STADSNIEUWS M. S. DE JONG N.V. Voorjaars-propaganda 1937 DTNSLAO 2 MAART 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Nieuwe halteborden Voor de haltes van de stadstram zijn nieuwe borden aangebracht die nu niet Li'^rr langs de straat staan, maar aan de n draden van liet net zijn opgehangen. I o haltehorden bestaan uit een groote zv.nte H. op een gelen ondergrond. Men ziet ze reeds van verre en vooral voor vreomdeli :gen die niet met de halte-plaat sen op de hoogte zijn. zijn ze zeer gemak kelijk. Ook voor de autobuslijnen zijn langs de route duidelijke halteborden geplaatst. Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst Afscheid G. Langezaal In tegenwoordigheid van het volle dige ambtenarencorps werd gister middag op het bureau van den Direc teur afscheid genomen van den heer G. Langezaal, welke wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst als huisvuilophaler met pen sioen verliet. In een hartelijke toespraak wees de 'directeur, de heer J. H. de Jong, er op, dat het bereiken van den 65-jarigen leeftijd op zich-clf reeds een feit van beteekenis mag worden genoemd, doch dat dit voor een ge meente-ambtenaar nog in bijzondere mate sn oekt. Immers dan is het oogenhlik aan gebroken, waarop men den pensioengerech tigden leeftijd heeft bereikt wat tevens wil zeggen, dat de dienstbetrekking is be ëindigd. Deze mijlpaal, aldus de directeur, heeft U thans in Uw leven bereikt en wij hebben gemeend U niet van ons te mogen laten gaan, alvorens enkele woorden tot U te spreken. Naar mij bleek is U reeds op 16-jarigen leeftijd begonnen Uw krachten te geven aan den dienst van reiniging en ontsmet ting. In 1888, dus thans bijna vijftig jaar geleden, kwam U in dienst bij den toenma- li,Tcn pachter en wel als vuilophaler. Het waren toen geheel andere tijden met werk methoden, welke wij ons thans niet meer hunnen voorstellen. Menigmaal heb ik U hooren zeggen: ,\Vat leven wij tegenwoordig toch in een andere tijd". Vroeger alles even gebrekkig, primitief en gemoedelijk, thans alles be rekend op de meest vlugge bediening, de grootst mogelijke bevordering van aesthe- ticR en hygiène. Geachte Langezaal, het is mij een groot Voorrecht U namens B. en W., speciaal na mens den Wethouder van den dienst, als mede namens alle ambtenaren hier aanwe zig, hartelijk dank te zeggen voor de trou we plichtsbetrachting en de onkreukbare eerlijkheid steeds door U aan den dag ge legd. Uw strafregister is nog precies hetzelfde als toen U de loopbaan bij de gemeente be gon, derhalveblank. Nooit was het nnodig U voor straf voor te dragen, waar uit al weer blijkt Uw juiste dienstopvat- ting. Bij al Uw superieuren stond U als een uitstekend werkman aangeschreven en zoo ook gaat U van ons. Van harte wordt U thans de welverdien de rust gegund. Allen wenschen wij U toe hiervan nog vele jaren in goede gezondheid onder dezelfde opgewektheid als waarbij U steeds Uw arbeid hebt verricht, te mogen genieten. Nadat nog een der opzichters een kort Woord ten afscheid had gesproken, werden ververschingen rondgediend, waarna Lan gezaal, oude herinneringen ophalend, har- lelijk dank betuigde voor dit hem bereide afscheid. Een bloeiende azalea in sierpot vertolkte 'de gevoelens van sympathie voor den scheidenden, plichtsgetrouwen werkman. HARMONIE KAPEL T. EN D. Zaterdag gaf T. en D. haar 57ste uitvoe- fing in de Stadsgehoorzaal. Nadat T. en D. met de Defileermaisch, een compositie van haar nieuwen Directeur dezen avond ge opend .had. sprak de voorzitter eenige woorden van welkom tot de talrijke aan wezigen in het bijzonder tot de heeren Chefs, kantoorpersoneel en Donateurs. Eer. woord van dank bracht spr. aan de dona teurs en kunstlievende leden die door hun financieele bijstand deze uitvoeringen mo gelijk maken, spreker hoopte dan altijd d-zen bijstand te blijven ondervinden. Hierna werd de nieuwe directeur, de heer H. J. A. Bokhoven, aan het publiek voor gesteld. spr. hoopte dat de nieuwe direc teur nog lang tot glorie van dit