Uitvoercontrole op Land- en T uinbouwproducten MKERTJES CACHETS) DINSDAG s MAART 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een samenvattende wettelijke regeling Behoud van al wat doeltreffend is Ingediend is een wetsontwerp, hou dende nieuwe bepalingen nopens het waarborgen van bepaalde eigenschap pen en hoedanigheden, van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf (landbouw- nitvoerwet 1937). Het ingediende wetsontwerp beoogt de geheele regeling van de uitvoer-contróle op land- en tuinbouwproducten naar een een voudiger en overzichtelijker plan op te stellen, met behoud van al wat in de prac- tijk doeltreffend is gebleken, waardnder samenwerking tusschen het vereenigings- wezen der belanghebbenden en de regee ring op den voorgrond blijft staan. Hierbij is de volgende hoofdlijn in acht genomen- De wetgever wijst de producten aan, voor welke regelen betreffende kwaliteits-con- tröle bij uitvoer zullen gelden alsmede welke straffen gesteld zijn op overtreding van die regelen en welke ambtenaren die overtredingen zullen opsporen. Een algemeene maatregel van bestuur zal verder vaststellen de algemeene voor waarden waaraan de .organisaties moeten voldoen, die de merken, enz., zullen ver strekken, de algemeene rechten en plichten der leden en andere algemeene voorschrif ten zooals het beroep en het kostenverhaal. In denzelfden maatregel van bestuur, waarin of krachtens welke de eischen zullen worden gesteld, waaraan een in art. 2 genoemd voortbrengsel zal moeten voldoen uitvoercontrölebesluit)zal ook de organi satie worden aangewezen, aan welke de uitvoering van de kwaliteitscontrole op dat voortbrengsel zal wordien toevertrouwd. De Minister van Landbouw zal ten slotte de merken, teekenen en bewijsstukken, enz. vaststellen en het rijkstoezicht op de ver- eenigingen regelen. Het is de bedoeling, indien naar deze richtlijnen de wet is tot stand gekomen, de bestaande organisaties, die medewerken en de bestaande werkwijzen, die doelmatig zijn gebleken, zakelijk op den ouden voet te handhaven in het nieuwe bestel en over toepassing der in deze wet gegeven be voegdheden ten aanzien van in art. 2 ge noemde producten, welke nog niet onder de werking dér landbouwuitvoerwet 1929 vielen, met de representatieve organisaties te voren overeenstemming te doen verkrij gen, hetzelfde zal geschieden terzake van alles, wat ten gevolge van deze wetswijzi ging eenige verandering zal behoeven. Wat eventueele wijzigingen in reeds vi- geerende regelingen betreft, diene het volgende: Boter en Kaas 1. Voor boter en kaas zal de aanvulling bestaan in meer stringente eischen betref fende het product en zijn verzorging. Thans geldt enkel de eisch, dat zij voorzien moe ten zijn van het rijksmerk, dit biedt echter geen waarborg voor goede kwaliteit, doch slechts voor echtheid en onvervalschtheid. Slechts door invoering van keuringen op v/ettelijken grondslag kan die waarborg verkregen worden. Voor den goeden naam van deze producten en om de gunstige uit komsten, die onze mededingers op de wereldmarkt reeds met verplichte keuring op kwaliteit en verzorging bereikt hebben, moet de bestaande toestand niet langer bestendigd blijven, maar dient op den weg van de verbetering te worden voortgeschre den. Hierbij stelt de minister zich voor met be langhebbenden te overlegger, en tot over eenstemming te komen omtrent een toe passing der wet die met de eischen van de practijk der bewerking en verhandeling ten nauwste rekening zal houden. Van al wat reeds op dit gebie 1 bestaat, zal zooveel mogelijk profijt net rok kón. worden ten einde rle practijk rr.ct den geringst mogelijken last tot het grootst mogelijke