De Begrooting in den Leidschen Raad KiJDAG 26 FEBRUARI 1937 rWEEDE BI .AD PAG 6 De voorzitter over „Fabricage" Dag van replieken B. en W. doen enkele concessies Waarna de voor- stellen-Goslinga en Eikerbout worden ingetrokken De algemeene beschouwingen geëindigd Stemming over de voorstellen Bij de gistermiddag voortgezette behan deling van „de begrooting in de Leidsche raad, zette de Voorzitter zijn rede voort. Spr. wijst er, in verband met de con cessie aan de Eltax nog op. dat de N.Z.H. T.M. wel een groote atneemster van elec- trische stroom is, maar dat deze zaak toch alleen als een verkeerskwesti'e moet worden beschouwd. Overigens^ de afname van stroom voor de stadslijn maakt, in verhou ding tot het heele electrische net van de Tramwegmaatschappij, weinig uit. De bevordering van de agenten 2e klas die geen diploma hebben, stuit af op dat jaiet-bezitten van een diploma. De heer v. d. Voort moet over die men- schen niet te meewarig spreken en hij moet ook niet eenzijdig de personeelsbelangen behartigen. Hij zit hier voor het gemeente belang. De portefeuille van Fabricage Spr. gaat daarna over tot de zaken van Fabricage, welke portefeuille hij voor wethouder Splinter waarneemt. Tot zijn genoegen kan spr. mededeelen, dat de toestand van weth. Splinter zeer goed vooruitgaande is. De doktoren hebben hoop, dat hij spoedig zijn werk zaamheden weer kan hervatten. Enkele leden hebben gesproken over de werkverruiming, in het bijzonder de heer Snel die het voorstelde alsof werkverrui ming nu werkelijk het eenige is, dat tegen de werkloosheid kan worden gedaan. Men moet dat toch niet overdrijven. Bij de werk verschaffing en bij de werken voor bet Werkfonds waren half Fc.bruari direct loOO plus 2800 en indirect ongeveer 2800 men- schen werkzaam. En toen werd voor een bedrag van 33 millioen uitgevoerd. Het aantal werkloozcn, dat voor dat bedrag werk vindt is dus wel heel gering. Stadsverfraaiing heeft de aandacht, maar nuttige werken gaan nu eenmaal voor. Spr. heeft bijv. plannen in petto voor verbetc- jTiig van het Pie terskerkplein en de restau ratie van Gravenstein, maar deze dingen wachten op gunstige gelegenheden om naar voren gebracht te worden. Overlast aan omwonenden bij openbare werken wordt zooveel mogelijk voorkomen maar voorkoming is niet altijd doenlijk. De ver betering van de Schrijversbrug is in voor bereiding. Men neemt den heer Schüller niet au serieux Over de opmerkingen van "den .Weer Schüller zegt spr., dat de toon van dit raadslid zelf bewerkstelligt, dat zijn succes niet zoo groot is als het zou kunnen zijn. De heer Schüller maakt steeds weer opnieuw duidelijk aan B. en W., dat zij onbekwaam, weinig ijve rig en dom zijn en dat er aan de direc teuren der gemeentediensten het een en and^r hapert. Het gaat steeds weer over allerlei persoonlijke dingen en dat doet af aan de waardeering voor het geen de heer S. zegt. Men neemt hem niet au serieux. Zijn persoonlijke op merkingen over directeuren van dien sten hooren thuis, in de commissie van Fabricage. De commissie voor de werkverruiming, die de heer Schüller voorstelt, wordt door spr. ernstig afgeraden. Deze zou veel geld kosten en voor de werkloozen weinig baat brengen. B. en W. willen het vooretel- Schüller tot het maken van plannen voor demping van het laatste stukje Levendaal in prae-advies nemen. Hetzelfde voorstel inzake de verbetlering van de Jan van Govcnbrug wijzen zij af. Het straatwerk doen uitvoeren in dag geld is inderdaad ingrijpend, maar spr. vindt het een zeer verdedigbare wijziging. Het tariefwerk is eigenlijk niet verdedig baar. Alle franje moet verdwijnen. De opmerkingen over d"e hoeveelheid benzine, gebruikt door de Reinigingsdienst richtten zich weer tegen den directeur. De heer Schüller: Dat fe niet waar. De Voor zilt er: luister nu maar naar wat ik te zeggen heb. U deed het voor komen alsof de directer het beraine-gc- bruik zoo regelde, dat hij een goed figuur in de Raad zou slaan. Spr. bestrijdt deze bewering met de feiten. De motie om een huurder te benoemen in het bestuur der Woningstichting vindt spr. principieel onnoodig. Werkmanswoningen" komt allereerst in aanmerking om bij de saneeringsplannen betrokken te worden. De woninpbouwver- eenigingen zijn niet de meest aangewezenen maar bij elk plan. wordt deze kwestie op nieuw onder oogen gezien. Volkshuisvesting Over de Volkshuisvesting heeft de heer