Wereldjamboree 1937 r -iotee Rond het aanstaande gebeuren op Vogelenzang Een stad in tenten voor tien dagen 25000 padvinders komen uit alle windstreken Met rassche schreden nadert de een en dertigste Juli, de dag, waarop duizenden padvinders uit alle deelen van de wereld in ons kleine landje zul len arriveeren, om gedurende een tiental dagen, tot en met 9 Augustus, met elkaar een internatio- Lord Baden Powell of Gilwellde Chief komt. iiale gemeenschap te vormen op het prachtige ter* rein te Blocmendaal, waar de vijfde Wereldjam boree gehouden zal worden. Dit belooft een gc- beurtenis te worden, zooals maar zelden in onze geschiedenis voorkomt. Veel is er dan ook reeds over geschreven, maar nu de belangstelling voor dit interessante gebeuren met het naderen van do aanvangsdatum steeds grooter wordt, leek het ons niet ondienstig eens wat uitvoeriger na te gaan, wat zich op Vogelenzang gaat voltrekken in do aanstaande zomer. Dus reisden we op een van die regenachtige dagen van de vorige wcok naar Den llaag, waar de Pers- en Propaganda-Commissic, bestaande uit de heeren Baron C. R. T. Krayen li o f, voorzitter en M. Westerman, E. Lamers, W« Schoonhoven en T. Koot, ons alles zouden vertellen wat we maar weten wilden. Slechts de heer Koot ontbrak, zoodat we wel zeer volledig ingelicht werden: Propaganda-Bureau In een spoorwagon Zooals gezegd, het regende flink, maar erg nat werden we daar niet van, want nauwelijks uit de ecne wagon gestapt, kwamen we weer in een an dere terecht, een wagon in zeer uitzonderlijke kleu ren (voor een Ncderlandsche spoorwagen tenmin ste), die ook zeer uitzonderlijk is ingericht. Op het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage staat name lijk al geruimen tijd de speciale Jamboree-wagon, die, zoodia dat noodig is, naar Vogelenzang gere- de'n wordt. Hier huist de Pers- en Propnganda-Com missie voor de Wereldjamboree 1937, enzo huist er geriefelijk ook! Er is een practisch inge richt kantoortje in de wagon, een magazijn en een vergaderzaaltje. Het magazijn, waarin we ook even een blik mochten slaan, bevat een schat van pro- paganda-materiaal, niet alleen voor de Jamboree, maar ook voor land en volk van Nederlano. Waar dit laatste voor dient, daar komen we nog nader op terug. Tragisch was dat we een tijd schrift van een Spaansche padvindersorganisatio te zien kregen, gedateerd Juni 1936, waarin een enthousiast artikel over de aanstaande Jamboree voorkwam. Nu is er niet veel kans meer, dat de Spaansche padvindertjes naar dit voor hen zoo prachtige festijn zullen komenOok al weer een gevolg van de vreesclijkc burgerkrijg, die nu al zoo lang woedt en die nog steeds maar geen einde schijnt te zullen nemen. Wat bedoelt men met de Jamboree?, Eenmaal geriefelijk in het knusse vergaderzaaltje gezeten, heeft Uw dienaar er zich verder toe be paald te vragen, te luisteren en te notoeren wat hij vernam. Indien het U nu gaat zooals mij, dan hebt ge al ettelijke malen over „de Jamboree" hooren spreken, er vaak ook misschien zelf over gesproken, zonder eigenlijk precies te weten, wat het woord beteckent' en waar het vandaan komt Het laat zich wel een klein beetje bevroeden, dat dit woord, zooals meer dere zaken in de Padvinderij, van Indiaansche oor sprong is. Dat is dan ook inderdaad zoo. Jamboree beteekent zoo veel als „feestelijke samenkomst" samenkomst, waarbij de strijdbijl begraven wordt. Het woord is afkomstig van de Indianen van Noord-Amerika. Nu leven de Padvinders van do heele wereld over het algemeen in do meest vol maakte harmonie, maar