STADSNIEUWS De Begrooting in den Leidschen Raad WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 ZIJ SLUIT ALLEEN OP PAPIER ZEGT DE HEER DE REEDE Belastingverhooging z.i. de eenige uitkomst De concessie aan de Eltax bestreden Laat in den avond kwamen B. en W. reeds aan 't woord Gistermiddag werden de begrootingsdebat- ten voortgezet De Voorzitter deelde eerst echter mede, dat de heer A. J. Schoneveld als raadslid heeft bedankt. Eerste spreker is de heer Hessing (s.d.), die aanvangt met een bestrijding van de uit latingen van den heer v. d. Laan en op zijn beurt de liberale partij allerlei verwijten doet. Ook aan de bestrijding van den heer Würtz besteedt spr. geruimen tijd, om ver volgens met buitensporig veel citaten verzet aan te teekenen tegen de vergunning die B. en W. hebben verleend aan de Eltax tot het instellen van een autobusringlijn. De tram onderhoudt een vijfminuten-dienst Station Hooge Rijndijk en de autobus zal voor een groot gedeelte over denzelfden weg rijden. Natuurlijk zal de autobusdienst daar reizigers vinden. De N.Z.H.T.M. zal van deze buslijn aanmerkelijke schade lijden. Wat is dit ook voor een bediening van onze klanten? De N.Z.H.T.M. is toch een behoorlijke afnemer van electrische stroom. Rancune-maatregelen van de N.Z.H.T.M. liggen voor de hand. Spr. maakt voorts bezwaar tegen het feit dat bij de Lichtfabrieken personeel moet af vloeien, maar dat toch een werktuigkundig bedrijfsingenieur wordt gevraagd. Vervol gens verdedigt spr. zijn voorstel om meer dan tot nu toe onderhoudswerk in eigen be heer uit te voeren en ook zijn voorstel om B. en W. te verzoeken in overleg met het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en z. m. in samenwerking met de werkgevers en de werknemers de moge lijkheid te overwegen te Leiden een textiel school te vestigen. Tegenover den heer Goslinga merkt spr. op niet te begrijpen waarom geen fictieve bedragen op de begrooting mogen worden geplaatst. Het Rijk doet dat ook op zijn be grooting. De heer Goslinga verwerpt de voor stellen met B. en W. maar stelt geen andere daarvoor in de plaats. Spr. is tegen het voor stel van den heer Eikerbout om de ongeval len-risico van het gemeentepersoneel bij de Rijksverzekeringsbank onder te brengen. De reserve die op deze wijze kan worden ge vormd wil spr. liever voor de toekomst be waren. Tenslotte zet ook deze spr. uiteen dat •hij het kabinet-Colijn niet je dat vindt. Lang niet. De heer v. d. Kwaak (c.h.) steunt het voorstel van mevr. Braggaar—de Does om de subsidie voor uitzending van kinderen naar Vacantie-kolonies niet te verlagen. Spr. vraagt toezicht op de naleving der venters- verordening. Het oprichten van een centrale reparatie-werkplaats voor schoenwerk van werkloozen en het verstrekken van schoenen aan schoolkinderen zijn mogelijk te combi neren. Bestaat niet de mogelijkheid, dat ook aan andere werkloozen gelegenheid wordt gegeven hun vakbekwaamheid te onderhou den. Voorts acht spr. een gediplomeerde ver pleegster in het particulier tehuis voor ouden van dagen in „Grenshoek" gewenscht. De heer Lombert (r.k.) zegt dat ver schillende in de geleidebrief bij de begrooting gemaakte opmerkingen aanvechtbaar zijn. Het toepassen van perspectief-bezuinigingen acht spr. onjuist en de vermindering van de storting in het vernieuwingsfonds van de Lichtfabrieken ongeoorloofd. Spr. spoort aan tot bezuiniging. Het wil er bij spr. r.iet in, dat het bij de gemeente ook inderdaad reeds ernst is met de bezuiniging. De onder houdswerken kunnen ongetwijfeld beperkt. Het aantal dienstrijwielen is veel te groot (er zijn er 295). Ook op het aantal telefoon gesprekken kan wel bezuinigd worden. Spr. vraagt waarom de s.d. wethouders wel te genwoordig zijn bij de ontvangst van het be stuur der 3 October-vereeniging op het ge meentehuis, maar niet meegaan naar het v. d. Werfpark om getuige te zijn van dekrans- legging. Aan de verkeersregeling in onze stad ontbreekt het een en ander. Beter politietoe zicht in de buitenwijken is noodig. Spr. ver zet zich mèt den heer Hessing tegen de con cessie aan de Eltax voor de nieuwe autobus- lijn. Een ernstige financieele vermaning De heer Re ede (c.h.) zegt dat behalve de crisis ook andere factoren een woordje mee spreken bij de behandeling der