Jlteiittre £riit5i:i)r Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Beersche Overlaat werkt IVOROL _PEREZ Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending4-50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cL met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6022 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 17e Jaargang S3i>totentieprtptn: Van t tot 5 regels t.!7'/j Elke regel meer0.22'/ Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 EJke regel meer045 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend0.10 BLIJVENDE WERKLOOSHEID In het Tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel geeft de directeur der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling ir. R. A. Ver. wey een overzicht van de huidige stand der werkloosheid in ons land. Aan de hand van beschikbare gegevens is de schrijver tot de slotsom gekomen, dat Nederland in de eerste week van Januari rond 600.000 personen telde die de geheele week werkloos waren. Hiervan waren een aantal in werkverschaffing of bij cultureel werk nuttig bezig. Dit cijfer is, gelijk vanzelf -spreekt, veel hooger dan wat we regelmatig onder de oogen krijgen. De mededeelingen, welke periodiek verschijnen, spreken van arbei ders, die tegen werkloosheid verzekerd zijn uitgezonderd vaak de landarbeiders en die bij een Arbeidsbeurs als werkzoekenden zijn ingeschreven. In het getal 600.000 zijn natuurlijk ook be grepen de jongeren en de vrouwelijke ar beidskrachten, die niet „officieel" werk zoe ken. Men houdt hiermee ook rekening, wan. neer men wijst op de afneming van het aantal werkloozen. Dit aantal is veel groo* ter dan uit de statistiek blijkt, omdat met name vele jongeren niet verplicht zijn zich als werkzoekende te melden en het dan helaas ook niet doen. Hoe het echter zij, vast staat,, dat tenge volge van rationalisatie in vele bedrijven en het stijgende aantal werkzoekenden door geboorte, we niet mogen rekenen op een totale opheffing der werkloosheid, zelfs niet onder de meest gunstige conjunctuurver- schijnselen. Menschen „van het vak" bewe ren, dat we voor de toekomst hebben ta rekenen met een geregistreerd overschot .van 200.000 arbeidskrachten. Het spreekt vanzelf, dat de economen zich moeten bezig houden met de even belang rijke als moeilijke vraag hoe dit probleem -is op te lossen. I-Iet gaat niet aan in dit feit maar kalmpjes te berusten. De methode van „uitzieken", vroeger vaak gevolgd, be vredigt niet meer. Verzachtende maatregelen kunnen reeds direct genomen worden en dat geschiedt gelukkig ook. Daarbij moet er op gelet wor den, dat de omvang der werkloosheid sterk 'uiteen loopt. Zoo waren in het begin van dit jaar van de leden van werklozenkas sen werkloos: in de bouwvakken 57.4 pet (het 'hoogste), bij de metaalindustrie 32.6 pet en bij de mijnwerkers 7.7 pet. (bet Om slechts op een paar verschijnselen te wijzen. Wie op het ongelooflijk hooge cijfer bij de bouwvakarbeiders let, begrijpt de ac tie in die kringen tegen het'uitvoeren van vele belangrijke werken in werkverschaf fing; het inschakelen van de Heide-Mij. en het uitschakelen van patroons; en het te werk stellen van niet-bouwvakarbeiders bij allerlei openbare werken, waar zij eigenlijk niet thuis hooren. Zien we naar het eveneens hooge cijfer hoewel niet zoo vreeselijk bij de metaal arbeiders, waarbij men bedenken moet, dat er in 1936 vrij groote opleving in de scheeps bouw kwam, dan wordt de ontevredenheid indie kringen verklaarbaar over het feit. dat er in die industrie zooveel overwerk- vergunningen gegeven worden, terwijl an deren tevergeefs om arbeid vragen. Het een met het ander is voldoende om aan te geven voor welke moeilijke vraag stukken de werkloosheid ons