Schüller een scherp requisitoir tegen B. en W. gehouden. Hier hebben B. en W. heele- maal niets gedaan. Deze zaak komt spoe dig uitvoerig aan de orde in de Rand, zoo dat spr. er niei zoo heel veel over zal zeg gen. Ook de interpellatie over ,,De Tuin stadwij k" komt daarbij aan dc orde. Halfjaarlijks krijgen B. en W. een rapport over de woningtoestand. Begin 1937 hebben B. en W. nog een rapport ontvangen over het aantal ongeschikte woningen, dat tot 400 is opgevoerd. Er staan momenteel 418 woningen leeg in de huurprijs van fo. Dat is een reserve van 4 pet. Ook als het aantal inkomen de personen zoo groot blijft als het vorig jaar is de reserve aan het eind van het jaar nog voldoende. Het dreigement van den heer Schüller met art. 19 d^r Woningwet, heeft geen in druk op spr. gemaakt. Want dit zwaard van Damocles hangt spr. dagelijks boven bet hoofd. Het voorstel-Schoneveld om huurverlaging met terugwerkende krar'it te doen i igaan, is hier niet aan de orde. De kwestie is bij Fabricage in behandeling. Er kan nu niet over beslist worden. Maar de zaak zal de aandacht hebben. Omtrent de kwestie-Tu instadwijk zegt Spr. nog, dat het accountantsonderzoek geen enkel bezwarend feit tegen een of( ander ambtenaar aan het liclit heeft ge bracht. Replieken Thans zijn de replieken aan de orde. De heer Van Eek schrijft de veranderde houding der sociaal-democraten toe aan de dwangpositie, waarin zij verkeeren. Dc ar beiders blijven de s.d.a.p. vertrouwen. De s.d. fractie is dan ook nfet bang voor de komende verkiezingen. De heer Wilbrink; Van de inlossing der beloften is toch niet veel terecht ge komen. De heer Van Eek: Tengevolge van de dwangpositie! Een tegenstelling tussohen de s.d. wethouders en de fractie bestaat niet. Dat alleen de Christelijke beginselen van waarde zijn tegen het fascisme, acht spr. onjuist. Bij de socialisten is geen afval naar fascistische zijde, bij de Katholieken wel. De heer Wilmer (r.k.) bepaalt zijn houding ten opzichte van de verschillende voorstellen en wijst er dan op. dat z.i. het optreden van den heer Van Eek c.s. in de Raad de beste propaganda is voor het nat io- naal-soeialisme. De oppositie werd gevoerd om redenen van partij-politieke aard. Het succes van de s.d.a.p. is voor een groot ge deelte te danken aan onjuiste voorlichting, ook in Leiden, met name in .Vooruit". Dc heer Van Stralen heeft onwaarheid gespro ken in de s.d. vergadering, toen hij zeide, dat hij nog wel allerlei dingen wilde doen, maar geen medewerking had van B. en W. en de Raad. Hij wist heel goed. dat het anders was. De heer Wilbrink (c.h.) verdedigt hartelijk de werkverschaffing, speciaal de werkverschaffing in grondwerk. Het betoog van den heer Snel in dit opzicht was er geheel naast en daar doet hij de werkloozen geen dienst mee. De houding van den heer Van Eek ten opzichte van belastingverhoo- ging, waaraan de s.d.ap nu niet meer mee wil werken noemt spr. onoprecht. De heer Beekenkamn (a.r.) wijst er op, dat bij de s.d.a.p ook de beginselen ten gevolge van de gewijzigde omstandigheden veranderd zijn. Bij de a r, partij is dat niet het geval. De heer Verwey heeft dan ook Colijn verkeerd geciteerd. Deze heeft ge zegd: Wij zijn niet veranderd, maar de om standigheden. De politiek van de s.d.a.p. draagt .het „Op hoop van zegen"-kernnerk. Door de huidige houding van de s.d.a.p. wordt de aanpassings-politiek van de negee ring gerechtvaardigd. Dat de s.d.a.p niet aan de door haar zelf gewekte verwachtingen heeft voldaan, is bij deze besprekingen wel duidelijk aan het. licht gekomen. Dat de kiezers dat niet inzien is een psychologisch raadsel zooals het ook zulk een raadsel is, dat «Je'lezers der Arbeiderspers allerlei tegenstrijdigheden, blijkbaar maar voor zoete koek opeten. De heer Lomhert (r.k.) houdt vol, dat op "de dienstrijwielen te bezuinigen is. Dat ,het in orde maken van de raadszaal f 22 moet kosten noemt spr. een voorbeeld van lijntrekkerij ten lr/!e der gemeente. De heer Bergers (r.k.) blijft ontevre den over de slachthuistarieven. De heer Eikerbout (a.r.) verdedigt nogmaals zijn voorstel om het ongevallen risico niet meer zelf te dragen, maar onder te brengen hij de Rijksverzekeringsbank. HJet is onjuist, dat het zelf dragen van hot risico voordeeiiger is. Het is ook onjuist, dat men hier een melkkoe zou slachten. Men zet eenvoudig de melkkoe droog op stal en heeft een behoorlijke