Verkiezingscongres van de Soc.-Dem. Arbeiderspartij avt® MAANDAG t MAART 1937 TWEE NIEUWE VEILIGHEIDSBESLUITEN Bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt Eén voor werkplaatsen en fabrieken, één electrotechnisch De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een nieuw veilig heidsbesluit voor fabrieken of werk plaatsen en een nieuw electrotechnisch veiligheidsbesluit. De inhoud van laatstgenoemd voor ontwerp stemt nagenoeg woordelijk overeen met dien der artikelen 35 tot en met 75 en 194 tot en met 231 van het Veiligheidsbesluit 1916. Het eenige verschil van materieelen aard is, dat volgens de in dit voor ontwerp neergelegde regeling de bevoegdheid van de districtshoofden der Arbeidsinspectie om eischen te stellen wordt uitgebreid. In de toelichting op het voorontwerp vei- ligheidsbesl. voor fabrieken of werkplaatsen wordt opgemerkt, dat bij de totstandkoming van de Veiligheidswet 1934 er van uitgegaan is, dat het zeer ongewenscht is om in de bepalingen van materieelen aard ten aan zien van fabrieken en werkplaatsen en haar inventaris veranderingen aan te bren gen Alleen die veranderingen worden dan ook aangebracht, waarvan de practijk de noodzakelijkheid heeft doen kennen, terwijl gebleken leemten worden aangevuld en de door de wijzigingen in de bepalingen der wet nooaig geworden aanvullingen aange bracht. De groote uitbreiding, welke de bewerking van voorwerpen of stoffen met den zand straal onderging en de sedert gebleken groote schadelijkheid van deze werkzaam heden voor de gezondheid der arbeidere, maakten het noodig deze werkzaamheid onder te brengen in die der meest schaae lijke. In categorie D is het bedrijf van behan deling van diercadavers destructoren opgenomen, dat met de reeds genoemde bedrijven, overeenkomstige gevaren, met name voor infectie, biedt. G 7 is uitgebreid met het oog op de hier te lande opgerichte fabrieken, welke vervaar diging van cokes beoogen. Stofbe drijven In de categorie G zijn nieuw opgenomen bet stoppen van zakken, een bedrijf, waar in zeer veel stof ontwikkeld wordt, en het verwerken van vezelstoffen, kapok, veeren, zeegras of erin als vulmateriaal voor ma trassen, dekens of kussens, omdat ook daar bij zeer veel stof wordt ontwikkeld en er geen redenen bestaan deze niet op gelijken voet te behandelen met de overige stofbe- drijven uit deze categorie. Er is een nieuwe voorziening voorgeschre ven, welke fceoogt een oorzaak van met relden ontstane brandjes op te heffen, nl. de aansluiting van gastoestellen aan de leiding jnet behulp van vaste metalen buizen. Sedert het Veiligheidsbesluit 1916 ge maakt werd, heeft in de techniek het verf spuiten ingang en groote uitbreiding gevon den Zoowel de daarbij gebruikte lakken als de oplos- en verdunningsmiddelen zijn brandbaar, de nitro- en celluloselakken zijn zelfs zeer brandbaar. Om deze redenen zijn deze stoffen m de bestaande regeling met betreking tot de benzine opgenomen. Verpakking van benzine Het is noodig de bestaande voorschriften hieromtrent te herzien. Het onderzoek m de bestaande regeling t a. v. de verpakking in kannen of bussen en in vaten of fusten zal vervallen. Als gevolg van deze vereenvoudiging is mer.e vervallen de bestaande scheiding in den opslag van deze vloeistoffen en pro- ductpn in verpakten tosstand. Wat benzol en wasebbenzine betreft, deze komen meer en meer voor opslag in onver- pakten toestand in aanmerking. Daarvoor is zeker de meest veilige, die in ondergrond- sche voorraadketels. Het komt er echter op aan, dat maatregelen zijn getroffen om te voorkomen, dat óe gasruimte van het reser voir in open, onbeveiligde verbinding met de buitenlucht