toch heeft Baden Powell, óe grondlegger van de padvinderij, en ook van do Jamboree in zijn modernen vorm, met het houden .van deze samenkomsten een algomeene verbroede ring van de volken bedoeld. Het eerste kamp, dat herinnert aan de tegenwoordige Jamboree, is ge houden in 1908 in Engeland. In dat eerste kamp waren een vijf en twintig Engelsche padvinders, maar toen reeds had Baden Powell, met zijn steeds verziende blik, begrepen, dat deze samenkomsten, in de toekomst internationaal moesten worden. De ligging van het Jamboree-terrein ten opzichte van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Nu, dat is ook inderdaad gebeurd. Komen er op de Jamboree 1937 niet vertegenwoordigers van 49 Janden? Het begin was er in 1908, en Baden Po well werkte onophoudelijk aan de verwezenlijking van zijn groote ideaal: een samenkomst, waar de jeugd van alle landen vertegenwoordigd zou zijn. Helaas kwam in 1914 de wereldoorlog, die ook hier een groote vertraging bracht, maar toen de wereld vrede weer een feit geworden was, riep de groote Paovindersleider de verkenners van alle landen op om tezamen gedurende enkele dagen een wereld broederschap te vormen. Zeven en twintig landen gaven aan zijn uitnoodiging gehoor en van dat jaar af is het steeds excelsior gegaan. Tijdens de wereldoorlog had de Padvindersbewe ging een geduchte knak gekregen, maar daarna kwam er een nieuwe opbloei in de heele wereld. De toestand was weer gezuiverd en met de jeugd ging men thans een nieuwe toekomst tegemoet. Abso luut internationaal was deze eerste, in Engeland' gehouden Jamboree, nog niet: vertegenwoordigers van de Centrale landen in Europa ontbraken nog op het appèl. Ook die moeilijkheid werd evenwel opgelost, er werd een internationaal bureau opge richt en men besloot voortaan eenmaal in de vier jaren een Wereldjamboree te houden. Aan dit voornemen is dan ook gevolg gegeven, zij het ook, aat men één keer een jaar heeft overgeslagen, orn aat men steeds tegelijk met de Olympische Spelen een Jamboree zou krijgen, wat minder gewenscht was. De tweede Jamboree in Denemarken Denemarken viel de eer te beurt voor het eerst werkelijk Padvinders uit alle windstreken te mogen ontvangen: in 1924 werd in de omgeving van Ko penhagen de tweede Jamboree gehouden, waar 33 landen vertegenwoordigd waren. Nederland lever de dat jaar een contingent van ruim tweehonderd jongens, die in het kamp Chineezen, Japanners, Finnen en Engelschcn als buren hadden. Het was do heer Lamers, die ons hierover uitvoerig inlicht- te.Niemand kon dat ook beter doen. daar hij zelf tot de deelnemers bohoordel Een van de belangrijkste doelstellingen van dc Jamboree is wel, dat men de Padvinders een in druk wil geven van land en volk. Juist op de leef tijd van 15 tot 16 jaar observeert een jongen het scherpst en daarom is het van heel veel belang, dat er dit jaar in ons land een Jamboree gehouden wordt. De Vereenigingen voor Vreemdelingenver keer zijn meestal ingesteld op volwassenen, maar de A.N.V.V., waarvan baron Krayenhof ook voor zitter is, heeft nu wel heel goed ingezien, dat het van groot belang is de padvinders, die deze zomer hier komen, zoo volledig mogelijk in te lichten om trent land en volk Hiermede is verklaard, dat er in het magazijn van dc Pers- en Propaganda-Com- missie zooveel materiaal met betrekking tot het vreemdelingenverkeer aanwezig is. Dat het ge bruikt wordt moge blijken uit het feit, dat in Frankrijk alle padvinders (en dat zijn er 60.000) zich momenteel op hun clubavonden bezig houden met dc Hollandsche