versterking der algemeene reserve. De heer v. Wel zen (comm.) houdt breedvoerig betoog om te zeggen, dat hij vóór de begrooting zal stemmen. Dp heer Wilmer: Dat is al anders dan bij den heer Knuttel. De heer Goslinga (a.r.) vangt zijn repliek met enkele opmerkingen over onder geschikte punten aan. Spr. trekt zijn voor stel inzake het instellen van een schrifte lijk vragenrecht in, maar hoopt intusschen, dat de behandeling der interpellaties vlot ter zal geschieden in het vervolg. Spr. breekt dan zijn rede af en de vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. AVOND ZITTING De fictieve posten In de avondzitting vervolgt de heer Gos linga zijn rede. Hij noemt het voorstel- Schüller, dat als het Leidsche plan van den Arbeid is voorgesteld, een mager schar minkel. Wij kunnen ons geld beter beste den aan urgente verkeersverbeteringen dan aan de demping van dat stukje Levendaal. 't Voorstel-Elkerbout inzake opheffing van 't Gem. Ongevallenfonds zou spr. gaarne in prae-advies genomen zien. Spr. is het eens met de sombere klanken over de gemeente lijke financiën, doch met de conclusie van den heer de Reede, dat belastingvcrhooging de eenige uitweg is, is spr. het niet eens. Belastingverhooging is een uitermate gevaarlijk middel, speciaal met liet. oog op de werkloosheid, 't Is juist, dat de opcenten op de vermogensbelasting niet weer kunnen worden verhoogd. Maar er ls nog een zakelijke bedrijfsbelasting, waar de s.d. altijd zoo voor was! Spr. Is teleurgesteld over de wijze, waarop wethouder Verweij is heengegleden over spr.s bezwaren inzake sommige posten. Men leeft namelijk „op hoop van ze gen". Denken de heeren nu werkelijk, dat als straks een soort Volksfrontregee ring mocht komen, er dan een goud stroom voor de gemeente zal vloeien? Zijn de gemeenten in een dwangpositie; de regeering niet minder. De heeren zijn thans In de gemeenteraden oezig brandstoffen op te stapelen tegen de regeering voor de verkiezingen in Mei. De dag des oordeels zal echter wel komen! Groote openbare werken zijn goed, maar zijn geen panacee tegen de werkloosheid. De verlaging van de storting in het ver nieuwingsfonds van de Lichtfabrieken stelt de wethouder heel eenvoudig voor, maar hij vergeet, dat dit fonds niet intact blijft, doch dat het danig wordt aangesproken, zoodat voortdurende aanvulling dringend noodzakelijk is. De wethouder heeft sprs. voorstel destructipf genoemd. Dat is nnjutsi want spr. wil irriëele posten vervangen door een reëele post nl. putten uit de re serve. De Voorz. Maar het college heeft thans een prikkel om deze irreëele bezuinigings posten tot werkelijkheden te maken. i De heer Goslinga: Het college heeft trouwens een kans, dat Ged, Staten deze bcgrooting niet zullen goedkeuren. Wethouder Verwey: Welnee.n! De heer Goslinga: Weet u dat nu al? Wethouder Ver w e y: Ja. De heer Goslinga weigert voorts een kat in den zak te koopen wat betreft dc bezuiniging op het Bewaarschoolonder wijs. Wat de samenvoeging van Soc. Dienst en Armenraad betrelt, zal spr. zich niet langer verzetten, als maar de gedachte voorzit om de uitgaven van den Armenraad te ver minderen. Dat de Kijkserzekeringsbank be reid zal zijn voor de 6 pet. leening is een reusachtig „Klit" (kluit in 't riet). Spr. wil zooveel mogelijk meehelpen om het college door de moeilijke tijden heen te helpen, maar hij moet blijven aandringen op klaar heid en werkelijkheidszin. De hcer Hessing (s.d.) is ontstemd over de onaangename wijze van beantwoor ding door den voorzitter van den lieer Schüller. Het is nimmer de bedoeling ge weest om de betrokken ambtenaren onaan genaam te zijn. Zijn critiek betreft uitslui tend het college. De Voorz.: Dat blijkt niet altijd uit zijn woorden. De heer Hessing blijft bij zijn meening dat de concessie aan de Elhase tot het ope nen van een autobus-ringlijn niet in het, algemeen belang is. B. en W. zijn in deze veel te passief geweest. Ze hadden deze gelegenheid moeten aangrijpen om er voor te zorgen, dat ook de geisoleerde stads wijken hun verbinding kregen. Spr. dient een motie in, waarin uitgesproken wordt dat de concessie aan de Eltax tot het ope is in 't algemeen belang en dat de raad het verleenen van deze concessie betreurt. De heer Schüller verdedigt nogmaals zijn voorstel tot stichting van een Werk- verruimingsbureati met een verwijzing naar Amsterdam. Bij „de Tuinstadwiik" is van fraude