigd. Waarschijnlijk zal het bearijf binnen een jaar in werking zijn. Ned. Jongelingsverbond Afd. Zuid-Holland De afd. Zuid-Holland van het Ned. Jonge lingsverbond houdt Tweeden Paaschdag haar Prov. Bondsdag te Leiden. Als spre kers zullen optreden de heeren Ds. ,T. TI. I-I. v. Beem Herv. predikant te Rotterdam- Vreeswijk en G. H. Pols .Tzn. In de Hoog- landsche Kerk vindt een slotbijeenkomst nlaats waarin zullen voorgaan de heeren R. v. d. Weide en Ds. .T. Kuijlman, Ned. Herv. predikant ter plaatse. TRAGISCH Maandag was de landbouwer J. v. d. Z te Buitenpost bezig het land met kunst mest te bestrooien. Hij is daarbij ploseling in een vrii diep water gevallen. Omstanders snelden onmiddellijk toe en brachten hem op hef droge. Hef bleek echter dat de levens geesten reeds geweken waren, SCHAATSENRIJDEN Cecilia Colledge wint den titel De wereldkampioenschappen kunstrijden voor dames zijn gisteren te Londen be sloten met liet verwerken der vrije figuren. Overeenkomstig de verwachting is de En gelsche rijdster Cecilia Colledge er in geslaagd beslag op den titel te leggen. Zij is hiermede de opvolgster van Sonja Henie. De einduitslag was: 1. Cecilia Colledge (Groot-Brittannië) 2528.9 punten: 2. Megan Taylor (Groot-Brittannië) 2488.1 punten: 3. Vive-anne Hulen (Zweden) 2406.1 pun ten. GEMENGD NIEUWS De inbraak te Haarlem Vier mannen aangehouden In verband met de Zondag j.l. gepleegde inbraak hij den lijstenhandelaar M. in de Groote Houtstraat te Haarlem, waarbij een bedrag van ongeveer 1350 werd gesto len, heeft de politie thans vier mannen aan gehouden. Een hunner, een 49-jarige opper man, die vroeger bij den heer M. in dienst was en die Zaterdag j.l. nog een bezoek aan de familie had gebracht, heeft bekend, dat het plan voor de inbraak van hem was uit gegaan. Aan een kennis, den 49-jarigen los sen werkman L., verstrekte hij inlichtingen over de situatie in het huis en L. engageerde daarna Amsterdamselv ki oplieden, den 50- jarigen B. en den 56-jarigen V., die de in braak zouden plegen. Ieder zou een gedeelte van de buit ontvangen. L. heeft een volledige bekentenis afgelegd, maar de beide Amsterdammers, die door de Haarlemsche recherche in Amsterdam zijn gearresteerd, en te Haarlem in arrest zijn gesteld, ontkennen. De v'itié beschikt echter over voldoende bewijzen voor hun schuld. Zij is er echter nog niet in geslaagd, het ge stolen geld op te sporen. LAFFE WRAAKNEMING In den nacht van Zaterdag on Zond»? zijn bij den oud burgemeester van de ge meente Bergh. den heer Smit. die thans te 's Heerenberg woonachtig is aan de voorzijde van zijn huis alle ruiten in geslagen, Gebleken is. dat dit vandalisme gepleegd is door IC. W. in opdracht van een zekere J. D tegen welken laatste voor kort in het politieblad gewaarschuwd werd, om niet met hom is relatie tg treden* GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" JOH. PIETERMAN VAN DER DUINSTRAAT 25-27-29 TELEFOON No. 45600 Twee arbeiders bedolven De toestand van een hunner zorgwekkend Gistermiddag is bij het verrichten van rioleeringswerkzaamheden aan den Kreel- scheweg te Ede, een ernstig ongeluk ge beurd. Óp een gegeven oogenblik stortte een der wanden van een twee meter diepe sleuf in, met het gevolg, dat twee arbeiders onder de aarde werden bedolven. De een tot aan het middel, de ander tot aan de borst E£n van beiden, zekere van de Pol, bleek ernstige inwendige kneuzingen te hebben opgeioopen en is naar het Juliana- ziekenhuis te Ede vervoerd. Zijn toestand was gisteravond zorgwek kend. De andere arbeider werd slechts licht gekwetst. Het gebeurde moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan het feit, dat de wanden van den geul niet waren bekist, hetgeen gewoonlijk het geval is bij dit soort werk. In het ruim gevallen Matroos aan de gevolgen overleden Aan boord van het Russische vrachtschip „Valeri Meshlauk", dat bij de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amsterdam in repa ratie is, is gister een der opvarenden, een circa 20-jarige matroos, verongelukt. De man is blijkbaar door een van de luiken in het dek in het ruim van het vrachtschip gevallen. In hoogst ernstigen toestand werd hij opge nomen en door den G. G. en G. D. per zie kenauto overgebracht naar het Binnengast huis, waar geconstateerd werd, dat de man een schedelbasisfractuur had opgeloopen. Hij is enkele uren later aan de bekomen ver wondingen overleden. Zwaar gewond bij aanrijding Te Quatrebras is de 18-jarige J. Ste- nekes, die achter een kar met turf liep, aan gereden door een geladen vrachtauto. De jongeman is me4 twee gebroken beenen en zware inwendige kneuzingen naar het zieken huis te Leeuwarden vervoerd. Zijn toesta'nd liet zich zeer ernstig aanzien. Het ongeluk zou te wijten zijn aan over vermoeidheid van den chauffeur, die vol gens zijn zeggen, de macht over het stuur plotseling verloor. Gebeime radiozender te Bodegraven De politie te Bodegraven zoekt naar de exploitanten van een geheimen zender, welke zich binnen die gemeente en in de onmiddellijke omgeving heeft doen hooren op een golflengte van 222 tot 223 meter. Bij de eerste uitzending, welke eenigszins zwak, doch overigens goed verstaanbaar doorkwam, kondigde r1-» omroeper, die een Duitsch ac cent had, het station aan als de radio-omroep V.O.P.J.C. Luitschland-Spanje-zender. Verscheidene personen, zoowel uit Bode graven als uit de omliggende gemeenten als Reeuw ijk, Waddingsveen en Oudewater, wer den opgeroepen, waarna dan een aantal gra- mofoonplaten werd gedraaid. Van politieke propaganda, zooals de naam van den zender zou doen vermoeden, is niets gebleken. Tot dusver is het niet gelukt de verblijfplaats van den omroeper te ontdekken. BIJ HET UITBEENEN GEWOND (Van onzen correspondent) Dinsdagmorgen was personeel in de fa briek van den heer Molendijk aan de Kor- tenoord te Nieuwerkerk a. d. IJssel bezig met het uitbeenen van kalveren Hier bij had een der mannen, nl. P de Grnnff het ongeluk dat zijn mes uitschoof, waardoor hij een zeer ernrtis-e wonde in zijn huik be kwam Door hef F HBO lid mrj. J H do Jong werd hem de eerste hnln verleend, waarna door de inmiddels in<*eroeneri ge neeskundige hulp eeadvjsoerd "werd. de ee- troffene. die in zeer ernstige toestand ver keerde, over te brengen naar een ziekenhuis. Nader vernemen we dat de toestand van de getroffene naar omstandigheden redelijk wel is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2