voordeel te leiden. Uitvoer van pootaardappelen 2. In de practijk is ook gebleken, dat de regeling voor den uitvoer van pootaara- appelen niet volledig tot de gewenschte resultaten voert. Telkens blijkt dat vrije uitvoer van andere dan pootaardappelen te veel gelegenheden openlaat om de bedoe ling der regeling te ontgaan en dat hier door de goéde naam van ons uitnemend potersmateriaal in het buitenland schade lijdt. De vrees, die bij de invoering der gel dende regeling bestond voor moeilijkheden voor den export van consumptie-aardappe len is bij nader bezien der verhoudingen door belanghebbenden zoozeer verminderd en de verwachting, dat keuring van deze zelfs voordeelen zal opleveren voor den handel zoozeer toegenomen, dat de Minister over de bezwaren, die ontegenzeggelijk aan de uitbreiding van de keuring verbonden zijn, thans meent te moeten heenstappen en ze algemeen verplichtend te maken. Ook hier zal intusschen slechts zoodanige regeling zijn goedkeuring vinden, die met alle rechtmatige verlangens van be trokkenen ten volle, rekening houdt en tegenstrijdige belangen zooveel doenlijk verzoent. De verplichte keuring van voor onzen uitvoer van beteekenis zijnde groenten- en fluitsoorten werd reeds langen tijd in de betrokken kringen van teelt en handel, zoowel ter voorkoming van onbehoorlijke handels- practijken, die onze gevestigde verbindingen in gevaar brengen, als tot behoud en uit breiding van afzetgebied noodzakelijk geacht. Het overleg van belanghebbenden heeft dan ook reeds voor enkele tuinbouwproduc ten tot onmiddellijke toepassing er van gevoerd. Deze is neergelegd in den alge- meenen maatregel van bestuur van 16 Sep tember 1936. Volgens art. 9 der landbouw uitvoerwet 1929 moet deze algemeene maat regel van bestuur worden vervangen door een wet. Daar evenwel het thans ingediende wetsontwerp alle gelegenheid biedt van gedachten te wisselen en te oordeelen over het beginsel van uitvoercontrole op tuinbouwproducten, alsmede over de belichaming daarvan in het tuin- bouwuitvbër besluit, is de Minister - voor nemens er van af te zien alsnog de in diening van een ontwerp-tuinbouwuit- voerwet te bevorderen. Op dezelfde gronden stelt hij zich voor geen uitvoering meer te, geven aan art. 9 der landbouwuitvoerwet 1929 betreffende de in den algemeenen maatregel van be stuur van 14 Januari 1937 vervatte regeling ten aanzien van den uitvoer van tulpen bloemen naar Groot-Brittannië, Noord- Ierland en den Ierschen Vrijstaat. Ook ten aanzien van deze uitvoercontrole wordt in beginsel beslist in art. 2 van dit ontwerp van wet. Het moment van de dijkdoorbraak aan geeft de plaats aan, waar het water de, e „Koerhuisbeek" bij Deventer. De pijl dijk doobrak. Het verkiezingscongres der S.D.A.P. De resolutie aangenomen In de gister gehouden zitting van het S.D.A.P.-Congres is de verkiezingsresolutie na eenige discussie aangenomen. Om twee uur 's middags is het Congres onder het ringen van de „Internationale" uiteen gegaan. Het afscheid van Generaal Jhr. Röell Bezoek aan diverse Garnizoenen Naar wij vernemen zal de commandant van het veldleger luitenant-generaal Jhr. W. Röell, in verband met zijn aanstaand vertrek uit den militairen dienst een aan tal plaatsen bezoeken en afscheid nemen van de aldaar in garnizoen liggende troepen. Gister beeft generaal Röell Maastricht en Venlo bezocht; 3 Maart zal .hij naar Ede, Arnhem Nijmegen en Den Bosch gaan; 5 Maart naar Leiden, 10 Maart naar Utrectr en Deventer; 11 Maart naar Assen, Gronin gen en Den Helder; 12 Maart naar Am^ foort en Harderwijk; 15 Maart naar Breda en 16 Maart naar Bergen op Zoom, Vlissin- gen en Dordrecht. De kaasmarkt te Alkmaar De