Particuliere Industrie en Handel rondom de Landbouw MEDEDEELING HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK BRUIDSFOTO PRINSELIJK PAAR ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 NEDERLANDSCH TANKSCHIP OP DE ROTSEN GELOOPEN Bemanning van de „Angelina" gered Gisteren is het Nederlandsche motor tankschip „Angelina" ten gevolge van den mist op anderhalve kilometer afstand van den vuurtoren Foeki Kakoe aan de noordpunt van het eiland Formosa tegen de rotsen geloo- pen en gestrand. Het schip werd ernstig beschadigd. De machinekamer liep vol water en ook in de pompkamer, de voorpiek en de tank stroomt het water binnen. De positie van de boot is gevaarlijk. De acht Nederlandsche officieren en de uit dertig koppen bestaande Chi- neesohe bemanning werden gered. De „Angelina", die het eigendom is van de Nederlandsch-Indische Tankstoomboot Maat schappij te 's-Gravenhage en gecharterd vvas door de Rising Sun Company, een Japan- sche maatschapij in Tokio, is een twee- schroefmotorschip. dat 2086 bruto ton meet en in 1931 werd gebouwd bij de Nederland sche Do.--Maatschappij in Amsterdam. Het schip was op 20 Januari te Foetsjau aangekomen voor het lossen van een gedeelte ider lading. DISTRIBUTIE VAN BAK- EN BRAADVET Met ingang van 14 Maart a.s. Op IA Maart a.s. zal een aanvang wor den gemaakit met de distributie van goedkoop bak- en braatvet aan werkloo- zen en armlastigen. De distributie van dit product moet worden beschouwd als te vormen één geheel met die van on vermengde margarine, De vastgestelde verkoopprijs voor vverkloozen en armlastigen bedraagt -44 cent per k.g. (11 cent per pondpaitje). Kleinhandel (kruideniers) en grossiers zullen worden ingeschakeld. Voor gezinnen van {Z tot 5 personen kan per 4-wekelijksch tijdvak ten hoog ste 1 kg. onvermengde margarine en 0,9 kg. bak- en braadvet per gezin wor den aangevraagd. Voor grootere gezin nen kan per 4-wekelijksch tijdvak ten hoogste 0,375 kg. onvermengde marga rine en 0,3 kg. bak- en braadvet worden De Ned. Politie Van de Algemeene Ned. Politiebond Ter gelegenheid van het vijftig-jarig be staan van de „Alg. Ned. Politiebond" ver scheen óp 22 Febr. 1.1. een jubileumnum mer van het orgaan „de Ned. Politie", dat sober in uitvoering, maar rijk van inhoud is en een goed beeld geeft van de beteekenis van het werk der belangrijke vereeniging van politie-personeel, dat zï'oh hij de keuze der organisatie niet pp confessioneel e grond slag stelt. Het stevige boekdeel bevat op de voorr pagina het portret van den heer G. W. S t r o i n k, burgemeester van Steen wij ker- wold, die merkwaardig genoeg, op dezelfde datum 25 jaar bondsvoorzitter was en dus gedurende haar halve bestaan de vereeni ging geleid heeft. Geen wonder, dat van zijn arbeid met dankbaarheid gewag wordt ge maakt Commissarissen der Koningin in onder scheiden provincies schreven een woord van gelukwensoh, ook hoofdcommissarissen van politie in verschillende groote plaatsen. Hoezeer de toestand in een halve eeuw veranderd is, blijkt duidelijk uit de aan hef van het artikeltje, dat de heer Van der Mey, de Haagsche hoofdcommissaris schreef: Wanneer wij ons een oogenblik op dit Jaartal (22 Febr. 1887) bezinnen, zien wij in gedachten een, naar onze moderne smaak, potsierlijk uitgedosten politic- dienaar surveilleeren in een door oude heerenhuizen omgeven straat, welker on gemakkelijk plaveisel in primitiviteit wedijvert met de spaarzaam aangebrach te straatverlichting. Maar nog andere beelden dringen zich aan ons op, beelden van kommervolle maatschappelijke omstandigheden, waar in de politieman toen verkeerde, van de bijna oneervolle