De strijd om Oviedo is moorddadig Een communist over Rusland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EEN PARTIJ GEZOCHT Polen heeft in den voormaligen medewer ker van den grooten maarschalk Pilsoedski. Smigly-Rydz, den man aangewezen, die het land op het voetspoor van dezen vader des vaderlands zijn weg zal moeten wijzen naar de toekomst. Zoo heeft het dan, het feit is nog niet vele maanden her, dezen generaal uit den kring der oude Poolsche vrijheids- Strijders met den maarschalkstaf gesierd, en hem op. een voetstuk gesteld, jils nieuw idool der Poolsche natie. Intusschen is het niet voldoende een rechtschapen man en een soldaat van kwaliteit te wezen, om een land als Polen, hetwelk zeer vele innerlijke tegenstellingen heeft, en bovendien, door zijn situatie tusschen Duitschland en de Sovjets, bij een conflict kans loopt in elkaar gedrukt ie worden, veiligheid en welvaart te verleenen. Behalve de partij-tegenstellingen, die reeds tijdens het leven van Pilsoedski den parlementairen arbeid zoodanig verstroef den, dat dictatoriaal ingrijpen onvermijde lijk bleek, ondervindt het land ook den druk van het jodenvraagstuk, dat buiten gewone zorg baart. Geen land van Europa kent in deze mate zijn agglomeraties van deze „bijwoners", die alle op den handel ingesteld zijn, zoodat zij elkander het brood uit den mond nemen en geen plaats over laten voor den eigen Poolschen midden stand om tot behoorlijken bloei te geraken. Weliswaar spuit Polen van dezen overvloed naar Palestina*. doch de gewilligheid van het aartsvaderlijk erfdeel, zijn uitgezworven kinderen weder tot zich te nemen, kent zeer bepaalde grenzen, zoodat in deze richting een oplossing niet wel mogelijk is. Vandaar dat men in Warschau gaarne in koloniale gebieden invloed en zeggenschap zou heb ben, om zijn bevolkingsoverschot, met name het joodsche, te kunnen slijten. Naast het joodsche vraagstuk kent War schau nog de kwestie der nationale min derheden, het zou in zijn huidigen vorm geen nieuw-Europeêsche staat moeten zijn, om daaraan te hebben kunnen ontkomen. en ten slotte de gevaren uit den rooden hoek, die gezien de dichte nabijheid der Russische grens niet te onderschatten zijn. Vandaar dat de laatste maanden de razzia's onder de uit nationaal oogpunt bekeken zeer onbetrouwbare marxisten niet van do lucht zijn; de hand der dictatuur is te al len tijde straf. Smigly-Rydz, wiens idealen uitgaan naar een totalitairen staat, moet wel eenige af gunst gevoelen, zoo dikwijls hij in Duitsche richting kijkt, waar een totalitaire doctrine in de breede massa zulk een weerklank yond en het klanbord voor de .regee ring vormde. Vandaar dat hij een vriend, die uit denzelfden ouden generaalskring voortkwam als hijzelf, reeds in het vorige jaar de opdracht verleende, een programma van politieke actie samen te stellen, dat eenheid in het Poolsche partijleven moest weten te scheppen, daar het de kiezers er toe zou moeten overhalen, hun oude vanen te verlaten. Deze generaal Adam Koe heeft het voorzeker niet gemakkelijk gehad; zijn synthetisch nationalisme belooft dan ook aanvankelijk geen groot succes te worden. Hij ziet zoon beetje alle kanten uit. Op godsdienstig terrein bijvoorbeeld wordt de Roomsche godsdienst als staatsreligie er kend, terwijl tevens aan de aanhangers der overige denominaties vrijheid van eere- dienst wordt beloofd. Wat het jodenvraag stuk aangaat, officieel wil men van anti semitisme niet het minste weten, hoewel men de erkenning formuleert, dat de emi gratie dezer gasten in het Poolsche huis ernstig dient te worden bevorderd, en men dezen dus min of meer hun overtolligheid doet gevoelen. Eén