burgemeester en wethouders va Alk maar hebben van den minister van land bouw en visscherij bericht ontvangen, dat het Rijk bereid is g durende twee jaar een bedrag van f 3000 'sjaars ter beschikking van de gemeente Alkmaar te stellen voor het behoud van de kaasmarkt, mits de wik- en weegloonen verlaaffd worden tot 4 cent (thans 6 cent), per 20 kg. en door particu lier initiatief minstens f 1000 per jaar wordt beschikbaar gesteld. Wat dit laatste betreft, is reeds een be van f 1676.binnengekomen. Jubileum burgemeester Brinkman Vrijdag 29 Januari 1937 was bet 25 jaar geleden, dat de heer L. C. Brinkman werd benoemd tot Burgemeester van Oud-Vossè. meer. thans Burgemeester van Lange Ruige Weide, Hekendorp en Papekop. In verband met ongesteldheid had eersi later de .huldiging plaats. Na van hun woning te zijn afgehaald werden de Burge meester en Familie door een deputatie uit den Raad in de feestelijk versierde en ver lichte Raadszaal van Lange Ruige Weide geleid. Hier hadden de Wethouders. Raads leden en Ambtenaren der gemeenten Lange Ruige Weide,.Hekendorp en Papekop zich opgesteld, alsmede afgevaardigden var tal van vereenigingen en instellingen. Nadat door een tweetal kleine meisjes bloemen waren aangeboden aan Mevrouw Brink man en Mej. G. Brinkman, werd de huldi ging ingevet door een serenade welke werd gebracht door de Muziekvereen. „O.B.K" De voorzitter van het Feestcomité, wet- houder A. Hoogendijk, van Lange Ruige Weide, hierna het woord nemend, riep de jubileerende Burgemeester en Famüie eah hartelijk welkom toe. Sprekende namens heel de gemeente complimenteerde de wet houder de Burgemeester met dit ambts jubileum en hield vervolgens een hartelijke toespraak. Bijzonder ook liet spr. uitkomen, dat op prijls wordt gesteld de vlotte afwik keling van zaken op administratief gebied Als blijvend aandenken aan dit Jubileum overhandigde de wethouder een waardig geschenk namens de ingezetenen en amb tenaren van Lange Ruige Weide, benevens een zeer fraai uitgevoerde oorkonde De, heer Kasbergen. wethouder Hekendorp. vertolkte hierna de gevoelens van Raadsleden en ingezetenen dier Ge meente en .bood eveneens namens de Ge meenten Hekendorp en Papekop een pas sende herinnering aan. Namens de ambtenaren der drie Gemeen ten sprak de heer Baas den jubileerenden Burgemeester toe. Het woord werd vervolgens gevoerd door afgevaardigden van Burgerlijke Armbestu ren, Brandweer, Bijz. Vrijw. Landstorm, Jongelingsvereen., Meisjes/vereen., Muziek vereen, Patrimonium. Politie, Pluimvee- vereen., Oranjevereen., Schoolbesturen, Groene Kruis. Wijkverplegnig, Polderbestu ren en Crisis-Comité. De Burgemeester hierna het woord ver krijgend, dankte voor al de goede woorden tot hem en de zijnen gericht. Deze oogen- blikken zullen nimmer door hem vergeten worden. In een uitvoerige rede werden be langrijke episodes uit de heengegane kwart eeuw gememoreerd. Het was een diepaan grijpend ernstig woord. De Burgemeester en Familie recipieerde hierna, van welke gelegenheid de ingeze tenen gaarne en ruimschoots gebruik werf! gemaakt. Na de receptie bleef de Burgemeester en Familie met de wethouders, Raadsleden en ambtenaren der drie Gemeenten nog eeni- gen tijd gezellig bijeen. Van bovengenoemden bond is dezer dagen te Oostdongeradeel een correspondentschap opgericht. De beroemde dirigent Arturo Toscanini tijdens de gister gehouden eerste repetitie met het Residentie Orkest voor het concert van Donderdag a.s. in Den Haag en Zaterdag a.ste Rotterdam. GROEN VAN PRINSTERER" Algemeene vergadering te s-Gravenhage Ledental in 1936 aanmerkelijk gestegen De Algemeene vergadering van de Vereeniging van Burgemeesters, Wet houders en