natuur, met de Hollandscho zeden en gewoonten! En zoo gaat het overal. Op het kennismaken mot land en volk is nu de Jamboree van het begin af aan ingesteld geweest. In Denemarken, om weer tot dit uitgangspunt terug te keeren, was het zoo, dat dc jongens een week lang in het kamp verbleven, en dat een groot getal deelnemers daarna nog een week werd inge kwartierd bij Deensche families. Typisch was wel, dat de Denen het meest vroegen naar ae verst ko mende deelnemers. Tijdens de Jamboree in Dene marken werden voorts z.g. competitions, wedstrij den in verkennerstechniok tusschen de verschil lende landen gehouden. Het resultaat bleek echter te worden, aat niet de jongens, die er het meeste recht op hadden ,naar de Jamboree kwamen, maar wel de jongens, die het hnn/ligst waren in de tech niek en de meeste kans maakten om te winnen. Een en ander had ten gevolge, dat men de deroe Jamboree, die te Birkenhead (in dc buurt van Li verpool) gehouden werd, iets anders inrichtte. Do wedstrijden vervielen, en daarvoor in ae plaats kwamen demonstraties van verkennerstech niek en voorts demonstraties van volksdansen in nationale kleederdracht, opvoering van openlucht spelen, enz. Ook werden de buitcnlandsche padvin ders in Birkenhead niet meer ingekwartiero, maar hield men na afloop van de Jamboree verschillende excursies, zooals dat trouwens van dat jaar af steeds gebeurt. Die derde Wereldjamboree in 1929 is wel iets ge weldigs geweest. Er waren niet minder dan 50.000 paavinders uit 42 landen, die tezamen het 21-jarig bestaan der beweging herdachten. In dat jaar is de Chief Scout ook door den Engelschen koning in den adelstand verheven. Van toen af heette hij; Lord Baden Powell of Gilwell. Enkele dagen ge leoen herdacht deze eeuwig jonge grijsaard zijn tachtigsten verjaardag (Op 22 Februari). Hoe jong hij zich nog voelt, moge blijken uit het feit, dat hij deze tachtigste verjaardag gevierd heeft in Britsch-Indië, waar hij momenteel een inspectie reis maakt! Aardig is nog te vermelden, dat het tijdens de derde Jamboree dagen lang geregend heeft, waar door het terrein herschapen werd in één groote modderpoel. Baden Powell noomde deze bijeen komst dan ook met een kleine variatie: „Mudbo- rec!" Het succes is door dezo regen echter niet minder geweest. Hoe de Hollanders het in Hongarije hadden In 1933 was Hongarije gastheer van de padvinders uit de heele wereld en het was weer de heer La mers, die ons daarover uit eigen ervaring heel in teressante dingen vertelde. Deze vierde Jamboree telde 26000 deelnemers en er kwamen ruim 300.000 bezoekers, die er een speciale voorliefde voor had den om tijdens dc maaltijden het kampleven gade te slaan. Het Nederlandsche contingent telde dat jaar onge veer 120 man, en deze 120 Hollanders stonden wel zeer in de gunst der Hongaren. IIo<j komt dat zoo, il 02 zult ge vragen? Wel, tijdens en na de wereldoorlog zijn er tal van Hongaarsche kinderen in Holland geweest, die hier jarenlang een liefderijke verple ging genoten hebben. Die kinderen van toen waren in 1933 jonge menschen geworden, die hun tijde lijke vaderland lang niet vergeten waren. Dat bleek al spoedig. Onze Hollanders reisden per trein aan één stuk door naar Gödöllö, aat een drio kwartier sporens van Boedapest verwijderd is. De tweede nacht van de reis naderde men de Hon gaarsche grens. Dc eerste nacht hadden de jon gens niet veel geslapen en zoodoende hadden ze de volgende niet veel last van slapeloosheid. Zoo kwam een trein vol slapende menschen aan do Hongannschc grens, waar gestopt