plaats, die hij in de sa menleving innam en van de verguizing en rechtsonzekerheid, welke veelal zijn deel waren. En als we dan in gedachten de sprong 1887—1937 maken, dan beseffen wij pas ten volle, hoeveel er toen goede gekeerd Volmaakt juist. Van "die sprong vooruit is elke keurig gekleede en beschaafd optreden de politie-ambtenaar in welke rang hij ook dient een levende demonstratie. En hoewel onze sympathieën uitgaan naar Öe Christelijke organisatie van politie-perso neel waaraan in 18S7 zelfs niet gedacht kon worden wij erkennen gaarne liet groote aandeel, dat de A.N.P.B. in de voor uitgang gehad heeft door de invloed van vele eminente leden, zooals b.v. de oud-bur gemeester van Ouderkerk a. d. TJssel, de prominente figuur van Jac. van Waning. Het jubileumnummer bevat voorts mede- deelingen en vele fotos van provinciale af- deelingen, van instellingen en acties, wel ke van de A.N.P.B. uitgaan en het zal daar om voor leden en autoriteiten van blijvende waarde zijn. Jongetje doodgereden te Utrecht Plotseling overgestoken Gistel-middag is in de Maliehaan *e Utrecht een jongetje van acht jaar, dat plotseling den middenweg overstak door een auto aangereden. Voordat de bestuurder tijd had om te remmen, was he+ ongeluk geschied. De knaap kreeg een hevigen klao van bumper en radiator van de auto en smakte tegen de straat. Ernstig gewond is het jongetje naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar het ma aan komst is overleden. Vice-admiraal Mayo t Te Portsmouth (New-Hampshire is op tachtig-jarigen leeftijd overleden vice-admi raal Thomas Mayo, opperbevelhebber der [Atlantische vloot van de Ver. Staten in den ivereldoorlog. Demonstratieve vergadering van de industrie- en handelsraad De Nederlandsche Industrie- en handels- raad voor Land- en Tuinbouvv kwam he denmiddag iin een demonstratieve vergade ring in den Dierentuin te 's-Gravenhage bijeen. Deze vergadering was zeer druk be zocht. De voorzitter van den raad, de heer G. J. B 1 i n k, opende de vergadering met een beschouwing over: „De houding tan opzichte van dr particuliere industrie en handel rondom land- en tuinbouw, hoe zij is en hoe zij moet worden". Het Nederlandsche volgt^ zegt spr., heeft critiek uitgeoefend op de regeeringsmaat- regelen en'daartusschen bevindt zich onge twijfeld rochtvaardige critiek, maar het heeft toch vertrouwen geschonken en mede werking geboden Niët het minst van de Nederlandsche industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw. Maar de regeling van alle Nederlandsche arbeid en bedrijvigheid, in een vrijere maatschappij terug te brengen op de hoof den en handen van het Nederlandsche volk moet weer het ideaal zijn Op het terrein der mobilisatie van beschikbare krachten, het terrein der aanvaarding van medewerking van het bedrijfsleven in de uitoefening van de crisisfaak der Overheid, zijn wij in de houding der Ned. Overheid teleurgesteld. Het op onvoldoende wijze mobiliseeren van de in het Nederlandsche economische leven aanwezige krachten heeft als eerste aiep en sterk ontbindend gevolg, dat de in deze tijden zoo gevaarlijke economische eenzijdigheid aan de zijde van het Over heidsorgaan geen of onvoldoende compen satie vindt door veelzijdige samenwerking met de practijk. Men redeneert: landbouwmaatregelen zijn maatregelen alleen ten behoeve van den landbouw. Als door die maatregelen indus trie en handel belemmerd worden dan is dat wel jammer, de aan hen te besteden aandacht is slechts van tweede orde. Deze redeneering nu,, die als een draad heen loopt door het landbouwcrisisbeleid, is grondig fout. Spr. komt op voor het alge meen