VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 per 1 Maart a.s. in haar geheel periodiek aftredende drie commissies tot wering van schoolverzuim. 13. Benoeming van enkele leden en plaatsvervangende leden van stem bureaux. 14. Voorstel van B. en W. inzake verlenging van den geldigheidsduur van ile bestuursverordeningen voor het Grondbe drijf en de Water- en Lichtbedrijven. 15. Voorstel van B. en W. inzake verlaging van den huurprijs voor de woning School straat 14. HAZERSWOUDE OUDERAVOND CHR. SCHOOL Woensdagavond werd in het gymnastiek lokaal der Ghr. School op het dorp de jaar lijksche ouderavond gehouden, bijgewoond door zeer vele ouders en belangstellenden. Des n.m. van 2—4 uur en des avonds van 6 tot 7.30 was er gelegenheid het werk der leerlingen in de lokalen der school te be zichtigen. Inzonderheid des avonds werd hiervan een druk gebruik gemaakt waar bij de handwerken der meisjes, het figuur- zaagwerk van de jongens en de mooie tee- keningen der leerlingen wel de meeste be langstelling trokken. Om half acht opende ide heer IJ. Bol, namens het bestuur der school, de samenkomst in het gymnastiek lokaal met te laten zingen Ps. 119:53, ging voor in gebed en las Ps. 103. Hierop heette hij allen welkom en sprak in verband met de voorgelezen Psalm een kort openings woord, en wees er op dat er ruime stof is den Heere te danken voor de zegeningen aan de school bewezen. Door enkele leer lingen uit verschillende klassen werden voordrachten gedaan die blijkbaar zeer in den smaak vielen. Aan den heer Timmer van Zeist werd daarop gelegenheid gegeven na een korte lezing te vertoonen de film „Bartimeus", de Christelijke inrichting voor blinde kinderen te Zeist, waarbij door hem toelichting werd gegeven. Op zeer duide lijke wijze werden do aanwezigen bepaal5 bij het doel van de Christelijke inrichting, om nl. blinde kinderen bij te brengen wat noodig is om hen geschikt te maken in hun toekomst een plaats te kunnen inne men in het maatschappelijke leven en hun eigen brood te verdienen. Uit alles wat werd gezien en gehoord bleek zonneklaar dat „Bartimeus" aller belangstelling en steun ten volle verdient en waardig is. Onder het zingen van Ps. 195 en 6 werd een collecte gehouden voor de inrichting „Bartimeus". Door enkele leerlingen van de school werd een voordracht gehouden, waarop pauze volgde, waarin ververschingen wer den aangeboden. Door den heer G. Drexhage. onderwijzer aan de school, werd behandeld „Gehoor zaamheid". Met stille aandacht werd dit onderwerp, dat nuttige en leerzame wen ken voor de opvoeding bevatte, door de vele aanwezigen gevolgd. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Timmer voor hetgeen door hem was geboden en aan den heer Drex hage voor de behandeling van zijn onder werp en gaf daarop het -woord aan den heer B. Óffringa. voor een slotwoord. Het was voor dezen spreker een voldoening dat zoo velen gevolg hadden gegeven aan de uit- noodiging voor deze avond, die ongetwij feld zal medewerken tot versterking van de band tusschen gezin en school. Daarop richt spreker zich tot piej. Haantjes, die binnenkort de school als onderwijzeres gaat verlaten wegens benoeming te Lisse en brengt haar dank voor alles wat voor de school en de leerlingen werd gedaan. Spr. wenscht haar Gods zegen toe op de verdere levensweg. Nadat gezongen was ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen" ging de heer Offringa voor in dankgebed. HILLEGOM JAARVERGADERING CHR. FRÖBEL EN BEWAARSCHOOL Woensdagavond hield bovengenoemde schoolverèeniging haar jaarvergadering in de bijgebouwen der Geref. kerk. De 2e voorzitter, de heer H. Bouma, open de met gebed, nadat gelezen was Lucas 18 ivers 1—17. Hierna las de secretaris de notulen en het. jaarverslag voor. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat er een klein batig saldo was. De commissie-, belast met het nazien dei- boeken, heeft alles in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd het aftre dend lid, de heer H. Bouma, herkozen, ter wijl in de twee vacatures, één wegens ver trek naar elders en één door het bedanken iwan den voorzitter, den 'heer J. Hijlkema, iwegens ziekte, werden gekozen: Mevr. Veldli. v. Zanten-van Leeuwen en Mevr. Veldh. van Zanten-Kok. Onder punt 6 van de agenda deelde .du voorzitter mede, dat het aantal leerlingen in het afgeloopen jaar is toegenomen, In de plaats van mej. G. de Koning, aan Svie op verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag is verleend, is als kweekeling met akte benoemd mej. B. Muller te Hilla- gom. Hierna volgde rondvraag en sluiting. CHR.