begrootings- positie. Spr. noemde o.a. de zeer groote be dragen noodig voor rente en aflossing. De opbrengst van de belastingen is niet vermin derd en ook andere inkomsten zijn niet ver minderd. Toch is het bedrag van de inkom sten uit de Lichtfabrieken vermeerderd van 166000 in 1924 tot 1.737.000 in 1936. Uit de reserves is in de laatste 5 jaar 1.250.000 opgesoupeerd. En dan spreekt men nog van een sluitende begrooting. Men is eenvoudig zijn kapitaal aan 't opmaken. De toestand is critiek en dat is dan ook wel de reden dat deze begrooting, die töt stand is gekomen Onder s.d. invloed, in geen enkel opzicht de roode signatuur draagt. De begrooting is thans weer uitslui tend op papier sluitend gemaakt. Be zuiniging moet sterk doorgevoerd wor den. Blijkbaar zal versobering aan de Lichtfabrieken thans een feit worden. Te lang heeft men daar de belangen der gemeente op bedenkelijke wijze uit het oog verloren. De bezuinigingen door B. en W. overigens voorgesteld, zooals de vermindering der sub sidies, zijn klein-goed. Dit is kruideniers politiek. De reserves zijn opgemaakt en Burg. en Weth. komen met middelen die de toets der critiek niet kunnen doorstaan. Spr. noemt o.a. de egalisatie der pensioenen. Hiermede maken we op, wat aan de toekomst tfen goede zou moeten komen. Dit acht spr. principieel verkeerd. Dat het Sijk dit ook zou doen is niet juist. Met de bezuiniging door de afvloeiing van personeel staat het eenigszins anders. Maar toch rijst de vraag wat hiervan terecht zal komen. Ook met de voorstellen omtrent de herberekening der pensioenen kan spr. zich niet vereenigen. Het is een middeltje om het er te laten uitzien alsof de begrooting sluit: [Wat betreft de post renten van geldleenin- gen (nml. de leeningen van de Rijksverzeke ringsbank) gaat spr. met den heer Goslinga mee. Deze post is eenvoudig camouflage. Re serveering en kapitaalsafschrijving voor de Leidsche Duinwatermaatschappij acht spr. noodig. Met de waterwinning is het niet ge heel in orde. In de Memorie van Antwoord staat dat het niet de gewoonte is op obligatie- bezit af te schrijven. Spr. zou wel eens willen weten wie de auctor intellectualis van dit mooie zinnetje is. Er is maar één middel om de terug gang van de gemeente te stuiten en dat is: Belastingverhooging. Het is de tijd van de s.d.a.p. om te zeggen: We moeten het geld halen waar 't zit. We mogen immers geen financieele avon turiers zijn. Als we belastingverhoo ging toepassen dan hebben we de thans voorgestelde onjuiste en onge- wenschte middelen niet noodig. De heer Groeneveld (s.d.) dringt weer aan op het financieel mogelijk maken der zomerconcerten. Voorts zou spr. gaarne auto buslijnen naar geïsoleerde stadswijken inge steld zien. Aan de nieuwe lijn van de Eltax heeft men niets. Deze concessie acht spr. bo vendien ook niet juist. Het is heelemaal niet onmogelijk dat dit de ondergang van de stadstram beteekent. Spr. verdedigt zijn voor stel om de subsidie voor de teekenschool niet te verlagen. De heer v. d. Re ij den (c.h.) brengt hul de aan B. en W. voor het werk door het col lege verricht. De benoeming van de twee roode wethouders heeft dit voordeel gehad dat de opposanten van vroeger, thans, zon der veel leven te maken, de verantwoorde lijkheid mee moeten dragen en daden.moeten verrichten in plaats van alleen holle woor den te gebruiken. De heer Bergers (r.k.) is tegen optoch ten op Zondag, omdat het o.a. de politie noo- deloos werk geeft op den rustdag. Spr. steunt het voorstel om het verspreiden van obscene lectuur tegen te gaan. Dit is een groot kwaad cnder de zon. Uitvoerig gaat spr. weer in op de kwestie van de keurloonen. Voor varkens betaalt men alles met alles, per stuk 7.60. Buiten de gemeente bedragen de kosten 2.80. Dat verschil is toch waarlijk te groot. Ook de bevoorrechting van grootere firma's is onjuist. De heer Schoneveld (a.r.) wijst er op dat bij de uitvdbring van schilderwerk bij de Lichtfabrieken het materiaal wordt geleverd door de fabrieken zelf, terwijl het werk dan door particulieren wordt verricht. Dit acht spr. onjuist. Er zijn verschillende objecten die voor normale aanbesteding in aanmer king komen. Spr. bespreekt voorts de volks huisvesting. De gemeente is moreel verplicht aan het plan van „Ons Belang" mede te werken. Spr. verdedigt zijn voorstel waarin B. en W. verzocht wordt te willen bevorde ren, dat het voorstel tot verlaging van de huren van een groot aantal met overheids steun gebouwde woningen, momenteel in be handeling bij de Commissie van Fabricage, uiterlijk 1 April 1937 worde ingevoerd, met dien verstande, dat aan de huurverlaging te rugwerkende kracht worde verleend tot 1 Jan. 1937. De heer Jongeleen (s.d.) verdedigt zijn voorstel om de subsidie voor de verpleging aan de wijkgebouweni niet te verminderen. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. AVONDVERGADERING In de avondvergadering is het woord aan den heer Schüller (s.d.), die, nu 't zijn beurt is. allereerst den heer v. d. Laan om zijn uitlatingen kapittelt om daarna te ver dedigen zijn voorstel om ter bevordering Van de werkgelegenheid een Gemeentelijk Bu reau voor werkverruiming in te stellen. Dit voorstel sluit aan bij het voorstel-v. Eek c.s. inzake de contactcommissies. De meer-werk- actie moet ook in Leiden ter hand worden genomen. Spr. zou gaarne zien, dat zijn voor stel in prae-advies werd genomen. Openbare Werken en V olksgezondheid Voorts verdedigt spr. zijn voorstel om B. en W. uit te noodigen plannen en kostenbe rekeningen te maken en in te dienen voor de demping van het laatste stukje Levendaal en voor de verbreeding van de Jan van Goyen- brug. Het uitvoeren van werk door straat- makers in daggeld acht spr. verkeerd en voor de gemeente onvoordeelig. Het werken in ta rief is nog steeds de beste regeling. De ra ming van benzine voor de Reinigingsdienst was aanvankelijk naar spr. meende 10.000 L. te hoog. De raming is nu verlaagd. Spr. heeft voorts bezwaar tegen de roekelooze wijze, waarop met oud materiaal wordt omgespron gen. Laat men maar eens op de hulpwerf gaan kijken. Goede en slechte steenen liggen er door elkaar. Spr. hoopt dat de Voorzitter eens naar de hulpwerf zal gaan De Voorzitter: Om puin te sorteeren. D eheer Schüller: om te zien hoe het er gesteld is. Spr. dringt aan op spoedige behandeling van zijn interpellatie inzake de handelingen van het bestuur van „Tuinstadwijk"'. Die zaak loopt nu al een jaar. Is het omdat vroeger een hoofdambte naar der Lichtfabrieken de administratie heeft gevoerd, dat men deze zaak niet wil onderzoeken? Ook dit jaar stelt spr. weer voor het opnemen in het bestuur der Ge meentelijke Woningstichting van een bewo ner van de woningen der Stichting. De uit voering van eventueele saneeringsplannen zou spr. gaarne zien opgedragen aan wo- ningbouwvereenigingen. Daarna bespreekt spr. uitvoerig de zaak van de volkshuisves ting die, volgens spr., door B. en W. steeds maar sleepende wordt gehouden, terwijl goedkoope arbeiderswoningen noodig blij ven. B. en W. maken weer reclame met de voorbereiding van saneeringsplannen. Maar hoeveel jaren moeten daar weer niet over heen gaan? Een groot aantal woningen dient onbewoonbaar te worden verklaard. Wanneer B. en W. weigerachtig blijven hun plicht te doen zal spr. overwegen gebruik te maken van het recht, dat hem bij art. 19 der Woningwet wordt verleend. De heer Wilbrink: O zoo! De Voorzitter: Nu zijn wy geheel ver pletterd! Personeelszaken De heer v. d. Voort (s.d.) bespreekt een aantal personeelszaken. Vooral de wijze, waarop de losse incasseerders bij de Licht fabrieken worden behandeld acht spr. on juist. De rechtspositie der arbeidscontractan ten is nog steeds niet geregeld. Het politie personeel is in Leiden een stiefkind. De be vordering der agenten 2e klasse zonder diplo ma tot agenten le klas vindt niet plaats om dat een prikkel tot het behalen van het di ploma dan zou gaan ontbreken. Spr. méént dat dit geen argument is, omdat alle agenten 2e klasse die voor bevordering in aanmer king zouden komen, hun studie om de een of andere reden hebben moeten staken. Spr. geeft in overweging een klein examen in te stellen om de moeilijkheid op te heffen. Spr. verdedigt daarna een voorstel om een, volgens hem een zeer zachte vorm van mede zeggenschap voor het gemeente-personeel, in te voeren. Deze medezeggenschap betreft be zuinigingsmaatregelen direct de belangen van het personeel rakende. Mevr. d e C 1 e rd e B r u y n (s.d.) breekt een lans voor een tehuis voor ouden van da gen in het voormalig militair