Voorjaars-propaganda 1937 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 H1LLEGOM SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING De Raad dezer Gemeente hield Woensdag middag te 2 uur een spoedeischend© verga dering. Voorzitter: Mr. D. F. Pont, Burge meester; tegenwoordig 13 leden; afwezig de hieeren Paase en Kijne. Nadat de voorz. de vergadering met gebed geopend heeft wijst hij er op. dat de beslis sing inzake conversie geldleendng niet kan wachten. De voorzitter overweegt nog, of hij een Nieuwjaarsrede zal houden, doch in geval dit gebeurt zal het in de volgende vergadering die vrij spoedig aan de orde is plaatshebben. Wel wil de voorzitter deze gelegenheid benutten om mede namens B. cn W. zijn beste wenschen voor 1937 te uiten voor de raadsleden. Daarna komt het eenige punt der agenda aan de orde: Conversie geldleening. De Voorzitter zegt, dat deze nieuwe lee ning verschillende zal omvatten on totaal f 1.300.000 zal bedragen. De Ned. Midden- standsbank biedt dit geld aan tegen 3V2 netto wordt dit 3.6%. Dit zal een jaarlijk- sche besparing geven van rond f 5000. Lie ver had men alle leeningen der gemeente in één leening tegen een laag rentetype ge converteerd, doch dit zou boeten veroor zaakt tobben. De heer Veldh. v. Zanten merkt op dat dit voorstel directe besparing geeft op de gewono dienst. Het komt nu in stemming en wordt met algemeene stemmen aange nomen. De Voorzitter zegt. dat hiermede feitelijk tie agenda afgeloopen is, doch er zijn nog een paar kleine puntjes, die de heeren mis schien nog wel even willen behandelen. Van de Prov. Griffie der prov. Zuid-Holl. is dd 26 Januari een verzoek ingekomen namens den Minister van Binnenl. Zaken, houdende het verzoek aan de Raad om een verklaring te geven, dat hij zich verbindt tot de stipte naleving der voorschriften, welke gelden voor noodlijdende gemeenten; het tweede punt behelst de algemeene voor waarden daaraan toegevoegd. De Voorzitter licht een en ander toe. De heer Fijma gaat er niot mee accoord; hij acht de maatregel in strijd met de Ge meentewet. De Voorzitter merkt op, dat deze voor schriften gelden voor alle gemeenten, die noodlijdend zijn in .heel Nederland. Indien de Raad zou weigeren die verklaring te geven, zou hij 't voor B. en W. beduidend moeilijker maken. Spr. raadt daarom aan, de verklaring te geven. De heer Loerakker: We hebben niets meer te zeggen; we zijn marionetten ge worden; we gaan een soort strafkolonie vormen en ik acht de maatregel in strijd met de wet. Nu kunnen we door de ge vraagde verklaring niet te geven het wel moeilijker maken voor B. cn W. en daarom wil ik de gevraagde verklaring wel geven, n.l. om dat niet te doen. De heer Spilker vindt het niet zoo ver schrikkelijk, had het verwacht. De voorzitter: Het is voor mij wel onbe vredigend, want de schuld der gemeente neemt niet toe; integendeel: we lossen per jaar nog 100.000 op onze schulden af. Als zoodanig zijn we feitelijk niet noodlijdend. De heer van Zanten zegt: de begrooting 1936 is nog niet goedgekeurd; deze wacht zeker op de afdoening van deze zaak; hoe langer we wachten, hoe meer het ons kost aan renteverlies. De heer Pijnaker ziet groote nadeelen van een afkeuring, hij is echter tegen de ge- heele huidige landspolitiek en zal daarom tegenstemmen. Weth. Vermeer: Wat wil de heer Pijn aker dan? De heer Pijnaker: Ik heb hulde voor het werk van B. en W., doch ik wil laten zien dat ik het met zulke dingen niet eens ben. De voorzitter: Verwerping beteekent o. m. geen steun meer, geen uitbetaling meer van salarissen etc. De verklaring wordt ten slotte in stem ming gebracht en gegeven met 121 st. Tegen de heer Pijnaker. Met al. st. wordt nu nog een kleine wij ziging aangenomen in het eerste lid van art. 30 van het Reglement, welke een ver duidelijking inhoudt. Bij de rondvraag wijst de heer Spilker er op, dat in de Lapinenburgstraat geen vuil nis wordt opgehaald; hij zo.u dat gaarne zien. De voorzitter zal het straks nog in B. en W. bespreken. Hierna sluiting. UITVOERING „JAHN" Dinsdagavond heeft de Chr. Gymnastiek- vereeniging „Jahn" voor een goed bezette zaal haar zevende uitvoering gegeven. Na