"ifZWOlSCHE 1095 Franco's troepen vorderen in Aragon MAANDAG i MAART 1937 EERSTE BEAD PAG. a Hoof dkanf oon Den Ho Laan van Meerdcrvoor Actieve Vertegenwoordiger; Gevraagd De Spaansche burgeroorlog OM OVIEDO WORDT VERWOEDT GESTREDEN BUITENLAND Is Graziani's toestand verergerd? Naar te Djiboeti wordt rondverteld, zou de toestand van maarschalk Graziani reden tot ongerustheid geven. De maarschalk zou aan longontsteking lijden als gevolg van het feit, dat bij den op hem gepleegden aanslag eenige splin ters van de handgranaat de longen geraakt hebben. Gaat De Bono duelleeren? De „Paris Midi" bericht uit Rome. dat sedert een tiental dagen hardnekkig het gerucht de ronde doet dat maarschalk De Bono den minister van koloniën Le<- 3 o n a tot een duel zou hebben uitgedaagd De duce, die niet kan toestaan dat een 'dergelijk geschil twee zoo vooraanstaande personen scheidt, zou een eereraad hebben benoemd om de kwestie te regelen. De oorsprong van het conflict schijnt te liggen in de critiek, welke minister Lessona heeft geleverd op het commando in den veldtocht van Abessinië. Maarschalk De Bono heeft niets ontkend, toen hem werd gevraagd, wat van de geruchten waar was; minister Lessona daarentegen verklaarde nergens van te weten. Labour en de Britsche koningskroning De parlementsfractie der Labourpartij heeft besloten, dat haar vertegenwoordigers die aan de a.s. kroningsplechtigheid te Londen zullen deelnemen, niet het ceremo nieel tenue zullen dragen, doch slechts de kleedij, welke door de etiquette verplicht zal zijn. De uitkeering aan „Windsor" De hertog van Windsor zal, naar de Daily Express" verneemt^ vermoedelijk een uitkeering ineens krijgen van 125.000 pond sterling, benevens een jaargeld van 20.000 pond, welke jaarlijksche bedragen door ko ning George zullen worden betaald, ter- Wijl de overige leden der Engelsche konink lijke familie gezamenlijk het kapitaal in kwestie zullen bijeenbrengen. 'Aden wordt Britsche kolonie Het Britsche ministerie van koloniën 'deelt mede, dat Aden, hetwelk tot dusver administratief bij Indië behoorde, met In gang van l April een kolonie zal worden bestuurd door een gouverneur in plaats van een commissaris. Luitenant-kolonel Ber nard Rawdon Reilly, thans hoofdcommis saris van Aden, is bevorderd tot gouverneur en opperbevelhebber der kolonie. Mislukte recordvlucht LondenKaapstad 1 De Britsche vlieger Llewellyn heeft Voor de tweede maal een poging, om een record-vlucht Londen-Kaapstad-Londen te maken moeten opgeven. Nog altijd blijft 'Amy Johnson de ongeslagen recordhoud ster voor dit traject Llewellyn, die Vrijdagmorgen om 8.45 van 'Croydon was opgestegen, was na een zeer vlotte vlucht Zaterdagmorgen te 6.20 te Cairo aangekomen. Twee uur later steeg hij weer op. Toen de vlieger totaal dertig uur gevlo gen had en reeds de helft van de heele route achter den rug had, kreeg zijn toestel een verstopping in de olieleiding, waardoor hij gedwongen werd te dalen. Hiermede \vas voor de tweede maal aan de record- Vlucht een ontijdig einde gekomen. Fa. H. J. Phaff Winschoten (Adv.) De Spaansche nationalisten maken thans belangrijke vorderingen in de pro vincie Aragon, alwaar Franco's vijfde divisie de verbindingen bedreigt tus- schen Valencia en Catalonië. De opmarsch van deze divisie is voor de rooden een onaangename verrassing geworden. Zij had zich n.l. sedert het begin van den burgeroorlog tot een zui ver defensieve houding bepaald. In 48 uur tijd is, naar de „Daily Tele graph" verneemt, de divisie thans 30 K.M. gevorderd, waarbij zij vijf dorpen heeft veroverd. Het jongste succes is in dezen