IWIWAL aspirin UT 'olhmkt Blums buitenlandsche politiek getoetst V3i 1 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a ROOSEVELTS SOCIALE HERVORMINGEN De N.R.A.-wetgeving gaat herleven Komt er een dertig-uren-week De beweging, doereen wederopleving van de arbeidsregelingen der N.R.A. (National Recovery Act) beoogt, neemt in Washington steeds duidelijker vor men aan. De departementen zijn prac- tisch reeds gereed met een heele reeks wetgevende maatregelen, die tot ver wezenlijking van dit doel moeten dienen. Ook de American Federation of La bor heeft een aantal voorstellen ter vervanging van de N.R.A. voorbereid, die aan het congres zullen worden voorgelegd, zoodra het Witte Huis daaraan zijn goedkeuring heeft ge geven. Verder stelt het onder leiding van Lewis staande Committee of In dustrial Organisation alles in het werk, om een nauwkeurige standaard- code voor bepaalde industrieën op te stellen. Gelijktijdig met deze stroomingen komt een waarschuwing van de National In dustrial Conference, waarin er op gewezen wordt, dat, indien de tegenwoordige bedrijfs activiteit zou voortduren, in 19-40 waarschijn lijk groote arbeidisnood zal ontstaan. Als dan zou een drastische herziening van de methodes betreffende werktijd en rationali seering van de industrieën noodzakelijk worden, wanneer men althans den tegen- woordigen levensstandaard zou willen hand haven. In verband hiermede heeft senator Malo- n e y in het congres voorgesteld, periodieke tellingen van de' werkloozen uit te voeren, van welker uitslag telkens de vaststelling van den arbeidstijd afhankelijk zou worden gemaakt Bij meer dan acht millioen werk- loozen b.v.. zou de dertig urenweek als maximum moeten gelden, met dien verstan de. dat een wijziging van de werkloosheids cijfers een wijziging van den arbeidstijd ten gevolge zou hebben. Inmiddels wacht Roosevelt op grond Van zijn besprekingen met Green (Ameri can Federation of Labor), Lewis (Commit tee of Industrial Organisation) en andere vakvereenigingsleiders, alsook met Harpe Sibley, den voorzitter van de Amerikaan- 6che kamer van koophandbJ, over het pro gram ter vervanging van de N.R.A., op de definitieve houding van de vakbondten. Zoo dra deze hun standpunt bepaald hebben, tullen de noodige administratieve maatre gelen aan het congres wordten voorgelegd. Een lid van het kabinet 6chetste de doeleinden, welke Roosevelt in dit ver band nastreeft, als volgt: 1. Een gezond ^bussiness-progress" op een redelijke winstbasis; 2e. een vergelijk tusschen alle groe pen van het economische en sociale leven der Vereenigde Staten; 3. een zoo eenvoudig, spaarzaam en effectief mogelijk bestuursapparaat. Zoojuist nog zon. Nu neer regen. Straks mis schien sneeuw. Echt weer om kou te /*f*\ vatten. Neem bij de (bayer) eerste verkoudheids- \i verschijnselen SENAAT SPREEKT ZIJN VERTROUWEN UIT! In der. Franschen Senaat hebben gister middag de heeren Armbruster en Mar cel Plaisant de buitenlandsche politiek der Fransche regeering aan scherpe critiek onderworpen. De onafhankelijke senator Armbrus- t e r behandelde de vriendschap van Frank rijk met de landen, die in den oorlog aan zijn zijde streden. De minister-president, aldus spr., ver klaarde te Genève, dat de banden van vriendschap met Frankrijk nog steeds even hecht waren, doch eenige weken later ver klaarde de koning van België, dat zijn land voornemens was zijn volledige onafhanke lijkheid te hernemen of te bewaren. Verder zeide Armbruster, dat