OudeBoll STADSNIEUWS De Begrooting in den Leidschen Raad DONT>P*>r,AG as FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 WETHOUDER VERWEY VERDEDIGT FINANCIEEL BELEID bril opzetten Wethouder Verwey over enkele sociale aangelegenheden De Voorzitter behandelt bont allerlei Men moet niet een te donkere profiteeren. Spr. wil geen financieele expe- I rimenten, maar voelt «el voor een politiek die gebaseerd is op een goede verwachting van de toekomst. Sociale Zaken Wethouder Van Stralen verweert zich allereerst tegen degenen die hem venveten dat de soc.-democraten van allerlei belof ten, vroeger gedaan, zich niet veel aan trekken en geeft een lijstje van dingen die door het tegenwoordige college zijn tot stand gebracht. Den heer Wilmer heeft spr ge vraagd naar zijn bedoeling met zijn bewe ring in een s.d. vergadering, dat gebrek aan medewerking in B. en W. en in den Raad de s.d. wethouders beletten te doen wat zij gaarne zouden willen doen. Spr. noemt dan als voorbeeld de kwestie van de verlaging der huurtoeslag, toen de meerderheid van R en W. niet wilde adresseeren aan het Rijk. De heer Wilbrink: Daar hebben de werkloozen toch geen schade van gehad? Het is geen argument. De heer Van Stralen zegt verder dat de Centrale Werkplaats voor jeugdige werk loozen dezer dagen wordt geopend en dat ook aandacht wordt geschonken aan her scholing van oudere werkloozen. Het voor- stel-Hcssing inzake de mogelijkheid van de \estiging van een textielschool willen B. en W. na een kleine wijziging overnemen Ook in Leiden zal een zgn. welvaartscom missie worden ingevoerd, ten einde particu lieren op te wekken allerlei werk, vooral onderhoudswerken eventueel met over heidssteun te doen verrichten. De kwestie van de schoenreparatie voor werkloozen is in onderzoek bij M. H. en zal waarschijn lijk spoedig aan de orde komen. Verhaal van steun aan werkloozen is niet mogelijk, althans niet het directe verhaal. Tegen Ket indirecte verhaal is spr. sterk gekant. Goe de familieverhoudingen worden er door ver stoord. M. H. gaat het indirecte verhaal afschaffen. Een gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen stuit op financieele be zwaren. De toestand in verschillende par ticuliere tehuizen voor ouden van dagen is verbeterd. Aan klachten over deze tehuizen wordt aandacht geschonken. Spr. voelt veel voor een bureau voor werkverruiming, maar de meerderheid van het college is daar tegen. De Voorzitter aan het woord De Voorzitter brengt dank voor de beperking, die de dames en heeren zich hebben opgelegd. De behandeling der be grooting is een noodzakelijk kwaad. De be grooting vraagt een geweldige hoeveelheid tijd. al was het alleen al bij de voorberei ding ervan. Wijziging van de wijze van behandeling van de begrooting zou kunnen plaats vinden in dien geest, dat enen achter wege liet over allerlei kleinigheden te spreken, kleinigheden die nauwelijks de aandacht van een college als de Leidsche In de gistermiddag gehouden raadszitting is de behandeling van de gemeentebegroo- ting voortgezet, 't Woord is thans aan den wethouder van Financiën, den heer V e r- w e ij (s.d.). Slecht weer op de barometer Spr. wijst er op, dat de begrooting als een barometer de toestand in. de ge meente weergeeft. De werkloosheid nam nog steeds toe. In Januari 1935 bedroeg het aantal werkloozen 4382. een jaar later 4SS3 en nu in 1937 5083. De steunuitkeering moest daardoor steeds hooger worden opgevoerd. De financieele zorgen nemen steeds toe. De opmerking van den heer De Reede dat de reserves zijn uitgeput, heeft slechts aca demische waarde. De toestand is nu een maal zoo donker, dat dit in de gemeente- financi8n weerspiegeld wordt, en. liet is nu maar de vraag of de door B. en W. voor gestelde maatregelen, gegeven do huidige omstandigheden, te verantwoorden zijn. En dan gelooft spr. dat het antwoord niet moeilijk is. Men moet ook niet een te don kere bril opzetten. Er is toch nog wel aan leiding om voor de toekomst eenige hoop te koesteren. Er liggen mogelijkheden in de conversie van geldleeningen, er is kans op geleidelijk herstel van de belasting-op brengst en men mag toch verwachten dat de werkloosheid gaat afnemen. Wat nu