moest worden voor de douane. Maar wat bleek? Daar stond op ht station midden in de nacht een volledig muziek corps, dat de Hollandsche padvinders met vroolijke fanfares kwam inhalen, daverende toejuichingen weerklonken en een groot aantal lieftallige jonge dames in Hongaarsche kleederdracht kwam de vermoeide en slaperige Padvinders laven met limonade en ander lekkers. Dat begon dus al goed. De Hollanders waren popu lair en dat bleek ook in het kamp, schitterend ge legen in een gebiea van wijnbouw. Bij tal van ge legenheden moesten juist de Hollanders vooraan loopen, tot groot misnoegen van anderen vaak, do Hollanders werden apart toegesproken. Zij hadden ook een tolk, die hun eigen landstaal perfect, sprak omdat hij in do oorlogsjaren in Nederland was geweest. Zooals sinds 1929 gebruikelijk, werden ook nu ex cursies gehouden, waarbij onder andere Boedapest en Dobrechcn bezocht werden. Zoo maakten de Hollandsche jongens kennis met de beroemde Hon gaarsche pocszta, en werden ze in Boedapest door den burgemeester apart toegesproken. Ja, onze jon gens werden wel verwend! Een heele uniform voor een paar klompen Typisch verschijnsel op dc Jamborees is de jacht op souvenirs, niet alleen door de jongens, maar ook door de bezoekers. Steeds onstaat er een uitgebre- oe ruilhandel. Het is dan ook wel aardig voor de jongens om bijvoorbeeld bij een Hollandsche uni form een Poolsche riem te dragen. Zeer veel vraag was er steeds naar de klompen, die onze landge- nootcn, als zijnde een nationale dracht, plegen mee te nemen. Dit was zelfs zoo erg, dat men de jon gens verbieden moest om hun klompen vóór de dc laatste dag te verkwanselen. Een gevolg daar van was dan natuurlijk dat de klompen steeds stegen in waarde en dat een klomp tenslotte do waai de van een heele uniform vertegenwoordigde» Leuk was ook wat de heer Lamers ons vertelde omtrent het voedsel in Denemarken. Hij was "daar tot menagemeester benoemd en waar de jon gens ook zelf koken tijdens een Jamboree, wordt het voedsel in naturn verstrekt. Zoo kreeg de heer Lamers 'n bepaalde hoeveelheid aardappelen voor zijn groep, die hij gelijkelijk verdeelde. Al spoedig kwamen er klachten en de tolk werd er bij ge haald: dat waren toch veel te weinig aardappelen om met zoo veel menschen van te eten? Wat, zei de tolk, hebben jullie dan al die aardappelen al opgemaakt? Zijn gezicht werd een groot vraag- teeken. Maar daar had je vier dagen over moeten doen! Wat bleek nu? In Denemarken nemen aard appelen lang niet zoo'n voorname plaats in op het menu dan bij ons. Men eet daar veel meer vleeschl Enfin, de Hollanders zijn toch niet vermagerd te ruggekomen, want dc complete koeienpooten, waar ze toch geen raad mee wisten, ruilden ze dan maar in voor aardappelen en zoo kwamen ze toch aan hun trek! Waarom Vogelenzang en niet het Gooi?, Na deze buitcnlandsche uitstapjes willen we thans weer eens terugkceren naar onze Hollandsche We reldjamboree, want daar gaat het hier toch eigenlijk om. Men zal zich herinneren, dat er, voordat definitief Vogelenzang gekozen werd, spra ke van was, dat de Jamboree in het Gooi gehouden zou worden. Do Spoorwegen hadden er aanvanke lijk zelfs een zwaar hoofd in, dat Vogelenzang uit verkoren werd. Achteraf is dat echter nog al meo gevallen, want er is nu een extra perron te Bloe- mendaal aangelegd, waar tijaens de Jamboree ieder kwartier een trein stopt. Bovendien heeft Vogelenzang het voordeel dat het tusschen drie groote steden ligt, zooals men op bet kaartje, dat wc hierbij publiceeren, duidelijk zien