geen sprake, dat geeft spr. toe, maar daarom is nog niet alles in orde. Hoeveel van de leegstaande woningen bruikbaar zijn heeft de voorzitter niet gezegd. De heer Würtz (Nat. Herstel) zegt nog maals dat. er geen verwantschap bestaat tusschen Nat. Herstel en de N.S.B. Spr. kan de verzekering geven aan de S.D.A.P dat als er hier ooit een Volksfront zou komen, Nat. Herstel met andere nationale partijen op zou komen tegen deze ramp en de roode terreur zou bestrijden. Spr. betwijfelt of de uitgifte van de jongste Leidsche leening wel een succes zal zijn; de wethouder is wel wat al te optimistisch. De perspectief bezuinigingen van den wethouder zijn wis sels op de toekomst. De heer v. d. Voort (s.d.) ontkent, dat hij uitsluitend personeelsbelangen behartigt en het stadsbelang uit het oog verliest. Spr. verdedigt nogmaals zijn medezeggenschaps- voorstel. De heer M an d e r s betuigt zijn instem ming met de concessie aan de Eltax. De tram wordt ouderwetsch. Belastingverhooging De heer De Reede (c.h.) meent, dat de uiteenzetting van den Wethouder weinig nieuws heeft gebracht. Eventueel hefëtel in de toekomst kan slechts langzaam gaan. Met den hj»er Goslinga vraagt spr. zich af of. de Wethouder wel voldoende werkelijk heidszin heeft als hij meent, dat hij 't beste doet door zich blindelings te laten leiden door circulaires, van hoogerhand. Spr. blijft volhouden dat belasting verhooging het eenige middel is om de gemeente-financiën gezond te hou den. Straks moeten de belastingen misschien ineens tot de top worden opgevoerd. De heer Groeneveld (s.d.) handhaaft zijn bezwaren tegen de Eltax-concessie. De heer Eikerbout (a.r.) bepleit nog eens zijn voorstel terwijl de heer T o b (r.k.) uiteenzet, dat o°k *n Nederland de propaganda voor het Plan wel het voor naamste doel van het heele Plan van de Arbeid zal zijn. De heer v. d. Laan (lib.) verzekert den heer Schüller, dat zijn aspiraties niet gaan in de richting yan een fascistische dicta tuur. Wethouder Verwey deelt namens het college mede, dat hij bereid is de post 10.000 voor bezuiniging bewaarschool- cmderwijs te laten verhuizen naar de „na der te nemen maatregelen", teneinde te doen uitkomen dat deze 10.000,niet alleen op het Bewaarschool-onderwijs be zuinigd zullen worden. Ten aanzien van het ongevallen-fonds zegt spr., dat het College bereid is over deze heele materie een nota over te leggen, mits het voorstel-Elkerbout wordt inge trokken. De heer Goslinga (a.r.) trekt zijn voor stel in, de heer Eikerbout (a.r.) het zijne. Daarna wordt tot stemming over de voorstellen overgegaan. Het lot der voorstellen Het voorstel-v. d. Laan om de subsidie voor de wijkverpleging niet te korten wordt aangenomen met 26 tegen 7 stemmen. Te gen de wethouders en de a.r. Het voorstel-Jongeleen van dezelfde strekking is daarmee eveneens aangeno men. Het voorstel Wilmer, Van Eek en Wilbrink inzake het overwegen van do mogelijkheid tot het instellen van een of meer contact-commissies wordt door B. en W. in prae-advies genomen. Het voorstel-v. Eek inzake het houden van optochten op Zondag wordt verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Voor: de s.d.a.p en de heer v. Weizen. Het voorstel-H e s s i n g inzake het on derzoeken van de mogelijkheid naar de stichting eener Leidsche Textielschool ne men B. en W. over. De motie-H e s s i n g om meer onder houdswerken in eigen beheer uit te voeren wordt verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Voor: de s.d.a.p en de heer v. Weizen. Het voorstel-v. d. Voort inzake mede zeggenschap wordt verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Voor de s.d.a.p en de heer v. Weizen. De motie-S c h 11 e r om een huurder op te nemen in het bestuur der Gem. Wo ningstichting wordt verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Voor de s.d.a.p. en de heer v. Weizen. Hte voorstel-S c h ül 1 e r om plannen te maken om de demping van het laatste stukje Levendaal wordt door B. en W. in prae-advies genomen. Hetzelfde voorstel ten aanzien van dc verbetering der Jan van Goyenbrug wordt verworpen met 18 tegen 15 stemmen. Voor: de s.d.a.p (behalve de Wethouders) en de heeren v. Weizen, Cos- ter en v. d. Reijden. De motie-S c h 11 e r om een Gemeentp lijk Bureau voor Werkverruiming in t<> stellen wordt verworpen met 16 tegen 17 stemmen. Voor de s.d.a.p. en de heeren Van Weizen en Manders. 