WERK r VAN i HOUTENS CACAO 1 waar VRIJDAG a5 FEBRUARI Ï937 EERSTE BLAD PAG. a LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR RAS DESTAf In het Abessijnsche Merengebied, liet zuidelijk deel van het'Ethiopische land, dat naar de Britsche kolonie Kenya ligt ge keerd, heeft zich vermoedelijk de laatste flete voltrokken van het drama, dat, toen t Uitbrak, Europa dreigde in vuur en vlam te zetten. De laatste aanvoerder van formaat, die aan Abessijnsche zijde tegen de in dringende legermacht der Italianen streed, Bas Desta, heeft er zijn laatste nederlaag ondergaan, en werd daardoor niet alleen overwonnen, doch tevens veroordeeld tot de dood door een vuurpeloton. Ras Desta een schoonzoon van den in ballingschap ge trokken Negus, was door de listige en hard nekkige guerrilla, tegen de blanke over macht tot op het uiterste volgehouden, langzamerhand voor Rome geworden tot 't symbool der onverzoenlijkheid. Zoo men hem eenmaal meester was, aldus vatte de Italiaansche staf te Addis ASeba het op, zou dit beteekenen, dat men de weinige, nog overgebleven vonken van het oorlogs vuur onder de voet had uitgetrapt. Eerst dan kon het tijdperk der pacificatie voor- loopig als afgesloten worden beschouwd en dat der rustige inbezitneming der verwor ven nieuwe Afrikaansche gebieden worden ingeluid. Aan Ethiopische zijde had dit overge bleven, eenige groote inlandsche hoofd Zich een soort van romantische faam weten te verwerven. Nog steeds ging er van zijn naam een sterke attractie uit op allen, die zich met de nieuwe gang van zaken in het land der Ethiopische stammen niet konden vereenigen. Zoo werd hij inderdaad het verzamelpunt van allen, die met hun ge- Weer en patroongordel de waakzaamheid der overweldigers wisten te ontsnappen. Zij trokken de rimboe in en sloten zich bij den zwervenden hoofdman aan, die nog eenige duizenden getrouwen om zich heen had, die zelfs enkele stukken geschut en een aantal mitrailleurs langs de woeste passen en ontoegankelijke berghellingen met zich mee wist te voeren. Misschien vraagt men zich af, wat dezen hoofdman heeft bewogen de uitzichtlooze strijd zoo tot *t bittere einde voort te zetten, ofschoon hem door den overheerscher een iermijn van zeven dagen was gelaten, om zich nog aan hem te onderwerpen. Gelijk bekend had hij daartoe eerst werkelijk eenige avances gemaakt, doch gelijk men te Rome terecht vermoedde met geen ender voornemen, dan om daardoor tijd en nieuwe versterking van zijn geschokte positie te kunnen winnen. Graziani's ultimatum stelde hem als bet Ware met de rug tegen de muur. Hij moest uit zijn schuilhoeken aan de dag treden, of de onvermijdelijke consekwentie van de laatste kamp aanvaarden. Desta beeft de strijd gekozen, wellicht in de hoop om als laatste vrijheidsstrijder roem vol te vallen en zoo de mythische kring 'der oude volkshelden der overlevering bin nen te gaan. Ook dit echter is hem door de loop der gebeurtenissen ontzegd Als een gevangene is hij voor zijn achtervolger gevoerd, en bijna onmiddellijk daarop met de kogel voor zijn dubbelzinnige houding gestraft. Men kan zich Desta's houding niet an ders verklaren, dan uit de overweging, dat bij door een heroiek einde de smaad wenschte uit te wisschen van de verplette rende nederlagen, hem door Graziani op 't Iront van Neghelli toegebracht De cata strofale terugtocht, waartoe hij destijds ge dwongen werd, bleek immers het voorspel van het naderende einde der Ethiopische heerschappij. Hij werd gevolgd door de bloedige catastrofen in het Noorden, waar bij een ander vorst van groot formaat ras Moeloegheta, de dood vond. Desta's hopelooze weerstand heeft ver moedelijk velen zijner volksgenooten er toe aangespoord, zich eveneens voor een ver loren zaak te offeren. Zoo heeft hij nog duizenden van het oude, dappere, doch ge brekkig georganiseerde leger mee in het .verderf genomen. De Westersche cultuur kan thans haar ongestoorde entrèe in deze oude landstre ken maken, die tot voor korte tijd zoowel om hun ontoegankelijkheid