een openingswoord door den eere voorzitter, Ds. Eerhard, werd aan de direc trice, mevr. G. ZeepvatKuneman, en den directeur, den heer P. Nievaart, gelegen heid gegeven om het programma af te wer ken. Alle nummers werden zoowel door de dames als door de heeren onberispelijk uit. gevoerd. In het slotwoord zeide de eere voorzitter dan ook dat de jongelui er trotsch op kunnen zijn om lid te zijn van een ver- eeniging, die zulk een gepaste gymnastiek te zien geeft. Spr. wekte dan ook de ouders op om hun kinderen aan deze ge zonde sport te laten meedoen. Ten slotte hadden de eere-voorzitter, de directrice en de directeur onder daverend applaus bloemen in ontvangst te nemen voor de bewezen diensten in het afgeloopen jaar. OPENBARE LES Dinsdagmiddag heeft de Chr. Fröbelschool een openbare les gehouden in de gebouwen achter de Geref. Kerk. Door rnej. Voort, hoofd der school, werd een Bijbel-les gege ven, terwijl door de kinderen verschillende versjes werden gezongen en spelen werden gedaan. Vooral het Lintenspel viel buiten gewoon in den smaak. Namens het bestuur werd door den 2en voorzitter, den heer H. Runia, aan mej. De Koning, die de school gaat verlaten, een boek aangeboden. Plet was een mooie mid dag en de talrijke aanwezigen gingen dan ook hoogst voldaan huiswaarts. ZANGAVOND Het Chr. Mannenkoor „Soli Deo Gloria gaf deze week onder leiding van den heer S. P. Visser een zangavond in do zaal van den heer Sistermans. De verschillende num mers, die uitgevoerd werden, waren goed. vooral „Barcarola", „Sterrennacht en Voor jaarsnacht" verdienen extra vermelding, 'n Samenspraak getiteld ,,'s Werelds leed" Werd tusschen de zangnummers opgevoerd. Koor en directeur kunnen met voldoening op deze avond terugzien. KATWIJK JAARVERGADERING V. V. V. Gisteravond hield de Vereen. voor Vreemdelingenverkeer de jaarvergadering in „Hotel De Zwaan". D* voorz. de heer Col- lette opende de vergadering en heette alle aanwezigen welkom Spr. betreurde het dat juist dezen avond ook „De Verpleging" ver gadering hield hetgeen aan de opkomst af breuk deed. Spr. sprak den wensch uit dat de besprekingen van vriendischappelijken aard zouden zijn en in het belang van V.V. V. De secretaris de heer J. Huisman las de notulen cn het jaarverslag. In het jaarver slag werd o.m. melding gemaakt van de actie die gevoerd was ten opzichte van de re is!; el as ting. Helaas is dez,e wet inge trokken. Het aantal ingeschreven badgasten bedroeg over 1936 ,het getal van 13513, waar onder 212 buitenlanders. Bij het bureau van V. V. V. waren 1660 schriftelijke en 600 persoonlijke vragen ingekomen om inlich tingen. Er wanen 2350 Gidsen verzonden Het ledental bedraagt 185. De voorzitter dankte de secretaris voor zijn keurig verslag, en deelde de vergade ring mede dat, aangezien de heer Huisman als gemeente-ambtenaar geen gesalarieerde functies mag vervullen, hij dit uitgebreide werk geheel belangloos doet. Vervolgens diced de voorzitter een opsom ming van hetgeen het bestuur in het af geloopen jaar alzoo verricht had, waaruit groote activiteit van het bestuur bleek. Van B. en W. was de toezegging ont vangen dat voor en al eer maatregelen op het strand worden getroffen, voortaan het advies van V.V.V. zal worden gevraagd. Een verzoek aan de Directie der N.Z.PI.T. om een wachthuisje te plaatsen bij de halte eter R. K. Kerk te Katwijk a. d. Rijn. voornamelijk ten behoeve der badgasten is door genoemde Directie niet ingewilligd kunnen worden. Het aftredende bestuurslid de heer Col- lette. voorzitter werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De rekening van den penningmeester den toer W. Mooyekind, vermeldde een bedrag aan inkomsten van f2191.17, aan uitgaven f2179.58, batig saldo f 11.59 De heeren Boekhoven en Waterreus hadidon de boekhouding met de béschciden vergeleken en bij monde van dien heer Boek hoven werd gezegd dat de commissie niets dan lof had voor .het werk van den heer Mooyekind en mitsdien werd d© vergade ring met volle vrijmoedigheid geadviseerd de penningmeester te dechargeeren. De voorzitter deed dan nog mediedeeling van het heengaan van den bode. Dit wegens hooge leeftijd. Deze