ding komt in Koc's programma van nationale eenheid wel het allerduidelijkst naar voren: alle nationale krachten moeten worden samengetrokken voor Polens op bouw, terwijl deze opbouw onafscheidelijk wordt geacht van een versteviging en ver volmaking der nationale defensie. Het Poolsche nationalisme aanwakkeren en dit naar één punt doen convergeeren is dus het doel, dat Koe beoogt. Voorloopig teekent zich nog niet af, hoe de openbare meening van het land ten op zichte van deze dingen stelling neemt. Smigly-Rydz heeft de voorzichtigheid ge had, zich met Koc's program nog niet te vereenzelvigen,, waardoor hij zijn positie niet reeds van te voren in de waagschaal heeft gebracht. Vrijwillige arbeidsdienst in Polen Het Poolsche ministerie van militaire zaken publiceert een mededeeling over de vrijwillige dienstneming van jongelieden bij de arbeidsdienst. De vrijwilligers gaan een verbintenis aan Voor de tijd van twee jaar. De in 1917,1918 en 1919 geboren jongelui, die op hot oog-m- blik werkloos zijn, komen voor dienstne ming in aanmerking. De vrijwilligers zullen huisvesting, ver pleging, kleeding en soldij ontvangen. Lindberghs luchtreis Kolonel Charles Lindbergh, om trent wiens lot men reeds in ongerustheid begon te vcakeeren, aangezien men sinds uren aangaande de positie van zijn vlieg tuig niets meer had vernomen, is thans: be houden op het vliegveld van Bombay geland De Spaansche burgeroorlog Gevaar voor val der stad achter den rug De grenS'Controle in Portugal In het Lagerhuis heeft Eden offi cieel medegedeeld, dat krachtens een tusschen de regeeringen van Londen en Lissabon getroffen overeenkomst 150 Britsche agenten de naleving der niet- inmengingsovereenkomst zullen contro leeren aan de grens tusschen Spanje en Portugal. Eden voegde hier aan toe, dat de niet» inmengingscommissie in beginsel deze schikking heeft goedgekeurd. Defini tieve regelingen zijn haar nog niet voor gelegd. Op zes ver van elkaar gelegen fronten, namelijk voor Bilbao, Oviedo, Teruel, Ma drid, Cordoba en tusschen Motril en Aline- ria, werden gisteren verbitterde gevechten geleverd, die grooto verliezen aan men- schcnlevens eischten. Het felst was de strijd weder in den sec tor van Oviedo. waar de roode militie nu al vier dagen de stellingen van de nationalis ten bestormt, zonder evenwel tot de binnen stad te kunnen doordringen. De witten schijnen daar thans het groot ste gevaar te hebben overwonnen. Ook gis teren stuitten de stormaanvallen van de roode colonnes weder af op het fortificatie systeem, dat de Mooren en leden van het vreemdelingenlegioen in de laatste maan den hebben aangelegd. De strijd om Oviedo behoort tot de moorddadigste krijgsverrichtingen, die se dert het begin van den burgeroorlog zijn voorgekomen. Voor den berg Naranco, waar de militietroepen een oogenblik waren door gedrongen, is de grond bezaaid met duizen den lijken. In twee dagen, aldus wordt offi cieel toegegeven, hebben de volksfronters tienduizend dooden en gewonden verloren. Volgens verklaringen van krijgsgevange nen is bevel gegeven, Oviedo in te nemen „tot iederen prijs, om den verdedigers van Madrid een hart onder den riem te steken". Nationalistische vliegers wierpen met be hulp van parachutes medicijnen en levens middelen boven de belegerde stad neer. De van Leon naar Oviedo oprukkende NA DEN AANSLAG OP GRAZIANI Staat van beleg heerscht in Addis Abeba Botsing met Abessijnscte troepen Op een. vijftig anijl afstand van Addis Abeba, nabij het in het zuiden gelegen Cog- géfcti; móet een. botsing tusschen Italiaansche troepen en Abessijnen hebben plaats gehad. Het zou hier gaan om een laatste despe raat gebaar