de dekkingsmiddelen betreft zegt spr. dat men zich ten opzichte van de ega lisatie van pensioenen moet hoeden voor overdrijving. In gunstiger tijd kan deze zaak opnieuw onder oogen worden gezien. De sa menvoeging van de controlediensten van Armenraad. M. H. en Sociale Dienst is tot stand gekomen en treedt Maandag in wer king, zoodat cr geen bezwaar tegen kon be staan de voordeelen hiervan te ramen en op de begrooting te zetten. De Dost ge raamd voor verlaging van de rentelast van de Rijksverzekeringsbank steunt oo een wet die door de Kamers is aangenomen, hoe wel nog steeds geen eindbeslissing in deze zaak is gevallen. Maar men mag toch ver wachten dat deze nu spoedig zal komen. De som die gevonden is door een mindere af schrijving bij de Leidsche Duinwatermaat schappij acht spr. volkomen verantwoord. Met het gemeentelijk ongevallenfonds heeft men zoo gunstig geboerd, dat er geen aan leiding bestaat om met het dragen van eigen risico te breken. Een zwakke post De herberekening der pensioenen steunt op een door de Regeering aan gekondigde maatregel, al moet spr. toe stemmen, dat de kans niet groot is. dat het ontwerp tot wet zal worden verhp- ven. Het gemeentebestuur moet ook rekening houden met wetsontwerpen, die nog geen wet zijn. Wanneer de maatregel geen doorgang vindt, dan brengt het Maandag genomen besluit tot converteering van leeningen genoeg op om deze schade te dekken. Vervolgens behandelt spr. de kwestie van de verlaging der subsidies. De Wijkvereeni- eenigingen verkeeren gedeeltelijk in omstan digheden, die verlaging van de subsidie wel gewettigd maken. Voor de Vereeniging voor gezondheids- en vacantie-kolonies en voor de teekenschool kan geen uitzondering gemaakt worden. Spr. meent dat de verlaging van het stor tingspercentage (van 2 tot x/-> pet.) in het vernieuwingsfonds der Lichtfabrieken ver antwoord is. Hier mogen de tijdsomstandig heden zeker de doorslag geven. Bij de bezuiniging o.o het bewaarschool- onderwijs worden van de f 10.000 er f 8000 bezuinigd op het bijzonder bewaarschool- onderwijs. B. en W. achten dit geoorloofd, omdat het openbaar bewaarschoolonderwija i 34.000 en het bijzonder bewaarschoolonder wijs f 62.000 aan de gemeente kost. De niet altijd even groote homogeniteit in het college van B. en W. hoeft geen ver wondering te baren. Dat men het niet altijd geheel eens is ligt voor de hand. Spr. stelt zich voor de soliditeit van he gemeente-financiën te handhaven en men kan van meening zijn dat de politiek van het huidige college niet veel afwijkt van die van het vorige, maar uit de voorstellen van de heeren Goslinga en Eikerbout blijkt toch wel dat er verschil is tusschen vroeger en nu. Ten stelligste wijst spr. af de be wering van den heer De Reede dat de be grooting gecamoufleerd is. Wat de dienst- rijwielen betreft, zegt spr. dat B. en W. ver leden jaar door een nieuw contract een be sparing van f 2500 hebben bewerkstelligd. Het aantal dienstrij wielen is niet te hoog. B. en W. hebben dit stuk voor stuk nage gaan. De zaak van de slachthuistarievcn is uitputtend besproken. Groote en kleine slachters gelijk stellen acht spr. ongewenscht Het is onzakelijk. Het ate verschijnen van de begrooting is een gevolg van het feit dat. men zekerheid wilde hebben over aller lei regeeringsmaatregelen. Het voorstel-Goslinga Hierna komt spr. tot het voorstel-Goslin ga. Hij heeft reeds gezegd hoe hij over de daarin genoemde posten denkt. Zeer heeft hij zich echter verbaasd '.over het voorstel om de gelden van de gewraakte posten te putten uit de algemeene reserve. Als men de begrooting beslist niet goedgekeurd wil hoblen door Ged. Staten dan moet men dit voorstel aannemen. Het voorstel is in uit werking destructief. De heer Goslinga geeft B. en W. de opdracht f 100 000 door verla ging der uitgaven te vinden. Dit zou leiden tot afbraak op groote schaal. B. en W. willen belastineverho^ging slechts in uiter- Ste to"nassen Spr. steunt (persoonlijk) de werkverrm- mingsvoorstellen van den liper Schliller. Het Werkfonds is vermeerderd tot 100 mil- ljoen. En hei is zaak ie trachten hiervan te Raad waard zijn Het schriftelijk vragen- recht achte het college volmaakt overbodig. Allerlei