staat Alle openingen van pijpen, toegang gevend tot de gasruimte van het reservoir, zullen van betrouwbare vlamkeerende inrichtingen voorzien moeten zijn. Deze inrichtingen moe ten aan het vrije uiteinde der pijp worden aangebracht, omdat proeven hebben geleerd, dat, inr.icn dergelijke inrichtingen in buizen worden aangebracht haar beveiligende wer- kng verloren gaat en zij een vlam niet meer kunnen tegenhouden. Het tweede lid van het artikel onderging de noodige aanvulling om dit standpunt in de practijk te kunnen door voeren. Verblijfplaatsen van arbeiders Eenige artikelen zijn geformuleerd' ta.v. Üo verblijfplaatsen waar de anbeiders den nacht moeten doorbrengen voor zoover zij 's nachts uit hoofde van de bedrijfsocfening in de fabriek of werkplaats moeien ver blijven. In een nieuw artikel 62 is voorts tot uit drukking gebracht de grootste verandering, welke de wijziging van ae veiligheidswet heeft gebracht, nl. dat voortaan de bepalin gen, vastgesteld ingevolge art. 7 der wet, slechts zullen gelden met betrekking tot „arbeid" in den zin van art. 1 der wet en dus niet langen- van kracht zullen zijn, on geacht of het hoofd of de bestuurder der onderneming of aiens echtgenoote de ma chines of toestellen, het drijfwerk of .ge reedschap, ten aanzien waarvan het besluit Voorschriften geeft, bedient of gebruikt. Art 114 behandelt de verwarming van bet werklokaal, docht voert tot consequen ties welke in de practijk zeer groote kosten met zich brengen. De electrificatie maakt een andere oplossing mogelijk. Met een electrisch straalkacheltje kan nl. het doel Van de bepaling ©ven goed worden bereikt. De moderne bouwwijze en vooral het op richten van ijzerconstructies, dat veel meer voorkomt een vroeger, hebben nieuwe ge varen geschapen, waartegen met de be staande voorschriften niet kan worden op getreden. Ten einde hierin te voorzien, is een nieuw artikel opgenomen. Voorts zijn in het ontwerp enkele bepa lingen opeenomen val algemeene strekking met het oog op het toenemend gebruik van liften in ons land. CRITIEK OP HET BELEID VAN HET PARTIJBESTUUR Vorstelijk Huwelijk en Arbeiderspers Het ontwapeningsstandpunt prijsgegeven In de groote zaal van den Haag- schen Dierentuin is het 43ste congres van de S.D.A.P. gehouden onder lei ding van den heer K. Vorrink. In zijn openingsrede wees spr. op de toe stand der arbeidersbevolking in Nederland, die veel te wenschen overlaat. Juist dezer da<?on is gereed gekomen het onderzoek door het wetenschappelijk bureau der partij naar den toestand van de inventaris in K Vorrink bijna vierduizend arbeidersgezinnen. Te kort aan dekking, tekort aan onder- en bovenkleeding, tekort aan schoeisel, zwaar drukkende schulden, dat zijn aldus spr., &e vernederende zorgen, waarmee honderd duizenden in dit land, vooral in de grootere gezinnen, dag in, dag uit, jaar in, jaar uit worden gekweld. Het Plan van den Arbeid, waarmee wij, aldus spr. de verkiezingen ingaan, biedt nieuwe mogelijkheden. Door versterking van de koopkracht, ordening en beheensching van het productieproces zal nieuwe wel vaart onder ons volk worden gebracht Aan het eind' van zijn rede deelde spr. mede, dat er wederom van de zijde der com munistisohe partij een aanbod tot samen werking was binnengekomen, dat men voor kennisgeving zou aannemen. (Applaus.) Het Partijbeleid Vervolgens kwam het beleid van het Par tijbestuur over het afgeloopen jaar ter sprake. Aan de discussie namens 23 afge vaardigden deel. Verscheidene sprekers oefenden oritiek uit op de leiding, die volgens hen geen lei- ling was. Een afgevaardigde uit U t r e c h t was van oordeel, dat zich sedert 1934 geen enkele reden heeft