plaatst en hoe noodzakelijk 't is preciese statistische gege- vens te verzamelen, opdat men de juiste diagnose kan stellen, wat noodzakelijk is om met vrucht naar het geneesmiddel te zoeken. KREUPELE VERGELIJKING Het feit, aldus de roode pers, dat wij vroeger zelfstandige nationale ontwapening voorstonden en thans een commissie uit onze partij in groote meerderheid voorstelt dit standpunt los te laten, wordt in het anti-revolutionnaire verki'ezingsblaadje „Ne derland Waakzaam" zigzag-politiek ge noemd. Daarvan is natuurlijk volgens de roode pers geen sprake. Hoe wonderlijk de S.D.A.P. ook heen en weer. springt, van een zigzag lijn merkt men althans zelf niets. En met instemming geeft men dit citaat uit Voor waarts: „Onzin, antwoorden wij, en wij kunnen ons daarbij beroepen op den anti-revolu- tionnairen leider, dr. Colijn, in hoogst eigen persoon. In een pas gehouden rede te Aalsmeer heeft deze op een verwijt, dat de anti's van heden minder demo cratisch zijn dan ze waren in de tijd van Kuyper en Talma, geantwoord: niet wij zijn veranderd, de omstandigheden zijn veranderd. In plaats van zich, als men bemerkt dat de S D.A.P., de realiteit erkennend, haar gedragslijn wijzigt, te verheugen en er een woord van waardeering voor over te hebben, denkt men aan niets anders dan aan de politieke munt die er uit te slaan valt." Dit oordeel geeft de roode pers vrijheid om te veronderstellen, dat ,;,de heele klein zielige inhoud van het anti-revolutionaire verkiezingsblaadje" bedoelt er politieke munt uit te slaan. De redactie van „het anti-rev. verkiezings- blaadje" dat blijkbaar zijn invloed doet gel den in de propaganda zal de V o o r- waarts wel nopen een stap achterwaarts te doen. Maar daar het helaas nog om de veertien dagen verschijnt, zij ons één op merking veroorloofd. Het beroep op de rede van Dr. Colijn is er althans in dit geval vlak naast. Want men citeert Dr. Colijn slechts gedeeltelijk. Deze zei inderdaad, dat wij niet in alles meer nastreven, waarvoor Kuyper en Tal- ma streden, maar hij voegde er aan toe: Dat behoeft niet meer, omdat in verschil lende opzichten bereikt is, wat bij hen nog ideaal was. Bij de sociaal-democraten is het echter precies omgekeerd. Zij laten het" ideaal der eenzijdige nationale ontwapening los, om dat het steeds verder terugweek en van ideaal tot utopie verijlde. En daaraan voege men dan toe, dat het niet aan waarschu wingen ontbroken heeft om de sociaal democraten van hun heillooze weg af te houden, maar dat zij ieder, die hun roeke loos drijven critiseerde voor militarist scholden. Dat is de fout en de zonde van de S.D.A.P. ten aanzien van de nationale ontwapening. Men zegt, dat vergelijkingen altijd min of meer hinken; déze gaat echter mank naar twee zijden. POLDERDISTRICT CULEMBORG Een groot werk zal worden uitgevoerd Verbetering van de afwatering Een groot werk zal binnenkort worden uitgevoerd in het polderdistrict Culem- borg. Reeds geruim en tijd lieten de water toestanden in den polder veel te wenschen over. Een verbetering werd steeds meer ur gent. Dé bekende specialist in polderbema ling en bodemafwatering Prof. M. F. Visser te Wageningen werd opgedragen een plan te ontwerpen en dit vond baj de betreffende instanties groote instemming. Nadat ook Mr. J. J. P. C. van Kuvk ta Veenendaal als Inspecteur van de Rijks- werkverschaffing zijn instemming met heit plan had betuigd, 'werd besloten het belangrijke werk te laten uitvoeren, mits het Rijk een subsidie zou verleenen van 100 pet. in de werkloonen. Het totaal der loonen is berekend op f 265,000. Een toe zegging in dezen zin is door het Rijk ge geven, ®oodat thans definitief vaststaat dat de toestand in den Polder zal wor den verbeterd. Bouwlanden zullen ln