als uit inter nationale naijver door de grootmachten werden ontzien. Als zoovele andere histo riebladen is ook deze, helaas, deerlijk met fcloed bevlektl De Spaansche burgeroorlog RUST OP DE FRONTEN VAN MADRID Oviedo handhaaft zich tegen de Basken In de uitzonddng van Radiio-Sevilla van Donderdagmorgen is e>en bulletin voorgele zen, afkomstig van het hoofdkwartier der nationalisten, luidende: Er heerscht rust aan de fronten bij Madrid. In den sector van Las Roeas is de interna tionale brigade, die een aatnval deed, op nieuw afgeslagen. In den loop van gisteravond ia voor de irierde maal een aanval ondernomen, de ■hevigste, die aan het Madrileensche front nog is voorgekomen, maar die evenals de vorige, mislukte. Aan de Jarama hclbben de roode troepen getracht een aanval te richten op San Martin de la Vega. Zij lieten het terrein bedekt met lijken achter. Na hun nederlagen bij Las Rosas bescho ten de voliksfronters uit mortieren de linies der nationalisten, zonder opnieuw tot inval over te gaan. Men schat het totaal aantal roode vlieg tuigen, dat einds het begin van den burger oorlog is neergeschoten, op honderddertig. De positie van Oviedo In Oviedo. waar sinds eenige dagen het vaartepunt van de gevechten op de Spaan sche fronten ligt, is de positie van de na tionalistische verdedigers, die onder com mando staan van kolonel Martin A Ion so, ongeschokt. De Baskische en Asturische militi«nan- men, die Zaterdag jl. met twintigduizend man en zeer omvangrijk oorlogsmateriaal tegen de reeds half in puin geschoten stad oprukten, zijn tot de helft geslonken. Tien duizend volksfron-ters zijn of gedood of ten gevolge van de opgeloopen verwondingen buiten gevecht gesteld. Koloned A 1 o n s o, de commandant van het dappere garnizoen van Marokkanen, leden vani het vreemdelingenlegioen en vrijwilli gers, meldide gisteravond over zijn radio zender: „Zij zullen er niet doorheen breken. Oviedo zal standhouden. Wij hebben thans al het noodige oorlogsmateriaal en voldoen de strijders, om de stad te kunnen houden". Inderdaad hebben de vereenigde colonnes van Basken en Asturische dinamiteros se dert Maandag, ondanks den inzet van alle beschikbare troepen en van al hun strijd materiaal, geen voet breed terrein kunnen winnen. Herhaaldelijk traohtten zij de stra tegisch belangrijke punten voor de stad en ook de Pelayokazerne, het voornaamste bol werk van de witten, te bestormen, doch tel kenmale werd de golf van aanvallen door de verdedigers teruggedreven. De burgerbevolking van Oviedo is werke lijk aan den marteldood blootgesteld, daar zij tussohien twee vuren ia zit. r\aa&d pe T> de^5 c Y L ><«8 is De niet-inmengïng in Spanje Worden, de vrijwilligers teruggeroepen? In de Franache Kamer heeft de minister van buitenlandsohe zaken Del bos aan gaande de Spaansche aangelegenheden ver klaard: Wij zijn vast besloten, al onze pogingen inzake de non-interventie voort te zetten. Ik heb onzen vertegenwoordiger in Lon den instructie gegeven, aldus vervolgde ae minister, de commissie te vragen, de vrij willigere terug te roepen (applaus op de banken van rechts, het centrum en verschil lende andere banken). Het huidige initiatief der Fransche regee ring moet met dezelfde gevoelens van we- derkeerigheid worden begroet, opdat nie mand den oorlog gaande houdt. Frankrijk is bereid in dit opzicht alles te doen op voorwaarde, dat het niet eenzijdig zij, want dat zou het tegendeel van niet-inmenging zijn". Fransche senaat verwerpt douane-wet De Fransche senaat heeft het door de kamer aangenomen wetsontwerp, waarbij de regeering gemachtigd wordt bij decreet de douane-tarieven te wijzigen en maat regelen te nemen tegen dumping, bespro ken. De verschillende artikelen van het ont werp werden zonder tegenstand aangeno men, doch toen het ontwerp in zijn geheel in stemming werd gebracht, werd het ver worpen. De stemming had plaats door handopsteken. Deze uitspraak van den senaat wekte zeer veel verbazing. De vergadering werd tot Dinsdag a.s. geschorst. De