functionaris heeft 20 jaar deze functie waargenomen. Het be stuur deed het voorstel hem gedurende zijn leven en zoolang de kas het redelijkerwijze toelaat, als gratificatie f25 per jaar te ge ven. Aldus werd besloten. Als opvolger van den afgetreden bode had tot bestuur bo noamd de heer Dijkdrenth. Ter sprake kwamen ook nog de bekende adressen aan den raad over de schaamte- looze kleeding. De voorzitter zeide dat art. 9 der desbetreffende verordening voldoende zekerheid geeft voor het bewaren der eer baarheid, doch op straat mocht men zich in het algemeen toch wel behoorlijker klee- den. Het bestuur van V.V.V. meent, dat beter toezicht hierop wel noodig is, want op straat laat het toezicht nog al te wen schen over. Het gemeentebestuur heeft in- tUBSCton de toezegging gedaan dat er beter op gelet zal worden dan tot dusverre. Vervolgens ontspon zich een eindelooze discussie over het gedeelte strand ten zui den der Uitwatering welk gedieelte sommige als vrij, anderen als niet vrij voor het baden wenschen te zien aangemerkt. Tenslotte bleek de groote meerderheid voor den toe- staanden toestand. Dan kwam het 40-jarig bestaan van V.V.V. op 12 Juni a.s. ter sprake. Daarvoor werden plannen ontvouwd die .het bestuur volgens opdracht van de vergadering, ver der zal trachten uit te werken. Ook wlerd in het midden gebracht de slechte gewoonte om papier en ander vuil op het strand ach ter te laten. Cteracht zal worden van ge meentewege papierbakken op bet strand ge plaatst te krijgen. Vervolgens had een lange discussie over de reclame plaats. De aandacht werd ook gevestigd op de Jamboree. Want met de verkenners komt een groot getal andere per sonen mee Bij de rondvraag werdten nog eenige huishoudelijke aangelegenheden be sproken. Het was intusschen middernacht toen de voorzitter de vergadering sloot. KATWIJK AAN DE RIJN WAT MAG EN NIET MAG OP DEN ZONDAG Over bovengenoemd onderwerp hield Ds. K. E. G. Gravemeyer van 's-Graven- hage, op uitnoodiging der Chr. Jong. Ver. een lezing in de goed bezette Ned. Herv. Kerk. Na op gebruikelijke wijze geopend te hebben leest spr. Gal. 4 215 1 't welk hi] als grondslag van zijn rede neemt: Niet onder de Wet, masjr onder de Genade. Spr. begint te zeggen, dat hij de titel van zijn onderwerp om hals wil brengen, en niet spreken zaJ over den Zondag als Zonde dag en Sportdag, of getwist over zaken, die mogen en niet mogen, Spr. laat de hooge beteekenis van den Zondag zien. Nadat God alles geschapen heeft, wordt de mensch er in gezet, en rust God, d,i. ver blijdt zich over het volbrachte werk. De Sabbath is op dat de mensch zich verblijde over het werk Gods. Uit deze goloofsver- houding is de mensch uitgevallen en wordt uitgedreven. Toch geeft God de Sabbath der belofte, welke in de komst van Christus zijn ver vulling vindt. Nu wordt het rhythme zeséén. omgezet in één—zes, want al schijnt Golgotha een mislukking, Christus' woorden: „Het is vol bracht" vormen de triomphkreet, die dc O. T. Sabbath vervullen. De eerste dag als dag van Christus draagt door het leven heen, en mislukking is voor den geloovige uitgesloten. Alles loopt uit op den eeuwigen Sabbath. Toch wil spr. nog practische dingen zeg gen. De Zondag moet staan als dè dag voor de prediking van tot Evangelie, waardoor de zes andere dagen gedragen worden door de zekerheid van de deugden Gods. Daarnaast is plaats voor werken der barmhartigheid, der noodzakelijkheid en in de Eoredienst. Een en ander werd met voor beelden uit fle H.S. toegelicht. Allee wat het Evangelie in den weg staat is op den Zondag maar ook in de weeK verkeerd. Met de opwekking den Zondag te vieren, riet in werkheiligheid1, maar gedreven door het Geloof tot eer van God, sloot spr. zijn gloedvo.tte rede. KATWIJK AAN ZEE LEDENVERGADERING „DE VERPLEGING" De Katwijksche vereeniging Ziekenver pleging kwam gisteravond in ledenverga dering in Hotel „Du Rhin" bijeen. De op komst was groot. De voorzitter, de heer D. C. v. Leeuwen, sprak een openingswoord en deed de ver blijdende mededeeling, dat nog niet tot contributaeverhooging behoeft te worden overgegaan, alhoewel op sommige uitgaven voor Röntgen-behandeling bezuinigd zal moeten worden. Na dit openingswoord las de secretaris, de heer Kr. Dijkdrent de notulen, welke on veranderd werden vastgesteld. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Er werden niet minder dan 443 leden voor verpleging in een der Leidsche Ziekenhuizen opgenomen, een vermeerdering sinds voorgaande jaar van 120 leden. Dat dit een jaar was van groote uitgaven laat zich indenken, doch niettegenstaande de achteruitgang op fi nancieel gebied is de verpleging ongestoord voortgegaan. Er waren verschillende leden die twee- en driemaal zijn opgenomen ge weest. Er overleden het afgeloopen jaar vijftien leden in een der Leidsche zieken huizen. Het ledental breidt zich gedurig nog uit. Sloten wij einde 1935 met 14013 leden, ein de 1936 was dit aantal 14.324. Er zijn 9181 betalende leden en 5140 kinderen beneden de 16 jaar. De secretaris drong er op aan om pasgeboren, kinderen direct aan de bode op te geven, waardoor moeilijkheden kunnen worden voorkomen. In het afgeloopen jaar is opgericht een streekverband van vereenigingen rondom Leiden. In beginsel is besloten om een controleerend geneesheer aan te stellen. Besprekingen worden hierover al gevoerd met den directeur van het Academisch Zie- Ziekenhuis. Zeshonderd-zestien keer werden leden naar de ziekenhuizen vervoerd* hetzij voor opname of behandeling. Vijftig maal werd door particulieren van de auto gebruik ge bruik gemaakt; 43 keer werd zij gebruikt voor eerste hulp of ander vervoer. Chauf feur De Hollander werd dank gebracht voor zijn vlugge en accurate wijze van ver en. Voor het operatiefonds werden in het afgeloopen jaar 32 leden, welke in het Academisch Ziekenhuis werden afgewezen, opgenomen. Einde 1935 bedroeg het leden- van Jiet operatiefonds 13463 leden, ein de 1936 13776, een vermindering van 313. Vervolgens las de penningmeester, de heer Jer. Varkevisser, zijn jaarverslag voor aaraan wij het volgende ontleenen: Rekening houdend met den groei van het ledental, hebben zich niettemin proeentsge- /ijs nog nimmer zoovele en langdurige ver- plegingsgevallen voorgedaan als in 1936. Met niet minder dan 6000,overtroffen de verplegingskosten die van het vooraf gaande jaar. De vraag dringt zich op of in de crisis-omstandigheden bij voortgezette werkloosheid meer dan voorheen patiënten ziekenhuizen worden ondergebracht, die vroeger zonder bezwaar thuis verpleegd konden worden. De Röntgenologische be handeling, die de hoofdafdeeling zonder statutaire verplichting voor haar rekening heeft genomen kostte 1365,70. Het bestuur zag zich genoodzaakt een bedrag van 10.000,voorloopig uit de kapitaalreke ning te lichten, als eventueel het ontwerp „Ziekenverzorgingswet" wordt aangenomen. Voor rekening van de Vereen, kwamen to taal 10.2251/o verpleegdagen voor. De kascommissic, bestaande uit de heeren A. Kuijt, Timmermans en !I. Ros, hadden boeken en bescheiden in orde bevonden. Bestuursverkiezing volgde, de aftredende bestuursleden, de heeren L. v. d. Zwan en Jer. Varkevisser werden herkozen. Voorts maakte een punt van bespreking uit: het opnemen van patiënten in de Anna Kliniek. De vergadering was hierbij van oordeel, dat patiënten, welke geen vergoeding kun nen betalen niet ten achter gesteld mogen worden bij die leden, welke wel kunnen betalen. Hierover zal een samenspreking plaats hebben met dr. Van Es,, waarbij het bestuur tevens informaties zal inwinnen naar bij zondere gevallen, welke zich kort geleden hebben vorgedaan. In de commissie van toezicht zag de heer Herm. Parlevliet zijn mandaat weer ver lengd. Thans volgde statuten-wijziging. Als commissie voor het nazien van boe ken werden benoemd de heeren Jac. van Du ij venbode, P. v. d. Berg en W. v. d. Bent. Na een uitvoerige rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering. LISSE JAARVERGADERING „VOLKSBELANG De Woningbouwvereniging „Volksbe lang" hield in het Bondisgebouw de 30ste jaarvergadering. Er was goed© opkomst. Mede waren aanwezig de gedelegeerden van het Gemeentebestuur, d© heeren De Haan en .T. P Segers. De Voorzitter opende op gebruikelijke wijze en sprak een woord van welkom. Hij wees er voorts op, dat thans het zesde lustrum