tuinderijen, weilan den in bouwlanden, hooilanden in weilan den worden herschapen, omdat het algemeen poJderpeil zal worden verlaagd, zoo mogelijk met 35 centimeter. De groei der gewassen zal vroegere kunnen aanvangen dan in den te- genwoordigen stand van het .yvater, het land is dan veel minder „koud". Het Districtsbestuur verwacht dan ook na de uitdieping een veel gunstiger opbrengst van den bodem en hoopt dat het daardoor een belang 'v^n Culemborg en omgeving heeft gediend. De werkloosheid in de Hoofdstad Met 4123 gedaald Eind Januari j.l. stonden te Amster dam ingeschreven 56196 werkloozen te gen 60319 eind Januari 1936, zoodat de werkloosheid in de hoofdstad in het laatste jaar met 4123 is gedaald, VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT Een adres van de werknemers organisaties In een uitvoerig adres aan den Minister van Sociale Zaken, dat heden ter audiëntie nader zal worden toegelicht, hebben de drie bonden van werknemers in het bakke rij bedrijf nog eens met tal van argumenten betoogd, dat van het beschikbaarstellen van versch brood bij het ontbijt slechts na- deelen te verwachten zijn. Naar de over tuiging van de organisaties zal deze maat regel nog sterker bedrijfsontwrichting te weegbrengen (weinig of geen toename van het broodverbruik) dan reeds het geval is, terwijl toeneming van de werkloosheid on der de bakkersgezellen het gevolg zal zijn. Voorts is met groote zekerheid te voorzien dat in nog veel sterker mate dan thans het geval is, de voorschriften omtrent de aan vangstijden in de bakkerijen zullen worden overtreden. Zal de bakkerij kunnen voldoen aan de ontstane concurrentie om alle voor komende broodsoorten beschikbaar te stel len, dan zal drang tot vervroeging van het wettelijk aanvangsuur niet kunnen uitblij ven. Ontkend wordt, dat het van publiek be lang is voor het ontbijt versch brood be schikbaar te stellen. Het overgroote deel van de broodverbruikers de arbeiders moet immers te vroeg van huis. Voorts is te Rotterdam tijdens de laatstgehouden proef neming wel gebleken, dat de bevolking zoo goed als niet reageerde op het beschikbaar stellen van „gekoelde" of „bevroren" brood jes. Tenslotte vreezen de organisaties dat door liet gejaagde tempo, waarin zal moe ten worden gewerkt, de kwaliteit van het brood sterk zal worden benadeeld. Van het adres is ook een afschrift gezon den aan de leden der Staten-Generaal. Het conflict bij de zeesleepdienst Verwarring Men meldt ons uit Maassluis: Aanvankelijk was onder de bemanning van de sleepdienst L. Smit en Co. alles weer naar wensch, nadat de directie met de be stuurders van den Centralen Bond een tele grafisch onderhoud had gevoerd. De gestel de eischen zouden worden overwogen. Hei- gevolg was dat de sleepbooten Indus en öe- Seine zijn --trokken in de overtuiging dat een regeling zen worden getroffen. Nu moesten Donderdag de bemanningen van de Humber, Schelde en Ebro monsteren dooh deze hebben den eisch gesteld, dat zij eerst schriftelijk bevestiging wilden hebben van de inwilliging der gestelde verzoeken. Toen deze niet werd gegeven hebben zij geweigerd te monsteren en zullen afwachten wat er gebeuren zal. Was in eerste instantie alleen de Cen trale bond van Transportarbeiders in het conflict gemoeid, thans is ook de Chr. Bond van Fabr. en Transportarbeiders in de zaak betrokken. Onderhandelingen gaande? Van de zijde van den Centralen Bond werd ons heden medegedeeld, dat een rege ling was getroffen; mededeelingen daarom trent konden echter nog niet worden gedaan. De bestuurders van den Chr. Bond waren in conferentie. De directie van L. Smit en Co, was nog niet in staat ons mededeelin gen te doen omtrent den stand van het conflict, doch verklaarde dat de te Maas