kleinere aangelegenhedeji kunnen dikwijls telefonisch afgedaan worden. Wat betreft liet toelaten van optochten op Zondag verwijst spr. naar zijn beant woording, die hij nu reeds tien jaar achter een gegeven heeft op hetzelfde voorstel van den heer Van Eek. Het is juist, dat spr. tien jaar geleden heeft toegezegd zich ten deze te zullen laten leiden door de uitspraak van de meerderheid der burgerij. Spr. zal zich echter nader beraden of hij zich door deze toezegging van tien jaar terug alsnog gebonden zal achten. Indien daartoe ter men aanwezig zijn, behoudt spr. zich ten allen tijde het recht voor een dusdanigen optocht te verbieden. Met de reorganisatie bij de Lichtfabrieken is men reeds vele jaren bezig, een definitief reorganisatieplan zal de directie een dezer dagen bij commis sarissen indienen. Er worden steeds tot een kleiner bedrag onderhoudswerken bij de Lichtfabrieken buiten de fabrieken opgedra gen. Het is het streven om deze werken zoo veel mogelijk door het personeel der fa brieken zelf te laten verrichten. Men moet echter voorzichtig zijn met uitbreiding van het eigen-beheers-apparaat. Het, is ook het belang van de gemeentenaren, dat zij op drachten voor de Lichtfabrieken ontvangen. In de laatste jaren is voor ruim een millioen aan het vernieuwingsfonds onttrokken. De reserve bij de lichtfabrie ken is ruim voldoende en ze zijn in staat een veel grooter aantal K.W.- stroom op te wekken met de huidige outillage. Dit is ook van belang met het oog op de bij het Rijk aanhangige voorstellen. De aan dacht der directie zal worden gevestigd op .het euvel" dat een fabriek de gelegenheid heeft gehad in een der lokalen dekens ten toon te stellen. Het is een feit. dat op tal van gebieden voorlichting van deskundigen noodig is. Het oprichten van contact-com missies kan zijn nut hebben, al zijn er ook wel bezwaren nan verbonden; B. en W. zijn bereid deze aungelegenheid in studie te nemen: dit acht het college beter dan voor dit doel een commissie ad hoe te benoemen. Van een bevoorrchting van de Eltax is geen sprake geweest. Het ingekomen voor stel van belanghebbenden inzake ordening van het taxibedrijf heeft de aandacht van het gemeentebestuur. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de onderhandelingen, gevoerd met de Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaat schappij inzake verlenging van eenige lijntjes. Deze hebben niet tot een gun stig resultaat geleid, waarna aan de taxi onderneming Eltax concessie is. ver leend tot het in werking stellen van "n ringlijn. Dat deze aan de tram groote concurrentie zal aandoen, gelooft spr. niet. Het voorstel-Beekenkamp om de wensche- lijkheid te overwegen zooveel mogelijk waar borgente verkrijgen om obscene lectuur uit openbare uitleenboekerijen en leesbibliothe ken te weren nemen B. en W. in prae- advies. De vergadering werd daarna geschorst tot vanmiddag. Moderne Jeugd Lezing van ds. A. K. Straatsma Voor een zeer aandachtig gehoor sprak gisteravond in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal ds. A. K. Straats ma), Herv. pred. te 's-Gravenhage, over „Moderne Jeugd". Deze samenkomst, waarvan de opbrengst ten bate kwam van het „Tehuis voor Vrou wen" in de Nieuwsteeg, werd.met een kort inleidend woord geopend, waarna direct aan ds. Straatsma het woord werd gegeven. In het begin van zijn rede zette spr. uit een,, dat de jeugd van tegenwoordig wel heel veel is veranderd bij die van vroeger jaren. Wij dienen ons er echter rekening van te geven, dat ook wij ouderen heel an ders zijn dan onze voorouders. Voortgaande toonde spr. de groote ver andering van het kind in de puberteits jaren aan. Wat openbaart zich een groot verschil bij het kind voor en na deze pu berteitsjaren. Het kind wordt bij het berei ken van dezen leeftijd uit het kinderpara dijs geleid en geworpen in den stormenden levensoceaan. Van wat men dan ook heden ten dage op de moderne jeugd werpt is. volgens ds. Straatsma, veel terug te leiden tot de puberteitsverschijnselen. Een kenmerk van de moderne jeugd, dat ook een na-oorlogsch verschijnsel is, ziet spr. daarin, dat zij ingesteld is op zakelijk heid. Sterke invloed op die zakelijkheid heeft