sector de verovering van het dorp Venta del Diablo en de omringende heu vels. welke Portal del Rubio beheer schen. De regeeringstroepen hebben daar nog getracht den opmarsch tegen te hou den, doch na een strijd van man tegen man moesten zij het onderspit delven. De nationalistische stellingen vormen thans een bijna rechte lijn van Saragos sa Daar TerueL De worsteling om Oviedo Bijzonder verwoed wordt ges' red-n or Oviedo. een strijd, die zelfs in de riolen van de stad wordt voortgezet. Elk huis. aldus „United Press", is een vesting of een puin hoop. In de arbeiderswijk San Lazaro werd een nationalistische afdeeling van de hoofo macht afgesneden, de huizen werden in puin geschoten, en dus bleef den verdedigers nie!? anders over dan in dp riolen te vluchten Toen de roodpn de vernielde huizen binnen drongen en daar niemand meer vonden, ont dekten zij spoedig, 'aar de vijand zich op nieuw had verschanst. Handgranaten wer den in de onderaardsche gangp-n geworp -n en machinegeweren afgevuurd. De nationa listen vonden geen uitweg, benedpn h-n stond hot vuile water der riolen. b<-ven het dreigden de loopen der geweren. Sommigen slaagden er nog in zich te redden, doch de meesten vonden onder den grond den dood er het verloop van den strijd in andere wijken en voorsteden van Oviedo zijn door U. P. uitsluitend berichten van regeerings zijde ontvangen, volgens welke overal d£ nationalistische tegenaanvallen zouden zijn afgeslagen, met honderden dooden voor de aanvallers. De berg Andallon werd bezet nadat de nationalisten uit hun stellingen waren verdreven, het Noord-station werd ee- bombardeerd, toen bleek, dat de verdediger daar troepen concentreerden. Ook elder3 in Noord-Spanje duren 1e ge vechten voort Naar het nationalistisch: hoofdkwartier te Talavera mededeelt zijn aanvallen der Basken en Asturiërs op de stellingen van generaa' Aran-da afgeslagen hoewel zij daarbij gebruik maakten van der tig tanks. Daarentegen melden de linkschen de bezetting van 't kerkje van San Claud'.o. vanwaar het stadje kan worden beschoten Bij San Esteban heeft de militie een aantal gebouwen bij het klooster bezet Bij Mondragon werden nationalistische concentraties gebombardeerd, terwijl de wit ten de roode posities bij El Gueta, Eibar. Ochandiano en Aramayona, onder gen naar het Esrorial heeft gezonden, waar onder de bataljons „Largo Caballero" en „Aida de la Fuente" en cavalerie, die onder bevel staat van de roegere lijfwacht van den president Bij Malaga zou in een spelonk, die vroe ger door zeeroovers werd gebruikt, een gr>> te hoeveelheid oorlogsmateriaal van Russi sche herkomst zijn gevonden, o.a. een mil- lioen patronen, 100 granaten en een krach tig zoeklicht De controle in Portugal Uit Lissabon seint Havas, dat de ..Diaro de Noticias" in een artikel over de aanwfl- zing der Enge'sche waarnemers voor de controle aan de Portugeesche grens schrijft dat het verschil tusschen Portugal. Frank rijk en Eneeland het volgende is: Op Fransch gebied en in Gibraltar nemen vertegenwoor digers van de non-interventie-commissie van verschillende nationaliteit de plaats in van de Fransche en Britsche autoriteiten er oefe daar controle. In Portugal beperken ce Engelsche waarnemers, in opdracht der En gelsche regeering. zich er toe, na te gaan, of iets gebeurt in strijd met de verplichtf non-interventie. Dit botppkent slechts, dat de Britsche regeering de andere betrokken sta ten op de hoogte stelt van de wijze, waarop Portugal zijn verplichtingen nakomt en meer Nieuwe activiteit bij Madrid Rond Madrid valt, na verscheiden dagen van betrekkelijke rust, naar