voorgedaan om in oe kwestie monarchie of republiek van stand punt te veranderen. Wij móeten, aldus besloot spr., onze re- publikeinsche overtuiging duidelijk doen blijken en daarbij tevens toonen, dat wij evengoed nationaal zijn. Namens Amsterdam werd opgemerkt, dat na de* vorstelijke verloving geen lei ding is gegeven, en dat de partij niet vol doende is voorgelicht Kwesties als het Wilhelmus en de vlaggenkwestie zijn noo- deloos belangrijk gemaakt en door dit alles ontstond een onbehaaglijk gevoel in de partij. De zaak is echter in het algemeen veel te zwaar opgenomen en spreker be schouwt het als een reeks van incidenten, een déraillement, waarover men geen uit spraak moet uitlokken. De meeste andere afgevaardigden roerden dezelfde onderwerpen aan. Voorts werden diverse opmerkingen gemaakt over de in houd van de Arbeiderspers en enkele interne partijaangelegenheden van organisatorischen aard. Verdediging van Ir. Albarda Ir. J. W. Albarda heeft de opmerkin gen," de Kamerffractie betreffende, beant woord. Wat het gemis aan leiding betreft, zeide spr. staat het partijbestuur op het standpunt dat men geen cadaver-discipline wenscht en dat. men niet op elk gebied den partij- genooten wil voorschrijven, wat zij moeten doen en laten. Het eeheele Nederlandsohe volk was door de verloving van de Prinses verrast, ook het partijbestuur en het VAR A-bestuur. Voor de VARA was het vaststellen van haar hou ding het meest urgent Het bestuur heeft dat gedaan in overleg met het partijbestuur en de Inden hebben dat sedert dien bekrach tigd. Bovendien moet men ook de VARA zien als een instelling, die een publieke taak te vervullen heeft en niet alleen als een omroepvereeniging voor partijgenooten Het partijbestuur is van meening, dat er geen behoefte bestaat aan een uitspraak. Wat de uitsluitingsbepalingen betreft bij Defensie, tegen S.D.A.P. en N.V.V. getroffen, daarvoor draagt de Koningin niet de minste aansprakelijkheid. Veel minder nog zou men de Prinses daarvoor eenige verantwoorde lijkheid kunnen toeschrijven. De defensieverboden hebben dus geen in vloed gehad op de houding der Partij tijdens de huwelijkfeesten. De uitluitingsmaat- regelen zijn, volgens spr., afkomstig van minsters Deckers en ze zijn bevestigd en tot dusver gehandhaafd door het kabinet Colijn. De verontwaardiging over hun voort bestaan is dus niet bij het Koninklijke Huis, maar bij het kabinet aan het eenige goede adres. Van de zijde der Koningin heeft men nooit anders dan de meest correcte bejege ning ondervonden. Spr. wees op de inconsekwentie6 der regeering, die wel in schier elke commissie vertegenwoordigers .van N.V.V. en S.D.A.P. Zr Albarda benoemt en zelfs leden der beweging, die op de zwarte lijst staat, ridderorden aanbiedt, terwijl de ministers confereeren met Bel gische en Scandinavische socialistische mi nisters, die vreemd zouden opkijken als zij vernamen, dat hun Nederlandsche partij genooten bij defensie nog niet als portier of commies worden geduld Aan dezen on- houcharen toestand moet een einde komen. Nadat de heeren E. Boekman en J. F. An kersmit het beleid van de redacties van .,De Sociaal-Democraat" en „De Arbeiderspers" hadden verdedigd, werden op voorst3! van den voorzitter tal van door de afdeelingen ingediende voorstellen van de agenda afge voerd. Met groote meerderheid van stemmen werd goedgekeurd een voorstel van het Par tijbestuur om over dehouding van de partij inzake de Staatsvorm geen uitspraak te doen. In de plaats van den heer Ankersmit werd Dr H. B Wiardi Beekman tot politiek hoofdredacteur van de bladen der Arbeiders pers benoemd. Daarna werden met algemeene stemmen goedgekeurd het