van de afdeelingen Abessijnen, die onder leiding van ras Desta de wijk had den genomen in de boven-Bale-streek na nederlaag, die zij bij Allata eind Januari hadden geleden. Het is niet duidelijk, of zij het voornemen hadden, een opmarsch naar de hoofdstad te ondernemen, maar volgens een commentaar van een gezaghebbend persoon zou er eenige beteekenis liggen in het feit, dat zij zoo dicht bij Addis Abeba waren juist op den dag, dat bommen geworpen werden naar maarschalk Graziani. Men gelooft, dat ras Desfta zich aan het hoofd van de verslagen Abessijnsche troepen heeft bevonden; wanneer dit waar is, is hij wederom slechts op het nippertje ontsnapt. Van de 2000 Abessyniërs, die na den aan slag op Graziani wenden gearresteerd', zijn er 700 weer op vrije voeten gestéld, van on geveer 1000 personen is de zaak nog in be handeling. Intusschen is van officieele, noch van andere zijde medegedeeld, of de eigenlijke daders van den bomaanslag gevonden zijn. De Ambaren oproerig Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, is over Addis Abeba en het omliggende ge bied de staat van beleg afgekondigd. Inlan ders imogen zich volgens de nieuwe ver scherpte verordeningen na zeven uur de: avonds niet meer in de open lucht ophouden. De Italiaansche troepen van het garnizoen van Addis Abeba hebben tegelijk met de in- landsche troepen bevel gekregen, een vangrijke zuiveringsactie in het gebied ten Zuiden van de hoofdstad door te voeren en Ras Desta, die als aanstichter van den moord aanslag op den vice-koning wordt beschouwd levend of dood te vangen. Naar verluidt, werd de staat van beleg afgekondigd omdat een oproe rige stemming viel waar te nemen on der de Amharen, die onder heerschap pij van den Negus een heele reeks voorrechten genoten en deze onder Italiaansche heerschappij verloren heb ben. Zooals bekend, hebben de Ita lianen allen inlandens gelijke rechten verleend. De stam der Amharen, die voorheen al'le andere stammen onderdrukte en Uitperste, is hierover ontevreden en dit verklaart dan ook het feit, dat het juist in Addis Abeba en omgeving onrus tig is, terwijl in de overige gebieden volmaakte orde heerscht. Engeland en Oost-Europa In het Lagerhuis heeft minister Eden in antwoord op een vraag, of bij de huidige regecringspolitiek de sluiting van een pact voor Oost-Europa een kardinale factor is voor de regeling der in Europa .hangende kwestie medegedeeld: „Wij zouden zeer zeker iedere regeling in Oost-Europa ooveral elders toejuichen, die de wrijving zou doen verdwijnen, maar dat zal natuurlijk afhangen van de voorwaar den". In antwoord op de vraag, of de kleine mogendheden bij hem stappen hebben ondernomen met .het oog op de nieuwe poli tiek van herbewapening, zeide Eden: „Er is eeeh enkele stap ondernomen tegen onze herbewapening". colonnes, die moeten trachten de stad te ontzetten, werden door een offensieve be weging van dc roode militie in het Canta- brisch-gebergte opgehouden. De volksfron ters houden alle bergpassen, waarlangs Mola's troepen naar Oviedo trachten te ko men, bezet. Naar verluidt, zouden thans over zee versterkingen naar de belegerde stad worden gezonden. Tengevolge van het artillerievuur der roo den zijn in de stad tal van branden uit gebroken. Door een flankaanval namen de roode colonnes op het noordelijk front ook het marktplaatsje Mescardin in en vielen van daar de Viga-wapenfabriek aan. die zich evenwel nog steeds in handen van de natio nalisten bevindt. De witten houden ook nog steeds stand op den berg Naranco, die nu al vier dagen onder zwaar artillerievuur ligt. Dank zij deze domineerende positie zijn de verdedigers totdusver nog steeds