de kleine entente verdeeld schijnt. Ten aanzien van Polen zeide spr., dat dit land wordt gekweld door de herinnering aan de „Poolsche deelingen" en zich beur telings keert tot Frankrijk en Duitschland. Inzake de betrekkingen tot Italië zeide Armbruster, dat het Stresa-front is verbro ken en de betrekkingen worden nog steeds gehinderd door de kwestie van de erken ning van den koning als keizer van Ethi opië. Vervolgens besprak de senator het bolsjewisme, dat hij een dictatoraal be wind van den eersten rang noemde. Aan het verdrag van Frankrijk met de sovjet-unie dankt men de bezettihg van het Rijnland, het Japansch-Duitsche verdrag en den oorlog in Spanje. Spr. verlangde, dat het verdrag met de sovjet-unie herzien wordt. Hij betreur de verder, dat de niet-inmenging in Spanje eerst zoo laat tot stand is ge komen. Minister-president Blum heeft een verbazingwekkend optimisme getoond in zijn droom over een ondeelbaren vrede. Armbruster hoopte, dat de minister president niet door een algemeenen oorlog uit dezen droom zal worden ge wekt. Hierna interpelleerde senator Marcel Plaisant, die zich beperkte tot het Britsch-Italiaansch verdrag en de Middel- landsche Zeé-politiek. Hij zeide o.a. dat het prestige van Frank rijk in de Middellandsche Zee afhangt van de wijze, waarop de niet-inmengingsover- eenkomst van Londen door de regeering wordt uitgevoerd. Senator Plaisant vroeg vervolgens, of het eilandje Ibiza nog steeds door de Ita lianen bezet is en of het waar is, dat het eilandje Portelleria sedert eenigen tijd aan zienlijk versterkt is. Dit eilandje ligt tegen over de kust van Tunis. Ten slotte raadde hij aan de Duitsch-Fransche betrekkingen nogmaals- grondig'in den senaat té bespre ken. Vervolgens sprak senator Berge on. Hij behandelde het Britsch-Italiaansche gentle mens agreement en betreurde het, dat Frankrijk hierbij niet was uitgenoodigd. Bij deze overeenkomst wordt bepaald, dat de status quo in de Middellandsche Zee ge handhaafd blijft, doch dit is geen garantie tegen het feit, dat sommige strategische punten in handen zijn van een derde mo gendheid. Hier interrumpeerde de communist Ca- chin, die verklaarde, dat Italiaansche vliegtuigbases zijn gevestigd op de Balearen en dat Duitsche agenten Spaansch Marok ko, I-fni en de Canarische eilanden bewa penen. Bergeon beval verder aan de kusten te versterken en vliegtuigbases op te richten te Casablanca en Dakar. Minister Delbos weert zich Na een korte onderbreking antwoordde minister Delbos op deze interpellatie. Zich in het bijzonder richtend tot senator Armbruster. verklaarde de minister eveneens de kwestie van de Fransche am bassade te Rome te betreuren. De minister deelde mede, dat de Itali aansche regeering in September j.l. haar toestemming gaf tot de benoeming van De Saint Quentin tot ambassadeur, doch tevens vroeg, dat in de geloofsbrieven den koning den titel van keizer van Ethiopië zou wor den gegeven. Aangezien een dergelijk verlangen aan de Vereenigde Staten niet te kennen was ge geven, kon Frankrijk deze achteruitzetting niet aanvaarden. Bovendien is de regeering van meening, dat zij te kort komt in haar verplichtingen aan den volkenbond door op deze wijze de verovering van Abessinië te erkennen. Ten aanzien van het gentlemens agreement verklaarde Delbos, dat Frankrijk een algemeene overeenkomst wenscht, teneinde een hegemonie ïn (Je Middellandsche Zee onmogelijk te ma ken. Door den Spaanschen burgeroorlog ia dit verlangen op het