Gemeentesecretarissen „Groen van Prinsterer" te 's-Graven- hage gehouden. werd door den voorzitter, den heer P. C 01 ij n, Burgemeester van Alphen aan den Rijn geopend met een rede,, waarin hij her innerde, dat in deze bewogen tijden de be hoefte aan voorlichting en onderlinge be spreking zeker nog grooter is dan in normale tijden. Naast de jubileerende Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, welke hij met haar zilveren feest hartelijk gelukwenscht, blijft er voor „Groen" een taak bestaan, vooral ten aanzien van onderwerpen, die ook een principieele belichting noodig hebben. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental ook in 1936 weer aanmerkelijk is gestegen en dat de Vereeniging een verhoogde activi teit in het nastreven van haar doel heeft kunnen ontwikkelen. De penningmeester geeft een financieel overzicht, waarin wordt aangetoond, dat de financieele toestand gunstig kan worden ge noemd. Het batig saldo per 31 December 1936 bedroeg f 223,64, terwijl nog een reserve bestaat van f 500. Wegens periodieke aftreding werden de heeren Talsma, Burgemeester van Renkum en Dr de Lange, Secretaris van Utrecht met vrijwel algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacature Laernoès, die zich, overeen komstig daarvoor vastgestelde regeling, niet herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer P. J. Keijzer, Burgemeester van' Wemeldinge. Naar aanleiding' vatt-ing'eKomén vraagpun ten wordt uitvoerig gediscussieerd ove: door het Zuivel-Export-Bureau, blijkbaar met machtiging van de Regeering, onderno men pogingen om de kinderen op school goedikoope melk te doen verstrekken. Het onderwerp wordt, zoowel principieel-theore- tisch als -practisch belicht. Het bestuur zal zijn houding terzake bepalen, waarbij even wel met het in de vergadering algemeen be leden gevoelen, dat groote voorzichtigheid moet worden betracht, en dat tegen het ge bruiken van de school als economisch insti tuut voor melk-distributieprincipieele be denkingen bestaan, rekening zal worden ge houden. Ten aanzien van een andere vraag t.w. welke houding de burgemeesters moeten aan nemen tegenover politieke optochten, wordt ter vergadering een voorbeeld van practisch optreden, waardoor bezwaren werden ont vangen, medegedeeld. Daarna werd de zeer geanimeerde verga dering met dankgebed door den heer Talsma ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co., Hoofd-Agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de boottrein rijdende in aansluiting op het 2 dezer te Marseille Eerwacht wordend ms. „Indrapoera" den 3d en dezer om 12.48 te Roosendaal, om 13.41 te Rotterdam D P. en om 14.05 te Den Haag H.S. zal aankomen, Aankomst Amsterdam C.S. 15.14 Officïeele Berichten GERECHTSWEZEN Benoemd la tot reohter in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam: mr G. C. B. B. ONDERSCHEIDINGEN >t officier ln de Orde van Ora W. Munnlk te Voorburg, t ridder ln de Orde van Orai N. Oh. de RuJJtfer te Utree M. C. M. Voorbeytel geb. W. Leen te Willei sendrecht; E. Rorüe te Den Haag. Idei tj. J. C. Daggert te Devei LEGER EN VLOOT Aan den kapitein der Inf.. C. A. F. W. SI. rer te Breda, ls eervol ontslag verleend; z(jn plaats is benoemd de kap. der inf. J. Pel TEXTIELCONFERENTIE TE WASHINGTON De afvaardiging van Nederland naar de drie deelige technische conferentie betreffenle d< "ellndustr.ie, welke 2 April a.s. te Washing, sal worden gehouden, is als volgt samen- .ld: benoemd zijn: a. tot afgevaardigde der Nederl. regeering: dr J. Wissellnk, b\jz. hoogleeraar aan de Ned. Handels-Hoogeschool otterdam; b. tot werkgevers-afgevai de: G. v der Muelen. directeur N.V. KoninkI Stoomweverij te