erin geslaagd, alle aanvallen van de rooden op hun belangrijkste stellingen af te voeren Bij Tubia werden twee roode bataljons afgeslagen, die over de rivier de Nalon moesten terugtrekken. Bij deze gevechten zouden de rooden alleen reeds zeven-hon- derd-vijftig dooden verloren hebben. Op het Madrileensche front behaalde Franco's luchtmacht een belangrijk succes. Bommenwerpers vernielden namelijk de laatste verbinding tusschen de hoofdstad en de kust van den Levant. Een bombardementseskader van de wit ten, dat in den nacht plotseling boven Al- cala de Hcnares verscheen, slaagde erin, den weg voor Alcala totaal te verwoesten en voor ieder verkeer onbruikbaar te maken. De bomaanval zou ook onder de bevolking van de stad een groot aantal dooden en ge wonden geëischt hebben. Als vergeldingsmaatregel hiervoor bom bardeerde de luchtmacht van de rooden het vliegveld en het spoorwegstation van Tala- vera de la Reina, zonder dat evenwel groote schade werd aangericht. Vijf Engelschen gewond Tijdens het luchtbombardement van Va lencia is Dinsdagochtend een granaat van het roode luchtafweergeschut tot ontplof fing gekomen op het achterdek van het Britsche pantserschip Royal Oak". Door de granaatscherven werden vier Engelsche of ficieren en een marinier gewond. Het ligt niet in het voornemen van Lon den, te Valencia te protesteeren, daar men het incident louter aan een ongeluk toe schrijft. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz De Britsche kroningsfeesten Ook ds Negus genoodigd! De uitnoodiging van de Britsche regeering aan den Negus, zich bij de kroningsfeesten te doen vertegenwoordigen, is volgens offi cieele kringen „een zuivere formaliteit". In dit verhand zet men uiteen, dat de uitnooddgingen inderdaad tot dé staats hoofden zijn gericht, niet „persoonlijk", doch eenvoudig overeenkomstig „diplomatik ge bruik" om hun te vragen ter gelegenheid van de kroning een delegatie te zenden. Men merkt op, dat de gezant van Abes- sinië te Londen dr Martin, nog steeds werd uitgenoodigd bij officieele plechtigheden, waar .hij dikwijls den Italiaanschen ambas sadeur Grandi heeft ontmoet, zonder dat Grandi eenig bezwaar heeft gemaakt. Men weet oorts.dat de legatie van Abes- si.nië heeft laten weten, dat de keizer heeft aangenomen „zich bij de kroningsfeesten te doen vertegenwoordigen". Overigens is het belangwekkend, dat de Italiaansche regecring haar beslissing in deze aangelegenheid nog niet heeft ken baar gemaakt. De exploitatie van Abessinië De eerste cementfabriek in bedrijf Professor Gortani. een geolog uit Bologna, die drie maanden lang in Oost-Afrika on derzoekingen heeft verricht naar even- tueele petroleumbronnen, heeft verslag over zijn werkzaamheden uitgebracht. Hij is van meening, dat het door hem be zochte gebied in Ogaden en Harrar zeer ge schikt is voor de landbouwcultuur. Wat de delfstoffen betreft, moeten eers*. verdere onderzoekingen verricht worden al eer men hierover iets met zekerheid kan zeggen. Dezer dagen is de eerste cementfabriek op het geliied van Raliaanscii Oost-Afrika ln bedrijf gesteld; het is een uitgestrekte onder neming bij Massaoea, voorloopig met een jaarlijksche productie van 500.000 dubbele centenaars, welke echter jeeds in een jaar tijds verdubbeld zal worden. Deze eerste cementfabriek, welke met alle moderne installaties is uitgerust, moet aan de groote vraag naar bouwmateriaal gedeel telijk voldoen. Wat prijs en kwaliteit betreft, zou het cement van Massaoea tegen elke concurren tie zijn opgewassen. Tot dusver moest cement in Italiaansch Oost-Afrika uit Europa en Japan worden in gevoerd. Op den prijs drukten de hooge vrachtkosten en