KERK EN ZENDING ""ft WERK Glas in Lood WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG. ia NED HERV. KERK Beroepen. Te Rotterdam I. P. de Waal te Hengelo. Te Zwartewaal, cand. G. H. W. v. d. Medevoort te Utrecht Aangenomen: Naar Farnum, cand. A. v. d. Most te Bussum. Bedankt Voor Oostrum en Jouswier, J. Kramer Thz., hulppred. te Boelenslaan. BAPT. GEM. Aangenomen: Naar Hoorn, J. Buiten te Arnhem. AFSCHEID Ds \V. F. SMITS Bij zijn aftreden als Inspecteur L. O. in de inspectie Nijmegen heeft men Ds W. F. Smits ruimschoots doen blijken hoezeer zijn arbeid gewaardeerd werd. Ook van R. K. zijde, uiteraard het grootste gedeelte van zijn ambtsgebied innemend, werd hem hulde ge bracht voor zijn voortreffelijk optreden. Als souvenir werd den nu met pensioen gaan den inspecteur een prachtig radiotoestel aan geboden. ZONDAGSRUS*? IN DUITSCHLAND Wij kunnen het ons haast niet meer in denken dat er een tijd geweest is, dat men naar believen op Zondag koopen en verkoo- pen kon. Wettelijke maatregelen bescher men thans den Zondag. De Zondagsrust in Duitsehland vierde dezer dagen een merk waardig jubileum. Immers het is juist een eeuw geleden dat de winkelier Friedrirh Stammheckx in Stuttgart in de Schwabi- scher Merkur zijn clientèle mededeelde dat zijn winkel op Zondag gesloten zou zijn en dat hij gedoofde dat zijn clientèle hem de Zondagsrust zoude gunnen ,die zij voor zich teelf begeerde. Stammbeck's voorbeeld werd door velen gevolgd. Dit was in Duitsehland het begin van de Zondagviering. Maar eerst 60 jaar later kreeg Duitsehland een Zondagswet WERELDBOND CHR. JONGEMANNEN- VEREENIGINGEN Het jeugdkamp van den Wereldbond van 'Chr. Jongpmannenvereenigingen wordt dit jaar van 2029 Juli a.s. in Finland gehou den, het Jongemannenkamp van dezelfden Wereldhond vindt van 20—30 Aug. plaats op de Ernst Sillemhoeve te Lage-Vuursche. HET WARTBURG-MUSEUM In vier kamers van de Warthburg is ihans een Wartburg-Museum onderge bracht. Ket bevindt zich in de bovenste verdieping van de „Vogtei" in de onmid dellijke nabijheid der Luther-vertrekken. Men krijgt in dit Museum, hetwelk gelei delijk nog zal worden uitgebreid, een in teressanten indruk van de architectonische en de historische ontwikkeling van het vermaarde gebouw. Vele documenten uit den tijd van Luther, portretten van de Heilige Elisabeth, handschriften, schetsen en prenten zijn in de vier vertrekken ver eenigd. Een der vertrekken is gewijd aan de dichters en dc zangers van de Wart burg. Men vindt hier o.a. portretten van Richard Wagner Franz Liszt Moritz von Schwindt, den sprookjesdichter Rechstein, •Viktor von Scheffel en Friedrich Lienhardt, alsook van moderne dichtere. OPLEIDING VAN OPVOEDKUNDIGE EN VERPLEGENDE KRACHTEN Het bestuur van den Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chr. Fhilantropische inrichtingen maakt bekend, dat getracht zal worden in een drietal centra in ons land te komen tot éénjarige opleidingscursussen voor maatschappelijke werkers en werksters in in richtingen, aangesloten bij den Centraal Bond. Een eerste vergadering waarin over deze plannen nader met besturen van inrich tingen gesproken zal worden, vindt 27 Fe bruari om 2 uur in het diaconessénhuis te 's-Gravenhage plaats. Binnenkort zullen soortgelijke vergaderingen denkelijk te Amersfoort en Groningen gehouden worden. Aangezien aan deze opleidingscur sussen ook in een beperkt aantal door belang stellenden buiten de kringen van den Cen traal Bond deelgenomen zal kunnen worden, worden zij, die voor deze cursussen belang stelling hebben, opgewekt zich met het bu reau van den bond, Stadhouderskade 137 te Amsterdam, in verbinding te stellen. DE NIEUWE VULGAAT Van d-e oude Vulgaat wordt een nieuwe Uitgave vervaardigd welke 26 a 28 deelen zal tellen. Hoe omvangrijk dit werk is, blijk! hieruit, dat men rekent, dat iedere twee jaar een deel verschijnen kan en het werk In 1985 voltooid zal zijn. Paus Pius XI droeg het werk aan het Hieronymusklooster der Benedictijnen te Rome op. In de hoofdzaal van dit klooster staan 275 deelen photogra- fische reproducties van handschriften die nauwkeurig vergeleken moeten worden, ten einde den juisten tekst vast te stellen. lede ren dag wordt vier uur lang in de hoofd zaal samen daaraan gewerkt. Het werk wordt in de Vaticaan-drukkerij gedrukt DE GODSDIENSTIGE éLITE Uit de rede van een vrijzinnig predikant: „Er is tweeërlei geloof, n.l. Gezagsgeloof, 'd.