corps het gezelschap zou mogen leiden. Vervolgens werd met de Jubelouverture Van Chr Bach het programma voortgezet on wel op een zeer goede wijze, wat ook gezegd kan worden van de grande Valse .Les Roses du Midi", van Johann Strauss. Dit nummer, wat toch voor een ieder wel geen onbekende is en waaraan .hooge ciwhen gesteld mogen worden, is op su blieme wijze door dit corps uitgevoerd. Hierna volgde een solo voor trom net dooi den beer H. Jagel met begeleiding van piano door Mej. W. Bokhoven. Met stille aandacht hebben de aanwezigen dit wer kelijk keurig uitgevoerde werkje aange boord en T. en D. mag zich prijzen derge- li'ko leden onder haar gezelschap te be zitten Keurig was ook de begeleiding door Mej. Bokhoven, bloemen werden haar aan geboden Een Adagio en Scherzo, gecomponeerd 'door den dirigent, genoot een goede uitvoering, wat welhaast niet anders ka waot zeker, de dirigent die dit werkje ge makt heeft, zal het toch wei kunnen be- grijoen. De fantasie uit de Opera Carmen van O. B'zet. werd op een enkel gedeelte ra zeer aardig uitgpvoerd. Een marschje na en het mnz'kale gedeelte van den avond was weer gedaan. Burgerlijke Stand BK VALLEN: C. P. Lolkes de BeerFelix zn H. Braxhoven—Kefzer zn P. M. S. v. d. Pollv. Leeuwen dr W. BaartBökel dr P M SIegrers—Schel dr D. G. v. 't' Zand V.' d. Blom zn H. K. M. v. Roo«en—Langer dr H. M. Hollebeek—Doesburp Lanooll dr J. M. DuivenvoordenOlsthoorn dr G. v. Dulin v. d. Wiel dr A. de Vriesv. D(Jk dr P. PenOvp'""-"' P. C. Visscher—Ver berg dr j. M. Vriicnhoef—Contant dr M. MarlitSpaandcr>""n dr J. LlmburpBour geois dr M. c. Verhoeven—Denz-n dr J. v. d.A Zwart—P"' zn P. n Boel- ^OVPRLKDEV P~boeveld m. 77 1- J. v. r-ee'enhurT wed nr 79 Jr C. J. Mlo'dePee- ter»* wede si 1D. M. Schipper—v. Donk r H. Ravmsberpen ongeh. en. 68 Jr H. TTofman m F1 jr G. Blom m. 78 Jr J. Sleff- tenhorst m. 52 Jr E. J. Zandbergen zn 11 m. J. F. v. d. W tin gaard m. 63 jr E. Starre— KANTTEEKENINGEN Bij het Raadsverslag II. In 't bijzonder ook bij het bespreken van de financieele zijde van het begrootings- debat, zou het niet moeilijk zijn de feiten een vreemd licht te doen schijnen op de sociaal-democratische gemeente-politiek, om dat vooral hier van een merkwaardige om zwaai sprake is. Wij denken b.v. aan het nog het vorig jaar en vooral het jaar daar voor, met veel bombarie gepropageerde Leidsche plan van den arbeid, dat in den Raad met veel pathos verdedigd werd, hoe wel geen enkele sociaal-democraat aan kon wijzen hoe liet gefinancierd moest worden. Het plan is verdwenen en de gedachtenis er aan zijn de roode raadsleden al verge ten. De socialistische wethouder van finan ciën zit daar thans achter de tafel van B. en W en houdt zijn beide handen bescher mend boven de gem. schatkist. De socialis tische raadsleden prijzen hem en zeggen dat hij het er zoo goed afbrengt, hoewel hij niet anders doet dan het voetspoor van zijn antirevolutionairen voorganger nauwkeurig olgen. Voor al de plannen, die de s.d.a.p. eenige jaren geleden nog had en die zij tel kens weer in tientallen hegrootingsvoorstel- len belichaamde, was ook nu geen cent uit getrokken. En de esdeapeëers keurden dat met een glimlach goed. De begrootingspositie Desalniettemin vormde de begrootingspo sitie der gemeente Leiden ditmaal verre weg het belangrijkste punt der raads- debatten. B. en W. hebben het bij de samen stelling van deze begrooting weer moei lijker gehad dan het vorige jaar. Met name de tot voor kort nog toenemende werkloosheid verslindt steeds grooter wordende bedragen en men moet steeds naar gewaagder middelen zoeken om een sluitpnde begrooting te krijgen. Over die middelen hebben de twee fi nancieele experts in den Raad. oud- wethouder Goslinga en de heer De Reede ernstige woorden gesproken. Bei den waren van meening, dat in de be grooting zooveel fictieve ontvangsten waren geraamd, dat men in de prac- tijk van een sluitende begrooting moei lijk nog kan spreken. De heer Goslinga wees verschillend^ van die posten