-HIST. KIESVEREENIGING Bovengenoemde kiesvereen. hield Woens dagavond, onder voorzitterschap van dnn heer I. C. Baas, een vergadering in het Nuts- gebouw. Als spreker trad op de heer Tilanus, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „De politieke toestand en de a.s. verkiezin gen". Spr. behandelde uitvoerig de herzie ning rvan de Grondwet, waarna hij die ver schillende politieke partijen de revue liet passeeren en wel in het bijzonder de Prot, .Christelijke groepen. Door enkele aanwezigen werd van de ge legenheid voor debat gebruik gemaakt. JAARVERGADERING H.B.G. Gisteravond hield de afd. Hillegom van het Holl. Bloemkw. Genootschap in Hotel Flora haar jaarvergadering; de opkomst was zeer goed. De voorzitter, de heer D. E. Nieuwenhuis, opent met een woord van welkom; het ver heugt hem, dat de belangstelling zoo groot is en hij hoopt, dat dit in de toekomst zoo moge blijven. Hij wenscht allen nog een voorspoe dig 1937. Voor het vak is de toestand wel iets beter geworden; laat ons vertrouwen, dat het vak weldra weer rendabel wordt, want dat is het nog niet. Door eenheid zul len we veel kunnen bereiken. De notulen worden nu gelezen en onver anderd onder dank goedgekeurd. De penningm. sloot zijn boeken met oen batig saldo van f 35,22; de controle-commis sie verklaarde alles in orde, zoodat deze functionaris onder dank werd gedechargeerd De secretaris gaf nu een kort, maar vol ledig jaarverslag, waaruit bleek, dat de ver eeniging in ledental was vooruit gegaan. Do Beurs blijft in bloei toenemen; de Huisbroat tentoonstelling ondervond onze verdien ie belangstelling en waardecring. Het verslag eindig' met een mooie perora'ie De voorzit ter brengt den secretaris hartelijk dank. De Beurscommissie vraagt f 15 subsidi het Hoofdbestuur heeft dit bedrag uit de ge nootschapskas toegestaan. Het verslag der Hill. Beurse, worclt. than3 voorgelezen en met dank begroet. De 'beschrijvingsbrief der Alg. Vergadering gaf aanleiding tot enkele opmerkingen; wat ■de boekhouding betreft voor onze kweekers ging men met bot Hoofdbestuur gaarne mee; evenzoo met het aanstellen van een propa gandist. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden gekozen de he eren Telkamp en H. van der Vossen. De aftredende be stuursleden werden bij acclamatie herkozen Tot lid der Hill. Beurscommissie koos men den heer Nic. Heemskerk. Bij de rondvraag informeerde een der le den of het. juist was, dat nief-Jeden van liet H.B.G of Bloembollencultuur de Beurs li Iiillogom bezoeken. De voorzitter wees op de strenge controle; jammer is bet, dat de Beurscommissie geen lijst bezit van het H. B. G., zooals zij die heeft van Bloembollen cultuur; het. bestuur zal trachten zulk een lijst te verkrijgen. Nog werd opgemerkt, dat er waarschijnlijk van de nota's der kwee kers niet minder dan 24 pet. zal worden af getrokken voor het surplus. De "voorzitter vindt het percentage, hoog, doch het zal n'el goedkooper kunnen. Een der leden vraagt of er geen maatregelen genomen kunnen worden, dat de niet gangbare soorten dit de markt genomen worden, daar deze niet ii ringe mate bijdragen tot dit hoog uerce ge van aftrek. Dc voorzitter zegt, dal .roeds alle middelen zijn beproefd, doch het uiterst moeilijk; bovendien zijn er factoren, die het eene jaar een overschot van de i soort, doch een ander jaar van een andere soort een groot kwantum als overschot no- gelijk maken. Nog wordt verzocht, dat het Hoofdbestuur stappen zal doen, opdat de Begeering het achterstallige nog te betalen tekort aanzuivert. De voorzitter Keg', da.t reeds in dien geest gewerkt wordt. De voorzitter sluit nu met. een pas; dankwoord deze geanimeerde vergadering te rond 11 uur. KATWIJK AAN OF RTTN OVERZICHT Het voornaamste product van aanvoer is wel waspeen. Uit alles blijkt, dat de ge wassen aanzienlijk beter zijn geweest dan vorig jaar. Toen waren er vele slachtoffers bij wien de oogst totaal mislukt was. Bij wien dat niet liet geval was, was de uit komst bevredigend, soms zeer goed. Thans is het bij bijna allen een slechte opbrengst vanwege de voortdurend lage prijzen. Een groote hoeveelheid gaat weg voor den mi nimum-prijs van 1,per 100 kg., een ge deelte brengt van 1.50 tot 2.op en nog kleiner gedeelte, wat extra is, gaat voor 2,50 tot 3,per 100 kg. Groene kool gaat ook niet best, dit wordt gekocht voor 1,70 tot 3,20 per 100 kg. Uien komen in matige aanvoer. Dit is oorzaak, dat d< prijs stabiel blijft, n.l. van" 1.80 tot 2.30 per 100 kg. Kroten gingen de laatste dagen iets beter. Ook hiervan is de aanvoer maar matig, alhoewel er nog een flinke voorraad is. De noteering was 1,50 tot 2,25 per 100 kg. Met de koolsoorten nog idem als