ï het geloof van de groote menigte en Geloofsgezag d.i. het geloof van de vrij heid. Gezagsgeloof kunnen wij aanduiden als een geloof dat is vastgelegd in geloofs artikelen, belijdenissen, formulieren van «enigheid en concilies; het in letterlijke zin aanvaarden van de geheele Bijbel als Gods woord en wat de Heilige Moederkerk hare geloovigen leert als zijnde het eenige ware Dit is voor de meeste menschen het gemakkelijkste en aannemelijkste, vandaar de groote aanhang van do orthodoxie en de Roomsche Kerk. Spr. noemt dit echter geloof op een presenteerblad. Geheel anders is het Geloofsgezag dat oneindig veel moei lijker is, omdat hot niet gebonden is aan eenige bepaalde artikelen of omlijnde for mulieren, waaraan wij als Vrijzinnige Christenen de voorkeur geven, omdat d.i een levend geloof." Hoe bescheiden! En hoe ontmoedigend Voor „de groote menigte"! NA DE INTREDE Uit het verslag van een intrede: „Nauwelijks was de dienst afgeloopen en had de schare zich verspreid, of daar weer klonk het vroolijk geschal van blaasmuziek en het schuttersgilde van X., witgebroekt en groengejast, marcheerde stram en kleu rig. onder leiding van zijn commandant, hoog te paard, het plein voor de pastorie op. Ten aanschouwe van de familie en do gasten werd nu door niet minder dan zes vendelzwaaiers op de maat der muziek het vendel gezwaaid, den nieuwen dominee op het dorp ter eerc. Na deze hulde van liet geheele dorp, zoowel van Roomscli als Protestant, aan de geestelijkheid werd ge ëindigd met een eendrachtig „Wilhelmus"." DE EVANGELISCHE KERK IN POLEN In Polen is do Raad van Evangeli sche Kerken, voorzitter generaal-super- intendent dr. Bureche zoo goed als uiteen gevallen. De oorzaak hiervan is het feit, dat dr. Bursche met de meerderheid van den Raad de goedkeuring van de wet die de vchouding van den staat tot de kerk gelde, doorgezet heeft. De Geünieerde Evan gelische kerk in Polen heeft vervolgens haar lidmaatschap van den Rand opgezegd. Daarop volgde de Geünieerde Evangelische kerk in Opper-Silozië, die" eveneens bedank te. En thans bedankte ook nog de Evamge- lische kerk A. B. en H. B. in klein-Polen, beider superintendent Dr Zöchler. De Raad van Evangelische kerken, die eerst tien jaar geleden opgericht werd en goede diensten scheen te zullen bewijzen, is daar mee aan zijn eind-; gekomen. RUSLAND ALS PROTECTOR Toen Finland in 1917 zijn onafhankelijk heid verkreeg, moest het zich er in schikken, dat een door Finnen bewoond deel van In- germanland bij Rusland bleef, dat alleen zoodoende directen toegang naar zee behield. Deze Finsche bevolking is diep religieus. Maar Rusland heeft zoowel om anti-reli- gieuse redenen alsook om zijn toegang naar zee goed Russisch te maken deze bevolking op ontzettende wijze behandeld. Haar kerken werden gesloten, van haar priesters stierven velen een gewelddadigen dood, anderen wer den opgesloten in concentratiekampen; gods dienstonderricht aan kinderen is absoluut verboden; vreedzame Christenen zijn in mas sa naar Siberië gezonden en het grootste deel der bevolking is zelfs zonder meer ge deporteerd en door Russen vervangen. Het doel der Sovjet-autoriteiten is duidelijk ge noeg. Toen een schare zich bij het vertrek van een trein, die een gedeelte van hun ver wanten