vermisten uit den wereldoorlog Duitschland verklaart hen thans overleden Het centrale bureau voor oorlogsdooden en graven te Berlijn heeft medegedeeld, dat het lot van 95.000 Duitsche soldaten, die in den wereldoorlog hebben gevochten, nooit bekend is geworden. Bij 't einde van den strijd werden 300.000 soldaten vermist. Een nauwkeurig onder zoek bracht licht in ruim 200.000 gevallen: het bleek, dat de meeste vermisten gestor ven waren. Van de andere werd echter geen spoor gevonden. Om de wettelijke positie van erwanten en nabestaanden vast te stellen, beeft men thans besloten officieel mede te deelen, dat deze vermisten overleden zijn. Daarbij wordt aangenomen, dat 10 Januari 1920 de sterfdag is geweest. Rexisten verstoren een vergadering Van Zeeland het spreken belet De Belgische premier Van Zeeland zou gisteravond te Gent voor de kamer van koophandel een rede houden. Toen hij ech ter op het podium verscheen, steeg uit de zaal een helsch kabaal op, dat veroorzaakt verd door rexisten, die zich onder de luis teraars hadden gemengd. Men riep: .Aftreden", „Er uit" en ver volgens: „Degrelle", „Degrelle". De leider der rexisten, die zich persoon lijk onder de aanwezigen bevond en tame lijk dicht bij het spreekgestoelte stond, wil de daar op klimmen. Anderen wilden hem dit beletten. Er ontstond een handgemeen hetgeen de politie deed ingrijpen. Een twintigtal ordeverstoorders werd op gebracht en ingesloten in de brandwacht onder den Kon Franschen Schouwburg. Tot de gearresteerden behoort Degre 1 Ie. Tijdens de vechtpartij werden verschei den personen licht gewond. K Britsch ontwapeningsontwerp opnieuw in Lagerhuis Laboor-stemmen tegen aanneming In 't Lagerhuis heeft Neville Cham berlain het bewapeningsontwerp in tweede lezing ingediend. Hij zeide o.a., dat hij tot zijn genoegen heeft gezien, dat de door de labour-oppo- sitie ingediende motie tegen het ontwerp dit niet kwalificeert als een maatregel, welke vermoedelijk tot een oorlog moet leiden, zooais A 111 e e eerst heeft ge zegd. De minister herinnerde er aan, dat de Britsche regeering steeds herbewapening heeft gezien als een verfoeilijke noodza kelijkheid en veel liever wenschte, dat de mogendheden haar wantrouwen prijsga ven en haar eischen en grieven op rede lijke wijze bespraken. Zelfs op het oogenblik, nu de vooruitzich ten zoo ontmoedigend schijnen, wanhoopt spreker niet absoluut er aan, of een middel zal worden gevonden, waardoor het niet noodzakelijk zal blijven den waanzin van da herbewapening tot het eind» toe door te voeren. Ondertusschen kan het land zich niet ver oorloven, met de handen in den schoot te blijven zitten. De regeering moet zorgen voor de veiligheid van het land en het land moet in staat zijn te voldoen aan zijn internatio nale verplichtingen. Neville Chamberlain antwoordde vervol gens op de tegenwerping, dat heit crediet van het land door deze leening verzwakt zal wor den en zeide, dat gedurende de afgeloopen zes jaar het crediet van het land op zulk een hechten grondslag is geplaatst, dat het nog grooter leeningen zou kunnen dragen. De voorgenomen leening kan den economi sclien toestand van het land niet schaden Zoolang de leeningen het door het land ge spaarde kapitaal niet te boven gaan, zal geen inflatie ontstaan en ieder weet. dat 400 mülioen pond sterling slechts een deel is van het gespaarde kapitaal. De afgevaardigde van de labour-partij, Lee Smith, diende een resolutie in, waarin wordt voorgesteld, het ontwerp van de regee ring te verwerpen. O.a. zeide Lee Smith, dat het ontwerp van de regeering geen enkei probleem oplost en een gewone schokbre- ker is. Ten aanzien van de buitenlandsche po'i- tiek van de regeering zei Lee Smith, dat een „weekeind-verrassing" eerder gericht zal zijn tegen Tsjecho-Slowakije of de Baltische staten dan tegen Engeland en het is hoog tijd, dat beslist wordt op welk punt definitief weerstand zal worden geboden aan een aan val en dat een veiligheidssysteem door bo- middeling van den Volkenbond wordt geor