voor heen. Roode kool in de beste kwaliteit gaat iets hooger doch de prijs is veel te laag, 1,60 tot 1,90 pr 100 kg. Gele kool van 1.20 tot 1.70. Ook in knolselderie komt weinig wijziging. De knollen brengen, on- gewasschen, van 2,20 tot 4,60 per 100 op. Prei van 1,70 tot 2,20 &er 100 kg. TWAALF-EN-HALF-JARIG JUBILEUM GEREF. SCHOOL Gisteravond werd in de zaal der Geref. Kerk in een samenkomst met bestuur, per soneel, ouders en leden der Schoolvereeni- ging het 12%-jarig bestaan der school her dacht, waaraan tevens de jaarlijksche ouderavond was verbonden. Door de goede zorgen van enkele bestuursleden en een vriend der school was de zaal gezellig in gericht en met bloemen versierd. Nadat de voorzitter der Schoolvereen., ds. H. Meijering, de vergadering op gebrui kelijke wijze had geopend, sprak hij zijn blijdschap uit over de goede opkomst, die grooter was dan ooit te voren. In zijn in leidend woord wees spr. op het bijzonder karakter van dezen avond van gedenken en afscheid nemen. Als we het tijdperk van het bestaan der school overzien past het God te danken voor den zegen genoten Spr. hoopte, dat dezen avond de band aan de school versterkt mocht worden en alles zou mogéh strekken tot verheerlijking van Gods Naam. Hierna werd een begin gemaakt met de afwerking van het programma. Een aantal leerlingen der hoogste klassen zongen on der leiding van mej. J. A. Schut een vier tal liederen, die bijzonder bij de ouders in de smaak vielen. Na een kleine pauze, waarin koffie met toebehooren werd aangeboden, verkreeg het hoofd der school, de heer W. van Veen, het woord, om een overzicht te geven over de 12% jaar van het bestaan der school. De school werd geopend 26 Augustus 1924, en sedert dien tijd kon ongestoord het onderwijs gegeven worden, terwijl al dien tijd hetzelfde personeel aan de school heeft gewerkt. De school werd geopend in de er kentenis, dat alles afhangt van den zegen van God. En wanneer het tijdperk van 12% jaar wordt overzien, dan past een woord van dank aan God, Die de school kennelijk heeft gezegend. Het aantal leer lingen was steeds zoodanig, dat het perso neel gehandhaafd kon blijven, als was er in 1928 een nauwe ontkoming, toen het ge middelde aantal leerlingen precies het be- noodigde aantal bedroeg. De school werd door 326 leerlingen bezocht. Twee sterfge vallen hadden plaats, terwijl één der oud- leerlingen is overleden. Van de overleden oud-bestuursleden werden met dankbaar heid herdacht de heeren W. Schoneveld, Jac. Wassenaar en J. P. Bekker. Ds. H. Meijering heeft vanaf de oprichting der school als voorzitter gefungeerd. Spr. feli citeert namens het personeel het bestuur met het 12%-jarig jubileum. Vervolgens wendt spr. zich tot mej. J. A. Schut, die 1 April a.s. wegens huwelijk cc school gaat verlaten en dankt haar voor alles wat zij in deze 12% jaar in het belang der school heeft gedaan. Ds. Meijering spreekt namens het be stuur bijzondere woorden van waardeering tot het hoofd en het overige personeel. Zij hebben bewezen, dat zij ten volle voor hun taak berekend zijn. Spr. roemt de hartelij ke samenwerking van bestuur en personeel en spreekt den wensch uit, dat deze ook in de toekomst bestendigd zal blijven. Daarna biedt hij mej. Schut, namens de Schoolvereeniging een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid aan. Mej. J. A. Schut spreekt daarop een kort afscheidswoord, waarbij zij hartelijk dank zegt voor de mooie cadeaux en het meeleven van de ouders ondervonden. Na de pauze hield de heer J. de Kreek een lezing over „Het Kindergebed", welke lezing met de grootste aandacht werd ge volgd. Een mooi moment van dezen voortreffe lijk geslaagden avond was voorzeker ook toen mevr. Van Veen persoonlijk de ver gadering toesprak, om haar dank te betui gen voor het hartelijk meeleven tijdens haar ernstige ziekte. Nog werd het woord gevoerd door den heer G. Varkevisser, die namens de ouders Tiet bestuur complimenteerde. ITet was reeds laat tnen de voorzitter een slotwoord sprak en allen dankte, die aan het welslagen van dezen avond hadden Vermelden we nog, daX in den namiddag en ook 's avonds in de school gelegenheid was om het werk der leerlingen te bezich tigen. Ever\als vorige jaren werd hiervan een zeer druk gebruik gemaakt, KOUDEKERK OUDERAVOND NED. HERV. SCHOOL Woensdagavond kwamen de ouders der leerlingen op de jaarlijksche Ouderavond hij een in een der lokalen van bovengenoem de school. Ongeveer half acht liet de v Ds. Odé Psalm 103 3 en 7 zingen, las en kele gedeelten uit de Heilige Schrift en ging voor in gebed. Hij wees op 't voorrecht dat de Herv. ouders hebben, waar ze hun