't Voorstel-mevr. Braggaar de Does om de subsidie voor de Vereeniging voor uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantiekolonies niet te verlagen wordt aangenomen met 26 tegen 7, stemmen Tegen dc wethouders en de a.r. Het voorstel-G roenevel d om de sub sidie aan de Teekenschool van de afdeeling Leiden van den Nederl. Protestantenbond niet te verlagen wordt door B. en W. over genomen. 1-Iet voorstcl-Beekenkamp om obsce ne lectuur Uit openbare uitleen-boekerijen en leesbibliotheken te weren wordt in prae advies genomen. De beslissing over het voorstel-Schone veld om de verlaging van de huren van met overheidssteun gebouwde woningen uiterlijk 1 April 1937 in te voeren met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1937. wordt aangehouden totdat de kwestie dezer huurverlaging behandeld za lworden in den Raad. De motie-H e s s i n g inhoudende afkeu ring over de Eltax-concessie, wordt verwor pen met 17 tegen 16 stemmen. Vóór: de s.d.a.p (behalve de wethouders) en de hee ren v. Weizen. Lambert en Eikerbout. De Algemeene Beschouwingenen der be- grootingsdebatten zijn hiermee geëindigd. De vergadering wordt even voor midder nacht geschorst tot hedenmiddag 2 uur. STADSNIEUWS Vereen, van oud-leerlingen der tuinbouwwintercursussen Jaarvergadering De afd. Leiden van bovengenoemde ver eeniging vergaderde in Hotel Central. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Nadat en kele ingekomen stukken behandeld waren, gaf de voorzitter den secretaris gelegen heid tot het uitbrengen van zijn jaarver slag. Deze bracht een h/el gunstig verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. Het ledental bedraagt nu 45 leden, 9 donateurs en 2 begunstigers. Vervolgens kreeg de penningmeester ge legenheid verslag uit te brengen over het beheer der financiën, welk verslag ook zeer gunstig luidde. De rekening sloot met een batig saldo van f91.14. De kascommissie bracht den penningmeester dank voor het correcte beheer. Bij de gehouden bestuurs verkiezing werd de voorzitter, de heer J. W. Smit met algemeene stemmen herkozen. De plaats van den heer v. d. Blom werd inge nomen door den heer Dee en die van I. Kret door den heer J. v. d. Berg. De ontsta ne vacatures in de kascommissie werden vervuld door de heeren Aljee en Ammer- laan. Vervolgens had nog een verkiezing plaats voor een afgevaardigde naar de Algem. ver gadering. Als zoodanig werd gekozen de heer Oljee en als plaatsvervanger de heer T. Ammerlaan. Hierna volgde behandeling der beschrij vingsbrief. Na verloting en rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met. dank voor de goede opkomst. Vakopleiding voor fabrieken en werkplaatsen Lezing van den heer Enyntjes Voor een aantal leden van de Vereeni ging tot bevordering van de vakopeiding voor handwerkslieden in Nederland en de Leidsche Vereeniging van Industrieelen, hield de heer G. E. E. Kuyntjes, directeur der Ambachtsschool, in de bovenzaal van „Amicitia" een lezing over: „Vakopleiding voor Fabrieken en Werkplaatsen", De heer J. Heringa, voorzitter van de Vereeniging van Industrieelen. leidde den spreker in. De heer Kuyntjes begon met "te constatee- ren dat het groote publiek over het alge meen van het nijverheidsonderwijs weinig afweet. Zooals bijna alle andere nijverheidsscho len staat ook de Leidsche Ambachtsschool, aldus spr., onder leiding van een bestuur. Het doel der scholen is om jongelui van 1316 jaar op te leiden voor het vak, dat zij hebben gekozen. Tot voor korten tijd werd aan de scholen een 3-jarige cursus gegeven. Herhaaldelijk zijn. van de zijde der regeering pogingen aangewend om uit een oogpunt van bezui niging den 3-jarigen cursus in een 2 jarigen te veranderen. Tenslotte is dat, niettegen staande het groote aan al protesten en be zwaren, verleden jaar gelukt. Dat deze maatregel het onderwijs niet ten goede komt, behoeft wel geen nadere toe lichting. Bovengenoemd besluit aldus spr. komt hoofdzakelijk voor rekening van de Rotterdamsche metaalbedrijven. Het bleek n.l. dat de jongelui die in deze fabrieken te werk werden gesteld te „knap" waren. Zij werkten er korter of langcren tijd en ver lieten dan het bedrijf om zich een hetere positie toegewezen te zien. Het gevolg was gebrek aan aankomende krachten in deze fabrieken. Om daarin te voorzien werd door de fabrikanten onderling een leerschool in het leven geroepen, waar den jongelui pre cies genoeg onderwezen