wordt gevierd terwijl hij nog als bijzonderheid mectedeelde, dat ook de toe gevoegde bestuursleden hun 6e lustrum vieren. De notulen werden gelezen en vastge steld. Daarna volgde het jaarverslag, het geen eveneens de goedkeuring der vergade ring kon wegdragen. De administratuer de heer J. Zaneveld, bracht vervolgens venslag uit van het ge voerde finantieel beleid. Medegedeeld werd, dat er een verlies viel te boeken van f822.21. Dit verlies stemt tot ernstig na denken. Werd het vorig jaar nog ge dacht aan een sluitende exploitatiereke ning. thans blijkt dit niet mogelijk. De ad ministrateur zette vervolgens uiteen waar door het tekort is onhstaan, n.l. doordat door het Rijk was bepaald, dat de renteverla ging ten goede zou moeten komen aan de met Rijks voorschotten getouwde woningen. De bepalingen waren niet bijster duidelijk, zoodat door het bestuur aan een 25-tal wo ningen meer huurverlaging werd gegeven dian volgens de bepalingen bedoeld was. Er mochten slechts 35 woningen verlaagd worden Een lichtstraal is, dat de Gemeente eenige leeningen heeft kunnen converteeren waar door het verliescijfer weer zoo goed als ge heel weg kan worden gewerkt. Echter is er weer een donkere wolk n.l. de invoering van de straatbelasting, waartoe moest wor den overgegaan om een sluitende begroo ting te kunnen krijgen. Dit beteekent, dat het lastencijfer voor 1937 met f 900 zal wor den verhoogd. Waar zal dit vandaan moe ten komen? Een uitkomst te zoeken is voor het bestuur een moeilijke en ondankbar© taak. Spr. bracht het bestuur dank voor zijn arbeid en wenschte het toe dat de juiste weg gevonden zal worden zonder al te veel druk in de gezinnen der huurders te bren gen. De bestuursverkiezing bracht geen wijzi ging, allen werden herkozen. Na uitloting van eenige aandeelen van het stamkapitaal werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. „HET LEVEN ONDER DE PAPOEA'S" Woensdagavond werd in „Rehototh" een Zendingsbijeenkomst gehouden, waarin als spreker optrad zendeling W Kieft, die werkt onder de Papoea's. Een inleidend woord werd gesproken door Ds. Tichelaar, die de zendeling Kieft en zijn echtge- noote hartelijk welkom heette. Zendelinc Kieft, werkzaam op het zen- dingsveld Nieuw Guinea, ving zijn lezing aan met te wijzen op den zegenrijken in vloed die de zending heeft onder de Papoea's Spreker wees er op, dat het zendingsveld eigenlijk door het Gouvernement stiefmoe derlijk bedeeld was, doch dat de laatste ja ren hierin becvuidcnde verandering is ge komen. Zendeling Kieft ging terug naar den aan vang van zijn werk. Gewaagd werd van de moeilijkheden die vooral in den beginne werden ondervonden. Een indruk gevende van den Zendings- arbeid stipte spreker in liet kort aan de voornaamste gebeurtenissen die zich tijdens zijn 7-jarigen arbeid hebben voorgedaan. Er zijn vele moeilijkheden, doch ook mogen wij getuigen van 's Heeren zegen op den arbeid der Zenaing. Spreker vond ruim schoots gelegenheid hierop nader in te gaan te wijzen op welke wijze men ingang tracht te vinden bij de Papoea's. Spr. vroeg veel liefde en gebed voor dit mooie werk der Zending. Een keurige col lectie lantaarnplaatjes werd vertoond. NOORDWIJK AAN ZEE OUDERAVOND In de Herv. School aan de Huis ter Duin straat werd gisteren een ouderavond ge houden. De voorzitter, de heer Joh. G. de Witt, opende na gem e e n s chap e 1 ij k zingen met gebed en las Rom. 8. g In zijn openingswoord heette de voorzitter de ouders en den schoolarts, den heer Zijerveld, welkom. De secretaris 'bracht hierna verslag over de vorige ouderavond ujt, waarna Dr. Zijer veld een causerie hield over uitzending van kinderen naar herstel-kolonies. Uitvoerig to sprak Dr. Z. de noodzakelijkheid van uit zending voor sommige kinderen en ging de ontwikkeling der kolonies na. Een verheugend teeken is het, dat van vele instanties medewerking in deze wordt erkregen. De voorzitter bracht een woord an dank aan den spreker voor diens leer zame lezing. Na de pauze, waarin ververschingen wer den aangeboden, had een bespreking van een referaat plaats, waarna Dr. Zijerveld eenige vragen beantwoordde. Na de sluiting bestond gelegenheid tol