i SCHERPE LETTERS TIKT U HET VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Op de R.A.I.-tennisbanen te Amsterdam hadden gisteren internationale tenniswedstrijden plaats tusschen de bewoners van dwergenstad. Op den Dam een poppenkast-voorstelling gegeven, waarvoor bij de Amster- damsche jeugd Vrijheidsbeeld te Parijs, een vetjcleine uitgave van 't aan de ingang van de haven van New-Yorkwordt, omgedraaid bij wijze van compliment aan 't adres van de, Ver. St. voor de deelneming aan c Onze Sigarenindustrie VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD BINNENLAND Geen Nederlandsch crediet aan Frankrijk Antwoord op vragen van den heer Pollema In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Pollema, heeft Minister Oud medegedeeld dat geen onderhandelingen gaande zijn omtrent een Nederlandsch cre diet aan Frankrijk, waarvoor kortloopende kasbiljetten der Fransche spoorwegen bij een Nederlandsch Bankconsortium zouden Worden geplaatst Een toezicht op het verleenen van buiten- landsche credieten acht ook de Minister noodig. Hij is echter van meening. dat direct staatstoezicht niet gewenscht is. Het toezicht, dat de Nederlandsohe Bank de facto op dit gebied uitoefent, acht hij voorshands voldoende g. Intusschen heeft hij de vraag in rast hoeverre het gewenscht is aan dit aakt laatste toezicht een wettelijke basis te als versohaffen, weder in studie doen **as pemen. oil Officieele Berichten ten, niet P.T.T. het Aan den commies bö den P.T.T.-dlenst J. A -orlelsfelder, is op zon verzoek eervol ontslag VEREENIGING VAN NED. GEMEENTEN Drukbezochte receptie in de Residentie Mr. A. Jonker onderscheiden De Vereeniging van Nederlandsohe Gemeenten bestaat 25 jaar en dit feit wordt vandaag feestelijk herdacht De festiviteiten zijn gistermiddag aange vangen met een receptie van het be stuur in Hotel Wittebrug te 's-Gr&ven- hage. In.de groote ontvangzaal gaven tal van bloemstukken het geheel een feestelijke aanblik. Vele vooraanstaande persoonlijkheden in den lande hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt de jubileerende Vereeniging te oomplimenteeren. Een der allcreersten die zijn gelukwenschen kwam aanbieden Minister Mr. J. A. de Wilde. Deze sprak een kort woord tot het bestuur der jubileerende Vereeniging. Spr. gaf te kennen het werk der Ver eeniging ten zeerste te waardeeren. vooral omdat de aansluiting van do gemeenten volkomen vrijwillig was geweest De Vereeniging voldeed, ondanks de vele en vaak tegenstrijdige belangen der ge-, meenten, uitstekend. Dit komt, zoo zeide 1 de Minister, omdat krachtige mannen aan het hoofd der gemeenten staan, die hun g uitoefenen niet door middel van sabel en bajonet, maar door moreel overwicht. Krachtige mannen vormen ook het be stuur en 't directorium van de vereeniging en spr. was dan ook zeer verheugd te kun nen mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd had den directeur der vereeniging Mr. A. Jonker te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Minister de Wilde was de eerste, die den heer Jonker met deze onderscheiding ge- lukwenschte en hoopte dat de directeur nog vele jaren tot heil der Vereeniging deze functie zou mogen waarnemen. De voorzitter der Vereeniging Mr. P. Droogleever Fortuijn, verzocht Minister de Wilde zijn dank aan H.M. de Koningin te willen overbrengen voor de eer aan de Vereeniging betoond. Mr. A. Jonker dankte hierna nog met een persoonlijk woord en sprak de hoop uit dat de goede samenwerking, welke tot nu toe steeds tusschen de Nederlandsche gemeen ten en de regeering bestaan heeft, tot bei der welzijn in de toekomst moge bestendigd blijven. Hierna was er gelegenheid het bestuur der Vereeniging te complimenteeren. Gisteravond werden de leden der Veree niging door het Haagsche Gemeentebestuur in" het Gemeentemuseum officieel ontvan gen, ter gelegenheid waarvan de Burge meester van Den Haag Mr. de Monchy, een korte rede heeft uitgesproken* SIGAREN Commissie voor Autopersonenvervoer Installatierede van den Minister van Waterstaat Algemeen vervoersbelang richtsnoer Gistermiddag is door den Minister van Waterstaat geïnstalleerd de Com missie voor het autopersonenvervoer". Ter gelegenheid van dit feit heeft de Minister een rede gehouden, waarin hij opmerkte, dat de regeling voor het autovervoer van personen het eenst ter hand is genomen, terwijl naar hij hoop te, de regeling voor't autovervoer van goederen, welke inmiddels reeds in hoofdzaak werd voorbereid spoedig zal Spr. betoogde, dat t.a.v. de coördinatie van het vervoer de Regeering bedoelingen werden toegeschreven, die allerminst be staan. Wanneer nL do Regeering de ont wikkeling van andere middelen van ver voer dan de spoorwegen inderdaad zou wil len belemmeren, zooals wel wordt gezegd, dan zou dit «een miskenning van haar eer ste taak beduiden. Spr. betoogde, dat de vervoerspolitiek juist gericht zal moeten zijn op een regeling van onderlinge verhou dingen