beleid van het Partijbestuur en van de redacties van de bladen der Ar beiderspers. Alle aftredende leden van het Partijbe stuur werden herkozen. Het Beginselprogram In de gistermorgen voortgezette vergade ring van het congres kwam die wijziging van het beginselprogram aan de orde. Het resul taat van de herzieningscommissie in dit op zicht hebben wij eenigen tijd geleden reeds gepubliceerd. Het ontwerp beginselprogram werd uitvoerig toegelicht door Dr Wiardi Beekman en na discussie, waaraan verschil lende sprekers deelnamen, met algemeene stemmen aangenomen. Het defensievraagstuk Gistermiddag is het defensievraagstuk aan de orde gekomen. Ir J. W. Albarda heeft een uitvoerige toelichting gegeven van de door toet Partijbestuur voorgestelde wijziging van de paragraaf over „buitenlandsche poli tiek en defensie". In deze rede heeft Ir Al barda duidelijk laten uitkomen, dat het de S.D.A.P. aan het hart gaat de ontwapenings- leus prijs te geven. Men ziet zich echt-r hiertoe wel gedwongen door den loop der omstandigheden. Uitvoerig belichtte spr. den internationalen toestand, en als gevolg daar van de noodzakelijkheid voor Nederland er een weermacht op na te houden. We zullen echter, zeide spr., niet g&doogen, dat de uit gaven voor defensie zoodanig worden opge dreven, dat er geen geld genoeg beschikbaar blijft voor de bestrijding der werkloosheid en voor verbetering van de zorg voor de groote sociale en cultureele belangen des volks. In Nederland zal de opvatting, dat kanonnen beter zijn dan vet niet met onze medewerking zegevieren. Naar de ellenoe van het derde rijk willen wij ons volk niet leiden. Na betoogd te hebben, dat de S.D.A.P. in ternationaal gezien de laatste soc.-dem. arb partij is die de ontwapeningsleuze laat va ren. zeide spr., dat ook de S.D.A P. tegenover het 'defensievraagstuk een positieve houding moet aannemen. Ze mag voor die noodzaak niet terugdeinzen. Hierma heeft Ds Banningh het standpunt van de minderheid der militaire commissie verdedigd, waarna tal van andere sprekers het woord voerden. In de avondvergadering heeft Ir Albarda van repliek gediend, waarna over het voorstel werd gestemd. Alle ingediende amendementen werden inge trokken of verworpen. Het voorstel zelf werd met 1509 tegen 328 9temmen en 49 blanco stemmen aangenomen. Daarna werd hiet congres verdaagd tot hedenmorgen half 10. Jan Toorop-herdenking Onthulling monument Woensdag 3 Maart aa. des nam. te half 4 zal in het Gemeentemuseum te 's-Graven- hage de overdracht plaats hebben van het Toorop-momiment aan die gemeente. De ont hulling van. het monument zal daarna ter plaatse geschieden, al. hoek CatslaanBui tenrustweg. Ter herdenking van dien sterfdag van den grooten kunstenaar zal des avonds te kwart over 8 in het Gemeentemuseum een intieme bijeenkomst plaats vindlen, waarbij Dr G. Kirmttel, conservator van het museum, de beteeken is van Toorop als kunstenaar uit ren zal zetten, hetgeen hij zal verduidelijken met lichtbeelden. Vervolgens zal een bezoek worden gebracht aan de tentoonstelling van diens vroege werk tot 1886, aansluitend dus bij het onlangs door het museum verworven groote schilderij van Toorop en dat opzette lijk door de museum-directie werd bijeen gebracht. BLIKSEM INGESLAGEN IN WONING Tijdens het vrij hevige onweer dat ge paard met zware regenval Zaterdagavond ten Zuiden van Utrecht woedde, is de blik sem ingeslagen in het woonhuis staande nabij hèl gemaal in de buurt van Dc Heem stede onder de gem. V r e e s w ij k. De bliksem sloeg alle ruiten van de wo ning stuk en richtte ook binnenshuis schade aan. De vrouw des huizes liep door de bliksem vrij ernstige brandwonden aan liet