kinderen kunnen laten onderwijzen in den zelfden geest, als die in het huisgezin be hoort té heerschen. Hij constateerde met ge noegen het feit |it de belangstelling de Herv. School nog altijd groeiende gezien het stijgende aantal bezoekers in de laatste jaren. Na zijn openingswoord gaf hij het woord aan het hoofd der school, de heer A. Mieog, die in een geestige toespraak het onderwerp „Practische Vaderlands liefde" behandelde. Spontaan werden staan de 2 coupletten van het Wilhelmus gezon gen. Hierna verkreeg de heer Stroo het woord die sprak over het leven van John Bunyan. Ook dit onderwerp werd met belangstelling aangehoord. In de nu volgende pauze be zichtigden de ouders het werk der leerlin gen, waarbij aardige handwerken en mooie en leuke teekeningen de aandacht trokken. Allerlei inlichtingen werden gaarne ge vraagd en gegeven. Na de pauze, vergastte juffrouw Oostveen de aanwezigen op enkele schetsen onder dep titel: „Momentopnamen", waarmei een dankbaar gehoor had. De heer v. d. Sterre, lid van het Bestuur hield een toespraak over het onderwerp: „Die met Jezus waren". Met stille aandacht werd ook dit mooie st.uk werk gevolgd. Daar het inmiddels vrij laat was geworden liet Ds. Odé als slot zingen Gezang 77 1 en eindigde de heer Mieog met dankzegging. LEIDERDORP VERZWEGEN INKOMSTEN Door de politie is proces-verbaal opge- A.R. PROP. CLUB NEDERLAND EN ORANJE Woensdagavond te 7.30 uur was de club in Jaarvergadering bijeen. De voorzitter sprak een kort openings woord waarin hij o.m. sprak over de propa- ganda-actie die de club voert. Spr. noemde het een zegen dat wij nog een Overheid hebben die rekening wil houden met Gods Woord. In dit velband noemde spr. de naam van onze minister-president en hekel de vervolgens de onwaardige actie der N. S.B. Spr. riep op tot beginselstudie en ge trouwheid aan Gods Woord. Uit het jaarverslag bleek dat de club in de twee jaar van haar bestaan hard ge werkt heeft en dat men thans ook naar hui ten propaganda voert. Hierna kwam het onderwerp voor dezen avond aan de orde: „Het recht van Op stand". Inleider begon met te zeggen dat dit vraagstuk weer actueel is geworden. Im mers het in de practijk toegepaste staats- absolutisme stelt dit weer aan de orde. Daarom, doet zich de vraag voor hoe ver reikt het recht van opstand? Tot het onder werp komende zei spr. dat revolutie in A.R. zin opstand is tegen God. Zulk een recht van opstand is er dus niet. Verzet tegen menschen kan soms plicht zijn. Welke Overheid moeten we gehoorzamen? Niet uit sluitend die overheid die langs wettigen weg de macht verkreeg. Spr. bespreekt twee erlei opvatting omtrent de overheid, nl. de absolutistische en de beperkte. De A.R. opvatting omtrent de overheid Iaat ruimte voor a. pas6ief verzet Luc. 20 25 b. actief verzet (1572, 1688, 1813). Calvijn leert óns in zijn Institutie: nooit individueel actief verzet, plicht tot verzet bij de volksoverheden, slechts indien de „woedende ongebondenheid" van den vorst zulks vordert. Deze verzetsleer baseert Cal vijn op 1 Sam. 10 en het bestaande recht. Zijn volgelingen de Monarchomachen gingen verder doch in de practijk volgden ook deze een geleidelijke weg. Vervolgens kwam spr. tot het heden- daagsch A.R. standpunt voor onze tijd. Vol gens ons standpunt is in ons thans geldend staatsbestel actief verzet niet meer geoor loofd. In onze constitutioneele staatsinrich ting zooals wij die thans kennen ligt een sterke preventieve factor. Is voorkomen niet beter dan genezen? Het medewerken aan de tot standkoming van de wetten, verantwoordelijke ministers maken een dwingeland als Filips II en andere vorsten uit de 16e eeuw bijna ondenkbaar. En als dan toch nog rechten worden geschon den? Dan blijft er nog over de critiek die vrijelijk mag worden uitgeoefend in pers e.a. en is er de weg van overleg tusschen de Regeering en Staten Generaal. Maar voor alles zegt spr. is noodig een opvoeden in Calvinistischen geest, opdat ons land worde bewaard voor de overheer- sching van een dictator want dan is het volk rechtloos geworden Hierop volgde een heel leerzame bespre king. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. REDE VAN Ds. H. LIGTENBERG „Ter schoole bij de redelooze dieren" Op uitnoodiging van die J. V. der Geref Gemeente „Zaoharia" hield Ds. II Ligtenberg Donderdagavond in het Nutgebouw een rede over het onderwerp: „Ter schoole by de redelooze dieren". Hot samenzijn werd geopend op gebruike lijke wijze. Na het zingen van Psalm 92 3 werd gelezen Spreuken 30. Naar aanleiding van dit Schriftgedeelte sprak Ds. Ligtenberg over de vier kleinste dieren der aarde, nl. 1 e de mieren een onsterk volle, evenwel bereiden zij haar spijzen in den zomer; 2e. dé konijnen, een machteloos volk, nochtans stellen zij h huis in de rotssteen; 3e de sprinkhanen, welke geen koning hebben, nochtans gaan zij allen uit. zich verdeelende in hoopen; ten 4de de spinnekop, welke grijpt met de handen en is in de paleizen der koningen. In zijn rede wees Ds. Ligtenberg achter eenvolgens op: de voorzorg der mieren; de toevlucht der konijnen; de samenwerking der sprinkhanen en ten slotte op de zelf standigheid der spinnekoppen. Bij de ontwikkeling dezer vier gedachten bepaalde Ds. Ligtenberg zijn gehoor bij den geestelijken achtergrond ervan, waarhij ge wezen werd op de ernstige roepstem tot be keering die ook in dit Schriftwoord tot ons komt. iDE HEER J. KORTEKAAS 10 JAAR DIRECTEUR VAN DE COÖP. VEILINGS- VEREEN, H. B. G. De heer J. Kortekaas mocht onder groo te belangstelling he tl feit herdenken, dat .hij 10 jaren achtereen het mede-directeursschap van de Coöp. Veilingsvereen. H. B. G. heeft bekleed. Dit feit is on eenvoudige doch har telijke wijze herdacht. In een speciaal daarvoor belegden huldi gingsplechtigheid werd door den mede-di recteur .den heer P. Warmerdam Czn., een woord van welkom toegeroepen aan den heer en mevr. Kortekaas alsmede in het bijzonder tot de heeren J. P. Nijssen, A. Raaphorst, Van Denreen en den heer Dix, hoofdredacteur van het „Kweekersblad'' De heer Warmerdam zich in een gevoel vol woord tot den jubilaris richtend, zeide dat deze huldiging een tweeledig doel heeft, ten le om namens de organisatie een woord van dank uit te spreken voor den arbeid i: het belang van het bedrijf verricht, en ten 2e: om in nauw contact met .hen. die recht streeks of zijdelings hun krachten aan het bedrijf gev'VJ dit> feit te herdenken, waar voor de leden van het personeel aanwezig waren. De heer Warmerdam zeide in zijn gevoel volle rede o.m. dit: het devies der directie is: welwillendheid .trouwe plichtsbetrach ting en grootst mogelijke zekerheid. Vooral betreffende het laatste punt hebt gij. ge achte jubilaris, met haast pijnlijke nauwge zetheid nagestreefd. Dit was vooral uw taak en met succes hebt gij u van uw moeilijke taak gekweten. Voorts gewaagde spr. den velen arbeid die in de afgeloopen 10 jaren werd gevraagd van hen die de lei ding in dit groote bedrijf hebben gehad. Met den wensch, dat God den jubilaris ge zondheid zou schenken, opdat hij met op gewektheid zijn gewaardeerden arbeid zou mogen voortzetten en dat wederzijds waar deering zal blijken van ieders arbeid, be sloot spr. zijn rede. De heer J. W. A. Lefeher feliciteerde den jubilaris namens de Raad van Commissaris sen. Spr. kan uit ondervinding getuigen van de groote samenwerking, welke er steeds heerschte tusschen Directie en Commissa- De heer Schoneveld sprak als vriend en herdacht de groote steun en toewijding, welke sprekers organisatie steeds van den heer Kortekaas heeft mogien ondervinden wanneer het betrof Kweekensbelanigen of he langen van het Kweekersgenootschap in zijn geheel. De heer Jac. P. Nijssen sprak namens den Bond van Veilingen woorden van lof en waardeering voor den arbeid van den heer Kortekaas. De heeer Van Deyrsen Accountant, wees er op dat de veiling op soliede basis is ge schoeid en dat daardoor 't vertrouwen van koopers en verkoopers in een instelling als deze moest groeien. De heer Dix herinnerde aan de eerste kennismaking en getuigde tevens van de prettige samenwerking, welke er steeds tus schen den jubilaris en hem heeft bestaan. Hij schetste den jubilaris als een mensóh, die steeds de groote lijnen wist te volgen. Namens het personeel werd het woord ge voerd door den heer Groen in 't Wout, die zijn keurige speech met humor doorspekte, slaande op het wel en wee uit het dage- lijksch leven aan de Veiling. De heer Kortekaas voerde ten slotte het -oord en bracht allen dank voor de woor den die werden gesproken. Met een kernachtig dankwoord van den heer Warmerdam werd deze zeer geanimeer de bijeenkomst beëëindigd. NOORDWIJK VEREEN. VOOR CHR. VACANTIE- KOLONIES. Alhier werd opgericht een afdeeling van de vereeniging voor Chr. Vacantiekolonies in Nederland. Het 'bestuur bestaat uit de heeren P. D. Bardelmeijer, J. E. Kok en H. Sleeboom, hoofden van scholen en de dames Klomp en Visser, onderwijzeressen. LISSE H. B. G. AFD. LISSERDIJK De afd. Lisserdijk van H. B. G. hield in Café-Faas een ledenvergadering onder pre sidium van den heer Clemens. Na opening van de vergadering werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld met een kleine wijziging. Uit de rekening en ver antwoording van den penningmeester bleek, dat