ook gehad de mechanisatie van het leven. Dat een en ander ons een geheel andere levensstijl gebracht heeft, waarin een sterke vereenvoudiging van vormen valt waar te nemeni, is licht te begrijpen. Als tweede kenmerk van de moderne jeugd noemde spr. de emancipatie van het kind. De jeugd wil zich bevrijden en los maken uit haar banden. Sprekende over deze emancipatie zeide spr., dat elke emancipatie een revolutie beteekent en het groote gevaar in zich draagt, dat anti-cipatie ontstaat. De jeugd heeft geen geduld meer om te wachten en doet alsof zij het weet. In dit verband wees spr. op de moreele, sexueele afwijkingen bij de jeugd en schetste deze als de don kerste zijde van de moderne jeugd. Na een korte pauze stelde ds. Straatsma de vraag: Wat kunnen wij tegen de zoo juist besproken verschijnselen doen. Als dan spr. allereerst heeft vastgesteld, dat de ouderen zich niet moeten voordoen alsof zij zelf nog tot de moderne jeugd behooren, iets waardoor zij zich belachelijk maken, zeide hij, dat wij onze jeugd zullen helpen in den strijd tot vrijheid, daarbij bedenken de. dat de ware-vrijheid alleen daar wordt gevonden waar tucht en innerlijke vrijheid is. Onmogelijk lijkt het spr. om kinderen op te voeden zonder Jezus Christus, Die toch alleen maar de ware vrijheid ons kan schenken. Van zeer groot belang acht spr. dan ook de waarde van een christelijke op voeding, die alleen daar gevonden wordt waar geloof, hoop en liefde samengaan. Een gezin met geloof is een gezin, aldus eindigde spr., dat antwoord weet op de vraag: waar leef ik voor?, is ook een ge zin, dat nog hoop heeft op. de liefde Gods. Het voorzitterschap van den Chr. Besturenbond De heer J. Schoneveld, die als raadslid heeft bedankt, is ook genoodzaakt zijn func tie als voorzitter van de Leidsche Christe lijke Besturenbond neer te leggen, daar de arbeid, die hij thans in gemeente-dienst gaat verrichten, het z.i. gewcnscht maakt, dat zijn positie ten opzichte der door de Sociale Dienst ondersteunde werkloozen ge heel onafhankelijk wordt. Dit besluit van den heer Schoneveld dient ongetwijfeld geëerbiedigd te worden, hoewel zijn heengaan als voorzitter van de Besturenbond in breede kring betreurd zal worden. Chr. Opleidingsschool v. U.L.O. H. Morschweg 12 Onderavond Gisteravond hield deze school haar jaar- lijksche ouderavond. In verhand met het le lustrum der school was aan dezen avond een feestelijk cachet gegeven. Om 7.30 uur werd de samenkomst geopend, door het hoofd der school, den heer Tijmstra; gezongen werd Ps. 138 1, waarna hij voorlas 1 Tim. 6 1—16. Daarna ging hij voor in dankgebed, om verder te reien-eeren de geschiedenis van de school vanaf de oprichting op 1 Maart 1932 tot, nu toe. Het bleek dat de school zeer m bloei was toegenomen: begonnen met 21 leerlingen', telde de school nu 308 leerlingen, aoodat het zich laat aanzien dat de school spoedig te klein zal zijn. Voor het le leerjaar, dat met 1 Maart a.s. begint, hebben zich 50 leerlingen aangemeld. De heer Mulder, bestuurslid dier school, hield een kernachtige toesprak, evenals de heer Van Malsen, inspecteur van het Chr. Volksonderwijs. De heer Blauw, onderwijzer, refereerde over het verantwoordelijkheidsbesef bij de jeugd, terwijl de heer Van Draten op voor treffelijke wijze <zijn klas liet zingen. Verschillende kinderen hielden sameii- spraakjes of vergastten de ouders on zang. Na de thee kwam de groote samenspraak: „Een school in 1830" aan de orde. Het was een geweldig succes. De heer Niessen bleek een ouderwetsch schoolmeester te zijn, die de roede met vaardige hand wist te gebrui ken. De ouders maakten een rondgang door de school, om het werk van hun kinderen in oogenschouw te nemen en om met de leer krachten te spreken. Het was een prachtige avond, die uitne mend geslaagd mag heeten. Wat bovendien prettig aandeed was, dat de groote gymnas tiekzaal tot de laatste plaats bezet was. Om 11.30 uur kwam het einde en na het zingen van fX ang 96 en dankgebed ging ieder weer huiswaarts. SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. examen rechten m. H. ten Doesschate Hengelo. CHR. FRÖBELSCHOOL HEERENSINGEL De herdenking van het twaalf-en- een-halfjarig