de Suez-Kanaal-rechten. Joegoslavische cement b.v., dat in een der havens van de Adriatische Zee voor 7 a 8 lire gekocht wordt, kostte in Massaoea reeds 16 en in Asmara 20 lire. Over Massaoea werd tot dusver per jaa'r 100.000 dubbele centenaars geïmporteerd, over Mogadisco 25.000 en over Djiboeti 200.000. De nieuwe cementfabriek in Massaoea zal de Afrikaanschc cementmarkt dus merkbaar ontlasten. BERLIJN MOET ZIJN HUISSLEUTELS AFSTAAN t De Berfijnsche huiseigenaars hebben van ALWEER DIE GEHEIMZINNIGE COMBINATIE Waf zou het toch beteekenen? DE AMERIKAANSCHE STAKINGSGOLF De terreur der minderheden Publiek wordt ernstig ontstemd Onder leiding van de vakvereeniging van schoen- en leerbewerkers hebben negen duizend arbeiders in do staten Massachusetts en New Hampshire het werk neergelegd. De staking is bedoeld als middel om pressie uit te oefenen op de werkgevers die de eischen van de arbeiders inzake een loonsverhooging van vijftien pro cent niet onmiddellijk inwilligen. Zij boden den arbeiders een onmiddellijke loonsverhooging van tien procent aan en beloofden voorts, de loonen in Juli nogmaals te verhoogen met vijf procent. Dit aanbod van de werkgevers werd echter door vakvereenigingsleidcrs af gewezen. Voor vijf en tachtig fabrieken zijn reeds stakingsposten opgesteld. Men verwacht niettemin een spoedige bijlegging van liet conflict, daar zeven tien werkgevers zich reeds bereid ver klaard hebben, de eischen van de ar beiders in te willigen. De stakingsbeweging in Massachusetts en New Hampshire is de eerste kracht proef van de sterke industrie-vakorga nisaties, die onder leiding van Lewis staan, in de staten van Nieuw England. De stakingsgolf in de Vercenigde Staten breidt zich steeds meer uit. Op het oogenblik zijn er niet minder dan negentien gevallen van staking met ge kruiste armen. In totaal drie duizend „zit- stakers" houden verschillende fabrieken be zet, waardoor bijna twintig duizend arbei ders zonder werk zijn. Verder zijn er elf gevallen van gewone staking, waarbij veertien duizend arbeiders betrokken zijn. Onder de getroffen industrieën bevinden zich de vliegtuig-,, auto-, staal-, gummi-, schoen- en metaal-industrieën, voorts was- scherijen, spiritusbranderijen en visschers- bedrijven. Op den achtergrond dreigen verder nog reuzen stakingen bij de spoorwegen en in de staal- en kolenindustrieën, daar het, ge zien het verloop van de onderhandelingen met de vakvereenigingen op het oogenblik onwaarschijnlijk lijkt, dat baar eischen zul len worden ingewilligd. De openbare opinie is zeer opgewonden over de ongehoorde houding van de „zit- stakers", die net beginsel van de veiligheid van den eigendom schenden. Men vreest* dat als de bondsregeering niet zeer spoedig iederen vorm van staking met gekruiste armen onwettig verklaart en niet ernaar streeft, deze met alle middelen te verhinderen, de rechten van iederen huis- of farmeigenaar in gevaar worden gebracht. De vroegere administrateur van de Natio nal Recovery Act, generaal Hugh John son, kenmerkte dc situatie met de vol gende woorden: „De zit-stakers maken zich meester van liet eigendom cn houden dit vast als pand zoowel tegen de werkgevers als tegen de overige arbeiders, die niet aan de staking wenschen deel te nemen". Karakteristiek is, dat de stakers met ge kruiste armen gewoonlijk slechts de min derheid van het fabriekspersoneel vormen. Corruptieschandaal bij Londensche politie In officieele Londensche kringen bewaart men het diepste stilzwijgen ten aanzien van een geval van corruptie onder ambtenaren, dat voorwerp van een buitengewoon streng onderzoek der politie zou zijn. Eén der politiediensten is belast