medevoerde. verzamelde, hieven zij het: „Een vaste burcht is onze God" aan. Het antwoord kwam in den vorm van een moorddadig geweersalv». KERKORGEL De Kerkeraad der Geref. Kerk teDroge- ham (Fr.) nam het besluit tot de plaatsing van een nieuw kerkorgel in haar kerkge bouw. Het instrument zal gebouwd worden volgens het rein-electrisch Unit-systeem. GIFTEN EN LEGATEN De Ned. Herv. Gem. van Kethel en S p a 1 a n d ontving een legaat groot 500 van wijlen mej. A. v. Schie aldaar. Kerk en Staat in Duitsehland De aanstaande verkiezingen in de Duitsche Evangelische Kerk De 11de April, de tweede Zondag na Paschen, wordt thans algemeen genoemd als datum voor het houden der verkiezin gen, die door het decreet van den rijkskan selier voorgeschreven zijn. Men verneemt, dat twee kerkgroepen, namelijk de Luther- sche Landskerken, die zijn aangesloten bij den Lutherschen Raad, en de Belijdende Kerk voornemens zijn een overeenkomst tot wederzijdschen steun bij de verkiezingen te sluiten. Het indienen van concurreerende kies lijsten in de districten zou worden vermeden. ONDERWIJS EN OPVOEDING ART. 205 L.O.-WET De Geref. schoolvereeniging teSchoone- beek had toekenning van de uitkeering in eens, bedoeld in art. 205-ter der L.O.-wet 1920, verzocht voor haar schoolgebouw aan den Coevorderstraatweg. De raad der ge meente Schoonebeek verbond aan die uit keering voorwaarden, evenals later Ged. St. Drenthe, bij wie het schoolbestuur in beroep was gekomen. Volgde beroep bij de Kroon, welke thans heeft besloten, met ver nietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten, het besluit van den raad der gemeen te Schoonebeek te handhaven met dien ver stande, dat de uitkeering onvoorwaardelijk geschiedt o.m. op de volgende overwegingen: dat in art. 205-ter der l.o.-wet '20 niet is be paald, dat het gemeentebestuur bevoegd is bij zijn beschikking op een verzoek, als be doeld in het eerste lid, voorwaarden aan de toekenning van de uitkeering te verbinden. HOSP1TANTEN R.H.B.S. De Minister van Onderwijs heeft een rege ling vastgesteld betreffende de toelating van hospitanten aan rijks hoogere burgerscholen. Wanneer een candidaat-leeraar voor zijn practische opleiding wenscht te hospiteeren aan een rijks hoogere burgerschool, wendt hij zich tot den directeur dier school. Deze brengt ter zake advies uit aan den inspecteur met het toezicht op zijn school belast. In het advies wordt door den directeur onder meer medegedeeld, welke leeraar (leeraren) zijner school bereid is (zijn) den candidaat-leeraar zijn (hun) lessen te doen bijwonen, en of hij dezen daarvoor geschikt acht. Naar aanlei ding van dit advies doet de inspecteur een voorstel aan den minister, die beslist. De hospitant moet bevoegd zijn tot het ge- m van onderwijs aan een R.H.B.S. in het vak, waarin hij wenscht te hospiteeren. In elke les mogen niet meer dan twee hos pitanten aanwezig zijn. Het geven van lessen door hospitanten mag slechts geschieden onder goedkeuring van den directeur der school en onder verant woordelijkheid van den leeraar. Wanneer een hospitant ten minste drie achtereenvolgende maanden heeft gehospi- teerd en ten minste zes lessen zelf heeft ge geven tot tevredenheid van de(n) hierbij be trokken leeraar (leeraren), den directeur en den inspecteur, wordt hem deswege op voor stel van den inspecteur door den minister een verklaring verstrekt. WERKINRICHTING TE GOUDA De scheidende inspecteur van het buiten gewoon lager onderwijs, dr. A. van Voort- h u y s e n, heeft als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs te G o u d a, of ficieel geopend een werkinrichting voor man nelijke imbecielen, welke op initiatief van de vereeniging „Zorg voor geestelijk misdeel- den" in lokalen van de school voor buiten gewoon lager onderwijs aan het Paradijs is gevestigd. Deze opening was Dr van Voort- huysens laatste