belang van ons land en voor het groepsbelang van land- en tuinbouw. Maar er is nog een andere omvangrijke groep, die het recht heeft om aandacht voor en om der wille van zichzelve op te eischen: de groep handel en industrie. Ook voor industrie en handel moeten wij willen, da,t Jijen niet door crisisregelingen de arbeid op schadelijke wijze wordt moei lijk of onmogelijk gemaakt. Als de gevolgen van het gebrek aan vermogen om de in ons volk aanwezige krachten te mobiliseeren, constateerde spreker: Schade voor het alge- men belang; Schade voor land- en tuinbouw; Schade voor handel en industrie. Spreker zette vervolgens uiteen, hoe het dan wel moet Hij stelde als eerste eisch voorop, dat nu toch eens eenmaal erkend wordt,, dat land bouwcrisismaatregelen geeenszins een meer exclusieve zaak der boeren zijn, doch een groot geheel van gezamenlijke en gelijk waardige belangen raken: de belangen der boeren en die der bedrijven van agrarische industrie en handel. Daarmede staat voor hem önomstootelijk vast, dat in het raam der mobilisatie van economisch krachten de bodemcultuur en de industrie en handel op voet van volkomen gelijkwaardigheid moeten worden ingeschakeld. Zeer in het bijzonder zal men er zlcb voor moeten behoeden eenzijdig de landbouwcrisismaatregelen in handen te leggen van boerenorganisaties, die daardoor het lot van agrarische in dustrie en handel op zeer onge» wenschte wijze in handen krijgen/ Helaas kan het rapport der commis sie-Van Loon, welke commissie een zijdig uit vertegenwoordigers van boerenorganisaties was samengesteld, op dit terrein tot misverstand aanlei ding geven. Tenslotte merkte spr. op, dat indus- rie en handel niet meer be reid zijn om de dupe van een- ij dig inzicht te zijn. Industrie en handel op agrarisch terrein wenschen niet meer toe te laten, dat het algemeen belang, het landbouwbelang en hun eigen positie aan die eenzijdigheid wprden opge offerd. Agrarisch industrie en handel zijn belangrijk deel der Nederlandsche volkskracht: zij vorderen dat dit ten volle .jkend wordt en dat naar die erkenning wordt gehandeld en zijn bereid om de plich ten, die daaruit voortvloeien te aanvaarden Het Tweede Kamerlid, de heer Jan S c h i 11 h u i s, sprak vervolgens over: „Uit- en invoer van agrarische producten niet meer door den handel?" Ook deze spr. aanvaart het steunen van den landbouw in deze tijden van crisis en begrijpt, dat daaruit voor handel en indus trie zekere nadeelen moeten voortvloeien, maar hij heeft bezwaar tegen de voor han del en industrie nadeelige maatregelen, die nief meer onvermijdelijk zijn en zoo spoe dig mogelijk dienen opgeheven te worden Tot een systematisch overleg met de or ganen van handel en industrie over de te nemen maatregelen en hun uitvoerig is het zeer onvoldoende mate gekomen Spreker maakte vervolgens eenige opmer kingen óver de monopolieheffing granen, en, yoederartikelen, die schade en overlast aan den handel berok kenen en leiden door de daaraan verbonden formaliteiten en beperkingen tot inkrim ping van de internationale rol, welke die handel steeds heeft vervuld. Ook schaden zii do varkens: pluimvee- en rundveehou derij, ondanks de prijsregeling voor de pro ducten dier bedrijfstakken. D« veranderde houding tegenover de broodprijs zou heel wat gelegenheia laten tot verlaging van monopolieheffingen op granen en voederartikelen zonder schade voor den akkerbouw. Iets dergelijks kan ook worden gezegd van de voor den handel zeer nadeelige mo nopolieheffingen op fruit en zuidvruchten. De contingenteering van veekoeken is in gesteld ten behoeve van de olie-industrie, toen het deze zeer slecht