het bezichtigen van het werk der kinderen en kennismaking met het onderwijzend per soneel, terwijl de ouders tevens met ben de orderingen hun kinderen konden bespre ken. OEGSTGEEST TASCHJESDIEF In den vooravond is gisteren wederom m handtasch ontrukt, ditmaal van mevr. de W., die zich bevond op de Rhijngeester- straatweg. De dader die per rijwiel! was nam na zijn daad te hebben bedreven de vlucht. Aangifte hiervan is gedaan bij de po litie. WAARSCHUWING Gewaarschuwd wordt om geen connectie aan te knoopen met zekere G. v. M., wonen - *11 de Copernicusstra^t te Den Haag, colporteur in tijdschriften, die zijn prac- tijken wederom in de gemeente tracht uit te oefenen. Ook de commissaris van politie te Den Kaag heeft tegen, deze prartijken gewaar schuwd. RIJNSBURG DRAAGT ELKANDERS LASTEN De Vereen, voor Ztekenhuishulp „Draagt Elkanders Lasten", alhier, hoopt haar jaar- -adering te houden a.s. Dinsdagavond Lr in de zaal achter Avondrust. VALKENBURG HARTELIJKE ONTVANGST en de groentenhandelaar C. uit Leiden dezer dagen bij de Wed. v. E. achterstallige schuld wilde ge an innen, werd tom daarbij een weinig hartelijke ontvangst bereid. Dat komt meer voor, maar het behoort gelukkig nog tot de zeldzaamheden, dat die. onhar telijkheid zich ook in daden uit. Een van de s van de schuldenares sloeg J. op de armen, terwijl dadelijk daarop een andere zoon hem met een bezem op het hoofd, sloeg. J. raakte door deze slag half bewus teloos en moest daarna nog eenige slagen incasseeren. Hij werd deerlijk aan het hoofd geschonden. De politie onderzoekt de zaak. WARMOND MOLLENVANGER Door den Commissaris oer Koningin is aan Q. v. d. Vlugt vergunning verleend tot het vangen, dooden en vervoeren van mol- in de Hellegatspolder onder deze ge meente. GLASVERZEKERING Als Voorzitter der in deze gemeente be staande onderlinge glasverzekering is be noemd de heer F. F. J. Slager en als Pen nirigmeester de heer J. Uit den Boogaard, terwijl als Secretaris werd benoemd de heer L Oudshoorn. De premie werd vastgesteld op 0.15 per M2. GROOTE TUNNEL WORDT UITGEVOERD Regeering verleent medewerking In dc hedenmiddag gehouden vergade ring van de Rotterdamsche Gemeenteraad, heeft de Burgemeester de mededeeling ge daan, dat van den Minister van Waterstaat een schrijven was ontvangen, waarin deze mededeelt, na gepleegd overleg met zijn ambtgenoot van Financiën bevestigend t© kunnen antwoorden op de vraag, die 't College van B. en W. had gesteld, nl. of de Regeering bereid was ten behoeve van de eventueel© uitvoering van plan 840 een overeenkomstige regeling te treffen als bij uitvoering van het plan 86, zoodat dus uit .het Verkeensfonds een voorschot van 8 millioen zou worden verstrekt en uit het Werkfonds een voorschot tot het geheele bedrag waarmede de bouwkosten van de groote tunnel met bijkomende kosten en 't genoemde bedrag van 8 millioen zuilen overschrijden. De Burgemeester voegde hieraan toe, dat B. en W. zich over deze aangelegenheid- nader zullen beraden. Deze belangrijke mededeeling houdt vrijwel zeker in, dat het groote tunnel plan zal worden .uitgevoerd. DE BEERSCHE OVERLAAT WERKT En nog stijgt het water Tengevolge van de voortdurende was van de Maas is vanochtend om half elf, bij een stand van 10.85 m. plus N.A.P., de Beersche overlaat bij Gassel over een lengte van honderd meter aan het warken gegaan. Daar uit het Zuiden nog steeds was wordt gemeld, is het te verwachten, dat vandaag nog over de geheele lengte, zijnde 4500 meter, het water over de overlaat de aangrenzende streek zal binnenvloeien De Rijnsche Zending MEDAN, 25 Fetor. (Aneta-A.N.P.) De di recteur van de Rijnsche Zending, Dr. J. Warneck, die 4 Maart 70 jaar wordt, zal einde Maart zijn functie neerleggen. Zijn op volger is een bekend Duit6ch theoloog, wiens naam nog niet kon worden medege deeld. Meisje tegen brandende kachel gevallen EINDHOVEN, 25 Febr. Gisteravond had de negenjarige Gertruda van den Akker, wonende Prins Mauritsstraat 71 te Aalst, het ongeluk spelenderwijs tegen een bran dende kachel te vallen. Het kind, dat al léén thuis was, vluchtte in vlammen ge huld de straat op, waar toegeschoten buren trachtten het