officieele optreden. PROF. DR F. J. FOKKEMA Benoemd als opvolger van wijlen Prof. Dr A. van Veldhuizen te Groningen De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar heden te 's-Gravenhage gehouden buitengewone zitting benoemd tot kerkelijk hoog- leeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen als opvolger van wijlen Prof. Dr A. van Veld/huizen, om on derwijs te geven in de Bijbelsohe God geleerdheid, de Christelijke zedekun- de, de practische Godgeleerdheid en de Zending, zoowel de Inwendige ais de Uitwendige Zending, Dr F. J. Fok- kema, rector van de Ned. Zendings school te Oegstgeest, Fokke Jans Fokkema werd in 1878 te Westergeest (Fr.) geboren. Zijn vader was lid van de Prov. Staten van Friesland vooi de Chr.-HieL Unie. De nieuwe hoogleeraai bezocht het gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, waar hij zijn doctoraal examen cum laude deed en eveneens cum laude promo oner de tot doctor in de theologie onder wij len Prof. Dr Is. v. Dijk, die zijn stempel op Dr Fokkema heeft gezet, op een dissertatie getiteld: „De godsdienstig-wijsgeerige be ginselen van Mr G. Groen van Prinsterer'' Een winter-semester bezocht hij vervolgens de universiteit te Berlijn, v.n. om de colleges van Prof. Hamack en Prof. Jul. Kaftan te volgen. In 1902 werd Prof. Fokkema ca-ndi- daat te Groningen. Na eerst eenigen tijd op „Ruimzicht" te Doetinchem werkzaam te zijn geweest ter assistentie van Ds. J. v. Dijk Mzn en Ds D. J. v. Dijk, aanvaardde de nieuwe hogoleeraar 12 April 1908 het predik ambt bij de Ned. Herv. Gemeente van Wes- ter-Embden (Gron.), waaraan hij zich ver bond sprekende over Joh. 17 21. na vooraf te zijn bevestigd door Ds. J. Politiek Dz. die meer dan 40 jaar predikant is geweest ir. de geboorteplaats van Prof. Fokkema. In 1914 verkreeg Prof. Fokkema eervol ontslac in verband met zijn benoeming tot zendmgs- director van de samenwerkende zendings corporaties. Met een predikatie over 1 Cor. 3 11 legde Prof. Fokkema zijn ambt neder. De zendingsschool was toen nog gevestigd te Rotterdam. Toen bureau en school wer den overgeplaatst naar Oegstgeest, verhuis de cï? nieuwe hoogleeraa.r naar Leiden. Toen 1921 de toenmalige rector, Prof. Dr A. M. Brouwer, werd benoemd tot kerkelijk hoog- leeraar te Utrecht, werd Prof. Fokkema in zijn plaats rector. Als zendingsdirector gaf Prof. Fokkema zich aan de bureauwerk zaamheden en als rector heeft hij zich ge heel gegeven aan school en leerlingen. Voor de a.s. zendelingen doceert Prof. Fokkema vrijwel het geheele terrein der theologie, nl. de bijbelsche, historische en dogmatische vakken. Tal van bijdragen heeft de nieuwe hoog leeraar geschreven, de meeste natuurlijk op aendingsgebied. Van zijn hand zagen artike len het licht in Stemmen voor Waarheid en Vrede; Eltheto: Overdenkingen; de Ned. Kerkbode; het Ned. Zendingsblad; Mededee- lingen, het Tijdschift voor zendingsweten p e. a. over: De grond van het over heidsgezag; Ds. J. v. Dijk Mzn. en de Afschei ding; Roeping, Karaktervorming; Zendings drang; In worsteling om een heilig volk; .Een nieuwe orde der dingen; De predikant do Zending; Die koöperation in dor Holl. Mission; Zendingsmotieven en Zendings methode enz. Ook in buifcenlandsche zen dingstijdschriften zagen bijdragen van zijn hand het licht Prof. Fokkema is lid van den Ned. Zen dingsraad en ambtshalve van de hoofdbe sturen van het Ned. Zendelinggenootschap, de Utr. Zendingsvereen.; de Ned. Zendings veroen., en het Sangir- en Talaudcomité. Zijn j verdiensten vonden erkenning in zijn be noeming tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Prof. Ir. J. C. DIJXHOORN Vandaag heeft Prof. Ir. J. C. Dijxhoorn, die van 18991932 hoogleeraar in de werktuig kunde aan de Techn. Hoogeschool te Delft was, den 75-jarigen leeftijd bereikt. ONDERWIJSBENOEMINGEN Bloemendaal. Kennemer Lyceum. Tot leeraar afd. meer indiv. onderwijs: Mr. Dr. H. SchmidtDegener te Middelburg. Hengelo. Chr. School Raadhuisstraat. Tot onderwijzer: de heer J. W. Peters, onderw. Chr. School te Vollenhove. Uddel. Chr. School (uitg. van Herv. en Geref.). Tot hoofd: de heer J. van Vliet, hoofd der school van de Geref. Gem. te Oostdyk. CHR. M. EN V.H.O.