oogenblik niet te verwezenlijken. Door den hierdoor geschapen toestand is het niet mogelijk., groote problemen in het algemeen en de kwestie van de Middellandsche Zee in het bijzonder, te bestudeeren. De minister wees er op, dat de Britsch-Italiaansche overeenkomst tot stand is gekomen door het verlangen de oude moeilijkheden afgescheiden te houden van de nieuwe en zooveel mo gelijk de grieven, welke door de Abcs- sijnsche crisis in'het leven waren ge roepen, uit den weg te ruimen. Daarom verzette Frankrijk zich er niet tegen. De minister zeide verder, dat het re gelen van een kwestie, waarbij Frank rijk zoo nauw betrokken is, zonder dit lanc^ een belachelijkheid zou zijn. Ten aanzien van de niet-inmenging wees minister Delbos op de verschillende phases van de Fransche actie dienaangaande. Ook wees hij er op, dat bij de verdragen, welke Frankrijk heeft gesloten, geen gevallen zijn voorzien als de burgeroorlog in Spanje. Spr. wenschte zich geluk met de niet- inmengings-overeenkomst van Londen. De regeering heeft de Fransche zaak goed gediend. De minister voegde hieraan toe, dat de regeering ook hierin heeft toegestemd, dat alle niet-Spaansche strijders worden terug geroepen, doch alleen op voorwaarde, dat alle mogendheden dezen maatregel nemen. De Spaansche kwestie kan geregeld worden indien de mogendheden ophouden het vuur aan te wakkeren. Ten aanzien van de vriendschappen van Frankrijk zeide de minister., dat Frankrijk de toekomst met vertrouwen tegemoet kan gaan. Het uur schijnt gekomen om den vredes wil tusschen Frankrijk en Duitschland. welke zoo dikwijls is uitgesproken, o.a. door de oud-strijders, nader uit te werken. Delbos besloot zijn rede met den senaat te danken voor den steun, welken de se naat aan de regeering heeft gegeven in haar wil om de vredelievende volken te vereenigen. Aan het einde van de vergadering nam de senaat met 213 tegen 1 stem een dag order aan, welke was ingediend door" »je senatoren Henri Bérenger en Bienvenu Martin, waarin de senaat zijn vertrouwen, in de regeering uitspreekt. Het debat over de buitenlandsche poli tiek was hiermede beëindigd. Russen spionneeren in Noorwegen Dader legt bekentenis af De Noor Belgonen, die eenige weken geleden in hechtenis is genomen, verdacht van spionnage voor de sovjet-unie, heeft gisteren voor den rechter-commissaris te Vadsoe een uitvoerige bekentenis afgelegd. Hij moest volgens zijn verklaringen zijn berichten in code doorgeven aan zijn op drachtgevers in Rusland. O.m. moest hij on- miodellijk kennis geven van de aanwezig heid van vreemdelingen in Noord-Noorwe- gen. Ter vergemakkelijking van de berichtge ving stond hij voortdurend in radio-telegra fische verbinding met zijn oom, die kapitein op een Russisch wachtschip is. Het schijnt, dat Belgonen in Noord-Noor- wegen handlangers heeft gehad. Generaal Erichsen heeft tegenover de jjers verklaara, dat het Noorsche volk nu eindelijk moet inzien, dat bij de geheim zinnige vliegtuigen en duikbooten, die bo ven het land en langs de kust gezien zijn, geen sprake is van spookverschijningen: het bittere ernst. Waar zit Lindbergh Men is te Bombay verontrust Te Bombay begint men ongerust te wor den omtrent het lot van kolonel Lindbergh, die naar deze stad onoerweg was doch nog niet is aangekomen. Sinds Maandagavond 10 uur is er nl. geen enkel bericht over de positie van zijn vlieg tuig noch over het waarnemen daarvan in gekomen. Men hoopt, dat de ongerustheid, gelijk reeds zoo vaak op dezen tocht, ongemoti veerd zal blijken. Men is echter uitmaal met meer reden een weinig bevreesd, wijl er in Britsch- Indië niet veel vliegterreinen zijn, waarop bij duisternis kan geland worden. 