Avila mededeelt een nieuwe activiteit der regeeringstroepen waar te nemen. Bij Carabanchel Bajo zou den ISO leden der militie bij een afgeslagen aanval zijn gedood, artillerievuur bij Arava- ca en La Maranosa werd niet door een offen sief gevolgd. Ten Oosten van de Jarama, aldus vervolgt het nationalistische hoofdkwartier te Avilo werden aanvallen ondernomen bij Morata d* Tajuna en Arganda. Volgens de gebruikejij- ke tactiek kwamen eerst 12 tanks aanrijden om den opmarsch te dekken, doch de tros- pen van generaal Orgaz, die daar het bevel voert, wisten hun vuur zoo goed te rich ton. dat twee tanks buiten gevecht werden ge steld en een derde in brand werd gescho ten, waarbij alle inzittenden omkwamen. In dezen sector moeten thans reeds 70 tanks: der rooden zijn vernield. Het offensief liep dan ook volkomen dood en Arganda ligt nog steeds onder het vuur der witten. Weer versterkingen naar Escorial Naar Avila verder seint hebben roede de serteurs uit den Guadarrama-sector medege deeld dat het opperbevel der regeeringstroe pen, na vergeefs getracht te hebben op de hoogte te komen van dc plannen der gene raals Mola en Orgaz, belangrijke versterkin- MINISTER DEL VAYO ZIET SPOKEN „Elk land heeft een „Franco", meent hij „De strijd der Spaansche arbeiders te gen het fascisme", zoo heeft de volksfroni- rr.inister van buitenlandsche zaken te Ma drid verklaard, heeft thans het critieke sta dium bereikt Malaga moest het Spaansche proletariaat doen ontwaken en zijn verlangen doen her leven het verloren Spanje te heroveren". De minister ging daarna over tot een ver gelijking van den toestand in Tsjecho-SIp wakije met dien in Spanje en zeide, dat de fascistische tacliek in de geheele wereld de zelfde is. „De pacifistische politiek der Europeesche democratieën, was mislukt", a'dus de mm. „toen de twee fascistische mogendheden zien in Juli 1936 zonder voorafgaande oorlogs verklaring tegen Spanje vereenigden". „Mussolini", vervolgde del Vayo, „heef1 000 Italiaansche soldeten naar Spanie ge zonden, om daar te vechten. Het is belache lijk van vrijwilligers te spreken in een land Italië, waar elke halilla van zes jaar wordt ingelijfd in een militaire organisatie" „Wij behoeven niet verder te gaan dan d' sensationeele onthullingen, welke nog enkVe dagen geleden in de Engelsche bladen zijn verschenen over een nationaal-socialistisch complot in Tsjecho-Slowakije". „Elk land heeft het ongeluk een „Franco binnen zijn grenzen te hebben, een bekwaam militair of burger, die door Berlijn of Rome tegen zijn eigen land kan worden gebruik» ?n man. die gebruikt kan worden als een •ig. welke de opening moet maken voor -1° buitenlandsche overheersching in zijn eigen land. De methode is steeds dezelfde", vervolgde del Vayo. ,.De wettige vertegenwoordigers van de meerderheid van het volk, of zij nu Azana, Largo Caballero of president Benesj Tsjecho-Slowokije heeten, worden voor gesteld als agenten van het bolsjewisme". „In Tsjecho-Slowakije had Benesj doorzijn bewonderenswaardige buitenlandsche poli tiek zijn land in dienst gesteld van den vre de, waardoor de annexatie- en oorlogspoli tiek van Hitier werd verijdeld. Tegenover Benesj heeft men een „Franco" geplaatst, die in Tsjecho-Slowakije H e n 1 ei n heet* Ze hebben hem een leger en wapens gegeven en een-groote „nationalistische patrioitische beweging" op touw gezet tegen de ..bolsji wiseering" van het land. Het eenige doel van die campagne is van Tsjecho-Slowakije een gebied onder Duit- schen invloed te maken. In dat geval gaat het tegen de Sovjet-Unie. in Spanje gaat het tegen Engeland en