gelaat op cn moest zich onder genees kundige behandeling stellen. N.S.B. en vlag Sterk in tegenspraken Wij hebben, aldus schrijft de Avond post, in het licht gesteld: dat de N.S.B. tegenwoordig geweldig christelijk doet, maar dat uit haar program van een belijdend-christelijk karakter dier beweging niets b 1 ij k tdat zij zich voorstelt als een bij uitstek koningsgezinde partij, maar dat haar program over monar chie en dynastie totaal zwijgt In antwoord hierop zond de persdienst van de N.S.B. een stuk aan het blad, waar in deze zin voorkwam: „Dat men in het program omtrent het Koningshuis, de Rijksvlag en het Rijks wapen geen enkele mededeeling zal vin den, omdat deze onaantastbare symbolen van de eenheid der natie boven discus sie verheven zijn". Dat is vreemd, antwoordt de Avond post; want wat staat er nu te lezen op bladz. 11 van brochure no. IV der N.S.B., juist over de vlag? Dit: „Ieder onzer hunkert naar de tijd, dat deze roode kleur („de kleur van de op stand") met toestemming van ons Vor stenhuis veranderd zal kunnen worden in Oranje, dat dan boven het zwart en tezamen daarmede het kenteeken zal zijn, dat Nederland is herboren en dat het gevaar voor de ondergang van ons volk is afgewend. Daarvoor strijdt de N.S.B.". De N.S.B., het staat hier duidelijk, w i 1 dus ons roo d-w i t-b 1 a u w verande ren in het oranje-zwart „Daarvoor strijdt de N.S.B.". Prachtig is ook de motiveeriug van de zwarte kleur in de nieuwe vlag. Men hoore: „Daarbij vergeten wij niet, dat het Mussolini is geweest met zijn zwarthem- den, die de vlag van het Fascisme heeft geheschen; uit eerbied voor dezen groo ten voorganger is de bovenste kleur van onze vlag zwart" Het Koninkrijk der Nederlanden zal dus straks de zwarte kleur in zijn vlag gaan voeren uit eerbied voor Mussolini. Ziedaar de plannen van de N.S.B. met betrekking tot onze vlag, die, volgens den persdienst „onaantastbaar" is als nationaal symbool. Actie bij de K.P.M. Beroep op de Indische Regeering De heeren C. M. Bakker, voorzitter der Verecniging van Gezagvoerders en Stuur lieden in Nederlandsch-Indië en G. J. van Lonkhuyzen, voorzitter der Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen in Nederlandsch- Indië, deelen in een adres aan den Gouv.- Generaal mee. d<at er-groote ontevredenheid heerscht onder de Gezagvoerders,. Stuurlie den en Werktuigkundigen van de K.P.M. (Kon. Paketvaart Mij.), tengevolge van de ongunstige arbeiasvoorwaarden en vooruit zichten bij deze maatschappij, welke de laatste jaren steeds slechter geworden zijn en ook nu niettegenstaande de merkbare teekenen van opleving nog telkens in on gunstige zin veranderd worden, zonder dat daaraan eenig overleg met betrokkenen of hun organisatie vooraf gaat In verband daarmee verzoeken zij de Regeering: Zoo spoedig mogelijk een wijziging van artikel 161 bis W. v. S. tot stand te doen komen in overeenstemming met het voor stel van de „commissie voor de herzie ning van de artikelen 153 bis en ter, en 161 bis van het Wetboek van Strafrecht", welke in 1931 haar verslag uitbracht. Zoo spoedig mogelijk te doen tot stand komen een eveneens door de commissie ontworpen ordonnantie tot instelling van 'n centrale Raad, benevens 'n regeling inhoudende een stakings verbod met ver plichte bemiddeling en arbitrage voor z.g. vitale bedrijven; De K.P.M. te verklaren tot vitaal-bedrijf in de zin van deze regeling, opdat door verplichte arbitrage de zoo zeer wensche- lijke ontspanning in boven aangeduide verhoudingen gebracht worde; Subsidiair, te willen bevorderen, dat een commissie van arbitrage in het leven geroepen wordt, welke een voor partijen bindende uitspraak zou hebben te