vuur te dooven. Het slachtof fer werd met ernstige brandwonden naar het St. Joseph ziekenhuis te Eindhoven ver- oerd waar zij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. Ras Desta terechtgesteld ADDIS ABEBA, 25 Febr. Ras Desta, de aanvoerder der Abessijnen in het merenge bied, is door de Italiaansche troepen gevan gen genomen en KATOEN. (Ver MARKTEN ulvelcf LAATSTE NIEUWS De nieuwe gezant te Lissabon Mr. J. G. Sillem, die binnenkort benoemd zal worden tot Hr. Ms. gezant in Lissabon is 16 November 1893 in Amsterdam geboren Van 1912—1919 studeerde hij in Leiden en werd aldaar doctor in de rechtswetenschap. In 1921 werd hij attaché te Parijs, vervol gens in Brussel en daarna in Maarid; in 1923 volgde zijn benoeming tot gezantschaps secretaris 2e klasse. Als zoodanig ging hij in 1924 naar Praag en in 1925 naar Buenos Aires. In 1927 werd hij gezantschaps-secretaris le klasse, in deze functie was Mr. Sillem in 1928 te Bern en in 1931 te Rome werkzaam. In 1932 werd hij tijdelijk zaakgelastigde te Athene. Mr. Sillem is officier in de orde van Oranje Nassau en officier in de orde van St. Maurtius en Lazarus van Italië. Zuiger Namur naar Rusland verkocht Door Ackermans en Van Haaren te Antwerpen Naar wij vernemen is de bagger- en. cutterzuiger Namur, welke in 1931 op de werf Gusto te Schiedam is gebouwd, door bemiddeling van het maritiem kan toor W. H. MeJlema te Amsterdam naar Rusland verkocht De afmetingen bedragen: lengte 63 M, breedte 13 M. en holte 4 20 M. De constructs is vooi-zien van twee handpompen en eer waterpomp, welke tezamen ongeveer 300C P.K. ontwikkelen. De zuiger is het eigendom van de firma Ackerinans en Van Haaien te Antwerpen oorspronkelijk een Nederlandsche onderne ming, welke te Den Haag gevestigd is ge weest en die al het materieel, dat zij ge bruikt, in Nederland heeft doen touwen. De zuiger zal dienst gaan doen in de Noordelijke IJszee. HANDEL ROTTERDAM 24 FEBRUARI MEEL Inlandsehe tarwebloem r 16 MS n»r Hg francr bakkerQ. Patenten 0 60 hooger. ROTTERDAM 25 FEBRUARI LTS op termijn. Vroegkoersen van heden: :t 97%. Mei 97%. Juli 93%, September 94. TARWE: Australische dlsp. f9. ROGGE: Inlandsehe disp. f8.40, Bhla Blai -. f 11, Inlandsehe 8.40, Bhla Blanca f 10.90 id. sp. gew. f 10.80. Poolsche dlsp. GERST: 61/82 kg. Roemeensche dlsp. f165. 65/66 kg. La Plata aangek, f 165.50, stoomend f 166, 69/70 kg. La Plata aangek, f 170, 63/64 g Roemeensche disp. f 166, 67/68 kg. id. ld. f168, Karoon disp. f186, Perzische dag. verw. f159. HAVER: Inlandsehe disp. f 7.S0. MAIS: La Plata disp. f141, id. aangek, f140. id. stoom, f 140.50. id. cinquantine disp. f146, Benguela mixed disj. f 147. DEN HAAG, 25 Februari. Ned. 28 Febr. t.e.m. 6 Maart 1937 consumptlemelk i geeringscontract, taxegedeelte 6.25 ct, eventueel verhoogd met nremle of verminderd met af- Lcht voor qc kwal., overmelk regeeringsmini mprifs. Afdracht b|j levering in consumptie 7 andere dan taxemelk 2U. cent. aal 1781 stuks, waarvan: 114 slachtvarkens, ette 2223 ct per pond, levend met 2 kor- f 20—32. 524 biggen 10—13,50. -210, 448 n 5 bokken o: natlg. irdere f 12—15. 9 runderen f125 ere kalveren f 5—7.50. 1 schaap. Iten f2—6, alles Jer stuk. Han- oerd 94 part|ien. le kw. m. r|jksm. 2223. 2e kw. m. rlfksm. 2021, 50 kg. Handel matig. oter. Aangevoerd 18 pond Prijzen: Goe- :r 0.800.85, welboter 0.75—0.80. per pond. Handel vlug. Eieren. Aangevoerd: 70.500 stuks kip» eieren 3.604.20, eendeneieren 33.25, per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuld.-Holl Eierenvelllng. Aanvoer 82.200 kipeieren. Prijzen: 56/58 kg. 3.9-5—4.03. 58/60 kg. 4 05—4.15. 60/C2 kg. 4.15—4.20. 62/70 kg. 4.20—4.70, bruine 58/68 kg. 4.10—4.70, klei ne 3.85—3.95. Aanvoer 1C00 eendeneieren 3— 3.10 per 100 stuks. LEIDEN, 24 Februari. (Melkveiling). Week van 28 Febr.—6 Maart. Consumptlemelk le kl. f 6.50, 2e kl. f 6.25. 