kan. Dat waren eohter niet eens de voornaamste redenen, waarom de keus op Vogelenzang viel, zoo vertelde baron Krayenhof ons. Toen men indertijd een geschikt terrein moest op- zookon kwamen er twee plaatsen in aanmerking: het Gooi en Vogelenzang. Twee Engelsche insiders kwamen toen naar Holland. Ze zagen het Gooi, zo zagen Vogelenzang. Ze maakten aanteekenin- gen en ze gaven cijfers voor verschillende facto ren. Ze zeiden weinig, maar ze dachten veel en toen men ging vergelijken, bleek het Gooi onge veer 43 punten te hebben, Vogelenzang ruim het dubbele daarvan! Onze Hollanosche officials ston den wel 'n beetje verbaasd over zoo'n groot verschil Het bleek eohter, dat het Gooi niet voldoende heu velachtig was. De jongens moeten in zekeren zin Een groepje Zeeverkenners uit Californië, dut dc Jamboree komt meemaken. Voor het opbouwen van een kampvuur worden heele boomen stuk gezaagd. Onafhankelijk kunnen kampecren, elkaar niet kun men zien en vrij zijn in hun kleine omgeving. Daartoe is natuurlijk een heuvelachtig terrein noodig. Aan die eisch voldeed Vogelenzang uitste kend. Een ander voordeel was; dat er heel gemak kelijk in zee gezwommen kan worden in verband met dc korte afstand daarheen, en voorts bleek de grondsoort in Vogelenzang geschikter te zijn dan in het Gooi. Dus werd besloten: Vogelenzang zal het zijn. Wie de leiding hebben Het groote terrein zal voor de Jamboree verdeeld worden in acht sub-kampen, met een negende in. reserve. In ieder subkamp bivakkeeren 3000 jon gens onder bevel van een subkampleider. Hoofd kampleider is de Overste der Huzaren A. Blussé van Oud-Alblas, Districtscommissaris der N.P.V, in het District Amersfoort. De hoofdleiding en de heele organisatie berust bij den hoofdverkenner, vice-admiraal Rambonnet met zijn assistent, gene raal Behrcns. Ook voor de geestelijke verzorging zijn verschillende functionarissen aanwezig, voor de Prot. Ghr. groepen bijvoorbeeld Ds Kalkman, de bekende voorzitter van de Ned. Chr. Padvin ders Vereenigingi De Chief Scout heeft dus niet zelf de opperleiding. Wel zal hij we zouden bijna zeggen vanzelf sprekend, de Jamboree komen bezoeken, verge zeld van zijn echtgenoote en van een zoon en een dochter. Een hooge gast is ook de zoon van den kroonprins van Zweden, Gustaaf Adolf, die als leider van het Zweedsche contingent aan de Jamboree deelneemt. Over dc belangstelling heeft men tot dusver niet te klagen. Bij de eerste oproep kwamen er uit Engeland bijvoorbeeld al 10.000 inschrijvingen, terwijl men slechts plaats heeft voor 8000 van deze landslieden. Gedeeltelijk heeft men deze moei lijkheid weten te ondervangen, want een deel van de Engelsche jongens gaat halverwege de Jam boree terug, waarna hun plaats door anderen Ingenomen kan worden. Uit Amerika komen 10-40 padvinders naar Holland, een ongekend groot aantal en zoo is het met vele andere landen. Al leen al het vervoer van deze jongelui op zoo korten termijn geeft groote moeilijkheden. Zoo moeten er bijvoorbeeld 8000 Engelschen in het hoogseizoen tijdens één nacht per schip vervoerd worden. Men heeft deze moeilijkheid overwonnen, Deze kiek spreekt voor zichzelf maar het resultaat is thans, dat de Britsche pad vinders aankomon in Hoek van Holland, Vlissin- gen en een deel zelf in Brussel! Niet alleen van de zijde der padvinders, ook van de zijde der ouders is er veel belangstelling. Zoo worden er nu reeds in Engeland, Luxemburg en Hongarije excursies naar Holland voorbereid. Een wereldstad voor tien dagen Er gaat daar op Vogelenzang voor den duur van tien