ganiseerd. De oud-kanselier van de schatkist, Robert Home, zeide, dat geen moeilijkheid be staat in het aangaan van de voorgenomen leening. welke over een aantal jaren is ver deeld. De oud-kanselier voegde hieraan toe. dat wanneer de defensieve maatregelen ge nomen zijn, Engeland met meer kracht kan optreden ten gunste van den vrede. De resultaten der pan* Amerikaansche conferentie Te New-York heeft de Amerikaansche staatssecretaris Huil een rede gehouden waarin hij een overzicht gaf van de resul taten der pan-Amerikaansche vredesconfe rentie te Buenos-Aires. Huil verklaarde o.a., dat reeds bij het begin der conferentie duidelijk de wensch tot uiting was gekomen, dat de vrede moest worden gehandhaafd. Alle een en twintig landen van het westelijk halfrond zijn door dezen eenen wensch bezield ge weest. Zij hebben daarbij de volgende drie essentieele premissen aanvaard: lo. Geen enkel land bezit het recht, den vrede van zijn buren te bedreigen; 2o. De eenige veiligheid voor alle landen ligt in een loyale naleving van de wetten, waardoor de integriteit van ieder land, groot of klein, verzekerd wordt; 3o. De veroordeeling van den oorlog en dergelijke verklaringen moeten onder streept worden door «en krachtige actie, dia de gemeenschappelijke bemoeiingen van de landen van ons halfrond bijna ter stond gestuwd heeft in de richting van een actieve regeling van alle vraagstukken. Uit deze overwegingen, zoo ging Huil voort, zijn verdragen en overeenkomsten ontstaan, die een „volledig consultatief systeem" hebben geschapen voor het geval dat de vrede bedreigd wordt „hetzij door landen binnen het Westelijk halfrond hetzij door landen daarbuiten". Huil gaf vervolgens een overzicht van de talrijke overeenkomsten, die reeds zijn af gesloten ter bevordering van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de Amerikaansche republieken. „Deze overeenkomsten vormen de basis voor de structuur van een duurzamen vrede." De Amerikaansche stakingsbeweging Op het oogenblik zijn in de Vereenigde Staten ongeveer 27.000 arbeiders, behoorende tot verschillende industrieën, in staking. Deze stakingen zijn over het algemeen plaatselijk en van korten duur. Men verwacht geen algemeen© staking in eenigerlei industrie vóór 1 April, den datum waarop de bond van arbeiders in de staal industrie soortgelijke eischen zal indienen de arbeiders in de automobielindustrie. Buitenkansje voor de werkloozen De Britsdie regeering heeft besloten, het bureau tot verleening vam steun aan de werkloozen te machtigen, in de kronings- week aan iederen ingeschreven werklooze een extra uitkeering te verstrekken van shilling, plus één shilling per kiin-d voor de"werkloozen, die een gezin hebben te on derhouden. HOE RAS DESTA TE GRONDE GING Graziani's verslag aan Mussolini Hij bood tot het laatst toe verzet In een verslag aan den duce heeft maarschalk Graziani bijzonderheden meegedeeld over de gevechten welke zich hebben voorgedaan in de weken, voorafgegaan aan de gevangenneming en terechtstelling van Ras Desta. Hij zegt daarin, dat Ras Desta een voorgevoel had van het gevaar, waarin hij verkeerde en verscheidene malen door afgezanten zijn onderwerping heeft aangeboden, waarbij zijn volgelingen deden gelooven, dat zijn strijdkrachten verminderd waren en bijna zonder wa pens waren. Hij ging evenwel voort, zoo veel mo gelijk strijdkrachten te verzamelen om verzet te bieden. „Daar gij den indruk had," aldus vervolgt Graziani in zijn verslag aan Mussolini, „dat hij probeerde tijd te winnen, hebt gij mij bevolen, aan deze manoeuvre een einde te maken door Ras Desta zeven dagen gele genheid te geven zich aan te melden." Ras Desta zeide, dat dit bevel niet aan zijn verwachting beantwoordde. Aan het einde der zeven dagen is de maarschalk naar het merengebied vertrokken. Hij geeft dan een overzicht van de gevechten welke op 20, 21 en 22 Januari j.l. werden geleverd in de buurt van Arbagon Nachevena, waar bij den opstandelingen een nederlaag werd toegebracht. Zij moesten vier