Invaliden-huis. Mèt den heer v. d. Kwaak dringt spr. aan op toezicht op en een gediplomeerde kracht in het particulier Tehuis voor Ouden van Da gen aan den Hooge Rijndijk. De heer Sne 1 (s.d.) meent dat een aantal werken in werkverschaffing worden uitge voerd, die toch als normaal moeten worden aangemerkt. De werkverschaffing is een mid del geworden om de loonen te drukken. Moge in dit euvel verbetering komen. De werk loosheidscijfers in onze stad zijn zeer onbe vredigend. Hier behandelt spr. uitvoerig de merites van „Het Plan". Spr. dringt aan op een onderzoek naar het aantal jeugdige werkloozen. Voorts bepleit spr. de erkenning van de Leidsche Werkloo- zenvereeniging op gelijke voet met de vak- vereenigingen. De heer v. Rosmalen (c.h.) spreekt over den desolaten toestand van een aantal particuliere straten. Deze zaak heeft spr. reeds meermalen ten berde gebracht maar totnogtoe zonder resultaat. Het overzetveer aan de Rijn- en Schiekade willen B. en W. niet opheffen. Maar dient dan het loon van den bediener van het veer niet verhoogd? De heer Tobé (r.k.) vindt afvloeiing van overtollig personeel noodzakelijk. Men kan hier f 3-1000 bezuinigen alleen wat de Lichtfabrieken betreft. Ook op andere be drijven zal in dit opzicht nog wel bezuinigd kunnen worden. Spr. spreekt zijn misnoegen uit over het gebruiken van een gemeentelijk gebouw als show-room voor een inkoop- vereeniging met uitstalling van artikelen voor een particuliere fabriek. Spr. is sterk gekant tegen het voorstel-Hessing om onder houdswerk in eigen beheer uit te voeren. Het is spelen met de belastinggelden. Een com missie voor werkverruiming is geheel over bodig. Het plan van den arbeid is theorie, een mooie suggestie, maar in de practijk zal er niet veel van terecht komen. Van de s.d. wethouders had spr. gedacht, dat ze groote veranderingen teweeg zouden brengen. Maar het is alles bij het oude gebleven. Wethouder Tepe komt aan 't woord Thans komen B. en W. aan 't woord en wethouder Tepe opent de rij. Spr. is geen tegenstander van medezeggen schap. Reeds 20 jaar geleden stond hij op 't standpunt, dat er in de medezeg genschap iets goeds kan schuilen. Spr. heeft echter het bezwaar, dat in deze zaak nog steeds geen communis opinio bestaat. Op grond van dat feit moet spr. de medezeggenschapsvoorstellen afwijzen. Er zijn verschillende soorten van medezeg genschap, nml. een adviseerervde medezeg genschap en een mede-beslissende medezeg genschap, beide zoowel aan de voet als aan de top. De adviseerende medezeggenschap aan de voet heeft men hier. De beslissende medezeggenschap aan de voet en aan de top heeft men nog nergens. Het voorstel-v. d. Voort heeft geen nut. En spr. ziet er ook een gevaar in, omdat te sterke invloed zou kun nen worden uitgeoefend op den leider van een bedrijf. De zaak is nog veel te onzeker. Laat men afwachten hoe het in Amsterdam uitpakt. De rechtsregeling voor het los personeel komt spoedig in georganiseerd overleg. Op de kwestie van de schoenreparatie voor werkloozen wil spr. niet vooruitloopen. Het voorstel-Goslinga in zake verstrekking van warm voedsel bedoelde de heele school kindervoeding om zeep te brengen. Deze zaak komt nog aan de orde in verband met andere zaken. De bezuiniging op het be- waarschoolonderwijs zal door den wethouder van Financiën behandeld worden. De plan nen kan spr. nog niet openbaar maken, om dat de Commissie van Onderwijs deze zaak nog behandelen moet. De heer Goslinga sprak van het koopen van een kat in de zak, wat deze onderwijsbezuiniging betreft, maar zulk een kat heeft ook de heer Goslinga wel eens verlttcht en dan niet voor f 11000.maar VOÓr f 30.000.—. De heer Goslinga: Men kan er beter een verkoopen dan koopen. (Gelach). Daarna sluiting. De heer A. J. Schoneveld gaat heen als raadslid A. 3. Schoneveld meegedeeld heeft de heer A. J. Schoneveld als raadslid bedankt. Zulks *taat in ver band met 't feit, dat de heer Scho neveld, die bij den Armenraad werk zaam was, tenge volge van voeging controlediensten van dan Armen raad, den Socia len Dienst en Maatschappelijk Hulpbetoon ia gemeentedienst overgaat en dus niet langer raadslid mag zijn. De heer Schoneveld. die ook vroeger reeds korten tijd zitting had in den Leid schen raad (n.l. van 7 Sept. 1920 tot Sepu '23) nam op 16 Juli 1934 de plaats van mu wijlen den heer Huurman in en werd bij de verkiezingen van 1935 als no. 4 van de a.r.