Franarijk. Madrid", aldus besloot del Vayo. „is de voorste loopgraaf geworden in den strijd voor de vrijheid in Europa". De verkiezingen in Britsch-Indië De congrespartij boekt groote successen De Nationale Indische Congrespartij heef. _jn groot succes behaald bij de provinciale verkiezingen, waarvan de laatste uitslagen thans binnen zijn. De congres-partij heeft de meerderheid behaald in zes van de elf provincies te we ten in Bombay, Madras, de Vereenigde Pro vincies, de Centrale Provincies, Bihar en Orissa en gaat in Bengalen, Assam en de Nieuwe Grens-provincie bovenaan. Op 1 April moet de provinciale autono mie van kracht worden op den voet van de nieuwe grondwet voor Indië. Tot nu to* was de verklaarde politiek van het partij congres tegen de aanvaarding van de nieu we grondwet De Nationale Indische Congres-partij zal haar houding definitief bepalen tijdens de zitting van het comité van het pan-Indische congres, welke in de derde week van Maart te Delhi zal worden gehouden. Zeldzame thee voor Koningin Mary Het Britsche theebureau heeft een zen ding zeldzame oranje Pecco-thee uit Zuide lijk Britsch-Indië ontvangen, waarvoor Qp de Londensche veiling de hoogste prijs is betaald, namelijk 330 gulden per Engelsch pond. Dat is omstreeks 73 gulden voor Nederlandsch ons. Van deze zeldzame en kostbare thee heeft het bureau aan koningin Mary twee pond ten geschenke gegeven. Lunchkaas „DRIE TULPEN" Ze munt uit door fijne smaa bijzonder hooge voedingswee de en hoog vitamine gehal (Adv. De Geisha's staken ZIJ vluchtten In een bergtempel Ook de Japansche geisha's zijn nu al door de stakingskoorts aangetast Een aan tal dezer meisjes, wier arbeid zulk een lange en moeilijke voorbereidende studie vereischt. alvorens zij hun arbeidssfeer vin den in de theehuizen, zijn ontevreden ge raakt over de behandeling, die zij onder gaan en hebben het werk neergelegd. Toch zit er in die staking een bijzonder tintje. Want nadat eenige honderden meis jes haar woningen hadden verlaten, vlucht ten zij naar een tempel op een berg bij Osaka, in afwachting van de inwilliging harer ei schen. De ontploffing in het kamp van Brasschaet Lijkplechtigheid te Antwerpen Zaterdagmorgen heeft onder zeer groote belangstelling te Antwerpen de lijkplechtig heid plaats gehad van de zeven adspirant reserve-officieren, die bij de ontploffing in het kamp van Brasschaet Donderdagmid dag j.l. zijn verongelukt. Koning Leopold die te Stockholm vertoeft was vertegen woordigd door luitenant-generaal W u y- t e n. Verder merkte men in den lijkstoei op den minister van landsverdediging, lui tenant-generaal Denis, en zeer vele mili taire autoriteiten. Ons land was vertegen woordigd door majoor D. A. Camerling Hel molt en kapitein C. L. Hollertt, van de ruiterschool te Amersfoort Naar gemeld wordt, Is nog een der ern stig gewonde adspirant-officieren, die sedert het ongeluk niet meer tot bewustzijn was gekomen, in het hospitaal te Antwerpen overleden, waarmode het totaal aantal doo den is gestegen tot acht Het mijnconflict te Pees Arbeid wordt heden hervat In de kolenmijnen van Pecs (Hong.) al waar zich in verband met een staking zulke bloedige tooneelen hebben afgespeeld, zal heden de arbeid worden hervat Meer dan de helft van de arbeiders, die de mijnen bezet hielden en door gebrek aan voedsel gedwongen werden weer naar boven te komen, is echter uitgesloten. Van de 265 stakers zullen er slechts 120 naar de mijnen terugkeeren. De prefect van Fünfkirchen moet tegen over Ilongaarsche journalisten verklaard hebben, dat hij, als de arbeiders de hun gestelde voorwaarden niet