3e kl. f 6. Prqs voor te leve ren boventaxemelk in georganiseerd overleg voor district Leiden, week van 28 Febr.6 Mrt, gelijk aan de door de regeering vajtggg'elde prüs. GROENTEN- EN FRUITVEILINGEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 Februari. (Groentenveiling). Prijzen; waschpex 40—55 ct. kroten 15—30 ct. per kist van 20 kg.; groene kool f2.303.79 per 100 stuks; uien f 1.50—2.60 per 100 kg.: prei f 1.70—2.20 per 100 bos; knol- selderle f3.604 per 100 stuks; gele kool f 1.20 —1.70, roode kool f 1.60—2,30. beide per 100 kg.; dövie 57—60 ct per kist van 6 kg. LEIDEN, 25 Februari. (Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereen. „Leiden e. o."). iterselie f 2.60—2.80, kropsla f 1.70—2. 1—80 ct, alles per 100 stuks: kroten f 0.60—1.60. id. gek. f 2—5. witlof f2—12. boe- ïkool f 1.504. spinazie f 1723. uien f 0.80 0. wortelen f 1.103.20. spruiten le srt f2— 2e srt1 f 1.505. andijvie f 917, rooed kool 40—2.90, gele kool f 1.402.20, groene kool f 1.40—3.20, prei f 1.50—3.50. alles per 100 kg. LOOS DUINEN, 24 Februari. (Groentenveiling Kaskomkommers le srt 28—39, 2e srt 15—27 3e srt 11—13, Eieren 3.80 per 100 stuks; Komkommerstek grof 38—40. fün 13—19. Spruitkool 5 70—6.20, Prei 1 70—2.50 per 100 kg; Salade le srt 4—4.10 per 100 krop: "een le srt 20.60. Radijs 6.40—6.50. Selderij 1.40—1.50, I terselle 2.30—2.50 per 100 bos ndiivie 5362 ct. per 4 kg; Boerenkool 1018 f. per 7 kg. NAALDWIJK. 24 Februari. Alicante 405'4 isel 27—31. spinazie 17—28. chTmpignons 66 5, witlof 6—8. Spinazie 17—28. stoofsla 25 p°r kg; Nero 5.70—7.20. Prei 2.20—2.40 per 100 kg; Eieren 4—4.30, kelen 0.90—1.60. Peter- •11e 2.40, Radijs 4.90. rabarber 3. Selderij j90 per 100; Spruitkool 501.10, boerekool 1012 per bak. RIJNSBURG, 24 Februari. (Tuinbouww). Prif- ;n: gele kool f 1.10—1.55. groene f 1.20—3.10. >ode f 1.45—1.95. alles per 100 kg.: wawschpeon 3050 ct, grof 23—37 ct. kroten 30—43 ct. alles ier 20 kg.; uien f 0.401.05 per 50 kg.; knol- telderii f 2.757.25 per 100 stuks; boerenkool 9 —11 ct per 6 kg. BLOEMENVEILINGEN AM, 25 Febr. Bloemen Prijzen Tulpen 1020 ct, Azalea'? 24—1.25. Clivia 0-45 la 0,311.50, Cyclamen 1849. Nephrolepis 3132, 2132, sprengerle 623, -■rlmula 10—22. WESTLAND, 24 Febr. (Centr. Westl. Bloe- eiling te HonselersdHk). Anjers 3.40- tlla 613, am. kelken 11—13 per 100; PL mosa 1834. Sprengerle 1628. Idem geel 25—26, idem l'la 44—I 31. Copland 1622. 4* 1» •tlgon 16—23, pit 16— 2C', Elisabeth 29—39, Murillo 11—14, mr. v d. Hoeff 16—21. theeroos 13—16, coul card 20—22 Ibis 12—14, electr 1417. gele prins 13—18. pr van Oostenrijk 15—17. rilz. zon 19—26. Azalea 13—19. p. blossom 16—17 per bos azalea 60 1.10, clivia 6560, zinneraria 3549, hortensia 651.05 per pot WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorle Heden Vorts Helnfelden 2.83 2.02 Kenlen 43.11 42.74 Hretsach 2.03 2.40 Lobith 15.27 14.96 Kehl 3.64 2 15 Nijmesen 12.29 ,2.(2 Mnxati 6.29 6.10 St Andr e* 6.86 6.58 Manhelm 6.17 6.28 Arnhem 11.88 11.64 Lohr 4.' 6 4.56 Vreeswijk w 3.01 2.87 Mains 8.92 3.73 Westervoort 12.48 12.22 Ringen 4.78 4.55 Deventer 5.54 5.46 Cauh (.00 5.70 Kampen 0.'5 0.7| Cobiens 6.75 6.43 Maastricht 44.51 44.93 Trier 4.18 5.(0 Reircld 16.77 16.74 Keulen 7.17 6.80 Venlo 16.21 6.06 Duseldorl 6.34 5.97 Graveslnls 10.74 10.62 Kuhrort 6.H 5.66 Lith 4.95 4.70 Weael 6.92 5.62 Emmerik 6.39 6.13 Stuwen open te Borgharen. Llnne. Roermond, Belfeld. Sambeek, Grave en Lith. BINNENL ANDSCrn WATERSTANDEN 25 FEBRUARI Waterdiepte op den Ueneden-Rtjn. Lek eo Geiderache Usel overal - ieer dun 2.70 M. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 FEBRUARI Delfzijl 12.18 Hellevoetal. 3.51 16.04 Terschelling 9.28 21.37 Willemstad 4.4 16.59 Harllngen 10.20 22.35 Broawersh. 3.03 15.16 Den Helder 8.16 21.00 Zierlkzee 4.34 >8J9 IJmulilen 8.53 16/3 Weineldfna< 3.67 16.17 H. v. Holl. 8.10 16.18 Vllsslngen J.59 i4.24 Schevenlna. 3.20 16,28 Terneuzen vJö 1457 Rotterdam 4.16 i7.32 Hansweert 8.20 16.49 Ondergeteekende geeft op als abonné op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT voor minstens één jaar met recht op gratis nummers tot 1 April a.s. Naam: Adres: De nieuwe abonné wenscht te betalen Per kwartaal per week Als aanbrenger zou ik gaarne ontvangen het toegezegde KEURIG PREMIEBOEK De aanbtengetNaam Woonplaats: Adres: Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NiEUWE LEIDSCHE COUttANT. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7