er een bezit was van f62.43. De secre taris. die periodiek aftredend was, werd als zoodanig weer herkozen. Als afgevaar digden naar de Algemeene Vergadering werden benoemd de heeren J. v. d. Lely en J. C. Smakman. Hierna werd de beschrijvingsbrief in be handeling genomen, welke weinig bespre king Vorderde 'daar de vergadering zich met de daarop voorkomende punten en voorstellen kon vereenigen. Na behandeling de agenda werd een verloting ge houden. Vervolgens was het woord aan den Algem. Voorzitter van H. B. G., den heer S. Scho neveld, die op verzoek van het bestuur ter ergadering aanwezig was. Hij gaf een kort resumé van de saneeringslbepalingen ter inleiding voor de gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door de aanwezigen een druk gebruik werd gemaakt. De heer Scho neveld beantwoordde de gestelde vragen op duidelijke wijze, waarvoor de Voorzit ter hem een woord van dank bracht. H. B. G. De afd. Lisse van H B. Gzal Vrijdag avond in Jaarvergadering bijeenkomen. Er zal o.m. een nieuwe voorzitter gekozen moe ten worden. OEGSTGEEST In een in „Het Witte Huis" gehouden bij eenkomst van de Vrijw. Burgerwacht sprak de heer C. H. R. v. cl. Berg, eerste luit. bij de infanterie, over: „Mogelijke gevaren bij luchtaanvallen en wat wij daartegen kunnen doen en het werk van de Burgerwacht-bij den luc>" ""^ermir'''enat". De hijec"1'"m<=' wer- ------ -- Q6n voorzitter der Burgerwacht, de heer J. M. Pos. die allen een hartelijk welkom toeriep, in 't bijzonder den loco-burgemeester den heer F. van Egmond. de gemeenteachitect de heer C. W. F. Rietveld, den ouc.-gem.op- zichter den heer J. v. d. Voet, het raadslid de heer Kattenbuseh en de afgevaardigden van de afd. Rijnland van het Rooae Kruis, mej. Dr Leemhuis en de heer De Bruin. Het is, aldus de heer v. d. Berg, niet mo gelijk om bij eventueele luchtaanvallen vol ledige en afdoende maatregelen te nemen, doch -nu wij de laatste jaren de groote ver schikkingen hebben kunnen nagaan, moeten we toch hebben ingezien, dat er aan de bur gerbevolking zoo groot mogelijke hulp en beveiliging moet worden geboden. Ons le ger is steeds paraat bij voorkomende geval len, doch dat is niet voldoende. Er moet op uitgebreide sohaal worden ge werkt en behalve de op breede basis gefun deerde middelen tot afweer, moet er voor de bevolking otch een passieve luchtbe scherming worden ingesteld. Hiertoe gaf spr. een breedvoerige uiteenzetting van de voorbereiding, de uitvoering, en de te nemen maatregelen. Komende tot de bescherming van de be volking, zeide spr. dat daaraan alle wettig erkende instellingen moeten medewerken met aan het hoofd de Burgemeester van elke gemeente, de politie en andere dien sten. Hierbij behoort oook de Burgerwacht, Bij het nemen van maatregelen moet vol gens een vastgesteld systeem gewerkt wor den, waarhij de gegeven bevelen stipt moe ten worden opgevolgd om zooveel mogelijk gunstige resultaten te kunnen verwachten. Het politiecorps moet in die tijden ver sterkt worden, de brandweer volledig uitge rust, de geneeskundige dienst zoo uitgebreid mogelijk ingesteld en dc reinigingsdienst ac tief te werk gesteld. Van een en ander gaf spr. uitvoerige in lichtingen. Hierna werd een film-vertoond bo trekking hebbend op de voorbereidingen van den luchtbeschermingsdienst In de pauze gaf spr. een nadere uiteenzet ting van de werking der „Draeger" gasmas kers die na jarenlange ervaring in de /prac tijk als absoluut betrouwbare beschermings apparaten zijn te beschouwen De heer A. W. Tinmierpians, in functie als leider hij de B.W. alhier, verklaarde zich be reid tot demonstratie dezer gasmaskers. Na de pauze heeft Luit. v. d. Berg eenige gestelde vragen beantwoord en gaf hij aan de hand van een serie lantaarnplaatjes een uiteenzetting van een in schema gezette luchtbeschermingsdienst en nadere tóelich tingen bij het voorgestelde bommemverpen, de uitwerking en de gevolgen daarvan en de zoo onmisbare vluchtkeldens. Aan het einde heeft de voorzitter den spreker hartelijk dank gebracht voor zijn ge houden boeiend betoog. RIJNSBURG DAMMEN Kampioenschap van Rijnsburg. De Rijnsburgsche Damclub heeft haar vijf de ronde gespeeld voor de kampioenschap pen in drie klassen. De uitslag is als volgt: le Klasse: D SchoneveldA Vletter 0—2 P. VooijsD. v. d. Meij, Jac.GlastbergenJo Schoneveld uitgesteld; A v d MeijF A Verkuijl 11; C ZandbergenH Raven- bergen uitgesteld. Uitgestelde wedstrijden: C Zandbergen Jac Glasbergen 11; D SchoneveldC Zand bergen 02. 