ging. De olieprijzen zijn echter internationaal zeer sterk geste gen en er is alle aanleiding om deze con tingenteering op te heffen. In de Memorie van Antwoord op de Land- bouwbegrooting wordt bepleit de vorming van bedrijfsorganen voor den landbouw, die zouc.cn bestaan uit vertegenwoordigers van bestaande vereenigingen op landbouwgebied. Deze Memorie van Antwoord is van oor deel dat de internationale handel zoodanig van structuur is veranderd, dat de uit- en invoer der land- en tuinbouwproducten niet meer kan worden overgelaten aan den han del en overgedragen dient te worden aan die bedrijfsorganen. Afgezien van de zeer ernstige bedreiging van dien handel, die uit deze denkbeelden voortspruit, mag men zich nog de vraag stellen of werkelijk de beweerde structuur verandering van den handel heeft plaats ge vonden, die er aan ten grondslag zou liggen. En die vraag valt dan zeker niet bavesti- gend te beantwoorden. Er moge een enkel land zijn waar men voor deze centralisatie van den handel veel gevoelt, maar van een al gemeene internationale ontwikkeling van dien aard, waarbij wij ons noodge dwongen zouden moeten neerleggen, is geen sprake. Centralisatie van den handel bij buitenland- sche en Nederlandsche amb telijke lichamen zou voor ons land uitermate madeelig zijn en verzet daartegen is gebo den. STEUN AAN KLEINE BOEREN Omtrent den te verleenen extra-steun aan kleine boeren wordt nog nader medegedeeld, dat de uitkeering aan degenen, die tot deze categorie gerekend kunnen worden, zal be dragen: voor landbouwers met een opp. cultuurgrond minder dan 1 h.a. f 35, voor landbouwers met een opp. cultuurgrond van 1 t/m. 2.99 ha. f 45, voor landbouwers met een opp. cultuurgrond van 3 t/m. 5 ha. f 35. Hoogste stand te Janmayen 771.8. Laagste stand te Valentia 739.6. Stand vanmorgen halftwaalf 752.6. WEERVERWACHTINO Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen in het Zuiden, weinig of geen neerslag in het Noorden, in het Zuiden zachter, weinig verandering in temperatuur het Noorden. ALGEMEEN WEERQVERZICHT De depressie in het Oosten trekt naar Oost- Europa af en is bezig op te vullen. Die in het Westen doet haar invloed reeds gelden in Ierland, Engeland en het Westen van Frankrijk en deed in het geheele Westen van IJsland tot in de Golf van Biscaye de luchtdruk sterken dalen. Zoowel od IJsland als in Ierland. Zuid- West Engeland en in West-Frankrijk viel veel sneeuw of regen en steeg de tempera tuur. De arctische luchtmassa's langs de achterzijde van de koude-depressie in het Oosten, gaven aanleiding tot plaatselijk zware sneeuwval in Duitschland en Zweden, en veel sneeuw in de Middelgebergten en in de Alpen. De topstations melden nog uiterst lage temperaturen (Zugspitze minus 18 graden), terwijl de depressie in Frankrijk indringt, breidt een machtig gebied van hooge luchtdruk in het Noorden zich naar de richting van Scandinavië uit. Dit kan tot gevolg hebben, dat de wind naar Oost krimpt en dat de boven besproken verwar ming in het Westen niet verder dan tot het Zuiden van ons land zal doordringen. '-"^TrvTOMETER STAND Stand vanmorgen halftwaalf 5.0 C. 25 FEBRUARI Zonsopgang 6.57 uur, zonsondergang 5.30 uur Maan op nam. 6.14 uur, onder vm. 6.27 uur Volle maan 8.03 uur voorin. VOERTUIGEN MOETEN RUN LICHTEN OP HEBBEN 25 FEBRUARI Van 's avonds 6.00 uur tot 's morgens 6.25 uur De juiste fundeering Van sociaal-economische waarden Ook de Volkskrant (r.k.) kan van de roode pers maar niet te weten komen, wat deze bedoelde met de verklaring, aal de „sociaal economische waarden" even goed hun fundeering kunnen vinden in positief christendom als in een andere wereldbeschouwing. Pas na herhaalde aandrang kwam er zoo iets als .een antwoord in deze yorm; In antwoord op herhaalde vragen, welke haar dagelijks bereiken, deelt de Directie der N.V. mede, dat de (VERBETERDE UITGAVE) van het op het bijzonder fraaie formaat 36 x 27 cm., met passepartout 60 x 46 cm., zoowel zonder als met fraaie lijst verkrijgbaar is voor de gebruikers van de TJ0KLAT CHOCOLADE op dezelfde voorwaarden als voorheen de verlovingsfoto. Zoo noodig kan Uw winkelier U nader inlichten. N.V. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK Weekstaat Nederl. Bank De voornaamste cijfens van de verkorte balans van de Nederlandsche Bank N.V. luiden als volgt: per 22 Februari: binnenl. wissels f 21.438.070 (f 21.542.853); papier o. h. buitenl. f 2.295.000 (f 2.295.000): beleeningen f 172.651.425 (f 173.305.791); munt goud 124.107.370 124.107.350); muntm., goud f 754.512.260 (f 745.456.633); munt, zilver f 19.533.446 (f 19.166.909)munt- materiaal. zilver f (f totaal munt en -materiaal f S98 153.077 (f 888.730.893); bank biljetten in oml. f 774.470.400 (f 772.187.470); bankassignatiën in oml. f 494.488 (f 46.7S3); rek. cour. saldo's 336.850.775 330,723,184) D© tusschen haakjes geplaatste cijfers geven den toestand per 15 Februari. De belangrijkste mutatie die de weekstaat ditmaal vertoont, is de stijging van den goudvoorraad met een kleine 10 millioen. hetgeen weer verband houdit met transacties van het Egalisatiefonds. Op de wisselmarkt heeft men heel weinig vaa de werking van het Fonds bemerkt Er was ook weinig aan leiding toe, de laatste weken is de markt vrij stabiel. Intusschen begint thans eèn deel van hieit door het Egalisatiefonds uitge geven schatkistpapier te vervallen. Aange zien men de terugbetaling van deze schat kist wissels niet wil financieren door een openbare emissie, heeft men naar verluidt, hiervoor een oplossing gevonidlen in dezen zin, dat de banken voor het vervalende eohatkistpapier per 1 Maart nieuwe schat- kistwissels kunnen ontvangen. De bedragen; waarom het hier gaat, zijri niet bekend, om dat <ie transacties van het Fonds geheim blijven. Wat de overige posten van cfleize weekstaat betreft, deze waren niet van groote beteeke nis. De beleeningen liepen nog iets terug. Het saldo van het Rijk steeg met ca 3y2 millioen. Ook de saldi van anderen namen toe en wel met 2.7 millioen tot ƒ261.2 mil lioen. De geldmarkt blijft ruim. Mahlers Bank N.V. Dividendvoorstel 15 (v. j. 6) pet. Commissarissen van de Mahlers Bank N.V. hebben besloten aan de op 3 April a.s. te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen 15 dividend uit te keeren en circa f 50.000 aan verschil ten de reser ves toe te voegen. Over het boekjaar 1935 werd een dividend van 6 pet. uitgekeerd, over 1934 nihil. Sinds 1918 werd nog slechts één keer het divi dend gepasseerd en wel over het boekjaar 1923. Van 1918 tot 1935 hebben de uitge keerde dividenden gevarieerd van 4 tot 12 pet. .het laatste percentage werd driemaal uitgekeerd n.l. in de jaren 1920, 1928 en 1929. Het geplaatste aandeeler.kapitaal werd in 1920 van f 550.000 tot f 800.000 verhoogd. In 1935 werd het kapitaal door terugbe taling van 37*4 pet. teruggebracht tot f 500.000 Veenkoloniale Levensverz. Maatschappij Winst f 56.674 (v. J. f 60.040) Aan het jaarverslag van de Veenkoloni ale Levensverzekering Mij. over 1936 ónt leenen wij het volgende: De stijging van de productie werd ook „Maar dat neemt niet weg, dat hetgeen wij op sociaal-economisch gebied nastreven: ordening in de voortbrengingswijze, gerech tigheid in de verdeeling, socialisatie der productie-mddelen, opheffing van de