sluis de zaak thans was geregeld tot tevre denheid der zeelieden. Uit de eenigszins verwarde berichten blijkt wel, dat waarschijnlijk vandaag wel uisluit- sel omtrent het conflict zal worden ver kregen. Verklaring van de Directie De directie van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst te Rotterdam verzoekt ons het volgende t nelden: Naar aanleici:rg van in de pers versch e nen berichten, dat door onze directie aan de contactcommissie van organisaties va werk nemers ter koopvaardij een onderhoud zou zijn toe-gezegd ter bespreking van verschil- le--h wenschen n ons personeel, stellen wij er prijs op te verklaren, dat een derge lijk onderhoud niet is toegezegd noch toege staan. De door de contactcommissie schriftelijk naar voren gebrachte wenschen van het De vereeniging van Nederlandsche Gemeenten hield gisteren ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een receptie in hotel „De Wittebrug" te Den Haag. Mi nister De Wilde complimenteert den voorzitter der vereeniging, Mr. P. Drooglee- ver Fortuyn; rechts van 'den minister de directeur der vereeniging MrA. Jonker. ER WORDT ECHTER VAL GEMELD Rijn en Waal nog zeer hoog Tal van polders ondergeloopen Langzaam steeg het water, hooger, steeds meer hooger.... De *szomers zoo smalle Maas groeide gestaag, werd tenslotte tot een ontzaglijk breede stroom, die hoog tegen zijn dijken aanstond. Op verschillende plaatsen kwam het water over de Laagstgelegen punten van de kade gestroomd, de schepen in de haven lagen als huizen zoo hoog boven de stroom en waren gedwongen voor de bruggen te blijven liggen. En nog hield de stijging aan, tot groote ongerustheid van de bewoners der omliggende landen. Het werd critiek.. De meeste vrees werd wel gekoes terd in Beers. Daar is immers nog steeds de vroeger zoo beruchte Beer sche Overlaat! Wel wordt de beteekenis van deze veiligheidsklep van de Maas steeds kleiner, maar op het oogenblik is men met de werkzaamheden aan de bedding van deze altijd zoo lastige rivier nog niet zoo ver, dat het in wer king komen van de Overlaat onmo gelijk geworden is. Dat is gisteren wel gebleken: omstreeks half elf stroomde het water, o, heel langzaam nog, over het laaggelegen dijkgedeelte, hoewel de stand van de rivier bij Grave slechts 10.74 M. boven NA-P. was. Eigenlijk mag de overlaat namelijk pas werken als de stand bij Grave 10.80 is, maar de natuur stoort zich nog steeds niet veel aan menschelijke berekeningen.. De Beersche Overlaat is dus voor het eerst sinds jaren weer in werking ge komen, maar naar het zich laat aan zien, zal er niet zoo heel veel water over de dijk stroomen. Gisteren was nog slechts een gedeelte van de Over laat in werking, en er werd reeds val gemeld uit Maastricht en ook de be richten uit België luiden vry optimis tisch. Als de toestand dus weer niet omslaat, zal het, overigens geringe, leed weer spoedig geleden zijn. Toch heeft het begin van deze werking reeds ten gevolge gehad, dat enkele wegen bijna niet meer berijdbaar zijn en dat ver schillende weilanden zijn ondergeloopen. Een hoogst enkele boerderij is ook al geïsoleerd van zijn omgeving. Mocht de val eventueel weer plaats maken voor was van de Maas, dan zal de overlaat toch wel beperkt blijven tot de weilanden in de buurt van Linden, Beers en Gassel. Het water zal in geen geval verder komen dan de provinciale weg Grave Gassel, zoo verwaoht men. We willen echter hopen, dat het ook zoo ver niet zal komen. Wij Hollanders zijn uit den aard der zaak nooit zoo erg bang voor wat water, maar indien een heel stuk van Brabant on derloopt, dan is dat toch voor een massa menschen lastig en.... zeer schadelijk. Ge lukkig luiden de berichten nog al gunstig. Rijn, Waal en IJssel Uit Duitschland