met het toezicht op de werkzaamheden van indi viduen, die waardeloozc aandeeleji aan het publiek trachten te verkoopen. Reeds sedert eenige tijd bevonden zich verschillende ondernemingen in observatie, terwijl het onderzoek voortduurde. Toen dit onderzoek vrijwel geëindigd was zouden bevelen van aanhouding zijn uitge vaardigd. Deze konden echter niet worden uitgevoerd, doordat de verdachten tevoren van dé voornemens der autoriteiten in ken nis zouden zijn gebracht. Men onderzoekt thans, op welke wijze zij gewaarschuwd rijn. Italianen en Éngelschen bakkeleien Gevecht in een Chineesch danshuis Ongeveer veertig manschappen van het Italiaansche oorlogsschip „Lc panto", ge wapend met „black jacks" (zware stokken, bedekt met rubber of leer) en stukken van looden pijpen, raakten slaags met een gelijk aantal Britsche soldaten. Het gevecht ont stond door een twist over dé meisjes, waar mee gedanst werd. Een wild gevecht ontstond, waarbij do Britsche solrlit«n 7;ch verdedi?d°n met fles- schen en stoelen. Nadat de inventaris van de politie het verzoek ontvangen, de sleutels het dans),uis kort cn klein geslagen was. hun huizen in te leveren op het commis sariaat van politie in hun woonwijk. Het betreft hier een maatregel in verband met de stadsbescherming tegen luchtaanval len. werd het gevecht op straat voortgezet, tot de militaire politie arriveerde cn de strij ders scheidde. Aan beide zijden worden verscheiden deelnemers aan de strijd gewond. ONRUST IN HONGAARSCH MIJNGEBIED Hongerstakers sluiten zich in de schachten op Militairen schieten op volksmassa In de steenkolenmijnen van Pees (Hong.) bevinden zich een driehonderd mijnwerkers, die zich hebben laten in sluiten en weigeren naar boven te komen, zulks in verband met een eisch van loonsverhooging. Een menigte mannen en vrouwen, die zich toegang tot de schachten wilden verschaffen, om zich bij de stakers te voegen, werd door de mi- flitairen met de wapens teruggedrongen. Daarbij werden elf arbeiders gewond, waarvan drie zwaar. De slaking heeft de volgende voorgeschie denis: Van de 4100 man personeel gingen er 265 a 275 in slaking. Zij eischten 'n loons verhooging van 20 pGt, De vakorganisatie heeft zdoh van de sta kers gedesolidariseerd. zoodat de staking als „wild" wordt .beschouwd. Aan de gezinnen der stekers is onmiddel lijk liet. gebruikelijke crediet. voor het koo- pen van levensmiddelen onttrokken. Onder die gezinnen heerscht groote wan hoop. Weenende vrouwen en kinderen bele geren de schacht-ingangen. Toen gisteravond een groep arbeiders den incang wilde bestormen traden de militairen krachtig op. Er zijn 2 dooden en 5 gewonden gevallen. De ..hongerstakers" hebben de onderste gangen der mijn vol water laten loopen. daar zij niet eens de werkzaamheden wenschen voort te zetten, die voor het behoud van de mijn nood'akelijk zijn. Ook hebben zij de mijnpaarden van voed sel beroofd. Een arbeider, die in opdracht der mijndi- rectie naar beneden ging om de pompen na te zien. werd zonder pardon vastgehouden. Het diplomatieke incident te Boekarest Het diplomatieke incident te Boekarest, dat ontstaan is tengevolge aan het deel nemen door de Duitsche en Italiaansche gezanten aan de teraardebestelling van twee leden der ijzeren garde, die in Spanje, strijdende in het leger van Franco, gesneu veld waren, schijnt langs den weg van on derhandelingen te zijn opgelost Er zal waarschijnlijk over deze aangele genheid een communiqué tegelijkertijd in Boekarest. Rome en Berlijn worden uitge geven. Hierin zou worden geconstateerd, dat de betrokken diplomaten slechts het plan hadden aan een godsdienstige plech tigheid deel te nemen, waarvan