-ONDERWLJS De gemeenschappelijke vergadering der Ver. van Leeraren aan Chr. Gymn. en Lycea der Ver. voor Chr. H. O., waarin Drs. J. n A n d e 1, Insjaecteur der Lycea, zal spreken over „Het Christelijk karakter van onze scholen", is vastgesteld op half 11 uur in de bovenzaal van „Royal" (Willemsplein) te Arnhem. Het overig deel der jaarver gaderingen der beide Vereenigingen wordt gehouden in het „Christelijk Lyceum". De datum is weer Donderdag vóór Paschen. De gemeenschappelijke vergadering is toeganke lijk voor alle belangstellenden in het Christ. M. en V.H.O. onderwijs. EXTRANEUS -EX AMEN De minister van Onderwijs brengt ter ken nis dat het examen, vermeld in art. 55, twee de lid. der middelbaar-onderwijswet, in 1937 zal worden gehouden te 's-Gravenhage. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten zich bij schrijven, op ongezegeld papier, vóór 1 April 1937 aanmel den bij dr. H. C. G e r m s, Hofstede de Groot kade 27 te Groningen. Verdere bijzonderheden bevat de Ned. Stct. van 22 dezer. Examens emtsche Examens nsterdam. Gem. Univ. Gesl.: Romaan- sche Taal en Letterkunde (Spaansch): doet. ex, eer H. L. A. van Wijk (cum laude). den. Wis- en Natuurkunde letter H: cand.-ex.. da heer D. A. Erdman. de heer D. A. Erdman. oningen. Cand. Wis- en Natuurkunde (L): heer A. Groen. chlnUten. Den Haag. Gesl. voor voorl. ma; B. Verduin, Dordrecht; E. den Ouden. Kinderdijk; J. H. van GeUtenbeek, Jutphaas; Mej. J. A. Soeteman KUNST EN WETENSCHAP Een Marnix-herdenking te Antwerpen Te Antwerpen heeft een Marnix-herden king plaats gehad, georganiseerd door een Belgisch-Nederlandsch Comité, onder leiding van den Belgischen Kamerafgevaardigde Joris. Onder dc aanwezigen merkte men op de Belgische ministers Hoste en Wauters, de burgemeesters van Middel burg en van Westcapelle en vele andere autoriteiten. In zijn openingwoord wees de heer Joris erop dat de voorbereiding van een herden king van Marnix van St. Aldegonde, burge meester van Antwerpen en staatsman van formaat, zoovele persoonlijkheden in een dracht had samengebracht Vervolgens hield minister Hoste een rede, waarin hij de 16e eeuw schetste met zyn godsdienstoorlogen en de voorname rol, die Marnix temidden van zijn tijdgenooten had gespeeld. Biograaf van Prins Bernhard Uit de Rijkscnltuurkamer uitgesloten Overeenkomstig een mededeeling in het „Börsenblatt für den Deutschen Buchhandel" van 18 Februari j.l., heeft de president van de Rijkskamer voor literatuur, van het lid maatschap uitgesloten Georg Freiherr von Eppstein, oud-kabinetsminister en kabinets chef van het Vorstenhuis Lippe; curator van de Leopold-Hoogeschool en wirklicher gehei- mer Rat. Zooals bekend, heeft Prof. von Epp stein te zamen met Hofrat Max Staercke de biografie van Prins Bernhard geschreven, die in 1936 bij de firma Bruna te Utrecht is verschenen. De uitsluiting uit de Rijkskamer voor lite ratuur wordt gemotiveerd met 'n verwijzing naar paragraaf 10 van de eerste verordening tot uitvoering van de wet op de Rijkscultuur kamer. Genoemde paragraaf bevat de be paling, dat een lid kan worden uitgesloten, indien feiten aanwezig zijn, waaruit blijkt, dat de betrokken persoon niet de betrouw baarheid en geschiktheid bezit, noodig voor de uitoefening van zijn werkzaamheid. Ruwe schrale huid von handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen honden genezen snel met ,,v PUROL jjGebroiki^bij^gelaatsverzorgin^Purol^^^ (Adv.) HET WATER BLIJFT WASSEN Hier en daar op de groote rivieren een centimeter per uur