doen t.a.v. alle in bijlage I genoemde punten. In de bijgevoegde Memorie van Toelich ting wordt het program van actie breedvoe rig besproken. De volgende punten komen daarin aan de orde: 1. Herziening der regeling voor vergoe ding voor overwerk; 2. Verbetering der finantieele positie van het varend personeel, mede door een nor male promotie-regeling door vaststelling eener formatie-staat en stopzetting van liet ongelimiteerd 'laten dienstdoen in hoogerc rangen; 3. Verbetering der huwelijkstoelage; 4. Verbetering der pensioenregeling; 5. Verbetering van de opleiding en het nalaten van noodelooze ontslag-verleenin gen; 6. Invoering van het collectieve arbeids contract. LAND- EN TUINBOUW Tuinbouwsteun die tegen viel De Kring Westland van den L.T.B. heeft in zijn gehouden vergadering besloten tot het zenden van een adres aan het Hoofd bestuur, waarin teleurstelling wordt uitge sproken over de jongste steunuitkeering in den tuinbouw. Vooral de druiven zijn in het afgeloopen jaar op onbevredigende wijze gesteund, evenals de tomaten. Aan de hand van de middenprijs dezer producten wordt aangetoond dat de uitkom sten speciaal van deze teelten zeer ongun stig waren. Het wordt dan ook noodzakelijk geacht dat aanvullende steun alsnog wordt ver strekt en gevraagd wordt hiertoe pogingen bij bevoegde instanties aan te wenden. Rijksuitvoerkeuring van groenten Naar medegedeeld wordt, is in voorberei ding een regeling voor de controle op den uitvoer van kropsla, tomaten en komkom mers, aan de hand van de Landbouwuit- voerwet 1929, waarvan de invoering is vast gesteld op 1 Maart 1937 en waarvan de uit voering zal worden opgedragen aan het uit- voer-contróle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen te 's-Gravenhage. De uitvoer van bovengenoemde producten zal van heden, 1 Maart, af, alleen kunnen geschieden, indien de zendingen zijn verge zeld van een „certificaat", waaruit blijkt, dat de producten aan onderstaande eischen voldoen: a. „gezond": vrij van plantaardige- en dierlijke aantasting en van andere teelt gebreken; b. „gaaf": vrij van hagel-, vorst- en wind- beschadiging; c. „zuiver": vrij van aangewende ziekte bestrijdingsmiddelen en verontreinigingen; d. „rijp": in een zoodanige graad van rijpheid verkeerend, dat het in goeden toe stand ter plaatse van bestemming aanko men redelijkerwijze mag worden verwacht; e. „versch": in een zoodanige staat van verschheid verkeerend als met het oog op 't product en de bestemming wenschelijk is. GEMENGD NIEUWS Brandstichting te Bathmen Woonhuis uitgebrand In de nacht van Zaterdag op Zondag om streeks twee uur ontstond onder verdachte omstandigheden brand in een dubbel woon huis in de kom van het dorp Bathmen. Het perceel brandde geheel uit. Het eene gedeelte werd bewoond door den ongehuw- den ongeveer vijftigjarigen eigenaar J. D., die daar samen woont met den eveneens ongehuwden S. van der W. In de andere helft woonde de Wed. Beekhof. De wonin gen met inboedel waren verzekerd. Als verdacht van brandstichting werden de beide mannelijke bewoners van het per ceel door den gemeente-veldwachter van Bathmen en de marechaussee van Deven ter in verhoor genomen. V. d. W. heeft vrij spoedig bekend de brand te hebben aange stoken. Hij zal naar Zutphen op transport worden gesteld. Ook D. heeft tenslotte be kend. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat nog een derde persoon bij deze brand stichting is betrokken. Zaterdagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de dubbele woning van de Wed. Koerts te Oude P e k e 1 a. 