2e Klasse: N ten DonkelaarF1 Duin uitgesteld; W. CederhorstA.v.d.Brink uitgesteld; C SchoneveldJoh v d Meij 02; A RavenshergenL v d Meij 0—2; Joh Krom houtJac. van Egmond 2-0; S. Heemskerk A van Egmond 20. Uitgestelde partijen: N ten DonkelaarJoh.v.d.Meij 02; W.Ceder- horstD v d Meij 20. 3e Klasse: H de Koning—W Ravensher gen 02; Koos v Rossem—G van Egmond 11; F BosmanI G Hogewoning 0—2; Alb. HeemskerkA Vianen 0—2; Koos v d Mei] H Verkuil 02. Uitgestelde partijen: H de KoningKoos v d Meij 20; F BosmanH Verkuil 0—2. SASSENHEIM OVERGEPLAATST De rijksveldwachter v. d. Ham is van hier overgeplaatst naar Overschie. KONINGSSCHUTTER Het brevet van „Koningsschutter" den B.V.L. werd behaald door den .heer J. v. d. Zwart. UITVOERING D. O. S. Voor een geheel bezette zaal gaf de Chr. Gymn. vereen. D.O.S. in het K.S.A.-gebouw haar 16en turnavond. De heer A. J. C. van Breda opende na, den opmarsc.h da bijeenkomst met gebed waarna hij een openingswoord sprak. Het bestuur was, zoo zeide hij, zeer ver heugd over de groote belangstelling. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder de afgevaardigden van de zuster verenigingen en de Commissie van Toe zicht. Het is voor de vereeniging. wat het leden tal betreft, geen ongunstig jaar geweest. Te betreuren is het evenwel dat voor deze avond 7 leden der heerenafdeeling wegens ziekte de oefeningen niet konden volgen cn nu uitgeschakeld zijn voorts zijn er 4 le den in het buitenland. Na een opwekking om als lid toe te tre den, dankte spr. den heer P. Nievaart, van Leiden, voor al wat ,hij als leider in het afgeloopen jaar voor D.O.S. gedaan heeft. Hierna werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Het bevatte vrije-, brug- stok- en rhythinisclie oefeningen, die elkaar afwisselden. De vlag- rek- en paardoefeningen mogen niet ver geten worden. Uitbundig succes hadden „Sigarenbandje" van de jongens en „Lollipop" van de meisjes. Als gewoonlijk eindigde <Je avond met „Standen", die door den heer Turk belicht werden. D.O.S. heeft een goeden avond gegeven. VOORHOUT BRAND IN HOOIBERG Gistermorgen even na 9 uur is brand uit gebroken in een hooiberg van den veehou der N. v. d. Vlugt, aan de Frank van Borst- lenlaan alhier. Daar de berg dicht tegen de stallen stond, werden haastig een twintigtal koeien losgesneden en in de weide gejaagd. De brandweer van onze gemeente, welke in middels was gealarmeerd, begon direc* me het blusschingswerk en kon verdere onhei len voorkomen. Een paar fietsen, die tegen de hooiberg stonden en eigendom waren van een tweetal Katwijkers, werden een prooi der vlammen. Voorts gingen ook eenige land bouwwerktuigen verloren. Omtrent de oorzaak van den brand tasi .en in het duister. AUTO-ONGEVAL Te omstreeks vijf uur in den namiddag van gisteren reed op de Teilingerlaan een luxe auto in de richting Sassenheim. Tjr hoogte van den Prinsemveg lette de bestuur der (volgens eigen verklaring) op eem <r kinderen, welke op den weg speelden. Hier werd door hem niet opgemerkt, dat vanaf der Prinsenweg een vrachtauto, 'oebehoo- rende aan de gemeente Voorhout en bh stuurd door den heer C. v. d. Mey, de Tei lingerlaan opreed, óók in de richting Sas senheim. Hierop volgde een onvermijdelijke botsing. De luxe auto begon te slingeren en reed aan den linkschen kant van den weg in een haag. Een kleine wande'aar werd hierdoor tegen den grond geslingerd, maar bekwam hoegenaamd geen letsel. Achter de haag bevonden zich de kinderen, welke zoo juist op den weg hadden gespeeld. Het on geveer 5-jarige zoontje van den heer P. W terhoven kwam zoodanig met de auto in aanraking, dat medische hulp ontboden moest worden. Hoewel de kleine uit zijn mond bloedde, werden door Dr. Bots toch geen inwendige kneuzingen geconstateerd De gemeenteauto kon, hoewel gehavend, zijn reis weer vervolgen, doch de personenauto tnehehoorende aan de firma S al-'inga te lei den, moest worden weggesleept. Van deze aanrijding is doe? le gemeente-politie pro ces-verbaal opgemaakt. NIEUW ELECTRISCH GEMAAL Dezer dagen is een aanvang gemaakt m*t de werkzaamheden voor het geheel nieuw te bouwen watorgemaal, bestemd voor de Lui- eenmarkt alhier. Het nieuwe gemaal zal LAATSTE NIEUWS EERSTE KAMER Aan de orde is de begrooting van Defen sie. De heer Van Rappard (lib.) is voor stander van nationale ontwapening, mits afgegaan is. Het vloot.plan-Deckers van 1930 is nog niet uitgeroerd, er is heel vat achter stand. Spr. gelooft nog altijd in de uiteinde lijke overwinning van het recht op de macht Spr. betreurt het zeer, dat deze regeering comtingentsuitbreiding en verlenging van den eeisie oeienuigsi.jd. We staan ook voor belangrijke uitbreiding der materieele uit rusting. Om steeds over geoefende troepen te beschkiken, moet er een blijvend gedeelte