werd. Deze twee jarige cursus, die volgens de fabrikanten uitstekend voldeed, was een prachtig pro pagandamiddel voor de voorstanders van het 2-jarig onderwijs De ambachtsschool echter gaat van een heel ander standpunt uit. Zij stelt zich niet ten doel de jongens precies klaar te „stoo- men" voor een bepaald vak, doch zij streeft er naar hun een algemeene opleiding te geven; hebben zij dan eenmaal de school verlaten, dan kunnen zij zich gaan specia liseeren. Sprekende over de geschiedenis van het nijverheidsonderwijs, wees spr. op de groote verbeteringen, die de nijverheidsonderwijs- wet heeft gebracht. De wet kent 3 soorten onderwijs: dat wat aan de gewone am bachtsscholen wordt gegeven en het stelsel waarbij de leerling, die overdag in de fa briek werkt, verplicht is een avondcursus te volgen. Als derde groep wordt de M.T.S. genoemd. Naast het gewone dagonderwijs worden aan de ambachtsscholen ook avondcursus sen gegeven. Waren deze lossen tot voor korten tijd slechts gewijd aan de theorie, tegenwoordig wordt ook de praktijk onder wezen. Daar het de bedoeling van den mi nister is, dat dit practische onderwijs ge heel gewijd wordt aan de behandeling van moeilijkheden, die. de leerling op den dag in zijn bedrijf heeft ontmoet, spreekt het wel van zelf dat dit stelsel practisch op hoofdelijk onderwijs neerkomt, iets wat de minister nu juist niet wil. Deze moeilijkheid wordt op alle scholen gevoeld. Tenslotte wiidde de heer Kuvntfes eenige nnndnohf aen de vraee-stnkken, die on de niiverhe;donndon''''o',nr"Tr''c<;on te Barce Ion a en Rocoe Z':n he«mroken Na een korte pauze werd een aantal lichtbeelden vertoond, die po~ k"*kl« gaven in de scholen en de werkplaatsen. Nadat enkele vragen beantwoord waren, dankte de heer Heringa den heer Kuyntjes oor ziin met groote belangstelling gevolgde causerie. De brandweer heeft een nieuwe autospuit Een fraai en zeer practisch geheel. De eerste uitbreiding van het brand weer-materiaal. althans de eerste uit broiding van eenige omvang, is gereed gekomen. De nieuwe autospuit, die ge ruimen tijd geleden is besteld is thans afgeleverd en de Leidenaars hebben haar op een oefen.tocht reeds door de stad zien rijden. De autospuit is gebouwd op Ford V 8 chassis, voorzien van vol ballon anti-slip banden, waardoor de kans op slippen tot een minimum is gereduceerd. De 8 cylinder Ford motor is, teneinde de bedrijfszekerheid zoo hoog mogelijk op te voeren, voorzien van een dubbele ontsteking De pomp, welke door den automobiel- motor wordt aangedreven, is een „Magirus" centrifugaalpomp met een capaciteit van 2000 liter per minuut bij een manometrische opvoerhoogte van 80 Meter of respectievelijk circa 2500 liter per minuut bij 55 meter. Deze capaciteit is dus 500 liter per minuut grooter dan die van de oude spuiten. De pomp is voorzien van 4 zuigaansluitin- gen, nl. 2 voor het onttrekken van water aan grachten of brandputten en twee afzon derlijke voor het onttrekken van water aan de waterleidig, terwijl 6 pers-aansluitingen zijn aangebracht. Het aantal stralen kan evenwel door 2 verdcelstuklten tot 8 worden opgevoerd. Teneinde bij brand, direct na aankomst te plaatse, water te kunnen geven, dus reeds voordat de aansluiting van de zuig stangen of het plaatsen van een standpijp is geschied, is de autospuit voorzien van een reservoir, inhoudende 350 liter water, welke hoeveelheid water direct onder pomp druk kan worden weggespoten. In afwijking met de tot op heden veelal gevolgde bouwwijze, waarbij de man schappen op twee aan de buitenzijde aangebrachte langsbanken moeten plaats nemen, is op de nieuwe autospuit een geheel gesloten (dus overdekte) cabine aanwezig, waarbinnen alle manschap pen op dwarsbanken plaats vinden. De cabine is voorzien van 4 portieren en aan voor en zijkanten van ruiten van splintervrij glas. De manschappen zitten dus geheel be schut, terwijl zij ook bij een eventueele aanrijding minder gevaar loopen dan bij de oude plaatsing der zitbanken. Een dergelijke indeeling der zitplaat sen wordt in het buitenland reeds veel vuldig toegepast, doch in Nederland is deze nieuwe autosDuit de perste waarbij dit is geschied, zoodat Leiden hiervan de primeur heeft Onder de zitbanken en achter de cabine zijn ruime bergkasten aangebracht terwijl bovendien 4 slangenhaspels en een groote afneembare slangenhaspelwagen aanwezig zijn. Hoewel deze autospuif kleiner