60.85 De Spaansche burgeroorlog STRIJDRUMOER ROND MADRID HEVIGER Oviedo weet zich te handhaven Gistermorgen vroeg gingen bataljons van de.internationale roode brigade over tot een stormaanval op de nationalistische stellin gen in de Universiteitsstad en in het Wes terpark. Het offensief was voorbereid door zwaar artillerievuur, dat bij het aanbreken van den dag begon en in den voormiddag tot een hevig trommelvuur aangroeide. Se dert lang is het strijdlawaai in alle sectoren voor Madrid niet meer zoo sterk geweest De nationalistische batterijen die in een halven cirkel ten Westen en ten Zuiden van de hoofdstad in stelling zijn gebracht, beantwoordden het vuur van de roode ar tillerie. Van volksfrontzijde wordt toegegeven, dat de aanvallende roode colonnes in het Westerpark en ook in de Universiteitswijk op zoo'n feilen tegenstand van de witten gestooten zijn, uat zij ondanks de verbitter de gevechten geen stap voorwaarts zijn ge komen. Ook in den Jarama-sector werd gisteren, naar hier verluidt, den geheelen dag ver woed gestreden, vooral in het gebied tus schen San Martin de la Vega en Morata de Tajuna, dat tijdens den grooten slag aan den hoofdweg Madrid-Valencia reeds jn het middelpunt van den strijd stond. De strijd om Oviedo Gistermiddag deelde Radio-Sevilla mede dat de roode troepen voor Oviedo en in den sector Escamplero reeds bijna vier duizend dooden hebben verloren, d. i. meer dan 40 procent van de effectieven, die deelnemen aan de operaties op het front van Asturiê en die bestaan uit Asturische mijnwerkers, versterkt door negen Baskische bataljons uit Bilbao. Een Unipress-telegram meldt voorts, dat Oviedo zich bij het invallen van den avond nog steeds in handen van de troepen van generaal Aranda bevond en dat een ver overing van de stad overigens, naar van de zijde der volksfronters zelf wordt toege geven. niet zoo gemakkelijk verwezenlijkt zal worden. De Marokkanen, die aan straatgevechten gewoon zijn. Jeveren...een verwoedenjstrijd Tegen öe~ "opdringende Baskische militie. Met handgranaten, dolken en mitrailleurs weren zij iederen aart val af in afwachting van de komst der ontzettingscolonne, die wederom, een wedloop met de aanvallende roode troepen is begonnen. Zoo legden de Galitlsche troepen, die door generaal Mola naar Oviedo werden gezonden, gisteren in een ijlmarsch niet minder dan vijf en der tig kilometer af over een zeer moeilijk be gaanbaar terrein. Generaal Aranda bevindt zich, zooals be kend, met zijn staf in de voorstad Grado. vanwaar hij door middel van de radio met de binnenstad iij verbinding staat. De ver dediging van Oviedo zelf wordt recht streeks geleid door gene"raal Martin Alsono. Volgens de jongste berichten van 't front bieden de nationalisten krachtig weerstand Het gisteren door de rooden verspreide be richt. dat de berg Narango door de volks front-troepen na een stormaanval was be zet, blijktvalsch te zijn.-De berg, die van groote strategische beteekenis is, is nog steeds in het bezit van de witten. BRAND- EN SNIJWONDEN. Een klein wondje is dikwijls gevaarlijker dan een groote wond, omdat U zich daarbij on middellijk zoudt verzorgen. Het is niet noodig elk klein snij-, brand- of schaafwondje direct te verbinden en aan den heilzamen invloed van licht en lucht te onttrekken als U er maar onmiddellijk Zwitsal - de zalf met onbe grijpelijke geneeskracht - opdoet. Zwitsal zui vert, verzacht en geneest die kleine „ongeluk jes", die in elke huishouding voorkomen. Zorg dus steeds een doos bij de hand te hebben. 