stukken ge schut. dertig mitrailleurs en 5000 geweren achterlaten. Direct daarop keerden 15.000 personen in hun land terug. Ras Desta vluchtte naar het onherberg zame gebied van Dallo, waar hij den steun kreeg van Beiene Merid, die naar dat ge bied was uitgeweken na zijn nederlaag in Bale. De opstandelingen waren geconcentreerd te Garache en Gambata op 250 K.M. van Addis Abeba. Op 19 Februari kwam het te Goggetti tot gevechten, die twee dagen heb ben geduurd. Beiene Merid werd gevangen genomen en doodgeschoten, terwijl Dedsjas Gabre Mariam bij de gevechten sneuvelde. Ras Desta vluchtte, doch hij werd op 24 Februari ingelTaald door een afdeèling krij gers uit Tigre van Desjas Tocloe, die onder bevel stonden van kapitein Tucci. Ras Des ta werd gevangen genomen en direct gefu silleerd. Graziani eindigt zijn rapport met de vol gende woorden: „Ik ben er trotsch op, u de volledige overwinning te kunnen melden, welke ons zal veroorloven ons zonder be zorgdheid te wijden aan den opbouw van het keizerrijk." Belgische ministers, die heengaan De Belgische minister van Justitie Bo- v e s s e heeft het voornemen om tegen half Maart ontslag te nemen, om gouverneur te worden van tie provincie Namen. Naar anderzijds verluidt, zou de mini: ter van defensie, generaal D en is, het voo nemen hebben te kennen gegeven, om redi nen van persoonlijken aard eerstdaags de regeering te verlaten. Duitsche gezant heeft auto-ongeluk De Duitsche gezant te Boedapest, von M a c k e n s e n, die per auto terugkeerde van Weenen, waar hij von N e u r at h, zijn schoonvader, ontmoet had, heeft een onge luk gehad, dat goed is afgeloopen. Zijn wa gen botste tegen een kilometerpaal langs den weg en sloeg om, doch von Mackensen bleef ongedeerd. OIR HEIMN WY CIXAA0 VOOIJ N.V.v.h. D.MATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.22Q De mijn-incidenten te Pees Bij de botsing welke zich te Pecs (Hong.) heeft voorgedaan "usschen een patrouille gendarmes en een groep stakers, welke wil de gaan botoogen voor het gebouw der mijn- directie. zijn twee dooden gevallen en wer den tien personen ernstig gewon 1 Het conflict is in zekeren zin een seizoens kwestie. De moeilijkheden ontstaan stee.!? aan het eind van den winter en duren tot het oogenblik, waarop de regeering er toe Overgaat de steenkool der on ie morning np tie koopen. Afgezien van de incidenten is de spanning toegenomen, doordat de onderneming m handen is van een Oostenriiksche groep, die volgens het sociaal-democratische orgaan „Nepzawa" nalionaal-socialistLch georicr.- teerd zou zijn. Intusschen kan gemeld worden, dat h?t secretariaat der sociaal-democratische partij bekend gemaakt heeft, dat de 263 mijnwer kers, die opgesloten zijn in de mijngangen, uit de partij zullen gezet worden wegens 'n ontijdige en ongedisciplineerde betooging. Vo'gens zekere inlichtingen zou men over wegen de mijnen te evaruceren met behulp van gendarmerie en militairen. Den kooplie den in de stad is het verboden, gelijk d° bladen melden, op crediet te levéren aan de gezinnen der s1 akers. De Hongaarsche minister van industrie, Bornemisza, heeft in de wandelgangen van het parlement verklaard: „Wij zullen niet onderhandelen met de stakers. die de mijngangen te Pees bezet houden. Wij zijn van mening, dat de siake-s door de water pompen stop te zetten een daad van sabotage hebben gepleegd". Daarentegen worden de onderhandelingen, voor zoo ver de mijnwerkers betreft, die niet aan de beweging deelnemen, over de loon- kwestie voortgezet Rusland zet Duitschers over de grens Tien van de 45 Duitschers, die sinds Oc tober jl. in Moskou gevangen zitten, be schuldigd van spionnage en nationaal-socia- listische propaganda, zullen over de grens worden gezet en naar Duitschland worden gezonden. De overige gevallen worden verder onder zocht Het is nog niet bekend, wanneer de zaak in openbare behandeling zal komen. De Belgische explosie-ramp Nog één slachtoffer In levensgevaar De Belgische luitenant-generaal Nuy- ten, chef van den