bestaan van de Chr. Fröbelschool aan de Heerensingel, welke gisteravond in het gymnastiek lokaal van de Lusthoflaan plaats had, was 'n duidelijke weerspiegeling van de groote sympathie en aanhankelijk heid, die er onder de ouders van de deze school bezoekende kinderen wordt gevonden, voor wat betreft het werk, dat deze school voorstaat en brengt. Voor de Vereen, voor Chr. Fröbelsoholen, die deze school met de onlangs geopende Prinses Julianaschool in het Tuinstadwijk- kwartier in exploitatie heeft, en waarvan de heer T. S. Goslinga voorzitter is, mag het dan ook ongetwijfeld een groote vol doening zijn, te weten dat haar arbeid in zulk een ruimen kring waardeering onder vindt. Tevens zal het haar een spoorslag wezen om in het eens door haar gekozen spoor: de jeugd reeds vroeg met het Evan gelie van Christus bekend te maken, voort te gaan. Zeer velen, waaronder enkele hoofden van scholen en onderwijzend personeel, woonden deze herdenkingssamenkomst bij, welke te vens bedoeld was als ouderavond. De heer Goslinga heette aan het begin van den avond allen hartelijk welkom om dan aan de hand van Ps. 78 een kort openingswoord uit te spreken. In een zeer uitvoerig overzicht gaf ver volgens de secretaris, de heer H. van Cit- ters, een terugblik over de bestaansperiode der school. Duidelijk kwam hierin uit dat de school in een groote behoefte voorzag. Reeds bij eerste inschrijving traden 86 leer lingen tot de school toe. welk aantal reeds spoedig een vermeerdering ondervond en tihans 160 bedraagt. Nauwkeurig werden voorts in dit overzicht de bestuurs- en personeelvorwisselingen ge memoroe.rd. waaruit bleek, dat, met de school de voorzitter, de heer Goslinga, en het hoofd, mej. De Rave, jubileeren. Voorts maakte het gewag van den zeer gewaardeerden steun van rle Dameskrans ..Clara Dozy", die in de 12 V(>-jarige bestanns periode der school voor bijna zeven dui zend gulden bijdroeg. Het overzicht, dat in het voorbijgaan ook dank bracht aan het bestuur der Gercf. School vereeniging voor het steeds beschik baar stellen van het gymnastieklokaal der school Lustihoflaan, eindigde met dank aan God onder afbidding van Zijn zegen ook voor de toekomst. Zooals bij elk jubileum vond ook bij dit jubieum een huldiging plaats. Aller eerst gold deze dhr. Goslinga, wien dank werd gebracht voor zijn bezielende leiding. Als blijvend aandenken werd hem een vul pen aangeboden. Ook het hoofd der school, mei. De Rave, werd in deze huldiging be trokken. Haar werd een barometer geboden Dat ook de ouders zich niet onbetuigd .wensohten te laten bleek later op den avond, toen een uitgebreide collectie speel goed, w.o. autopeds en fietsen, werd aan geboden. Namens de Vereen, van Chr. Fröbel scholen werd een electrische klok voor het schoolgebouw aangeboden, terwijl de Da meskrans „Clara Dozy" bij monde van me vrouw Goslinga de school een telefonische aansluiting met de daaraan verbonden jaar lijksche kosten aanbood. Mej. De Rave ont ving van deze krans een prachtige fruit mand. Ten slotte werd namens de Prinses .Tuliana-bewaarschool nog een ets aange boden. Een aardig nummer van het programma, dat een aantrekkelijke afwisseling bood waartusschen de tractatie niet vergeten was. was: „Wat boertjes en boerinnetjes brengen". Dat dit nummer ook de kas ten goede kwam, verhoogde mede de feestelijke stemming, waaraan een ieder gaarne ook in financieel opzicht het zijne bij droeg. De herdenkingsavond werd besloten met een vertooning van de Julian a-film, waar voor het bestuur zich de medewerking van den heer Bleuzé verzekerd had. Met groote dankbaarheid mag het bestuur op dit jubileum terugzien, dat haar onge twijfeld -bij vernieuwing weer opnieuw met enthousiasme zal bezield hebben om de zaak van het Chr. Fröbelonderwijs met kracht voort te zetten in het besef, dat daardoor een mooi stuk werk in den dienst van Jezus' Koninkrijk wordt verricht. De gaande en komende man Te Leiden gevestigd T. Beverlo, dienstbode, Hooigracht 33a E. M. B. Borghans, dienstbode, Heerenstr. 