4 cü2 zaJf mot 40 oribagtijfLeJUjJvz gewjiAkhjacAt LEWIS BLIJFT ONRUST BRENGEN Ook de scheepswerven thans stilgelegd De arbeidersleider Lewis gaat voort, de Vereen. Staten in onrust te brengen door het drijven tot nieuwe werksta kingen. Thans zijn de scheepswerven door deze beweging aangetast, die de uitvoering van de opdrachten voor de Amerikaansche oorlogsmarine in gevaar brengt. De arbeiders op de werven der Electric Boat Co in Croton. de basis van de Ameri kaansche duikbootenvloot. hebben hel werk neergelegd en een „staking niet gekruiste armen" geproclameerd. De toestand, die door de staking van negentien honderd arbeiders in Groton geschapen is, moet als ernstig worden beschouwd. Het werk aan vier duikbooten, die het ministerie van marine bij de Electric Boat Co had aanbesteed, is stilgelegd. Twee van de vier zouden weldra gereed zijn. Aangezien de staking die uitgeroepen is door een bij het Committee of Industrial Organisation (leider Lewis) aangeslopen vakvereeniging, op terrein, dat eigendom is van den staat, wordt doorgevoerd, verwacht men, dat uitermate strenge maatregelen zullen worden getroffen, in geval de sta kers zouden weigeren, de bezette werven te ontruimen. Te Santa Monica (Cal.) is een staking uitgebroken in de fabriek der Douglas Air craft Corporation. De arbeiders houden de fabriek bezet Zesduizend man worden door de staking getroffen. De arbeiders eischen een loonsverhooging van vijftien cents per uur en weder-in-dienst- neming van de arbeiders, die onlangs ont slagen werden, wijl zij getracht hadden het personeel van de fabriek in een vak»yereeni- ging te organiseeren. De fabriek werkte aan opdrachten voorde bondsregcering ten bedrage van negentien millioen dollar en aan opdrachten voor han delsluchtvaartondernemingen ten bedrage van vier en een half millioen dollar. EEN BLOEDBAD TE ADDIS ABEBA? Honderden inboorlingen „terecht gesteld" Graziani zou zenuwschok hebben gekregen Volgens te Rome de ronde doende ge ruchten zouden te Addis Abeba omstreeks zeshonderd Abessijnsche inboorlingen zijn terechtgesteld, zulks in verband met den aanslag op Graziani. Behalve de drie-honderd arrestanten, die werden geëxecuteerd, zouden in het verloop van de zuiveringsactie, die na den aanslag in de inboorlingen wijk van Addis Abeba werd doorgevoerd, nog twee-honderd Abes- syniërs gedood zijn. Voorts wordt in betrouwbare kringen te Rome verklaard, dat de Italiaansche offi cieren en soldaten, toen de handgranaten naar den vice-koning en diens gevolg ge worpen werden, terstond uit zelfverweer op de menigte gevuurd hebben, waarbij meer dan honderd dooden zouden zijn gevallen. Deze cijfers zijn tot dusver evenwel nog in geen enkel communiqué gepubliceerd. Druk besproken werd het feit, dat dr. Frugoni, specialist op het gebied van geestesziekten, naar Addis Abeba is ver trokken. Men wijst er op, dat zich reeds twee bekende chirurgen met nog twee an dere geneesheeren per vliegtuig, naar Addis Abeba hebben begeven. Het gerucht doet de ronde, dat dr. Frugoni mogelijk naar Addis Abeba is ontboden, wijl maarschalk Graziani een zenuwschok zou hebben gekregen. Voorts wordt nog gemeld, dat bij den aan slag op den maarschalk tien handgranaten werden geworpen. VON