zij niet voorzagen, dat zij een politiek karakter zou krijgen. EXPLOSIE IN BELGISCH LEGERKAMP ER ZIJN VEEL DOODEN EN GEWONDEN Gistermiddag omstreeks drie uur heeft zich in een Belgisch legerkamp te Bras- schaert-Polygoon een ontzettende ont ploffing voorgedaan, waarbij vijf adspirant-offfcieren op slag werden gedood cn veertien andere miGiiairen zoo ernstig werden gekwetst, dat twee tijdens het transport naai- het ziekenhuis reeds zijn overleden. Men vreest voor het leven van verschillen de zwaargetroffenen. Een groep adspirant- offcieren van dc cavalerie volgde onder lei. ding van instructeurs der genie een cursus over ontploffingsmiddelen. Tijdens de instructie stonden 35 adspirani' ofcieren met eenige onderofficieren rond een hoeveelheid van 20 kg. ontplofbare stoffen. Men bracht tonïet-patronen tot ontbran ding en de laatste daarvan explodeerde op een moment, dat men de mogelijkheid daar van reeds geweken achtte. Plotseling deed ®ich een explosie voor. welke zoo hevig was, dat de militairen in de lucht werden geslingerd, of tegen den grond geslagen, met het bovengemelde ge volg. De minister van oorlog, generaal Denis, heeft zich naar het terrein van de ramp be geven. Japansche parlementsleden in „debat" Belden naar het zlekenhnis In .het Japansche parlement is het gister tot een vechtpartij gekomen, waarbij tweo afgevaardigden werden gewond. In de zitting van de commissie militaire ondersteuning raakte de links-ge- oriënteerde afgevaardigde. Matsumoto, de „sociale massa-partij" in een heftige woordentwist met afgevaardigde Nanjo van de Seiyukai-partij. De twist ontaardde ten slotte in een kloppartij. Voordat de vechtersbazen van elkaar kon den worden gescheiden hadden zij elkaar reeds zoo toegetakeld dat beiden met ern stige sn ij won den en builen in .liet zieken huis moesten worden opgenomen. HET WATER WAST IN FRANKRIJK De voortdurende regens der laatste twee maanden hebben in Noord- en O.-Frankrijk reeds tamelijk groote overstroomingen, ver oorzaakt. Men heeft de scheepvaart op de Saone en een deel van de Seine reeds moeten staken. Alle direct aan de Seine gelegen terreinen, wel'ke bestemd zijn voor de as. wereldten toonstelling, zijn overstroomd. Op een groot deel dezer terreinen moest het werk reeds wonden onderbroken. Bij d.e Pontneuf, waar de was altijd met aandacht wordt gevolgd, kom men waa men, dat de grasperken langs de rivier op het punt staan, geheel door het water te worden overstroomd. De scheepvaart ligt miet stil, doch wordt voor groote vaartuigen moeilijk. BARNEVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA Levert alle MELKPRODUCTEN, met goud bekroond uiterst concu'reerend. <- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. ('Adv. J Hij kon het in den heilstaat niet uithouden (Van onzen Duitschen correspondent). In het Derde Rijk is het weliswaar mode geworden, systematisch allerlei Jeelijks omtrent Sovjet-Rusland te vertellen, maar toch beschikte men tot dusver over betrek kelijk weinig betrouwbare documenten, welke in staat stelden, om een objectief beeld te krijgen van wat er in het voor malige czaren-rijk nu eigenlijk gaande is. In het „Berliner Tageblatt" komt thans Kurt von S t u 11 e r he i m, de Londen sche medewerker van genoemd orgaan, onze aandacht vestigen op een aldaar verschenen book van Andrew Smith, een com munist,- die met zijn vrouw in 1932 Amerika heeft verJaten, om in de Russische raden republiek de verwezenlijking van zijn ideaal te beleven. ITier heeft men dus met eo.n arbeider te doen, die onder de Russische arbeiders heeft geleefd en uit persoonlijke, ervaring weet, hoe het daarginds toegaat. Daar