komen nog steeds berich ten over aanhoudende was. Keulen meldde gisteren nog 37 c.M. Gevolg daarvan is, dat ook in ons land Rijn en Waal voortdurend toenemen in hoogte, zij het ook in mindere mate. Een heele serie van veren is daardoor al gedwongen om de vaart te staken en op verschillende plaatsen gaat het lossen der schepen, die voor overstroomde kaden lig gen, met zeer groote moeilijkheden gepaard. In de buurt van Lobith beginnen hoe langer hoe meer wegen onder water te raken. De bevolking is daar dan ook druk bezig met het nemen van veiligheidsmaatregelen: het is immers lang niet onmogelijk dat het water over de polderdijken stroomt. Daarom brengt men hooimijten en dergelijke over naar hooggelegen plaatsen. De anders zoo rustige, mooie IJssel her kent men haast niet meer. Het is een mach tige stroom geworden, die ook al heel wat ongemakken aan de langs zijn oevers wo nende menschheid heeft bezorgd. Bijna alle polders zijn ondergeloopen, weilanden en groote stukken bouwland staan onder water. Reeds nadert op verschillende punten het water de rijksweg ArnhemZutfen. We waren het haast vergeten, maar de laatste dagen komen we er weer heel duide lijk achter: ons kleine landje is ontworsteld aan de baren. Daar worden we toch zoo van tijd tot tijd nog eens aan herinnerd! De toestand der veren Veer 'tLooHuissen: gestremd. Veer VierlingsbeekBergen: gestremd; overtocht alleen mogelijk voor .voetgangers en rijwielen per motorboot. Renkumsche veer: overtocht alleen mo gelijk voor voetgangers en rijwielen per mo torboot. Wageningen (Lexkesveer): overtocht nor maal. Opheusdensche veer bij Wageningen: over tocht normaal. CuykMook: overtocht gestremd. N Katwijksche veer (bij Mook): het Katwijk- sche veer blijft, bij welken hoogen water stand ook, altijd in de vaart. Drielsche veer (bij Arnhem): veerdienst gestaakt; voetgangers en rijwielen worden per roeiboot overgezet. Tiel-Wamel: gestremd; voetgangers en rij wielen worden per roeiboot en motorboot overgezet. DoornenburgPannerden: alleen overtocht (voor alle voertuigen) van 6 uur v.m. tot 10 uur n.m. tièrtoóenbosck 2AaaS Het zal niet zoo heel lang meer duren, maar nog steeds is de Maas een nukkige rivier, waar men heel voorzichtig mee moet zijn. In Limburg stroomt ze langs hooge oevers en waar die oevers ophouden, zijn hooge dijken aangebracht. Bij het dorpje Beers hu is de dijk een aanmerkelijk stuk lager dan elders, waardoor een soort veiligheidsklep ontstaat. Komt de rivier boven een bepaalde stand, dan stroomt het water over dit laag gelegen deel van de dijk Brabant in. om langs deze kunstmatige weg via eenige slui zen op de Die ze geloosd te worden. Bij Crèvecoeur komt het water weer in de Maas terecht. Links kan het water niet verder komen dan de hooggelegen heidegron den, rechts staat het tot tegen de Maasdijk. Zoodoende wordt gewaakt tegen een te hooge belasting van de verderop gelegen dijken. p.-soneel zijn door ons onderzocht en wij hebben aanleiding gevonden in enkele daar van ten deele tegemoet te komen. De sleepbooten Humber, Schelde en Ebro zijn heden op normale wijze gemonsterd. Steurharing naar Engeland verkocht Naar wij vernemen is een belangrijke partij Hollandsche steurharing naar En geland verkocht. De levering zal over de verschillende visscherijplaatsen worden verdeeld. Groote brand in Haren In den afgeloopën nacht om twee uur werd brand ontdekt in het café met aan grenzende groote schuur van de familie K. Kloöts te Noord-Laren (gemeente Blaren). De brand werd ontdekt door de zuster van den boer die door het geknetter van de vlammen wakker werd, .Zij 'waarschuwde onmiddellijk haar broer en een knecht; al len moesten in nachtgewaad vluchten. De boer vloog naar de stallen, om te trachten, het vee te rédden. Door den verstikkendeh rook kon hij echter niets uitrichten. Veer tien koeien en twee kalveren kwamen ir de vlammen om. Behalve de voorzaal van het café, is al les een prooi der vlammen geworaen. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. Het minste tandbederf en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 Heffing zwarte stroop en melado Naar aanleiding van de berichten, met betrekking tot het afleveren van zwarte stroop en melado, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld. Grossiers en winkeliers ondervinden be zwaren van de heffing bij aflevering van zwarte stroop (huishoud-, keuken-, rietsui kerstroop, enz.) en melado, zoolang zij nog niet de bij den fabrikant belaste produc ten ontvangen. Teneinde daaraan tegemoet te komen wordt een regeling voorbereid, waardoor deze grossiers en winkeliers, dus andere dan fabrikanten en meleurs, van de heffing worden Vrijgesteld. Een goede, zelfstandige werkkring na het volgen van onze prima, schriftelijke cursus MAKELAAR-TAXATEUR VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Ter gelegenheid van het jubileum van de Vereen, van Nederlandsche Gemeen ten is een drukbezochte receptie gehouden Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de L.O.-wet in verband met concentratie bij het Bijzonder Onderwijs. De Minister van Waterstaat heeft de Commissie voor het auto-personenvervoer geïnstalleerd. De Minister van Financiën heeft ge-, antwoord op de vragen van den heer Pol- 'ema inzake de verleening van credieten aan het buitenland De bedreiging van het water door de hooge stand op de groote rivieren is aan het afnemen. De Fransche regeering wil voorstellen, alle oorlogsvrijwilligers uit Spanje terug te roepen. Graziani rapporteert aan Mussolini omtrent den dood van ras Desta. Van de Spaansche fronten is geen nieuws van eenige beteekenis. Rexisten hebben op een vergadering te Gent Van Zeeland het spreken onmoge lijk gemaakt. Dammatch Springer-Keiler is gister avond begonnen. PERZISCHE TAPIJTEN 's-GHAVENHAGE, NOORDEINDE ETALEERT WOONKAMERKLEEDEN TEN I E HOC I EEDEN I indalen, Hunnen, beestenvellers I Borneosche koppensnellers Mlddeleeuwsche menschenkwellers I Krtfschende verhaalvertellers Lotsbepalend' Idealen FlSKs de banden die nooit falen. Rosarium in den Paleistuin Geschenk aan het Prinselijk Paar De vereeniging ter bevordering der rozen teelt „Nos Jungunt Rosae" heeft van het Prinselijk Paar toestemming gekregen tot den aanleg van een rosarium in het park van het paleis Soestdijk, als geschenk der vereeniging. In den tuin is plaats gemaakt voqr 60 ro^ zenvakken van tusschen 25 en 80 struikrozen tot een gezamenlijk aantal van 2529 struik rozen, terwijl een zestigtal stamrozen plaats zullen vinden. Achtergrond en beide zijvleu gels van het rosarium zullen beplant wor den met hooger opgaande, bloeiende heester gewassen en botanische rozen. De uitvoe ring van het noodige grondwerk enz. is in voorbereiding, evenals de vaststelling van het gewenschte rozen-sortiment en de be stelling daarvan bij gegadigde rozenkwee- kers. Mitento te Oud-Beyerland Van 6 tot en met 10 April zal te O uil- Be ij erland een tentoonstelling gehou den worden in de gebouwen van de Coöp. Tui nbouwveiling op het gebied van Handle], Nijverheid, Industrie en Landbouw. Op eik gebied zal het nieuwste geëxposeerd wor den. Deze Mitento (Middcnstandstentoon- stelling) belooft een groot succes te wor« den. Het secretariaat is gevestigd Oostdii'c 2, Oud-Beijerland. Vtatds Efla AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers ine!, ontbijt f 4en f 4.50 met badkamer vanaf f 5 Hedcndaagschc frijn Telef. 46400 RESTAURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1