NEURATH TE WEENEN Geen voorstellen voor viermogendheden-pact De Habsburger-kwestie Door 't Duitsche Nieuwsbureau wordt het bericht tegengesproken, volgens het welk de Duitsche rijksminister, von Neu rath, aan den Oostenrijkschen bondskan selier, Schuschnigg, een plan zou hebben voorgelegd voor een defensief viermo gendheden-pact. Ook wordt door Berlijn gedementeerd dat von Neurath aan Schuschnigg een plan voor een tolunie zou hebben gepre senteerd. i Een officieel communiqué bericht het vol» gende: De Rijksminister van buitenlandsche za ken, von Neurath, heeft in antwoord op het bezoek van den staatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Dr. C. Guido Schmidt, te Berlijn op 22 en 23 Februari een bezoek gebracht aan de Oostenrijksche Bondsiegee- ring. Het tweedaagschc Verblijf te Ween en den rijksminister heeft den erbij betrokken staatslieden: bondskanselier Dr. Ilur Schuschnigg, staatssecretaris van dui tenlandsche zaken, Dr. Guido Schmidt ei rijksminister baron von Neurath de ga tegenheid geboden tot diepgaande bespre kingen, welke zich hebben ontwikkeld in volkomen vriendschappelijke atmosfeer. Deze besprekingen betroffen in de eerstë plaats de betrekkingen tusschen ae beide Duitsche staten. Met voldoening kon worden geconstateerd, dat het verdrag van 11 Juli 1936 een geschik- te basis is gebleken voor het herstel van een vertrouwelijke en vriendschappelijke betrekking en geschikt schijnt om een ver» dere succesrijke samenwerking in dezen zin te waarborgen. In dit verband werd ook gewezen op het sluiten van de laatste economische overeen» komst van 27 Januari van dit jaar en daar» bij uitdrukking gegeven aan de verwachting, dat de hierdoor bereikte voorbereiding van een levendiger goederen- en vreemdelingen verkeer gunstig zal uitwerken op de alge meene ontwikkeling van de tegenwoordige betrekkingen. In cultuur-politiek opzicht werden de af» zonderlijke urgente kwesties van het weder» zijdsche cultureele verkeer breedvoerig Do» sproken en de reeds ter gelegenheid van het bezoek van staatssecretaris Dr. Guido Schmidt aan Berlijn in het vooruitzicht gestelde commissie voor cultureele betrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitschland aangewezen. Deze commissie zal reeds 23 dezer haar werkzaamheden aanvangen. Hieraan sloten natuurlijk ook besDrekin- gen aan over de thans in het middenpunt van de algemeene belangstelling staanii kwestie der Europeesche en vooral midden Europeesche politiek, waarbij de aan de bui tenlandsche politiek van beide regeeringen ten grondslag liggende overeenkomende be doelingen constateerd werden tot handha ving en duurzame .verzekering van den al gemeenen vrede. Geen enkel verschil van meening? De „Tribuna" wijdt een hoofdartikel aart de commentaren, welke in de buitenlandsche pers zijn verschenen op de reis van detl rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, naar Weenen en met name op da wering, dat von Neurath zijn veto zou heb ben uitgesproken tegen het herstel van dq Habslburgers. Het blad schrijft, dat dit bericht op fanta sie berust. Zelfs nog vóór het bezoek van den rijks» minister heeft Schuschnigg openlijk voof binnen- en buitenland een uiteenzetting ge geven van deze teere aangelegenheid. Daarom had von Neurath geen enkele re den zijn veto uit te spreken. Er bestaat geert enkel Duitseh-Oostenrijksch verschil vart meening op dit punt. Daartentegen is er overeenstemming vart opvatting tusschen Italië, Duitschland en