aan en zette duidelijk uiteen dat het zeer de vraag was of men ook inder daad over dat geld in het reeds ingegane begrootingsjaar zou kunnen beschikken. Zoo zeer was de heer Goslinga er van overtuigd, dat men hier met irreëel geld te doen had, dat hij voorstelde de gewraak te posten voorloopig van de begrooting al te voeren en het. bedrag dat men daardoor verloor uit de algemeen e reserve te putten. De heer De Reede was van meening, dat B. en W. een uitputtingspolitiek volgden, die ten slotte verkeerd moest afloopen. Hij somde de bedragen op die in den loop der laatste jaren reeds aan de verschillende re serves zijn onttrokken en wees evenals de heer Goslinga de verschillende posten aan, die z. i. alleen op de begrooting stonden om het er te doen uitzien alsof de begroo ting sloot. Terwijl de heer Goslinga echter vooral heil zag in een sterk doorgevoerde bezuiniging en meende dat een belasting- verhooging zichzelf zou verteren, drong de heer De Reede aan op belaslingverhooging als eenig middel om de begrootingspositie weer gezond te maken. Wethouder Verwey was In de verdedi ging van de voorgestelde dekkingsmiddelen ditmaal weinig overtuigend. Hij heeft wei nig anders gezegd dan dat hij die dekkings middelen verantwoord vond, evenwel zon der daarvoor behoorlijk bewijsmateriaal bij een te brengen. Hij moest ook eenige con cessies doen in de richting van den gedach- tengang van den lieer Goslinga, voordat deze zijn voorstel introk en besloot voor de begrooting te stemmen. Zoo werd een der fictieve bedragen, waarvan bijna reeds vast stond dat het nooit in reëel geld zou wor den omgezet, nl. de herberekening der pen sioenen. vervangen door de goede Holland- sche guldens, die een pas aangenomen voor stel inzake converteering van geldleeningen zou opleveren. Zoo werd de post voor bezui niging op het 'bewaarschoolonderwijs naar de „nader te nemen maatregelen" verscho ven en zoo werd over de leeningen van de Rijksverzekeringsbank een nota aan den Rand toegezegd. Dit laatste was ook oorzaak, dat de Eeer Eikerbout zijn voorstel tot het opheffen van de eigen ongevallenverzekering en het onderbrengen van het risico bij de Rijksver zekeringsbank introk. Het getuigt inmiddels wel van den ernst van den toestand, wanneer financieele des kundigen als de heeren Goslinga en De Reede zich op een dergelijke wijze laten hooren. De heer Verwey zette uiteen, dat zijn politiek was gefundeerd op een goede verwachting van de toekomst en hij wees in verband daarmee er op, dat de werk loosheid ook in Leiden nu toch langzamer hand wel zal gaan afnemen, dat door de converteering van geldleeningen de rente last zal verminderen en dat de belasting opbrengst hopelijk grooter zal gaan worden De zaak op zulk een wijze door een optimistische bril te bekijken heeft zijn bekoorlijkheid en wij achten het onjuist om ten opzichte van de toekomst al te zwartgallig te zijn, maar het schijnt ons toch voor alles geboden in deze materie te blijven staan op den bodem der werkelijkheid. Men kan zijn goede hoop en verwachting behouden, zonder op een dergelijk wankel fundament de hegrooting van de gemeente Leiden te bouwen. Wij zeggen niet, dat wethou der Verwey zulks doet, maar die op timistische bril was toch eigenlijk het voornaamste argument van zijn verde diging en men dient daar toch zeer voor zichtig mee te zijn. Zelfs al treedt het herstel in, dan zal zich dat toch uiterst langzaam openbaren en dan zal het nog vele jaren vergen om de uitputting, die de financieele positie van onze stad heeft moeten ondergaan, te bo ven te komen. En... over enkele maanden moet men alweer aan de nieuwe bcgrooting beginnen, „Unitas" Feestelijke Jaarvergadering De Chr. Vereen, van Textielarbeiders „Unitas" hield gisteravond haar feeste lijke jaarvergadering in alle zalen van het gebouw „Prediker" De voorzitter, de heer S. Stokkel opende de vergadering, die zeer druk bezocht was, met een kort woord, waarbij hij gelegenheid vond om te wijzen op den vruchtbaren