- lijst herkozen. Zijn candidatuur werd vooral van arbeiderszijde hartelijk aanbevolen en .het spreekt vanzelf, dat speciaal de sociale aangelegenheden zijn belangstelling hadden. In 't bijzonder interesseerde hij zich voor volkshuisvestingsvraagstukken. De heer Schoneveld maakte deel uit van de commis sie van Financiën, van de commissie van beheer over he.t openbaar Slachthuis en vart de commissie voor den G. G. D. en den Keuringsdienst van Waren, wei een bewijs dat zijn belangstelling niet eenzijdig was. De heer Schoneveld sprak altijd met groo te kennis van zaken en had toet respect van den geheelon raad. We zetten dit alles in dien verleden tijd, hoewel dit eigenlijk onjuist is daar de heer Schoneveld in deze begrootingsdagen zijp aandeel in de beraadslagingen nog neemt. Maar het zal dan nu toch spoedig afge- loopen zijn. De raad en vooral de a. r.-frac- tie zal hem ongaarne zien heengaan. De opvolger van dien heer Schoneveld op de a.r. lijst is de heer P. v. d. Tas, di recteur van de Middenstandsbank alhier. Berst wordt weer no. 1 van de lijst, de heer J. G. van Es benoemd, maar deze zal zijn benoeming waarschijnlijk wel niet aan nemen. Het economisch leven onder leiding van den staat Lezing van den heer A. Knetsch Op uitnoodiiging van de Studieclub van den Chr. Besturenbond sprak de heer A. Knetsch over ..Het economische leven onder 'leiding van den Staat". De samenkomst, die in Gebouw Patrimo- nieuw werd gehouden, werd op gebrui kelijke wijze door den voorzitter, den heer D. Hendriks geopend. De heer Knetsch, die vervolgens gelegen heid kreeg zijn rede uit te spreken, ving aan met er op te wijzen, dat omstreeks 1300 een nieuwe tijd aanbrak. Met het einde der feodale maatschappij, berustend op het leen stelsel, eindigen de middeleeuwen en vangt deze nieuwe tijd aan. In de 14de en 15d« eeuw zien wij de politieke ontwikkeling gaan in de richting van een centraal gezag. De ontdekking van Amerika (1492) en de zeeweg naar Indië (1498) openden toenter tijd wijde perspectieven. Spr. toonde verder aan, dat de eischen van den nieuwen tijd tot nverheidsbemoeiiing leidden. Uitvoerig weidde spr. nu uit over het Mer cantilisme, dat ten doel had de binnenlanó- sche nijverheid en de buitenlandsche han del te bevorderen en dat tevens moest lei den tot concentratie van de Staatsmacht Achtereenvolgens besprak de heer Knetsch hoe men in Frankrijk Engeland en Duitsch land, dit doel tracht te hereiken om ten slotte ook een bespreking aan Nederland tp wijden. De industrie werd in ons land zeer lang verwaarloosd. Handel en scheepvaart waren nummer één. Voortgaande wees spr. er op, dat het Mer cantilisme niet op wetenschappelijke basis is gefundeerd. De opvatting van het stelsel is machtsvorming en steunde geh'eel op den Staat. Reactie moest hierop volgen. „Terug naar de natuur" werd de leuze, „laat maar waaien" de hoogste wijsheid'op economisch gebied. Als spr. dan eerst nog uiteengezet had, dat de nieuwe richting op economisch terrein zich meer toelegt op de besturing der eco nomische verschijnselen, behandelde spr. tenslotte de bemoeiing van den Staat in den tgenwoordigen tijd op dit terrein. Een uitgebreide bespreking volgde op dit referaat waarbij nog veel door spr. werd verduidelijkt. BUURTVEREEN. „HOOIGRACHT" Op do dezer dagen gehouden vergadering iyan de Hooigracht-bewoners, werd o.m. dooi den penningmeester verslag uitgebracht over de ontvangsten, en uitgaven, betrek king hebbende op de laatste versiering. Ook werd mot algemeene stemmen beslo ten een Buurtvereen. op te richten. De leden van het versierings-comité tra den af en een nieuw bestuur werd geko zen. Het nieuwe Bestuur bestaat uit de hee ren: Dr. J. G. van Es, voorzitter; A. van Duyn, Secretaris; J. A. N. Brugman, Pen ningmeester; Th. C. van Kamp, A. v. d. Ouweelen en J. J. van Weerlee. Besloten werd om den Hookrracht-bcwo- ners een door hen zelf te bepalen maande- lijksche bijdrage te verzoeken en die maan delijks te doen innen. Op deze wijze zal er een :as gevormd wor den, waaruit de benoodigde gelden voor even tueele versieringen geput kunnen worden. Het bestuur is opgedragen een concept