Nfiverdal: c. tot arbeid, •fgevaardigde: G. Rengclink, voorz. van Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Een- :ht"; d. tot technische raadslieden va; afgevaardigde der Ned. Regeering: le. P. Drost; 2e. mej. mr G. J. Stemberg; 3e. G. J. Teppema; e. tot tecbn. raadslieden van de werkgeversafgeva-ardigde: le. mr A. C. v Ecl 2e; mr B. J. M. v Spaendonck; f. tot techi raadslieden van den arbeiders-afgevaardigd, le. A. v d Meys, voorz. R.TC. Textielarbeiders bond St Lambertus: 2e. G Ekkel, lid al sr. bs stuur C.N.V. en voorz. Ned. Chr. Text!-'-rbel dersbond „Unitas". POSTKANTOCfR TE BOSKOOP slag verleend. POSTKANTOOR TE HARLINGEN ROFFELRIJMEN EEN KLEINE VRAAG De blijde dag der schoonmaaktijd Bloost aan de oosterkimme. Straks zal de vrouw met frissche moed De zoldertrap beklimmen En daalt zij in de kelder af Om zich geducht te toeren En heel het huis van top tot teen Met bezemen te keer en. Natuurlijk wordt er hier en daar Een kamertje behangen, Een loopertje, een meubelstuk Wordt door een nieuw vervangen, En wat niet al te best meer is Gaat tijdelijknaar boven; Daar wordt het, meestentijds voorgoed, Ver in de hoek geschoven Ik durf in deze slechte tijd Een poginkje te wagen Mijn meer-gegoede lezeres Een kleine vraag te vragen: U weet, beminde lezeres, Bat veel van uw vriendinnen Met een bezorgd, bekommerd hart De schoonmaaktijd beginnen:. ln menig keurig net gezin Raakt stuk na stuk versleten En op üw zolder staat veel goeds Verborgen en vergeten! Ge kunt (en ik weet vast: ge w\lt) Daar andren mee verblijden Al kost het dan een offertje Van uw bezit te scheiden. Dat maakt het, dunkt me, juist zoo mooi Iets bruikbaars weg te geven: Zoo'n offer brengt pas zonneschijn ln een verpooverd leven! Ik weet dat ik mij niet vergis: Ik hóór de zolders kraken! Ja, er is stof in overvloed Om andren blij te maken! Tragisch ongeval Knaapje onder graanzakken bedolven en gedood Zaterdag tegen 'den avond werden dc ouders B. te Aardenburg ongerust over het lanege uitblijven van hun vijfjarig zoon tje, dat was gaan spelen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. Den geheelen avond werd naar het miste kind gezicht, maar tevergeefs. Ver schillende putten werden afgedreigd, daar de ouders meenden, dat het kind te water was geraakt. Na een nacht van hevige onrust ouders werd Zondagmorgen het lijkje van het kind gevonden in een naburig graanpak- huis. Vermoedelijk heeft het kind hierin gespeeld, is onopgemerkt opgesJotem en toen van een hooge stapel graanzakken gevallen. Eenige zakken vol graan waren bij den va! boven op het ventje LEVEENSGEVAAR GEWEKEN Naar men ans mededeelt, is de toestand van den heer De Mos uitScheveninge hulpkoster van de nieuwe Badlcapel die eenige weken geledon in zeer ernstigen toe stand in Bronovo werd opgenomen, als ge volg van een motorongeluk op de Koning innegracht te Den Haag, thans wat vo uitgaande. Het levensgevaar schijnt gewe ken te zijn. 36 JAAAR TROUWEN DIENST Op den Ssten Maart zal aan den maga zijnbeheerder le klasse J. Visscher te Vreeswijk de gouden medaille voor 36- jarigen dienst worden uitgereikt (Nadruk verboden) LEO LENS £r i&grotó vej'scfdz. 'AKKERTJES" tegen hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijk heid, griep, kou, koorts of rheumatie«Cy Ze verdrijven 'n "kater" verrassend snel! Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 62 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. UIT OOST-IND1E Schietpartij in de Kampong Enkele zwaar- en lichtgewonden Verstoord inlandsch nachtfeest SOERABAJA, 1 Mrt. (Aneta/ANP). In dea nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich in de kampong Koelang Tengah eerï ernstig drama afgespeeld. In deze kampong woont de heer Middel koop, gewezen hoofdbesteller van den Posfc» dienst, die met een inlandsclie vrouw ge huwd is. In den bewusten nacht was hij aanwezig bij een inlandsch feest, waarvoor hij was uitgenoodigd. Plotseling aldus volgens den heer Middelkoop werd er alarm gemaakt door het geroep .maling, maling" (dieven). Hierop snelden de feest gangers naar buiten om te ontdekken waar de dieven waren. Middelkoop deed hetzelf de en zette in de duistere kamponggangen, een man achterna, -die hij voor den dief hield. Hij, op zijn beurt, werd door kam- ponglieden (die hem vermoedelijk voor de gezochte hielden) nagezet Middelkoop strui kelde, waarop hij werd aangevallen en be wusteloos geslagen. Toen hij bijkwam, vie len kamponglieden hem ten tweede malö aan. waarop Middelkoon een revolver trok, welke hij altijd bij zich draagt Hij loste verschillende schoten, waardoor een inlan der doodelijk werd getroffen. Middelkoop zelf bekwam een lcapwond aan het hoofd, en werd door vrienden naar huis gebracht, die hem het wapen afnamen. Toen Middelkoop weer thuis was. narn hij zijn jachtgeweer, ging naar buiten en schoot op de menigte inlanders welke was saamgestroomd. Twee personen werden ge wond nl. één aan de rechterhand en een tweede aan het hoofd en de rechter schouder, verder werden nog eenige inlan ders gewond. De hoer Middelkoop is ge arresteerd. „Geen ruzie maken!" waarschuwt Van den Berg, omziend. De opgeheven zweep zet zijn woorden kracht bij. Arend wijst op Arie: „Hij gooit ons om", maar de boer let niet op hem. „Als jullie nog meer ruzie maken, ga je er allemaal weer uit''. Hij draait zich weer recht. Arend en zijn zusje zijn weer op hun melkblok gaan zitten. „Vreemde snotaap", sarren zij geniept, „vreemde snotaap". Arie doet of hij hen niet hoort. Hij heeft wat touwen en een jas genomen waar. hij op zit, en kijkt stil voor zich uit, zijn drift is plotseling ingezonken. Hij voelt zich eenzaam tusschen al die anderen. Nu en dan houdt Van den Berg het paard in. om kinderen die bij hun woning gekomen zijn, uit de wagen te laten klimmen. Als ri! bij de laan van „Nooit Volmaakt gekomen zijn Iaat hij oo' Ar'~ uit de wagen gaan. Hij houdt de leidsels strak in ban'! n eert zich half om. Arie stapt met zijn eene voet op de ijzeren band van het voorwiel, grijpt zich aan de rand van de wagen vast, en tast met de andere voet naar de as-knop van het wiel. „Vreemde snotaap", hoort hij Arend nog sarren. Op dat oogenblik rukt het paard, dat al even heeft staan klauwen, de wagen vooruit. Arie vóelt het wiel onder zich wegdraaien. Hij valt vlak voor het achterwiel op de weg. Het wiel stoot tegen hem aan, schuift hem enkele centimeters voort, en wentelt dan over hem heen. De boer springt van de wagen; de knecht loopt naar het paard; de kinderen, stil en verschrikt, durven niet te kijken. Arie ligt dwars op de weg, zijn oogen zijn dicht; hij ziet wit, alleen op de koonen gloeien roode blosjes. De knecht, die een jongen bij het paard gezet heeft, komt bij de boer staan. Hij wil Arie opnemen. „Wachten", zegt de boer schor. Hij is geschrokken, zijn beenen trillen. „Hij leeft nog", zegt de knecht opgelucht, als bij de han den ev enziet bewegen, ,,'t Wiel is over zijn buik gegaan", wijst hij. Van den Berg knikt. ,,'t Is er een van Bruining", zegt de knecht, die zenuw- achtig-druk bij den zwijgenden boer staat. Dan slaat Arie de oogen op tracht met de ellebogen op te komen. „Doet het geen pijn?" vraagt de boer, bezorgd naast hem hurkend en zijn hoofd ondersteunend. De jongen beweegt het hoofd, doch kan niet „nee" schudden. „Naar huis", kan hij alleen moeilijk murmelen. Er komt