115 J. D. Bouthoorn en fam., chauffeur, Leeuwerikstraat 3 S. M. Broekman, Groenhovenstraat 8 H. C. Buning, Singel 70 C. M. Caron, Heerensteeg 41 A. H. E. Claus, Kloksteeg 12 H. J M. v. d. Chijs, Heerensteeg 41 R. W. Dallinga en fam., kellner, de Sitterlaan 64 S. J. Dros, verpleegster, Rijnsburgerwcg 10 A. A. Grobbee cn fam., sigarenma ker. Nw. Beestenmarkt 23 P. Klinkha merv. d. Hoeven, Willemhof 3 M. Hijman, dienstbode, v. d. Duijnstraat 1 Th. H. Jansen, Morschweg 7 N. Kaaij, verpleegster, Rijnsb.weg 10 W. Kruger, Hoogewoerd 2Sa J. J. H. v. Meteren, de L. de Kanterstraat 10 L. M. Metzelaar, dienstbode, Lorentzkade 24 A. Oom- kens, Hoogl. Kerkgracht 29 J. van Rijn, chauffeur, de Genestetstraat 14 W. H. v. Rijn, grondwerker, de Genestetstraat 14 N. W. v. Santen, melkslijter, Rijnstr. 1 J. C. Schaafstra, dienstbode. Os- en Paardenlaan 27 P. M. Schramm, Morsch weg 4-1 E. Looijostein—Spierenburg, Warmonderstraat 3 G. M. Koevoets Starrenburg, Noordeinde 6 E. E. Uhlich. en fam., sajetverver. Fr. v. Mierisstraat 1? Wed. M. NieuwenhuijzenVeerhuis, Da Tostastraat 39 H. C. Vogelaar, reiziger, Hansenstraat 51 J. A. D. Verhoop. Ge recht 10 Wed. M. v. d. NatVeijlbrief. Meidoornstraat 5 R. J. Vlasveld, pries ter. L. Rijndijk 40 R. J. Vos, dienstbode, H. Rijijndijk 57 M. v. Zanten, winkel bediende, Hoogewoerd 14. Uit Leiden vertrokken: D. Boelee en fam.. Don Haag, Westeindo 489 .T. G. H. Bokslag, Rotterdam. Zaag- mo'— h-ift 20 - C. Cbr'st'aansp, Eindho ven. Mauritsstr. 59 J. Col na. Zuilen. Am- sterdamschestr.weg 853 M. A. Draaijers, Dordrecht, Singel SI M. de VreedeElze- Zoelerwoude, TL Rijndijk F 242 F. Franken. Bussum, Oud 's Gravel.weg 5 A. E. Goddijn, Voorschoten, Leidschestr.weg N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland twaarmede gefusioneerd de N.V. Maastrlchtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's Gravenhage 4 °/o uitlootbare Pandbrieven verkrijgbaar 997s De Directie 115 M. F. Groenevelt, Nijmegen, Wilhel- minaziekenhuis B. M. de Groot, Pladjoe N.O.I. A. dc Haas, Oegstgeest. Rhijng.- straatw. 40 J. Hamburger, Amsterdam, Jekerstr. 23huis M. de Jong, Voorschoten, Veurschew. E 43 R. W. de Jonge. Haar lem. Bakennessengr. 12 H. Kircher, Haar lemmermeer. Lisserdijk 8 L. L. Kirch- mann, Wassenaar, Mecklenb.laan 6 D. A. v. Klaveren. Curacao N.W.I. Willemstad, J. Atsenstr. 136 W. Koning. Soestdijk. Beet- hovenlaan 12 C. P. J. Kraan. Noordwijk, Heerenweg 21 A. G. M J. Langemeijer, Rijsbergcn, R.K. Kleuterhuis E. E. Ma Ajong, Hom, R.K. Sanat. Ilornerheide I. Milikan, Rotterdam, Ged. Binnenrotte 113 K. J. Quanta, den Haag, Westeinde 489 M. Rathöfer, den Haag, Scheveningschew. 46 E. Roest, Amsterdam, Emmalaan 16 huis W. B. Roman en fam., Oegstgeest, Terweeweg 22 C. Slagmolcn, Rotterdam, Berkelschclaan 60a H. II. Sonncnberg, De venter, Singel 21 J. Stikkclorum en fam., den Haag, v. d. Berchstr. 30 R. J._A. Ver- heij en fam., Ede Gld., Grootstr. 70 L. Weustcnink, Brammen, Voorsterw. 145 D. Reijenga—Zandvoort, Amsterdam, Singel 250 A. v. Zundert, Sasscnheim, Hoofdstf. 190 A. C. v. d. Zijden, Gouda, Woudstr. 56. Ouderavond Plantsoenschool Woensdagavond werd in de Chr. school aan het Plantsoen de jaarlijksche ouder avond gehouden. Nadat Psalm 105 gemeen schappelijk gezongen was, opende het hoofd, de heer A. v. d. Baan. op de gebruikelijke wijze. In een korte toespraak heette hij de ruim 200 aanwezigen van harte welkom en memoreerde hij enkele feiten uit het school leven van het afgeloopen jaar. Spr. wees met nadruk op het belang van Bijib. Gescli. op de school. Met een opwekking, toch het Chr. onderwijs en in het bijzonder de Plant soen-school te steunen, besloot spr. zijn toe spraak. De leerlingen uit de hoogste klas zongen dan onder leiding van hun onderwijzer, den heer Laman, enkele liederen, waarna mej. Kelly een overzicht gaf van het taalonder wijs in die 3e klas. Met tal van voorbeelden, aan liet schoolleven ontleend, werd dit refe raat verduidelijkt. Ook lazen een paar leer lingen. in aansluiting hierop, door hen zelf gemaakte opstellen voor. De meisjes van de 7e klas voerden hierna op: „Sprookjesdroom", hetwelk vlot gespeeld werd. De jongens demonstreerden het voor ouders en soms voor hen zelf moeilijke valc- probleem in: „Een moeilijke keus". In de nu volgende pauze werd een kopje chocp'ademerk gebruikt en werden de hes^ ren van een