aanvaarden, met alle gestrengheid de wettelijke bepalingen op hen zal toepassen. Bedoelde voorwaar den behelzen eenerzijds de intrekking van indertijd afgekondigde loonkorting van en anderzijds de uitsluiting van de 145 stakers. Geen fabrïeksbezetting meer in Amerika? De autoriteiten schijnen actief te wordenI In de Vereenigde Staten wijst de arres tatie van stakers, die werkplaatsen bezet houden er op, dat de autoriteiten thans van «leze onwettige methoden genoeg beginnen krijgen. De gouverneurs van Illinois. Connecticut en New-Yersey hebben de waarchuwing ge geven. dat zii in hun staten niet zullen toe staan dat stakers de werkplaatsen bezetten. De president van de „Vereenigde arbeiders in de Automobiel Industrie" Martin. met stakingen met „gekruiste armen", heeft daarop verklaard, dat men zal door- of de gouverneurs dat goedvinden of niet. Zweedsche piloten gaan op wolven jagen Twee j'oTTge Zweedsche piloten zijn voor nemens per vliegtuig in Lapland op de wolvenjacht te gaan. De bedoeling Is, dat zij om beurten het toestel besturen, terwijl de tweede dan met een dubbelloopsgeweer de wolven zal neerschieten, die onvoorzich tig genoeg zijn zich te vertonnen. Dezen winter is het aantal wolven zeer groot geweest, niet enkel in Lapland, doch ook verder naar het Zuiden. Daar voor de pelzen van volwassen wolven hooge prijzen gemaakt worden, hopen de twee vliegers olgens deze moderne jachtmethode een flinke winst te maken. Ervaren jagers geven hun daarentegen maar weinig kans. Zij wijzen er op, dat wolven des nachts op buit plegen uit te gaan en overdag gewoonlijk slapen. Trek ken zij er een enkele maal wel overdag op uit, dan zorgen zij er gewoonlijk voor bin nen de bescherming der bosschen te blijven KATTENBROOD 121/2 CENT PER PAK VRAAGT DW WINKELIER (Adv. GEMENGD NIEUWS Tnval in een speelhol te Groningen ter beschikking van de Jnstitle gesteld In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een politiemacht bestaande uit zeven majoors en agenten alsmede eenige Ieder der marechaussee, onder leiding van den inspecteur P. Blank, een 'nval gedaan in het café van den heer R L. E. aan het Binnen Damsterdiep te Groningen, waarvan reeds lang vermoed werd. dat er gelegen heid werd gegeven tot hazardspel. De politie had succes Bij de inval zaten veertien personen, ouderen zoowel als jon geren om een vroote tafel kaart te spelen Allen werden gearresteerd en naar 't hoofd bureau van politie overgebracht. Van den kastelein was het bekend, dat hij een be langrijk percentage van het bij het spel •erloren geld kreee en ln rijn zak stak. Hi' s in de marechaussee-kazerne opgesloten n zal ter beschikking van den Officier van Turtitie worden gesteld. Het verhoor der veertien spelers heeft de geheele nacht tot 's morgens zes uur ge duurd. 'nKwestie van volhouden WIJ candidaat eerste Was sers trainen ons iederen dag en houden ons lichaam lit. WIJ eten geregeld ROGGE B R OOO ROTTERDAM, T£l. 53949 - DEN HAAG, TEL. 333298 Tegen alle spelers werd proces-verbaai opgemaakt waarna zij op vrije voeten wer den gesteld. Speelkaarten en fiches ziin in beslag genomen. Auto tegen een boom Vijf gewonden On de Middenweg te Heer Hugo- waard is Zondagmiddag omstreeks 5 uur een personenauto, waarin vijf Am- sterdamsche visschers zaten, door on opgehelderde oorzaak tegen een boom gereden. Twee der mannen bekwamen rasp. een gebroken been en een hersenschudding en naar het Centraal-ziekenhuis te Alk maar vervoerd. Een derde, die eveneens een hersenschudding opliep, is een nabijge legen wonïng binnengedragen, vanwaar hij naar Amsterdam is overgebracht De