ar beid der vereeniging, welke o.m. tot uit drukking komt in het feit, dat ook dit af- geloopen jaar het ledental weer met ruim 10 pet kon worden opgevoerd. De vroolijke noot in het programma was toevertrouwd aan den heer C. Spaander man Jr., declamator, die regelmatig de lachspieren in beweging wist te brengen en vooral succes oogstte met zijn trans- formatieschets „Een reisje door de Alpen" en het fijne slotliedje „Goeden nacht". De bondsvoorzitter de heer G. Ekkel tee- kende in een korte rede, waarin hij hulde bracht aan het beleid van het afd-bestuur. het Ned. volk als een nuchter volk, maar dat als het in actie komt, tot groote dingen in staat is. Het gonden C.N.V.-insigne uitgereikf Na deze toespraak reikte de bonds voorzitter aan twee leden der afdeeling, de heeren IJ. J. v. d. Velde en J. Schef- fers het gouden C.N.V-insigne uit om dat zij reeds 25 jaren de Chr. vakbewe ging ononderbroken gediend hadden, welke onderscheiding de afdeeling door eenige geschenken vergezeld deed gaan. Ook de voorzitter van den Chr. Besturen bond, de heer J. Schoneveld kreeg nog de gelegenheid om de afdeeling te complimen teeren, waarbij hij erop wees, dat krach tens eisch der beginselen met den uitwen- digen groei, een inwendige opbouw gepaard dient te gaan. Een orkestje zorgde voor de noodige mu zikale afwisseling, terwijl de noodzakelijke tractaties niet ontbraken. De avond is ten slotte door den voorzitter op gebruikelijke wijze gesloten. Aanbesteding Door den directeur van Gemeentewerken is hedenmorgen namens B. en W. aanbe steed het vergrooten van de Bronwater zweminrichting ,De Zijl", het bijmaken van gazons voor zonnebaden met afscherin gen en wisselcabines, het wijzigen van rio- leeringen leidingen, enz. een en ander met bijkomende werken. R. Bijker, Haarlem flS.500; C. Godschalk, Leiden f17.200: Ph. Meijers en Zn., Oegst- geest f 17.100; Gebrs. Schouls, Leiderdorp f16.950: Gebr. A. en J den Ouden. Alphen a d. Rijn f16900; fa. van Riet, Leiden f 16.888; Wed. H. v. Driel. Koudekerk f 16880 D Kaag en Zn. Oesstgeest f 16.800; Th. L. J. Zitman' Zoeterwoude f 16.500; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand f 16.400; A. J. de Later Oes-stgeest f 15.850; W. F. Marcel is, Leiden f 15.743; J. en P. Wijk en C. M. Derenberg, Alphen a. d. Rijn f 15.725; A. v Holem en I. Doornik Leiden f 15.700; G. A. Koning. Voorschoten f 15.300; A. J. Lange veld, Leiden f 15000: Vogels en v. d. Hulst. Wassenaar f 14.950; P. J. en II. Visser, Was senaar f 14.790. De gunning is aangehouden. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 27 Februari. Vereenigde Graan handel voorheen C. Plomp, Nieuwkoop, Noorden. B. 29. Uitrtr. Venn.: Th. van der Laan, Kamerik, dd. 18 Febr. 1937. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN GEMEENTERAAD Gisteravond kwam de Raad onzer ge meente in openbare vergadering hij een on der voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. A. Colijn. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen stukken Na de gebruikelijke opening deelen B. en W. mede, dat ter inzage is gelegd de be schikking van Ged. Staten van 16 Februari 1937, waarbij ongegrond is verklaard het beroep van J. Stellingerwerf te Aarlander- veen, tegen het raadsbesluit van 26 October 1936, houdende afwijzende beschikking op zijn verzoek om tegemoetkoming in de kos ten vervoer zijner kinderen naar de open bare school voor g.l.o. te Ter Aar. Op de ingekomen stukken van de wed. J. de Bruyn, H. van der Waal en de wed. A. Peeneman, om een toeslag op hun pensioen over 1937, wordt besloten een verhooging van 4 pet. te verleenen onder bepaling dat de toeslag van de wed. Peeneman komt ten laste der Water- en Lichtbedriiven. Vervolgens wordt overgegaan tot verdere afhandeling van de agenda. Voorstel van B. en W. inzake inwisseling obligaties van geldleeningen der provinciën Zuid-Holland en Utrecht. Aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake vaststelling van het voorschot aan bijzondere