men te Moskou goed op de hoogte was van Andrew Smiths communis tische activiteit in U.S.A. werd hij kame raadschappelijk ontvangen en als ervaren specialist op technisch gebied kreeg hij een flinke betrekking in de Electrozavod- fabriek te Aioskou. In zijn boek vertelt Smith dan ook, dat hij persoonlijk geen reden had om te klagen. Pas toen hij zijn eigen '.lot ging vergelijken met dat van zijn klasse-genoot en, kwam hij tot de ontnuch terende gewaarwording, dat zijn weg hem niet naar den communistischen hemel, maar naar de bolsjewistische hel had geleidl In zijn boek stelt Smith vast. dat het buitenland zich in zijn oordeel maar al te snel laat misleiden door een door en door verlogen propaganda-apparaat, dat technisch uitstekend is ingericht, maar in werkelijk heid s','echts over de befaamde Potemkische dorpen vertelt De burolcraten en de voor aanstaande „Parteibonzen" hebben het be trekkelijk goed. maar het Russische volk leeft in ellende! fn iedere fabriek ontmoet men een groot aantal carrière makers, die rev's*reeren en calculeeren. maar in werkelijkheid staan de machines stil en de productie verslindt in het gunstigste geval sommen, die een kapitalistische ondernemer nooit zou kun nen verantwoorden. Om zuJk 'n onzinnig, bedrijf toch te kunnen volhouden, moeten de arbeiders het leven van galeislaven leiden, terwijl hun politieke betrouwbaar heid bovendien streng gecontroleerd wordt aoor een staf van spionnen! Overal, waar hij kwam stelde Andrew Smith een onge lijkheid vast, die aan den ergsten tijd van het czaristisch bewind herinnerde. Veel erger nog dan in de groote steden gaat het toe op het platteland. Smith heeft deelgenomen aan een propagandareis i het gebied, waar de WolgarDuitschers woner». Oorspronkelijk was deze tocht bedoeld als een weerlegging van de door Hitier geuite beschuldigingen, maar in werkelijkheid vond men slechts een bevestiging van wat deze heeft beweerd. De collectieve arbeid heeft tot collectieve olJende en armoede geleid en volgens den auteur is de levens standaard zoo diep gezonken, dat een soort gelijke ellende in U.S.A. den stoot gegeven zou hebben tot een bloedige revolutiel Drie jaar. dat wil zeggen tot in het voor jaar van 1935, heeft Smith het in den heil staat der bolsjewiki uitgehouden. Met bo- iiu.'p van zijn Amerikaansche pas wist hij toen over de grens te komen. Thans voelt hij zich verplicht, aan de wereld' hekend te maken .hoe 't daarginds in werkelijkheid e uitziet. Hij doet zulks op nuchtere en zak. lijke wijze, legt officieele documenten voor en noemt voor zoover anderen hierdoor niet in levensgevaar worden gebracht namen en plaatsen. Hij schildert op pakken de wijze de algemcene ontevredenheid in de Russische arbeiderswereld en de cvnischo opmerkingen over de zoogenaamde vaart van bet vo.k" doen zoo echt aan, dat men hier stellig niet met leugens te maken heeft. Nu pas begint men te begrijpen, waar om de bewindvoerders Stalin voorop 1 honderden menschen laten arresteeren. om door middel van sonsationeele processen de aandacht van de groote massa van werkelijken toestand af te leiden. Volgens Kurt von Stutterheim blijft hier alleen nog maar de vraag onbeantwoord, of het de klpine m;s''ndi'»prs z'in. die door do GTontorp vpsJnrht wo-deri of nmeekeerdl Andrew Sm'tb was niet lang eenoog in Rnciqnfi. om zu'kn pree'pa vast to ptpllen. Ook weet. hij nlpf. of h°t R'icpjcohp volk sterk genoeg is. om de ket-nen van zlrh af te werpen. Hij acht zich alleen geroepen, om het scherm op te halen voor een bloe dige comedie, zooals die zich thans in den rooden heilstaat afspeelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2