generalen staf, heeft namens koning Leopold een bezoek ge bracht aan het vertrek, waar de lijken van de zeven slachtoffers staan opgebaard, die bij de explosie in het militaire kamp van Brasschaet het leven lieten. Wegens ver trek naar Stockholm was de koning zelf verhinderd, hun deze eer te bewijzen. Luitenant-generaal Nuyten heeft op de kisten het ridderkruis der Leopoldsorde neergelegd. Hetzelfde eerbewijs werd ge schonken aan den hoogst ernstig gewon den officier Young, die nog in levens gevaar verkeert. De begrafenis der slachtoffers zal morgen op staatskosten plaats hebben. Ruzie in den Belgischen Senaat In den Belgischen senaat is gisteren de kwestie van de pensioenen van de gouver neurs der provincies besproken. De frontist Van Dieren vroeg verdaging van de behandeling. De socialist Lalemand behandelde hierop Van Dieren als een clown waarop deze verzocht Lalemand tot de orde te roepen. Hierdoor ontstond een tumult in den senaat, dat een oogenblik dreigde in een handgemeen te ontaarden De voorzitter schorste de vergadering en nadat de zitting weer was hervat, verklaar de Lalemand, dat hij zijn meening over Van Dieren handhaafde, doch het tot de orde roepen aanvaardde. Het verdagen van de behandeling van de kwestie der pensioenen werd tenslotte met 73 tegen 31 stemmen bij twee onthoudingen ■erworpen. Minder groote werken in België De Belgische regeering heeft door tus- schenkomst van het „bureau voor oeco- nomisch herstel" zoo juist besloten het program der gyoote werken, dat direct na de devaluatie in uitvoering kwam om de werkloosheid te bestrijden, te verminderen. Het is gebaseerd op den omvang van het industrieele herstel. Tegelijkertijd zijn de technische programma's opgesteld, die zul len worden ten uitvoer gelegd, indien zich een nieuwe oeconomische crisis zou voor doen. lederen morgen hevige hoofdpijnen Nu is zij een ander mensch. „Zeven jaren leed ik aan hoofdpijnen, die 1 in de morgen zoo hevig waren, dat ik bijna j niet op kon staan. Ik probeerde alle moge lijke middelen, doch niets hielp afdoende, Sinds ik echter Kruschen Salts nam, waren pijnen verdwenen en ben ik op het oogenblik al zeven weken vrij van pijn.'* 1 Mevr. J. A. Chronische hoofdpijnen, rheuinatische pijnen etc. ontstaan meestal wanneer Uw organisme verontreinigd wordt door opge hoopte afvalstoffen. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen snel en volkomen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw klachten wordt weggenomen en tie pijnen dan ook weldra geheel verdwenen zullen zijn. De „kleine dagelijksche dosis" zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen optreden en houdt U frisch, jong en gezond. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntreo Handels Mij. A'dam voorkomt. (Adv.) LAND- EN TUINBOUW Ontwikkelingswerk voor Boerendochters Gezellige dagen te Leusden bi] Amersfoort Men schrijft ons: Steeds meer blijkt, dat op het Platteland het verlangen naar Ontwikkeling levendig is. Het Ontwikkelingskamp voor -Boeren dochters. uitgaande van de Fed. van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes, gehouden van 18—26 Februari in Clubhuis „Ingeborg" te Leusden bij Amersfoort, bracht wederom uit geheel Nederland deel neemsters bijeen. Op zichzelf was het bij elkaar zijn van zoo verschillend georiënteer de meisjes natuurlijk al van veel waarde. Door de cursussen, lezingen en besprekingen werden gesprekken uitgelokt die tot dieper inzicht in eikaars leven en bestaan leidden; tot het zien van veel. dat tot nog toe voorbij geleefd werd. Behalve de cursussen op practisch gebied werden er lezingen gehouden over de verzor ging van blinden, onze verantwoordelijkheid ten aanzien van het vraagtuk der onge huwde moeder, de geschiedenis na 1870. over bedrijfsvoorlichting en over economische toe stand. Deze laatste lezing was voorbereid door het houden van leeskringen over de beteekenis van geld als waardemeter. Al deze lezingen gaven aanleiding tot goede ge- dachtenwisseling. Veel aandacht