scholen op de gemeentebegrooting voor 1937. De heer Geerlof merkt op meer dan eens te hebben vernomen dat het bedrag per leerling niet voldoende is. Hij meent dat dit ook thans het geval is met de beschik baar gestelde f 10.10. De Voorzitter zegt, dat de schoolbesturen wat laat met de bezuiniging zijn begonnen en weet dat met een bedrag van f 10.10 geen kromme sprongen kunnen worden go- maakt en boventallige leerkrachten kunnen er niet van worden betaald, maar op het oogenblik is het een zeer reëel en nauw keurig becijferd bedrag. De heer Verdonk wijst er op dat de bo ventallige leerkrachten uit de contributie worden betaald. Den Voorzitter is dit bekend, maar wan neer men dit niet deed, zou men de contri butie voor andere noodzakelijke doeleinden kunnen gebruiken. Het voorstel wordt daarna z.h.s. goedge keurd. Voorstel van B. en W. inzake vaststelling der uitkeering ex art. 101 der L. O.-wet 1920 voor 1934. Aangtyiomen. Verdeeling van den Raad in afdeelingen. Ie Afdeeling de heeren Boeren, Van Kleef, Bergshoeff. Den Ouden en Van 't Riet 2e Afdeeling de heeren Kooren. Den Uyl, Ruyssenaars, B. Sprey en Buting. 3e Afdeeling de heeren Lam. Groenendijk. Geerlof. Holtman en Verdonk. Benoeming van de leden en den voor zitter van de met ingang van 1 Jan. 1937 in haar geheel periodiek afgetreden com missie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling. KLEERMAKERIJ 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM Lange Houtstraat 26 Heerengracht 441 en W. stellen voor: als leden werkge vers de heeren A. van Dam, H. v. Leeuwen en A. Verruyt en als leden werknemers de heeren J. van Doorn, J. van Capel en W. Geerlof. Nadat de Raad in geheime zitting is ge weest wordt de voordracht van B. en W. gekozen met de wijziging dat in plaats van den heer J. van Doorn de heer S. Groenen wordt benoemd. Voorstel van B. en W. inzake overneming van het schietgebouw der vereeniging „Ne derland en Oranje" alhier. De heer Groenendijk vraagt, nu het vol doende bewezen is dat de vereeniging het gebouw niet rendabel kan maken, B. en W. voldoende zekerheid zullen hebben dat de huur wordt betaald. Spr. informeert voorts wat het schoonhouden en onderhoud van het gebouw zal kosten. De Voorzitter zegt dat bij de twee ver- eenigingen, die het gebouw ook gebruiken, nl. de B.V.L. en de Burgerwacht, de zaak safe is. Wat de schietverecniging betreft, die heeft indertijd moeilijkheden gekregen met de noodzakelijke verplaatsing van het gebouw. Wanneer de gemeente het gebouw echter zonder schuld en kapitaalbezit kan overnemen, zullen de uitgaven behoorlijk uit de inkomsten kunnen worden gedekt. Er ontstaat dan een debat tusschen den heer Bergshoeff en de s.d.a.p.-fractie over de beteekenis van de betrokken vereenigingen voor de gemeente, waaraan do Voorzitter ten slotte een einde maakt. Z.h.s. wordt daarna het voorstel aange nomen. Voorstel van B. en W. inzake conversie van geldleeningen. Aangenomen. Benoeming van de leden der per 1 Maart 1937 in haar geheel periodiek aftredende commissiën tot wering van schoolverzuim. De voordracht van B. en W. wordt aan genomen met die wijziging, dat in de plaat's van den heer Van Berkel wordt gekozen de heer Verduvn. Benoeming van enkele leden en plaats vervangende leden voor stembureaux. Overeenkomstig de voordracht worden alle leden benoemd. Voorstel van B. en W. inzake verlenging van den geldigheidsduur van de beheers- verordening voor liet grondbedrijf en water- en liohtbedrijvcn. Gocdeekeurd. Voorstel van B. en W. inzake verlaging van den huurprijs voor de woning School straat 14. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van bouwgrond aan de heeren J. Westmaas q.q. en W. Brouwer q.q. Aangenomen. Op het vervolg van de vergadering, waar in werd besproken een toegevoeed punt van de agenda, nl. het adres van de Chr. Gem. Zangvereeniging „Hosanna", komen wij ir ons nummer van morgenavond nog nader terug. JUBILEA Gisteren herdacht de heer W. J Boon, ambtenaar bij de Prov. Waterstaat, den dag waarop hij voor 25 jaar bij den Waterstaat in dienst trad. In verband met dit Jubileum is de heer Boon op het bureau van de afdeeling „De Rijn" te Leiden, waarbij hij als opzichter werkzaam is, gehuldigd. De jubilaris werd op hartelijke wijze toe gesproken door den heer Manders, die zijn verdiensten voor den Waterstaat in het licht stelde en hem namens het personeel dat aan deze afdeeling werkzaam is, een fraaien veldkijker overihandigde. Ook van andere zijde mocht de heer Boon verschillende blijken van belangstelling ont vangen. MET PENSIOEN Naar wij vernemen hoopt de heer J. Kuil, brigadier bij de rijksveldwacht alhier, met 1 April a.s. den dienst met pensioen te verlaten. De heer Kuil zal zich dan te Zwammerdam vestigen. WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk, v. Reedestraat, Woens dag (biddag voor het gewas) 10 en 7 uur Ds. v. d. Ven, van Den Haag. Evangelisatie, Hoofdstraat, Donderdag 7.30 uur Ds. Rijnsburger, van Oud-Beijerland. Wijkgebouw, Gouwsluis, Donderdag acht uur de heer A. Maaskant. BOND VAN KAASPRODUCENTEN Voor bovengenoemde Bond sprak gister avond in hotel „Centraal" Ir. M. C. v. d Meer uit Barendrecht, bcdrijfsconsulent voor Zuid-Holland. Spr. die het zou hebben ovei „Ensileeren voor groenvoeder" en „Bespre king over Silobouvv", gaf aan zijn onder werpen de meer algemeene titel van „Bo- driifsvoorlichting" In verschillende deelen van ons land wer ken vereenigingen onder den naam „Be- drij fsvoorlichting". Spr. zette eerst hun werkwijze uiteen. Door onderzoek van elk bedrijf tracht men de juiste basis voor de rentabiliteit te vinden. Alle omstandigheden moeten wor den bekeken. Nu zijn ensileeren en silo-bouw geen mode-woorden, maar wel degelijk in het belang van de bedrijven. Zij houden verband met de rentabiliteit van het bedrijf. Daarom wordt de wijze van werken van deze vereeniging zeer geroemd. Vervolgens werd door spr. eerst een bree- de beschouwing gegeven over de bemesting van het land. Tal van onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat in de tegenwoordige omstandigheden de stikstofbemesting d meente rentabiliteit geeft. Door spr. werd dit met verschillende cijfers aangetoond Vervolgens werd door spr. behandeld de kwestie van de silo-bouw. Dit in verband met de prijzen van het voeder dat in den staltijd moet worden bijgevoerd. Zooals spr. het inziet is er vooralsnog geen kans dat de prijzen van veevoeder dalen. Daarom is de bouw zeer zeker rendabel. Eigen voeder verbouw geeft voordeel. Maar hierbij sluit natuurlijk de vraag aan: Wat is de beste methode? Verschillen de methoden werden besproken, waarvan verschillende nog in onderzoek ziin. De manier waarop het grootste eiwit gehalte bewaard blijft moet uitgezocht. Silo-bouw heeft voor op gewoon inkuilen dat bet randverlies niet zoo groot is Ten slotte behandelde spr. de vraag welke silo de voorkeur heeft. Een vaste of een van platen gebouwd. Op een en ander volgde een levendige ge- dachtenwisseling, waarna de vergadering werd gesloten. HAZERSWOUDE FILMAVOND Vrijdag 5 Maart a.s. zal in het gymnastiek lokaal der Chr. school op het dorp door de Chr. Vereen, voor verpleging van lijders aan allcnde ziekten de groote film over het leven en werken te Heemstede worden ver toond, voorafgegaan door de Trouwfilm van onze Prinses. Aanvang voor kinderen 4.15 en voor volwassenen om half 8 uur. ZILVEREN JUBILEUM DS. KARRES 10 Maart a.s. hoopt Ds. J. J. C. Karres, 'oorheen predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, thans te Apeldoorn, zijn 25-jarig ju bileum te vieren. Z.Eerw. deed 3 September 1916 alhier intrede en nam. na 3V2 jaar al hier te hebben gearbeid. 