stijging Zal de Beersche Maas gaan werken De toestand begint gevaarlijk te worden Gisteren hebben w<> reeds meegedeeld, dat de waterstand der groote rivieren met het uur hooger wordt. Men zal zich herinneren dat er uit Duitsehland zelfs berichten kwamen over stijging van zeven centimeter per uur. Zoo erg is het gelukkig in ons land nog niet, maar toch was 't gisteren op Rijn, Waal en Maas zoo, dat op verschillende plaat sen een was van één centimeter per uur te constateeren was, waarbij men dan nog in aanmerking moet nemen, dat het wateroppervlak overal veel en veel grooter is dan in normale omstan digheden. Het gevolg van deze snelle stijging is, dat .het peil der groote ri vieren een dusdanige hoogte bereikt heeft, dat er ernstige reden tot ongerust heid bestaat. Op tal van plaatsen stcxnd het water gisteren al tot aan de rand van de kaden en nog steeds komen er uit België en Duitsehland berichten om trent aanhoudende was, die een gevolg is van veel regen en van smeltende sneeuw in de gebergten. Op het moment is er nog geen sprake van ernstig gevaar, maar indien de snel te stijging van het peil der rivieren nog eeni ge dagen blijft aanhouden en daar is best kans op dan komt de zaak toch we! eenigszins anders te staan. Verschillende streken zouden in dat gieval in moeilijkhe den kunnen komen. In verband daarmee is sinds Dinsdagavond de berichtendienst langs de Maas, die de Rijkswaterstaat in samenwerking met de prov. waterstaat in Limburg verzorgt, ingesteld. Zoodoende wordt de bevolking op de hoogte gehouden van den te verwachten waterstand. De Beersche overlaat Bij de Beersche overlaat begint de toe stand al zeer critiek te worden, en ieder oogenblik kan het bericht komen, dat het water er overheen stroomt. Slechts enkele centimeters was kunnen daartoe voldoende zijn. Sedert 1930 is dit niet voorgekomen en het is een feit dat de toestand sindsdien veel veranderd is. Niet alleen ten goede evenwel. Inderdaad is de bedding van de Maas veel verbeterd maar de werken die in verband hiermee uitgevoerd zouden wor den. zijn nog lang niet voltooid. Zoodoen de is er nog zeer veel kan3, dat de streken, die vroeger meermalen ernstige overlast van het water hadden, ook thans weer in moeilijkheden zullen geraken. Een zeer na- deelige factor is in dat geval, dat sinis 1930 toen de laatste overstrooming plaats had zooveel weiland is omgezet in bouw land. Voor de toestand van een wei heeft een tijdelijke overstrooming nog niet zulke heel schadelijke gevolgen, maar met bouw land staat dit eenigszins anders. In dezen tijd van het jaar is dit immers voor een groot deel al bewerkt, vaak zi>n er al gewas sen gezaaid, en wat zal daarvan terecht ko men indien het land geruimen tijd onder water komt te staan? We willen maar ho pen, dat het water weer heel spoedig zal gaan zakken. Gisteren was de Beersche overlaat al bijna niet meer te bereiken, doordat verschillende wegen al ander water stonden. De Dommel buiten haar oevers Ook uit Nijnsel vernamen we, dat de Dommel daar buiten haar oevers is getre den. zoodat uitgestrekte landerijen zijn over stroomd. In de buurt van Breda is de toe stand nog vrijwel ongewijzigd: heele opper vlakten die totaal blank staan zonder dat men er eigenlijk iets aan kan doen. Heel wat schade is al veroorzaakt, en als het zoo blijft zal .het nog veel erger worden Ontoelaatbare toestanden IN CAFE'S TE BREDA (Van onzen correspondent). Nadat bij diverse drankwet-controles door de politie gehouden was gebleken dat in ec-nige café's te Breda ontoelaatbare toe standen op het gebied der zedelijkheid be stonden, is door de po.itie een uitgebreid onderzoek terzake ingesteld. Naar aanleiding hiervan is tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt inzake misdrijf tegen de zeden, terwijl reeds twee verloven zijn ingetrokken. Het onderzoek wordt voortgezet. Zware