en lichter is dan de aanwezige(zij weegt volbelast 4650 K.G., tegen de aanwezige groote autospuit 8650 K.G.) kan een grootere hoeveelheid slangen en andere materialen worden mede gevoerd dan zelfs op de grootste der beide aanwezige spuiten. Op de reeds genoemde cabine is een1 af neembaar zoeklicht gemonteerd, terwijl in plaats van de op de oude spuit aanwezige bel een krachtige electrische sirene is aan gebracht. Het publiek wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat wanneer het sigijaal dezer sirene weerklinkt, de rijweg, zoowel door voetgangers als door rijverkeer voor de na derende autospuit. moet worden vrijgehou den of -gemaakt. De autospuit is geheel naar de inzichten van den Inspecteur van Politie Couzy gebouwd door de firma Geesink te Weesp. De tweede belangrijke aanwinst voor tie brandweer zal zijn de nieuwe auto-ladder, maar deze is nog niet gereed. Wanneer de brandweer-outillage. zooals men zich die voorloopig gedacht heeft, geheel gereed is, hopen wij op die outillage, waaronder ook de nieuwe brandweerkazerne behoort, uit voerig terug te komen. Actie Comité „Levendaal" Het Actie-comité „Levendaal" 'dat reeds veel in het belang van het wijkwerk van ds. Punselie heeft mogen doen, had gister avond weer één van zijn gezellige samen komsten belegd. Onder de vele aanwezigen, die het vrien delijke wijklokaal vulden, merkten wij o.m. op ds. Punselie en de heeren Wilbrink, Van Borsclcn, Hakkaart en Hoogedoorn van het Wijkbestuur. Na een welkomstwoord van den heer Van der Broek werd een aantrekkelijk programma afgewerkt, waaraan de Mond- accordeon club K. en G. en de Jongedoch- ters- en Meisjesvereeniging medewerking verleenden. De uitgevoerde nummers waar van het een niet onder deed voor het an der, wist de aanwezigen van het begin tot het eind te boeien. Een aanbevelend woord is in deze sa menkomst nog gesproken door den voor zitter voor wat betreft het toetreden als contribuant van het Actie-Comité. De heer Van der Broek heeft de verga dering met een kort woord gesloten, waar in hij o.m. alle medewerkenden dankte voor den steun ook weer van hen bij de samenstelling van deze samenkomst onder vonden. OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de politie is in bewaring gesteld 'de 36-jarige H. C., die zich heeft schuldig ge maakt aan oplichting tot een bedrag van 125.ten nadeele van verschillende per sonen. Burgerlijke Stand OVERLEDEN: H. P. Hereur wed.nr 55 Jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN JAARVERGADERING O. D. S. De Chr. Jongemannen Vereeniging „On derzoekt de Schriften" hield Donderdag avond in het Nutsgebouw haar 46ste Jaar- ïrgadering. Zooals gewoonlijk, heeft men ook thans weer de vele aanwezigen een mooie avond bezorgd. De vergadering stond onder leiding var- den voorz., den heer A. H. Wa Vaven. Tn z:.in openingswoord schelste spr. de donkere tijden, waarin toch altijd weer een licht punt gezien wordt. Zoo had Jakob zijn Bethel, in de donkere toestand van Israël verscheen de lichtende ster van Bethlehem En 't werd op vereenigingsgehicd ook door de Christelijke jeugd getuigd in onze dagen RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 26 FEBRUARI ma III: 8.— Keulen of dl v., 10.11) 11.20 R. Denmark, 12.05 Paröi iel VI., 15.35 Keulen, 17.50 Parijs R, 18.20 Keulen, plm. 18.55 Weenen of div.. 20.2) 21.50 Berlijn. 23.20 P( Brussel VI., 9.20 GrJH nuz. GRD, 10.35 Londen Reg., 16.20 Droltwich] 9.20 diversen. 18.15 Droltwich, 20.— Gram.muil GRD, 21.— Londen 'Reg.. 22.20 Brussel VI., 22.3)1 Brussel Fr., 22.45 Londen Reg. ZATERDAG 27 FEBRUARI Programma III: 8.— Keulen of div.. 9.50 P&. rijs R.. 13.05 Brussel VI., 13.35 Keulen, plm. 15.051 Brussel Fr.. 15.20Keulen, 16.20 Brussel Fr.. 19.3«4 Keulen. 21.20 Beromunster, 21.35 Boedapest o! div.. 23.25 Berlijn. Programma IV: 8Brussel VI.. 9.20 Gi muz. GRD, 9.50 Keulen, 10.35 Londen Reg.. 11.2) Droltwich. 13.20 Londen Reg.. 17.20 Droitwl. 18.20 Diversen. 