2 Mei 1920 afscheid an zijn gemeente om te vertrekken naar Oosthem. NED. HERV. MANNENVEREENIGING Woensdag 3 Maart a.s., des avonds 7 uur, hoont voor de Ned. Herv. Mannen vereeni ging op G. G. „Onderzoekt de Schriften" in het gebouw Salvatori od te treden Ds. L. Vroegindeweij, van Waddinxveen. met als onderwerp: „De Hemelsdhe Koopman". KATWIJK AAN ZEE BRANDJE Bij een bewoner van de Michiel de Ruy- terstraat ontstond brand doordat kleeding- stukken te dicht bij de kachel hingen en de bewoners uithuizig waren. Do buren isten echter het vuur spoedig te blus- schen terwijl de politie, die inmiddels was gearriveerd in het huis een onderzoek in stelden. C. J. V. O.R.Ï.C. Woensdag 3 Maart vergadert de Jonge- lingsvereen. O. R. I. C. in ,s"t Jeugdhuis. Na de pauze geeft de heer H- v. d. Maden een lezing over Diepzee-onderzoek verdui delijkt met lichtbeelden. INSTALLATIE VAN HET NIEUWE SCHOOLHOOFD. DEN HEER W. PANMAN In de openbare school aan de Voorstraat werd gisterenmorgen het nieuwe school hoofd, de heer Panman door den burge meester in zijn nieuwe functie geinstalleerd. De burgemeester sprak bij deze gelegenheid een kort woord, waarin hij de wcnsch uit sprak dat de beer Panman in het belang van de Katwiiksche jeugd moge arbeiden en hij met blijdschap zich aan zijn moei lijke taak moge wijden. Namens de com missie voor plaatselijk schooltoezicht voorde Ds. R. P. A. Rutgers het woord, die «til stond hij de peadagogische taak van den onderwijzer. Tot slot sprak het nieuwe schoolhoofd 70If. Aanwezig waren de heeren Castewmiller. C. v d. Rh^e, .T. Zuiiderduiin. Nie. Bos. Dr. A. in 't Veld en de beide wethouders. COLLECTE NED. HERV. KERK De opbrer.'gst der tweede collecte voor de halfweezen en ziekenzorg bedroeg f77. KOUDEKERK FILMVOORSTELLING Vanwege de bekende Chr. Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten te Heemstede enz., afd. van .,,De Macht van 't Kleine" alhier, heeft gister avond op de goed gevulde bovenzaal van I-Iötel de Bruin de Haarlem- en Heemstede- filmvertooning plaats gehad. Na een inlei dend woord door Ds. Odé, Ned. Herv. pred. werd op interessante wijze het werk van deze inrichtingen voorgesteld. De beschou wer kreeg een duidelijke indruk van den arbeid die aldaar wordt verricht en we twijfelen er niet aan of de film zal ook in deze gemeente haar uitwerking niet heb ben gemist. Ter aanvulling werd een ver tooning gegeven van de Oranje-film. Na afloop dankte Ds. Odé voor de harte lijke belangstelling en eindigde met dank- LEIMUIDEN PROPAGANDA-AVOND E.H.B.O. De afdeeling Leimuiden van de E.H.B.O. heeft onder leiding varn haar krapigen voor zitter, den heer K. F. Lessenburg een open bare demonstratie gegeven. De zaal van mej. de wed. Sneeboer, die ruim 350 personen kan bevatten, was zoo gevuld als wij nog maar zelden gezien hadden. Van wijd en zijd wa ren andere aifdeeJingen met hun geneeskun dige adviseurs naar Leimuiden gekomen, om van deze demonstratie getuige te zijn. Het podium was door de leden op keurige wijze versierd. Wij merkten in de zaal op: kapelaan Berk hout, Ds. G. Aalders, Geref. predikant, het bestuur van de afd. Leimuiden van het Groene Kruis en den gemeente-aecpetari9, den heer J. W. de Ren. De heer J. A. Bakhuijzen, burgemees er der gemeente, opende de vergadering met een opwekkend woord. Hoe gged de burg* meester de E.H.B.O. gezind is moge blijken uit het feit, dat hij nu de«en avond terugge komen was uit Den Haag van het feest ter eere van het 25-jarig bestaan der Vereeni ging van Ned. Genieenten. Daarna was het woord aan Dr. Molhuijzeu, uit Den Haag. Aan de hand van lantaarn plaatjes gaf Dr. Molhuijzen aan hoe verschil lende ongevallen moeten behandeld worden. Aan de hand van statistische teekeningen liet spr. ook zien welk een groot aantal men- schen er jaarlijks in Nederland aan ver keersongevallen om het leven komen. De D. H. ROODHUYZEN 8> Co. uv. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Llquldatlekas N.V. DAM Sa hMooa Na 30012-31012 AMSTERDAM-C Beun NU 2. T«U 30012 Taltgrtmidrau CARLOS-AMSTERDAM RADIO DISTRIBUTIE dinsdag 2 maart Prosrramma III- 8.— Keulen of dlv.. 11.20 D-oItwich. 115-9 Keulen, 12.20 Brussel VI., 15.05 FarUa R., 15.20 Keulen, 16.20 Droitwich, 17.10 Keulen, 17.40 Brussel VI., 10.05 Partfs R. plm. 19.30 Keulen 20.20 Milaan of dlv., 22.50 Berlijn, 23.20 Radio Danmark of dlv. Programma IV: 8.