't Vuur greep zoo snel om zich heen, dat de be woners P. Sijf en de Wed. Koerts niets van de inboedels konden redden. Het huis brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. DINSDAG 2 MAART HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ge wijde muziek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Lezing. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.15 Gram.pl. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gr.pl. 2.00 Omroeporkest en solisten. 3.00 Knip- les. 4.00 Zang en piano. 4.30 Radiokinder- koorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 Om roeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gram.pl. 8 30 De Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Re- nova-kwintet. 11.00 Berichten ANP. 11.45 12.00 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. KRO-Uitzendlug. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Melodisten. 1.00 Gram.pl. 1.15 KRO- Orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Mode cursus. 4.00 .vJtO-Orkest. 4.50 Gram.pl. 5.05 De KRO-Melodisten. (Om 5 45 Feli- citatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Aanpassing bij het mis- sioneeren", causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gram.pl. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gram.pl. 9.30 KRO-Symphonieorkest, en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gram.pl. 10.45 KRO-Symphonieorkest. 11.15—12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 BBC-orkest m.m.v. solisten. 140 Orkest. 4.40 Zigeunerorkest. 5.35 Sepiet. 6.35 BBC-Zangers. 7.20 Pianorecital. 9.40 Dialoog. 10.00 Solisten, BBC-koor en orkest. 11.00 Declamatie. RADIO PARIS 1648 M. 1.35 Zang. 4.50 Zang. 5.50 Dito. 6.05 Pianovoordracht. 6.50 Ver volg zang. 7.05 Vervolg piano. 9.05 „Le médécin malgré lui", opera. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 7.50 Ka- meiorkest. 11.20 Politiemuiiekkorps. 12 35 Theaterorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Amusementsorkest. 4 40- Kamerduo en piano. 7.30 Vooaal sextet, pianoduo en solisten. 8.20 „Anni, die Kellnerin", operette. 10.05—11.20 H. Heinemanns orkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Kleinorkest. 5.20 Klein- orkest. 8.20 Omroeporkest. 10.00 Omroep orkest. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salon orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.25 Grieg- programma. 8.20 Symphonie-orkest en i solist. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 7.30 Or kesten. 9.50 Cello en oiano. VAN ONZE ADVERTEERDERS Amerikaansche producten op de Jaarbeurs De Aquapro, American Quality Produ:ts In/c., zal op de as. Jaarbeurs tentoonstellen de electrische apparaten van Sears Roebuck te Chicago, een onderneming, die in het af geloopen jaar voor meer dan een milliard gulden heeft omgezet, o.a. de Hercules olie- brander, een prima artikel tegen scherpe prijs; de populaire Coldspot koelkasten met het ook hier te lande zoo terecht geroemde uitneembare koelaggregaat van even eenvou dige als volmaakte constructie; Craftsmam Flexible Shaft Outfit, een uiterst handig stuk gereedschap, waarmede men kan boron, slijpen, 6churen, poetsen en honderd andere werkzaamheden meer. Met inbegrip van 1/3 P.K. electro motor en talrijke practische accessoires kost deze complete uitrusting slechts ƒ125. Ongelooflijk. Kenmore klop- veegzuigers en waschmachines. De te ex po seeren wasohmachinie is de meest verkochte ter wereld; onze klopveegzuigers zijn kwali tatief oiet te overtreffen. Door den hoogen waterstand van de Waal te Nijmegen is het verkeer verlegd van oude huizen in deze straatt welke niet op zwaarverkeer. bere kend isl stortte in» Waalkade naar Steenstraat. Een der.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8