werd besteed aan spel en zang, omdat het van groot belang geacht mag worden, dat ook het Plateland de juiste wijze van ontspanning weet te vinden in het gezin en bij feestelijkheden. Uit den aard der zaak komen naar deze Ontwikkelingsweken degenen, die de moed hebben eigen kring te verlaten en zich on der vreemden te begeven. Dat er telkens weer zoovelen gevonden worden die dit ondernemen, is een aanmoe diging om het Ontwikkelingswerk op het Platteland met kracht ter hand te nemen. Nog 6teeds is een gezonde boerenstand de ruggegraat .van een natie, j Bevoorrechting Australische boter in Ned. Oost-Indië Ongerustheid bij de Nederl. landbouw In verband met een welk de import van in Ned. Oost-Indië van den gecontingenteerd Australische product hebben de Centrak ji Landbouw-organisaties en de F.N.Z. een te- j legram tot den Minister van Koloniën ge-| ;cht, waarin zij uiting geven aan hun on. gerustheid over bedoeld bericht, waaruit zou blijken, dat de invoer van Nederland- sche boter in Indië zou worden gecontin genteerd, terwijl aan Australië gelegenheid zou worden gegeven, den import uit to breiden. Zij achten het buitengewoon onbillijk, dat op deze wijze de export uit het moederland wordt achtergesteld, terwijl de boter op de Engelsche markt zwaar moet concurreeren en de Australische boter op diezelfde markt ingevolge het verdrag van Ottawa een voor keur van 15 sh. per cwt geniet. Voorts wordt erop gewezen, dat de boter- export naar Duitschland tengevolge van do clearingregeling ook een sterken druk on dervindt van het belangrijk aandeel, dat de Indische producten in de clearing hebben. Dringend wordt verzocht, al het moge lijke te doen, om de voorgenomen contin- genteering en de achterstelling van he eigen product te verhinderen. DRUIVEN UIT HET KOELHUIS Hoewel de eerste voorjaarsproducten aan de Westlandsche veilingen reeds lang hun| intrede hebben gedaan en de druivenboomepj reeds het groen van de nieuwe oogst begin< nen te vertoonen, komen nog steeds de dxui< ven van de oogst 1936 aan de veilingen. De koelhuisresultaten zijn dit jaar bevre digend en geven heel wat gunstiger verloop dan het. vorig jaar. Toen hadden als ge volg van de lage prijzen in het najaar ook tal van tuinders druiven bewaard en werden na Nieuwjaar nog duizenden kilo's druiven ter veiling gebracht Thans is een meer geregelde aanvoer ont staan, die ook het prijspeil ten goede is ge« komen. De voorraad koelhuisdruiven begint nu snel te verminderen, doch de kwaliteit van dit product blijft uitstekend. Het verband tusschen de nieuwe en oude oogst zal dit seizoen waarschijnlijk wel weer gelegd kunnen worden. j KANALEN IN FRIESLAND Namens den provincialen dienst van Friesland is te Leeuwarden aanbesteed voor de verbetering van de kanalen Stroo- bosI.Tsselmeer en For.ejachtLeeuwarden Harlingen het maken van een nieuw ka* naalvak ten Zuiden van Dronrijp, welke wer« ken in werkverschaffing moeten worden uiU gevoerd. Laagste inschrijver E. Statema en Broer Soolsma te Bolsward en Harlingen voor f 263.800. BRUGBOUW TE LEEUWARDEN Bij aanbesteding van het afbreken en op ruimen van do bestaande Noorderbrua te Leeuwarden en het maken van den onderbouw van de nieuwe brug met bij komende werken was de laagste inschrij ver R. do Jong te Grouw met f 47.590. POORTGEBOUW TE ROTTERDAM en W. van Rotterdam hebben aan besteed het verbouwen van de landhoofden van de Binnenhavenbrug en het verbouwen van het Poortgebouw met bijkomende wer ken een en ander in verband met do ver vanging van den hestaanden bovenbouw van de Binnenhavenbrug door een stalen ophaalbrug. Er waren 34 Inschrijvingen Laagste in schrijver H. G Geerdink te Usseloo, met f74.400. garantie.standgroen ga rantiestand bruin garantie.stand rood garantie.standzwart garantie-standblauw Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt b JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn.] Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (AioJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2