klasse- tegenstellngen, doeleinden zijn, naar welker verwezenlijking lieden van positief Christe lijke belijdenis hand in hand kunnen gaan met hen, die hetzelfde willen op grond var» een anders gerichte levensbeschouwing". Terecht laat de Volkskrant daarop volgen: Er is weinig scherpzinnigheid voor noo dig, om aanstonds op te merken, dat hier geen antwoord gegeven wordt op onze vraag. Dat „lieden van positief christelijke belijdenis" bij het nastreven van bepaal de doeleinden met anderen kunnen sa menwerken, hebben wij niet betwist. Dit spreekt vanzelf. Maar hierover liep de kwestie niet. 'Altijd weer dat venvarren van het funda ment met de menschen die daarop bouwen. Maar het r.k. blad begrijpt do moeilijkheid. Het socialisme liet het Marxisme los en leeft nu op een vlottende bodem. En nu blijft de vraag: Wat i s die bodem? De heer Vliegen gaf in Voorwaarts een antwoord. Doch daar zét men mee. Wat nu? Of. om met de Volkskrant te spre ken: Dus nog eens: hoe kan men bij zijn opbouw twee fundamenten kiezen en welke niet-positief christelijke levensbe schouwing kan „even goed" als funda ment door de S.D.A.P. worden aanvaard? dit jaar waargenomen. Afgesloten werd f 1.315.977 waardoor de portefeuille steeg tot f 11.716.967. De sterfte was gunstig. De uitkeeringen bedroegen voor eigen rekening f 171.493 (v. j. f 165.831). Afkoop f 37.698 (v. j. f 42.935). Evenals het vorig jaar werd de premie reserve, gebaseerd op een rentevoet van 3% pet. en voor het. grootste gedeelte met toepassing van de zuivere netto-methode, weder extra versterkt met 23.683 (v. j. ff 9.519), zoodat deze steeg met f 112 679 en thans voor eigen rekening bedraagt f 2 554.988 (v. j. f 2.442.309). De koersAvinst bedroeg f 24.174 en werd toegevoegd aan de extra-reserves, welke momenteel bedragen f 206 623 (176.462). De gemiddelde rente var. all© beleggin gen bedroeg 4.58 pet. (v. j. 4.65 pet). Daar de wiskundige reserve-berekening plaats heeft op basis 3V2 pet-, bleef een veilige marge over van 1.08 pet- De Avinst bedroeg f 56.674 (v. j. f 60.040). Commissarissen stellen voor uit te keeren 10 pet. dividend over het gestorte kapitaal (v. j. 10 pet.), terwijl voorts uit de winst 5 pet op het gestorte kapitaal zal worden bijgeschreven zoodat de storting van aan deelhouders alsdan zal bedragen 55 pet. DE LEIPZIGER VOORJAARSMESSE Het Huis der Naties Buitenlandsche deelnemers, waaronder Nederland Samenvallend met de opening van de voorjaarsbeurs zal in Leipzig op 28 Febr. een nieuwe en belangrijke stichting in ge bruik Avorden genomen, zijnde het „Huis der Naties". Dit in het centrum der stad legen gebouw zal bij dag en bij avond be schikbaar zijn voor vreemdelingen, die de Leipziger Messe komen bezoeken. Het is ge heel ingericht ten gerieve van de buitenlan ders, om de behandeling van hun zaken en eventueele besprekingen te vergemakkelij ken. Behalve de zeer talrijke Duitsche deelne mers zullen exposanten uit ongeveer 25 vreemde staten aanwezig zijn. Uit Nederland aa'orden eenige deelnemers verwacht op de Technische en Bouwvak- Messe (in de hallen 4 en 20), alsook bij de internationale groep voor vreemdelingcn- verkeer in het „Ring-Messhaus". Op het terrein van de groepen voor tech niek en bouwhedrijf hebben eenige ingrij pende veranderingen plaats gehad. Zoo ver kreeg hal 11 een geheel nieuwe dakconstruc tie en spooraansluiting, teneinde de opstel ling van zelfs de allerzwaarste objecten mo gelijk te maken. De hal is uitsluitend voor machines ten dienste van de houtbewerking gereserveerd. De kantoormachine-industrie Avordt voor het ernst gehuisvest in een af zonderlijke hal (no. 6). Verder