binnenbrand te Groningen Gisteravond om half tien werd brand ont dekt in de slagerij van den heer P. Olt- hoff aan de Kerklaan te GroningeD. Het vuur was tijdens afwezigheid der bewoners ontstaan in de kamer achter den winkel. De spoedig aanwezige brandweer, die door een geweldige rookontwikkeling van rook- maskers gebruik moest maken, tastte ds vlammen met drie stralen aan. Na drie kwartier was zij het vuur meester. Aan den achterkant brandde het benedenhuis groo- tendeels uit. De winkel bleef gespaard. De schade wordt door verzekering gedekt GARAGE UITGEBRAND In den afgeloopen nacht is door onbeken de oorzaak brand ontstaan in de garage van den heer Peereboom te Nieuwe Niedorp. Do familie Peereboom. die boven de ga rage woont, werd gewekt door het geblaf van een hond. Zij moest zich ijlings in vei ligheid stellen. Het vuur vond gretig voedsel in de olie en benzine. De brandweer uit Nieuwe Niedorp, die spoedig ter plaatse was. tastte het vuurmol drie stralen op de waterleiding aan. Tever geefs werd getracht vier personenauto's uil de garage te rijden. Van het huisraad kon eveneens niets wor den gered. Alles ging in vlammen op. De brandweer moest zich beperken tot het nat houden van de omliggende perceelen, welke veel waterschade kregen. De schade wordt door verzekering gedekt. UIT OOST-INDIE Op de bonnefooi naar Indië Vele werkloozen gedupeerd en teleurgesteld De „Deli Crt." bevat een ernstige waarschuwing aan het adres van die genen in Nederland, die „aangetrokken door berichten of voorspiegelingen om trent een geweldige opleving op Java en in DeJi, op de bonnefooi naar deze gewesten gaan) in verwachting, dat de betrekkingen hun in den schoot zouden worden geworpen". Het is ons bekend dat door de booten uit Holland tegenwoordig geregeld tientallen werkloozen in Indië worden aangebracht. Zij hebbeneen beetje geld om het korten tijd uit te zingen; zij belegeren de pensions en trekken er dan op uit in de meening. cat zij binnen een week wel geëngageerd zullen zijn. Ook ouderen, menschen van dertig tot veertig jaar, meenen hier weer aan den slag te kunnen gaan. Zij weten blijkbaar -iet, dat wanneer Indië „bibit" gebruiken kan, dit land dan ook werkelijke bibit noodig heeft, d.w.z.: jonge krachten van hoogstens een kwart eeuw oud. Het is uitermate tragisch, maar waar, dat menschen boven de dertig te „oud" zijn om\in Indië te kunnen beginnen, al thans in de cultures. Het pijnlijke bij dit alles is vaak. dat onder deze sollicitanten zich menschen bevinden die door een soort ondersteunings-bureau voor oud-cultuurlui naar Indië uitgezonden blijken te zijn met de toezegging, dat zij hier zeker wel een betrekking zullen vinden. Zij zijn van fraaie introductie-brieven en papieren voorzien en het is alles prachtig voor elkander, totdat men hier bitter teleur gesteld ontdekt, hoe de baantjes in Indië niet zoo voor het opscheppen zijn als men wel had gemeend Reiziger In Nieuw-Gulnea gedood Vooraf gewaarschuwd BATAVIA, 23 Febr. (Aneta/A-N.P.). De op Noord-Guinea reizende Duitscher, de heer T. N. E. Schoch, is vermoedelijk door een gewelddadigen aanslag gedood- Do heer Schoch arriveerde in het begin van 1936, komende vairi Makassar, in Sorong (Noord Nieuw-Guinea). Hij stak vandaar op 7 Sept. over naar Manokwari ondanks waarschuwingen van het B.B. en na onderteekening van een verklaring dat de tocht geheel op eigen verantwoordelijk heid ondernomen werd en hem door het bestuur geen bescherming of hulp kon worden toegezegd. De heer Schoch. die met enkele koelies reisde, werd op 26 September van het vorige jaar voor het laatst gesignaleerd te Sedjoi. SCHAKEN Dr. Euwe speelt simultaan te Leerdam 36 partijen gewonnen van de 40 Tor gelegenheid van het 25-jarig be- staan van het Leerdamsch Schaakge nootschap werd in de zaal „Lucullus* een groote Schaakwedstrijd gehouden