— Brussel VL. 8.20 Gram.- muz. GRD. 10.35 Londen Reg:.. 1720 Droitwich, 18.20 diversen. 18.45 Droitwich, 19.— Tuinpraat- je door den heer J. Jonker. 19.30 Droitwich, 19.50 Londen Reg., plm. 20.35 Droitwich. 21.40 dlv., 22.53 Londen Reg., 23.20 Dorit woensdag 3 maart Programma iii: 8Keulen of dlv., 9.50 Deutschl.s., 11.20 R. Danmark. 12.20 Brusel VJ-, 14.20 Keulen, 14.50 Parijs R., plm. 16.20 Londen Reg., 17.05_Keulen, 18.Brussel Fr.. 18 2q Keu- of dlvi Programma IV: 8.Brussel VL. 9.20 GrFpn.- muz. GRD, 10.35 Droitwich. 11.50 Londen Reg., 12 50 Droitwich. 14.25 Londen <Reg.. plm. 15.10 Droitwich. 18.20 diversen, 19.29 Droitwich. Agenda Vrijdag 5 Maart, Stadsgehoorzaal 8 uur* Uitvoering Christelijke Harmonie Vereeni ging met medewerking van tooneelgezel- schap. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: P. de Croix, Rapenburg 9. telef. 807, C, B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28. teiy: 3553 en J. Doedens, Wiliielminapark 8 Oegst geest, telef. 274. curve van het aantal doodelijkq» gevallen der t.b.c. loopt terug, die van de doodelijke verkeersongelukken loopt nog steeds voor uit. I-Iet merkwaardige is dat de meeste dou-* delijke ongevallen op het platteland pJaata hebben. Voor de E.HJ3.0. is er nog een prachtig werkterrein. Daarna werden door de leden der E.H.B.O, verschi.lende demonstraties gegeven m het leggen van diverse verbanden, het vervoeren van gekwetste personen en het behande'en van een schijndoode bij een verdrinkings* geval. Hierbij werd ook gedemonstreerd met het eigen zuurstof-apparaait der vereeniging. Na deze demonstratie hield Dr. Molhuijzen een lezing over levensgevaar en wekte op om zooveel mogelijk lid der E.HJ3.0. te wor den. Aangezien de gelden ook niet gemist kunnen worden, drong hij er op aan om door het donateurschap de vereeniging zooveel mogelijk financieel te steunen. Aan het slot van den avond werd nog een. tooneelstukje opgevoerd: „Een ongeluksdag". Uit het tooneelstukje en uit de lezingen van Dr. Molhuijzen bleek overduidelijk, dat liet volgen van een E.H.B.O.-cursus in dert modernen tijd met zijn on'zettend druk ver keer langs de wegen gebiedende eisch is. Ieder behoort te weten hoe hij bij een ongeval moet handelen indien er nog geen genees kundige huJp bij de hand is. De eere-voorzitter de heer J. A. Bakhuijzcn deed in zijn slotwoord nog eens uitkomen, dat het te Leimuiden in de toekomst onmo gelijk moet zijn dat men iemand met een ernstige hersenschudding nog 5 minuten Iaat loopen. De Vereeniging en met name de voorzitter en de geneeskundige adviseur Dr. D. Stapen- sea kunnen op een uitstekend geslaagden avond terugzien. LEIDSCHENDAM RADIOLUISTERAARS De Radioluisteraarscommissie zal Dinsdag 2 Maart a.s. des avonds van 7 tot 8 uur we der zitting houden in hotel de Zwaan, tot uit* reiking van de reductiebons op de radiodistri- butiecontributie, aan de werkloozen. ZWEMMEN EN KAMPEEREN Blijkens schrijven van Ged. Staten heeft dit college aanleiding gevonden tot het maken van enkele opmerkingen, op de verordening op het zwemmen, het baden, het nemen van zonnebaden en het kampeeren. B. en W. van Stompwyk, zijn met Ged. Sta-» ten in nadere correspondentie getreden, naar aanleiding, waarvan dit college mededeelt, dat het h.i, wel wat heel ver gaat den eige naars en gebruikers van onroerende goederen te verbieden, toe te laten dat op dat onroe rend goied gezwommen of een zonnebad ge nomen wordt, ook indien zulke niet zichtbaar is voor het publiek. Zy betwijfelen of een dergelijk verbod wel geacht kan worden te Ondergeteekende geeft op als abonné op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT voor minstens één jaar met recht op gratis nummers tot 1 April a.s. haam: Adres: f De nieuwe abonné wenscht te betalen per kwartaal per week Als aanbrenger zou ik gaarne ontvangen het toegezegde KEURIG PREMIEBOEK De aanbtenget: Naam Woonplaats: Adres: Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6