reglement vast te stellen en dit op een bin nenkort te houden algemeene vergadering ter beoordeeling voor te leggen. DE ORANJEFILM IN HET H.G. OF ARME WEES EN KINDERHUIS Het was voor de Weeskinderen van bo vengenoemde instelling gisterenavond een aardige attractie dat zij de OranjefiJm mochten zien. In de feestelijk versierde zaal waren alle kinderen, het Bestuur en genoo- digden bijeen en zagen in het eerste deel Hitsen van het Vorstenhuis sinds 1900 waarin tal van historische momenten voor kwamen. In het tweede deel werd de Ver loving. Ondertrouw. Beëediging en de Tlaagsche feesten in beeld gebracht, terwii' het derde deel geheel gevuld werd met de groote dag van het Vorstelijk HuweJijk. Wat hebben de kinderen genoten en wat klapten ze als de lachende gezichten van het Vorste lijk Paar telkens weer od bet doek kwamen. Tusschen de film werden door een meisjes koor verschillende feestliederen gezongen, welke in een door een weesjongen fraai ge- teekend programma waren opgenomen. Het is een mooi geslaagde avond geweest waarmee de beer Joh.. Geijtcnbeek, die deze mooie film vertoonde, veel succes oogstte. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 22 Februari. 6S93. Massaro Bartoli, Leiden, Haarlemmer straat 46a, granietwerkers; consumptie-ijs- faihricatie. Venn.: C. Massaro en S. Bartoli, Leiden. Wijziging. 20 Februari. Firma Kooy en Kool, Alphen a. d. Rijn, Gouwsluischeweg 68a, bakkerij-grondstoffenfabriek. Venn* N. H. Kooy (H.V.). 22 Februari. LIandelshuis „De Ringklem", Leiden, Kamerlingh Onneslaan 53, produ- ceeren van en handeldrijven in ringklem men. E.: F. G. Rosier Jr., Leiden. 23 Februari. J. J. Dingjan, Leiden, Llooge Rijndijk 1, bleekerij. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma J. J. Dingjan en Zoon (B.P.). Ven-n.: .Tos. Joh. Dingjan en Joh. Jos. Ding jan, Leiden. A. de Moov H'n Rijnsburg. Vliet Z.Z 3, rund- en varkensslagerij: handel in kruide nierswaren. Wijz. hande'sn. in: H. de Mooy Azn. Wijz. uitgeoef. bedr.: thans alleen rund en varkensslagerij. Uittr. F. A. de Mooy, dd Sept. 1936. N. E.: H. de Mooy Azn., Rijns burg. FRIESLAND-HOLLAND BANK NV AMSTERDAM 4/2%SCHULDBR I EVEN a lOO in coupures van 10 00.—, 500.— en 100.— Beursnoteering is aangevraagd. HET RESIDENTIE-ORKEST EEN FEESTELIJK SLOT Prof. Georg. Szell - Ida Handel Muziek van zonneglans en lichtende vreugde; muziek die gloeit als goudtopazen en karbonkels; muziek, spattend als vuur werk, uitwaaiend in regenboogkleuren; mu ziek die in fonteinen omhoogspringt en u overplast met een regen van vreugde. Dat zijn allemaal goedkoope vergelijkin gen, doch we weten geen betere. Het was dan ook een avond, waar in de muziek in haar ongereptheid van absolute muziek tot ons kwam. Muziek waarbij niet zwaar behoefde te worden gedacht en gemediteerd, doch die men eenvoudig als een verkwik kend bad over zich voelde komen. Voor de eerste maal werd te Leiden de weinig gespeelde Vierde Symphonie van Anton Dvorak uitgevoerd. Wc zullen er niet veel van zeggen. Alleen dit ééne, dat degene, die in de meest misanthropische stemming in de Gehoorzaal kwam, na het aanhooren dezer Symphonie zich in de meest behaag lijke stemming zal hebben gevoeld, is. vooral in onzen tijd al lof genoeg. Het is alles Tsjechische levensblijheid. Geen problemen' De merel die in den vroegen morgen in hel hoogste topje van een boom de opkomende zon bezingt, stelt zich ook geen problemen. De wilde zwanen die om dezen tijd des nachts hoog door het luchtruim vliegen en hun welluidend geschal laten hooren, stel len zich ook geen problemen. En toch zijn zij koninklijke vogels, de vogels van Apollo. Deze muziek bezit de koninklijke zorgeloos heid van de zwanen, de luchthartigheid die waardig is. Zij was ons nieuw en tegelijker tijd vertrouwd. Zij wemelt van frissche, bijna populair aandoende melodieën, doch gedragen door een zonnige kleurenpracht en zeldzaam frissche rhythmen. Zij verebt somtijds tot een stil maar intens pleizier, om dan weer aan te groeien tot een openbare vreugde waarover eindelijk gouden fanfaro nades van de bazuinen heenklateren. Het Adagio! Hoe eenvoudig van melodiek is dit in wezen. Het is of een mannelijke en een vrouwelijke partij elkaar wederkee- rig verhalen van hun uiterst gelukkige stemming, tot eindelijk