dagen een wereldstad van tenten verrijzen. Want vijf en twintigduizend menschen vormen met elkaar toch wel een stad, zij het dan ook ditmaal dat die heele stad slechts tien dagen zal bestaan en dat de bevolking in linnen huizen woont. Van te voren worden er verschillende wegen aangelegd, waarlangs het bezoekende pu bliek zal kunnen wandelen. Er komt een groot winkelkwartier, waar tal van zaken gevestigd zullen worden, er komen een poststation, een reis bureau, een telefoonkantoor, café's. er wordt wa terleiding en electrisch licht aangelegd. Een zie kenhuis zal niet ontbreken evenmin als een dui zendtalW.C.'s. Gedurende de kampdagen is er een eigen brandweer en een eigen verkeers- en kamppolitie, die reeds nu wordt opgeleid door de Haagsche inspecteur Lodestcin. Dc Jamboree zal een eigen dagblad hebben, dat' 's nachts gedrukt wordt en in het heele land ver krijgbaar zal zijn. De padvinders redigeeren dit blad zelf, en het verschijnt in vier a vijf talen! Vanzelfsprekend is, dat de deelnemers hun eigen kampmateriaal meebrengen en zelf hun kampei» inrichten. Het wordt iets geweldigs, dat staat vast. Wat gebeurt er tijdens de Jamboree? Er zal voor bezoekers iedere dag in Vogelenzang heel veel te beleven zijn. Bij de opening vindt een massale opmarsch der naties plaats, waarbij men héél hooge bezoekers verwacht. Verder zullen ec lederen dag verschillende demonstraties gegeven worden op de rallye-,ground, die ook zeer belang wekkend zijn. In het wereldtheater worden regel matig voorstellingen gegeven en tenslotte zijn er twee fi drio internationale kampvuren, die voor, het publiek toegankelijk zijn. Na afloop van het knmp gaan de buitenlandsche deelnemers een drie tal excursies maken, om het land land te leeren kennen. Daarbij reizen ze in groepen van niet minder dan 2500 man. Voorwaar geen kleinigheid voor dc organisatoren! De financiën Waar komt het vele geld vandaan om dit alles mogelijk te maken? Men begrijpt dat de onkosten niet gedekt kunnen worden uit het kampgeld, dat 12 bedraagt, terwijl de buitenlanders voor de excursies nog driemaal 2 betalen. Het gehealo budget van dc Jamboree omvat een bedrag van zeven ton! In de eemte plaats moeten de entreeprijzen, die de bezoekers betalen, een zeer belangrijke bron van inkomsten vormen. Men verwacht de gasten niet bij duizenden, maar bij honderdduizenden! Voorts brengt de verpachting van dc 80 winkels in het winkelkwartier een zeker bedrag op en tenslotte verstrekt de regeering een subsidie van 17.000. Men heeft goede hoop, dat men er op die manier behoorlijk zal uitkomen. Van veel meer belang dan de 17.000, die de regeering verstrekt, is dc moreele steun die ze biedt, waardoor ook de uitgifte van Jamboreo- potzegels werd mogelijk gemaakt. Deze zegels worden zonder toeslag verkocht, zoodat or geen financieclc voordeden uit voortspruiten. Wel kan er een duchtige propaganda mee gemaakt wor den. Do zegels zijn verkrijgbaar voor 1 5 en 6 cent, zoodat men op een brief naar het buiten land precies alle drie de zegels kan plakken. En dat is niet per ongeluk zoo geregeld, maar juist met de bedoeling, dat men de zegels op deze manier zal gebruiken. Men ziet dus: aan medewerking ontbreekt het tot nu toe niet. Laat nu als de Jamboree er eenmaal is, het publiek ook medewerken, door van zijn belangstelling blijk te geven! Dan is het welslagen van de Jamboree verzekerd. Dat ze verdient te slagen, niemand zal het ver moedelijk na het lezen van het bovenstaande ont kennen! 103

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 18