Oostenrijk. Het bezoek van den leider van de Wil» helmstrasse geschiedt in den geest van d<J protocollen van Rome en de Duitsch-Oosten- rijksche overeenkomsten van 11 Juli 193^ die in denzelfden geest werden geteekend. Kanalen-aanleg in Duitschland De rijksstadhouder van Beieren, generaal Ridder von E p p, heeft een voordracht gehouden over den aanleg van nieuwe ka nalen in Duitschland en daarbij verklaard', dat de Rijnaken de rivierhaven van Neuren» berg tijdens het nationaal-socialistisch con gres in 1943 zullen kunnen bereiken. Hij voegde er aan toe, dat de tot stand brenging van een Rijn-Main-Donau-kanaal geen moeilijkheden opleverde voor de Duit sche techniek. De generaal besloot met te zeggen, dat dit kanaal een noodzakelijkheid is geworden Verwaal uit JU.ANDSCHE BoECCNL.eV£N avERMEoa (19 Er wordt de andere dag hard gewerkt. De hooge hooi wagens rammelen met hun veerlooze wielen over de weg, en komen voorzichtig en vlug weer hoog opgeladen terug. Het hooi, dat niet weggehaald kan worden, zet men op groote hoopen. Al wat werken kan werkt mee: er zit geen arbeider thuis. Knechten en meiden, zoons en dochters, ze zijn op het land of tassen het hooi in de berg. Zelfs enkele vrouwen, die nog niet geheel verstijfd zijn van het kannen schuren, hebben pok de hooivork gegrepen. Het weer verandert snel. In de middag komen de wolken, lAls vage, vluchtige kruifjes verschijnen ze boven de kim, doch vlug groeien zij aan. Een wankelende, hoog opgeladen hooiwagen rijdt de laan van „Nooit Volmaakt" op. Op de bok zit de boer, hij leunt tegen de hooge, geurige hooiwand. Hij heeft echter geen tijd om van de pittig-zoete geur te genieten. Voorzichtig stuurt hij de wagen tusschen de holten van de weg door: zijn oogen zien scherp naar iedere oneffenheid, en hij moedigt het paard aan tot een matig vlugge gang. Zonder dat hij opziet weet hij dat de lucht hoe langer hoe meer toeslaat. Aaltje, de meid, staat boven in de hooiberg al klaar. Zij moet het hooi, dat zij toegestoken krijgt, over de geheele oppervlakte verdeelen. Het paard trekt de wagen tot naast de berg. Gijs, die achter de wagen meeloopt, maakt het touw van de boom waarmee het hooi op de wagen geklemd ligt, los. De boer zelf klimt langs een leer in de berg, grijpt een volk en neemt de dotten hooi, die Gijs van de wagen af toe reikt. over. Dat is werken! Er wordt geen woord bij gesproken. De vrouw komt bij de wagen staan en vraagt of dit het laatste voer is. Ze krijgt bijkans geen asem, zoo werken die men- schen. „Nee, er staat nog een voer op 't land", kan Gijs nog net zeggen. In een kwartiertje is de wagen leeg. Vlug! De boom in de kar, de wagen keeren; weg. De laatste vracht wordt gehaald. De lucht wordt dikker. Er komt wind. Grauwe wolkkolos sen klimmen uit de doezelige horizont op en stapelen zich tot machtige hemelbouwwerken, vol dreigende onweerskoppën. Bergen, kasteelen zijn het vol met de romantiek van het woeste, grillige, en het plotseling grijpende gevaar. Wanneer de wagen al weer op de weg te zien is, flikkert de eerste bliksemspeer door de lucht. Onder het rommelen van de donder zwenkt de wagen de laan in. Kalm aan, ze halen het nog. De arbeiders zijn meegekomen. Ze dragen de gereedschap pen en loopen met Gijs achter de wagen aan. Met dubbele krachten wordt nu het voer afgeladen. Onderwijl flitsen vurige pijlen en speeren door de lucht, van 't eene kasteel naar het andere geworpen. En de donder rommelt het krijgsrumoer. Het begint hard