het bevorderen van samenwerking en het stellen van voorwaarden, die in het algemeen belang vereischt worden. Wat het vergunningsstelsel betreft merkt spr. op dat maatstaf voor de verleening van een vergunning allereerst moet zijn, de behoefte aan een geregelde dienst, maar daarnaast is uiteraard ook rekening te houden met andere vervoersbelangen. Na de verhouding te hebben besproken tusschen motorvervoer langs de weg en het spoorwegvervoer, sprak de Minister de hoop uit, dat de commissie erin slagen zal het vertrouwen te wekken van hen, wier be langen haar worden opgedragen. Laat elke gedachte aan bevoorrechting van bepaalde vervoermiddelen vreemd zijn. zoo besloot spr., slechts het algemeen ver voersbelang zij richtsnoer. De voorzitter der commissie, mr W A Telders, beantwoordde de rede van den minister. ROFFELR1JMEN GOED BEKEKEN In een Oppert de S.D.A.P. Boer! als ooit ons Plan zal slagen Profiteer jij er van mee! Met veel vet geweide woorden Wordt den boer dan wijsgemaakt Dat Colijn met zijn geknungel 't Heeft van-eieren gemaakt. Zeker, men zal niet ontkennen: Vier miljoen aan steun per week Lijkt wel heel wat voor de boeren, Maar het helpt ze toch geen steek. Heusch daar kreeg de sloomer niks van En de pachter ook niet veel Nee, de rijke grondbezitters Kregen weer het leeuwendeel. Als je dat óók een schandaal vindt Stem dan róód, voor 't rataplan! Niemand, boer, behalve Wij dan, Trekt zich van jouw leed wat an! Van een nuchter boertje krijg ik Dit geïllustreerd pamflet En hij heeft er op een briefkaart Kort z'n meening bij gezet. Bij de roode hoeren, zegt hij, Was de boer nooit erg in tel. Schelden op ons egoïsme. Ja, dèt konden ze nog wel. Maar van ons bedrijf, och arme, Hebben ze geen klap verstand! Als je je wilt overtuigen Zie dan 't plaatje in hun krant: De boerin ('t lijkt een verpleegster!) Melkt de koe ter linkerzij! 't Spijt me hevig, maar daar kan ik Met mijn boerenkop niet bij. Nee, een boer dient rechts te houden Zélfs bij 't melken van een koe! Daarom stemmen snüggre boeren Op Colijn, zooals ik doe. (Nadruk verboden) LEO LENS De Geuzenvlag? Neen, een nationale driekleur Ter algemeene vergadering van de Her- vormd-Gereforrfieerde Staatspartij is ook de vlaggenkwestie ter sprake gekomen. In het verslag daarover lezen we: „Men zag in 't laatste besluit van de Regeering om het rood-u it-blauw tot nationale vlag te verklaren een hernieuwde verwerping van Gods Woord en een poging om de groote daden Gods in onze historie te verdonkere manen. „De vergadering was van gevoelen, dat de oude Geuzenvlag niet mag worden afge schaft. Men besloot een request aan de Re- Onze Schoenindustrie WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES De Utrechtsche Courant (r.k.)) merkt hierbij op: ..«Wij gelooven niet, dat een op derge lijke wijze stellen van de kwestie bevor derlijk is aan het beoogde doel. De nationale vlag, onder welke vorm dan ook, is het symbool der nationale eenheid. Wanneer de H.-G. groep daar van een partij-embleem gaat maken, haalt ze de beteekenis van bet zinne beeld omlaag. Er vallen inderdaad steekhoudende argumenten aan te voeren voor de voor keur van vele landgenooten voor het Oranje-Blanje-Bleu. Maar wanneer een bepaalde groep Ne derlanders aan die kleuren de beteeke nis tracht vast te klampen van een Geu zenvlag, dan stoot zij millioenen volks- genooten, die niet de Geuzenvaan wen* schen geheven te zien, van zich af. We laten daar, dat die classificatie on juist is. De Geuzen èn de katholieke Ne derlanders hebben in de 16e en de 17e eeuw gestreden zoowel onder de vlag met oranje baan als die met de roode. De eenen hebben evenmin recht een dec beide voor zichzelven op te eischen als de anderen. Maar als een bepaalde groep een deC beide vlaggen tot in wezen de hare pro clameert, dan zullen anderen zich ervan afwenden, omdat zij zelfs de schijn niet willen beloopen zich te vereenzelvigen! met een gedachtengang, waarvan rij mijlen ver afstaan. Voor velen is het oranje-blanje-bTeut hoofdzakelijk de meer levendige, blij- aandoende vlag. welke het overbodig maakt onze harde rood-wit-hlanwe ba nen door middel van een wimpel te completeeren met bet eigenlijke natio naal symbool van Nederland: de oranje kleur. Met ,Gods Woord" waarop de verga dering van ds. I.ingheek c.s. zich beriep. beeft dit alles niets uit te staan." an 30 st 0( .30 De id 1st, .50 .20 O- an Pi n, ie- 3 or ■p- .55 irt, og. !a* >r- 90* ÏP- >r- tal. iu« no, 10* srt so- ie- Een der opritten van de brug aam de Overeindsche weg te Jutphaas in de verbindingsweg AmsterdamBovenrijn is aan het verzakken. Het nieuwe wegdek, dat wordt aangelegd, ligt twee meter lager dan het oude (geheel rechts). Woensdag had de begrafenis plaats van een overleden inwoner van de onderwater staande Roermondsche Weerd. Per boot moest het stoffelijk overschot naar de verbindingsweg op Hom gevaren worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7