twee overigen kregen snijwonden aan gelaat en handen en konden huiswaarts keeren. De auto Is grootendeels vernield. Brutale inbraak te Eindhoven In kleedlngmagazijn Te Eindhoven Hebben inbrekers zicH door uitsnijding van een ruit toegang ver schaft tot het kleedinemnerrnjn van de N V Ressels en Pierre aan de Rechtestraat Zij hebben de geheele winkel overhoop ge haald en een aantal costumes en regen jassen, twee coupons stof alsmede een pos aangekomen zending heerenmodeartikelen gestolen. Voorts zijn zij erin geslaagd de kassa open te breken en hieruit f 54 te stelen. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer f 500. Een der inbrekers had bovendien de brutaliteit zich van onder tot boven in de nieuwe kleeren te steken, waarvoor hij zijn oude plunje heeft achter gelaten. De politie stelt een onderzoek in. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 119. Ik laat me dan ook gauw van z'n rug afglijden totdat ik grond onder m'n voeten voel. Dan zet ik het op een loopen weg. de winkel uit en de straat op! Ik hoi steeds door, de stad uit en de weg op naar mijn ouderlijk huis. Na een uur kom ik er aan. totaal uitgeput en buiten adem. Het eerste half uur kan ik geen woord uitbren gen. De rest snap Je: slaag, slaag, altijd maar slaag! 120. En hier zit ik nu en wijf de pijn lijke plekken. Alweer werklos! Bibber- snoet, dit zij tusschen haakjs gezegd, heeft allang weer een nieuwe ietrek'--in<?. Maar ik' Ja. ik zie nu in dat bt zoo niet verder kan gaan. Ik zal mijn levin beteren, en als we elkaar, lieve kinderei ooit nog eens terugzien, hoop ik jullie vat beters van mezelf te kunen berichten' EINDE (23 ..Zoo zus. zoek een vrijer?" Een arm slaat zich om haar heen. en zij ruikt de drank uit een heete mond. die zich op haar koude gelaat drukt. Zij wringt zich los en vlucht, een ruw gelach achter zich latend. De jongens van Van Gaan- deren stappen weer op hup fietsen, nagenietend van het •buitenkansje. In het dorp kan zij wat kalmer loopen. Gijs, kom dan jon gen. klaagt ze, terwijl ze de hand op het hart drukt, dat zwaar en rusteloos hamert. j De koe van Van den Berg Is spoedig terecht. En dat Xvordt een nieuwe mop. Het lijkt wel een komedie, zoo kos telijk humoristisch grijpt alles in elkaar. Op een middag moet Van den Berg bij zijn broer zijn, die ln de naastbije polder woont. Als hij daar het erf op fietst houdt hij verbaasd stil. Aan het hek geleund staat zijn broer Jn het weitje te kijken, waar een koe graast, die „Hoe vind je m'n nieuwkoog?" vraagt de boer. „Een aar dig beestje, en niet duur.u Van den Berg is sprakeloos; zijn broer ziet zijn verwon dering. „Wat is er?" vraagt hij op zijn beurt verbaasd. „Wat heb je ineens?" „Maar dat Is de mijne," kan hij tenslotte uitbrengen. „De jouwe, die gestolen is?" Willem knikt bevestigend. Zij kijken elkaar besluiteloos aan. „Dat Is een raar geval, Willem"< „Ja, dat vind ik ook". Ze weten geen betere oplossing, dan dat ze samen naar den veldwachter zullen gaan, daar kan de broer het signa lement van den dief completeeren, want het blijkt, dat hij op de markt de koe van den veedrijver, die zich als keuter boertje voorgedaan heeft, gekocht heeft. Als die vent gauw gegrepen wordt is er misschien nog iets van het geld te vinden. Als een mop gaat het nieuwtje door het dorp en door de polder. ,,'t Is om te gieren", schateren de knechts van Van den Berg. „Voor zoo'n klucht hoef je niet naar de bioscoop", gieren de meiden. HOOFDSTUK VIII De kinderen komen uit school, 't Is een fel laaiende Jull- middag: de lucht is vol overdadig zonnevuur, heet en ver blindend als gloeiend