te waaien. Ruk winden gieren langs de palen van de hooischelf. Losse hooi slierten worden meegerukt, de ruimten in. Maar de men- schen werken voort, tot het uiterste gespannen, zwijgend. Kobus de Zeeuw hanteert zijn vork met de grootste voor zichtigheid. Glimmend staal trekt het hemelvuur aan. Bij elke andere boer zou hij de vork hebben neergeworpen. Nu, bij baas Bruining, durft hij niets zeggen: als een klem ligt diens wil op hem. Het eenige wat hij kan, is de glimmende tanden van vork zoo diep mogelijk in het hooi te steken. Maar het gaat als een schrik* door zijn lichaam als hij het flikkerend vuur in het staal van de vork ziet weerkaatsen. Wanneer de eerste droppels neervallen, is de wagen zoo goed als leeg. En vanuit de veilige, schemerdonkere kamer zien zij later de regen neerstroomen. en hooren zij het dolle ruischen van de windvlagen in de boomen. Diezelfde middag zit Arie Bruining op school. Het is rekenen en de meester zit aan zijn lessenaar voor het nakijken van de sommen die de kinderen hem komen toonen. Ook zit hij daar om orde te houden, want het is warm in het lokaal, benauwend warm. En al dat jonge goed, anders zoo speelsch en bewegelijk, is lui: 't zit te hangen en te suffen, dan deze en dan die arm onder het hoofd: en inplaats van te rekenen, teekenen zij poppetjes en figuurtjes op hun leien. De meester ^eeft dus heel wat met hen te stellen, al zijn zij niet lastig Zoo nu en dan moet hij dan ook opstaan en langs de rijen -^open en een hard woord zeggen om hen uit hun gesuf op te schrikken. Dat doet hij ook wel een beetje om zelf wakker te blijven, want hij zit bij tijden even goed te suffen. Een paar maal heeft hij een som die fout was, voor goed aangeschrapt, en 't is hem zelfs overkomen, dat hij door een goede som eert kruis zette. Een kruis beteekent, dat die som fout is. Als hij op een keer weer eens langs de rijen loopt, kijkt hij naar buiten, en ziet dan dat de zon is schuil gegaan. Een groote vuile wolk zit er voor, en de lucht rondom is vol met blauwachtige en gele onweerskoppen. De meester vraagt dan in de klas: „Wie woont er ver weg?" Het is wonderlijk zoo gewiekst die hersentjes, die een heele middag over een som zitten te broeden, alles verwerken kunnen als het om hun eigen belang gaat Zij zien de mees ter daar voor het raam staan tegen die valsch blauwe lucht, en dadelijk begrijpen ze de bedoeling van zijn vraag. Natuur lijk gaan alle vingers in de hoogte. De meester wordt kwaad. „Vingers neer! Je kunt mij niet beetnemen'Hij kijkt de klas door en wijst aan: „Jij woont in 't dorp, en jij, en jij woont er vlak bijen zoo gaat iet door. Een paar blijven er over, waarvan hij weet, dat ze ver moeten loopen, of waarvan hij heelemaal niet weet waar zij wonen. „Die en die en die", wijst hij aan, „kunnen hun werk opbergen", „Waar woon jij?" vraagt hij aan Arie Bruining. „Daar en daar, dicht bij Arend de Keizer". Maar Arend de Keizer plaagt graag, en hij weet dat de meester hem nu toch niet op school zal laten blijven. „Arie Bruining hoort hier niet. 't Is een vreemde snotaap". De kinderen verslikken zich in een proestend gelach. Óm de mond van den meester komt ook een glimlach, maar hij doet of hij de woorden van Arend niet begrijpt. Hij kijkt naar Arie. Diet zit met dicht geknepen lippen, en zwarte oogen, waaruit vonken spetten. Om wat goed te maken vraagt hijs „Wonen jullie daar op een boerderij?" L(Wordt vervolgd}] J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2