is voor de groep electro-, radio- en phonotechniek hal 4 geheel verbomvd en de tentoonstellings ruimte ongeveer tot het dubbele vergroot. Dit als gevolg van de ruime toetreding, o.a. van de gramophoon- en gramophoonplaten- industrie. Bovendien zai het „Huis der Electrotechniek" goheel bezet zijn. Er komt een speciale afdeeling voor technische en andere benoodigdheoen in tropische en tropische gewesten, een beurs voor nie vindingen en een uitgebreide tentoonstelling van beschermingsmiddelen tegen vliegtuig- aanvallen. Tn de groep voor het bouwbe drijf zal bijzondere aandacht worden be steed aan het vraagstuk der arbeiders woningen voor werkers in oe industrieele bedrijven en aan de volkshuisvesting in het algemeen. Voor het vervoer van bezoekers uit.Neder land worden Zaterdag 27 Februari extra- treinen ingelascht. De Nederlandsche en Duitsche Spoorwegen verleenen zoowel heen als terug een groote prijsreductie aan hen, die in het bezit zijn van een bewijs van toe gang tot de Leipziger Messe. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 23 FEBRUARI 139% 148% 147% 116% TARWE. No. 1 Manitoba No. 2 Ha-do winter No. 3 Roode winter ROGGE. Can. W. no. 2 MEEL.. Springclear KOFFIE. De tcrinljnmarkc en daalde daarna, ondanks c ging van 1.118.000 bn in de Februa-1, op Maart-liquidatie/ en lager kost- en vrachtaanbod. Slot prijshoudend helft van nstnemingen Rlc 7 locc no. 4 lo< 9% end. Loco prijshoudend ling Upland 13 08 12.95 Maart 12.68 12.55 SUIKER. Op de termlinmarkt stegen nieuwe intracton op aankoopen door Europa en com- issiehuizen tengevolge van de vaste stemming i Londen doch een reactie trad in op winst dalingen. De markt sloot prUsh. Loco traag TARWE. De rlend en et. hooger, daalde da; koopen. die uitgelokt werden door particulier re berichten betreffende verspreide regens er gedeelten van het Z.W. doch flTntce locovraas paf eenigen s.eun voor nabije termijnen. Slot HAVER. Slot traag Slot Vor «.lo 130% 132% %115% 103% 99% 48% ROGGE. Slot traag. Mei 106% 109— Juli 99% 100% PROVISIEN. Slot nouweüiks prilshoudend Reuzel; Prima W Steam loco 11.42% 11.45 Maart 12.15 12.20 Varkens; 160-230 pd. 9 75 9.65 240-325 pd. 9.90 10. 125% 125% 119% 121% 103— 105% 99% 101% 54% 54% ROGGE per Mei Juli HAVER per Mei Juli GERST per Mei LIJNZAAD per Mei ROSARIO, 23 FEBRUARI Slot Vor. slot TARWE per Maart 11.15 11.25 Mei 11.15 11.25 MAÏS per Maart6.15 6.35 LIJNZAAD per Maart BUENOS-ATRES, 23 FEBRUARI TARWE per Maart Mei MAIS per Maart 1IVIERBERICHTEN Gepasseerd a LOBITH. 23 Februari. 9 middags 12 uur i bestemd ROTTERDAM: drik; st- Esperanc Ee; M. Stinnes 78, Nussbaun; Anna Maria, Fahel; Lc Jo, Vertoorn; St. Antoine, v. Look; Hellmud, Ruttgers; Esprü, v. Donck; Wurzburg, Ivens; Sofia 3, v. Neyenhof; AMSTERDAM: Wïladcor. Norbarth; Maasland, Timmermans; DOR DRECHT: Oberalp, Vetter; st. Lambert; AM STERDAM: Sibilla II, Hoenderop; DOR DRECHT: st. Herdi; st. Cuvler; VREESWIJK: sit K. Vaart 3; st. K. Vaart 5; SON: Maria, Teunisse; DUSSEN: De Hoop, Verhey; UTRECHT: St. Petersburg, v. Haans, Beetho ven, Gubbels; HAARLEM: Jochem, Sheill; EEF- DEN: Johanna, Sanders; ALPHEN A. D. RIJNs Eendracht, Speksnijder; DEN HAAG; Onder neming 8, Pietersma; ARNHEM Vier Gebroe ders, Boller; VLIEREEDE: Johanna Becker, Velde;' Abonnlr, Willaert; Les Deux-Soeurs, Wiliaert; Witerkool I, Huughe; Augusta, Stob belier; Viola v. Dordt; Vosta, den Boer; Louisa- v. Eerstel; Rijn Schelde 6. Doele; Baden 7, Her mans; Francois, Verschelden; Meduse, Bechtil. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: st Kronos I; st Lis; st Bor- gir; st. Kronos II; st Frigga; st Fiat Volun tas 13; at Fiat Voluntas 3; st. Fiat Voluntas 4; st. Beta; st Johanna; st. Westerbouwing; st Sopiacos; st. Maja; st. Fiat Voluntas 8; st. Ac tief; st. Stormvogel; at. Express; st Asgard; Walsum 8, de Rooij; Walsum 7, Kremp; Walsum 28, Tarnhauwer; Neptun 21, Schrig; Harold, Beekman; Tantris, Oerlemans; Rhemls 29, Za- jonc; Ruhrort Iceler; Grano. de Rover; Con stant, Joosten Raab Karcher 8, Schmidt; Raab Karcher 9. Scfiaff; M. Stinnes 4, Reuter; Avon tuur, Visser; Odenwald, Mechelen; Maria Hen- riëtte, v. Oojjen; Hansa, Engel; Frits, Bach- tlsch Oto. Meinen; Francisca, Kieboom; Carl Paul," Kerst; Agnella, de Bot; Mannheim 220, Stumpf; Deus Adjutor, Alsbach; Maria Marga- retha, Obner; Seam 12, Strauss; Seam 16, Seib; H.K. Neuessen 3, Linkenbach; baarland, Leu- ting; Johanna, Janssen; Bogaerts, Neijenhulzen; Munster I, Dikhof; Onnalinde, Dahlen; Anna, Kint; Acqmina, Roseboom; Eros, Hoenderop; Mutersegen, Krimper; Rheinfels, Klrdorf; Trude v. Dorst; Ludwig, Burmeister; st. IJmir; Corne lia, Schouwen; Gelderland 7, Holbach; AM STERDAM: Nebo, Grimrijs; Cleconjean, Jorens; Consulata, v. Steen; DORDRECHT: st Somme; st. Seine; st. Tarn; Rawll, Durmler; VREES WIJK: st. Alfra; st. K. Vaart 12; st. 3 Gebroe ders- st Harmonie 3; HANSWEERT: St. Pe trus'Canisius, v. Steen; Sulphur. Duut; SLUIS KIL: Chamisso, Sohns; VLAARDINGEN: Waldroud, v. Steen; GORINCHEM: st. Helena; NIEUWMEBR: En Avant Bastiaanse; HEEM STEDE: Abraham, Schimmel; SLUISKIL: Dau- blgny. Dolk; HENGELO: Hoop op Vertrouwen, Hoogmoed; UTRECHT: Dirkje Gerdina, Ver- woert; WJNSCHOTEN: Clomax, de Jonge; ZUT- PHEN: st Joja; ARNHEM: Observanda 2, v. Ossewaarden- RHEDEN: De Hoop geleidt ons. Versloot; ZTJTPHEN: Fraternlte, Hoenderop; ZWOLLE: Hendrika, v. d. Ouden; WORMER- VEER: Nelly, Rods; BERGEN OP ZOOM: Cor nelia, Verburg; DE WERKEN: Spes, Ruiten berg; WAGENINGEN: Gerritje Hendrika. Derk- sen: IJMUIDEN: Walhure, Derksen: CULEM- BORG: Geertruida Jacobs, Vogel; WEURT: st. Charente; BORN: Llovd 21. Driess; WEURT: st Sambre; Flora, v. Ooijen; BELGIë: st. Martin; st. Diga; An ja, v. Vijven; Aljina 5, Breitbach; Ibis. Stobbelair; Pilates - - Wijhm Poel; Moeri d- Vree: Roech; Em seidoi Gordert; Maria, Kornet; Adne, 3. Ver aa. Schram; Elvire, NatrI de DUITSCHLAND: Rival. Temhout; Roma, Rui tenberg; Erft Voorstraten; Diana, Baelen; Un- kas. A"cteics; st. Bichette; Mannheim 177. Mos- kob; st. Colbert; Adolphine, Reijniers; Mannheim 205, Barwlg; Anherjo. Klunder st Excelsior; W. T. A. G. 55, Fehmel; Binnenvaart 7. de Vries; Thtodorus, Wanders; st Buff on; Jupiter. As- Hiby; Leopold, Somers; Krimpen 3e1 Landstra; Vios, DUITSCHLAND: Spontaan, Volker; Rijn Schelde 7, Verhagen; Maria, Schouwstra: Theo- dorus, v. d. Kaay; D. A. P. G. 7, Leuthner; Hen drika, v. Wijngaarden; Johanna, Koreman; st. II; Elisabeth, Panjer; St Tilburg; Edm st.nlJoma<;nl Heuvelman 'eld; Cuba, Zuid nd, Heintjes Hollai lelia, de Loof; Via Mala, Ruijse- Spel; st Neeltje; KATOEN. De markt opende priishoudi p. hooger. steeg daarna op depeehei •ooi er. op levendige aankoopen di jnbachLoul Johanna. Trouwborst; Martin. "Möfter; Adri an», de LooijZoomiand. Hagémans; Torrent, Suljker.buik; Thenus 82, Terfürden; 2 Gebroe ders, v. d. Horam; st. Louwerzee; Johanna, Man- nak; st Gel" ia; De Hoop, v. Enk; st. Janna Gerdina; M. Stinnes 28. Zolei Et. Tourna 2; Sleg- 'inde, Stolk; Krimpenerwaard, Essen; st. Newa; Pieternelia, Schoenmakers; Leo. Rennlngs; Zwaan; De blijde aankomst Rutjes; st. Tilly; H. P. Driek is uit Llver Petrus Antonius, Z >r den han- I Roodlng; Johanna, 1 werd goed 34, v. Koeverden. zeer prtjsh. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3