metaal. De dofgroene weilanden trillen. Blinkend, brandend, slingert de witte grindweg zich er tus schen door. Loom en dommelend schuilen de koeien in de korte schaduw van de wilgen die aan de slootkant staan: lui slaan hun staarten, met een moe poot-opheffen verjagen zij de vliegen, of zij draaien hun kop naar de schouder en be- likken deze met een lange, vleezige tong. De kinderen slenteren lusteloos langs de kant van de weg. moe, bezweet. Arie Bruining is er bij, en ook Arend de Keizer. Soms barst hun vijandschap die onder al hun om gang leven blijft, plotseling In een korte felle ruzie open; want zij kunnen niets van elkaar verdragen. Maar nu is het te heet om elkaar te sarren of om te vechten. De weg schijnt eindeloos, zij komen niet vooruit. Met sloome voeten en slof fende klompen die stofwolkjes voor zich uitstooten, sjokken ze verder. Praten doen ze niet. Ze sloffen maar. Waar een moeder-eend met haar broed pijltjes door de sloot tobt, blijven zij kijken, blij een reden te hebben om sti1 te staan. Ze zien dat elke dag. Nu luisteren zij naar het korte waarschuwende roepen van de moeder, en zien hoe de achtergebleven kleintjes zich met schokken voorthaasten ach ter hun moeder aan. Dan wordt hun kinderwreedheid hen echter te machtig. Als altijd rapen ze ook nu steentjes van de weg en werpen die naar de donzige diertjes, die bang hun angstig lokkende moeder nazwemmen. Maar ze achtervolgen de eenden niet. zij hebben er geen aandacht meer voor. Warm, 'lusteloos, In een sloome verveling, slenteren zij voort. Er schijnt geen eind aan de weg te zijn. Achter hen rommelt een wagen aan. De hoefklappen van het paard klinken luid boven ^-t vage gerommel uit. De kin deren Mijven staan; het witte paard dat het perst om de weg- kromming verschijnt, herkennen zij dadelijk. ,,'t Is Willem van den Berg", roepen zij blij, „we vragen of we mogen meerijden,!" Aan de wegkant blijven zij wachten. Het patd loopt in draf; de pooten, krachtig gestrekt, klappen de ijzes op het paardenpad in het midden van den weg. Het jonge cfer werpt zijn kop levenslustig in de hoogte. Van den Berg i*nt zelf. Aan zijn dikke lichaam en aan zijn rood hoofd herkei je hem. Als hij bij de kinderen die op een rijtje langs de vegkant hem op staan te wachten, gekomen is, trekt hii de 'eikels in. „Willen jullie meerijden?" vraagt hij. En zonder bn ant woord af te wachten waarschuwt hij: „Stap dan rr.~r gauw in: de wit Is ongeduldig". De knecht die naast zijn baas op de bok zit, sprint er af er houdt het paard bij de kop. Het schraapt met de viorhoef langs de steenen van het hobbelig pad Langs de wielen klauteren de kinderen In de wapnbjjk. Vóór de knecht op de bok geklommen Is, trekt het pq?d aan en schiet de wagen vooruit. Maar behendig wipt de'tnecht op de opstap en hijscht zich naast zijn baas. Nu rijden ze fijn over de weg. die ineens niet lang n niet warm meer is; en ze zijn plotseling weer levendig geerden. Tusschen de leege, rinkelende kannen en emmers vinen ze melkblokken. Arend de Keizer is er al bovenop gaan fitten. Als Arie Brulning er ook een te pakken heeft en zicher op wil zetten, trekt Arend het blok onder hem vandaan .jij mag niet'zegt hij, lachend om het verbouwereerd gezirt van Arie. die weer ->kra' t, ..er is er geerden voor iou. Hij neeft het blok aan zijn zusje gegeven, die nu zelfbeww oij haar broer zit. Met een harde duw var zijn vuisten /erpt Arie hen van de wankele blokken, zoodat zij op hun >eurt tusschen de kannen en emmers liggen te spartelen. Het meisje gilt. [(Wordt vervol

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2