een fraaie fluitsolo komt, voortgezet door den concertmeester En dan volgt het opgetogen spel van het geheele orkest, waarboven weer de trompet ten schateren. Men bewondert de prachtige instrumen tatie. Zeker, dit is geen moderne muziek en toch ontdekt men, welke prachtige vond sten en combinaties geheel ongezocht door Dvorak worden benut. Nobel ook het Allegretto gracioso, in den grond eenvoudig en toch zeer rijk aan mu zikale fantasie. Zoo treft ook de Finale door eenvoud en charme. Dit alles is argelooze lyriek van een buitengewone bekoring. En Prof. Georg Szell toonde opnieuw welk een buitengewoon begaafd dirigent hij ia toen hij ons deze muziek voor liet spelen. Na de pauze waren we getuige van het optreden der 13-jarige violiste Ida Handel. Zij speelde het vioolconcert van Brahms, waarin de violistische moeilijkheden liggen opgestapeld.. Doch het spel was bewonderenswaar dig. Met een rustige en kordate ze kerheid betreedt dit jonge kind het podium. Van af het eerste oogenblik toont zij, dat zij zeker is van haar zaak. Het zeer moeilijke passagespel vindt een beheerschte vertolking. Stokvoering, vinger zetting, loongeering, dat alles karakteri seerd de geboren violiste, die een voortref felijke school heeft doorloopen. Bij name in de hoogere ligging is haar spel uitermate brillant. De overigens zeer nobele tonen op G- en D-snaar kunnen en zullen op den duur nog aan draagkracht winnen. Alle voorwaarden zijn aanwezig om dit spel tot de hoogste orde te kunnen op voeren. Hoe prachtig zong de viool in de gedragen passages, wanneer het thema weer in zijn volle schoonheid uit de varia ties te voorschijn kwam. Hoe technisch voortreffelijk werden de cadenzen gespeeld en wel meesterlijk was hoe de cadenzen het thema weer in de hoogste positiegre pen in ongerepte zuiverheid te voorschijn kwam Ik denk ook even aan de orkestrale in leiding van het Andante, met de schitteren de hobosolo van Jaap Stotijn en hoe ver volgens dit toongedicht vol elegische ver rukking op bewonderenswaardige wijze door de violiste werd voorgedragen. Een storm van toejuichingen barstte na de finale los. Trouwens na het eerste deel was de geestdriftige, bewondering van de stampvolle zaal reeds op overtuigende wijze gebleken. De hulde gold in de eerste plaats de kleine violiste, doch eveneens den voor- treffelijken dirigent en het orkest. En eindelijk werd de avond besloten met drie fragmenten uit „La Damnation de Faust"; „Menuet, des Follets"; „Danse des Sylphes" en „Marche Hongroise". Ik heb hier te Leiden in al die jaren deze drie stukken nog nimmer zoo zeldzaam mooi hooren spelen; nimmer zoo fijn rhythmisch gekarakteriseerd de „Danse des Sylphes", nimmer zoo knetterend en vurig de „Marche Hongroise". Het was, huiselijk gezegd, de muzikale uitsmijter van dezen avond, een orgie van klankkleuren, melodie en rhyth- me, waarbij de leider zijn orkest en toehoor ders opzweepte tot een geweldige geestdrift. En nu roepen we het Residentie-Orkest een hartelijk tot weerziens toe. onder warme dankbetuiging voor alles wat het ons dezen winter' bracht. Frauduleus ingevoerd sigarettenpapier vervoerd Gisteravond is op het station alhier door Rijksambtenaren aangehouden zekere G. v. Z., wonende te Ancldoorn, die frauduleus ingevoerd sigarettenpapier vervoerde. Een groot kwantum sigarettenpapier en het zgn. smokkelvest. waarin 't vervoer plaats vond is in beslag genomen. Door de Rijksambtenaren is tegen van Z. proces-verbaal opgemaakt RADIO DISTRIBUTIE 9.50 Deutschl.s.. 11.20 K. Denmark, 12.20 Brussel VI, 12.50 Droltwtch. 13.20 Brussel VI.. 14.20 Keulen, 14.50 Parüs R-. 16.20 Keulen. 17.20 Brussel Fr, 18.20 Londen Reg., plm. 18.55 Ween enor d v, plm. 20.35 Londen Reg.. 22.Ween enof dlv., I 22.50 Berlün. 23.2o diversen. nma IV: 8— Brusel VI.. 9.20 Gram.« 10.35 Droltwlch, 11.50 Londen Rcg., 13.35 Droltwlch. 14.25 Londen Reg., 15.20_ Droit- wlch, 18.20 Dlveraen, pLm. 18.35 Brussel Fr., 19.35 Droitwlch. DONDERDAG 25 FEBRUARI Programma III: 8— Keulen of dlv.. 12.05 pi •Us R.. plm. 13.05 Brussel VI., 14.20 Grom,niu GRD, 15.05 Deutschl.s., 15.35 Londen Reg., 16-23 Paris P.P of dlv., IC.50 Keulen. 18.25 ParUs R, 19.30 Berlün. 20.20 Rom? of diversen. Programma IV; 8.