zijn. Spr. herinnert er aan, dat toen Duitsch land het Rijnland bezette, onze wint er- ploeg niet naar huis kon worden gezonden. De Internationale toestand maakt finan- cieele en persoonlijke offers noodzakelijk. Eervol ontslag Bij K. B. van 24 Februari 1937, is aan Dr. J. P. Fockema Andreae, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1937, op de meest eervolle wijze uit gemeld ambt ont slag verleend, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Biscuitfabriek „Victoria" Bedrijf ruim van orders voorzien. Nettowinst f 41.101 (v.j. f 36.199). Geen dividend (als v.j.) Aan het jaarverslag over 1936 van de N.V. Biscuitfabriek „Victoria" te Dordrecht out- leenen we het volgende: Het boekjaar heeft zich vóór alles geken merkt door de gestadig oploopeinde prijzen onzer voornaamste grondstoffen. Niettegen staande de groote prijsstijging in verband met devaluatie en wereldmarktprijs, bleef ter compensatie hiervan een beteekenende verlaging der crisisheffingen nog vrijwel uit Het behoeft geen betoog, dat het afge werkt product door de hooge heffingen het publiek aanmerkelijk duurder bereikt dan wanneer de normale wereldprijs slechts zou gelden. De verkoopprijzen onzer pro ducten konden zich dan ook niet voldoende aanpassen. Dit is toe te schrijven aan de zeer groote onderlinge concurrentie in het binnenland, waar een ieder tracht het bestaande debiet te handhaven, terwijl velerlei belemmerin gen in het buitenland den verkoop naar an dere landen nog steeds nagenoeg onmoge lijk maken. Onder deze omstandigheden moet de uit- keering van een dividend ook dit jaar niet raadzaam geacht worden. Het bruto-winstcijfer bedraagt f 115.482.55 (v.j. f 99.917.de afschrijvingen bedragen f 74.380.98, zoodat een netto-winst resteert van f 41.101.57 (f 36.199.—). Wij stellen voor aan deze netto-winst de volgende bestemming te geven: f 10.000 do tatie personeelfondsem voor pensioenverze kering; f 30.000 aan te wenden voor reser veering en extra afschrijving; f 1.101.57 als onverdeeld saldo op nieuwe rekening over te brengen. De positie van Victoria blijft onvermin derd krachtig, zulks zoowel wat de organi satie in haar «heel betreft, als haar liqui diteit en de productieapparaten, welke door tijdige vernieuwingen en aanvullingen steeds in elk opzicht modern blijven. Het geheele jaar is het bedrijf, zoowel de biscuit- als de chocoladefabriek, tamelijk ge lijkmatig bezet geweest. Beide fabrieken wa ren aldoor ruim van orders voorzien. Wan neer de verkoopprijzen zich zullen kunnen aanpassen aan de stijging der grondstof- prijzen, zien wij de toekomst met vertrou wen tegemoet. Ir. DE KOK NAAR SINGAPORE BATAVIA, 26 Febr. Ir. de Kok, de direc teur-generaal van de Koninklijke is heden morgen met den heer Schmidt Crans via Palembang naar Singapore vertrokken. SCH OOI .NI EU WS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Rechten, de heeren G. H. Vies, Rotterdam; W Geslaagd: Cand. ej H. Wegerif. Den Has A R Jelgersma, Den Has Artsex. le gedeelte, Mej. N. MeUers, Lel en de heeren J. J. Schermer, Den Haag en voorzien worden van electrische motoren. Ook is op de laatst gehouden vergadering van ingelanden besloten dit gemaa' in het midden van den polder to plaatsen. Bouwt van dit gemaal is de heer G J. Meiman te Sassenheim. WOUBRUGGE LEDENVERGADERING De vereeniging „Laatste Eer" hield haar jaarlijksche ledenvergadering in hotel Swama. Uit de uitgebrachte verslagen bleek dat de uitgaven hebben bedragen f 451.87 en de inkomsten f 575.21, batig saldo dus f 123.34, waarvan f 50 op de reserve werd geplaatst. De aftredende bestuursleden, de heeren B. Blom en J. Dijkstra werden her kozen. Besloten werd nog om de leeftijds grens tot het toe treden als lid der verecni ging te bepalen op 40 jaar. MARKTEN LEEUWARDEN, 26 Febr. Binnen 1. Gra- en. Prijzen: Gerst zomerpulke f88.90, idem Inter puike f 7.60—8.60: haver witte puike f7.25—8; lljr.zaad gekleurd f9—10.50: idem slag :aad tS9.50; boonen platte f7-7.50; kleine cookerwten f7.50—9.25 alles per 100 kg. Bulten 1. Granen. Gele La Platamals dlsp f149 'boordvrij Leeuwarden), idem f141 hoord ij R'dam: Laplata gerst dlsp f176 'boordvrij ïeuwarden); idem f168 boordvrij R'dam Alles per 2000 kg. ken. N.Am. lijnkoeken f8.25 (boord- warden); Idem f7.75 boordvrij It'dam: N.-. i 60 i iiildei stjes a 10 pond fo-ellen en 10 kistje* ring en gerookte paling aangevoerd. Prijzen! f46—52. mid lel tarhnt f24- 90. kleine tar bot f 21—26 groote schol f 10—16. middel schol f1418. kllne schol f812. puf f46. kabel- illen f 8—1£. kleine gul splei f3.80i, belde per kistje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9