18.Go Brusesl VI.,19.50 Droltwld) 21.40 Weeencn of div., 22.50 Londen Reg. Agenda Vrijdag 26 Febr. Stadsgehoorzaal, 8 uw 8 uur, Gemengd Koor „Sursum Corda' uitvoering „Les Béatitudes". De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen dot- de apotheken: als een lichtende plek in de donkere reJd. Het werk gaat uit Christus, en keert tot Hem. Daardoor worden an menschen, blij en rijk. Hierna richtte spr. een woord van kom tot de aanwezigen, waarna door heer A. Kroon een Bijbelinleiding werd g leverd over Joh. 14 120. In dit gedeelte bereidt Jezus Zijn jongep voor op Zijn afscheid, maar belooft hun komst van den Trooster. Op keurige wijl werd dit mooie onderwerp behandeld. Hierna werd gezongen Lied 27 3 waarn op een orginieele manier de jaarverslag! volgden, nl. door een vragende schoo meester, met antwoordende leerlingen. Ui de antwoorden bleek, dat de toestand de vereeniging gunstig is Na de pauze sprak do heer C. Tabak, al| secr. van het N. J. V., over het onderwerj „De taak der jeugd". Op ernstige wijze, waarin toch ook som de scherts even naar voren drong, toond de begaafde spr. aan, dat de taak der jeug niet daarin ligt, om zich maar uit te lev Nu is er tweeërlei jeugd. De eerste heel niets te maken met de leeftijd. Het is jeu; dig blijven door vaak harde strijd en wo: steling, maar dat toch op de latere leeftij doet zingen: „Looft, looft den Heer mij! ziel met alel krachten". Het is de jeug van het hart. Maar daar is ook de jeugd, die bepaal wordt door de leeftijd. Prille jeugd, schoo jeugd enz. En in die jeugd moet men elk terrein des levens gevormd worden, elk terrein Gods hand gaan zien. En zich da,ar in wil werken, geniet meer, c' diegenen die in dancing of schouwbui hun vermaak zoeken. Uit de Schrift leert men de ware jeug kennen. Slechts leven uit de Schrift maai ook het jonge leven gelukkig. Door het Schriftonderzoek, cateehisati werk op J. V. en M. V. is het mogelijk, dl een geslacht gevormd wordt, dat straks u de handen der ouderen de vaan kan nemen. Slechts door de vorming in de jeugd ki straks voortgebouwd worden, aan de I" in het gezin en in do maatschappij, ecre Gods. Zeer zeker was 'deze rede het glanspi van den avond. Hierna werd een stukje tooneel gespeel! onder de titel; „Wil tegen wil". Het slotwoord werd gesproken doo Ds. Joh. Stehouwer, eere-voorz. \-n O. D. waarna deze met dankzegging eindigde. VOETBAL AR.C. speelt Zaterdag de volgende wet strijden op het terrein aan de Steenstraat A.R.C. 1S.C.O. uit Oogsstgeest A.R.C. adsp. b.Katwijk adsp. A.R.C. 2 speelt in Oude Wetering tegei Weteringsche Boys 1 terwijl het derdo L. F. II in Leiden gaat bekampen. STEUNVERLEENING B VOOR WERKLOOZE ARBEIDERS De commissie voor Steunverleening zal binnenkort opnieuw een uitkeerini doen voor werklooze arbeiders. Ditmaal komen echter alleen in aanmer king werkloozen, die uitkeering geniete uit een van rijkswege gesubsidieerde steun regeling en-of bijeen zoodanige werkvei schaffing zijn geplaatst alsmede werklooze die uit een werkloozenkas trekken en aa ondersteunng behoefte hebben en gee uitkeering hebben ontvangen in de maai den November en December 1936. De schriftelijke aanvragen kunnen ingl leverd worden tot en met Maandag 1 Maai a.s. bij A. van Hoorn, van BoetzeJaerstraa J. van 't Wout. Raadhuisstraat. A van En merik en A. F. Ruyssenaars, Jan Nieuwei huizenstraat alhier. HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE J.V. „SAMUEL" Een oud-leden comité Naar wij vernemen hebben enkele out leden van de J.V. „Samuel" een voorloopi comité gevormd om, wanneer de vereeni ging in April a.s. haar 50-jarig bestaan hP denkt, door middel van een cadeau blijk t geven van hun dankbaarheid voor wat d J.V. hen heeft geboden. Binnenkort hoopt men een vergaderin te beleggen waarop, naar men verwach vele oud-leden van de vereeniging aanwc zig zullen zijn, en waar dan onder Jeidini van een werkcomité de plannen nadfi zullen worden besproken RAADSAGENDA De Raad vergadert 1 Maart a.s. 's avond 7 uur. Agefada: 1 Opening; 2. Notulen; 3. Medf deelingen: 4. Ingekomen stukken; 5 Voor stel van B. en W. inzake omwisseling obli gaties van geldlecningen der provincie Zund-Hol.'and en Utrecht; 6. Voorstel n W. inzake vaststelling van het voo' schot aan bijzondere scholen op de gemeen telijke vergoeding voor 1937; 7. Voorstel vi en W. inzake vaststelling der uitkeerini art 101 der L.O -wet 1920 over 1931 verdeeling van den raad in afdeeün Benoeniing van de leden en den voorzit ter van de met ingang van 1 Januari i van toezicht op het agentschap der arbeid! b< middeling; 10. Voorstel van B. en W. 'i zake overneming van het Schiètgehouw dc vereeniging Nederland en Oranje alhier; 1 Voorste J B. en W. inzake conversie geli j leeningen; 12, Benoeming yan de leden de

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8