sigaartje voorzien. Direct na de heropening van de bijeen komst vond he<t afscheid plaats der oudste leerjingen. De heer v. d. Baan sprak d-?. scheidenden toe, waarop gezongen werd van Psalm 72 11. Ds. Punselie sloot, na een kort woord, de vergadering met dankgebed. Van de hierop volgende gelegenheid oni het werk der leerlingen te bezichtigen en zich met het personeel over de vorderingen te onderhouden, werd een dankbaar gebruik gemaakt. Over het geheel een goedgeslaagde avond, waarop de schoon met genoegen kan terugzien. Portret-studie Dr. H. Colijn Onze stadgenoot, de heer H. Lambooy H.Pzn., wonende Hooge Rijndijk alhier heeft schriftelijk toestemming ontvangen van Dr. H. Colijn om van Z.Exc. een „kop"-studie te maken, welke de heer Lam booy voornemens is in drie formaten in den handel te brengen. Het ligt in de bedoeling het origineel levensgroot te maken. Het werkstuk zal waarschijnlijk zes weken ar- beiu vragen. Burgerlijke Stand GEHUWD: F. H. v. d. Steen en G. Schlagweln BEVALLEN: H. v. LeeuwenLacourt dr J. M. Verhoogtv. d. Lelie zn M. E. Slingerland Pet zn J. Verversv. d. Blom dr C. Blom Prevoo zn A. J. OverveldeDuivenvoorde zn C. E. M. Ziegler-De Boer ddr Th. P. Dirks—Walraven zn M. G. Jansen—dudt dr. OVERLEDEN: J. Jonkv. Loef vr. 59 jr P. Luyten -zn 3 jr E. FraaUv. d. Made vt. 49 jr A. LipsGoddijn vr. 5l jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN VOORSCHOTTEN BIJZONDER LAGER ONDERWIJS Ten behoeve van alle bijzondere scholen in deze gemeente, met uitzondering van die voor gewoon Jager onderwijs en die voor uitgebreid lager ondenvijs aan de Stevin- straat, voor welke scholen nimmer een voorschot wordt gevraagd, is op grond van het bepaalde in Art 103, 3de lid, der Lager Onderwijswet 1920, een verzoek om voor schot op de gemeentelijke vergoeding inge komen voor het dienstjaar 1937. Dit voorschot kan bepaald worden op ten hoogste 80 ten honderd van hetgeen terzelfder zake voor de overeenkomstige openbare scholen in deze gemeente is uit gegeven over het laatste dienstjaar, waar voor de rekening is gesloten; in dit geval dus 1935. De kosten voor de overeenkom stige openbare lagere scholen hebben in dat jaar bedragen per leerling 10,10 voor het gewoon lager onderwijs en 24,74 voor het uitgebreid lager onderwijs. Voor de vier Ned. Herv. scholen bedraagt dit 80 pet. van 6519,55; voor de Oranje- school aan de Torenstraat 80 pet. van 2053,83; voor de Chr. school aan de Hoofdstraat 80 pet. van 2585,60; voor de school aan de Martha-Stichting 80 pet. van 1860,93: voor de Chr. school te Aarlan- derveen 80 pet. van 1302,90; voor de R.K. scholen aan de Paradijslaan en te Aarlan- derveen en U.L.O.-school aan de Paradijs laan resp. 80 pet. van 4577,83, 1333.20 en 971,05. Voor zoover de scholen zelf het schoolgeld innen wordt dit op deze bedra gen in mindering gebracht. RAADSVERGADERING De raad onzer gemeente vergadert a.s. Maandag 1 Maart 's avonds om 7 uur. AANRTJDTNGEN In de Lagewaard werd de auto van don heer K., veearts alhier, aangereden door de auto van den brandstoffenhandelaar W., eveneens alhier. De auto van K. werd zwaar beschadigd. De schade wordt onderling ge regeld. Mej'. .T. O., die met haar rijwiel in de Bruggestraat reed, werd aangereden door RADIO- D1STRIBU 1 icL DONDERDAG 25 FEBRUARI jgramma III: 8 Keulen of div., 12.05 Pa rijs R.. plm. 13.05 Brussel VI.. 14.20 Gram.muz. GRD. 15.05 Deutschl s., 15.35 Londen Reg.. 1G.2J aris P.P of div.. 16.50 Keulen. 18.25 ParUs R., i.30 Berlijn. 20.20 UomQ of diversen. Programma IV; 8.Brussel VI., 9.20 Gram., uz. GRD. 10.35 Londen R., 13.35 Droltwlch, plm. 14.20 Londen 'Reg., 15.35 Droltwich, 18.20 versen, plm. 18.-10 Brussel Fr., 19.20 Beromun- :-r, 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A tvien, journalist; 20.— Beromunster, 20.25 •oitwich, 20.55 Brussel Fr., 21.20 Droltwlci, plm. 21.40 Brussel Fr., 22.20 Droitwlch. VRIJDAG 26 FEBRUARI Programma III: 8.Keulen of div., 10.10 Deutschl.s„ 11.20 R. Danmark, 12.05 Parjis R., 13.05 Brussel VI., 15.35 Keulen, 17.50 Parijs R, j.20 Keulen, plm. 18.55 Weenen of div.. 20.20 Droitwlch, 21.40 diversen, 21.50 Berlijn, 23.20 Pa rijs R. Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.20 Gram., uz. GRD, 10.35 Londen Reg., 16.20 Droit 19.20 diversen. 18.-15 Droltwich, 20.Gram GRD, 21.— Londen 'Reg.. 22.20 Brussel VI., 22.30 sel Fr., 22.45 Londen Reg. Agenda Vrijdag 26 Febr. Stadsgehoorzaal, 8 8 uur, Gemengd Koor „Sursum Corda" uitvoering „Les Béatitudes". De avond-, naöht- en Zondagsdienst dei apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken; BOLL& DUNLOP 3.75 5CHIEDAM een autq, waarvan de bestuurder doorreed. Het rijwiel werd geheel vernield. Uit het nummer bleek de auto te behooren aan zekere S. uit Den Haag. De politie heeft de zaak in onderzoek. CONVERSIE GELDLEENINGEN B. en W. ontvingen van de bankiers Hel dring en Pierson to 's-Gravenhage de med< deeling, dat zij de beschikking hadden ove gelden, welke voor het sluiten van ee geldleening met een looptijd van 10 1 jaar in aanmerking kwamen. De rente zo bedragen 3l/z pet. 's jaars bij parikoers de afsluitprovisie *4 pet. Daar dit aanbod zeer gunstig is heeft me nagegaan of het mogelijk was restante^ van vroeger gesloten geldleeningen mi een hooger rentepercentage en een looi tijd van hoogstens nog vijftien jaar, af t< lossen. Gebleken is, dat in den loop vai 1937 extra kunnen worden afgelost c tanten van een achttal leeningen, met eei rente varieerende van 4 tot 4% pet. 's jaai Wanneer tot deze extra-aflossing word! overgegaan zal,- indien de gewone aflossinj voor 1937 buiten aanmerking wordt gelatei door het aangaan van een nieuwe leenini moeten worden voorzien in een bedrag vai 172.950,—. Na onderhandeling is men tot overeen-1 stemming gekomen. De gelden worden verJ strekt 1 April 1937. Volledigheidshalve dient vermeld, dat! deze conversie voor het jaar 1937 geen li-' nancieel voordeel zal geven, daar voor tra-aflossing van enkele leeningen eei boete moet worden betaald en sommige lei ningen slechts in den loop van 1937 kui nen worden afgelost. Hoewel dus geen onmiddellijk voordei wordt bereikt, adviseeren B. en W. van hej aanbod gebruik te maken, daar er zekerhei door wordt verkregen, dat de rentelast ii de naaste toekomst zal dalen. FEESTAVOND D.O.S. Voor de jongiens- en meisjesleden van di Chr. Sportverg. D.O.S. was Dinsdagavom in het IJsclubgebouw met de ouders eei feestavond georganiseerd. De opening werd verricht door den voor] zitter den heer A. Groeneveld, die in zijrn welkomstwoord bijzonder welkom heelt» Prof. Bartho, die dezen avond optrad met zijn goochelkunst. Na gemeenschappelijk gezang trad daaron Prof. Bartho direct voor het voetlich.t Hij wist met zijn uitgebreid repertoire grooti lachlust op te wekken. Voor het muzikalL gedeelte waren het de heeren M. J. de Jonj en P. Zuidam, die weldra een gezellig* stemming wisten te scheppen. Ook de daar volgende voordrachten, uitgevoerd door e tweetal leden, vielen zeer in den smaak. In de daarop volgende pauze werden d( kinderen op verschillende tractaties ont haald, waarna onder leiding van den direo tour den heer G. W. de Jong verschillend! spelen werden uitgevoerd. De> hiervoor be schikbaar gestelde prijzen konden wordci toegekend als volgt: meisjes van 12^-16 jaar le pr. T. v. d. Kemp, 2e pr. M. v. Winkel 3e pr. W. Vierbergen; meisjes van 9—12 jaar M. Verschuur, 2e pr. R. Roodna: meisjes van 6—9 jaar: le pr. Thea Loos, 2i pr. M. v. d. Veer; jongens van 14—16 jaar le pr. J. Windhorst, 2e pr. F. v. Berkol; jen gens -van 9—12 jaar: le pr. A .Stigter, 2e pr D. v. Hemsbergen. De goed geslaagde avond, dank zij de uit nemende organisatie van den heer Groene veld en zijn helpers, werd door den hee Groeneveld gesloten. HAZERSWOUDE A. R. PROP. CLUB Door de A. R. Propagaxidaclub „Schril en Historie" zal hedenavond half acht i' dc Chr. school een vergadering worden ge houden. JAARVERGADERING De jaarvergadering van de Jongelingsvei eeniging op G. G. ..Pi la dolf ia" zal wordci gebonden on Vrijdag 26 Fehrnari. 's avond 7.15 uur in het lokaal achter do G-ref. Kerk Alle helancrstollenden ziin wolk-om Alle belangstellenden zijn welkom. BENOEMING Tot onderwijzeres aan de Chr. school op dorp, hoofd de heer B. Offringa, is honoemi mej. H. J. Veerman te Ede," die de benoe tiling heeft aangenomen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6