tegelijk bloed in zijn mond, dat in donkere druppels langs de mondhoeken weg kruipt. De boer veegt het met de zakdoek af. Hij heft het hoofd van het kind wat op r* blijft zoo eenic-"-* tijd met hem zitten. „Zal dit kind nog levend bij zijn ouders komen?" vraagt hij zich af. De blosjes zijn nu van zijn wangen ver dwenen; het gezicht is vaal-geel. De oogen zijn groot en open, maar de wijde pupillen hebben het wit bijna geheel Weggedrongen. Hij zit daar, leunend in de arm van den boer. soms de mond van pijn vertrekkend. Hij spreekt niet, en houdt de lippen stijf dicht geklemd; het schijnt dat hij be wusteloos is, al zijn zijn oogen open, maar het leven is er uit weggetrokken. Plotseling is Arie weer helder; hij wil opstaan, maar de boer houdt hem tegen. „Naar huis", murmelt hij weer. Het bloed blijft nu weg. „Hij kan niet loopen", meent de knecht, maar Arie knikt flauw van wel. „*t Is beter als hij naar huis kan", oordeelt Van den Berg. Voorzichtig zetten zij hem op de voeten. De knecht onder steunt hem. Voetje voor voetje, en zoo weinig mogelijk schok kend, loopen zij de laan naar de woning op. Van den Berg ziet hen na. Het schijnt te gaan, vlugger dan hij gedacht had. En opgelucht zeggen de kinderen tegen elkander: „Hij loopt al weer gewoon. D'r is niks gebroken". „Allee, jullie er uit", commandeert de boer, „nu moet je maar verder naar huis loopen; anders gebeuren er nog meer ongelukken". De kinderen protesteeren: „Hij loopt weer". Maar de boer tilt hen één voor één uit de wagen en stuurt hen met een hard woord voort. „Toch haalt hij de morgen niet", mompelt hij. Hij klimt op de bok en grijpt de leidsels. Het paard trekt aan en draaft weer jong en sterk voor de wagen; trots en krachtig kletsen de hoeven op de steenen van het middenpad. „Het is nog een jong dier", denkt de boer bijna jaloersch, „hij weet niet welke schuld hij met zich draagt". Hij verwijt zichzelf zijn onvoorzichtigheid. Als Gerrit het paard bij de kop gehouden of de jongen uit de wagen geholpen had, zou het ongeluk niet gebeurd zijn. Hij wist, dat het dier onrustig was. „Maar er waren al zooveel kinderen uitgestapt", trachtte hij zijn zelfverwijt te sussen, „tenslotte is elk ongeluk wel een gevolg van onvoorzichtigheid, als je alles vooruit wist zouden er nooit ongelukken gebeuren". Maar zijn geruste stellingen helpen hem niet veel. Onvoorzichtigheid blijft on voorzichtigheid. En met pijn beseft hij, dat hij de schuld van dit ongeluk altijd op zich zal voelen drukken. Nu krijgen die ouders hun kind thuis met de dood in zijn inwendig verwoeste lijf. Hij denkt aan de schrik van zijn vrouw toen hun Maarten verdronken was. Die heeft hij zelf gevonden. Het doode lichaam, zooals hij het in de sloot zag liggen, half in de modder, en zooals hij het in zijn arm naar huis droeg, ziet hij nog steeds voor zich. Hij heeft het eerst in de schuur gelegd om zijn vrouw voor te bereiden. Hoe zwaar was hem dat geweest. Die plotselinge schrik, toen ze begréép, hoe 'n pijn deed hem die. En maandenlang had hij haar bijna niet aan durven zien. Het was zijn eenig kind; zijn vrouw was ziekelijk en is nu ook al weer lang geleden ge storven. „Zijn vader zal wel aan 't melken zijn", denkt hij. „ik moet langs de bocht rijden en hem van het ongeluk vertellen"* Maar tegelijk proeft hij een wrange weerzin. Hij durft den vader niet ontmoeten. „Hij zou dan trouwens moeten omkee- ren, want Bruinings land lag aan 'n andere weg. En zijn koeien wachten om gemolken te worden. Hij is al verlaat en heeft geen knechthij komt niet klaar". „Zoo je kind thuis .te krijgen", overpeinst hij nog eens. en, rilt. L(Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5