waar niemand minder dan de wereldkampioen Dr, Euwe aanwezig was met de heeren Oskam en Eggink. Door den voorzitter der Ver' eeniging werd deze avond geopend. Als herinnering werd aan Dr. Euwe, Mr, Oskam, den heer Eggink en Dr. Harte, seer, van den Ned. Dam bond een pracht» ge glazen schaal aangeboden. Verder sprak de Burgemeester de heen Hanemaayer, die er op woes dat het ge. meentebestuur ten zeerste is ingenomen met de komst van deze heeren. Spr. hoopte dat het een mooie avond zou worden. Hierna spraken nog Dr. Euwe, Mr. Os kam, de heer Eggink, de hoer Van Vliet de heer Ottevanger. Aan de heeren Burgens en Ottevanger werd ter gelegenheid van hun 25-jarig lidmaatschap een prachtige vaas aange. boden. Nadat allen nog waren gefotografeerd kon de strijd een aanvang nemen. Dr Euwe speeldie op de bovenzaal tegen de 4( sterkste spelers, terwijl de beide ander, heeren den strijd aanbonden tegen ee: 70-tal spelers in do benedenzalen. Èr werd een prachtige et rijd geleverd en de belang, stelling was zoor groot. Om één uur men aan het einde en had Dr. Euwe 36 par- tijen gewonnen, 1 remise en 3 verloven, n.l, van de bieren Weitner uit Vianen Huis man uit Vianen en Burgemeester de Zeeuw uit Noordeloos terwijl remise gespeeld togen den heer Esveld uit Gorinchem. Het was een schitterend geslaagde avond en de Leerdamsche Schaakvereeniging kan met groote voldoening op dezen prachtige® avond terugzien. B. cn W. van 'Amsterdam zullen op Maandag 15 Maart 1937, ten Gemeentehuize, in het openbaar aanbesteden: Het bouwen van de vaste brug over het Zuider Amstelkanaal in den Amstelveen' scheweg met bijbehoorende werken. DE ZUIDERZEEWERKEN Op Woensó'r. 24 Maart zal te 's-Grave hage worden aanbesteed door de Zuiderzee- werken: het bouwen van een houten keet bestemd voor cantine, te Lemmer er verplaatsen van houten gebouwen, in te richten tot directieverblijven, van Medemblik en Hengelo (O.) naar Lemmer. Raming f 14.000. DE WEG 'S-GRAVENHAGE—UTRECHT Op Dinsdag 23 Maart 1937. zal door den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteed: het aanbrengen van verhardin gen van cement-beton en van klinkers op een gedeelte van weg no. 12 van het Rijks- wegenplan 1932. 's-Gravenhage—Utrecht- Driebergen(Arnhem), onder de gemeen ten Zoetermeer, Bleiswijk en Zevenhuizen,] ti- -1 bijkomend -"ken. Vijf installaties besteld Aan de N.V. Landaal-Schelde te Utrecht is; opdracht verstrekt tot levering van de com plete koelinstallaties voor de vijf motor vrachtschepen van de Rio Grande do Sul, welke schepen in aanbouw zijn bij de N.V. Industrieele Mij. „De Noord" te Alblasser- dam (twee schepen) N.V. Eoele's Scheeps werven te Bolnes, N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" te Hardinxveld en N.V. Scheeps bouwwerf „De Klop" te Sliedrecht, ieder 1 schip. Deze koelinstallaties worden vervaardigd in de werkplaatsen der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, waarvan de N.V, Landaal te Utrecht een dochtermaatschap pij is. Dit is een der grootste orders, welke de Nederlandsche koelindustrie de laatste jaren heeft mogen noteeren. GLASINDUSTRIE „ROTTERDAM" JOH. PIETERMAN VAN DER DUINSTRAAT 25-27-29 TELEFOON NO. 45600 DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 115. Het deksel van de oliebak is echter niet sterk genoeg om het plotselinge gewicht to torsen en ik schiet er met luid gekraak dwars doorheen. Met een plons kom ik in de vette, kleverige olie terecht. De olie spat als een fontein naar alle kanten; ook de baas krijgt er z'n deel van. 116. „Jou lummel!" schreeuwt de baas. Terwijl hij zijn knuppel zwaait, probeert hij me te naderen. Maar ik. ook niet mal. steek allebei m'n handen diep in de bak en sla hem de olie met volle handen in z'n gezicht, zoodat hij naar lucht snakt. CWordt vervolgd)X

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10