— Brussel VI.. 9 20 Gram., muz. GRD. 10.35 Londen R.. 13.35 Droltwlch, plm. 14.20 Londen 'Rcg., 15.35 Droitwlch. 18.2D Diversen, plm. 18.40 Brussel Fr.. 19 20 BeromunJ ster. 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A.1 Jansen, journalist; 20.Beromunster. 20.251 Droltwich. 20.55 Brussel Fr.. 21.20 Droltwlci,! plm. 21.40 Brussel Fr.. 22.20 Droitwlch. Agenda Vrijdag 26 Febr. Stadsgehoorzaal, 8 uur,; 8 uur, Gemengd Koor „Sursum Corda",! uitvoering „Les Béatitudes". De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: SCHOORSTEENBRAND Door de politie is gistermiddag een schoor steenbrand gebluscht in 't perecel Schutte- straat 11, bewoond door S. B. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: Th. J. Klefn 23 Jr enP.G Kamberg 23 Jr. OVERLEDEN: C. van Hage zn 17 Jr J, Kleen zn SO Jr S. M. ded Visser zn 12 Jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN GEBOUW SCHIETVEREEN „N. EN O." De schietvereeniging „Ned. en Oranje exploiteert reeds verscheidene jaren eefi» eigen gebouw voor het houden harer schiet* oefeningen. Stond dit gebouw eerst aan hetl het einde der Van Boetzelaarstraat, de door-I gaande bebouwing maakte in 1931 verplaat-l sing noodzakelijk en de vereeniging huurde! voor den tijld van 5 jaren een perceel grond groot 320 M2. aan de Rozenstraat voor 10 et.! per c.A. per jaar. De vereeniging, die thans in financieele moei lij kb eden verkeert, wenscht geen ver-I lenging der huurovereenkomst en moet van de exploitatie van een eigen gebouw afziend Zij stelt aan den gemeenteraad voor het ge bouw voor den prijs van f 96 van haar over; te nemen, zijnde de huurprijs van den grond i der laatste drie jaren, welke nog aan da, gemeente moet voldaan worden. Van dit gebouw wordt ook geforuik ge maakt door den Bijz. Vrijw. Landstorm en de Burgerwacht voor het houden van haar', oefeningen. Zij betalen daarvoor een vergoo ding van resp. f 90 en f 40 per jaar. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor tot deae transactie te besluiten. 15-JARÏG BESTAAN RING ALPHEN EN OMSTREKEN NED. HERV. J. V. OP G. G. De ring Alphen a. d. Rijn en Omstreken van den Bond van Ned. Herv. Jongel.-Veree- nigingen op Geref. Grondslag, herdacht zijn» 15-jarig bestaan in het gebouw Rehoboth aan de Hooftsitraat. De eere-voorzitter, de heer A. J. Dekker,] opende met Schriftlezing en gebed. De heer G. Visser, onderwijzer aan een Chr. school alhier, hield een inleiding overl Fil. 3, waarna een bespreking volgde. Door den heer G. Boer, uit Bodegraven, j werd ingeleid het onderwerp: „Belijdenis doen", waarop eveneens een leerzame be- spreking volgde. De heer Dekker gaf een overzicht over de jaren die heengingen. Met leedwezen werd door hem geconstateerd dat het aantal ver een igingen dat bij den ring aangesloten is verminderde, doordat er eenige overgingen naar andere honden. Enkele vooraanstaande bestuursleden van den ring werden door spr. herdacht, waar na hij zich in 't bijzonder richtte tot Ds. Ba telaan, 2de voorz. van den ring, die in ver band mét zijn herderlijk werk elders gaat wonen. Spr. zegde hem hartelijk dank voor alles wat hij tot den bloei van dit J. V.-werk heeft bijgedragen, waarna Ds. Batelaan d-j bekende zegenbede uit Psalm 134 werd toe gezongen. Ds. Batelaan dankte voor de hem toege- wenschte zegen en eindigde dezen avond met dankzegging. SCHAKEN Het 2de tiental "der Alph. Schaakclub speelde Maandagavond voor de competitie 4de klasse van den Leidschen Schaakbond een wedstrijd tegen „Taveno III" uit Leiden, met het volgende resultaat: A.S.C. „Taiveno III" A. Breedijk—H. Ie Nobel D. Posthuma—J. Martijn F. van Oort—J. Pet iet G v. d. HorstL. Platerlnk II. Verschuur—AVermond B. SmidtB. Wijling D. VroomM. Hondbeek Jac. den HoedG. Spierenburg A. H. BalkJ. Bij level d W. den HoedB. Ouwerkerk Totaal 55 I Maandagavond werden de volgende par-; tijen in de onderlinge bordenwedstrijd de? Alph. Schaakclub gespeeld: Groep I: D. Brunt—R. Posthuma 1—0 G. Post—H. Vroom 1—o 1 Groep III: Amsterdam—J. den I-Ioed GoedhartJ. Kempen J. v. d. Horst- Rehnurmans GoudbergVerhagen 10 j 02*1 1-0 1-1'I Uitslag der beide gespeelde par ijen. I EIERENSTRUIF Gistermorgen kwam de eierhandelaar G« uit de poort bij bakker D. in de Van Man«| dersloostraat. Juist passeerdejcen yracht»!

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6